Heinrich Himmler stierf in de armen van een Jood Rotterdam wil over 15 jaar de modernste stad van Europa zijn Australië heeft één doel: Olie! FaMa tandpasta Nederlandse vrouwen komen in actie Onbesuisd opfreden van een Britse kolonel leidde tot zijn zelfmoord Hij had belangrijke inlichtingen kunnen verstrekken Nieuwe Bonnen De Amerikaanse politiek in Azie Maar er zijn nog vele moeilijkheden HINDER KANS OP KIESPIJN! Mogendheden rondom Indonesië (1) Over een half jaar 'n andere houding? Tegen ontslag van de gehuwde ambtenares Een adres aan de Ministerraad Het Radioprogramma Sportprogramma voor Zondaq DONDERDAG 13 JANUARI 1949 Toen de OORLOG IN het LAATSTE STADIUM VERKEERDE, had de Engelse politie langs de Oder een afzetting aangebracht. Een patrouille trof hier op zekere dag een twaalftal Duitse burgers aan, die verklaarden naar het Zuiden te willen trekken. Desgevraagd diepten zü identiteitskaarten op, die tot stomme verbazing van de Engelsen .demobilisatiepapieren bleken te zyn, ge tekend door de Geheime Feldpolizei! De M.P. werd wantrouwig en, stelde deze Duitsers onder arrest. De groep begon toen, onder strenge bewaking van de contra-spionnagedienst, een odyssee van het ene bureau naar het andere. Overbelaste diensten zonden deze zonderlinge en blijkbaar onge vaarlijke gevangenen terug. Tenslotte strandde het groepje bij de Commissie voor voorlopige verhoren te Bremen. De Britse officier, die hier met de lei ding belast was, rook onraad en be sloot een gedétailleerd onderzoek te la ten instellen. Ik bevond mij in het kleine kantoor tje toen de teutonische burgers binnen kwamen. De majoor, die hier de scep ter zwaaide, begon luid te sputteren. Ook hij was overbelast met werk en vond het verschrikkelijk dat men hem lastig viel met deze buikige, bezadigde burgers. Hij vermoedde niet, dat het meest schokkende etmaal van zijn le ven was begonnen. Plichtsgetrouw begon men met het verhoor. De twaalf mannen werden ontkleed en van kop tot teen gefouil leerd. Natuurlijk vond men niets. Maar plotseling, toen de ondervraging was begonnen, trad één van de twaalf naar voren en zei: „Ik ben de adjudant van Heinrich Himmler". Alle officieren zet- ten grote ogen op. Maar lang konden zij over dit incident niet nadenken, want een ander kwam naar voren en zei met heldere stem: „Ik ben Hein rich Himmler!" Wij waren met stomheid geslagen. Het individu, dat naakt voor ons stond, was mager en had een nietszeggend gezicht. Mijn oog viel op zijn slanke handen, die goed verzorgd waren. (Ma nicure was verboden voor SS-ers). Toen kwam de man zeer dicht bij ons en herhaalde, ditmaal in het Duits: „Ik ben Heinrich Himmler en ik wens maarschalk Montgomery te spreken. Het gaat om een zaak met vele conse quenties." De andere gevangenen werden terug gezonden naar hun cellen en iemand gaf de man vóór ons enkele kleding stukken. De majoor wendde zich tot mij en zei: „Het is merkwaardig. Voeg bij dit individu tien kilo vlees, een snorretje en een bril en je hebt Himm ler!" Daarop telefoneerde hij zijn su perieur en begon tenslotte met het echte verhoor. Op alle vragen antwoordde Himm ler echter kortaf „Montgomery spre ken!" Tenslotte zei hij: „Ik heb zeer goede inlichtingen. De Russen zijn van plan de Elbe over te steken, misschien vandaag, misschien morgen, om het tweede Britse leger aan te vallen. In dien maarschalk Montgomery het goed vindt, kan ik vele SS-divisies ter zijner beschikking stellen om bij de verdedi ging te helpen". Iedere keer, wanneer Wij hem wilden verhoren over zijn eigen zaak, weigerde hij te antwoorden, verklarende, dat hij geen tijd had voor bijzaken. „Ik beschouw 't als mijn laatste op dracht om datgene wat rest van Duits land ter beschikking van de geallieer den te stellen om de strijd tegen de „horden uit het Oosten" te voeren!" Plotseling trad kolonel „Blimp" ge alarmeerd door het telefoontje van de majoor, het bureau binnen. Allen ston den op, ook Himmler, die wellicht meende, dat Montgomery was gearri veerd. Kolonel „Blimp" was een man, die slechts aan impulsen gehoorzaamde. Zijn gedragingen onder deze omstan digheden waren eenvoudig jammerlijk en hij draagt dan ook de verantwoor ding voor. de zelfmoord van Himmler. Hij bekeek de gevangene van hoofd tot voeten en zei letterlijk: „Mooi, jij bent dus Himmler. Dat ben jij, hè. volgde een vloek. De onttroonde Nazi voor het tijdvak van 16 Jan. t/m 29 Jan. BONNEN VOOR VLEES 561, 563 Vlees 100 gram vlees. 