Dit jaar 40.000 militairen uit Indonesië terug? Sjahrir uitgenodigd voor conferentie Nederlandse luchttaxi op Deens eiland Falster neergestort Koos Vorrink werd zwaar gewond Zouden binnen achttien maanden door nog 30.000 man gevolgd worden Raad van Drie voor West-Duitsland Partij van de Arbeid rechtvaardigt militair optreden in Indonesië Jessup zoekt steun voor resolutie Dinsdag 18 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaarsans No- 10484 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlands aandeel in Westeuropese Unie Scheuring in het Wereldvakverbond Twintig doden bij vliegramp in Schotland Geen Sowjet-bemiddeling in China Feest in het Witte Paleis Extra voedingsvetten Binnen een week sinaasappelen Onderzoek op Bangka Piloot en tweede bestuurder gedood Rit-a blijft populair Internationale wapen- smokkelaarsbende gevat - Weerbericht Donderdag worden voorstellen verwacht Dr Drees Donderdag naar Nederland Koningin toonde 94 kinderen het Paleis Morphinehandel in het Oosten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten In verband met onze verplichtingen in militaire zin in de Westeuropese Unie hoopt men dit jaar tenminste 40.000 man Nederlandse troepen uit Indonesië terug te trekken, die binnen 18 maanden door nog 30.000 zouden worden gevolgd. »- Deze mededeling zou volgens Reuter's correspondent te Den Haag gedaan zijn tijdens de besprekingen, die Montgomery gedurende het weekend met de Nederlandse ministers en militaire leiders heeft gevoerd. neemt, zou Nederland veel grotere lichtingen voor de militaire dienst kunnen oproepen, doch militaire des kundigen achten dit geen oplossing en de Nederlandse regering is van me ning, dat de Nederlandse industrie niet ten volle hersteld kan worden, indien meer arbeidspotentieel door de mili taire dienst wordt onttrokken. Maandagmiddag is veldmaarschalk Montgomery van het vliegveld Val kenburg met een Britse Dakota naar Oldyham (Engeland) vertrokken. De Britse ambassadeur in Neder land deed hem uitgeleide. Voorts wa ren bij het vertrek aanwezig luitenant- generaal Kruis, schout bij nacht Wil- iinge en de Britse attaché's bij de Ne derlandse marine, land- en luchtmacht. Gisteren werd een bespreking ge houden tussen veldmaarschalk Mont gomery en minister van Maarseveen, waarnemend minister-president, de ministers Lieftinck, van den Brink, Sassen en Schokking. De besprekingen verliepen in een sfeer van wederzijds begrip en hebben duidelijk doen blij ken, dat Nederland, binnen de gren zen zijner financiële en economische mogelijkheden, ten volle bereid is een evenredige bijdrage te leveren aan de verwezenlijking van de plannen tot verdediging van West-Europa, waar van de leiding aan veldmaarschalk Montgomery is toevertrouwd. Men verwacht een grote stap voor waarts bij het tot oplossing brengen van de punten, die onbeslist waren gebleven tijdens Montgomery's bezoek aan Nederland in November vorig jaar toen de besprekingen grotendeels een voorbereidend karakter hadden. Een der moeilijkste kwesties, waar over beslist moet worden, vormen de financiën. Men gelooft, dat Nederland met een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en belangrijke uitrustingsstukken, die op een soort leen- en pachtbasis door Amerika zouden worden verstrekt, in een verdedigingsschema van West- Europa gewicht in de schaal kan leg gen. De Nederlandse strijdkrachten in In donesië bedragen in totaal 85.000 man in land-, zee- en luchtstrijdkrachten, aangevuld door ongeveer 34.000 man geregelde troepen van het KNIL, van wie ongeveer 60 pet Indonesiërs zijn. Momenteel zijn er slechts 3 batal jons geoefende geregelde troepen in Nederland, tezamen met ongeveer 25.000 man recruten, die jaarlijks voor oefening worden opgeroepen. Wanneer men de grote bevolkings toename in Nederland in aanmerking Op een vergadering van het be stuursbureau van het Wereldvakver bond te Parijs, hebben de Britse en Amerikaanse vakbondleiders het Britse voorstel verdedigd het