Jeugdkoerier Het tragische leven van Dunant verfilmd Onstabiele wereld bedreigt de vrede l VOLVET bn lill!niHH romantische rolprent Van mens tot mens' t0t TnnZent J°t?«r0hTn-£0Sten V°Ch moeiten ^rd Dl Forrestal spreekt van hoop en vertrouwen Amerika en de West- Europese Unie De Chinese regering bereid tot onderhandelen Rusland en Amerika zouden weigeren te bemiddelen ®KKBtA&VQOR ÏONéHMNMff Dierenirouw O -q ■m-r-öi Herhaling prijsraadsel ||(e|%ipiossing| pen der vooraanstaande filmregisseur "Christian Jaque die Rieden een Ï2S (Z fantastique wydde aan de componist Hector Berlioz, heert tragische levensgeschiedenis verfilmd van de Rode Kruis Henri Dunant. Een indrukwekkende rl vön. .het,.InternotionaIe heaaan met het lilden ™ll*W?kkende^uur, idealist en daden- Frankrijk, sym phonie nu ook de mens, begaan met het lijden der mensheid .1—i.- dit lijden te verzachten en een internationale 1,071 het streven film, die aan zijn leven gewijd welT^SjTh^m^ 1 v D" mens") tracht deze figuur van indrukwekkende grootsheid zo "sterk een monument op te richtenDunant waardia om hier FILM LAAT Dunant zelf zijn levensgeschiedenis verhalen. Te be ginnen bij de episode in Noord-Afrika, waar de jonge Dunant op een scha penfarm werkt. Door de brandende hitte en het gebrek aan water heerst daar grote sterfte en de rusteloze, energieke Dunant besluit naar Italië te gaan om keizer Napoleon III te be wegen maatregelen te treffen tot ver betering van de toestand in Algiers. De keizer is op een veldtocht tegen de Oostenrijkers en wanneer de jonge Dunant hem eindelijk treft, praat hij niet meer over het oorspronkelijke doel van zijn komst. Hij heeft de slag bij Solferino meegemaakt en het on beschrijflijke lijden der gewonden ge zien. Zijn impulsieve aard dwong hem iets te doen en in de kerk van Castiglione richt hij een noodhospitaal in, waar hij niet alleen de eigen sol daten, maar ook de gewonden uit het vijandelijke kamp opneemt. En van dat rioment af kent Henri Dunant slechts één doel: hulp te organiseren voor de oorlogsslachtoffers onverschillig van welke nationaliteit ze ook zijn. Hij bereikt de stichting van een per manente, internationale organisatie, die als embleem een rood kruis op een witte vlag gaat voeren. Deze overwin ning brengt voor hem eenzaamheid. Hij wordt gedwongen zich uit het be stuur terug te trekken, daar hij de gelden van zijn werkgever in Algiers niet overeenkomstig de opzet beheerd heeft, maar gebruikte voor zijn nood hospitaal. Zijn levensweg gaat dan door verguizing en armoede, maar Dunant blijft geestelijk ongebroken en even fel als te voren van zijn idealen bezield. Bij nieuwe vijandelijkheden trekt hij er als grijsaard nog op uit om oorlogsgewonden te helpen en vrouwen en kinderen te beschermen. Een man, die zichzelf volkomen weg cijferde in dienst van de mensheid, die slechts vernedering ondervond en ellende en eerst op zijn zeer oude dag, in het armenhuis, persoonlijke waar dering ontmoette, waarom hij echter nooit gevraagd had. Hij verwierf toen de eerste Nobelprijs voor de vrede, het gehele bedrag schonk hij echter aan het Rode Kruis, zijn levenswerk. JEAN LOUIS BARRAULT speelt de rol van Henri Dunant met een sterke bewogenheid en felheid, maar ook in het tweede deel vooral met een prachtig doorleefde soberheid. Wanneer hij de oudere Dunant uit beeldt, door het leven teleurgesteld en uitgestoten, maar toch nog fel levend voor zijn idealen, bereikt hij een uit zonderlijke grootsheid. Zijn spel zwak, wanneer hij de jongere Dunant speelt wordt hier een imponerende creatie, waarbij de prestaties der an dere acteurs volkomen wegzinken. Zij geven slechts