Dr. Drees sprak met Supomo Kort Bestek Republiek financierde infiltraties met opium VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaarsan.. No. 10481 Handelsbalans in 1952 nog verstoord Bevin en Schuman bespreken vele West-Europese problemen Vrijdag 14 Tan. 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Cubaanse resolutie over vrijlating van Sukarno c.s. Truman keurt militaire hulp goed Groeiende kloof tussen Engeland en V.S.? Ministers van Defensie te Brussel bijeen Weerbericht Consumentenbonnen na 28 Febr. ongeldig Verleende credieten deels kwijtgescholden Cong res van Stichting v. d. Arbeid Spelen Prinsesjes mee in nieuw Stadionspel? Een nieuw feuilleton Duitsland één der agendapunten Cacao van de bon Maar duurder, evenals chocoladewerken Grotius-medaille voor Churchill Vervoer per KNlL-frein I Griepepidemie in Zuiden des lands Guerrilla-strijd op Sumatra? 74.000 textielpunten verbrand Doodstraf geëist tegen ex-politie-inspecteur BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties Jutter tj es") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten prof. Supomo, lid van de Republi keinse delegatie, heeft een informele oriënterende ontmoeting gehad met de Nederlandse minister-president, dr. prees. De vertegenwoordigers van de deelstaten zouden gistermiddag ten pa- leize besprekingen voeren met de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L, J. M. Beel en min.-pres. dr. Drees. Gistermorgen vergaderde de voor lopige federale regering, evenals net B.F.O. Dr. Drees had eveneens een be spreking met de heer J. P. Snel, voor zitter van de IndischNederlandse partij. Bij deze bespreking was ook jhr. Michiels van Verduynen aanwezig. De heer Snel bepleitte spoedige instel ling van het Indonesisch staatsburger schap waardoor een gemakkelijke en geleidelijke inpassing van de Indische Nederlanders in de nieuwe rechtsorde ten zeerste bevorderd zou worden. De vrijlating der republikeinse leiders. Volgens goedingelichte kringen te Lake Success zou het enige punt, waar op Amerika niet zal toegeven, de eis iijn tot het schenken van volledige vrij heid aan de aangehouden republikeinse leiders. Kringen uit de omgeving van de Ne derlandse afvaardiging bij de V. N. merken in dit verband op, dat een der gelijke eis zou kunnen worden ingewil ligd, zelfs in zoverre, dat president Sukarno en minister-president Hatta in de mogelijkheid zouden verkeren voor de verkiezingen een campagne op touw te zetten. Hierbij sluit het bericht aan, 'dat de Cubaanse gedelegeerde in de Veilig heidsraad is begonnen met het ont werpen van een Vrijdag in te dienen resolutie, gebaseerd op het Amerikaan se standpunt. De resolutie zal inhou den, dat vrijlating van Sukarno c.s. on ontbeerlijk is voor herstel van „recht en orde". Aanneming van deze resolutie wordt waarschijnlijk geacht. Een Frans lid van de delegatie heeft nog eens herhaald, dat zijn regering nog steeds op het standpunt staat dat President Truman heeft een progTam voor militaire hulp aan de landen van West-Europa goedgekeurd, aldus een verklaring van James Forrestal, Ame rikaans minister van defensie. Forrestal zei, dat het program ook was goedgekeurd door de nationale veiligheidsraad, het orgaan, dat de mi litaire en buitenlandse politiek coördi neert. Forrestal voegde hieraan toe, dat Truman zich binnenkort terzake met een verzoek tot het Congres zou wen den. Forrestal noemde geen geldbedrag voor de kosten van de hulp. Men schat het echter op 1 a 2 mflliard dollar. de veiligheidsraad niet gerechtigd is in het Indonesische geschil tussen beide te komen. Het blad „Pedoman" meldt, dat de heren Hamid Algadrie en Ir. Moham med Noor, twee bekende Republikei nen, Woensdag met een Nederlands vliegtuig uit Djokja te Batavia zijn teruggekeerd- Zij genieten volledige vrijheid van beweging. Met hetzelfde vliegtuig werden naar Batavia ver voerd de heren Moh. Natsir, de repu blikeinse ministev van voorlichting, Ratu Langi, de voormalige republi keinse gouverueur van Celebes, die als hoofd der republikeinse