WEEKBLAD VOOR JONGENS EN MEISJES u Indonesische volk wordt bedreigd met ziekte en ondervoeding Nederlandse hulp is dringend nodig ^NOODLOT leis over gifiige planien Moed, beleid en trouw beloond Half millioen boete voor V. en D. De arme schrijver B A R K A R I A R I E M A M P Herhaling prijsraadsel Nieuwe avoniuren van Pim, Pam en Pom In Juni 1945 werd in Nederland de Oost-Indische kamer van het Neder landse Rode Kruis opgericht, een in- stellinr. die weldra niet meer gemist kon worden. De bevolking van de In dische archipel, die onder de Japanse bezetting weinig of geen medische ver zorging had genoten, bleek er zeer slecht aan toe te zi)n. De 22 uitgezonden mobiele teams van het Nederlandse Rode Kruis troffen overal ziekten aan. Met man en macht is er gewerkt om de bevolking te hel pen. Goede resultaten werden daarbij geboekt. Door de militaire actie in Indonesië zijn thans nog grotere gebieden voor de Rode Kruis teams ontsloten. Elf teams zijn in deze nieuwe gebieden in gezet. Met de afdeling Indonesië van het Nederlandse Rode Kruis en de Pa lang Merah Indonesia. het Indonesische Rode Kruis, worden in Djokja bespre kingen gevoerd om te komen tot een federaal Indonesisch Rode Kruis. In Indonesië doet men dus wat mo gelijk is. Men kan het grote werk ech ter niet alleen af. Nederland zal moe ten bijspringen. De berichten welke uit Djokja, Solo, Blora, Assahan, Tapanuli, Oost-Java, Bantam en Bandoeng bin nenkomen, meldden allen, dat de be volking bedreigd wordt door het gebrek aan geneesmiddelen en door ondervoe ding. Een team heeft per week o.m. tien tot twintig duizend kininepillen nodig. Per dag wordt er per kampong 1 ons salvarsan verbruikt, het genees middel negen framboesia. een kilo sol- varsan kost f 11.000. Soms worden er duizend patiënten per dag geholpen. Thans werken in Indonesië 24 artsen, 300 verpleegsters. 143 verpleeghulpen en een vijftigtal apothekers-assistenten, analysten, technici en administratieve krachten. Dit aantal is nog te gering. Vooral 't tekort aan doktoren doet zich voelen. De Noderlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunde wekt daarom dokters op om naar Indonesië te gaan. Het groot aantal artsen, dat opgeroepen wordt voor de militaire dienst, is echter oorzaak, dat in Neder land slechts weinig artsen gemist kun nen worden. De aanmelding van ver pleegsters is bevredigend. Er staan thans 70 personen, onder wie vier art sen gereed om naar Indonesië te ver trekken. Doch ook de financiële Steun van het Nederlandse volk kan niet ge mist worden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een speciale girorekening geopend nr. 8540 ten name van het hoofdbestuur, waarop giften kunnen Bij K. B. is aan de sedert dien tot luitenant-kolonel bevorderde kapitein der infanterie van het Kon. Ned. In donesische Leger W. C. van den Berg de onderscheiding Ridder vierde klssse der Militaire Willemsorde uit gereikt. Hij was commandant van het tac tisch commando Kakas, toen een overmachtige groep vijandelijke para chutisten in Februari 1942 landde op het vliegveld Kalawiran (Minahassa). Hij bracht de vijand gevoelige verlie zen toe en voerde de voorbreide ver nielingen uit. Daarna verzamelde hij kleine groepen strijders om zich heen en zette in de door de vijand geheel bezette Minahassa de guerrillastrijd nog 43 dagen voort. Ten slotte heeft hij na zijn gevan genneming, met de zwaarste folterin gen en de doodstraf voor ogen, door zijn moedige, zich zelf niet ontziende en waardige houding, o.m. door zijn verzoek om zijn militairen het leven te sparen