Heden begint de Aziatische conferentie Kort Bestek Telefonist deed niets en wachtte op orders Republiek verzoekt om sancties De griep zal nog wel toenemen Donderdag 20 Jan. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e jaargang No. 10486 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Als de Veiligheidsraad in gebreke blijft Vooraanstaande Republikeinen mogen naar buitenland reizen Hulpverlening aan Java en Sumatra Weerbericht De scholen gaan stinken Tumult in Amsterdamse raad In acht uur over de oceaan Frankrijk wil Israël de facto erkennen Belgie aan onze zijde Tien doden bij scheepsbotsing Aanvaring veroorzaakt brand Vermoordde „Manke Tinus" spiritusdrinker? Verdachte aan hart verlamming overleden Voor de derde maal bon voor sinaasappelen Meer export1 naar de V.S. noodzakelijk Tot heden slechts enkele sterfgevallen Schriftelijke eind examens in de Mei maand Derde deel van Amsterdamse havenarbeiders staakt De Chinese regering wil vrede met communisten Smokkelauto in de vlucht verongelukt Een dode en vier zwaar gewonden Kees Broekman volgende week naar Europese kampioenschappen Geschenk van Prinses Wilhelmina voor Prinses Margriet Textielbonnen-nieuws BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COIMT TARIByEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De definitieve openingsdatum van de conferentie te New Delhi is thans vast gesteld op heden 20 Januari. De eerste zitting, die om 10.30 uur begint, zal ge houden worden in een der regerings gebouwen en zal openbaar z\jn. Daarna zal de conferentie waarschijnlijk ge houden worden in het „Hyderabad House" en zal niet openbaar zijn. De conferentie zal haar eigen procedure en agenda vaststellen. Afghanistan, Australië, Burma, Cey- lon, China, Egypte, Ethiopië, Iran, Irak, Libanon, Nepal, Nieuw Zeeland, Pakistan, de Philippijnen, Saoedie- Arabie, Siam, Syrië en Yemen hebben de uitnodiging van de regering van India tot deze conferentie aanvaard. China, Nepal, Nieuw Zeeland en Siam zullen vertegenwoordigd zijn door waarnemers. De afgevaardigden naar de confe rentie bespraken gisteravond een 8.000 woorden omvattend memoran dum, dat door de Republikeinse ver tegenwoordigers aan hen was over handigd. In het memorandum wordt verzoent een resolutie aan de Veiligheidsraad te doen toekomen, waarin gevraagd wordt cm vestiging van een Indonesische in terimregering tegen 1 Maart 1949, het houden van algemene verkiezingen voor een constituerende vergadering tegen 1 Juni 1949 en volledige over dracht van de souveréiniteit en het te rugtrekken van de Nederlandse troepen uit Indonesië tegen 1 September 1949. Dr. Sumitro, Republikeins woord voerder te New Delhi, deelde mede, dat in het memorandum eveneens wordt gevraagd om financiële steun en materiële hulp, in de vorm van kle ding, medicijnen en andere artikelen, die nodig zijn om de Republikeinse regering in staat te stellen op ieder gebied normaal te werken. Op de vraag of de materiële hulp militaire voorraden inhield, zeide Su mitro, dat „aan de conferentie werd overgelaten hierover te beslissen". Sumitro voegde toe, dat het memo randum de conferentie' nog verzoekt in haar resolutie een aanbeveling aan de Veiligheidsraad op te nemen, inhou dende, dat, indien de Nederlanders voortgingen in strijd met de Veilig- Moh. Hatta en andere vooraanstaande Republikeinen op Banka genieten thans op dit eiland volledige bewe gingsvrijheid. Na het bezoek van de he ren Gieben en Thomson, die een on derzoek hebben ingesteld naar de re denen, waarom de orders betreffende de bewegingsvrijheid van Moh. Hatta c.s. niet waren uitgevoerd en die deze orders tijdens het bezoek volledig tot uitvoering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande Republikeinen op Banka behoorlijke accomodatie ver strekt. De wacht voor hun verblijf is uiteraard opgeheven. Op een vraag over de bewegings vrijheid van de Republikeinse leiders in het algemeen, verklaarde men van gezaghebbende zijde, dat hun bewe gingsvrijheid automatisch belangrijk zou toenemen, wanneer de bespre kingen met de commissie uit de bij eenkomst federaal overleg een aan vang nemen. Het wordt niet onmoge lijk geacht, dat deze besprekingen zul