missie naar de Phillipptjnen zou gaan en de onderchef der republikeinse staats politie Sumarto. Hun huidige ver blijfplaats is niet bekend, aldus „Pe doman". De Britse ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, heeft Donderdag een onderhoud gehad met president Tru man, teneinde te trachten een groeiende kloof tussen de Britse en Amerikaanse politiek ten aanzien van Palestina te overbruggen. Functionarissen te Washington be vestigden de berichten uit Londen dat de ambassadeur, op instructie van de Britse minister van buitenlandse za ken, Ernest Bevin, een zo volledig mo gelijke uiteenzetting zou geven van de Britse politiek ten aanzien van Pales tina, in verband met het wijdere pro bleem van stabiliteit en veiligheid in het gehele midden-oosten. Naar vernomen wordt zullen de mi nisters van defensie der landen van de West-Europese Unie heden in het Bel gische ministerie van defensie bijeen komen. Amerikaanse en Canadese waarnemers zullen bij de vergadering aanwezig zijn. De besprekingen zullen geheim zijn, doch naar van betrouwba re zijde wordt vernomen zal de confe rentie zich concentreren op de volgende Punten: Een herziening van het schema der West-Europese verdediging zoals deze beinvloed wordt door het voorgestelde Noordatlantische pact. Het verstrekken van Britse straal vliegtuigen aan andere landen van de Unie evenals de verdere ontwikkeling van dergelijke -vliegtuigen in België en Nederland. Verdere standaardisatie van wapens, uitrustingen en opleidingsmethoden. De ministers van defensie hielden eerder een vergadering in April te Londen en September te Parijs. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Matige, in de kust streken vrij krachtige Zuidweste lijke wind. Hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklarin gen. Overwegend droog. Vrij zacht. In de Nederlandse staatscourant van 13-1-48 is een beschikking gepubliceerd inzake de afwikkeling van het consu- mentencrediet. Aan de afnemers, die gedurende twee jaar aan de hun opgelegde afbe talingsverplichtingen hebben voldaan, zal kwijtschelding worden verleend van het nog niet terugbetaalde deel van het crediet. Voor de in de zomer van 1947 verleende credieten moet de regelmatige afbetaling over anderhalf jaar hebben plaats gevonden. De kwijt schelding zal ook worden verleend aan de credietnemers, die wegens gemis aan draagkracht van de afbetalings plicht werden vrijgesteld. Alle waardebonnen van het consu- mentencrediet zijn na 28 Februari a.s. ongeldig. Over de verzilvering van de waardebonnen door de winkeliers zul len nog nadere instructies volgen. De Stichting van de Arbeid organiseerde te Utrecht een congres, gewijd aan de betekenis van het Europees herstelprogramma voor ons land. De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., opent het congres. Een nieuw Stadionspel, zoals er zijn opgevoerd tijdens de jubileumfeesten, is in voorbereiding voor de nieuwe Ko ninginnedag: Zaterdag 30 April a.s Carel Briels zal er de leiding hebben. Het ligt in de bedoeling een levend ganzebordspel op te voeren met mede werking van talloze figuranten in na tionale klederdrachten en van het cir cus Strassburger. Bovendien zal aan het spel een grote nationale loterij worden verbonden met belangrijke prijzen. De berichten, volgens welke de drie oudste prinsesjes een actief aandeel in dit Stadionspel zouden hebben, moeten naar van de zijde van paleis Soest- dijk, zowel als door Carel Briels wordt medegedeeld op zijn minst voorba rig worden geacht, aangezien het of ficiële verzoek daartoe H.M. de konin gin nog niet heeft bereikt. EEN IN 1946 GEPLEEGDE MOORD OPGEHELDERD. Het is twee rechercheurs uit Assen in samenwerking met de gemeentepoli tie te Ter Apel gelukt klaarheid te brengen in de in de vroege morgen van 1 Augustus 1946 gepleegde moord op de landbouwer J. Stevens te Ter Apel. De Stichting van de Arbeid heeft te Utrecht een congres gehouden, waar dr. Alan Valentine, hoofd van de ECA- missie in Nederland een rede heeft uit gesproken. Dr. Valentine zelde, dat het