typeringen, dikwijls zeer goede, maar dringen niet onder de op pervlakte door. Om de détaillering zo verzorgd mogelijk te doen zijn, liet men voor het Uitbeelden van een aan tal Oostenrijkse legerartsen enige ac teurs utt Oostenrijk overkomen en ook d.6 heel kleine rol van de Am sterdamse dokter Bastings werd niet aan een Frans acteur overgelaten, maar opgedragen aan de speciaal daar toe ontboden Nederlandse toneelspeler Ben Groeneveld. Deze zorg om de milieuschildering zo getrouw moge lijk te doen zijn aan de oorspronke lijke werkelijkheid (ook blijkend uit de pijnlijk nauwkeurige reconstructies van veldslagen en belegeringen) ver hinderde echter niet, dat de film „Van mens tot mens" weinig groots werd. De regisseur verwerkte het tragi sche, indrukwekkende leven van Du nant tot een romantisch en vrij goed koop verhaaltje dat zelf spanning en leven mist. Bij de verfilming hield een hier nogal vals aandoende lomantiek de boventoon. Christian Jaque is een regisseur, die weet wat er met de film aan uitdrukking van leven te bereiken is. Hij verstaat de kunst in zijn opnamen sfeer te leggen en ze te rangschikken in een sterk dynamische, boeiende montage. Maar hier verviel hij toch ook tot gemakke lijke en overdadig-romantische breed sprakigheid, oppervlakkig en zonder iets kernachtigs. En zo kon hij de fi guur van Henri Dunant maar amper benaderen. Enkele momenten echter reffen de juiste toon, zdals vooral de scène, waarin de Rode Kruis-vlag de eerste overwinning bereikt, wanneer voor het eerst in de geschiedenis de kanonnen een ogenblik zwijgen om vrouwen en kinderen onder bescher ming van het Rode Kruis uit een be legerde stad te doen evacueren. Hier trof Christiar. Jaque een gave filmi sche verbeelding met ontroerende dra matische spanning, heel sober, maar van een indrukwekkende en bezielde overtuigingskracht. AL HEEFT de film „Van mens tot mens", die thans onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis in ons land in omloop wordt gebracht, maar weinig van deze hoogtepunten, toch is zij bijzondere aandacht waard. Als film bleef ze vrij zwak en weinig indrukwekkend vergeleken bij de grote persoonlijkheid van Henri Du nant, maar zij draagt iets van zijn idealen uit. En die zijn in deze tijd heel veel waard. Eerbied voor de mens en erkenning van zijn rechten schra gen de idealen, die Dunant in zich droeg en meegaf aan zijn schepping IAMES FORRESTAL, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft in zijn J jaarrapport bekend gemaakt, dat hU „de meest mogelijke spoed" heeft bevolen bij het onderzoek naar een wapen tegen de bedreiging van de met 'n schnorkel- installatie uitgeruste onderzeeboot. Hij noemde deze kwestie „van het hoogste belang voor de veiligheid van het land". Forrestal drong er op aan, dat zijn eigen bevoegdheid tot het bespoedigen van de eenwording der Amerikaanse gewapende diensten en tot het beëindigen van de onenigheid tussen deze dien sten vergroot worde. geven en zullen uitgeven voor onze eigen militaire uitrusting, kunnen zware beslissingen van ons volk nood zakelijk maken. Naar mijn mening is de keus duidelijk: wij moeten alles doen, wat in onze macht is, de hoop en het vertrouwen van Europa weer levend te maken", aldus Forrestal. De minister legde de nadruk op het verband tussen de defensiepolitiek en de buitenlandse politiek der V.S. en noemde de pas opgerichte Amerikaanse veiligheidsraad, waarin functionaris sen van het ministerie van buiten landse zaken en van defensie zitting hebben, een grote stap voorwaarts in de richting van samenwerking tussen beide instanties. nE VOORWAARDE VOOR wereld- i)le