De Veiligheidsraad komt hedenavond bijeen Kort Bestek H. M. dè Koningin bevestigt de belofte van Haar Moeder VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10475 Binnen enkele weken een federale regering Portugal, Eire en de Scandinavische landen gepolst over Atlantisch Pact Vrijdag 7 Januari 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ter grondvesting van een betere en gelukkiger toekomst Beperkte aanbieding van luchtpost voor Indonesië Weerbericht Een verlanglijst van Lovett Hedenmiddag het laatste schot in Palestina? Zelfde houding in Indonesische kwestie verwacht De Marshall-hulp Nieuwe bonnen voor werkkleding m Verscherpte Sovjet maatregelen in Berlijn BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15" woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten H.M. de Koningin heeft gistermiddag om 18.15 uur voor de radio de volgende rede uitgesproken: Reeds in 1942 sprak Mijn Moeder de hoop uit, dat Indonesië en Neder land, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking van een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde Mijn Moeder die belofte. Zij verklaarde toen, onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het ver krijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwer kelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van hét woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijk waardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Nederlands- Indonesische Unie. Zij besloot toen met woorden: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen te midden van de verenigde volkeren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven erop gericht ge weest, de belofte, door Mijn Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leg gen en mee te werken om aan de vol ken van Indonesië vrede, geluk en wel vaart in een eigen souverein staats bestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen boven een orde lijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijde lijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door Mijn Moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indo nesië plechtig is gegeven. Het doel daarvan was uitsluitend de mogelijk heden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechts staat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in Over gangstijd" een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat bin nen weinige weken een Indonesische federale regering wordt ingesteld, die de verantwoordelijkheden en plichten, welke zijn verbonden aan een democra tisch bestel, zal uitoefenen en vervul len. Deze federale regering zal onver wijld, ingevolge de haar toekomende bevoegdheden verdere voorbereidingen treffen tot de overgang naar en de ves tiging van de nieuwe rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toelaten in overeenstemming met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar Ik hoop, spoedig de souvereine staten van Indonesië werkelijkheid worden. Indonesië en Om direct tot het vervoer van lucht post te kunnen overgaan, zodra een de finitief vervoersplan naar Indonesië zal zijn vastgelegd, bestaat de mogelijkheid thans een begin te maken met het pos ten van luchtpostcorrespondentie voor Indonesië. Uitdrukkelijk wordt echter onder de aandacht gebracht, dat zoals de toe stand nu is, nog niet onmiddellijk op een luchtpostvervoer per KLM naar In donesië kan worden gerekend. Het be treft hier dus voorraadvorming. In verband met het feit, dat zodra luchtpostvervoer mogelijk zal zijn, dit vervoer toch een zeer beperkt karakter zal dragen, mogen tijdelijk uitsluitend postbladen en luchtpostbrieven beiden tot een maximum gewicht van 5 gram worden gebruikt, terwijl tevens wordt verzocht zoveel mogelijk hoogstens 1 brief per week te posten. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling in de pers worden gedaan. Mocht blijken, dat de op deze wijze gevormde voorraad te groot zal worden, dan zal echter wederom aan 't publiek moeten worden verzocht hun luchtpo^.correspondentie met Indonesië tijdelijk niet te posten. De verzending van luchtpostpakketten moet helaas voorlopig worden gestaakt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat vervoer van correspondentie en pakketten naar Indonesië per zeepost nog steeds normaal voortgang vindt. Verwachting tot Vrijdagavond: Plaatselijk nevel of mist, overi gens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Nederland zullen dan, in de Unie ver enigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals Mijn Moeder het wenste een beter en gelukkiger toekomst gegrond vest zijn. Republikeins commentaar. Dr. Subandrio, Republikeinse verte genwoordiger te Londen, zeide, dat de rede van koningin Juliana „weinig toe voegde aan de beloften, die reeds door koningin Wilhelmina waren gegeven". Verzekerend, dat de Nederlandse po litiek in Indonesië geleid werd door prof. Romme, leider van de sterkste partij in Nederland, zeide hij: „Het zou van meer betekenis zijn, wanneer de verklaring van de koningin herhaaid zou kunnen worden door prof. Rom me". Het is aan prof. Romme te wijten, dat „vorige overeenkomsten niet uitge voerd zijn", zo verklaarde hij, toevoe gende: „Wij vertrouwen, dat, waar de Koningin van Nederland een constitu tionele vorstin is, de gevoelens, die zij De waarnemende Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Robert Lo vett, heeft Donderdag verklaard, te ho pen, dat de Nederlandse regering „de huidige gelegenheid zou aangrijpen om een concreet bewijs te leveren van haar voornemens, het wettige streven van de Indonesiërs naar zelfbestuur te bevre digen." Lovett hoopte, dat de Neder landers „een Indonesische regering zou den samensellen, waarin alle partijen zouden mogen zijn vertegenwoordigd in overeenstemming met haar aanhang en volgens vrije democratische methoden". In een brief aan de voorzitter van de CIO, Murray, die er bij de Amerikaanse regering op heeft aangedrongen een spoedig einde van de vijandelijkheden in Indonesië te bewerkstelligen, ver klaarde Lovett, „bereid te zijn op iedere geschikte wijze bij te dragen tot de totstandkoming van samenwerking tussen Den Haag en de Indonesische republiek". Lovett voegde er aan toe, dat „door Nederlandse verzekeringen t.a.v. zelfbestuur de thans vanzelfspre kend heersende grote bezorgdheid on der de republikeinse leiders en sym- pathiserenden zou kunnen worden ver minderd, het schrikbeeld van een gue- rilla-actie en sabotage dientengevolge geen werkelijkheid behoefde te wor den en de Nederlanders en Indonesiërs samen zouden kunnen streven naar een gemeenschappelijk doel". Lovett prees de republikeinse regering wegens haar „resolute actie" bij de bestrijding van „de communistische opstand tegen haar gezag", die „op touw gezet was door een in Moskou opgeleide communisti sche agent". TERRORISTENACTIE TE BANDOENG. Dezer dagen heeft een afdeling der Bandoengse politie in een kampong in het Zuidelijke stadsdeel een vuurge vecht geleverd met een uit 15 man be staande bende, die bewapend was met stenguns en met minstens drie karabij nen. Het bendelid, dat de stengun han teerde, werd gewond en gearresteerd! Later werd nog een ander lid der ben uitsprak, tenminste een gids voor de I de in hechtenis genomen. De anderen Nederlandse politiek in Indonesië zul- ontkwamen in de duisternis. De politie len zijn". leed geen verliezen. Egypte en Israël bereid het vuren te staken Een functionaris van de V. N. heeft meegedeeld, dat zowel Egypte als Is raël zich bereid hebben verklaard het vuren te staken. Beide partijen hadden de waarnemende bemiddelaar, dr. Bunche, hiervan in kennis gesteld. Me degedeeld werd dat het vuren in Pa lestina hedenmiddag om 12 uur G.M.T. zal worden gestaakt. Het bestand zal worden gevolgd door onmiddellijke onderhandelingen tussen vertegenwoordigers der beide rege ringen, onder voorzitterschap van de V. N., over de uitvoering Van de wa penstilstandsresoluties van de Veilig heidsraad van 4 en 16 November. Het voorstel om het vuren te staken kwam uit Cairo, aldus de fuhctionaris, en werd doorgegeven aan dr. Bunche te Lake Success, die er de Israëlische regering van in kennis