len worden gehouden op een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde vooraanstaande Republikeinen, teza men met de commissie van Vijf (uit de BFO) aan één tafel zullen plaats ne men. Op de vraag, welke het standpunt van de Nederlandse autoriteiten zou zijn, indien de vooraanstaande Repu blikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of New Delhi te reizen luidde het antwoord: dat voor reizen naar het buitenland van Nederlandse zijde geen hinderpalen in de weg zullen worden gelegd. Ter leniging van de grote behoefte aan verschillende goederen in de nieuw bezette gebieden van Java en Sumaira zijn tot 7 Januari naar deze gebieden gezonden: 5000 ton rijst, 1000 ton zout, 150 ton meel, 25 ton gecondenseerde melk, 3 ton havermout en maizena, 10 ton suiker, 1.000.000 meter textiel, 105.000 stuks sarongs kasar, 5.600.000 yards naaigarens, 5 ton waszeep en 1.100.000 stuks sigaretten. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Zwaar bewolkt met later enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Wind tussen Zuidwest en West, in het Noorden van het 'and tijdelijk stormachtig, in het Zuiden tijdelijk harde wind. Later iets kouder. heidsraad te handelen, de raad zich moet beroepen op, de artikelen van het Handvest, welke betrekking hebben op het verbreken van diplomatieke be trekkingen en het opleggen van sancties. „Wij hebben de conferentie medege deeld, dat er wederzijds begrip onder de deelnemende landen behoort te be staan en dat, indien de Veiligheidsraad in gebreke zou blijven een eind te ma ken aan de Nederlandse aggressie, de Aziatische landen zelf die artikelen van het Handvest behoren toe te pas sen en dat zij direct de Republikeinse regering de jure moeten erkennen", zo zeide hij. Voorts werd voorgesteld, dat alle aan de conferentie deelnemende lan den de faciliteiten aan Nederlandse vliegtuigen en schepen, die militaire goederen naar Indonesië vervoeren, moeten opschorten. Bij de gistermiddag te Amsterdam gehouden gemeenteraadszitting, waar. het C.P.N.-lid Brandsen een adres van de stakende schoonmaaksters aan de orde wilde stellen, hebben de commu nisten een rel veroorzaakt. Van de publieke tribune klonken stemmen: „We kunnen niet langer wachten". „De scholen gaan stinken", „dat noemen zich socialisten" etc. Men ging door met dat geroep, ter wijl de tribune werd ontruimd. In de zaal zetten C.P.N.-fractieleden het geroep nog enige tijd voort. De zit ting werd vijf minuten geschorst. Later moesten de besprekingen nog maals onderbroken worden, toen de communisten opnieuw tumult maakten. Terstond na de heropening riep de communist van Wijk door "het voorzit- tersgehamer heen, dat hij en zijn frac tie de zitting niet langer zouden bij wonen. Onder voortdurend geroep o.m. naar de P. v. d. A.'ers: „Klassever raders zijn jullie" verlieten de C.P.N.-afgevaardigden de zaal. Het vlaggeschip van de Americain Overseas Airlines, de „Great Britain", heeft op zijn laatste vlucht New York Shannon onder commando van captain Farris de afstand in de recordtijd van 8 uur en 47 minuten afgelegd. Het toestel maakte de vlucht als een gewoon lijntoestel. Er waren passagiers en vrachtgoederen aan boord. Captain Farris, die reeds meer dan 200 trans atlantische vluchten heeft gemaakt, was na de landing zeer verbaasd te horen dat hjj recordhouder was geworden. De Franse regering heeft verklaard, bereid te zijn de staat Israël de facto te erkennen. De woordvoerder .van de regering, Frangois Mitterand, die hier van mededeling deed, zeide, dat de de- facto-erkenning te verwachten was na voltooiing van de onderhandelingen met Israël over een overeenkomst, welke thans aan de gang zijn. Mitterand legde zijn verklaring af ra een bijeenkomst van het kabinet. Tijdens het Woensdagmiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers gehouden debat over de be groting van het ministerie van buiten landse zaken heeft premier Spaak een korte beschouwing gewijd aan het In donesische probleem. De Belgische eerste-minister stelde in het licht, dat het feit, dat Nederland op juridische gronden steeds de compe tentie van de Verenigde Naties heeft betwist, zich in de Indonesische kwestie te