562 Vlees 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN 567 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 901 571 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet. 572 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. B 585, C 587 500 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KD. KE 901 577 Algemeen 125 gram boter of mar garine of vet. 578 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAKS- EN DIVERSENKAARTEN ENZ. QA, QC 901 21, 22 Tabak, 24 Diversen 2 rants. sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, Md, mf. MH 902 (Byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Januari a.s. worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van «kook 2 kunnen worden vernietigd. opende de mond om te antwoorden, maar de kolonel brulde, terwijl hij dreigend optrad: „Houd je bek, zwijn!" Himmler kende niet goed Engels, maar zonder twijfel begreep hij het compliment. Hij begreep zelf zo goed het laatste bevel, dat hij tot zijn ver scheiden geen woord meer heeft ge zegd. Kolonel „Blimp" gelastte een onder zoek. De majoor legde uit, dat dit reeds gebeurd was, maar moest een ijskoude blik incasseren. Toen militai ren Himmler opnieuw wilden fouille ren, bood hij heftig verzet, doch kon overmeesterd worden. Bij het einde van het onderzoek beval een legerarts hem de mond te openen en toen kwam de climax. Himmler opende zijn mond, maar sloot deze op het ogenblik, dat de arts er zijn vinger instak. De laatste trok zijn hand haastig terug' en op dat moment stootte Himmler iets tussen zijn tanden stuk en slikte met moeite, terwijl hij een afzichtelijke glimlach toonde. Een officier sprong naar voren maar Himmler wankelde en viel op de grond, waar hij spartelde van de pijn. Het toeval wilde, dat de officier, die hem ondersteunde, 'n Jood was, Susia Reich afkomstig uit Palestina en gebo ren in Rusland Toen wij het drama beseften, zetten wij Himmler dadelijk rechtop en ga ven hem een braakmiddel. Het was te vergeefs. Tien minuten later blies hij de laatste adem uit. De ampule met cyaankali was handig verstopt geweest in de holte van een verstandskies. De officieren van de Intelligence Service" waren verontwaardigd over het optreden van kolonel „Blimp", die een van de stelregels voor het verhoor van een gevangene hem te laten Heinrich Himmler, de man, die millioenen Israëlieten liet ver moorden, is gestorven in de ar men van een Jood. Deze onthul ling komt voor in het rapport van majoor John C. Swarzwal- der, lid van de Engelse spionnage- dienst, die de zelfmoord van de Gestapochef voor zijn ogen zag gebeuren. Het is een historisch document, dat een einde maakt aan de vele fantasieën, die om de dood van Himmler zijn ge weven. In het Franse blad „Con- stellation" is een gedeelte van dit opzienbarende rapport ver schenen. Wij ontleenden er het nevenstaande artikel aan. praten als hij iets te zeggen heeft met voeten had getreden. Hij heeft hier door de geallieerde belangen zeer ge schaad. Wellicht had Himmler ons kun nen inlichten over de mysterieuze dood van Hitier en Goebbels, over het lot van de verdwenen agenten en piloten. Hij had de namen kunnen geven van de Gestapo-agenten, die zich in de verzetsbeweging drongen. Hij had veel, héél veel kunnen openbaren. De laatste acte duurde kort. De Rus sen