werk van het door communisten overheerste Wereld vakverbond gedurende een jaar op te schorten. Tegenover Reuter verklaarde de Brit se voorzitter, dat aangaande het Britse voorstel geen compromis mogelijk was. Dit hield in, dat het Britse vakverbond de verbintenis met het Wereldvakver bond zou verbreken evenals de Ame rikaanse en Nederlandse vakvereni gingen. Tezamen vertegenwoordigen deze 15 millioen arbeiders. Reuter tekent hierbij aan, dat ook de andere landen van de Benelux en de Scandinavische vakverenigingen zich bij het Britse vakverbond zullen voe gen. Hetzelfde geldt waarschijnlijk ook voor Canada. De houding der Australi sche vakverenigingen is nog niet dui delijk. Deakin zeide hij te hopen, dat indien het Wereldvakverbond ontbonden was, men tenslotte zou beginnen de stappen te doen tot vorming van een wereld organisatie, die onafhankelijk was van regeringen, politieke partijen en ideo logieën. CRITIEK OP BEVIN Het Britse parlementslid Richard Crossman (links-labour) heeft na zijn terugkeer van een bezoek aan Palesti na Bevin beschuldigd van het belem meren van de. vrede in het Midden- Oosten. Hij noemde het denkbeeld van „een agressief Israël" een fantasie Plaats voor Rusland open De Westelijke mogendheden, die drie weken geleden tot overeenstem ming kwamen over het onder inter nationale controle plaatsen van het Ruhrgebied, hebben gisteren een uit drie leden bestaande militaire veilig heidsraad ingesteld ter waarborging, dat Duitsland nimmer meer zijn hulp bronnen voor agressieve doeleinden zal kunnen aanwenden. De raad bestaat uit generaal-ma- joor James P. Hodges, leider van de afdeling voor de gewapende machten van het Amerikaanse militaire be»- stuur, generaal-majoor V. Westropp, Brits plaatsvervangend stafchef, en generaal Etienne Paskiewicz, chef van de Franse ontwapeningsafdeling in Duitsland. Later zullen misschien ook België, Nederland en Luxemburg in de raad vertegenwoordigd worden. Een van de belangrijkste bevoegd heden van de raad is het recht tot het instellen van onderzoek in Duitse fabrieken en elders zonder vooraf gaande aankondiging. Het voorzitterschap van de raad en ook van de afdelingen voor militaire, industriële en wetenschappelijke aan gelegenheden zal per maand mj toer beurt worden vervuld. Generaal Hodges verklaarde op een persconferentie desgevraagd: „Ik neem aan, dat indien en wanneer de toestand gunstig is, de Russen zouden kunnen worden uitgenodigd om tot de raad toe te treden". De Party van de Arbeid heeft giste ren te Amsterdam een buitengewoon congres gehouden, waar het Indonesi sche vraagstuk werd behandeld. Na mens het partijbestuur heeft prof. dr. J H A Logemann een inleiding ge houden, waarna namens een groep le den ir. H Vos het woord voerde en daarbij twee resoluties voordroeg. Een hiervan werd ondervangen door een resolutie van het partijbestuur, de tweede werd met 1388 tegen 1324 stemmen en 88 blanco aangenomen. De resolutie van het partijbestuur, die werd aangenomen met 1879 tegen 909 stemmen en 120 blanco, drukt uit, dat het congres van oordeel is, dat Nederland zijn militair optreden in In donesië kan en moet rechtvaardigen en een goede samenwerking met de V.N. moet bereiken door een onverwijlde uitvoering van zijn staatkundige be loften aan Indonesië en in de Veilig heidsraad, en wel voornamelijk door hernieuwd persoonlijk contact met de republikeinse leiders en onverwijlde Instelling van een federale interim- regering. Het congres is van mening Een Amerikaans superfort is bij dik ke mist in de buurt van het dorp Lochgoilhead in West-Schotland ver ongelukt. Het stortte neer op een berghelling, 1200 meter hoog. Twintig personen, allen leden van de Ameri kaanse luchtmacht, kwamen bij de ramp om het leven. De slachtoffers hadden hun dienst in Engeland vol tooid en zouden via IJsland naar de V. S. vliegen. dat de NederlandsIndonesische Unie haar kracht moet ontlenen aan weder zijdse vrije wil tot samenwerking en niet omgekeerd. De