en slechts hem voor het voortzetten van het verzet te doen boeten, de vijand dusdanige bewonde ring en respect weten af te dwingen, dat hy en de tot zijn groep behorend Nederlandse militairen niet werden terechtgesteld en hem zelfs door de Japanse troepencommandant voor de door hem en zijn mannen betoonde moed openlijk eer werd betoond. Dezelfde onderscheiding is uitge reikt aan de sedert dien tot generaal- majoor benoemde luitenant-kolonel van het Kon. Ned. Indonesische Le ger S. de Waal. Deze werd hem o.a. toegekend, om dat hij als troepencommandant op het eiland Taraken na intensieve oefening van de troepen en oordeelkundige voorbereiding van de verdediging van dit eiland toen op 11 Januari 1942 een overmachtige vijand na geslaagde landingen aanvallen op verschillende stellingen van het eiland deed en nadat hij de olleterreinen en de olie tanks grondig had doen vernielen, dank zij zijn voortreffelijke leiding en zijn voortvarend en moedig voorgaan met veronachtzaming van eigen le vensgevaar op verscheidene gedeel ten van het front de troep tot het bieden van de uiterste weerstand te bezielen, ondanks de overtuiging dat de strijd nagenoeg hopeloos was. Ten slotte door zijn fiere en onge broken houding tegenover de vijand bij het in de loop van 12 Januari 1942 staken van de felle weerstand. ONLUSTEN IN JOEGO-SLAVIE? Volgens de „Giornale Della Sera" zouden ernstige onlusten in Joego-Sla- vië, voornamelijk in Herzegowina, zijn uitgebroken. Volgens het Romeinse blad zou de gewezen Tsjetnik-leider Panjo Nicevits een opstand geleid hebben en, na ge- angen te zijn, te Mostar zijn gefusil leerd. In Mostar zou thans rust heersen maar in het gebergte zou tussen de op standelingen en regeringstroepen ver woed worden gevochten. worden gestort. De eerste gift van f 50.000 is reeds binnen, maar dit is nog lang niet voldoende om alle noodzake lijke genees- en voedingsmiddelen aan te schaffen. Men kan ook giften zenden per brief of briefkaart, gericht aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis. De ze briefkaarten kunnen gefrankeerd worden met postzegels tot een bedrag van f 1. De PTT betaalt de waarde bo ven de frankeerkosten terug aan het Rode Kruis. Duizenden zieke en onder voede kinderen moeten geholpen7 wor den. Zij wachten deze hulp uit Neder land. Bij een contróle van de administratie der confectie-afdeling van de N.V. Vroom en Dreesmann te 's Hertogen bosch bleek, dat voor leveringen ter waarde van 780.000 punten geen tex- tielcoupures aanwezig waren. Voorts ontbrak een groot aantal copyfaetu- ren. Een openbare behandeling van het proces-verbaal had tot dusverre nog niet plaats en de affaire blijkt thans te zijn afgehandeld, doordat ie N.V. is ingegaan op een schikkings voorstel van de officier van Justitie tot betaling van een half mnlioen gulden boate. WERELDVAKVERBOND TEN DODE OPGESCHREVEN. James B. Carey, de secretaris-pen ningmeester van de Amerikaanse CIO, heeft Woensdagavond een onderhoud gehad met Arthur Deakin. de secreta ris-generaal van de grootste Britse vak vereniging en voorzitter van het Wc- reldverbond van Vakverenigingen. Of schoon het een onofficiële bespreking betrof zijn waarnemers te Londen van mening, dat de twee mannen practisch het doodvonnis van het wereld verbond getekend hebben. HET BEST VERZORGDE BOEK De commissie voor de propaganda \oor het Nederlandse boek heeft een jury benoemd, die uit alle in 1948 ver zot gde boeken, uitgezonderd zuivere reclamedrukwerken en tijdschriften, een vijftigtal zal uitkiezen, dat uitblinkt dcor goede verzorging (typografie, bindwerk, illustratie, stofomslag e.d.) Dg bekroonde boeken zullen in April in het Vondelparkpaviljoen (ICC) te Amsterdam worden tentoongesteld en daarna op verscheidene andere plaat sen in den lande. KINDERLIJKJE OP DE SPOORBAAN Aan de spoorlijn HilversumUtrecht nabij het gemeentelijk sportpark is gis terochtend het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het was in kranten gewikkeld, waarom een touwtje was gebonden. Het pakje is vermoedelijk vóór 9 uur uit de trein Hilversum— Utrecht geworpen. SCHEEPSONTPLOFFING EIST EEN DODE Een Braziliaanse tankboot de „Ita- marati", is in de baai van Rio de Ja- neiro in de lucht gevlogen. Bij dit on geluk kwam een persoon om het leven terwijl een tiental werd gewond. Eén persoon wordt vermist. De oorzaak van de ontploffing is volgens de kapitein onbekend. DE LUCHTVERBINDING MET BATAVIA Twee Constellations uit Batavia wer- de t in de loop van hedenochtend op Schiphol verwacht, n.1. de PH-TDD met gezagvoerder Ravenhill en de PH-TDE onder commando van gezagvoerder Schultz. Het laatste toestel vervoert be halve een hoeveelheid post tien passa giers, waaronder drie baby's. De Nederlandse schaatsenrijders Langendljk, v. d. Voort en Huiskes zijn zich op de banen van de Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voor bereiden voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehouden. Van voren naar achteren: Jan Langen- dijk, Willem van der Voort en Anton Huiskes. 54 door F. Coppersmitli „Neen, dat is overdreven teerde Collin. ,.U bent officier weest en hebt genoeg gedaan „Geweest, ja geweestwaarom ben ik het niet meer? Waar zou die bril toch gestopt hebben. „Ik vertel u alles wel wat er ih de biief staat" kalmeerde Collin hem „Maar ik heb nu nog niét eensg hoord of zij gelukkig is? jammerde D!CDat staat er ook in, juist omdat zij daarover niets zegt!" wnar- „Gaat u me raadsels opgeven, waar de heer?" h*. ,Neen, zo erg is het niet. Maar brief staat vol bijzonderheden over hun leven. Je kunt het zo zeggen, zij hanteren samen een grote. zw®' ter. En hun tuin is honderd keei zo groot als die van u. Ze hebben nu een tehuis en zien wat zij met werken kunnen bereiken. Wie zo over zun le ven schrijft is volmaakt gelukkig „Als zij maar niet zo ver weg za ten". verzuchtte Dicey. „Helemaal in het Zuiden in Ten- nesee. Je kunt ze niet eens bezoeken „Waarom niet?" vroeg Collin. „Ook dat zal heus wel mogelijk zijn in de toekomst". „Het is nog niet eens een dorp, waar zij nu wonen. Geen plaats, geen naam, zo maar een stipje op de landkaart. Hoe kun je daarheen op reis gaan? Het is niet eens te vinden." Collin lachte. „Dat vinden we heus wel. Bovendien stel ik voor nog een of twee jaar te wachten. Misschien staat het dan wel op de kaart als: Egilsonstad of Mur- nerdorp". Nu lachte Dicey ook. „U hebt ge lijk. Maar kom mee, dan gaan we naar mijn vrouw. Die moet ook lezen wat ze schrijft. Ja, nu heb ik de brief zelf ook nog niet eens gelezen. Waar heb ik m'n bril toch neergelegd?" Collin antwoordde: „Ja, laten we 'meteen uw vrouw de brief geven. Ik heb op weg hierheen lopen nadenken. Eens was ik werkelijk ziek van de ge dachte juffrouw Murner naar Bedfort te hebben laten gaan. Ik vond, dat ik gefaald had en was bang het nimmer weer in orde te kunnen brengen. Ik heb er lang en breed met Pepperill over gesproken, hem gezegd dat men in de mening iemand te helpen soms diens lot verkeerd beïnvloedt. Hij Pepperill luisterde niet eensnaar mij. Hij droeg een nieuwe rok en vond die veel en veel belangrijker. Ik had op dat ogenblik echter