zonden drie officieren om te con stateren of de man inderdaad Himmler was. Het lichaam werd verast en be graven in een woud in Noord-Duits- Iand. Zij, die er bij waren, moesten zweren nooit de plaats van het graf te zullen verraden. Lippmanns standpunt „Wy kunnen de loop der gebeurtenis sen in Azië niet vormen of richten. Wij kunnen wellicht een nuttige invloed uitoefenen om de vriendschappeiyke betrekkingen tussen de democratieën van het Westen en de noodlijdende vol ken van Azië te bestendigen, maar zelfs dat zal moeilijk zijn" zo schrijft Walter Lippman onder de titel „Amerika in Azië" in de New-York Herald-Tribune. Lippmann waarschuwt in zijn artikel tegen het steunen van marionettenrege ringen tegen het „wassend gety" zoals hij dat noemt, het getij van nationalis me en sociale revolutie. „Wij moeten ons in de eerste plaats herinneren, dat wij Japan hebben ver slagen door dc heerschappij in de Stille Zuidzee en over de Japanse eilanden en daarna door dé bevrijding van de door Japan bezette gebieden". Toen Amerika de rechtstreekse aanval op Japan richt te liet het land de bezetting van die ge bieden over aan zijn bondgenoten. Doch zowel China onder Tsjiang Kai Tsjok als Frankrijk en Nederland bleken te zeer verzwakt om deze taak met succes te volvoeren en de landen te pacifice ren. De Japanners hebben in Indonesië en Indo-China voor goed de gedachte aan een Westers imperium vernietigd. Ondanks hun eigen nederlaag werkt hun slagzin „Azië voor de Aziaten" nog altijd door. Lippmann vraagt zich af, waar Amerika naar bondgenoten moet zoeken, nu China, Nederland en Frank rijk zo duidelijk ongeschikt zijn en hij prijst de opvatting van Attlee, die' re sulteerde in het tot stand komen van een onafhankelijk India en Pakistan. Pandit Nehroe, „ongetwijfeld de groot ste figuur in Azië", heeft voorgesteld, dat India in de toekomst de bemidde laar zou worden tussen Azië en het Westen. Daarom, zo vervolgt Lippmann, zou het aanbeveling verdienen, in overleg te treden met Nehroe over de gehele Amerikaanse politieke koers in China en Indonesië. Dit zou moeten geschie den met Australië en de vertegenwoor digers van de nieuwe Britse politiek in Azië. Dat wij, aldus Lippmann, ons niet kunnen en mogen laten meeslepen in een verzet tegen de Aziatische bewe gingen voor onafhankelijkheid, zou dan wellicht duidelijk worden voor onze West-Europese vrienden. Wellicht zou den zij dan inzien, dat de Westerse Unie voor de verdediging van de Euro pese vrijheid, die in Azië een syndicaat voor instandhouding van decadente imperia, niet anders dan noodlottig kan zijn. Rotterdam is het nieuwe jaar begon nen met een gevecht om méér wo ningen, meer industrie, meer kantoren, kortom meer woon- en werkgelegen heid voor de Rotterdammers, waarvan er nog duizenden, die in Mei 1940 ge vlucht zyn uit de brandende city, el ders zitten te popelen om terug te ke ren naar de stad van hun hart, die een stad zonder hart is. De gemeenteraad heeft een motie aangenomen, waarin hij Iaat weten de gemeente tot noodge- bied no. I verklaard te willen zien. De zaak zit zo, vertelde wethouder J. Meertens ons, dat voor de opbouw een slordige 3.000.000.000 gulden nodig is. Krijgen wij per jaar een bouw volume toegewezen van 200.000.000 gulden, dan zal het nog 15 jaar duren. Maar in 1948 hebben wij maar 110.000.000 gulden mogen besteden en voor dit nieuwe jaar ziet het er niet veel beter uit. Blijft dat zo, dan duurt het nog dertig jaar, d.w.z. veertig jaar van 1940 af gerekend. Maar kan het dan anders? Die vraag stellen u en ik en wethouder Meer tens en zijn ambtenaren wijzen dan op de Noordelijke provincies, waar men nu al weer meer woningen heeft dan in 1940. In Rotterdam, waar er 30 000 zijn verwoest, is nog maar een fractie van dat aantal herbouwd. Nu zijn er 3000 toegewezen. Het zouden er zeker 7000 moeten zijn. De vernieling in deze stad