resolutie Vos c.s. verwacht van partijbestuur en Kamerfractie, dat zij d: politieke verwerkelijking van de Nederlandse doeleinden krachtig zullen bevorderen. Zij constateert, dat Ne derland na het afsluiten van de mili taire actie staat voor nieuwe beslis singen en dat de argwaan tegen onze bedoelingen in Indonesië zowel als in ternationaal is toegenomen. Zij is daar om van oordeel, dat een snelle liqui datie van de koloniale verhoudingen daarom thans nog meer geboden is dan vóór het inzetten van de actie. De Sowjetrussische regering heeft een eerder in deze maand door China ingediend verzoek, namelijk, dat (§6 Sowjetunie als bemiddelaarster zou op treden bij vredesonderhandelingen tus sen Tsjiang Kai Sjek en de Chinese communisten, van de hand gewezen. De Sowjetregering verklaart in dit ant woord, dat zij onveranderlijk het begin sel aanhangt van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van an dere landen. Tangkoe, de haven van Tientsin, is door de communisten ingenomen. 25.000 manschappen der regeringstroe pen zouden over zee vertrokken zijn. Tevoren had radio Moskou bekend gemaakt, dat de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk een soort gelijk verzoek van de Chinese rege ring eveneens hadden afgewezen. Het is morgen feest in het Witte Paleis in Soestdijk. Het derde dochtertje van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard wordt op 19 Januari zes jaar. Het Nederlandse volk verheugt zich met het Koninklijk Gezin in deze feestdag. En niet het minst is dat het geval met de mannen van de Nederlandse Koopvaardij, de peet vaders van het vorstenkind, van wie wij hier de nieuwste foto brengen. Einde Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, t.w. 250 gram voor de leeftijds groepen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. Het zal van de vetgrondstoffenposi- tie afhangen, of de extra verstrekkin gen dit jaar met regelmatige tussen pozen zullen worden voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe gebruikelijk, op een afzon derlijke bon geschieden. De sinaasappelen, waarnaar zovelen reikhalzend hebben uitgezien, zijn zindelijk gearriveerd of althans in lantocht, zodat de ingeleverde bonnen ..a epoedig gehonoreerd kunnen wor den. Binnen een goede week zal het nu mogelijk zijn geheel Nederland van voldoende sinaasappelen te voorzien. Verwacht wordt, dat met de reeds aangewezene mee er in totaal vijf bonnen zullen worden vastgesteld. De prijs zal 90 cent bedragen. Een billijker prijs is niet mogelijk. Voorts worden in de loop van Janu ari nog 550 ton citroenen verwacht, en vermoedelijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de vrije handel. Ook een klein kwantum dadels in de bekende kistjes van 20 kg wordt binnen enkele weken ver wacht. Ook deze worden vrij verkocht. Gisteravond om ongeveer negen uur is een Nederlands vliegtuig, de Cessna PH-NAZ van de N.V. Aero Holland, dat onderweg was van Amsterdam naar Kopenhagen op een afgelegen plaats aan de Oostkust van het Deense eiland Falster neergestort. Van de drie inzittenden werden de piloot, de Tsjech Protiva en de tweede bestuurder De Jong uit Amsterdam gedood. De enige passagier was de heer J. J. Vorrink, voorzitter van de Party van de Arbeid. De heer Vorrink werd ernstig gewond in het ziekenhuis te Nykoping opgenomen. HU heeft zqn rechterbovendybeen en zyn rechter arm gebroken en is voorts ge wond in de rug. Naar het ANP in een onderhoud, dat het hedennacht om twee uur met het ziekenhuis in Nykoping had, vernam, is de toestand van de heer Vorrink niet levensgevaariyk. Men schat, dat de patiënt anderhalve maand in het ziekenhuis moet biyven, doch men heeft goede hoop op een volledig herstel. Gisteren zijn per vliegtuig naar Bangka vertrokken de adviseur-gene raal van justitie, mr. Gieben en de sous-chef van de generale staf, de ko lonel Thomson, vanwaar zij heden worden terug verwacht. Van gezagheb bende Nederlandse zijde wordt ver klaard, dat beide heren een duidelijke en uitvoerige order van de Indonesi sche regering betreffende de bewe gingsvrijheid van de republikeinse lei ders op Bangka zullen effectueren en een onderzoek zullen instellen naar de redenen, waarom de desbetreffende orders niet waren uitgevoerd. Onge twijfeld zullen aldus werd hieraan toegevoegd indien nodig correcties worden toegepast. Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij het vliegtuig om 21.40 Deense tijd vanuit de Oostzee zag komen en had de indruk, dat het toestel een noodlan ding wilde maken. Volgens deze oogge tuige moet de piloot echter op het laat ste ogenblik gezien hebben, dat tussen het water en de bomen slechts 20 me ter liggen. Wat er daarna ge beurd is kon hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dat het vliegtuig daarop iets landin waarts is gezwenkt. Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanraking met 5 op eenvolgende bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond en het toestel werd groten deels vernield. Er brak echter geen brand uit. De tweede piloot werd uit het toestel geslingerd en was op slag dood evenals de gezagvoerder, die later nog in zijn cockpit werd gevonden. De Deense arbeider Antea Nielsen, die zijn huis heeft bij de Oostkust, dat een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en probeerde onmiddellijk het wrak te bereiken. Daar het echter reeds zeer donker was en sneeuw en regen hem het uitzicht zeer bemoeilijkten, bereik te hij het strand, waar het vliegtuig was terechtgekomen eerst een halfuur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver van een der motoren verwij derd, de heer Koos Vorrink, die in het Duits tot hem zeide: ..Moge God mij helpen". Nadat Nielsen zich ervan vergewist had, dat er geen andere overlevenden waren, begaf hij zich terug naar zijn huis, terwijl hij de heer Vorrink voor lopig moest achter laten. Hij belde een ambulance, die een kwartier later ter plaatse aankwam.; Tot de dokter zeide de heer Vorrink: „Gelukkig, dat we Rita Hayworths liefdesavontuur met prins Ali Khan heeft haar populariteit niet verminderd. Haar post bedraagt 14.000 tot 20.000 brieven per week. Slechts in enkele van deze epistels wordt critiek uitgeoefend op haar avontuur met de prins. De filmster is nog steeds van de betaalsrol der studio geschrapt, niet vanwege haar escapade, maar omdat zij weigert in een film te spelen. Bewonderaars van de filmster interessen er zich, naar het schijnt, op het openblik hevig voor, dat Rita haar rood haar blondeert. Toch heeft het gedrag der actrice onder de leden van de Federatie van Vrouwenclubs ern stige critiek uitgelokt. in het Deense bos zijn terecht geko men". Onmiddellijk werd de heer Vorrink vervoerd naar de ambulancepost, die ongeveer een kilometer van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop overgebracht naar Nykjo- bing, dat ongeveer 20 kilometer verder ligt. In heel Nykjobing was 's avonds reeds bekend, dat een zeer bekend Ne derlander de enige overlevende was van het vliegtuigongeluk aan de Oost kust. Op weg naar Oslo. De heer Vorrink, die Maandag de gehele dag in Amsterdam de bespre kingen heeft bijgewoond, welke de Par tij van de Arbeid hield over Indonesië, vertrok laat in de middag naar Schip hol, waar hij zich aan boord begaf van de PH-NAZ. De heer Vorrink was met een rege ringsopdracht op weg naar Oslo om al daar besprekingen te hebben met en kele vooraanstaande personen uit de socialistische partij. De slachtoffers. De heer Rudolf Protiva, was Tsjech van geboorte. Hij was veertig jaar oud, was gehuwd en had twee kinderen. Hij woonde in Rijswijk (Z.