IAMIMT RESTANTEN VERKOOP RESTANTENVERKOOP Ook nu Firma L. MITER Wza. PALAR: Het verzet duurt voort SASSEN: Wij zullen ons verdedigen kou genat? kaksote pub bestrijdt Kou van twee kanten tegelijk! Per -flacon I Koopt bij onze adverteerders!! RIKKI EN DE VERDWENEN REDDERS door D. J. VAN EXTEr) DAGEN opruiming Republiek kondigt aan te zullen strijden tot Nederland geheel is uitgeput „Geen respect voor de Veiligheidsraad" Optimist Dr. van Royen naar Amerika Toenemende activiteit van partisanen De arrestatie van de Hongaarse primaat CORSETTEN BUSTEHOUDERS Waar blijven de Duitse krijgsgevangenen Mantels, Japonnen, Kinderkleding, Blouses en Regenkleding naar de balans van JUTTERTJES Te koop aangeboden Personeel BRUILOFT? FEESTGEBOUW MOUTON Abonneert U op dit blad Nutsspaarbank „Wanneer de vijandelijkheden tegen de Nederlandsee troepen van de zijde der republikeinen voortduren, zullen de Nederlanden zichzelf moeten verdedi gen". Aldus heeft mr. E. M. J. A. Sassen, de Nederlandse minister van overzeese gebiedsdelen, in een exclusief interview met Reuter verklaard. De minister re fereerde aan wat hij noemde „de ongelooflijke verklaring" welke op een pers conferentie te Parijs is afgelegd door Palar de voornaamste Indonesische af gevaardigde bij de Veiligheidsraad. „Het is een uitdaging aan het adres Van de Veiligheidsraad", aldus zelde mr. Sassen, „daags na de verdaging te verklaren, dat het republikeins verzet sal voortduren tot aan de algehele uitputting van de Nederlandse militaire, economische en financiële hulpbronnen zowel ln Indone sië als in Nederland". wanneer de feiten en omstandigheden beter bekend zijn geworden, e^n fajr oordeel zullen vellen over de merites van de zaak en onze houding haar juiste waprde zullen schatten". De minister hield voi, dat de reso luties van de Veiligheidsraad heel dui delijk; „niet alleen op de Nederlanders slapn". Het „staakt het vuren" ls even zeer van toepassing op de republikei nen", zeide hij. „Daarom kon dr. Van Royen in zijn verklaring van 29 De- oember alleen zeggen, dat de vijande lijkheden zouden ophouden voorzover het de Nederlandse strijdkrachten be treft". Er de nadruk op leggend, dat de Ne derlanders zullen moeten optreden te gen elementen, die de openbare vei ligheid in gevaar brengen of de hulp verlening aan de noodlijdende bevol king verjiinderen, zeide mr. Sassen dat „Palar, door te verzekeren dat de re publikeinen hun guerillastriJd zullen blijven uitbreiden, het volkomen dui delijk maakt, dat het lot van de be volking voor hem niet van belang is. „Wij wachten af. De minister voegde er aan toe, dat de verklaring van de republikeinse woordvoerder, dat „de tactiek van het republikeinse leger niet gebaseerd is op het houden van de grote steden en dat de republikeinen thans het initia tief in handen hebben genomen" niet van veel respect voor de oproep van de Veiligheidsraad tot een staken van het vuren schijnt te getuigen. Op de vraag, of de Nederlandse re gering de aandacht van de Veiligheids raad of van zo critische landen als Australië of Amerika gevestigd had of van plan was te vestigen op deze uit daging van de zijde van de republi keinse vertegenwoordiger, antwoordde mr. Sassen kort en bondig: '„Wel, het zon beter zijn af te wachten of de door Palar aangekondigde gewelddadighe den werkelijk znllen plaats vinden". Vervolgens werd aan mr. Sassen ge vraagd zijn mening te geven over de mogelijke reactie in Amerika op de republikeinse bedreiging om de alge hele uitputting van de Nederlandse militaire en economische hulpbronnen zowel in Indonesië als in Nederland teweeg te brengen, in 't bijzonder met betrekking tot Nederlands aandeel ln een West-Europees vijfmogendheden- blok en het Atlantisch pact. „Geheel los van de verdedigingsplan nen voor West-Europa en andere kwesties, welke slechts in verwijderd verband staan met het Indonesische probleem", aldus antwoordde hij, „zijn de Nederlanders er absoluut zeker van, dat de Verenigde Staten van Amerika, „Geweld en sabotage' Op de vraag naar zijn mening in het algemeen over deze uiteenzetting van de republikeinse politiek en plannen ln antwoord op de pogingen van de Veiligheidsraad om vrede tot stand- te brengen en de weg,te effenen voor een regeling, zeide de Nederlandse minis ter van Overzeese gebiedsdelen: „De verklaring van Palar is slechts de laatste toevoeging aan een lange serie van