Onenigheid in het Britse kabinet? Cassatieberoep van Rauter verworpen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Naa r een Chinese coalitie-regering? Twee kleuters kwamen in vlammen om Donderdag 13 Jan.' 1949 74e Jaargang No. 10480 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bevin zou op puni staan af te treden Stafford Cripps in de oppositie Veertienjarig meisje stal f 3500.- Monty" drie dagen naar Den Haag Contact in Peiping Weerbericht Bezig Schiphol Nederlander in Duitsland veroordeeld Ter dood veroordeelde zal geen gratie vragen Bij felle brand te Amsterdam Doodstraf geëist tegen Duits student Poien annexeert Duits gebied Minisfer Sassen over geïnterneerden in Indonesië 12 kinderen in Genève verbrand Nieuw kabinet in Oost-lndonesië Coppi versloeg Schulte BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Hayonred.: C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal I 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten i Een ongewoon langdurige zitting van het Britse kabinet op Woensdag heeft voedsel gegeven aan geruchten over de mogelijkheid van een regeringscrisis naar aanleiding van de Palestijnse kwestie. Volgens een persbericht zou de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, de leiding genomen hebben van een „opstand" tegen de politiek van Ernest gevin inzake het midden-oosten. Volgens eveneens onbevestigde geruchten zou Bevin op het punt staan af te treden. Cripps zou volgens de geruchten de steun hebben van Bevan, de minister van gezondheid, en de vice-minister-president Herbert Morrison, ter wijl Attlee en de minister van defensie, Alexander, aan de zijde van Bevin zouden staan. dige souvereiniteit of op enig gebied. Volgens eerder gepubliceerde officiële volkstellingcijfers bedraagt de bevol king van Israël in totaal 782.000 zielen, waarvan 713.000 Joden en 69.000 Ara bieren en andere landslieden. In officiële regeringskringen werden Woensdagavond de geruchten over een meningsverschil in het kabinet terzake van de Palestijnse kwestie categorisch tegengesproken. Men verwacht, dat Bevin Dinsdag aanstaande voor het parlement een verklaring over Palesti na zal afleggen. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., verklaard heeft zijn „goede diensten" aangeboden te hebben bij uit wisseling van brieven over het Brits- Israelisch geschil. Hij had op het ogen blik geen plannen voor verder overleg met vertegenwoordigers van de betrok ken regeringen. De eerste bijeenkomst van de verzoe ningscommissie voor Palestina zou 17 Januari te Genève gehouden worden. Ook de Libanon De Israëlische minister-president, Da- vid Ben Goerion, heeft verklaard, dat behalve Egypte nog een andere nabuur van de Joodse staat zal deelnemen aan de wapenstilstandsbesprekingen op het eiland Rhodos. Hij noemde geen naam doch welingelichte waarnemers menen, dat de bedoelde staat de Libanon is. Goerion zeide, dat Israël bereid was veel voor de zaak van de vrede op te offeren, doch niet de rechten op volle- Begin Juli van het vorige jaar werd ten nadele van L. te Maastricht een bedrag van ongeveer 3500 gulden ontvreemd, van welke diefstal toen geen aangifte volgde, omdat de be stolene meende de zaak wel in der minne te kunnen regelen. Dezer dagen ontdekte de politie, dat het geld was ontvreemd door 't 14 jarige meisje C. S., dat met het gestolene, in gezelschap van haar 15-jarige vriendin J. W., naar de woning van laatstgenoemde was gegaan, waar het geld werd verdeeld. De moeder van het meisje J. W. kreeg 100, de „verloofde" van de vijftienjarige vriendin eigende zich 1000 toe en ook de broer van het meisje W. zorgde er voor 1000 van de buit binnen te halen. De rest, een klein gedeelte dus van het gestolene, bracht de dievegge, de 14-jarige E. S., naar L. terug. Gevolg van het ingestelde politie-onderzoek is thans geweest, dat drie familieleden W., de „verloof de" van het meisje en het meisje zijn aangehouden. Tijdens het onderzoek, dat de kinderpolitie tegen het 15- jarige meisje W. had ingesteld, kwam aan het licht, dat het meisje, de moeder van dit kind en de „verloofde" zich aan een tweetal ernstige zeden misdrijven hadden schuldig gemaakt. Hiervan was weer het gevolg, dat zekere Chr. D. en J. B. eveneens ge arresteerd zijn. Beroep van V.S. De waarnemende minister van bui tenlandse Zaken der V.S., Robert Lovett heeft verklaard, dat de V.S. op Enge land een beroep hebben gedaan niets te doen, dat de status quo in het mid den-Oosten zou kunnen verstoren. II Mr. E. Star Busmann, de secr.