Stad en Omgeving Ouderavond Comenius- school Leeuw in de Hoofdgracht De Leeszaal in December H.B.S.V. bestaat 30 jaar Cursus Russische letter kunde Wat gaan we eten? Oudermiddagen in de Vakschool Bloemenzaak Koopman 20 jaar „Hare Majesteit Heintje" komt Nieuwtjes van de havenkant Voor de oudjes Het zwembad op de werf gaat Maandag open Onderhoud van Afsluitdijk aanbesteed Dodelijk ongeluk te Zwaag IJ muiden Clandestiene slager tot vier maanden veroordeeld ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Breezand Voortzetting def Priesterfeesten Wieringen Wiron versloeg Kolp. Boys Ï&ÏS? K00 kg: 400 kg puf Oudeschild Urker visserij zet twee millioen om Scheepvaartberichten Op Maandag j.L hield de Comenius- school, uitgaande van de Neutrale Bij zondere Helderse Schoolvereniging, een ouderavond in het schoolgebouw aan de Vlamingstraat. Van acht tot tien uur stond voor de ouders de gelegenheid open, het schrif telijk werk van hun kinderen onder de loupe te nemen en naar aanleiding daarvan nadere inlichtingen te vragen aan de betrokken leerkracht. Het moet voor het schoolbestuur en het onderwijzend personeel prettig ge weest zijn om te ervaren, met hoeveel animo de talrijke ouders deze gelegen heid benutten. In het met palmen gezellig aange klede schoolgebouw dromden reeds kort na acht uur de belangstellende va ders en moeders tussen de banken, om zich te verdiepen in de wetenschappe lijke prestaties van hun spruiten. Vele en ongetwijfeld vruchtbare gesprekken werden over de schriften heen gevoerd met de leerkrachten, die de resultaten van hun dagelijks streven jan een dank baar gehoor toelichtten. Duidelijk bleek de waardering voor het toegewijde werk, door de school verricht en menige nieuwe of hernieuw de kennismaking was een bewijs voor de prettige sfeer welke ontstaat, wan neer de opvoeders thuis en op school elkaar in wederzijds begrip en vertrou wen tegemoet komen. De schoolvereniging streeft deze bin ding van gezin en school ernstig na, in de overtuiging, dat deze band het kind in Zijn ontwikkeling ten goede komt. Zeer terecht was deze avond daarom als „contact-avond" aangekon digd. Een bijzondere verrassing voor de honderden bezoekers was wel de gebo den gelegenheid tot bezichtiging van de jongste aanwinst van de Comenius- school: de onlangs voltooide aula, een intiem en keurig gestoffeerd zaaltje aan de le Vroonstraat. De lokaliteit dient (ter bevordering van de gemeen schapsgedachte in de school) voor bij eenkomsten in het schoolleven zoals bij de maand-opening, op de hoogtijda gen (onlangs voerden de oudste leer lingen voor hun mede-leerlingen een Kerstspel op) schoolfeestjes, filmvoor stellingen, terwijl de zaal normaal dienst doet als gymnastieklokaal, als repetitielokaal bij de koorzang, voor volksdans en toneel. De kleintjes heb ben er een ideaal speellokaal. Met gerechtvaardigde trots wees een der bestuursleden de bezoekers op de piano die dezer dagen kon worden aan gekocht, dank zij de vrijwillige bijdra gen van de ouders. En door al het ge zellige geroezemoes van komende en gaande gasten, die hun bewondering niet onder stoelen en banken staken, speelde Aafje List uit de 7e klas on verdroten het ene gezellige liedje na het andere; iederen kon nu horen, dat 't „een beste" was,-die pianor 't Was een goede avond voor de 'heer Prinsen en zijn toegewijde staf. Èn met verwachting kan worden uitgezien naar de aangekondigde voorjaarsten toonstelling van handenarbeidproduc- ten, tekeningen en handwerken, opge fleurd met door de jeugd opgekweekte bloeiende bolgewassen. De bezoekers Van de geslaagde contact-avond zullen elkaar daar terugzien, dat staat vast! Een heel grote grijze leeuw ligt in de Hoofdgracht, aan kettingen gebon den, en met slangetjes en leidingen in zijn buik. Het is natuurlijk geen echte leeuw, maar