aansporingen tot geweld en sabo tage, waarover de Nederlanders reeds boekdelen hebben gepubliceerd. Ook dit zal ons niet doen afwijken van onze constructieve politiek en de in stelling van een nieuwe regering voor geheel Indonesië". Dr. H. J. van Royen, de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad, is Zondag om kwart vota* twaalf per vliegtuig naar New York vertrokken. Dr. van Royen antwoordde op een desbetreffende vraag van een journa list, dat naar zijn overtuiging het Indo nesische probleem op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te Lake-Succes op 6 Januari een van de eerste punten der agenda, zo niet het eerste zal uit maken. Op de vraag of hij met optimis tische verwachtingen naar Lake-Succes gaat, met andere woorden of hij daar meer begrip voor het Nederlandse standpunt verwacht, verklaarde hij: „Ik ben van nature optimist en ik neem aan, dat, nu er enige tijd verlopen is, men meer waardering zal krijgen voor onze houding en zal beseffen hoe sterk ons standpunt is. In het verleden heeft veelal een grote mate van wanbegrip, vals sentiment en overdreven partijdig heid een rol gespeeld. Wanneer nu de overtuiging postvat, dat er een con structieve opbouw in de vorm van een democratische staat van Indonesiië in de Westerse zin des woords zal plaats hebben, dan zal men uiteindelijk meer waardering voor onze opvattingen van het probleem krijgen. Onze regering heeft zich vastgelegd" aan het houden van vrije verkiezingen in heel Indone sië. Dit moet voor onpartijdige buiten landse waarnemers een toetssteen zijn van de oprechtheid onzer bedoelingen". Engels blad weet weer een bemiddelaar voor ons Het Engelse blad „The Spectator" stelt voor dat mr. Malcolm Macdonald, de Engelse commissaris-generaal in Zuid- Oost-Azië, de nieuwe onderhandelin gen tussen de Nederlanders en de In donesische republiek zal leiden „De Nederlanders hebben de wereld voor een voldongen feit gesteld, zoals de Jo den in Palestina, en met een beter excuus; maar men kan het hierbij niet laten" aldus het blad. „Er moeten nieuwe besprekingen worden gevoerd en zo mogelijk met een belangeloos en vooraanstaande persoonlijkheid, die een rol speelt zoals lord Killearn des tijds te Linggadjati. De heer Malcolm Macdonald zou misschien een goede keus zijn." Het bekende Engelse dagblad Times schrijft: „De elkaar opvolgende leden van de Commissie voor goede diensten hebben toegewijd gewerkt, doch al hun arbeid is op niets uitgelopen. Het naar voren komen van de Consulaire com missie, die oorspronkelijk gevormd werd als tijdelijk orgaan tot de ftomst van de Commissie voor goede dien sten, wordt in het algemeen beschouwd als een middel om de Commissie voor goede diensten in staat te stellen van het toneel te verdwijnen." HULP AAN EILAND BAWEAN Enige dagen geleden is te Soerabaja een delegatie aangekomen van het vroeger republikeinse eiland Bawean, gelegen 80 mijl ten Noorden van Soe rabaja, met het verzoek, om aan het eiland hulp te willen verlenen. Met welwillende medewerking van de ma rine is daarop een vreedzame expeditie naar Bawean gegaan, welke textiel, rijst, hout, zeep en petroleum met zich meevoerde. NOG GEEN DEMOBILISATIE In aansluiting op het bericht, dat troepenschepen uit Indonesië zullen blijven vertrekken, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat daaruit niet de conclusie mag worden getrokken, dat de demobilisatie der troepen overzee, welke onlangs werd stopgezet, thans voortgang zal vinden. De troepen schepen vervoeren uitsluitend zieke en afgekeurde militairen. Snelle politieke opbouw in Indonesië voorbereid Naar aanleiding van de berichten omtrent het a.s. vertrek naar Indonesië van de minister-president en van de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E F M J Michiels van Ver- duynen, wees een woordvoerder van ons ministerie van overzeese gebieds delen er op, dat in de eerstkomende periode zeer belangrijk staatkundig werk, dat voor een groot deel op de schouders rust van de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, in Indonesië verricht zal moeten worden. Het kabi net hecht zeer grote betekenis aan een spoedige verwezenlijking van de staat kundige opbouw van geheel Indonesië langs de weg, welke het Bio-besluit daartoe geopend heeft. Daarvoor gaat dr. Drees naar Batavia. Het is duidelijk, dat deze staatkundi ge hervorming ook belangrijke politiek- internationale aspecten heeft. Het is om deze reden dat-het kabinet besloten heeft, een diplomaat van de reputatie van jhr. Michiels van Verduynen voor korte tijd naar Indonesië af te vaardi gen. Zondag is de Nederlandse gedele geerde bij de Veiligheidsraad, Dr. H. J. van Royen, met de A.C.A.