plan-Marshall blijvende vrede en vei ligheid kan verschaffen als de econo mische stabiliteit van West-Europa eenmaal zal zijn hersteld. Er zullen echter perioden zijn, aldus dr. Valenti ne, waarin wij ons teleurgesteld zul len voelen. Wellicht zal ons zo'n ogen blik binnenkort te wachten staan, als het Amerikaanse congres de leiders van het Marshall-plan een verhoor zal afnemen, dat niet altijd in diplomatie ke termen geschiedt. Dr. Valentine zeide, overtuigd te zijn, dat de ECA op afdoende wijze zal worden gesteund, als het rumoer eenmaal weer bedaard In ons nummer van heden be ginnen wij met de publicatie van een nieuwe feuilleton, getiteld: „Avontuur in de Residentie" van de hand van een onzer redacteu ren, de heer Tjeerd Adema. Wij willen U hier de intrige van dit boeiende verhaal niet vertel len, maar wij zijn ervan over tuigd, dat U zich gaarne zult storten in dit „Avontuur in de Residentie". Want de vaardige pen van deze geroutineerde auteur heeft een story gescha pen, die ontsproten zou kunnen zijn aan het brein van een Phil lips Oppenheim, een Agatha Christie of een Sapper. Persoons verwisseling, geheime regerings opdrachten, en een happy ending. Een vervolgverhaal om iedere avond opnieuw naar te grijpen. Wij wensen U veel genoegen met uw „Avontuur in de Residentie". zal zijn. Overigens voorspelde dr. Va lentine, dat zelfs in 1952 noch West- Europa, noch meer in het bijzonder Nederland een volledig in evenwicht gebrachte handelsbalans kunnen ver wachten, tenzij nieuwe maatregelen worden genomen. Over het Indonesische probleem gaf dr. Valentine als zijn mening te ken nen, dat dit een van de pijnlijkste pro blemen is van de hedendaagse politiek. De onlangs ondernomen stappen moe ten zijn gedaan in het volle bewust zijn van de motieven, die bevriende volkeren, zoals het Amerikaanse hun standpunten deden innemen zoals zij dal thans doen. Opwinding of teleur stelling zouden aan de zaak in haar ge heel zeker geen goed doen, aldus dr. Valentine. Verhitte gemoederen bren gen slechts zelden licht in een zaak. En slechts een volkomen oprechie openbaarmaking van alle Nederlandse motieven, kan het buitenland het be grip geven, dat het thans ontbreekt. Door samenwerking sterk. Ook van Paul Hoffman en Ham man waren op het congres boodschap- pe binnengekomen. Hoffman sprak zijn overtuiging uit, det do Stich ting aanzienlijk bijdraagt tot een ver hoogde productiviteit, en tot een recht matige verdeling van de beschikbare goederen onder het Nederlandse volk. W. Averill Harriman noemde de Ne derlandse productie van het allergroot ste belang voor de welvaart van Ne derland, van Europa en van de we reld in het komende jaar. „Laat ons, zo besloot Harriman, Voortgaan met samenwerking door eigen inspanning en Amerikaanse hulp, honger, ellende en de gure nasleep van de oorlog te bestrijden. In antwoord op de telegrammen van Hoffman en Harriman heeft de heer Kupers namens het congres bood schappen van dank gezonden. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich: Prins Bernhard en de ministers Lieftinck, Spitzen, Stikker, Joekes, In 't Veld, Götzen en van der Brink, oud-minister Schermerhorn. piNDELIJK zullen we dan eens verlost worden van dat verwaan de vrouwtje van Stavoren, dat alsmaar voortleeft in gedichten en voordrach ten en toneeldraken. Want ze is over troefd! 'n Paar jaar geleden stond me vrouw G. B., die thans „ergens in Noord-Holland" woont, op een avond als aanstaand mevrouwtje te minneko zen op een bruggetje in Hoornster- zwaag. Toen viel met een plons en een gilletje haar verlovingsring in het wa ter. Eergisteren gooide er op datzelfde bruggetje een visser zijn hengel uit en ving een snoek van 6 pond. De knaap werd geslacht en..en de verlovingsring kwam te voorschijn. Waarmee we nieu we stof voor dichters en schrijvers heb ben: het meiskë van Hoornsterzwaag. Met een heppie end! Minder heppie was die zigeuner onder de rook van Arn hem. Die trok met zijn wagen door Gods wijde wereld en hij was nog maar net voorbij, of een boer miste zes