een schip dat „Leeuw" heet. Gistermorgen werd zij (zelfs een schip, dat „Leeuw" heet, is een „zij!") door een sleepbootje door het werfka- naal gesleept en nu ligt zij daar, nog glimmend van de verf, en nog wachtend op het tweede laagje grijs, dat over haar huid gestreken zal yprden. En. wachtend op de Marva's, die haar bin nenkort zullen bevolken. De leiding, die op het electriciteitsnet is aangeslo ten, ligt al, en de lampen branden dus. Water stroomt nog niet uit de kranen, maar daar wordt ook aan gewerkt. De primitieve loopplank zal vervangen worden door een betere en het straat je naar het trottoir van de Hoofdgracht is ook in de maak. Dit weekeinde zal het schip, als alles gaat zoals ieder zich voorstelt, klaar zijn om bewoond te worden. Er zal dus op de Hoofdgracht een grootscheepse verhuizing plaats hebben en wel van het Marvahuis naar de „Leeuw". De Marva's, momenteel zijn het er 37, zitten met een heel groot te kort aan woon- en slaapruimte. Vooral nu er plannen bestaan om het Marva- i corps hier in Den Helder uit te brei den, is het van groot belang dat méér ruimte beschikbaar komt. Zo is dan de „Leeuw" opgekalefaterd en keurig ingericht voor haar nieuwe bewoon sters, die zo gauw als 't maar kan, zul len verhuizen. Want het huis, waarin de meisjes nu wonen, is al lijkt het van buiten heel wat toch maar klein en het is er erg behelpen. En de meis jes moeten na een nachtdienst bijvoor beeld, toch een rustige slaapgelegenheid hebben, wat hier wel eens in het ge drang dreigt te komen. De „Leeuw" biedt plaats aan 70 personen, dus krij gen de meisjes de eerste tijd de ruim te. Als h®t corps Inderdaad uitgebreid wordt, zal er nog plaatsruimte te over Zijn, want het aantal zal niet hoger 'wor den gesteld dan 60. Zo kunnen we weer dankbaar zijn, eensdeels omdat de Marva's een aan alle eisen voldoende tehuis krijgen en anderdeels omdat nu weer een huis be schikbaar komt voor de Helderse bur gerij, wat -niet onbelangrijk is. De Openbare Leeszaal werd geduren de de maand December bezocht door 252 mannen en 31 vrouwen, totaal 283 personen. Uitgeleend werden 3188 ro mans, 1852 studiewerken en 2894 jeugd boeken, totaal 7934 boeken. Nieuwe aanwinsten. ROMANS: Aa. Brouwer, De nijboer van Lycklamastate. R. Brouwer, St. Jan. Buck, De hemel van China. Buck, Vlucht uit China. Bye, Wolven huilden rond het bosmeer. Hilton, Het verloren paradijs, Levnow. Het uur der vergel ding. Nesna, Daar midden op de heide. Nex, Ditte, een mensenleven. Noorden bos, De stamhèlder. Nordhoff en Hall, Door de branding gewekt. Priestley, Drie mannen in burger, Van Rossum, Crinolientje. Van Rossum, Het scheep je naar Arcadia. Sabatini, De onbera den wedder. Schotman, Wind in bam boestengels. Traven, De schat in de Siërra Madre. VisserRoosendaal, Het een of het ander. STUDIEWERKEN: Booy, Europese jeugd. Burnham, De strijd om de we reldmacht. Byrd, Op verkenning met Byrd. Gasey, Ik zag de oorlog. Van de Hulst, Herinneringen van een school meester. De Jong. De electromotor. Kool. Smeed- en klinkwerktuigen. Van Os, Getal en kosmos. Peereboom, Olym pisch logboek 1948, Ruysch van Dugte- jen, De toekomst onzer jongeren. Sprangers, Hout als materiaal en grond stof. De Vries, Het jongens radioboek dl. 2. Herumeus Buning, Verzamelde gedichten. GESCHENKEN: Boeren, Een Neder landse wacht aan de Rijn. Everton, Murder at Plenders. Goethe, Novelle. Gijsen, Grote leercursus der Engelse taal. Van Leeuwen, Peinzen en pieke ren. Macdonald, Rope to spare. Por- lock, Mystery at Friar's pardon. Rie- mers. Prolegomena tot een Lutherse paedagogiek. Verslag van bestuur en staat van Curaeao over 19401941. Van Water schoot van der Gracht, Onder het teken van den Islam. Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan der H.B.S.V. (vereni ging van leerlingen der Rijks Hogere Burgerschool) wordt morgen in Ca sino een soirée-dansante gegeven. Het bal staat onder leiding van mevr. De Wit-Tuijn en de dansmuziek wordt gespeeld door de „Musical Ramblers". Voor de Volksuniversiteit. Gogol, Toergenof, Tolstoj, Dostojews- ki, groten onder de groten, die de let terkunde voortgebracht heeft. De we reld van deze schrijvers is zo rijk en zo geschakeerd, de vlucht van hun geest gaat zo hoog en dringt daartegen over aan de andere zijde zo diep door in het menselijke zijn, dat men telkens weer op nieuwe gezichtspunten stuit en belangrijk „Nieuw land" ontdekt. 't Is de V. U. gelukt dr. A. Saalborn uit Bussum, een bij uitsték deskundige op het gebied der Russische literatuur, te bewégen naar Den Helder te komen om hier een cursus over de werken van deze en andere'Russische schrij vers te geven, 't Spreekt vanzelf dat bij een cursus als deze niet alleen de schrijvers en hun werken, maar ook de maatschappelijke toestanden, de gods dienstige en staatkundige problemen die hen omgaven en inspireerden, aan de orde komen. Zij en ook de dichters van vóór de revolutie spreken vooral van het leed dat er geleden wordt, het berustend aanvaarden of het opstandig verzet. Het zou echter tot 1917 moeten du ren aleer de grote ommekeer plaats vond en de Russische letterkunde op een geheel nieuwe basis werd her bouwd. De theorie van het lijden en dulden wordt weggevaagd. Maxim Gor- ki was hier de grote wegbereider „de stormvogel der revolutie". - Alle persoonlijke problemen moesten plaats maken voor de gemeenschaps gedachte. Het sociale realisme, dat het gehele maatschappelijke leven omvatte en geen plaats liet voor persoonlijke aangelegenheden, bracht de fabriek, de machine, de industrie, kortom de ar beid als belangrijkste figuur in de ro man. Een geheel nieuwe letterkunde ontstond, die een groot ideaal koester de, n.1. uit en door middel van de re aliteit een gelukkige mensheid uit beelden, die in stage arbeid aan het ideaal haar grootste vreugde zag. Een druk bezochte filmavond werd Dinsdag gegeven in de Vakschool voor meisjes, waar voor de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen twee films met explicatie werden vertoond. De voor zitster, mevrouw Veen, opende de avond en kon ook de ere-presidente. tnevrouw Ritmeester, die vergezeld was van haar dochter, welkom heten. Mej. Van der Meulen, lerares aan de Vakschool, gaf eerst een heel prettige en onderhoudende uitleg van de eerste film en behandelde daarin de noodza kelijkheid van de bouw-, brand- en beschermende stoffen in onze maal tijden. Vooral moet men ervoor zor gen dat er de grootst mogelijke afwis seling in het eten bestaat, elke dag be slist een warme maaltijd en deze na tuurlijk goed bereid. Daarna werd de aardige marionettenfilm vertoond: „Goede voeding, gezonde mensen". In de pauze werden thee en koekjes rondgediend door enkele vakschool meisjes, wat door de dames kennelijk werd gewaardeerd. Daarop hield mej. van der Meulen een kleine bespreking over het vraagstuk van elke dag: wat zullen we eten, wat schaft de pot? Het samenstellen van voldoende maaltij den, waarbij we alle stoffen, die we nodig hebben, kunnen opnemen, is lang niet altijd even eenvoudig. Maar hoe wel de grondstoffen vaak duur of nog op de bon zijn, is er altijd wel een be vredigende oplossing te vinden. Daarna werd weer een interessant filmpje ge draaid over het samenstellen van maal tijden, speciaal de warme maaltijden. De filmpjes waren vervaardigd door het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad. Dat de dames deze lessen op prijs stelden, bleek wel uit het enthousiaste applaus. Dinsdag- en Woensdagmiddag werd in de Vakschool voor meisjes aan de ouders van de leerlingen gelegenheid geboden wat meer van de opleiding van hun dochters te weten te komen. Dat daar