-gen. van de permanente commissie der Brussel-landen, heeft te Londen ver klaard, dat veldmaarschalk Montgome- ry, het hoofd van de commissie /an opperbevelhebbers der Westelijke Unie naar Duitsland is vertrokken. Montgomery zal op 15 Januari een bezoek aan Den Haag brengen en op 17 Januari naar Londen terugkeren. Naar wij van de Legervoorlichtings dxenst vernerqen, betreft het hier een informeel bezoek in het kader van het geregelde contact tussen de militaire autoriteiten der westelijke mogendhe. den. MUUSSE KRIJGT GRATIE. Bij Koninklijk Besluit is gratie ver leend aan Luwe Muusse, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levens lange gevangenisstraf. In gewoonlijk betrouwbare Chinese kringen werd gisteren verklaard, dat vlce-presldent Li Tsoeng-Jen binnen kort naar Peiping zou reizen om na mens de regering de eerste definitie ve stap te doen en contact op te ne men met de communisten voor het' voeren van vredesonderhandelingen. Volgens genoemde kringen zou de vice-president bij aankomst te Pei ping onmiddellijk trachten om: 1. in contact te komen met de communis ten. 2. een plaatselijk bestand voor Peiping en Tientsin te regelen, 3. voorbereidingen te treffen voor een bezoek aan West-Hopei, waar leiders van anti-regeringsgezinden, o.w. de communist Mao The Tsoeng, plannen zouden maken voor een coalitie rege - ringvoor geheel China. I>e strijd gaat verdei- Van regeringszijde wordt verno men, dat de door communisten geleide strijdkrachten, die in het afgelopen weekeinde het garnizoen van het 320 kilometer ten Noorden van Nanking gelegen Hsoetsjou onder de voet heb ben gelopen, in Zuidelijke richting zijn voortgerukt en zich thans op eer. Inbreker» sloegen in Bussum goede slag Na Bussum geruime tijd met rust ge laten te hebben, heeft het inbrekersgil de thans weer een grote slag geslagen. Men heeft een bezoek gebracht aan de gereedschappenfabriek van de Neder landse Gereedschappen Maatschappij. Met een bijl werd de toegangsdeur ge forceerd. Op hun gemak hebben de die ven een grote partij draadsnijgereed- schappen, handboormachines, combina tie- en radiotangen meegenomen en in een taxi geladen. De buit vertegen woordigt een waarde van enige duizen den guldens. De auto, welke in Am sterdam is teruggevonden, werd gesto len uit een garage. Vooraf had men getracht in een ga rage in de Breedelaan in te breken, waar een jeep stond, die men echter diet rijklaar kon krijgen. Men heeft toen een poging gedaan in een garage aan de Groot Hertoginnelaan, doch hier kpn men niet binnenkomen, waarop de dieven naar de derde togen. En met ■deer succes! Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Koude ochtend met weinig bewolking. Later toene mende bewolking en geleidelijke stijging van temperatuur. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen. Bende trachtte in Djokja te infiltreren In de nacht van 9 op 10 Januari poogde een bende uit Westelijke rich ting in Djokja te infiltreren. Zij ver nielden een transformatiehuisje van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter intact en de schade is inmiddels hersteld. Voorts werden enkéle tele- foonleïdingen vernield. Ook deze zijn hersteld. De bende poogde brand te stichten, maar werd door Nederlandse troepen uiteengeslagen en goeddeels vernietigd. Aan Nederlandse zijde wer den twee militairen gewond. afstand van 160 kilometer van Nan king bevinden. De eerste verdedigings-linie van Nanking ligt in het Tsjoesdengebied, dat 