vrij Zo is Vader Christelijke Oranjevereniging 30 jaar Stad m Omgeving. Toneelavond Fryske Krite Gysbert Japicx" Houdt Woensdag 2 Febr. a.s. jRccsr Sjyrïï.TasJSss SS.Trr:.'..': 23 Ben Nypels. »CASIN©« Uitstekende opvoering door Fries gezelschap voor het A.B.C.-CABARET Nadert de buurtvereniging Keizerstraat haar einde? Bevestiging Ds. Rasch Posthume onderscheiding voor moedig Marine-Officier Verbetering treinenloop in het vooruitzicht? De „Van Kinsbergen" 2 Maart in onze haven terug H.C.S.C. nieuws Jubileumavond in de Bethelkerk Tijdelijke bevordering tof Schout bij Nacht Predikbeurten Crematie Kapitein ter Zee Bussemaker Julianadorp IJmuiden Scheepvaartberichten Marktberichten Marktoverzicht Schagen Ongetwijfeld zullen de vele Friezen, die Woensdagavond de Casinozaal vulden, alch dichter bij „Heitelan" hebben gevoeld, toen het „Lyts Frysk Toaniel"' daar een opvoering van „In Heidepyk" gaf. Het stuk over het gezin Van Es w erd zo prachtig door de vier tonelisten uit Huzum uitgevoerd, dat het ieder nog heel lang in de gedachten zal blijven. De voorzitter, de heer S. Prins, open de de avond; hij vroeg de aandacht voor een briefschrijver, die voorstelde om een inzameling te houden, waarvan de opbrengst zou dienen om een ziek kind in een sanatorium te doen opne men. Deze collecte, die in de pauze werd gehouden, bracht zoveel op, dat er wel twee kinderen uitgezonden kon den Worden. Alvorens de opvoering be gon, werd het Frysk Folksliet gezon gen. Het stuk speelt in het huis van Gouke van Es, de directeur van een boterfabriek, die met zijn vrouw en volwassen zoon een tamelijk geregeld leventje leidt. Doch de oude Tjitte van Es, de vader van Gouke, woont bij hen in en die is na een beroerte invalide geworden. Nu menen vader en zoon, dat zij naar hun goeddunken met de fabriek kunnen handelen, want al is pake de eigenaar, hij is er veel te oud voor. Dan komt er een nieuw dienst meisje, een wild kind uit een dronke mansgezin van de heide, die door me vrouw Van Es een beetje „mens" ge maakt moet worden. Het arme kind heeft het zwaar te verduren onder de plagerijen van de jonge Tjitte en de norsheid van Gouke. Maar met de oude pake kan ze best opschieten, ze is een echte kleindochter voor hem. Pake houdt zo van haar, dat hij door de no taris in zijn testament laat opnemen, dat zij 30 mille zal erven. Yfke past zich steeds beter aan en Tjitte Jr. gaat-haar ro waarderen dat hij met haar trouwen wil, hij zegt dit aan zijn moeder. Pake sterft en Yfke heeft wel het meest ver driet. Dan komt uit dat dat heidekind, die Yfke, bijna al het bedrijfskapitaal geërfd heeft, tot woede van Gouke en zijn vrouw. Ze proberen de notaris over te halen het geld niet toe te wij zen, en als dat niet lukt zeggen ze Tjitte dat hij met Yfke mag trouwen omdat ze dan toch het geld hebben. Als Yfke echter weigert omdat ze ver pleegster wil worden, stuurt Gouke haar' de deur uit. Dan komt Yfke weer bin nen in haar oude plunje, zoals ze op de heide rondliep en gooit haar ande re bezittingen op de grond; ze gaat weer terug. Dit stuk bevat zo'n waarheid en zo'n ernst, dat allen die het zagen wel diep ontroerd moesten zijn. Hoe diep verne derend is zo'n gebrek aan mensenlief de en zo'n geldzucht. En hoeveel men sen zijn niet met die hoogmoedige eigenschappen behept. Het zien van dit stuk maakt dat de toeschouwers zich onwillekeurig gaan verdiepen in de le- met Corry Vonk, Wim Kan in Op de feestavond van de buurtver eniging Keizerstraat, die Dinsdag ir.. Formosa gehouden werd, herinnerde de voorzitter de aanwezigen er aan de avond van de vergadering vrij te hou den waar de belangrijke kwestie be sproken zou worden: het al of niet voortbestaan van de buurtvereniging. Misschien een ietwat vreemd begin van een feestavond, maar het kon de men sen er vast op attent maken, dat het misschien de laatste avond was en dan zouden ze dubbel moeten genieten. Ook de besturen