kip pen. De pliesie ging de kermiskast achterna en wilde een onderzoek in stellen. „Onmogelijk", zei de zigeuner, „mijn vrouw heeft de ooievaar op be zoek, ik moet hard doorrijden om een vroedvrouw te zoeken." De politieman nen sjokten mee en bedelden, in trane- rig medelijden met de arme zigeuner vrouw, bij omwonenden een paar hel dere lakens bij elkaar. We zijn in de wereld om elkaar te helpen. En die zigeuner sjokte maar door naast zijn paard. In he\ centrum van Arnhem werd de pliesie moe. Het paard werd stil gezet, een vroedvrouw opgeschar reld en temidden van een oploop van ontroerde vrouwen besteeg zij de van kermgeluiden vervulde wagen. Twee minuten later kwam ze naar buiten met een vijfling: vijf_ versgeplukte kippen. Die verwachte baby komt misschien volgend jaar wel eens. TK HOOP van harte dat het u niet verontrust maar rekenwonders hebben becijferd, dat van elke dollar, die Truman dit jaar uitgeeft, 34 cent bestemd zal zijn voor militaire doel einden en 16 cent voor hulpverlening aan het buitenland. De senaatscommis- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiivniiiiiiuiiiiiiiiiniuiiiilJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiii sie heeft overigens het salaris van Har- ry verhoogd van 75 tot 100.000 dollar en hij krijgt daarenboven 50.000 dollar voor representatiekosten. De kat komt een graatje toe, zeg nou zelf. We zijn minder trouw in onze trouwdagen, vrienden! Tien jaar geleden gingen 19 van iedere 10.000 Nederlandse echtpa ren uit elkaar, maar in 1946 waren het er 53. In 1947 werden we weer wat de gelijker. toen daalden de scheidingen tot 45 per 10.000. Denkt aan Vondel in uw leed en houdt elkander liefd'rijk beet. Dit jaar, zo heeft de machtige Mansholt verordend, zullen er 15 mil- lioen kuikens ter wereld komen. Van de uilskuikens is geen cijfer voorhan den. Wèl van het aantal radioluiste raars: dat bedroeg op 1 Jan.'1.132.093. ^/ONDERBAARLIJK is de mond van Tom Hayes uit Texas. Hij begon in de wieg met /melktanden, kreeg vervolgens een normaal gebit, daarna een kunstgebit en thans, op 84- jarige leeftijd, heeft hij voor.de derde maal een compleet gebit van de natuur gekregen. Zijn kunsttanden heeft hij aan zijn kleinzoon cadeau gedaan. Een ander raar verhaal komt uit het mis tige Londen, waar een wedstrijd voor Ze willen me in de Veiligheidsraad hebben als vice-president. sprekende vogels werd gehouden. Men had twee papegaaien van koopvaardij kapiteins naast elkaar gezet, maar die beesten vloekten zo erg, dat de aarts bisschop van Canterbury ingreep. Het bestuur verzocht de eigenaars, de bees ten naar huis te halen. En dat hebben ze gedaan, met het schaamrood op hun verweerde kaken. lUILDRED E SISK, alias Mildred E. Gillars, alias „Axis Sally" van radio-Berlijn zal 24 Januari te Washington terechtstaan. Een jonge zakenman te Berlijn plaatste een ad vertentie met zijn eigen doodsbericht in de bladen om aan zijn schuldeisers te ontkomen. Hij werd echter thuis aangetroffen toen men een krans be zorgde voor zijn begrafenis. Het Tsje- choslowaakse ministerie van Justitie heeft bekend gemaakt, dat nieuwe rechters, advocaten en notarissen in Tsjechoslowakije voortaan een examen moeten afleggen in de Marxistische en Leninistische leer. Margaret Allen, een 42-jarige vroegere conductrice, is te Birmingham in de gevangenis opge hangen. Zij is de eerste vrouw, die sinds 1936 in Engeland naar het schavot is gegaan. Zij was veroordeeld wegens moord op een 68-jarige weduwe. J7EN WERKMAN in Rome heeft 'n millioen dollar geërfd van een oom in de V.S., die in 1924 overleed en het geld aan een vriendin, die thans eveneens is overleden, naliet. De Britse douane-autoriteiten hebben juwelen ter waarde van 500.000 Pond Sterling in beslag genomen. De juwelen werden bewaard in een kluis van een Londense bank en stonden op naam van Enzo Colombo, een Italiaan, die de kleino diën vóór de oorlog clandestien naar Engeland bracht. Schoenmakers te Eastbourne (Sussex) hebben geweigerd kinderschoenen te repareren, die ze te klein vinden. Volgens de secretaris van de bond van sehoenherstellers leden vele meisjes van 18 tot 20 jaar aan eelt- gezwellen doordat zij in hun jeugd te nauwe schoenen droegen. Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, is per trein te Londen aangekomen. Hij werd aan het station verwelkomd door zijn Engelse ambtsgenoot Ernest Bevin. De begroe ting tussen beide minister was uiterst hartelijk. Schuman sprak van „besprekingen voor de vrede en vriendschap van on ze beide landen". Dit is het eerste officiële bezoek van deze aard sinds Leon Blum, toenmaals minister-president, voor het sluiten van het Engels-Franse verdrag van Duinkerken (4 Maart 1947) naar Lon den kwam. De besprekingen zullen twee dagen duren. Schuman was vergezeld van M. Couve de Murville, directeur-generaal der politieke afdeling van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, en van J. E. Paris, directeur der Europese afdeling. Een grote menigte drong met zoveel enthousiasme op om de beide ministers te zien, dat de afsluiting van het perron dreigde verbroken te wor den. Gistermorgen zijn de besprekingen geopend. Massigli en Baudet, resp. am bassadeur en gevolmachtigd minister van Frankrijk te Londen, waren even eens aanwezig. Uit welingelichte bron vernemen w\j, dat de cacaopoeder binnen enige weken in vrije verkoop zal worden gegeven. Door de stijging der prijzen van grondstoffen zullen de verkoop prijzen van cacaopoeder en van cho coladewerken echter tegelijkertijd eni ge stjjging ondergaan. Aangenomen wordt, dat in de winkels regelmatig voldoende cacaopoeder aanwezig zal zijn om aan de vraag van het publiek te voldoen. Van tijd tot tijd werden andere advi seurs binnengeroepen. De diplomatieke medewerker van „Reuter" schrijft, dat het Britse minis terie van buitenlandse zaken een strikt verbod heeft uitgevaardigd op het publiceren van berichten over de besprekingen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat tijdens de eerste ontmoeting tussen beide ministers alle aspecten van het West-Duitse pro bleem zijn besproken. Men verwaeht, dat Schuman met Be vin het vraagstuk van de Brits-Franse geschillen in de commissie voor Euro pese eenheid, die in de loop van de volgende week haar werk te Parijs zal hervatten, zal bespreken. Enige tijd geleden heeft de Vereni ging voor Internationale Rechtsorde de Grotius medaille verleend aan de heer Winston Churchill. De aanbieding zal geschieden op 3 Februari in de „Guild Hall" van de stad Londen. De Lord-Mayor zal de bijeenkomst voorzitten en na zijn ope ningswoord zullen achtereenvolgens Lord Robert Cecil, de Lord Chancellor en de minister van staat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, spreken. Daar na zal de voorzitter van de vereniging voor internationale rechtsorde, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, de medaille aan de heer Churchill aanbie den,'die vervolgens een rede zal uit spreken. Commissie van Goede Diensten naar Banka en Prapat De Nederlandse autoriteiten te Ba tavia hebben de Commissie van Goe de Diensten faciliteiten verleend om Zaterdag de Republikeinse leiders op het eiland Banka te bezoeken. Enkele dagen later zullen faciliteiten ver leend worden voor een bezoek aan Prapat aan het Toba Meer, waar Su karno, Sjahrir en Hadji Agus Salim zich bevinden. 50.000 Bollen in Haarlem Met het doel om Haarlem tijdens de aanstaande bollenweken als uitgangs punt van het bezoek aan de bollen streek een feestelijk aanzien te geven, heeft de gemeente Haarlem haar tal rijke plantsoenen en parken dit jaar met duizenden bloembollen en andere voorjaarsbloemen beplant. Er zijn meer dan 50.000 bollen uitgezet en er zullen te gelegener tijd talrijke andere bloe- mensoorten bij worden aangepast, zo dat het voorjaar ook aan de „poort der bollenstreek" een feestkleed zal geven. Hij schoot „om ervaring op te doen" Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof heeft gister tegen de oud-officier van het Ned. leger, Jan R., die tijdens de bezetting secretaris was van Rost v. Tonningen, tien jaar met aftrek geëist. Hij had o.a. in 1944 te Amsterdam een ondergedoken zieke Jood van een if- stand van twee meter neergeschoten, naar hij verklaarde „om ervaring in het schieten op te doen". groot 2.500.000 gulden Ned.