-H-) De heer Protiva vloog van vóór 1939 af eerst in Tsjechoslowakije en gedurende de ge hele oorlog bij de Royal Air Force. In November 1947 trad hij in dienst bij de Aero, Holland N V. De heer Willem Frederik de Jong v/as te Gouda geboren en 25 jaar oud. Hij woonde eveneens te Gouda. Het vorige jaar behaalde hij zijn vliegbre vet als sluitstuk van zijn opleiding bij de Rijksluchtvaartschool. De heer de Jong was ongeveer drie maanden in dienst van de Aero Holland N V. De Duitse politie te Mannheim ge looft een internationale organisatie van wapensmokkelaars te hebben opgerold met de arrestatie van 11 Duitsers en 3 Fransen, die worden beschuldigd van onwettig bezit van oorlogsmateriaal en pogingen tot verkoop daarvan aan „ze kere buitenlandse mogendheden". Naar vernomen wordt, zijn Woensdag j.1. 9 Duitse leden van de bende te Mannheim gearresteerd. Twee andere Duitsers zijn in de Amerikaanse zone aangehouden. De drie Fransen, die van medeplichtigheid worden beschuldigd, zijn naar gemeld wordt vorige week in 6e Franse zone gearresteerd. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Langs de Waddenkust tijdelijk storm achtige, elders tijdelijk krachtige of harde wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur Het belangrykate feit uit de gisteren gehouden zitting van de Veiligheidsraad over de Indonesische kwestie was de mededeling van Dr. Van Royen, dat Sutan Sjahrir een uitnodiging heeft ontvangen om te Batavia besprekingen te voeren met dr. Drees. Sjahrir zal hiertoe vandaag in Batavia arriveren. Ook tijdens deze vergadering werd geen resolutie ingediend. Naar verluidt, is de Amerikaan dr. Jessup er nog niet in geslaagd voldoende steun onder de leden te verkrygen voor een resolutie, die de raad meer controle over de situatie zou moeten geven. Men verwacht, dat Donderdag een ontwerp-resolutie zal worden ingediend. De Republikeinse delegatie overhandigde een brief aan de president, waarin vrij geleide naar Lake Success wordt gevraagd van een aantal Republikeinse per- sooniykheden opdat zy de raad op de hoogte van de toestand kunnen brengen. De C.v.G.D. zal verzocht worden er by de Nederlanders op aan te dringen dit vrygeleide te verlenen. verkiezingen, niets anders betekenen dan een sanctionneren van de aggres- sieve oorlog en geenszins een oplossing bieden voor het Indonesische probleem. Vrije verkiezingen, aldus Palar, kun nen naar onze mening alleen gehouden worden, indien zij geleid en gecontro leerd worden door een lichaam van de Verenigde Naties zonder aanwezigheid van Nederlandse bezettingstroepen en vrij van de machinaties van het Neder landse civiele bestuur. Voor het Indo nesische volk is de zaak simpel en klaar. Een aggressieve oorlog heeft ons beroofd van onze leiders, maar ons ver zet tegen de aggressie is succesvol ge weest en zal nog meer succesvol wor den. Alleen wanneer een volledig herstel van de republiek zowel politiek als De Republikeinse vertegenwoordiger, de heer Palar, verklaarde, dat de feiten, zoals zij door de commissie zijn gerap porteerd, niets aan duidelijkheid te wensen overlaten. De Nederlanders hebben de order tot het staken van net vuren genegeerd. De Republikeinse lei ders zijn niet vrijgelaten.Geen facili teiten zijn verleend aan de militaire waarnemers van de commissie, ondanks de beloften hieromtrent door dr. Van Royen gedaan. Spreker was van me ning dat de Nederlandse beloften, in clusief het door dr. Van Royen mede gedeelde tijdschema voor de overdracht van de souvereiniteit en de algemene territoriaal heeft plaats gehad kan een basis aanwezig zijn voor vruchtbare besprekingen met de Nederlanders", al dus de heer Palar. Diep leedwezen. Hierna kreeg Dr. van Royen het woord en verklaarde naar aanleiding van het rapport van de Commissie van Goede Diensten betreffende de positie van de Republikeinse leiders op Bang ka: „Ik ben gemachtigd te zeggen, dat mijn regering met diep leedwezen ken nis heeft genomen van het bericht be treffende de huisvesting en de vrijheids beperkingen waaronder de leiders op Bangka zijn gehouden. Inlichtingen, door mijn regering ontvangen, tonen aan dat dit geschied is in directe tegen stelling met de instructies door de Ne derlandse regering gegeven. Strenge maatregelen zullen worden genomen te gen hen die hiervoor verantwoordelijk zijn". Spoedige actie. Sir Rama Raoe (India) drong aan op spoedige actie van de Veiligheidsraad, opdat de conferentie te New Delhi, die 20 Januari geopend wordt, in staat zou zijn kennis te nemen van de resolutie van de Raad. De Nederlandse troepen zouden moeten terugtrekken onder su pervisie van de C.v.G.D., hetgeen 1 Maart voltooid zou moeten zijn Defini tieve data zouden moeten worden vastgesteld voor een volksstemming en Naar wp vernemen ligt het in de be doeling, dat dr. Drees Donderdag a.s. uit Batavia naar Nederland vertrekt. Hy zal de reis maken met de constel- lation „Franeker" en de gezagvoerder L. Sillevis. voor de overdracht van de souvereini. teit, aldus Raoe. Jessup (V.S.) verklaarde, dat ook hij wenst, dat de Raad zo spoedig mogelijk een ontwerpresolutie voor zich heeft. „Het debat heeft aangetoond, dat er in grote dankbaar stemmende mate over eenstemming is bereikt over de be langrijkste punten", aldus Jessup, „en het zou betreurenswaardig zijn, indien de algemene overeenstemming zou ver flauwen op grond van enkele gedetail leerde punten". De V.S. namen met „svmpathie en belangstelling kennis van het door India genomen initiatief, over deze kwestie een conferentie van Aziatische staten bijeen te roepen, en hoopten, dat deze een bijdrage zou le veren tot het vinden van een bruikbare oplossing voor de oorlog over het Indo nesische vraagstuk, aldus Jessup. Nadat het algemeen debat gesloten was, werd de vergadering verdaagd tot. Woensdag 16 uur namiddag. De voorzitter hoopte, dat dan een ontwerp resolutie aan de Raad zal worden voor gelegd. Weinigen is de eer te beurt gevallen, bij een bezoek aan het Paleis op de Dam in de hoofdstad een rondleidster te hebben als de 94 jongelui, die Maan dag na de ontvangst van de scheidende Belgische ambassadeur, het paleis be zochten. Hun toonde namelijk Hare Majesteit de Koningin in eigen per soon het paleis, waarbij zij de jongens en meisjes gedurende ruim een half uur voerde langs de kunstschatten en hen attent maakte op de eigenaardighe den van bouw en bekleding. Aanvan kelijk zouden deze 94 kinderen, wier leeftijd varieert van 12 tot 16 jaar, tij dens het kroningsspel in het Amster damse stadion de kroon hebben bin nengedragen, doch tot hun grote te leurstelling werd hierin op het laatste ogenblik verandering gebracht. Thans had Mare Majesteit de Koningin de wens uitgesproken de jongens en meis jes persoonlijk te ontmoeten en zo to gen de 94 kinderen, die allen in de oor logsjaren een of beide ouders hebben verloren, vergezeld van de directeur der Stichting 1940'45, gezamenlijk naar het paleis. En hun verwachtingen werden niet teleurgesteld, want zo als zij later opgetogen vertelden betere ontvangst hadden zij zich niet kunnen wensen. Als gevolg van een informatie; dat •?r in het Oosten des lands handel werd gedreven in morphine, heeft de politie te Oldenzaal in samenwerking met de politie in Emmen (Drente) een complot ontdekt, dat zich bezighield met handel in verdovende middelen. Het complot, dat in Emmen was ge vestigd, strekte zich over verscheidene plaatsen uit. In een café te Emmen deed men een goede vangst. De politie kon op heterdaad een verkoper van morphineampullen. een zekere H. V. uit Emmererfscheidenveen (Dr.) be trappen. V. beweerde, dat hij de mor phine had ontvangen van een zekere R V uit Ter Apel, die ze weer ge kocht had van een zekere A. K. even eens uit Ter Apel. De laatste had de ampullen gekocht van Th R. uit Em- mereompascuum (Dr.) Na verhoor zijn de drie eerstgenoemden op vrije voeten gesteld, doch B is ingesloten. De morphine was afkomstig uit Duitsland. Bii huiszoeking werden nog een vuurwapen, munitie en een partij wol. koffie en thee opgespoord. ISRAËL LAAT BRITSE PILOTEN VRIJ De Israelietische autoriteiten hebben de Britse consul-generaal te Haifa medegedeeld, dat zij besloten hebben twee Britse piloten, wier machines bij de PalestijnsEgyptische grens wer den neergeschoten, vrij te laten.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1