van de verenigingen Spoor- en Koningstraat waren aan wezig. Na de heer Puinbroek kwam de heer Olie op het toneel om na een geestig speechje de stille medewerkers/ en -werksters met een versnapering z'n dank te betuigen. De vier Musketiers brachten er met een paar vlotte wijsjes meteen de stem ming in. Ze verzorgden een klein caba retprogramma, dat door een dansje af gewisseld werd. De accordeonist Wil- ly Doggenaar speelde enkele imitaties van een speeldoos, een kerk-, bioscoop- en straatorgel. Leo van Orden voerde een karakterstukje op. De avond mocht stellig geslaagd heten, wat op de vraag van het voortbestaan natuurlijk nog geen antwoord geeft. In de pauze werd een verloting gehouden met aardige prijzen. Ds. C. J. Rasch uit Winsum, op wie ter vervulling van de vacature-ds. Quak door de Ned. herv. gemeente te Den Helder een beroep werd uitge bracht, zal Zondag a.s. in een gemeen schappelijke morgendienst in de Nieu we Kerk, aanvangende om half elf, in het ambt worden bevestigd door ds. V/. J. de Hoest, 's Middags om half drie preekt ds. Rasch, eveneens in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, zijn intrede. Centraal presenteert nogmaals wegens het grote succes morgenavond cm 8 uur Frits Coulins Variété. Het populaire programma met als hoogte punt de komiek Tipsy, die dansend en zingend en lachend de aanwezigen ver maakte. zal ook nu weer veel bezoe kers trekken. vens van een oude eenzame man cn een jong, maar o zo eenzaam meisje, en dat ze die eenzaamheid gaan be grijpen. Het gezelschap onder leiding van B. van der Veen, die zelf de rol van Gou ke van Es en ook als dubbelrol de oude pake speelde, heeft iets goeds ge bracht Mevrouw Van der Veen als mevrouw Van Es was, evenals Lysbeth van der Werff als Yfke prachtig ge typeerd. De andere dubbelrol had Fop- pe Foppema, die als de jonge Tjitte en als notaris Ramsma optrad. In de pauze was er een kleine ver loting en werd het boekenstalletje be zichtigd, dat De Wits boekhandel had ingericht om de Friese lectuur wat meer onder de mensen te brengen. Na afloop bal met Jaap Kwaks Casino band. Tot ridder in de Militaire Willems orde der 4e klasse is posthuum onder scheiden de luitenant ter zee der 3de klasse voor speciale diensten der Koninklijke Marine A. H. Alblas. Na dat deze jeugdige marine-officier op 4 Juli 1941 als tweede Nederlandse agent per valscherm in bezet Neder land was neergelaten, heeft hij de hem opgegeven opdrachten op zeer lofwaar dige wyze uitgevoerd, waarbij hij zich een weg baande te midden van de bij zonder gevaarlijke vijand, en zulks in een tijd, dat het nog niet geheel was doorgedrongen, dat de vijand toch niet onoverwinnelijk zou zijn. Tengevolge van zijn beleidvol en moedig optreden heeft hij gedurende meer dan een jaar weten stand te hou den en vele berichten naar Engeland overgeseind, totdat hij op 16 Juli 1942 gevangen werd genomen en op 7 Sep tember 1944 te Mauthausen werd ge fusilleerd. Tijdens zijn verhoor van honderd uren achtereen heeft hij geen hem toevertrouwd geheim losgelaten, of na men van personen, waarmede hij in verbinding stond, bekend gemaakt. In November van het vorige jaar Vrerden door de Protestants-christ rijke raadsfractie aan B. en W. enkele vragen gesteld betreffende de treinen loop. Deze vragen en de daarop gege ven antwoorden werden door ons ge publiceerd. In aansluiting daarop kan thans worden medegedeeld, dat de directie der Nederlandse Spoorwegen aan het gemeentebestuur heeft be richt, dat enkele verbeteringen in overweging worden genomen. Behoudens tegenslag zal met het in gaan van de zomerdienstregeling per 15 Mei a.s. verbetering worden ge bracht in het grote verschil dat thans bestaat tussen de vertrektijden 13.05 en 16.08 uit Den Helder, en in het te vroe ge tijdstip van aankomst van de laat ste trein uit Alkmaar. Bovendien wordt .beoogd het vertrektijdstip van de trein, die thans om 17.09 Den Hel