grote interesse voor bestond, bleek wel uit de aanwezigheid van zoveel moeders. De directrice, mej. Kingma, heette de aanwezigen hartelijk welkom en stelde meteen de dames leraressen en heren leraren voor, met wie de ouders na afloop nog even kon den praten over de vorderingen en moeilijkheden van hun dochters. Mej. Kingma wees erop, hoe belangrijk het voor de meisjes is om een opleiding aan de Vakschool te volgen, welke diploma's behaald kunnen worden en hoe daarmee nog groter mogelijkheden openstaan. Het is van groot belang, wanneer de meisjes, als ze eenmaal aan de cursus deelnemen, deze ook beëindigen, want half werk komt nie mand ten goede. Evenmin als het thuis houden van de kinderen, wat 'n achter stand en dus een achteruitgaan tenge volge heeft. Vervolgens sprak de kooklerares, mej. van der Meulen, over het vak, dat ko ken heet Daar wordt behalve 't klaar maken van de maaltijden, ook de voe dingsleer, de warenkennis en de recep- tenleer behandeld, die van heel groot belang zijn. Deze bespreking werd verduidelijkt met de film: „Goede voe ding, gezonde mensen". In de pauze werd thee geschonken door de leerlin gen van de hoogste klassen en werden zelfgebakken koekjes gepresenteerd. Woensdag bestond de bloemenhandel van de heer C. Koopman, Koningstraat 93, 20 jaar. Het feit ging stilzwijgend voorbij, maar toch is het aardig dat de heer Koopman nu al twintig jaar in de bloemetjes zit. Tot voor zeven jaar was de zaak in de Emmastraat geves tigd. Alleen het laatste jaar van de oor log moest de zaak door evacuatie wor den gesloten, maar anders liep het al tijd op rolletjes. Vroeger verkocht de heer Koopman ook vogeltjes en vissen, maar de laatste jaren niet meer. Thans naast planten en bloemen alleen nog wat zaad en bloembollen. Het is heus geen straf om aldoor in een zo fleurige en geurige atmosfeer te leven, dunkt ons! De populaire Heintje Davids zal Dinsdagavond 18 Januari a.s. in Ti- voli de hoofdrol komen vervullen in de klucht „Hare Majesteit Heintje", waaraan naast Sylvain Poons en Jacques van Bfllevelt een zevental andere artisten medewerken. Van Za terdag af 'bestaat de gelegenheid tot plaatsbespreken tussen 12 en 2 uur aan Tivoli. Gisternacht kwam de Hollandse coaster „Ponto" op de ree wegens het slechte weer, gister omstreeks de mid dag, kwam de kustvaarder binnen om in de haven op een betere gelegenheid te wachten om naar Duitsland te gaan. De „Ponto" komt van Rotterdam. De Sch. 32, die proeven neemt met mijnenveeginstallaties aan boord, heeft gisteren op de ree geoefend. De bewoners van het rusthuis der Ned. Herv. Gemeente aan de 2e Vroonstraat werden Dinsdagavond aangenaam verrast door het Helders Meisjeskoor onder leiding van de heer Geert de Boer. Het koor zong een tiental liederen, en dat niet min der zuiver en gloedvol dan op het jongste concert in de Nieuwe Kerk. Door de dames Schuszler en Krabbe werden met pianobegeleiding enkele liederen gezongen. De bejaarde be woners hebben op deze avond bijzon der genoten, en zij zullen de meisjes graag nogmaals op bezoek krijgen! Het zal velen een genoegen doen, te vernemen dat de marine bad- en zweminrichting op de Rijkswerf, dat enige restauratie heeft ondergaan, Maandag 17 Januari a.s. weer voor het publiek geopend zal zijn. De in woners van Den Helder kunnen er hun bad nemen op de volgende uren: Maandag van 17-18 uur jongens tot 18 jaar; Woensdag van 13-15 uur jongens tot 18 jaar; Woensdag van 16-17 uur dames en meisjes; Woens dag van 17-18 uur meisjes van 8-14 jaar; Woensdag van 18-19 uur man nen boven 14 jaar; Vrijdag van 18-19 uur vrouwelijke ingezetenen boven 14 jaar; Vrijdag van 19-20 uur manne lijke ingezetenen boven 14 jaar. Woensdagmorgen werd te 's-Graven- hage het onderhoud gedurende 1949 van de Afsluitdijk der Zuiderzee, met inbe grip van daarin