mengen, een alles dominerende fac tor is. Belgie onderschrijft deze opvat ting geheel. Door het Nederlandse standpunt te steunen heeft Belgie, aldus Spaak, wijs gehandeld. Met betrekking tot de van communistische en socialis tische zijde geoefende critiek, herin nerde de premier aan de beloften van koningin Wilhelmina, koningin Juliana en eerste-minister dr. Drees. Hij sprak de verwachting uit, dat de onderhan delingen, die thans te Batavia worden gevoerd tussen de Indonesische verte genwoordigers en de Nederlanders, spoedig toj een accoord zullen leiden. Met betrekking tot de critiek op 'de Benelux merkte Spaak op, dat er inder daad nog veel problemen zijn, die om oplossing vragen. „Indien wij ons echter niet met Nederland konden verstaan", zo riep hij uit, „hoe zouden wij dan tot een vruchtbare samenwerking kunnen geraken met de andere Europese lan den". Het Amerikaanse kustwachtvaartuig „East Wind" is in botsing gekomen met de Amerikaanse tankboot „Gulf Stream" ter hoogte van de kust van New Jersey. De aanvaring geschiedde in dichte mist. Het kustwachtvaartuig geraakte in brand en de bemanning van honderd koppen kreeg bevel van boord te gaan. Ook de tanker raakte in brand. Volgens latere berichten hebben tien man van het kustwachtvaartuig de dood gevonden, terwijl vele anderen brand- en andere wonden opliepen. De tankboot „Suzanne" zond een radio-boodschap uit, waarin zij meldde op weg te zijn naar New-York. Het schip heeft 17 overlevenden aan boord, waarvan er twee ernstige brandwonden hebben opgelopen. Een ander Amerikaans koopvaardij schip, de „Junior", heeft gemeld 75 van de ongeveer 160 opvarenden van het kustwachtvaartuig te hebben gered. Naar de Amsterdamse politie eerst thans bekend maakt is er twijfel ge rezen omtrent de doodsoorzaak van de 63-jarige spiritusdrinker, wiens stof felijk overschot ongeveer tien dagen geleden in een bouwval aan de O. Z. Achterburgwal te Amsterdam is ge vonden. Verklaringen van omwonenden heb ben vastgesteld dat de man twee da gen tevoren in gezelschap van een ander het huis was binnengegaan. Er zijn toen geruchten van een ruzie gehoord, doch daaraan is geen aan dacht besteed. Sectie op het lijk verricht bracht aan het licht, dat de schedel barstjes vertoonde, enkele ribben waren ge kneusd en de man een neusbloeding heeft gehad. Niet uitgesloten is, dat de man, die in een drie meter diepe kelder is gevonden, gevallen is, maar het feit, dat hij met vodden en kran ten was bedekt, wettigde het vermoe den dat dan later toch nog iemand bij hem zou zijn geweest. De politie heeft in de afgelopen dagen talrijke mensen verhoord en met de omwonenden geconfronteerd. On der deze was ook een los-werkman, die bekend staat als spiritusdrinker en die, omdat hij mank loopt de bij naam „Manke Tinus" heeft. De ver klaringen van de omwonenden deden vermoeden, dat de man, die na het ontdekken van het lijk nog in de wo ning zou zijn geweest, eveneens mank was. „Manke Tinus" werd verhoord en geconfronteerd doch weer vrijge laten en is kort nadat hij het politie bureau Singel verliet op het Munt plein aan een hartverlamming over leden. De politie staat voor een raad sel, aan de oplossing waarvan met alle middelen gewerkt wordt. Onderzoek naar Nijmegen- ramp voortgezet Gisteren werd het onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" bij Tarbolton voortgezet. Het was de achtste dag en tot nog toe de kortste zitting. Een van de eerste getuigen, die gehoord werden, was William Scott, telefoonbeambte te Prestwick. Hij verklaarde, dat hij op 21 October te 0.45 uur een boodschap kreeg van de telefonist op de verkeers toren van het vliegveld, waarin mede deling werd gedaan van de ramp. Hij deed niets voordat hij, later, instructie kreeg om te telefoneren om assistentie. Scott zeide, dat hij een lijst had van telefoonnummers van ziekenhuizen, dokters, ambulances en brandwachten, doch geen schriftelijke instructie over de omstandigheden waarin hij deze nummers moest oproepen. John Alexander van Tarbolton zeide, dat hij in bed lag toen er een „doffe slag" scheen voor te vallen aan de Noordkant van zijn huis. Hij ging haar het raam en „zag een vliegtuig vlak bo ven zijn huis, het