geen andere toehoorder. Toch heb ik me toen to taal vergist. Het leven brengt iemand vauk langs wonderlijke dwaalwegen naar het einddoel. Dat noemen ze noodlot!" Dicey scheen wel geluisterd te heb ben. Of de woorden echter tot hem doordrongen? „Best mogelijk, best mogelijk, waar de vriend!" zei hij toen, „maar het kan ock wel anders gaan.... Ik wilde, dat ik mijn bril terug had". Collin was opgestaan uit zijn stoel. Hij pakte iets van de zitting op. „o, hier heb ik hem, ik heb er op gezeten. Neem me niet kwalijk, hij is gebroken! O wat spijt me dat!" „Praat er niet over, waarde heer, 't is de moeite niet waard. Misschien is dat ook wel noodlot...." Collin keek hem aan: „U hebt mijn woorden dus toch wel gehoord?" „Natuurlijk, ieder woord. Toeval, noodlot, noem het zoals je wilt, op 't resultaat komt het aan. En dat is hier: goed. Alles is toch goed?" vroeg hij nog eens. „Patent!" bevestigde Collin ernstig. Dicey stak de gebroken bril in zijn zak. Toen duwde hij de gieter met zijn voet opzij: „Belachelijk ding", bromde bij. „En kom nu maar mee naar moeder de vrouw", wendde hij zich tot Collin, „zij wacht al met de thee en moet eerst de brief lezen". Langzaam liepen ze door de tuin naar het huis. „Een meisje met een hart van goud!" zei Dicey zachtjes toen hij de kamer deur opende, „ze verdient het om ge lukkig te zijn". EINDE Voor degenen onder jullie, die veel van de vrije natuur houden, graag bui ten wandelen en hun ogen dan goed de kost geven, ga ik vandaag eens iets vertellen over de doornappel, 'n plant, waarover allerlei aardigs en onaardigs bekend is. Ik noemde haar zoëven bij haar daagse naam, die ze dankt aan haar stekelige doosvruchten. Ze heeft echter ook nog andere, en in ieder daarvan is iets vastgelegd van de be tekenis en krachten, die mensen in de loop der tijden haar toekenden. Oorspronkelijk kwam ze alleen in Turkije voor. Ze heette daar heel leuk „Tatorah", dat trompet betekent. Je hoeft maar even de bloem goed te be zien, om die benaming vanzelf te be grijpen. De zigeuners, die deze plant bij al hun toverijen gebruikten, brach ten haar over naar Duitsland en van daar verspreidde ze zich en kwam zo bij ons terecht. Elk jaar, zo tussen Juli en Septem ber, kunnen we haar zien bloeien op bouwland en in tuinen. Zelfs op mest hopen treft men haar vaak aan. Hoe ze komt aan de mooie hamen „Wonder boom" en „Duvelkruut" zal ik je ook vertellen. In Duitsland en wel in Bran denburg leeft nog de sage voort, dat de doornappel eens een prachtige boom was, namelijk de boom der kennis, /e werd echter met gif bespoten door de slang, die zich om haar heen kronkel de, en de boom kromp ineen tot een giftig dwerggewas. Ook de appels wer den vergiftig en nu nog zouden de stekels erop de slangentanden voor stellen. Het is een duivelsappel, die de mens, die haar durft eten, doodt. Dit alles volgens de sage. De naam „Du velkruut" begrijp je nu tevens. Vroeger werden de zaden ook wel op gloeiende kolen gelegd, waarna de damp werd ingeademd, waardoor men sen in een soort roes geraakten. Van daar de naam „Dolappel". Voor het bo- reiden van heksenzalf werd ze even eens gebruikt. Al geloven wij niet meer in heksen, zoals vroeger alom voor kwam, de heksenzalf bestond echt. Deze was een vreemd mengelmoesje van vet en allerlei giftige planten, zo als bilzenkruid, wolfskers, monnikskap, zwarte nachtschade en ook doornappel. De zwarte nachtschade, die in bijna elke slecht onderhouden tuin als on kruid voorkomt en dié veel op onze aardappelplant lijkt, is jullie misschien wel bekend. De Grieken