der verlaat, zoveel later te stellen als in verband met het vertrektijdstip van de electrische trein uit Alkmaar mo gelijk is. Hierop werd door het ge meentebestuur aangedrongen op ver zoek van de Commandant der Marine. De laatste voorgenomen verbetering is het inleggen van een trein, die om streeks 22.20 uur uit Den Helder zal vertrekken en dan nog aansluiting geeft op de treinen naar Amsterdam en Haarlem. Wij hopen, dat bij de bewerking van de zomerdienstregeling tegenslagen zullen uitblijven, en dat de voorgeno men verbeteringen er inderdaad zullen komen. Na een verblijf van drie maanden in West-Indische wateren zal Hr. Ms. „Van Kinsbergen" op 8 Februari a.s. uit Willemsstad vertrekken. Van 11 tot 14 Februari volgt nog een kort opont houd te Paramaribo, en van 22 tot 24 Februari te Las Palmas. Op 2 Maart a.s. wordt Hr. Ms. kanonneerboot „Van Kinsbergen" te Den Helder terug ver wacht. Morgenmiddag om kwart over drie speelt het eerste elftal tegen ZCFC 2. In Zaandam werd hiervan met 31 verloren. Om niet verder op de rang lijst te zakken, dient HCSC revanche te nemen. De stand in de kopgroep is hu: EVC Gouwzee Boys Jong Holl. 2 And. Boys HCSC 11 12 12 12 12 31—13 31—26 43—27 32—25 25—20 T Het dertigjarig bestaan der Christe lijke Oranjevereniging te Den Helder werd Woensdagavond herdacht in een min of meer feestelijke bijeenkomst in de Bethelkerk. De kansel was met bloemen en een vlag sober versierd. Onder de overigens niet zeer talrijke aanwezigen kon de voorzitter, de heer J. de Jong, o.m. welkom heten de ver tegenwoordiger van de commandant der marine, kapitein-luitenant ter zee B. J. Velderman. Na de opening en het lezen van een gedeelte van Romeinen 13, gaf de heer De Jong een summier overzicht van de verenigingsgeschiedenis, waarbij hij herinnerde aan de beide malen dat men persoonlijk contact mocht hebben met leden van het Koninklijk Huis. Onder leiding van de heer J. Bommel werden twee coupletten van het Wil helmus gezongen, waarop ds. C C G Visser, Hersteld- evangelisch Luthers predikant te Rotterdam, één der op richters van de Christelijke Oranje vereniging alhier, gelegenheid krqeg voor het uitspreken van een herden kingsrede. Spr. noemde zijn aandeel in de oprichting zeer bescheiden, al stel de hij het wel op prijs dat het bestuur hem voor deze avond had uitgenodigd. In een helder betoog besprak ds. Vis ser de vraag, of het thans nog noodza kelijk is een Chr. Oranjevereniging te hebben. Is het niet mogelijk om op dit punt samen te werken met anderen, die eveneens het koningschap voor staan en Oranjegezind zijn? Zijns in ziens rechtvaardigt slechts één ding het bestaan van een vereniging als deze, namelijk de goddelijke eis dat de Christen voor zijn overheden te bidden heeft. Slechts de Chr. Oranjevereni ging kan deze gedachte uitdragen. Het gaat niet om een tweevoudig snoer: Nederland en Oranje, maar om het drievoudig snoer: God. Nederland en Oranje. In dit licht gezien kan een Chr. Oranjevereniging veel goed en nuttig werk doen. Ds. Visser prees het bestuur voor hetgeen het in de afge lopen dertig jaar in deze geest heeft verricht. De heer De Jong gehuldigd. Al die jaren is de heer J. de Jong voorzitter geweest, en het was dus ook voor hem een jubileumavond. De heer G. J. Eijlders was de tolk van zijn medebestuursleden en de leden der vereniging, toen hij de voorzitter en zijn echtgenote ten overstaan van alle aanwezigen een bescheiden, maar wei- De Nederlandse Marine Attaché te Washington, de kapitein ter zee F. Stam, is tijdelijk bevorderd tot Schout bij Nacht. De kapitein ter zee F. J. Kist, tot voor kort commandant van Hr. Ms. „Karei Doorman", is belast met de functie van sous-chef van de marine staf. als opvolger van de Kapitein ter Zee Jhr. H. A. van Foreest. De nieuwe functie van kapitein ter zee Van Fo reest is nog niét bekend. gemeende hulde bereidde. Op originele wijze was men erin geslaagd om