was tien k elf voet boven het dak en de rechterkant Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een derde bon voor sinaasappelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Januari moet het pu bliek de bonnen 573 en 579 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 573 algemeen (voorkomende op de A-, B- en C- kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 579 algemeen (voorkomende op de D- en E-kaarten) op een kilogram sinaas appelen. De president van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw, John McCloy, heeft in een redevoering, welke hij voor de Vereniging voor bui tenlandse politiek hield, er bij de Marshall-landen op aangedrongen de Amerikaanse markt voor de afzet hun ner producten vollediger te exploreren. Wanneer men er rekening mede houdt, dat het voor Europa niet gaat om een groot deel van de markt te ver overen, doch slechts om een hoeveel heid verkopen tot stand te brengen, die maar een miniem deel van de Ameri kaanse vraag vertegenwoordigen, ziet het er naar uit, dat grotere inspanning in die richting voordeel zal opleveren. Bij informatie bij de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid vernamen wij, dat de griep nage noeg in het gehele land in min of meer dere mate heerst. In sommige streken van het Zuiden des lands, waar ook de eerste gevallen werden geconstateerd, heeft deze ziekte zelfs een epidemisch karakter aangenomen. Vooral in de Zuidoosthoek van Limburg o.a. Heerlen en omgeving komt influenza veelvuldig voor. Een ziekteverzekeringsorgaan te Heerlen noteerde zelfs een vier maal zo hoog ziektecijfer als in normale tijden omstreeks deze tjjd van het jaar. Noord en midden Limburg zijn minder aan- hebben elkaar toch eerder gezien? Was U niet de man, die mij onlangs een goede gezondheid toewenste en mij de griep bezorgde?" In onze westelijke, oostelijke en cen traal gelegen provincies wordt de griep zeer wisselend waargenomen; bijvoor beeld een gemeente vermeldt veel ge vallen, terwijl in een aangrenzende ge meente griep sporadisch voorkomt. In deze gebieden hebben echter vooral de grote steden veel door de griep te lij den. Zo was te Schiedam bij het gé- meentepers-oneel het ziektecijfer op 13 Januari van dit jaar 6 pet tegenover 3»/« pet op dezelfde datum van het vo rige jaar. Voor de provincie Gelderland kan nog worden opgemerkt, dat de griep eerst beperkt bleef tot het gebied ten zuiden der grote rivieren, doch g du- MA VELE MAANDEN van geheel onthouding ben ik er gisteren in mijn Italiaanse griepsponde weer eens toe overgegaan de krant te lezen. Link werk, vrienden. Een soort gokspel met tien soorten nerveuzen complexeritis en wie geen zenuwscheuten oploopt mag zich gelukkig prijzen. „Gesprek met Sjahrir was nuttig en verhelde rend" staat er. Dat stond er twee jaar geleden precies zó en we kregen sindsdien tweemaal oorlog. „Vijftien jaar geëist tegen Schreieder" schreeuwt de voorpagina. 'n Half jaar geleden stond er „Hij was een correct politie man". Engeland protesteert tegen de Joodse veroveringen. „Engeland laat alle Joden van Cyprus los" (op de Ara bieren) zo lees ik nader. Nu zal het wel liggen aan mijn beperkt benul, maar ik snap dat 'allemaal niet. U soms? En wat zeggen we dan van dit be richt: Een Amerikaanse industrieel heeft een fauteuil in de handel ge bracht, die tot bibliotheek, salon, slaap kamer, muziekkamer en rookkamer kan dienen. De fauteuil is uitgerust met boekenplanken, een radio-toestel, ver schillende knoppen voor verlichting en het ding kan worden getransformeerd in een bed. En de krantenlezer wordt geacht dit alles te geloven. Met bijbe taling van 35 cent per week. yOOR DE VERANDERING weer huwelijksnieuws uit Hollywood, waar ze lang niet allemaal uit het hout van heiligen gesneden zijn. De 23-jari- ge filmster Martha Vickers heeft mee gedeeld, met de acteur Mickey Rooney verloofd te zijn. Martha trad het vorige jaar Maart met de heer A. C. Lyles, die filmpubliciteit verzorgt, in het huwe lijk. Haar scheiding van Lyles zal pas in September definitief zijn. „Mickey en ik", zo vertelde de filmactrice aan de pen, „hebben nog geen v sets taande niiiuwiHiiinuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiivuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu plannen voor ons huwelijk". Als dit huwelijk doorgaat, zal het Rooney's derde zijn. Het vorige jaar Mei scheid de hij van Betty Rane Rase, 'n schoon heidskoningin, die hij in 1944 huwde en bij wie hij twee zoontjes heeft. In 1943 scheidde hij na een huwelijk van 21 maanden van de actrice Eva Gard- ner. Rooney is 29 jaar. Niet oud en niet wijs. Het omgekeerde geldt voor de heer en mevrouw Peet in Hilversum, die op 6 Februari 60 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 79, de bruid 81, ze houden zielsveel van elkaar en zijn zó fit en vitaal, dat zij graag een dans je meemaken in de kring van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. Een Londense chauffeur heeft een bij zonder dure kop thee gedronken. Toen hij uit het café kwam bleek z'n vracht auto, die volgeladen was met kistjes met Zilveren munten ter .waarde van 110.000 gulden, verdwenen te zijn. De auto Werd later teruggevonden, maar het geld niet. Hebben we nog aspirine in huis? QP BORKUM ZAL aan de Wad denzee een 50 meter hoog beeld van de zegenende Christus worden op gericht als vredesteken voor voorbij varende schepen. De kosten, die men op een millioen mark raamt, zullen door Amerikanen opgebracht worden. De automobiel en toeristenbond van Wenen heeft het opgenoomen voor de Oostenrijkers, die indertijd gelden stort ten voor 't ontvangen van een „Volks wagen". Men hoopt na het sluiten van het Oostenrijkse vredesverdrag resti tutie der gelden of „Volkswagens" te ontvangen. De 27-jarige vroegere offi cier van de Amerikaanse luchtmacht Martin Monti, die tijdens de oorlog omroeper voor de nazi's was, is tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld en 'n boete van 10.000 dollar. Amerikaanse musici hebben Truman tot lid voor het leven van hun vakvereniging benoemd. Hem werd een zilveren plaquette aan geboden. Truman speelt piano. Met twee vingers. £)E ITALIAANSE POLITIE heeft in de laatste maanden 25 lichte en evenveel zware machinegeweren met bijbehorende ammunitie in beslag genomen. De raad van vakverenigingen der dubbele zone van Duitsland heeft verklaard, dat meer dan 20 pet. der on derzochte firma's in de staat Hessen zich schuldig hebben gemaakt aan be lastingontduiking. De achtergehouden som wordt op bijna acht millioen mark geschat. Ze hebben het niet geweten. Van de 75.000 personen die in 1948 in Australië zijn overleden, zijn er 23.000 ten offer gevallen aan rheumatiek. De ze ziekte, die driemaal meer doden heeft geëist dan kanker en achttien maal meer dan tuberculose, houdt thans de aandacht gaande van de artsen, die er nog zeer weinig van weten, behalve dat vooral „personen van boven 40 jaar er door aangetMt worden". rende de laatste dagen begint de ziekte ook tot boven de rivieren door te drin gen. In het Noorden des lands worden tot heden nog de minste gevallen geconsta teerd. Een ongunstige uitzondering vormt hier alleen het zuiden der pro vincie Friesland. Nergens heeft de griep een kwaad- a üig karakter, alhoewel dikwijls hoge temperaturen worden genoteerd. Er zijn slechts enkele sterfgevallen aan griep- pneumonie. De algemene verwachting is, dat het aantal gevallen van griep nog wel zal toenemen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bekend ge maakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van de hogere burger scholen met vijf-jarig cursus en van de eindexamens van de afdeling h.b.s. van de lycea dit jaar zal worden ge houden op 16, 17, 18, 19, 20 en 23 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de middelbare scholen voor meisjes zal worden gehouden op 30 en 31 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de handelsdagscholen op 25, 27, 30 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens van de gymnasia en van de eindexamens van de afdelingen gym nasium van de lycea vindt plaats op 23, 24 en 25 Mei. Ook gister heeft het aantal stakers in de Amsterdamse haven zich uitge breid. Het totaal aantal beloopt nu bijna 1400. Het aantal der stakers bij de SHB is opgelopen tot 1300. BATAVIA—SJANGHAI ééN MAAL PER WEEK In verband met de gewijzigde om standigheden op de Indie route