stelde. Israël verklaarde zich met het voorstel ac- coord. De oorspronkelijk voorgesteld datum voor een staking van het vuren in de Negeb was Woensdag, maar communi catie-moeilijkheden hadden vertraging gegeven. Dr. Bunche verklaarde. „Ik ben zeer bemoedigd door deze ontwikkeling en hoop oprecht, dat de beoogde bespre kingen tot een blijvende vrede in het gebied zullen leiden". Engeland zendt troepen naar het Nabije Oosten Een betrouwbare Britse bron heeft te kennen gegeven, dat een detache ment Britse troepen naar de Transjor- daanse Rode-Zeehaven Aqaba gezon den is „als voorzorg tegen Israëlische invasies". Naar het Franse persbureau, AFP, meldt is Jefferson Patterson, de Ame rikaanse zaakgelastigde te Cairo, Woensdagavond door Koning Faroek in audiëntie ontvangen. Volgens diplo matieke kringen was zijn bezoek inge geven door de wens der Verenigde Sta ten om ten spoedigste een regeling van het Palestijnse conflict tot stand te zien komen. De Amerikaanse regering heeft in een oproep de Arabische sta- ten verzocht maatregelen te vermijden, die. tot een uitbreiding van de krijgs verrichtingen in Palestina kunnen lei den. Bij de Israëlische regering- zijn door Mc. Donald gelijksoortige stap pen gedaan. Reuter meldt uit Lake Success, dat de Veiligheidsraad hedenavond 9 uur bij een zal komen ter behandeling van de Indonesische kwestie. - De Britse afgevaardigde, Sir Alexan- der Cadogan, wordt pas Maandag ver wacht (met de „Queen Mary"), doch de Britse regering heeft Harold Beeley gemachtigd hem te vervangen. In diplomatieke kringen wordt niet verwacht, dat de nieuwe samenstelling van de Veiligheidsraad een verande vooralsnog weinig bekend, doch in di plomatieke kringen wordt rekening ge houden met het feit, dat Noorwegen tot dusver geregeld getracht heeft, de vriendschap zowel met de Westerse landen als met het Sovjetblok te be waren. Sommige nemen dan ook aan, dat Noorwegen in kwesties van vitaal belang voor het eigen land, de zijde van de Westerse mogendheden zal kie zen, doch bij wijze van handhaving van het evenwicht bij vraagstukken ring van betekenis zal brengen in 's,van meer algemene politiek misschien raads houding t.a.v. de Indonesische kwestie. Waarnemers in de kringen der verenigde volken veronderstellen dat Egypte, hoewel het zelf „boter op het hoofd" heeft, ongeveer dezelfde houding zal aannemen als Syrië. Voor Egypte zal in de raad öptreden Mah- moud Bey Fawzi, die in 1946, toen Egypte voor de eerste maal lid van de raad was, zijn land eveneens ver tegenwoordigde. Cuba, dat in de plaats komt van Co- lumbia, kan nauwelijks feller anti-Ne derlands zijn dan zijn voorganger. In tegendeel, misschien mag van die kant enige matiging tegemoet worden ge zien. Door velen wordt verwacht, dat de houding van Amerika (die te Parijs in de laatste dagen iets gematigder was dan in het begin), in de Veilig heidsraad door Cuba zal worden nage volgd. Cuba zal worden vertegenwoor digd door zijn nieuwe permanente ver tegenwoordiger bij de verenigde vol ken, Dr. Alberto Inocente Alvarez, om trent wiens persoonlijkheid nog wei nig bekend is. Een trouwe bondgenoot Het staat buiten twijfel, dat het af treden van België als lid van de Vei ligheidsraad voor Nederland een groot verlies is, daar België zich gedurende de gehele behandeling van de Indone sische kwestie in de raad een trouwe bondgenoot heeft getoond. Omtrent de houding van Noorwegen, dat thans de raadszetel van België gaat innemen, is WEDEROM ALGEMENE BOYCOT Het Australische verbond van zee lieden heeft Donderdag onverwacht de boycot van alle Nederlandse sche pen weer ingevoerd en geweigerd sleepboten ter beschikking te stellen van de Nederlandse vrachtboot Nieuw Holland. Het schip moest zonder sleep boothulp uitvaren. PERZIë EN CEYLON AANVAARDEN UITNODIGING Ferzië en Ceylon hebben de uitnodi ging van Pandit Nehroe voor de con ferentie der Aziatische landen over Indonesië aangenomen. Perzië zal Ver tegenwoordigd worden door Noeri Es Fandiari, de nieuwe Perzische ambas sadeur in India. zal overhellen naar de Russische kant. Noorwegens plaats aan