-Indische courant. Teneinde de intendance in de gelegenheid te stellen zo spoedig mo gelijk aan de voorbereidingen te kun nen werken in afwachting van het be drag van 2.500.000 gulden, gelieve uwe excellentie er uw goedkeuring aan te hechten, dat de intendance 50.000 tubes opium toegewezen krijgt. De brief vermeldt dan de opium- pi ijzen, zeggend, dat de regeringsprijs 60 rupiahs per tube bedraagt en die te Batavia 5 gulden per tube is. Over de wijze van ontvangst wordt gezegd, dat het vervoer geschiedt „op zeer voorzichtige en geheime wijze, o.a. met de trein, die familieleden van K.N.I.L.-militairen vervoert". In Djokja zijn documenten van Re publikeinse militaire instanties aange troffen betreffende de financiering van de infiltraties in Nederlandse gebieden. Het eerste document is afkomstig van de chef-staf van de algemene reserve, gedateerd 15 Juni 1948, en ondertekend door luitenant-kolonel Abimanju. De brief was gericht tot de vice-president, aan de minister van defensie ad inte rim, de chef-staf van de landmacht en het hoofd van de dienst financien. Hierin wordt o.m. gezegd: ..Teneinde gedurende enige maanden verzets acties te kunnen voeren zonder daar bij het volk nadeel te bezorgen, ver zoeken wij voorts om 4.320.000 gulden Ned. Indische courant, op grond van de berekening, dat een man per dag 3 gulden nodig heeft, of 200 kilo goud of 1000 kilo opium, dan wel 4000 ton sui ker als deviezen in de bezette gebie den ten behoeve van voorzieningen van de manschappen". In de brief vraagt de algemene re serve voorts uitbetaling van 975.000 ru piahs voor de aankoop van rijst, die op andere posten betrokken moet worden. „Vorenbedoelde kwesties brengen wij uwer excellentie onder de aandacht, aangezien gebleken is, dat deze niet door de betrokken instanties alleen kunnen worden geregeld". De brief was voorzien van de aantekening: „Ge lieve na lezing te verbranden" en droeg als stempelafdruk „TNI divisie Sili- wangi". De tweede brief was afkomstig van de minister van Defensie. Hij is geda teerd 12 Juni en gericht aan de vice- president. In de brief wordt gezegd; dat van de minister van Financiën toezegging gekregen is van een fonds Naar aanleiding van het feit, dat door geheel Nederland berichten worden verspreid, dat griep in ons land epide misch zou heersen, heeft de geneeskun dige hoofdinspecteur van de volksge zondheid het volgende meegedeeld: De griep heeft in het zuiden des lands eer- epidemisch karakter aangenomen. Tot nog toe kan de aard der ziekte niet kwaadaardig genoemd worden, zodat er dus op het ogenblik geen reden tot angst is In het kader van de politiek der verschroeide aarde hebben guerrilla's op Zuid-Sumatra 14 plantage's en 9 oliebronnen alsmede fabrieken en in stallaties vernield. Meer dan 1000 ge bouwen zijn verwoest. Het republi keinse bestuur op Oost-Java m(|ldde, dat het republikeinse militaire hoofd kwartier op Oost-Java nog geheel in tact is. De gevechten duren onvermin derd voort, zo meldt het bureau te Londen van de Republiek Indonesia. Bij de N. V. Stoomweverij Nijverheid te Enschede werd dezer dagen een en veloppe vermist, waarin zich een groot aantal textielpunten bevonden. Men ging op zoek. doch de enveloppe was niet te vinden, totdat men zich herin nerde, dat er kort tevoren een aantal papieren was verbrand. Het bleek, dat de enveloppe zich tussen deze papie ren bevond. 74.000 textielpunten zijn in vlammen opgegaan. Tegen de vroegere Amsterdamse in specteur van politie, Gruijter, die dienst deed bij het bureau inlichtingendienst en tal van huiszoekingen, arrestaties, verhoren e.d. heeft verricht als lid van de Sicherheitspolizei en de grüne Poli zei is gisteren voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf ge- eist. Uitspraak 27 Januari.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1