iirorAldstflhlliteit. Een vei- ge- LjIJ NOEMDE OPENLIJK het voor naamste geschilpunt: dat tussen vloot en luchtmacht inzake het ge bruik van vliegtuigen. Forrestal sprak als zijn overtuiging uit, dat op het ogenblik zowel het vliegdekschip als de lange-afstand-bommenwerper nood zakelijk zijn, „hoewel de tijd kan komen, dat beide wapens uit de mode zijn". Hij legde er de nadruk op, dat dit geschilpunt het bereiken van be langrijke doelstellingen en het één wordingsplan in dit eerste jaar ver hinderd had, zoals het beschrijven van strategische plannen op lange en op korte afstand, de omschrijving van de respectievelijke taken van leger, vloot en luchtmacht, het aandringen op researchwerk in de drie diensten, de gedegen bestudering van de behoeften der burgerlijke verdediging en uitvoe ren van gemeenschappelijke ma noeuvres. f)E MINISTER WIJDDE een apart hoofdstuk aan „de kwestie van het militaire zelfvertrouwen van West- Europa". Forrestal noemde dit een kwestie, die de V.S. in de komende maanden „op een beslissende ^yze moeten behandelen. Hij verzocht o een beslissende Amerikaanse actie 0 het verlenen van militaire hulp aan Europa, doch verklaarde, dat een der gelijke hulp aanvankelijk slechts „™e mate" verstrekt moet worden. U legde de nadruk op het belang van e wil en de energie der West-Europese landen voor elk besluit, dat *n V.S. wordt genomen. „Paarom jieboen w-ij met de grootste belangstelling en met toenemende dankbaarheid de po gingen van de bij de West-Europe Unie aangesloten landen, in overleg te treden over de mogelijkheden tot ml taire samenwerking, waargenomen kosten van deze hulp aan de Europese landen, gevoegd bij de aa zienlijke sommen, die wij thans het Rode Kruis. Deze humanitaire ten dens leeft ook in de film naar zijn leven en hoe onvolmaakt ze dan ver der ook mag zijn, en hoe onwaardig soms zelfs aan de figuur van Dunant, deze tendens maakt „Van mens tot mens" bijzonder sympathiek en daar om kan men en móet men aan deze film alle succes toewensen. LONG-SHOT. Industrie wil het atoomgeheim kennen In een rapport van een speciale Ame rikaanse adviescommissie, die in 1946 werd ingesteld om de verhouding tus sen industrie en ontwikkeling der atoomenergie te bestuderen, aan de commissie voor de atoomenergie wordt aangedrongen op „geleidelijke vermin dering" van de handhaving van atoom geheimen, waar de regering het mo nopolie op heeft, daar het deelnemen Van de industrie aan de ontwikkeling der atoomenergie door de geheimhou ding ernstige tegenwerking ondervindt, aldus het oordeel van dit advies lichaam. Onafhankelijke industriële activiteit is op het ogenblik alleen mogelijk op het gebied van gebruik en ontwikke ling van radio-actieve en stabiele iso topen en andere radio-actieve stoffen voor medische, industriële, chemische, metallurgische en andere processen. Australische boycot treft drie Nederlandse schepen Drie Nederlandse schepen: de „Nieuw Holland", de „Abbekerk" en het tank schip „Cistula" zijn getroffen door de boycot van Australische havenarbei ders. Eerstgenoemde schepen zouden lading innemen. De Abbekerk zal waarschijnlijk zonder lading in te ne men uit Melbourne naar Nederland vertrekken, wel had het in andere Australische havens reeds goederen in genomen. De Cistula, die een lading petroleum aan boord had, zal wellicht ook zonder gelost te hebben, vertrek ken. Reuter meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Chinese regering tracht tot directe onderhande lingen met de communisten te komen over een vreediame regeling van de burgeroorlog. Deze ontwikkeling volgt op berich ten, dat de Sovjet-Unie en de Ver. Sta ten op Nankings