bedraagt 1/4 tot 1/3 van het totaal in Nederland: het toegewe zen bouwvolume 1/10. En dat terwijl Rotterdam gedurende enige jaren bouwvakarbeiders voor andere gebie den heeft afgestaan. Elders kregen de arbeiders reispremies, hier niet; elders werd het loonplafond losgelaten, hier niet. Ziehier enige bezwaren. Maar er zijn er meer. Rotterdam heeft, hoe vreemd het moge klinken, onvoldoende bouw rijpe grond. Er ligt tussen het gereed komen van een bebouwingsplan en het kunnen-beginnen een tijdsverloop van 2 a 3 jaar. De versnelde onteigenings procedure is afgeschaft. Dat werkt fnuikend. Daarom vraagt Rotterdam om een noodwet om vlugger te kunnen opschieten. Dit laatste bezwaar doet zich vooral gelden aan de buitenkant in de tij dens de oorlogsjaren geannexeerde randgemeenten, die weliswaar uitbrei dingsplannen hadden, maar die blij ken niet te passen in het grote geheel. Die dorpen wilden villawijken bou wen om dure forensen te trekken; dat motief is vervallen en daarmee de opzet. En het is nu eenmaal moeilij ker een plan te veranderen, op grond waarvan speculanten zich al hadden geworpen, die nu geen afstand willen doen van hun dure terreinen, dan een nieuwe plan in een maagdelijk land te maken. In de binnenstad ligt alles anders. Daar is alles onteigend en daar is het plan gereed, maai' daar komen over het algemeen geen woningen. Daar zijn bedrijven geprojecteerd: winkels, warenhuizen, groothandelsbedrijven, kantoren, banken, hotels, industriege bouwen, pakhuizen en wat er alzo komt kijken in een grote stad. Er wordt druk gebouwd men tracht de werkgelegenheid gelijke tred te doen houden met de woongelegenheid maar bij het huidige tempo duurt het ook hier dertig jaar, terwijl men het in vijftien jaar wil doen. Er is tussen deskundigen een prin cipiële strijd ontstaan over deze bin nenstad; één stroming wil de open vlakte zo lang mogelijk open laten, „voor het nageslacht"; de andere wil al vast beginnen met een aangesloten reeks winkelstraten aan te leggen om de gaping enigszins weg te werken, zodat men binnen een jaar of wat weer de illusie heeft in een min of meer normale stad te werken. Deze laatste stroming heeft bij de gemeen telijke overheid vooralsnog de over hand, zodat met de uitvoering van dit laatste plan in elk geval wordt be gonnen. Het bouwen van de binnenstad is een unieke opgave. Het maken van een geheel nieuwe city voor een stad, die nog deze eeuw meer dan een mil- lioen inwoners zal hebben, is een taak, die nog nooit eerder vervuld is. Maar: Rotterdam zal de modernste Stad van West-Europa worden! Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- giënische-wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke ontdekkingen. De belangrijke stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend zijn VITAMINE C (voorkomt slijmvliesontsteking en ver sterkt het tandvlees) C FLUORSELICAAT (de direc te bestrijder van tandbederf, caries, etc.) PARA-TOLUOLSULFO- CHLOORAMIDE (voorde algehele desinfectie van mondholte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zijn allen, in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden en in de meest doeltreffende ver houding, toegevoegd aan 's Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. In Nederlandse sportkringen is de verontwaardiging hoog opgelaaid over de houding van mevr. Fanny Blankers Koen, omdat zij een uitnodiging van de Australische sportbonden aanvaard de, terwyi de Australische vertegen woordiger bü de Veiligheidsraad, kolo nel Hodgson. ons land voor alles wat lelijk is heeft uitgemaakt, terwijl de Nederlandse, schepen in de Australi sche havens geboycot worden, terwyi het Australische lid van de Commissie van Goede Diensten zich onbehooriyk tegenover Nederlandse officieren ge draagt. Fanny, zo zegt men, had de uit- n liging met verontwaardiging van de hand moeten wüzen Daar valt wat voor te zeggen, Fanny