vertelden van haar, dat de Godin der onderwereld en beschermster van alle tovenaars een tuin had, waarin ze veel gifplanten kweekte, onder andere de zwarte nachtschade. Een gevaarlijk zusje dus van onze ongevaarlijke aardappel, die wij niet anders kennen dan gekweekt op onze akkers. In Chili echter komt de aardappel nog in het wild voor. Vele eeuwen geleden begonnen de In- AMERIKAAN8E MILITAIRE MISSIES. De Amerikaanse minister van defen sie, James Forrestal, heeft het Congres machtiging verzocht voor het zenden van Amerikaanse militaire missiesnaar alle delen van de wereld waar zij het belang van de Verenigde Staten kun nen dienen. dianen al met haar te kweken en te veredelen. Toch werd ze pas omstreeks het jaar 1550 naar Europa gebracht. Vóór ze het bekende volksvoedsel werd, dat bijna dagelijks op onze tafel verschijnt, kwam er nog heel wat kij ken, waarvan ik bij gelegenheid meer zal vertellen. Dan gaan we nog eens neuzen naar eigenaardige bijzonder heden van ongewone planten, die we toch zelf buiten of in onze tuinen kun nen vinden. Mocht je onze doornappel, waarvan een afbeelding hierbij gaat, in de zo mer van het komende jaar buiten soms vinden, bedenk dan, dat ze zeer ver giftig is. Let maar eens op, een krach tige kruidachtige plant van 30 tot 60 centimeter hoogte met wijd uitstaande gaffeltakken. De bladeren zijn getand met ongelijke bochten. De bloemen staan afzonderlijk. Ze Zijn trechter vormig met vijf spitse slippen, wit van kleur. De vrucht is eivormig, stekelig met talrijke gerimpelde zaden. Het is zeker de moeite waard, met deze plant eens kennis te maken. Een Uitgever te Parijs had de be kwaamheden van een schrijver horen roemen en besloot hem op te zoeken om zijn werk te kopen en uit te ge ven. „Ik zal hem desnoods 5000 francs bieden voor een roman" besloot hij. Doch toen hij vernam, dat de schrijver In een achterbuurt van Parijs woonde, maakte hij er voor zichzelf maar vast 2000 francs van. Bij het. huis aangeko men, werd hij naar de vierde verdie ping verwezen. „1500 francs za' wel voldoende zijn, stel je voor: de vierde verdieping", mompelde de uitgever. Boven klopte hij aan de deur en betrad een armoedig gemeubeld vertrek. „Ik geef niet meer dan 1000 francs", dacht hij bij zichzelf. Hij vond de schrijver aan tafel met een stuk brood en een glas water en tijdens het gesprek bleek de men zo bescheiden en weinig eisend, dat de uitgever overwoog, of 100 francs al niet een mooi bedrag zou vormen. En inderdaad verwierf hij voor dat be drag de rechten van een meesterwerk. De arme schrijver was namelijk de later beroemde Franse auteur Honoré de Balzac. Allereerst wil ik ook graag de vrienden en vriendinnen boven 11 jaar danken voor hun hartelijke Nieuwjaarswensen. Wederkerig wens ik jullie ook heel veel geluk toe. Wij zetten het nieuwe jaar weer goed in met een flinke stapel brieven en beginnen deze week met de brief van Johan van Baars. Beste vriend, ik was Wij met de plaatjes, sigarenbandjes en postzegels en dank je hartelijk voor alles. Zou je zo'n boek over planten en bloemen niet in een boekhandel kunnen kopen? Ik vrees dat andere jongens en meisjes je er niet aan kunnen helpen en wanneer zij wel zo'n boek bezitten, zullen zij het toch maar niet dadelijk mogen afstaan. Maaike Wolthaus, gelukkig dat Hannie plezier van haar prijs heeft. Je mag nog wel oppassen dat je niet te vroeg op het ijs gaat, wanneer het weer vriest. Een nat pak lijkt mij niets prettig. Dag Maaike! Alie de Boer, wat zul jij hard aangepakt hebben op school. Kranig hoor! Het is prettig dat