verzoek om bemidde ling een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Engeland en Frank rijk xouden een gereserveerde houding innemen. Officiële ontkenningen ten spijt be richten betrouwbare bronnen, dat de regering zowel in China zelf als door functionarissen te Hongkong pogingen heeft ondernomen om met de commu nisten tot onderhandelingen te komen. Generaal Jen Hsi-Hsian, de gouver neur van de provincie Sjansi staat er bekend voor dat hij steeds de communisten heeft bevochten zonder de mogelijkheid van een compromis uit 't oog te verliezen. Hij is te Nanking aangekomen. Hij zou door Tsjang Kai Sjek ontboden zijn. Generaal Jen had 'n lange conferentie met Tsjiang. Naar verluidt, heeft hij voorgesteld directe onderhandelingen met de communisten te openen. Generaal Jen's aankomst te Nanking valt samen met het verblijf van ge neraal Loeng Joen te Hongkong. Ge neraal Loeng, die tijdens de oorlog af gezet is als gouverneur van de provin cie Joennan en, naar bekend is. pro- communistische sympathieën heeft, heeft besprekingen gevoerd met maar schalk Litsji Sen en andere dissidente elementen uit de Kwomintang. Welingelichte kringen te Nanking ge loven, dat wanneer en indien onder handelingen met de communisten zijn begonnen, Tsjang Kai Sjek mogelijk zal aftreden en plaats maken voor de vice-president, Li Tsjoeng-Jen. Moord te Katendrecht opgehelderd Na ijverig speuren is de Rotterdamse •echerche erin geslaagd de dader van de moord op de 24-jarige vrouw C. R-, die in de middag van de 24e December door haar hospita geworgd in bed werd aangetroffen, te arresteren. Hij is Dins dagavond laat in zijn woning aangehou den. Het is de 28-jarige J. G. S„ die kantoorbediende is in Den Haag doch te Rotterdam woont. De man is gehuwd en vader van enige kinderen. De man legde een volledige bekentenis af, maar heeft zich over de motieven van zyn daad nog niet uitgelaten. ■.v. ,'n. Sengoro is vast geen kleine jongen meer, al was hij enkele jaren geleden nog maar zeven. Ik stel hem mij nu groter voor, nog wel tenger, maar toch gespierd. Boven het smalle wijze ge zichtje hetzelfde sluike zwarte haar. Ineens, 'nu ik hem voor mij zie, hoor ik ook weer zijn stem, die mooie rus tige stem, die zo goed paste bij zijn dromerige zwarte ogen. Het was met deze zelfde stem, dat Sengoro aan de grote karbouw precies zijn wil opleg de, als was deze een volgzaam hondje. Dagen achtereen had ik hem kunnen gadeslaan, als hij vroeg al uittrok naar de akker, schommelend op de brede rug van zijn buffel. Telkens weer werd ik getroffen, als ik zag, hoe dit zware geweldige dier zich in alles liet lei den door zo'n klein bruin manneke. Geduldig en in onveranderlijk trage gang stapte de karbouw voor de ploeg schaar uit, gehoorzamend aan de schier onmerkbare wenken van die kinder hand. De eerste uren verliepen het snelst, als de zon nog niet haar verzengende hitte gaf en de langzamerhand uitdro gende grond nog niet brandde onder Sengoro's blote voeten. Naarmate het middaguur naderde, viel het werk zwaarder. Maar thans was ook de rust nabij en weldra leidde de jongen zijn vrede is wereldstabiliteit. onstabiele wereld bedreigt onze ligheid, omdat wij niet langer isoleerd zijn, indien wij dat ooit wa ren, in deze tijd van vliegtuigen snel ler "dan het geluid en van uitvindin gen op het gebied van geleide projec tielen en lange-afstand-onderzeeboten. De voortgang der wetenschap heeft de oude grenzen van tijd en ruimte uit gewist. Als een allereerste voorzorg tegen oorlog moeten wij er naar stre ven te voorkomen, dat hij waar cok maar zal uitbreken. Wij moeten alles in het werk stellen orde uit de