50 kilometer ten Noorden van de Chinese hoofdstad is gelegen. Aandring op Tsjiang Kal Sjek Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Nanking heeft Tsjiang Kal Sjek toegegeven, dat het noodzake lijk was buitenlandse bemiddeling te verzekeren om een eind te maken aan de burgeroorlog en „nationalis tisch China te redden". Hij werd het hierover eens met een groep gene raals in centraal China met aan het hoofd generaal Pai Tsjoeng Sji, die op aftreden van Tsjiang had aange drongen. Dat onze grootste nationale lucht haven Schiphol nog steeds in be langrijkheid toeneemt, bewijzen zeker de volgende cijfers, welke over de werkzaamheden in 1948 ter beschikking zijn gekomen. Het aantal passagiers op de Europese lijnen steeg in vergelij king met 1947 met 17%; op de transatlantische lijnen met ruim 50%. Vrachtvervoer door de lucht via Schiphol 6.142.643 kg. (1947: 4.512.338 kg.). Het totale postver voer was-in 1948 224230 kg. ho ger dan in 1947 Gemiddelde aan tal landingen en opstijgingen per dag: 's winters 137, 's zomers 220. Hoogste cijfer op 1 dag (16 Nov. j.l.) 566. Schiphol had in 1948 meer dan 750.000 bezoekers. Aan het einde van het jaar be zat Schiphol aan stallingruimte voor vliegtuigen 10 hangars met een oppervlakte van 23.900 vier kante meter. Bij wijze van proef heeft men in het Engelse plaatsje Hayes (Middlesex) verkeerslichten aan gebracht, die de voetgangers in strueren, wanneer zij mogen over steken. Deze instructies zijn opge- nomen op gemagnetiseerde plastic stroken en bevinden zich in een klein kastje aan de lichtinstallatie. Bij het wisselen van de verkeers lichten wordt automatisch het betreffende deel van de geluids- strook ingeschakeld. Mr. A. Tray- ner, die het geluidssysteem voor verkeerslichten uitvond, brengt de plasticstrook in het kastje aan. i Een gerechtshof van het Amerikaans militair bestuur in Duitsland heeft de 21-jarige Nederlander O. van der Vloet ter dood veroordeeld wegens moord en verkrachting. Van der V. trachtte op de tweede zittingsdag (de behandeling van de zaak nam zeven dagen in beslag) zelf moord te plegen. Hij werd schuldig bevonden aan het vermoorden van de Pool Jan Fross. het verkrachten van twee Duitse vrou wen en poging tot moord op de Duitser Heinz Keppler. Verdachte, die formeel tevens nog veroordeeld werd tot 55 jaar gevange nisstraf, verklaarde, dat zijn ervarin gen in de Nederlandse ondergrondse be weging tijdens de Duitse bezetting hem alle morele normen uit het oog hadden doen verliezen. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gister het cassatieberoep van oud-commissaris-generaal Hans Albin Rauter, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage tot de dood straf veroordeeld was, verworpen. Zoals te verwachten bestond er zeer veel belangstelling voor de uitspraak. Reeds om 10 uur was de grote zaal van de Hoge Raad geheel gevuld met be langstellenden, onder wie zich vele autoriteiten van de rechterlijke macht bevonden. Om half elf opende mr. H. Haga, president van de Raad van Cas satie de zitting. Nadat eerst nog in een viertal andere zaken uitspraak was ge daan, werd Rauter binnengeleid. Rauter was gekleed in zijn generaals uniform, echter zonder distinctieven. Na een buiging, gemaakt te hebben voor de Raad, welke van een andere samenstel ling was dan die waarvoor zijn cassa- tiebehandeling op 20 October j.l. diende, nam hij plaats tussen twee wachtmees ters der rijkspolitie. Dadelijk daarop nam mr. Haga het woord. „De Raad heeft Uw cassatiebe roep verworpen". Uiterlijk volkomen onbewogen hoorde Rauter de bevesti ging van de tegen hem uitgesproken doodstraf aan. De president vervolgde onmiddellijk met voorlezing van de 64 pagina's tel lende sententie. Staande luisterde Rau- tei opmerkzaam toe. De sententie ging zeer uitvoerig in op Rauters verweer, Vaticaan breekt onderhande lingen met Hongarije af Het gezamenlijke Episcopaat van de Rooms-Katholieke kerk in Hongarije heeft medegedeeld, dat het de onder handelingen met de