gelegen kunstwerken te Den Oever en te Kornwerderzand met bijkomende werken aanbesteed. De inschrijvers waren; Aannemingsbedrijf D. Verstoep te Den Haag voor f 639.000, N.V. Holland Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag voor f 621.000, Aannemingsbedrijf I. C. Kooyman te Harlingen voor f 596.800, Aannemings bedrijf Jac. van der Vlies te Sliedrecht voor f 562.175 en N.V. MUZ (Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken) te Den Haag voog f 521.800. Dinsdagmiddag is de heer Th. Reus uit Berkhout, die per motor door Zwaag reed, plotseling onwel gewor den, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom bot ste. Hij kwam daarna in een sloot te recht. Spoedig was hij door mensen, die het ongeluk hadden zien gebeuren weer op het droge gehaald. Met een ziekenauto is hij naar het Sint-Jans ziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij in de loop van de middag is over leden. - De heer Reus was 59 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen na. VIS S BRIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 23 kis ten wijting en 117 kisten schar Besommingen: EH 20 f 226; UK 169 f 206; 266 f341; 136 f85; 120 f154; 115 f157; 77 f77; 114 f150; 48 f98; 163 f120; 43 f139; 194 f196; 9 1115; 69 f217; 160 f 229 86 f187 Gisteren werden door da Bijzondere Politierechter in. Alkmaar, rnr. Peere- bcom, enkele mensen veroordeeld, die hadden meegewerkt aan enige clandes tiene slachtingen. Als eerste stond terecht Pieter W. uit Den Helder die reeds gedetineerd is. W„ die vroeger slager was, slachtte in de periode van 1 October tot 20 De cember clandestien vier schapen en een rund. Hij verklaarde, dat hij dit had moeten doen, daar hij geen werk kon krijgen. De officier, mr. Vellinga, nam het beroep op slechte toestanden niet ge heel serieus. De Zaterdag vóór de laat ste slachting plaats vond, was W. een baantje aangeboden. Mr. Vellinga eiste een gevoelige straf, n.1. 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek en verbeurd verklaring van het vlees. De verdediger, mr. Scholten, vond deze zaak ook ernstig, doch hij meen de, dat men meer de persoonlijke kant van de zaak moest bekijken. Zijn elfent, die uit een nette familie voortkomt, is in de oorlog zijn zaak kwijt geraakt. Toen hij eindelijk na veel omzwervin gen in Midwoud een winkel kreeg, brandde deze na korte tijd af. Mr. Scholten achtte de reclassering in deze zaak belangrijker dan de gevangenis. Spreker vroeg dan ook een nader re- classeringsonderzoek. Mr. Peereboom kon zich hiermee verenigen en besloot de zaak aan te houden tot 9 Februari. Tot zo lang zal W. in arrest blijven. Ilij verleende gastvrijheid. Adriaan van der V. uit Koegras had de schapen en het rund op zijn land laten lopen alvorens ze geslacht wer den. Ook had hij zijn schuur voor de slachting beschikbaar gesteld. Hij kreeg als beloning hiervoor enkele stukken vlees. Mr. Vellinga zei, dat de winst die v. d. V. nam klein Was, maar het ri sico heel groot. Ook de eis in deze zaak was ïang niet mals, f 300 subs. 3 maanden en verbeurdverklaring van enkele in beslag genoróen goederen. Mr. Peereboom veranderde de geld boete in f 250 subs. 3 maanden en von niste verder conform de eis. Een dure vriendendienst. Lucas R. J. J. uit Den Helder hielp W. op 20 December met de slachting van het rund. Hij was vóór de oorlog ook slager geweest. Daar W. hem wel eens hielp, hielp J. nu op zijn beurt zijn ex-collega. Rekening houdend met de precaire financiële toestand van J. eiste mr. Vellinga f 100 subs. 30 dagen en 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar tegen hem. De Bijzon dere Politierechter verminderde de eis met f 25 en vonniiste verder con-f form. Vlug, niet veilig en onvoordelig. Simon de H. had ook al iets met deze zaak uit te staan. Hij was de zwager van