chaos te scheppen, waar deze ook heerst, en het kwaad, en het onrecht, dat oorlog veroorzaakt, uitroeien al dus Forrestal in zijn rapport. buffel naar 'n nabijgelegen poel. Door gretig snuiven verried het geweldige dier zijn lust in het verfrissende nat. Plassend liet het het water langs zijn verhitte flanken stromen en niet eer der was het tevreden voor nog slechts zijn kop met de ontzagwekkende ho rens boven de oppervlakte van de poel te zien waren. Sengoro had zich als gewoonlijk op de zandige oever uitgestrekt. Lui lag hij zoveel mogelijk in de schaduw van het menshoge gras, dat hier tot dicht bij het water groeide. Was het verbeelding of vertoonde de buffel werkelijk tekenen van on rust? Reeds zwoegde zijn lichaam naar boven uit het water, dat nu nog slechts tot kniehoogte reikte. De zware kop was naar de dichte begroeiing op de oever gewend. Terwijl het dier met zijn voorpoten het slijk van de bodem cpwoelde, geselde het met zijn staart zijn flanken in onrustige slagen. Dan plotseling een kort dof gebrulen Sengoro, die zich ineens van dreigend gevaar bewust werd. wendde 't hoofd om. In een flits zag hij een groot lenig lichaam door het hoge gras schieten. Danmet een voor een karbouw ongelooflijke snelheid stortte zijn trouwe buffel uit het water naar voren en ving de tijger, want deze was de aanvaller, op zijn brede gekromde ho rens. Als een bal werd de gestreepte rover in de lucht geslingerd. 1 WALLAGE VRAAGT STAKING AN MARSHALLHULP AAN NEDERL AND De voormalige canóidaat van de Progressieve Partij voor het President schap in de Ver. Staten, Henry Walla- ce heeft erop aangedrongen onmiddel lijk alle Marshallsteun voor Nederland in te trekken. Hij beschuldigde de Ver. Staten mede schuldig te zijn aan de „schandalige Nederlandse aanval op de Indonesische republiek". O O G t1/<b O o© Tot drie maal toe hernam deze zijn aanval, doch telkens ontvingen hem de verschrikkelijke horenspitsen, die zich diep in zijn vlees boorden. Als eindelijk de tijger een ogenblik ver suft van pijn en uitputting blijft lig gen, stort de buffel zich in een oog wenk met zijn volle gewicht op hem. Krakend verbrijzelen de stampende hoeven de beenderen van de reuzekat, die gillend en blazend bezwijkt. Ver lamd van schrik had Sengoro de strijd op leven en dood gevolgd. Hij was niet in staat zich te bewegen, totdat de snuffelende neus van zijn karbouw langs zijn gezicht kwam strijken, als om te onderzoeken, of de jongen on gedeerd was. Toen brak de spanning en Sengoro, zijn magere jongensarmen cm de nek van het trouwe dier gesla gen, liet hij zijn tranen de vrije loop. Nu het gevaar was afgewend, voelde hij spoedig zijn krachten weer terug keren. Zorgzaam leidde hij zijn kar bouw opnieuw In het water en wies de bloedige schrammen, die de tijger klauwen hadden achtergelaten, zorg vuldig uit. Als wilde het dier hiervoor zi.in dankbaarheid betuigen, zo liet het een voldaan gegrom horen. Op de te rugweg naar huis schommelde Sengoro als steeds boven op de brede rug van zijn karbouw; dezelfde onderworpen dienaar van zijn kleine meester, die hij zo juist voor de klauwen van een roofzuchtige tijger had bewaard. In het onderstaande vierkant moeten vier woorden worden ingevuld, elk var. vier letters. Op de bovenste rij, van links naar rechts: een groot zeilschip met drie masten. (Werd vroeger veel als koop vaardijschip gebruikt) Op de tweede rij: Een compositie voor solozang, met begeleiding. (Vormt vaak het onderdeel van een opera). Op de derde rij: een lederen gordel die om het middel wordt gedragen. Tenslotte op de vierde rij: een vacau- tieverblijf in de open lacht. (Wie van jullie