regering, die kort na de arrestatie van de Hongaarse pri maat, Kardinaal Mindszenthy, waren begonnen, niet kan voortzetten. In po litieke kringen te Boedapest 'gelooft men, dat de bisschoppen ten aanzien van de besprekingen instructies hebben ontvangen van het Vaticaan. Twee kinderen, één van vier en één van twee en een half jaar zijn omge komen bij een felle brand, die gister morgen heeft gewoed in een woonhuis aan het Singel te Amsterdam. Een zui geling van een half jaar kon worden gered. Door de brand zijn drie families dakloos geworden. De brand, die de eerste, tweede en derde verdieping van het pand volkomen heeft verwoest en zware brand- en waterschade aan de benedenverdieping heeft toegebracht, is vermoedelijk veroorzaakt, doordat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Bij de pogingen, de twee kinderen via QELEERDEN hebben in Nieuw-Zee- land een haaientand van 6 centi meter opgegraven; zij stelden zonder aarzelen vast, dat de haai, die er aan vast moet hebben gezeten, 50 millioen jaar geleden leefde. De tand werd ge vonden op het land van een boer en het was dus een boerelandhaai. Het pro-progressieve Australië sluit vreem de musici uit van het lidmalatschap der vereniging van toonkunstenaars. Ne gentig procent moet blank-Australisch zijn en 10 procent rein-Engels met meer dan tien verblijfsjaren in Australië. De rest van de wereld speelt niet mee. En geland is ruimer van gemoed: het lokt Amerikaanse toeristen. Sir Alexander Maxwell heeft becijferd dat de Yan kees in de komende drie jaar twee milliard dollars komen versnoepen. Gekker is, dat een Gallup-onderzoek twintig procent van alle Amerikanen moest blameren om der wille van het beteuterende feit, dat ze de woorden van hun eigen volkslied niet kennen, 't Zijn niet allemaal sterren onder de strepen! JN PALERMO woont Giovanni Vil- lanese, die vier jaar geleden na een bombardement als „dood" werd af geschreven in de burgerlijke stand. Hij heeft totdusver vergeefs geprobeerd, de ambtenaren er van te doordringen, dat hij leeft. Zij zeggen leukjes dat hij zich vergist. De enige, die hem gelooft, is de inspecteur der directe belastingen. Maar tegen hèm zegt Villanese dat hij al vier jaar dood is. Mijn lijf filosoof uit Tuitjehorn meldt telegrafisch: „Vrouwen moeten zich meer met bak poeder en minder met toiletpoeder be moeien. Glimmende neuzen zijn een te ken van vreugde, maar een lege maag breekt het huwelijk". Over eten ge sproken: In de Himalaya leeft een volk, dat geen ziekte kent vanwege zijn ma tigheid. Deze lieden voeden zich des zomers met in 't wild groeiende plan ten en des winters kauwen ze op ge droogde frambozen. De wereldgezond- heidsraad te Genève heeft een rapport gepubliceerd over de stand der griep epidemie, welke thans in Europa op- trefedt. De conclusie is, dat de griep zich over Europa uitbreidt, maar een goedaardig karakter draagt. Hetgeen 'n tdtzondering mag heten bij alles wat zich over Europa uitbreidt. jyjINISTER JOEKES heeft het tot schande van heel Nederland nodig gevonden een commissie te in stalleren voor plaatsing van gedemobi liseerd leidinggevend personeel. Hij sprak van een ereplicht. Je zou zo zeg genRitthem heeft zijn ereplicht begrepen. Het werd na de oorlog ge holpen en betoonde zijn dankbaarheid door Delfts blauwe borden te laten ma ken voor de raadhuizen van Zaandam en Purmerend. Een onbekend Amster dammer hielp zichzelf door uit een magazijn 15000 scheermesjes te stelen. Ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding is een röntgen-apparaat met kleinbeeld- camera geconstrueerd in een auto. Per kwartier kunnen 30 personen onder zocht worden. Dit maakt het mogelijk alle Nederlanders te onderzoeken. Van de duizend zich gezond voelende men sen hebben vier t.b.c. Anderhalf mil lioen cigaretten probeerde een Weense j -■-TÏS&C'- Mijn lippenstift raakt op firma over de Tsjechische grens te smokkelen, 't Werd wenen, want de grenswacht pikte ze in. MEDERLANDSE mariniers vingen bij Surabaja een nakomeling van de haai, waarover ik u in de aanvang van dit betoog vertelde. Zij sneden het dier open en vonden in de maag een zuigfles, een petroleumlamp, een wek kerklokje en een paar schoenen, die verpakt waren in de Helderse Courant van 11 April 1948. Het wekkerklokje liep af toen het in de frisse lucht kwam. Geruchten, die er van gewagen dat de petroleumlamp nog brandde moeten met alle voorbehoud worden bekeken. Zon der voorbehoud kan intussen worden vastgestéld, dat de heer Hans Hermans, de secretaris van dr. Drees, een leerza me jongeling lis. Nu alle ministers en kamerleden met allerlei missies naar allerlei wind streken vliegen, doet Hans desgelijks. Een maand geleden ging hij naar de Oost, thans snort hij naar de West. Na tuurlijk niet om bananen voor vrouw en kroost, maar om de belangen des Koninkrijks. Dit is zijn taak ende oog merk: een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de voorlichting en de nieuwsvoorziening tussen de gebie den van het Koninkrijk onderling nauwer te coördineren. En dat mag 'n idee worden genoemd! Zoete, lieve Gerritje.... J^E ESKIMO'S van het schiereiland Tsjoekotsk hebben voor vadertje Stalin een stel schaakstukken gesneden uit de slagtanden van walrussen. En dat was niet als hatelijkheid bedoeld. Misschien vandaar het goede bericht, dat de Sovjet-Unie zich bereid heeft verklaard op 1 Maart de kruiser Mil- waukee over tc. dragen aan Amerika, als Italië de kruiser Hertog van Aosta aan Rusland schenkt. Twee ruilen, één huilen. Zo i« het leven, vrienden. reddingsiadders te redden, hebben twee brandweerlieden vrij ernstige verwon dingen aan armen en handen opgelo pen. De brand, die uitbrak, toen de be woonster van de eerste etage met haar baby van 6 maanden even op bezoek was bij de zieke benedenbuurvrouw, greep direct fel om zich heen. Op het geroep van voorbijgangers rende zij naar boven doch de vlammen versper den haar de weg. Drie stratenmakers, die op het Singel werkten waren ook het huis binnengedrongen. Zij brachten de zieke vrouw in veiligheid, maar ook zij konden de eerste etage niet berei ken. Twee voorbijgangers waagden op het geroep van de moeder: „De kinde ren zijn boven" eveneens een poging, dwars door de vlammen heen, maar ook zij moesten het opgeven, daar het vuur zich inmiddels tezeer had uitge breid. De bewoonster van de derde verdieping is erin geslaagd, buitenom over te stappen naar een belendend perceel. De brandweer rukte aan met groot materiaal en met zes stralen werd het vuur aangetast. Alle pogingen, de twee achtergebleven kinderen te redden zijn vruchteloos gebleven. Een uur nadat de brand was uitgebroken, bleek het eerst mogelijk, de totaal verkoolde lichaampjes van de 3H-jarige Meyer en de 2 -jarige Anton te bergen. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, kwam persoonlijk de ouders zijn deelneming betuigen. De brand, die vooral in het begin uitermate fel was, trok veel belangstelling. Honder den sloegeh vanaf de overkant van het Si gel het blussingswerk gade. Tegen een 26-jarige Duitse student eiste de advocaat-fiscaal bij het Am sterdams bijzonder Hof gistermiddag de doodstraf. Het was Rolf Hubert Bel uit Dussel- dorp. die in het begin van de oorlog een Nederlands meisje ontmoette in Duitsland, toen hij met verlof terug kwam van het oostfront. In Maart 1944 deserteerde hij uit zijn legercompagnie, waarmee hij op dat moment in Dene marken verbleef. Binnen enkele maan den leerde hij zo goed Nederlands spre ken, dat vele illegale strijders hem als „Limburgenaar, die in Duitsland had gestudeerd" accepteerden en hem volle vertrouwen schonken. Hij woonde enige maanden in Boskoop en trok in September 1944 naar Amersfoort. Hem wordt thans ten laste gelegd, dat hij in November van dat jaar con tact had gezocht met Landwacht en politieke recherche aldaar en daarbij verscheidene belangrijke illegale figu ren had verraden. In totaal werd ver dachte verantwoordelijk gesteld voor de dood van 7 inwoners van Amersfoort. waarvan