de raadstafel zal worden ingenomen door de Noorse permanente gedelegeerde, Finn More, die met betrekking tot andere kwesties, in het verleden herhaaldelijk een open oog heeft getoond voor de positie der Westelijke Europese landen. Fanny in Amerika no. 1 Zoals reeds jaren lang de gewoonte is hebben de sportjournalisten der Ver. Staten een onderlinge enquête gehou den met het doel een lijst samen te stellen van 's werelds beste sportlieden van het afgelopen jaar. Op de dames- lijst van 1948 blijkt de Nederlandse winnares van vier gouden Olympische medailles Fanny BlankersKoen, met grote voorsprong op no. 2, bovenaan te staan. Hiermede verdringt zij de be roemde „Babe" Didrikson, de Ameri kaanse golfspeelster en athletiek-ster van de Olympische Spelen 1932 te Ti.os Angelos, die de laatste drie jaar de eerste plaats had ingenomen. DE WILLEM BARENDSZ" OP JACHT. Tot en met 26 December j.1. had de „Willem Barendsz" geproduceerd 9.196 vaten (1532 ton) traan en 3.838 vaten (639 ton) spermolie. Een gezaghebbende Belgische woord voerder heeft Donderdagavond ont huld, dat Denemarken, Noorwegen, Portugal, Eire en IJsland zijn gepolst over een eventueel toetreden tot het voorgestelde pact voor een Atlantische Unie wanneer dit tot stand is gekomen. De woordvoerder zeide voorts, dat het Atlantisch verdedigingspact binnen de volgende twee maanden een feit zou kunnen worden. Indien het pact be perkt zou blijven tot de zeven oor spronkelijke landen de vijf landen van de West-Europese Unie, de V. S. en Canada zou het eerder kunnen worden ondertekend. Het polsen langs diplomatieke weg van de vijf andere landen zou waarschijnlijk de eerste tijd nog geen succes opleveren, aldus de woordvoerder. Hij verklaarde verder, dat aan het opstellen van het Atlan tisch Verdrag in Washington door de ambassadeurs van 'de vijf landen van Harriman verwacht geen verlaging De ambassadeur voor het Plan- Marshall in Europa, Averell Harriman, heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat hij geen aanwijzingen zag voor een verlaging van de Marshall-hulp door het nieuwe Amerikaanse Congres. Over de beide rapporten van de or ganisatie voor Europese économische samenwerking, dat voor 1949/50 en dat op lange termijn, zeide Harriman, dat deze „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, zou de OEES versterkt kunnen worden wanneer de deelnemers „harde maatregelen" zou den willen aanvaarden voor het berei ken van monetaire stabiliteit, hogere productiviteit en beperkt verbruik en zouden samenwerken tot uitbreiding der afzetmogelijkheid en ontwikke ling van nieuwe leveringsbronnen. De V.S. zijn, naar hij mededeelde, bereid cm „gezonde Europese concurrentie" te bevorderen bij de export naar Zuid- Amerika. De bonnen voor werkkleding H 10 en L 10 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kan men kopen: Een over all of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange wit te jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 10 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 tot en met 9 en L tot en met 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. BELGIE CANDIDAAT VOOR SECRETARIS VAN RUHR-ORGAAN België zal zich candidaat stellen voor de post van permanent secretaris van het voorgestelde internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied, zo is ver klaard in kringen, die in nauw contact met de Belgische regering staan. Naar werd meegedeëld, zouden Nederland en Luxemburg de candidatuur van België steunen. gOEKARNO VERBLIJFT in Balik Papan. Wachtend op de anpap. De bange Italianen, die gisteren in ten ten op de vijf maanden geleden voor spelde aardbeving zaten te wachten, zijn uitgesidderd. Zij hebben gebeefd. Amsterdamse kinderen. Halen papier lUIUIUIINHtHUHIHIIIIIillllirilllllllllllllllllllllllllHIIIIIIHIIIIIIIIIilllllillllllllllllllllllllllUllllllllllll op voor „Japi" (die al lang is opgehe ven) en jatten alles wat los en vast is, terwijl de vriendelijke klanten oud papier bijeen zoeken. Oud papier voor diefdadigheid. De vrouwen van drie Engelse steden beven óók. Van