je nu met ons kunt meedoen. Alle Groenveld, wat heb jij heerlijk veel broertjes en zusjes, 't Zal wel echt gezellig zijn bij jullie thuis. Ab Kortman, fijn dat ik weer een tekening van je krijg. Kijk maar eens onder de mededelingen, Ab. Tonny Ruger, bedankt voor de sigarenbandjes en de postzegels. Ja, wij sparen ze voor zieke kinderen, dus ben ik er blij mee. Prettig dat je gaat meedoen. Gré Bakker, ja, ,,'t Beugeljong" van Anna Hers is een heel mooi boek. Ik vond het zelf ook zo mooi, toen ik zo oud was als jij. Je rapport is uitstekend zeg! Ge feliciteerd! Betsie Molenkamp, dat was een gezellige Oudejaarsavond bij jullie. Heb je geen last van Je oog gehad? Bedankt voor de leuke tekening hoor! Rie Schoonen, dat was weer een erg aardig verhaaltje, Rie. Ik zou wel eens willen weten hoe het afliep met Jet. Ja, er komt ook wel weer eens een wedstrijd in gedichtjes hoor! „Hertejong", bedankt voor de mooie kaart. Ook jou het allerbeste toegewenst, meisje! De cijfers waar je om vroeg, zijn 26 en 7. Weet je het nu? Over meeuwen zal ik je nog wel eens wat meer vertellen Jan Leydeckers, wat jammer dat Wim in het hospitaal ligt. Ik hoop dat jullie goede berichten van hem zullen krijgen. Is hij ziek of gewond, Jan? Het boek is verzonden hoor! „Dromenfee", fijn dat je zo'n uitstekend rapport had. Kijk maar eens onder de mededelingen naar je verzoekje. Hartelijk dank voor de mooie postzegels, meisje. Ik hoop dat ik eens wat kaarten voor je kan krijgen. Geluksvogel", van harte beterschap gewenst voor je Moeder. „Elfje Zon nestraal". wat heb jij weer een kunstwerk gemaakt van je brief! De tekeningen zijn prachtig en het opschrift boven de brief is ook zo leuk versierd met al die meisjeskopjes. Mijn huisgenoten hebben je werk allemaal bewonderd. Ja de film „Sneeuwwitje is prachtig. De vorige week zag ik de tekenfilm „Bambi" in Amsterdam. Die is heel fijntjes en wondermooi. „Montana Kid", je oplossing behoeft niet in een enveloppe te zitten hoor. Vouw maar gewoon een stukje papier dicht, Voor zilverpapier weet ik helaas nog geen bestemming. „Goud blondje", Heb je ook al nieuwe vriendinnen in je nieuwe woonplaats gekregen? „Meubelmaker", ja, ik heb het vorig jaar ook al eens een vacantieplannetjé voor de J. K. willen maken, maar het werd mij afgeraden, omdat het niet zo ge makkelijk uitvoerbaar is. Wil je graag tekenen? Wacht maar af; ik zal je nog wel eens aan 't werk zetten hoor! „Rozenfee", de xorige week vergiste ik mij en beantwoordde je briefje in 't hoekje voor de kinderen beneden 12 jaar. Heb je t gelezen? ..Lollypop", wat leuk dat jullie ieder jaar drie feestdagen ach ter elkaar hebben. Wil je „Sneeuwklokje" nog van mij feliciteren? Wim Hup bedankt voor je goede wensen. De kalender lijkt goed zeg! Bertus Vos. S Mulder, Alie Steenvoorden. Koos Heymans. Henk Bijma. Jan Meilink. Henk Koopman. G. Krabbe, Jan Endenburg, Corretje van Boven, E. v. d. Heiden, Toni van Baar, Gerrlt de Boer, Jan Nellestein, Annie van de Poel, Ria Schuttenheim en Daan van Hoepen, jullie allen zijn van harte welkom bij ons. Ons volgende correspondentie-hoekje komt over 14 dagen in de Jcugdkoerier De brieven verwacht ik dus graag vóór Zondag 23 Januari. Dag allemaal: Hartelijke groeten van TANTE IET. ONZE MEDEDELINGEN Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor alles wat u ons deze week weer hebt gezonden. Ik zal u nog schrijven. Antje Snijders, de Wetstraat 18. Den Helder, wil een jong hondje afstaan aan een jongen of meisje die er goed voor wil zórgen. Het hondje is een vrouwtje en de kleur is bruin met