een uitgebreide studie is ge maakt. Meer dan tien maal kwam de raad in raadkamer bijeen. De president en de raadsheer prof. mr. S. van Brakel losten elkaar af bij de voorlezing van de sententie. Rauter die door het lange staan vermoeid scheen te worden, kreeg na een uur verlof om te gaan zitten. Toen het arrest in scherpe bewoor dingen sprak over het Duitse schrikbe wind in de bezetting en de verantwoor. ding welke Rauter daarvoor droeg, werd het zeer stil in de zaal. Rauter zelf scheen «Jnbewogen. Toen het arrest was voorgelezen de voorlezing nam anderhalf uur in beslag verliet hij kaarsrecht de gerechtszaal. Naar zijn verdediger mr. K. van Rijckevorsel ons mededeelde, zal Rau ter geen gratie aanvragen. Ook zijn vrouw zal dit niet doen. Het Poolse parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de gebieden, die Polen aan het eind van de tweede we reldoorlog verkregen heeft, hetgeen bijna een vierde deel van het voor- lorlogse Duitsland omvat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke mogendheden hebben, hangende een officieel vredesverdrag met Duitsland, geen definitieve West grens voor Polen erkend. In Mei werd bekend gemaakt, dat 5 millioen Polen zich weer gevestigd hebben in de „herwonnen gebieden" waartoe Silezie behoort, voorheen de „graanschuur van Europa", dat in in dustriële productie alleen voor het Ruhrgebied onderdoet. De betrokken gebieden beslaan 111.290 vierkante kilometer, hun Duitse bevolking bedroeg meer dan 9 millioen. Enige tijd geleden werd door de gemeenschappelijke actie van Neder landse vrouwen een adres aan de minister van Overzese gebiedsdelen gericht met het verzoek, de onmid dellijke invrijheidstelling te willen be vorderen van nog in Indonesië ge vangen gehouden personen. Op dit adres heeft minister Sassen aan de voorzitter der Tweede Kamer o.m. het volgende geantwoord: Tijdens de besprekingen te Kalioe- rang heeft de minister drs. Hatta voorgesteld de verdere evacuatie met kracht ter hand te nemen door een orgaan, bestaande uit het Internati onale, het Indonesische en het Repu blikeinse Rode Kruis. Ofschoon drs. Hatta met een en ander accoord ging, heeft de ontwikkeling van de toestand de practische uitvoering van het plan - verhinderd. Thans is aan de ambtenaren van het departement van Sociale Zaken opgedragen zo spoedig mogelijk rap porten in te zenden betreffende aan getroffen geïnterneerden, hun namen en hun omstandigheden. Van berièh- ten omtrent gedwongen concubinaat van Europese vrouwen met Indone siërs blijkt een aantal bij onderzoek onjuist, terwijl andere het gedwongen karakter slechts zeer twijfelachtig droegen. Gisterochtend is het kindertehuis „Les Oisillens" te Chateau d'Eux in Zwitserland afgebrand, waarbij 12 kin deren om het leven kwamen. Een der tiende kind heeft ernstige brandwonden en men verwacht niet, dat het in leven zal blijven. De kinderen waren allen Zwitsers. Het vuur ontstond, doordat natte kle ren, die bij de kachel waren opgehan gen, vlam vatten. Binnen enkele mi nuten was het houten huis een vuur zee. De kinderen werden in hun slaap* door het vuur verrast. Naar nader wordt gemeld, is ook een 20-jarige verpleegster omgekomen, toen zij trachtte een van de kinderen te redden. In Oost-lndonesië is een nieuw ka binet gevormd. Minister-president en minister van Binnenlandse Zaken is Ide Anak Agung Gde Agung. De mi nister-president en enige Kabinets leden zullen zo spoedig mogelijk naar Batavia reizen ter oriëntering in ver band met de algemene politieke situatie. De achtcrvolgingsvvedstrijcl Coppi- Schulte op de winterbaan te Parijs Is met 70 meter voorsprong door de Ita liaan gewonnen. Coppl's tijd was 6 min. 22.8, die van Schulte 6 min. 29.8. TEXTIELVOORZIENING BEHOEFT VERBETERING De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht van de minister van Economische Zaken ge bracht, dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zij heeft op verruiming aangedrongen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1