kwaadheid. Een en quête wees uit, dat bijna de helft" van de echtvrienden zijn vrouw had bedro gen over het bedrag van zijn salaris. In Schotland is een zodanige enquête ver boden. Op ene Oostenrijkse boerderij werden vijf vreemde biggetjes geboren. De eerste en tweede hadden ieder twee staarten, de derde twee staarten en vier oren, de vierde drie staarten en drie oren en de vijfde vijf poten, 't Lijkt wel een puzzel voor ontwikkelde var- kensboeren! Ander varkensverhaal komt uit Roggel bij Venlo. Uit een troep van zeven werden twee wilde zwijnen neergeschoten; de andere vijf g^nate71oüdTn" zijn^vërmoörd. hadden gemoedsbezwaren en gingen naar huis. F)E GEZUIVERDE Duitse dirigent Furtwangler zal niet in Chicago optreden; prominente Amerikaanse kunstenaars zijn er tegen. Chicago moet zuiver blijven. De nationale unie van de Karen-bevolking in Bur- ma heeft een onderzoek geëist van een incident op de dat voor Kerstmis, waarbij 80 mannen, vrouwen en kin deren door militaire politie met hand- **|7EN KANTOORBEDIENDE uit Delft deed op Oudejaarsdag zijn witte boord om en ging met drie miel van zijn baas naar Amsterdam. Na 'n rom melige nacht had hij nog 24 centen over. Dagenlang zwierf hij door Groot- Mokum, maar de centjes kwamen niet terug. Hij voorlopig óók niet, want de politie heeft hem in retraite geleid. Kinderen van de nacht hebben in Amsterdam een brandkast openge draaid van een handelsfirma; zij na men 4600 gulden mee en lieten de valse sleutel achter op het bureau van de procuratiehouder. Als troostprijs. De Rotterdamse bankwerker Vos maakte valse kwartjes, zijn vrouw keurde ze en de kinderen haalden er boodschappen voor. De Vossen gaan de bak in om hun streken te verliezen. Lelijk» streken hebben ook bepaalde De Japanse vice-admiraal Tasoekoe Najazawa is te Tokio tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens zijn voornemen om alle overlevènden van geallieerde schepen die door Japanse duikboten tot zinken waren gebracht, te laten doden, 't Wordt lekker in Rusland: Moskou beleeft zijn zachtste Wacht maar tot er weer sinaasappelen zijnl Japuarimaand sinds 16 jaar en het ijs in de rivier begint 'op vele plaatsen te smelten. De drie staalfabrieken van de „Bochumer Verein" zullen in weerwil van verzet van directie en arbeiders, toch worden ontmanteld; Maandag be gint het. pALMIRO TOGLIATTI, de leider van de Italiaanse communisten, zal te Bologna een school openen' voor de opleiding van Italiaanse commu nisten voor het leiderschap. Burge meester in vier weken. De Philippijnen hebben 112.500 dol lar aan het internationale kindernood fonds geschonken. Te Madrid zal een Frans-Spaanse grens-commissie bijeenkomen om grenskwesties en verbindingen te be spreken. Evenals Parijs lijdt ook Brussel aan een lichte griepepedimie. In Oost- Frankrijk worden thans zeer vele ge vallen geconstateerd van de z.g. „Ita liaanse griep", die in Sardinië zou zijn ontstaan en zich over Italië en ver volgens Frankrijk heeft uitgebreid. Dr. Drees is naar Indonesië als een éénmans-commissie voor goede dien sten. Vorige week kreeg een Helmond- se famifll bericht uit Java. dat haar zoon daar was gewond. De familiele den wilden graag spoedig nadere bij zonderheden vernemen, maar de lucht postverbinding was nog niet hersteld. Een poging om Batavia telefonisch te bereiken mislukte. Toen meldde de krant dat dr. Drees naar Indonesië zou vertrekken. De minister-president werd verzocht een brief mee te nemen en reeds de volgende dag kwam het ant woord: accoord! De brief werd per soonlijk in I}en. Haag ten huize van dr. Drees bezorgd, waar hij door de minister-president in ontvangst werd genomen, 't Kwam in or$e, zei Drees, Hü moest tóch even naar Java. het Pact van Brussel en Amerikaanse en Canadese vertegenwoordigers thans de laatste hand gelegd werd. De landen van de Westeuropese Unie hadden zo juist nieuwe instructies aan hun am bassadeurs doen toekomen betreffende de eindfasen van het werk. Een geheime conferentie. Ondertussen is in de Zweedse stad Karlstad de Scandinavische minister presidenten, de ministers van