gaat er 's zomers niet graag naar een' k Als de hokjes goed zijn ingevuld, kun je dezelfde woorden ook van boven naar beneden lezen. SOP! ONZE MEDEDELINGEN Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor de prachtige sigarenbandjes. Ze zijn keurig overgekomen. Elly de Boer, Twee boomlaan 3, Hoorn, zoekt een correspondentievrien dinnetje. Elly is 12 jaar oud. Zij houdt veel van tekenen, lezen, zwemmen en fietsen. Elly zit in de zesde klas van de- lagere school en gaat het volgende jaar waarschijnlijk naar de U.L.O. Jamde Middelie, Grasstraat 45. Den Helder, spaart plaatjes van Indonesië. Wie kan haar daaraan helpen'.' De oplossingen worden vóór Zondag, 9 Januari 1949 ingewacht aan het bu reau van dit blad. Denken jullie om bet vermelden van de leeftijd? Onder de goede oplossers worden vijf mooie boe ken verloot. Voor jongens en meisjes beneden 12 jaar Hieronder zien jullie drie rijtjes van woorden. Zoek nu bij elk woordje van de eerste rij een woordje uit de tweede rij, dat er bijgevoegd kan worden, zodat je weer een goed woord krijgt, bijvoor beeld: schoorsteen en mantel is schoor steenmantel. Als je alle bij elkaar pas sende woordjes uit de eerste en tweede ry hebt gevonden, doe je hetzelfde met de tweede en derde rij, bijvoorbeeld: het woordje mantel uit de tweede rij en het woordje zak uit de derde rij, vormen samen weer het woord mantel zak. De oplossing van het gehele raad sel bestaat dus uit twee keer zes woor den. Welke zijn die twaalf woorden? 1. schoorsteen 2. bal 3. werk raad lood licht goud mantel net schemer huis gieter pot vis japon sneeuw lamp zak Oplossingen inzenden vóór Zondag, 2 Januari 1949 aan het bureau van dit blad. Onder de goede inzenders worden weer vijf mooie boeken verloot. Het prijsraadsel bleek voor velen niet zo gemakkelijk te zijn. Er waren maar heel weinig goede oplossingen. Toch zijn de antwoorden heel eenvoudig: De drie renners, die tegelijk op de wielerbaan starten, komen ook tegelijk over de eindstreep. De vraag was nu: Wie heeft er van die drie renners nu toch eigenlijk gewonnen? Het antwoord luidt: de renner die op de buitenbaan reed, want hij moest de grootste af stand afleggen en kwam toch gelijk met de anderen over de eindstreep. De tweede vraag ging over drie broers, die een meisje tegen komen. Twee van de broers zeggen: „Dag nicht" tegen het meisje, maar de derde zegt: „dat is mijn nichtje niet". Hoe kan dat nu? Wel, 't antwoord is weer heel een voudig. Twee van de broers waren de Oom's van het meisje en de derde broer was haar Vader. Nu de prijswinnaars. Het zijn deze week: Wim Bakker, Prins Bernhardlaan 11, Alkmaar. Jan Leydeckers, Palm straat 13, Den Helder. C. Duinmeyer, Hcereweg C 50, Schoorl. Coba Scher mer, Hoogwoud C 50. Voor jongelui boven 12 jaar Eerste Kerstdag viel op een Zaterdag, en de herhaling van ons prijsraadsel kwam pas op 24 December in de Jeugdkoerier van de kinderen beneden 12 jaar. Het gevolg daarvan was, dat er geen tyd meer was om de oplossing in te zenden en omdat de oplossing meestal gecombineerd wordt met een briefje voor ons correspondentie-hoekje, is het opschrift „Een zak vol brieven" deze keer niet zo erg toepasselijk. Enfin, een volgende keer beter. Als ik jullie nog een goede raad mag geven, wacht dan niet met schrijven en het oplossen der raadsels tot de laatste week, maar doe het dadelijk nadat de Jeugdkoerier uitkomt. Het is zo jammer als de briefjes te laat komen. Coba Schermer, hoe is de St. Nicolaasavond geweest? Moeder had natuurlijk een grapje gemaakt, hè? Jammer dat jouw inzending de vorige keer te laat kwam. Wat had je er leuk bij getekend, zeg! Petrus van