heeft zeker een deel van haar popula riteit ingeboet door de politiek te laten voor wat zij is en toch te vertrekken op een bepaald ongunstig ogenblik. Zij is er nu en zij zal zich daar ook wel niet op de politieke sintelbaan begeven. Mocht zij dat onverhoopt toch doen, dan zal zij er ongetwijfeld tot de ont dekking komen, dat niet alle Austra liërs dezelfde kant uithollen. Hughes, de leider der oppositie in het parle ment, heeft het betoog van Hodgson huichelachtig genoemd. Dat is het ook. Op Java is de oorspronkelijke bevol king de laatste honderd jaar dank zij Nederlandse maatregelen vertienvou digd zonder te verarmen. In Australië is de oorspronkelijke bevolking ge decimeerd en desondanks verarmd. Op Java kan geen Europeaan grond bezitten. In Australië bezit de blanke alle grond. Op Java zijn de hoogste onderwijs instellingen toegankelijk voor alle ras sen. In Australië mag een kleurling de steden niet betreden. Hij heeft geen scholen. Op Java staan de hoogste functies open voor elkeen. In Australië bestaan slechts blanke ambtenaren. Een Australiër kan zich vrijelijk op Java vestigen en er elk beroep uit oefenen. Een Javaan kan zich in Australië evenmin als elke andere kleurling vestigen, noch er een werkvergunning krijgen. Niet oprecht Het officiële Australische standpunt pro Republiek, anti-Nederland is derhalve niet oprecht. Het getuigt ook van ondankbaarheid jegens Nederland. De slag om Singapore, waarin Neder landse vliegtuigen en duikboten een bijdrage hebben geleverd, en de slag in de Javazee, waarin de Nederlandse vloot zich heeft opgeofferd, dienden mede ter bescherming van Australië. Maar wat is dan de drijfveer? In de eerste plaats hebben de ultra-links ge oriënteerde vakbonden er een sterke machtspositie; En in de tweede plaats hebben de artikelen in de Australische Borculo wil Warren helpen Het Amerikaanse plaatsje Warren in de staat Arkansas werd op 3 December van het vorige jaar door een tornado gedeeltelijk verwoest, waarbij tal van inwoners gedood of verwond werden. To°n dit bericht wereldkundig werd verwekte het in het Nederlandse plaats je Borculo herinneringen aan de ramp, die in 1925 de Achterhoek teisterde en waarbij het gehele dorp verwoest werd. Drie doden moest Borculo destijds be treuren. Dankbaar voor hulp, die in 1925 ook uit het buitenland werd ontvangen is nu in Borculo een comité gevormd, dat zal onderzoeken, wat Borculo met zijn 6000 inwoners kan doen voor Warren, dat 7500 inwoners heeft. Burgemeester mr. J. P. Drost heeft van dit voornemen in een telegram naar Warren medede ling gedaan. SCANDINAVISCHE DEFENSIE BESPREKINGEN Door radio-Oslo werd Woensdag be kend gemaakt, dat de ambassadeurs van Zweden te Londen, Washington en Moskou naar Stockholm zijn geroepen om deel te nemen aan Scandinavische defensie-besprekingen. De Nederlandse vrouwen van uiteen lopende richtingen zijn in actie geko men tegen de maatregelen van de over heid, die de arbeid van de gehuwde ambtenaressen belemmeren. Aanlei ding daartoe waren o.s. het debat, dat bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer over de positie van de vrouw in overheidsdienst is gevoerd en het be sluit, dat vóór 1 Januari 1950 alle ge huwde ambtenaressen ontslagen moe ten zijn. Zij hebben nu een adres aan de Ministerraad gericht, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat in het verleden een reeks elkaar afwisselende regelingen betreffende de werkende vrouwen in overheidsdienst is uitge vaardigd. Deze regelingen hadden alle één omstandigheid gemeen. Zij zijn vastgesteld door een Nederlandse rege ring zonder dat daarover de Nederland se Vrouwen rechtstreeks zijn geraad pleegd. Aangezien dit onderwerp tel kens opnieuw aan de orde komt, achten de vrouwen het nu noodzakelijk haar zienswijze onder de aandacht van de Ministerraad te brengen. Zij stellen voorop, dat zij geheel, in