buiten landse zaken en de ministers van defensie in geheime conferentie bijeen gekomen. Er wordt spoedig een officieel com muniqué over de besprekingen ver wacht. Welingelichte waarnemers te Stockholm verklaren, dat de bespre kingen over een gemeenschappelijke Scandinavische defensie zijn doodgelo pen, omdat Noorwegen en Zweden van mening verschillen over het doel van een eventueel Scandinavisch militair blok. Volgens een communiqué van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken overweegt men „na de beëindi ging van het werk van de Scandina- sche gemeenschappelijke commissie voor de defensie een nieuwe minister bijeenkomst te Kopenhagen te houden". Sovjetrussische troepen hebben gis teravond een „ijzeren ring" rondom hun sector van Berlijn getrokken; zjj namen de plaatsen van de onder Sov jetrussische controle werkende Duitse politie over. Alle wegen, welke naar de Westelij ke sectoren van Berlijn leiden, werden door groepjes van drie Sovjetrussische soldaten afgezet. Alle, in beide richtin gen rijdende auto's, werden aangehou den; ook burgers werden gevisiteerd. Een grote hoeveelheid goederen, waaronder schroot, steenkool en aard appelen, is in beslag genomen. Ook op de Potsdammer Platz, waar de Britse, Amerikaanse en Sovjetrussi sche sectoren van Berlijn tezamen ko men en welk plein berucht is als cen trum van de zwarte handel, voerden Sovjetrussische troepen controlemaatre gelen uit, welke hier echter meer op voetgangers dan op voertuigen waren gericht. Burgers, die in het bezit wer den gevonden van Westduitse marken of die in de Westelijke zones van Duits land verschijnende dagbladen bij zich hadden, moesten in een vrachtauto plaats nemen, waarna zij naar het ge bouw, waarin het Sovjetrussische mili taire bestuur van Berlijn zetelt, werden vervoerd. De rode man achter de Berlijnse schermen Het onder Sovjetrussische goedkeu ring werkende Duitse nieuws-agent- schap heeft gemeld, dat aan Semeonof, politiek adviseur van maarschalk So- kolofsky, de Sovjetrussische militaire gouverneur van Berlijn, de hoogste di plomatieke rang van de Sovjet-Unie namelijk die van buitengewoon ambas sadeur en gevolmachtigd minister, is toegekend. Semeonof. een „achter de schermen werkend" diplomaat, wordt zelfs op officiële, door de Sovjet-Unie te Ber lijn gegeven recepties zelden waarge nomen. Een van zijn laatste zeldzame verschijningen in het openbaar vond op 9 November j.1. toen hij vooraan staande politici uit de Sovjetrussi sche zone van Duitsland ontmoette tij dens een receptie welke door het Sov jet-bestuur van Berlijn werd aangebo den ter gelegenheid van de viering van de dertigste verjaardag van de Sovjet- Russische revolutie. Nederlandse hardrijders naar Noorwegen Een groep schaatsenrijders, leden van de NVBHS, zal Zondag 9 Januari naar Hamar vertrekken om daar onder lei ding van de oud-hardrijder Klaas Schenk uit Anna Paulowna drie weken te trainen. De meesten van deze rijders zullen voor eigen kosten de reis ma ken, doch een vijftal, t.w. Marius Strij- bis, de Nederlandse uurrecordhouder (Harenkarspel), Muts (Jisp), Maai se (Aalsmeer), De Heus (Breukelen) en Habing (Zweelo) worden gedeeltelijk op kosten van de NVBHS uitgezonden. De overige rijders zijn Stigter (Aals meer), Quarles v. Ufford (Breukelenf, Enschede (Utrecht), en Hoekstra Cs- Gravenzande), terwijl ook een dame, mej. T. Tam (Amsterdam) aan de trai ning zal deelnemen. Aan de KNSB is verzocht aan enkele rijders een startvergunning te verstrek ken opdat zij ook aan wedstrijden zul len kunnen deelnemen. DE VREDESPOGINGEN IN CHINA Een woordvoerder van de Chinese regering verklaarde Donderdag, dat de regering geen antwoord op het vredes aanbod van de Chinese president, hetzij officieel of niet officieel, heeft ontvan gen. De woordvoerder ontkende voorts, dat de Chinese regering ooit aan de vier grote mogendheden om bemidde ling in de burgeroorlog zou hebben verzocht; hij zeide: „Voor zover mij bekend, is geen regeririgs-autoriteit ge machtigd een dergelijke «tap te doen".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1