Keimpema, je bent welkom bij ons. Mag ik nog eens wat meer van je horen? Maarten van Leenen ook jij bent welkom. Doe maar geregeld met ons mee, Maarten. Wim Bakker, wat fijn dat het poesje zo'n goed tehuis heeft gevonden bij jou. Het was het mooiste en het aardigste poesje uit het nest en daarom is hij het langst bij de moederpoes gehouden. Gezellig lijkt mij zo'n aquarium met tropische visjes. Ik kijk er altijd graag naar. Jan Leydeckers, hartelijk dank voor al je goede wensen. Wederkerig wens ik je ouders en jou ook een gelukkig en voorspoedig jaar toe. De oplossing was uitstekend, Jan. Vera Stavenuiter, wat jammer dat jouw moeder al zo lang ziek ligt. Je schreef dat moeder goed vooruit gaat. Dat is fijn hoor. Hartelijk dank voor de goede wensen en wederkerig ook het allerbeste toegewenst voor het komende jaar! Dag Vera! Elly de Boer, prettig dat je weer met ons meedoet. Ik zal proberen om een correspondentie-vriendin voor je te vinden, Elly. Je mag meedoen met het prijsraadsel voor jongens en. meisjes van 12 jaar en ouder. „Elfje Zonnestraal", hartelijk dank voor je mooie Kerstbrief. Ik heb alle mooie tekeningen bewonderd. Gelukkig dat je rapport goed was. Nu nog maar een beetje je best doen op het verstellen, 't Lijkt mij ook geen gemakkelijk vak, hoor! Andries Stieltjes, jij bent 12 jaar en mag dus met het prijsraadsel voor de oudere jongens en meisjes meedoen. Je had het prijsraadsel voor de jongere kinderen best opgelost. Andries, maar je kunt er geen prijs meer mee winnen, want je behoort nu bij de oudjes hoor! Dag Andries! „Zilverknopje", jammer dat die gezellige brief van jou de vorige keer te laat kwam. Wat een leuke, fleurige tekeningetjes waren er bij. Bedankt hoor! Welk gedichtje heb je opgezegd? Kees Zorg, je hebt een heel mooie Kersttekening gemaakt, maar zjj kwam veel te laat. Kees. Omdat je al 12 jaar bent, behoor je bij de oudste groep en mocht je niet meer met de jongeren meedoen. Jammer hè? Dat was nu eens echt pech hebben. Kees. Je mooie tekening zal ik echter goed bewaren, of wil je haar terug hebben? Helm Jansen, ja, jy bent wel geweldig verwend op de St. Nicolaasavond. Wat een prachtige cadeaux heb je gekregen! Jouw klassegenoot heetf zeker je hobby voor schrijven al ontdekt. Ik vermoed, eerlijk gezegd, dat je niet lang genoeg zult hebben aan die blocnote. Of heb ik dat mis? „Goudblondje", jammer dat je het raadsel zo moeilijk vond, maar wij zullen hopen dat het de volgende keer beter gelukt, 't Is prettig dat je al zo goed gewend bent in je nieuwe woonplaats. Groeten aan Roelie! Jopie Renooy, je hebt erg mooi getekend, maar je moet maar eens lezen wat ik aan Kees Zorg heb geschreven. Dat geldt ook voor jou, Jopie. Doe je de vol gende keer met het prijsraadsel voor de oudere jongens en meisjes mee? Coba Kramer, wat ben jij weer voor ons aan 't sparen geweest! Hartelijk dank, meisje. Hoe gaat het nu met je? Graag zou ik weer eens wat van je horen. Dag Coba! „Rozenfee", dat was een dikke brief die ik van jou kreeg. Hartelijk dank voor het zilverpapier en de postzegels. Ik zal eens uitkijken of ik ergens een foto van Sonja Heny voor je kan kopen. Het vers is erg leuk, Rozenfee! Toosje Hoogsteder en C. Duinmeyer, jullie zijn welkom in de Jeugd-koerier. Jongelui, ons volgende correspondentie-hoekje komt over 14 dagen in de Jeugd koerier. De briefjes verwacht ik graag vóór Zondag, 9 Januari. Over en kele dagen stappen wij weer een nieuw jaar binnen. Ik wens jullie allen een genoegelyke Oudejaarsavond en heel veel geluk en zonneschijn in het jaar 1949: Hartelijke groeten van TANTE IET

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3