zwart, 't Is een lief diertje, maar het is nog niet zindelijk. Wie schreef een briefje voor het cor respondentie-hoekje zonder naam en adres te vermelden? Het postpapier is blauw en het handschrift recht. Wie kan Ab Kortman, Tuinstraat 30, Den Helder, aan foto's en plaatjes van schepen helpen? Welk meisje spaart postzegels en foto's van filmsterren? Frouwke Dahl- meyer, Jan in 't Veltstraat 85, Den Hel- d< wil graag postzegels en foto's met haar ruilen. De gelukkigen zijn deze week: BETSIE MOLENKAMP, Koningsweg 58. Westerland Wieringen. BEP ADAM- SE, Corfstraat 17, Alkmaar. ANDRIES STIELTJES „De Villa" Hoorn. INA SCHUYT, Paktuinen 13, Enkhuizen. HILDA DEUTEKOM, Middelweg 111, Uitgeest. Gefeliciteerd allemaal! De boeken worden toegezonden. Voor kinderen van 6 tot 12 jaar Er is een spreekwoord van twee woorden, die samen 11 letters tellen. Het eerste woord bestaat uit zes letters en het tweede uit vijf letters. Zet nu eerst elf puntjes naast elkaar en num mer ze van 1 tot en met 11. Vervang daarna de cijfers in de hieronder staan de zinnen door letters. Nu weet je ook welke letters je moet invullen op de puntjeslijn van het sprekwoord en kun je het gemakkelijk vinden. De zinnen, die je helpen om de let ters te vinden zijn: Wie goed schoon wil worden, gaat in het 3, 7, 8. De jongen gaf een cent aan de 3, 9, 8, 4, 10, 7, 1, 2. Duiven zitten vaak in een 11, 5, 10. Welk spreekwoord is bedoeld? Oplossingen inzenden vóór Zondag 16 Januari, naar het bur. van dit blad. Dirk en Jan waren bij de padvinde rij Op een middag moest de groep van Dirk en Kees ongemerkt door het bos trachten te komen dat bezet was door een andere groep jongens. Dirk werd door Kees als spion uit gestuurd, maar Jan, een van de vijan den die in het bos lag, had Dirk op gemerkt en gevangen genomen. Geluk kig slaagde Dirk er in om een briefje te schrijven. Hij bevestigde het aan de halsband van de hond van Kees, die met hem was meegelopen en er eigen lijk de schuld van was dat hij ont dekt werd. De hond rende terug naar zijn jonge baas en zo kreeg Kees het briefje in handen. Het was in geheim schrift gesteld, maar Kees kon het best lezen. Hij wist nu ook waar en door wie Dirk gevangen werd gehouden, zo dat hij hem gemakkelijk kon bevrij den. Kunnen jullie het briefje van Dirk ook lezen? Ieder cijfer stelt een letter voor en dezelfde letters worden steeds voor dezelfde cijfers gebruikt. Hier volgt het briefje. 1 4 18 19 4 10 4 4 18 9 0 13 7 4 4 5 19 12 24 6 4 21 0 13 6 4 13 6 4 13 14 12 4 13 8 10 25 8 19 8 13 7 4 19 19 20 8 13 7 20 8 18 9 4 10 14 12 9 4 12 4 1 4 21 17 24 3 4 13? 3 8 17 10 De oplossingen kunnen vóór Zondag 23 Januari worden gezonden naar het bureau van dit blad. Onder de goede oplossers worden boeken verloot. va^Tnmli1161 ho~en Van de stemmen Tommie en Brommie heeft Pim een sprong uit 't raam van het clubhuis genomen. „Hoera, jullie leven nog?" reept hij oer. „Ja, maar het heeft maar een haartje gescheeld", an - woorden Tommic en Brommie. We konden nog net op het laatste ogen- Sen julliln^tr dUikCn! Wwu™ 112. „Omdat we niet konden", zegt Pim somber. „Wil'je me vertellen, dat je in een auto bent gekropen, zonder 1 '°ordden Tommie en Brommie. „We liet een ongelovig gezicht. Pim knikt. En hij vertelt de twee beertjes all'S wat er gebeurd is. „Ongelooflijk! roept Brommie. „Maar waar is de jeep ,£u; „Do jeep staat hier! In ons club huis!" Bij de laatste woorden steken Tam en Pom nu ook hun hoofden door Jet raampje. „Kom binnen", roept Pam. „In onze garage".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4