W. Om zijn bloedverwant te hel pen, nam hij het vervoer van het vlees voor zijn rekening. De hulp kwam hém echter duur te staan, want hij werd conform de eis tot f 100 subs. 30 dagen veroordeeld. Vrijspraak voor de leverancier. De laatste verdachte in deze zaak was Adrianus S. T, Hem werd ten laste gelegd, dat hij de schapen en het rund aan W. geleverd had. T. ver weerde zich door te zeggen, dat l.ij niet wist wat er met de beesten ge beurde. Hij had enkele schapen gelé verd zoals hij dat ook aan andere mensen deed. Enige tijd later zag hij de beesten nog bij v. d. V. in de wei lopen. Hij dacht dus. dat W. de bees ten voor v. d. V. kocht. Het bewijs, dat T. met opzet gele verd had voor een clandestiene slach ting kon niet geleverd worden. Hoe wel mr. Vellinga f 120 subs. 30 dagen geëist had, volgde vrijspraak. Arbeiders verbraken hun contract. Jan H. uit Anna Paulowna die bij zekere D. in dienst was verliet op 25 October zijn baas, daar hij elders méér kon verdienen. Hij verdiende destijds zijn geld met aardappelen rooien. Vol gens H. was hij met zijn werkgever overeen gekomen, dat hij voor een ha. werk in dienst was. Als hij de ha. ge rooid had. zou hij de dienst mogen verlaten. Dit bleek echter niet waar te zijn en daar een arbeider niet zo maar zijn werk mag verlaten, evenmin als een werkgever een arbeider direct mag ontslaan, werd H. conform de eis tot f 25 subs. 15 dagen veroordeeld. Theunis K. S., die voor eenzelfde overtreding terecht stond, zal f 20 moe ten betalen of 10 dagen rust gaan ne men in de gevangenis. Philip H. G„ die ook te vroeg zijn betrekking had opgezegd, werd veroor. rtceld tot f 13 subs. 5 dagen. Nadat in de voorafgaande dagen in kerkelijke plechtigheden het 40 J 6 priesterschap en 20-jarig pas leum was herdacht en de officiële receptie was gehouden, kwam dagmorgen de beurt aan de r- jeugd om het feest van Pastoor Ver hoeff te vieren. De zaal van de heer Bossen was „uitverkocht" met al de kinderen en vele moeders, die ook graag zien en horen, hoe hun kroost de pastoor zou huldigen. Met een tweestemming gezongen welkomstlied werd Pastoor Ver oe begroet, waarna de heer Ligteringen, hoofd van de r.k. school, hem toe sprak en namens personeel en leer lingen een geschilderde afbeelding va de schutspatroon der parochiekerk St. Jan de Evangelist, aanbood, groot 21/ bij 1 meter en vervaardigd door Jan Dijker uit Den Helder. Dit schil derstuk komt in de kerk te hangen. Enthousiast als kinderen bij zulke gelegenheden kunnen zijn, gaven zij zich zo in hun spel, zang, voordracht enz., dat iedereen van begin tot einde geboeid werd. Vooral het toneelstukje „Dromen land" van de eerste klasse was heel lief. Alle klassen deden een of meer stukjes, zodat zij de pastoor tezamen een uitgebreid programma boden. De jubilaris was zeer ingenomen met deze kinderhulde, tracteerde, gat een vrije middag en stelde nog een verrassing in het vooruitzicht. Avondfeest. De ceremoniarius, pater Nolascus, wie het hoofd in deze dagen zeker wel eens omliep, had pastoor Verhoeff ver keerd ingelicht en deze moest daar door de in dé zaal aanwezigen o.w. burgemeester en mevr. Mijnlieff," «en half uur laten wachten, eer zij hem weer het welkomstlied konden toezin gen. Een korte toespraak van de pater en dan volgde een programma van zang, toneel en muziek, dat met de pauze mee vier uur in beslag nam. Vóór de pauze vormden een ernstig, er na een luchtiger toneelstuk dé hoofd schotel. Tussengerechten waren zang van kerkkoor en Canticum Novum en declamatie van het congregatiekoor en muziek van- de mandolineclub Semper Avanti. Het nagerecht „Moeders crino line" werd opgediend door de „tot hennen geworden kuikens van het congregatiekoor". We onthouden ons van een beschouwing over een en an der en laten pastoor Verhoeff aan het woord, die aan