- Constellation „Norway" van Schip hol naar New York vertrokken Volgens berichten van het Franse persbureau A.F.P. uit Djokja is de toe stand in de republikeinse hoofdstad zeer verward. Sporadische gevechten doen zich 's nachts in de straten van de stad tussen de guerillas en de Ne derlandse strijdkrachten voor. Buiten de Nederlandse patrouilles en de par tisanen yaagt niemand het zich bij donker op straat te begeven. De toestand in de bezette gebieden op Oost- en West-Java is eveneens zeer verward. De partisanen worden met de dag stoutmoediger. De plan tages en afgezonderde politieposten worden voortdurend aangevallen. „In de nacht van 29 op 30 December werd in de voorsteden van Bandoeng van weerszijden gebruik gemaakt van mitrailleurs. De horizon was verlicht door de als weerwraak tegen de actie der partisanen door de Nederlanders in brand gestoken dorpen". Republikeinse autoriteiten, die te Batavia zijn gebleven, zijn van me ning, dat de Republikeinse weerstand ongebroken is en verklaren het feit, dat de Republikeinse strijdkrachten geen tegenstand op grote schaal boden, met het bestaan van een te voren vast gesteld plan tot verspreiding der strijdkrachten van de Republiek. Som mige dezer Republikeinen stellen het aldus voor, dat het Republikeinse leger is gesplitst in kleine afdelingen, die in ondergrondse acties zullen infiltreren in dichtbevolkte gebieden. Van officiële zijde is te Batavia be kendgemaakt, dat op de eilanden voor de kust van Sumatra in Straat Ma- lakka zuiveringsacties zijn ingezet. Het kolengebied Sawahloentoh werd vei liggesteld. WRIJVING TUSSEN FINLAND EN RUSLAND Te Helsinki is medegedeeld, dat Fin land zijn gezant te Moskou, Kai Sund- stroem, voor overleg heeft terugge roepen. Het terugroepen van de gezant volgt op de Sovjet-nota, waarin wordt geklaagd over anti-Sovjet propaganda in Finland en „andere gebeurtenissen, die niet in overeenstemming zijn met het vredesverdrag". Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat een brief van de Amerikaanse onder minister van oorlog, Kenneth Royall, aan de Rooms-Katholieke aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, van 11 Augustus 1947 in de geheime archieven van de gearresteerde pri maat van Hongarije, kardinaal Minds zenty, is gevonden. Het ministerie publiceerde ook- wat het noemt facsimiles van gedeelten van brieven, gewisseld tussen kardi naal Mindszenty en de Amerikaanse gezant te Boedapest. Deze brieven han delden over de heilige kroon van Sint Stephanus (Hongarije's eerste koning), welke ln Maart J.I. door de Amerika nen aan het Vaticaan werd overhan digd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wees de Hongaarse eisen om de kroon aan Hongarije terug te geven van de hand, zulks, naar ge zegd werd, op aanraden van de kar dinaal. Volgens de Hongaarse regering was kardinaal Mindszenty van plan de kroon op het hoofd van Otto van Habsburg, als koning na een derde wereldoorlog, te plaatsen. Volgens berichten uit Weenen zou het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken gepoogd hebben pressie uit te oefenen op vier bisschoppen, die als de kardinaal het meest vertrouwd werden beschouwd, om af te treden. Aan de bisschoppen werd gezegd, dat de kardinaal „bekend" had, doch zij weigerden af treden en verklaarden bereid te zijn om zich 'te laten ar resteren. Geestelijk testament Men verneemt op het Vaticaan, dat kardinaal Mindszenty een paar dagen voor zijn arrestatie een „geestelijk testament" in de vorm van een rond schrijven, aan de geestelijken van zijn diocees, heeft gezonden. In dit schrij ven herinnert de Hongaarse primaat aan het Evangelie en spoort hij priesters en gelovigen aan standvastig te blijven. Hij verklaart, dat het leven van de eerste Christenen zowel als dat van de Hongaarse Christenen niet ge makkelijk is geweest. Tot besluit zegt hij: „Wij moeten stand houden. Het is voortaan de wereld van de bergrede: „Zalig zijn zij die vervolgd worden om de rechtvaardigheid, want hun be hoort het Rijk der hemelen". NIEUWS VAN LIEFTINCK Bij beschikking van de minister van