overeenstemming met wat leeft onder de Nederlandse vrouwen, ervan uit gaan, dat de taak van de gehuwde vrouw in de eerste plaats ligt in de verzorging van haar gezin. De Neder landse practijk is hiermede trouwens in overeenstemming, hetgeen hieruit blijkt, dat zowel bij de volkstelling van 1909 als bij die van 1930 het aantal ge huwde vrouwen op het totaal van de beroepswerkzame personen slechts 2,3 pet. bedroeg. De Nederlandse overheid heeft zich tot nu toe op het standpunt gesteld, dat het verrichten van bezoldigde be roepsarbeid in haar "dienst door de ge huwde vrouw geoorloofd is, als de vrouw het 45ste levensjaar heeft ver vuld en dus geacht wordt geen kinde ren meer te zullen krijgen en als er niet voldoende mannelijke en onge huwde vrouwelijke krachten op de ar beidsmarkt zijn. Principiële vraag. De Nederlandse vrouwen zijn in haar adres echter van oordeel, dat het -hier gaat om de principiële vraag, of de be slissing over het al of niet verrichten van beroepsarbeid door de gehuwde vrouw niet overgelaten moet worden aan de vrouw in overleg met haar man. De Nederlandse vrouw en de Neder landse man hebben getoond genoeg verantwoordelijkheidsgevoel te bezit ten, dan dat hier staatsinmenging no dig zou zijn. Zij menen daarom, dat de voorschriften van overheidswege ach terwege kunnen blijven. Repressieve maatregelen, die willekeurig een kleine groep gehuwde vrouwen van een bete re positie ten bate van haar gezin uit sluiten en daarnaast een groot aantal gehuwde schoonmaaksters in over heidsdienst handhaven, achten de vrou wenorganisaties onjuist. Wanneer de ovèrheid de betreffende bepalingen intrekt, zal tevens overeen stemming worden bereikt met de reso luties van de Economische- en Sociale Raad van de Verenigde Naties, die in December j.1. door de Assemblée in Fa- rijs zijn aanvaard en waarin o.a. wordt uitgesproken, dat de gehuwde vrouw recht op arbeid kan laten gelden. Dit adres is getekend namens de Na tionale Vereniging voor Vrouwenarbeid, de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap, de Ned. Ver. van vrouwen met academische op leiding, de Ned. Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, de Na tionale Unie van Soroptimistelubs, de Vrouwengroep van de V. V. D.. de Vrouwenbond van de F. vd A„ het RK Vrouwendispuut, alle aangesloten bij het Comité tot Verdediging van de Vrijheid van Arbeid voor de Vrouw; alsmede door de Nationale Vrouwen raad van Nederland, het Centrum der Ned. Katholieke Vrouwenbeweging, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Ter ondersteuning van de actie zal binnenkort bovendien een brochure verschijnen van mevrouw De Vries— Bruins, oud lid van de Tweede Kamer voor de P. vd A, waarin zij een over zicht geeft van de maatregelen, die in de loop der jaren ten aanzien van de arbeid van de gehuwde vrouw zijn ge troffen en zij bepleit de thans nog be staande belemmeringen op te heffen. dagbladen over de olie-voorziening van het land in oorlogstijd de aandacht ge» vestigd op de geheime motieven van de regering te Canberra. Het land zelf be zit geen oliebronnen. Een intensieve exploitatie op Australisch Nieuw Gui- nea tot 3000 m. diepte heeft geen re sultaat opgeleverd. Iran en Birma zou den in geval van oorlog wel eens on bereikbaar kunnen zijn. Daarom zijn het Australische leger, de vloot en de luchtvaart voor een groot deel aan gewezen op de olie van Borneo, Suma- tra, Java en Nederlands Nieuw-Guinea. Om zich te verzekeren van de voor ziening uit die bronnen heeft Austra lië gemeend zich een good-wili bij de Republiek te moeten verschaffen in de overtuiging, dat er met haar leiders beter iets te bereiken zou zijn dan met de Nederlanders. Die opzet is mislukt, want de Indo nesische federalisten, die nu aan bod komen, doorzien dit politieke spel maat' al te goed. De Australische regering lijdt een fiasco en dat terwql in de ko mende zomer