het einde van de avond ongeveer zei: „Gij allen tezamen hebt een stuk cultuur gegeven en mij daarmee het mooiste cadeau. Want van mijn jeugd af is mijn ideaal ge weest ook cultureel-opvoedend werk zaam te zijn Langzamerhand zijn we van het ordinaire gekomen tot uitin gen op hoger peil. Ik hoop en ver wacht, dat ge zo zult voortgaan en het is me een vreugde te mogen denken, dat later, als er sprake is van een mnoie, cultureel hoogstaande uitvoe ring, gezegd zal worden; Daar heeft pastoor Verhoeff ook zijn steentje aan bijgedragen". In zijn dank aan de medewerkende verenigingen betrok spr. ook mej. Wever, die hem bij zijn cultureel werk een grote steun is. Met een door allen gezongen Dank lied werd deze avond gesloten. Dinsdagmorgen was er feest voor de kinderen van de r.k. kleuterschool; Dinsdag en Woensdag nog weer onge veer gelijke feestavonden, als waar over we boven schreven. Het is Wiron gelukt Kolp. Boys met een flinke nederlaag (40) naar huis te sturen en de Boys mogen daarmee tevreden zijn. Want als Wiron een paar goede schutters in zijn voorhoede had gehad, dan was de score veel hoger ge weest. Wiron trapte af met windvoordeel. Meteen kregen we vinnig spel van Kolp.Boys te zien en er ontstonden hachelijke momenten voor het Wiron- doel. Langzamerhand kwam Wirons voorhoede er beter in, zodat de man nen van Bruul een woordje begonnen mee te spreken. De druk op het Boys- doel werd steeds heviger. Toch duurde het nog een half uur, voordat M. de Ridder de score opende en.zijn club de leiding gaf. Na de rust was het weer Wiron dat de toon aangaf en al spoe dig werd de voorsprong door Komduur vergroot. De Boys gaven de moed niet op en werkten hard. Nu was het weer de uitstekende Wironman Holst, die nog een tweetal goals voor zijn reke ning nam. De spanning was nu geheel weg en het was nog een lauw trappen aan weerszijden. Bij Wiron vielen ons op de pittige rechtsbuitenspelers Jan Hermans en de jonge Jorna, die voor het eerst in Wirons eerste elftal uit kwam. Bij de Boys was het wel de rechts-back, die opviel. Scheidsrechter Manuel leidde uitstekend. SCHAAKNIEUWS „DE KRAAIEN" De uitslagen der laatstgespeelde wed strijden luiden; P. Werkhoven—H Houwing A—y,; O. Hekman—A. Don kerbroek 1-0; p. Werkhoven-J. Holst 1—0; J. KaleveldG. Hekman 1—0; P. KaleveldA. Donkerbroek y,y- (j. Hekman Volkers 01; Volkers—Hek man 01. VISAFSLAG DEN OEVER In de week van 3 tot 8 Januari werd aangevoerd: 12334 kg bot 43-83 ct p. pond; 48 pond baars 30 ct.; 686 pond lS KJ? Ct: 14 kg kabelJauw 41 ct P.er kf; 1623 k* schar 35 ct; 45 kg spie- «ng( Ct; 3389 kS garnalen 44— 55 ct, 1747 kg wulken 1.55—2.01; 370 kg GROOT WERK GEGUND Aan de fa. J. Kruit te Wieringerwerf is de beplanting van de Koningin Juli. analaan te H.Hoef gegund. Zoals bekend zal er een plantsoen worden aangelegd op de plaats, waar nu het oude Kooibosje is gelegen. Spoedig zullen wij hierop nog nader terug komen. Naar wij verder vernemen is 't agent, schap van deze firma in bomen etc. momenteel voor Wieringen bij de heer J. Posthumus te Hippolytushoef geves tigd. OUDESCHILD. (Visafslag). Aang.- vcerd van 3 t.e.m. 8 Jan. '49: 57 kg Bot; 1734 kg Qarnalen; 4950 kg Haring; 17 kg Kabeljauw; 81 kg Schar; 1559 kg Wulken. De visserij op het IJselmeer, vooral gedurende de zomermaanden, ken merkte zich door zeer grote intensivi- teit. Ondanks de vele economische moei lijkheden en de zware financiële las ten, welke tegenwoordig ook op de visserijbedrijven rusten, vindt dit be drijf gelegenheid om zich steeds meer te moderniseren, dank zij vooral de vooruitstrevendheid der vissersbevol- king. Niet iri het minst zien we daar. van voortdurend de resultaten bij de Urker vissers. Wat betreft de IJsel- meervloot zijn de zeilvaartuigen uit de tijd geraakt en wordt het bedrijf slechts uitgeoefend door