Financiën is het tijdstip waarop de verplichte zekerheidstellingen voor belastingen, uiterlijk worden vrijgeg#. ven, zes maanden verschoven en nader bepaald op 15 Augustus 1949. Dit is ge schied, omdat voor 15 Februari nog niet alle met een zekerheidstelling ver rekenbare aanslagen kunnen worden vastgesteld. REPUBL. AUTORITEITEN GEDOOD? Van officiële zijde wordt te Batavia gemeld, dat de berichten over inciden ten, waarbij Republikeinse autoriteiten het leven zouden hebben verloren, voorlopig onder grote reserve dienen te worden aanvaard. De legercommandant heeft dadelijk nadat hem de desbetreffende ge- ruchtenbereikten, een onderzoek ge last, waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk zullen worden medegedeeld. Uitspraak zaalc-Rautar Naar wfl vernemen heeft de Dtfe. Raad van Cassatie de uitspraak de zaak tegen Rautei thans va steld op 12 Januari as. des ochtends 10 uur. en Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten zullen nota's zenden aan de Sovjet- Russische regering, waarin zij om re kenschap verzoeken over alle door de Sovjettroepen gemaakte Duitse krijgs gevangenen. Tevens vragen zij een ver klaring, waarom enige krijgsgevange nen „niet naar Duitsland teruggezon den zijn". Volgens een viermogend- hedenovereenkomst zouden alle Duitse krijgsgevangenen op 1 Januafi terug gekeerd moeten zijn. Gratie voor landwachter Van der Spek BQ Kon. Besluit is gratie verleend aan W. A. van der Spek, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in een le venslange gevangenisstraf. geeft U gaarne advies, zonder enige verplichting Coraetière Mevr. T. Wolieboom. Molengracht 48, DEN HELDER, Maandag |p Dinsdag thuis. De 14e Januari 19491 hopen onze Ouders C. A. THOMAS en M. THOMAS—VINK hun 40-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun kinderen. 's-Graveland, Januari '49. Noordereind 72. Algemene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondige ziek te, mijn geliefde Man en der kinderen zorg zame Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JOHANNES ARNOLDUS VAN VLIET, op de leeftijd van 59 jaar. Den Helder, 31 December 1948. Parallelweg 8. Uit aller naam, Mevr. P. VAN VLIET— 't HART. De begrafenis heeft plaats Dinsdag 4 Jan. 1949 n.m. 14.15 uur op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen. Vertrek vanuit Paral lelweg 8 n.m. 14 uur. Gevraagd: BOUWPLICHT, 270 280 M3. Prijs 2000 tot 2200. Brieven onder no. 540 bu reau Texelse Courant. Ondergetekende wenst Familie, Vrienden en Ken nissen een gelukkig Nieuwjaar. Dpi. sold. J. GEUS, EM Te velde, Indonesië, Gedurende 8 dagen vanaf heden houden wij een speciale in alle afdelingen. Speciale aanbieding ln Ondanks de verbouwing gaat deze bijzon dere verkoop gewoon door. Sterk verlaagde prijzen. Prijzen moderne bontmantels al vanaf 185. Enige avondjaponnen voor halve prijs. SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT Ingang tijdelijk door de huisdeur KONINGSTRAAT 119. Een goede verwarmingskachel met kookplaat en een heren- rijwiel met goede banden Landbouwstraat 34, Juliana- dorp Gevraagd: een meisje van 8—3 uur, middagmaal inbe grepen Melden na S uur: Billitonstraat 32 SPOORGRACHT 40. De rente over 1948 is reeds bijgeschreven. Zegt het uw vrienden LEVENSMIDDELENBEDRIJF, Vijzelstraat, Jonkerstraat, Breewaterstraat, Van Galenstraat, Ambonstraat, wenst haar geachte cliëntèle een gelukkig 1949. Filiaal te Den Helder, Spoorstraat 33. 8. „Zet dat alsjeblieft af!" commandeert Inspecteur Barendse, als de radio in de heli- copter een danswijsje ten beste geeft. „Dat is ook werkelijk geen gehoor in deze omgeving" denkt Rikki. De Chef draait de muziek gehoor zaam weg. „De kortegolf komt ook goed door" zegt hij. „Dat ls meer in onze lijn", lacht een' der vliegtuig bouwers. „Ik heb jaren gevlogen als marconist en., hé., even stil heren.." Uit het radio-toestel klinken morse-tekens op Drie punten, drie strepen, drie puntensteeds herhaald! „Een S.O.S.!" fluistert de Lange Bijna allen in het gezelschap zijn bekend met Morse tekens en allen volgen de boodschap, die nu wordt uitgezonden. „Kustvaarder „Dirkje" roept om hulp., kustvaarder „Dirkje" roept om hulp., zend reddingboot.Allen luisteren gespannen. Koude voeten en sneeuw zijn ver geten er is een kustvaarder aan de grond ge lopen op de Noordzee-kust.ergens tussen Eg- mond en Bergen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4