verkiezingen zullen wor den gehouden. De oppositie voelt zich sterker worden en voorspelt reeds haai' komende overwinning. Mocht die over winning komen, dan is te verwachten, dat een dan in hoofdzaak liberale Australische regering zal trachten met de Nederlanders en de federalisten tot een accoord te komen. Want behoefte aan olie heeft nu eenmaal elke Austra lische regering, of zij links dan wel rechts georiënteerd is. (Nadruk verboden) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM X, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO; 6,00 Leger des Heils-kwartier 6,15 CWV-kwartier 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Neder landse organisten 7,30 Het actueel ge. luid 7,45 De Regerings-Voorllchtjngs- dienst antwoord,. 8,05 Programma-pro loog 8,15 „Van fjorden en fielden" 9,30 Familie-competitie 10,05 „De vaart, der Volken" 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Mozart-concert HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Sport, praatje 6,30 Cello en piano 7,00 „Met de eendracht °p avontuur" 7,10 Avro's avondschool 7,45 Van Sneeuwwitje naar Bambi (gr pl) 8,05 In het Radio-zoek licht 8,15 Kamerorkest 9,15 „Privé- secretaresse" 9,55 Negro spirituals 10,30 Dr H L Drost 10,45 Gramofoon- platen 11,15 Stan Kenton en zijn orkest 11,45 Gramofoonplaten VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8. 1 7 8 en 11 uur NCRV: 8,15 „Te deum laudamus" 12,33 Metropole. orkest 6,15 Nederlands BijbelSenoot. schap 6.30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke liederen 7,30 Het actueel geluid 7,45 CNV-kwartier 8,05 Pro gramma-proloog 8,15 CNV-kwartet 8,45 Cabliostro (Hoorspei) 9.3o Omroep orkest 10,00 Het vraagstuk van de maatschappelijke orde 10,30 Omroep orkest 10,45 Avondoverdenktng 11,13 Operette-selecties 11,45 Gramofoon platen HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Operette-programma AVRO: 12,00 Pierre Palla (orgel) 12,45 Orkest van Peter Yorke 1,20 The seven wings 3,20 Pla ten-cabaret VARA: 6,15 De Vara felici teert 6,40 Cello en piano 7,00 Denk om de bocht 7,15 Mr A B Roosjen VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8.05 Das Musi- kalische Opfer 8,20 „Verdraagzaam, held" 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 „Drie koffie, ober!" 10,00 Buitenlands v/eekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag'1 10,45 Avond- wijding VARA: 11,15 In huwelijk en gezin 11,30 Symphonisch concert EERSTE KLASSE. District I: XerxesStormvogels: ADO Blauwwit;-- -Sparta—de Volewijckers; Ajax—'t Gooi; SVV—Haarlem. District U: DFC—Hermes DVS, DWS—Zeebur- gia, EDO—DHC, KFC—Feijenoord, VSVNeptunus. District III: Zwolse Boys—Heracles, Wageningeu Hengelo, Quick N.Enschedese Boys, Go Ahead—AGOVV, Enschede—Be Quick. District IV: JulianaTSC, HelmondVVV, NAC Limburgia, MVV—Willem II. BW— de Spechten. District V: HeerenveenSneek, HSCBe Quick, GVAV—Emmen, Velocitas—Leeuwar den, Achilles—Friesland. District VI: PSVEindhoven, NOAD—Kerkrade, Bleyerheide—Helmondia, Sportcl. Em maMaurits, Longade Baronie. District I, Tweede Klasse A: HilversumWFC, DWVZaandijk, AFCVriendenschaar, Volendamde Spartaan, Velox—Elinkwijk. Tweede Klasse B: OSV—ZFC, UW—Alcm. Victrix, TOGWestfrisia, HerculesSDW, Dc KennemersWatergraafsmeer. District I Derde Klasse A: WEBKC, ZilvermeeuwenVitessc, BeverwijkHelder, SuccesKW, Al- ways ForwardADO. Derde Klasse B: GVO—DTS, HRC—Hollandia, Alkm. BoysKinheim, SchagenDEM. Vierde Klasse A: LSW '26Wieringerwaard, Zeevo gelsVrone, BerdosTexel, Nieuwe NiedorpSchoorl, RandersWatervo gels. Vierde Klasse B: SportersZouaven, Grasshoppers Bergen, Andijk—Westfriezen, de Rijp— Sijbekarspel, St. George—WW. Vierde Klasse C: CSV—USVU, WSV '30—IJ-bovs, HSV —Assendelft, ODIZ—DRC. RCZ—Mon nikendam. Vierde Klasse E: SDZ—WB, DCODVAV, ASV— Ontwaakt, WilskrachtMadjoe, IEV DSS.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3