der K.L.M. wordt .de lijn naar Sjanghai thans alleen onderhouden van Batavia uit. Van heden af vertrekt er iedere Donderdag een Skymaster van Batavia via Singapore en Bangkok naar Sjang hai, vanwaar deze 's Maandags weer naar Batavia terugkeert scheen in brand te staan. Het vuur kwam uit de vleugel. Geen der motoren liep soepel." Het vliegtuig verdween in de mist, doch het kwam terug op ongeveer vijf tig meter van het huis. De motoren ronkten nog doch nu scheen het slech ter te gaan en er kwam nog steeds vuur uit de rechtervleugel. ""adat nog enkele getuigen waren ge hoord werd het onderzoek tot heden verdaagd. De president, functionarissen van het ministerie van burgerlucht vaart en anderen begaven zich vervol gens naar het vliegveld Prestwick en later naar de plaats van de ramp. De regering van Tsjiang Kal Sjek heeft gisteren een korte verklaring uit gegeven, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijk en onvoorwaardelijk staken van het vuren en aanwijzing van afgevaardigden door b#ide partijen voor het beginnen van vredesonder handelingen. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen heeft generaal Tsjang Sjih Tsjoeng, leider van de vredesgroep in de regeringspartij, het kabinet aanbevolen dit besluit te ne men. De conservatieve ministers van de Kwo Min Tang begroetten het vredes voorstel met uitroepen als: „Dit zou overgave betekenen". Zij beweerden, dat het onmogelijk zou zijn met de communisten te onderhandelen. Naar gemeld, dreigde Dr. Soen Fo daarop met aftreden, indien de conser vatieve ministers er op stonden de oor log voort te zetten. Men meent te we ten, dat hij hun vertelde, dat 't slechts door vredesonderhandelingen mogelijk was uit de steeds verslechterende toe stand te geraken. Volgens onbevestigde berichten heeft de regering besloten Vrijdag a.s. naar Kanton te vertrekken. Ten gevolge van een overigens niet belangrijke smokkelaffaire is Dinsdag avond op de Rielseweg nabij Tilburg eer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon werd gedood en vier andere zwaar gewond. Toen om streeks 10 uur een Tilburgse taxi over de Rielseweg in de richting van Til burg reed, sommeerden douanebeamb ten de wagen te stoppen. In plaats van hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en suisde met een snelheid van meer dan 100 km over de weg. Een der douaniers zond de wagen enige schoten achterna, doch de auto stopte niet. De weg telt vele bochten. Bij een dezer bochten reed de auto met een geweldige klap tegen een boom. Enkele inzittenden werden hierbij uit de auto geslingerd. Als ge volg van de botsing werd de heer C. Adriaansen uit Goirle op slag gedood. De vier overige inzittenden, waaron der twee dames, afkomstig uit Tilburg en Goirle en twee Tilburgers, waar onder de taxi-chauffeur, werden zwaar gewond. Hun toestand was later rede lijk wel. Direct na het ongeval was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. De auto, waarvan de snel heidsmeter op 130 stond, werd totaal vernield. Er werden in de wagen vier Belgische tapijtjes gevonden, zodat men voor deze geringe smokkellading heel wat riskeerde. Gistermiddag stapte de 21-jarige Lierenaar Kees Broekman uit een Dakota van de Scandinavian Airlines System. Hij werd verwelkomd door zijn vader en de heer Taconis van de commissie voor het hardrijden van K.N.S.B. Na zijn successen in Noorwegen, waar hij tot tweemaal toe eerste werd in het eindklassement en daarbij de snelste Scandinavische rijders achter zich liet, ziet Kees de toekomst met optimisme tegemoet. Volgende week vertrekt hij naar De vos om deel te nemen aan de Euro pese kampioenschappen. Naar wij vernemen heeft de heer M. Brandenburg te Hilversum in op dracht van Prinses Wilhelmina het speelgoed van Prinses Margriet ge schilderd. Het schilderij is als verja ringsgeschenk door Prinses Wilhelmi na aan het Prinsesje aangeboden. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „textiel reserve P" en „textiel P vijf punten" der tex- tielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewezen en derhalve vernietigd kunnen,worden. De bon „textiel R vijf punten" moet bewaard worden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1