modern uitgeruste motorkotters en enkele motorbotters. De vangsten per vaartuig over het af gelopen jaar waren over het algemeen iets minder, terwijl tevens de prijs ge middeld iets lager was dan in 1947. Dit kwam ook duidelijk uit in de gemaak te jaarbesommingen, welke ongeveer 20 pet. beneden het peil van 1947 lagen. Een groot nadeel voor het vissers- bedrijf was o.a. het feit, dat de prijs der ruwe olie met 20 pet. werd ver hoogd. Een tweede nadeel vormde de vele wrakken van schepen en vliegtui gen in het IJselmeer, waarvan reeds een groot deel door de Opruimings dienst werd verwijderd. Dat de omzet aan de afslag weinig verschil vertoont met 1947 kwam door de geweldige uit breiding van de IJselmeervloot. Vofig jaar bedroeg de omzet ongeveer f 2.073.925, d.i. ongeveer f 100.000 min der dan in 1947. Als altijd leverde de kuilpaling het leeuwenaandeel op. Van deze vissoort werd ongeveer 1.3 milli oen pond aangevoerd. De lijnpaling kwam op het tweede plan en bracht een aanvoer van ongeveer 148.000 pond. De gemiddelde prijs der kuil paling was vorige jaar ongeveer f 1.18 per pond. die van de lijnpaling onge veer f 1.52 per pond. Voor de Noordzeevisserij werden verschillende nieuwe kotters in bedrijf genomen, terwijl nog enkele kotters op stapel staan én dit jaar gereed komen. Bij de Noordzeevis kwamen enkele vissoorten vrij, waardoor de prijs over het algemeen gunstig werd beïnvloed. Zeer waarschijnlijk zullen dit jaar ook schol e.a. vrij komen, zodat de vastge stelde regeringsprijzen dan tot het ver leden zullen behoren. Of dit voor de vissersbedrijven een stap in de goede richting zal worden, valt nog nader te bezien. Voor het bedrijfsleven betekent het zeer zeker een vooruitgang. Een RHENUS product Amstelkerk, 11-1 van Port Boue' naar Monrovia Arendskerk, R'dam—Sydney, 11-1 te Genua Bantam, Java—R'dam, passeerde 11-1, 20 uur, Ouessant Be verwijk, u-l van R'dam te Alexandrië Ceram U-l van Lorenzo Marquez naar Taeora'di Congostroom, 12-1 van Porto Amboin te Lobito Duive%Jijk. R'dam— Vancouver, ll-i van Londen Gaaster- kerk ll-i van Lorenzo Marquez naar Beira Gordias, 11-1 van Valencia naar A'dam Grootekerk, Mombassa—A'dam, passeerde 11-1 Aden Johan van Olden- barnevelt, A'dam—Java, 11-1 van Algiers Mariekerk Japan—R'dam, 12-1 te Mar- seille Muiderkerk, Dakar—Le H&vre, passeerde 11-1 Finisterre Nieuw Am sterdam ll-l van Curagao naar Kingston Jam Oranje, A'damJava, passeerde U-1 Aden Polydorus, A'dam—Java, ll-l dwars van Socotra Prins Johan Willem Friso, ll-l van Haifa naar Tel Aviv Sarangan, 10-1 van Tarakan' naar Ba'avla Salawati, ll-l van Singapore naar Ma- kassar Slamat, JavaR'dam, passeerde U-l, 22 uur, Kaap Guardaful Sloter- dijk, Java—New York, 11-1 van Singa pore stad Maastricht SfaxR'dam, passeerde 11-1 Finisterre Straat Soenda. U-l van Mombassa te St Maria (Mada- gascar) Tjibodas, 11-1 van Semarang naar Batavia —Utrecht Genua—Batavia 10-1, 21 uur, van Las Palmas Van Riemsdijk, ll-l van Hongkong te Singa pore Eemdijk ll-l van New Orleans naar Havanna Helicon 12-1 van CurasaO r.aar New York Kelbergen, R'dam— Savona, passeerde 12-1 Finisterre Maas haven 10-1 van Rosarlo te Buenos Aires Salando, CasablancaNederland, passeer de 12-1 Ouessant Sarpedon, 12-1 van Aruba naar Macacaibo Straat Malakka, lt-1 van Bahla naar Pernambuco Veen- dam, vertrekt 13-1 van New York 7|a Bermuda en Sou'hampton naar R'dam FRANSE MINISTER VAN FINANCIEN De Franse eerste minister heeft het decreet ondertekend waarbij Petsche benoemd wordt tot minister van finan ciën, aldus heeft een woordvoerder van de Franse regering na afloop van de ministerraad van Woensdagmorgen ver klaard. Dit decreet, zo voegde hij aan toe, zal afgekondigd worden na de ondertekening door de president van de republiek.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2