het jubileumcadeau reeds in de woning van de voorzitter te doen aanbrengen. Do heer Eijlders roemde de heer De Jong voor de betoonde trouw en bood hem een kistje sigaren aan met een toepasselijke naam. Mevrouw de Jong ontving een fraaie bloemenmand. De avond werd verder gevuld met volkszang en een declamatiewedstrijd, waaraan ook enige gasten uit Anna Paulowna deelnamen. De jury kende de prijzen (boekenbons van f 10, f 7.50 er. f 5) resp. toe aan mevr. Meilink- Span en de heren Pitstra en Otten. Het slotwoord werd uitgesproken door ds. F. Tollenaar, die de avond eindig de met dankgebed. Tïnds 1889 i De Zaak voor de inan van smaak SPECIAAL HOEDEN EN PETTEN rfifMODf VOOR ZONDAG 23 JANUARI 1949 DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur bevesti ging ds. Rasch (voorg. ds. de Hoest) 'gecomb. dienst); 14.30 uur intrede ds. Rasch; Palmstraat 19 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming. 17 uur ds. Hartkamp; Rehobothkerk 10 uur ds. Hartkamp', 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk. Steengracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Oud-geref. kerk. Hoogstraat 86, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. Gem. Janzendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst. Lutherse kerk 10.30 uur ds. J. A. Stellwag (jeugd dienst). Doopsgezinde Gem., 10.30 uur ds. G. A. Maastuin. Baptisten gemeente, Weststraat 67, 10 uur de heer G. van Leeuwen; 20 uur de heer F. Hof huis; 12 uur Zondagsschool; Dinsdag 20 uur vrouwenkrans; Vrijdag 20 uur Bid stond. Oud kath. kerk, 10 uur Heili- gendienst pastoor Verheij. Evangeli satie-Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst; 12 uur en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt); 21 uur Bid stond. Leger des Heils, Zaterdag 20 uur jubileumsamenkomst o.l.v. kapi- teine Hofman—Bouwmeester; Zondag 10 uur heiligingssamenkomst; 18.30 uur openluchtsamenkomst; 20 uur sluitings. samenkomst van het 59ste jaar; Dinsdag 19 30 uur soldatensamenkomst; 19.30 uur bekeerlingensamenkomst; Zaterdag 20 uur straatzang in de Keizerstraat. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. Hartkamp. HUISDUINEN. Ned. herv. gem. 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG geen dienst. Onder overweldigende belangstelling is gistermorgen het stoffeliijk over schot van kapitein ter zee F. Bussema ker naar het crematorium te Velsen gebracht. Hierbij waren onder meer tegenwoordig de Commandant Zee macht schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, de luitenant ter zee eerste klas se P. de Jong, die de minister van marine vertegenwoordigde, de schou ten bij nacht buiten dienst Kwak en M. de Vries en vele marine-autoritei ten. In de aula voerde schout bij nacht J. J. C. C. Bennik, vlagofficier ma terieel van het departement van mari ne, het woord. Schout bij nacht J. B. Berck roemde daarna de capaciteiten van de overleden!. Vervolgens getuig de ir. Bijvoet namens het personeel van de afdeling electrotechniek bij het ministerie van marine van de diepe verslagenheid over het plotseling ver scheiden. Daarna daalde de kist onder orgelspel. De oudste zoon van de over ledene bracht dank voor de getoonde" belangstelling. overdracht van woningen In de raadszaal vond per notariële akte de overdracht plaats van de 16 woningen, welke door de gemeente zjjn gesticht, aan particulieren, die met medewerking van de Bouwspaar kas „Rohyp" te Amsterdam in staat waren gesteld deze van de gemeente over te nemen. De gemeente besloot in 1947 tot de stichtng dezer woningen, zulks met toepassing van de fmanoinr igsrege ling 1947. De rechten dezer regeling gaan nu op de particulieren over. Ten overstaan van notaris Vee- nenbos te Enkhuizen werden de akten gepasseerd. Tegenwoordig waren bur gemeester en wethouders, de direc teur der Spaarkas „Rohyp", dhr, Evers, Ir. Smitt te Amsterdam, ar chitect Bolt van Den Haag, dhr. Das, aannemer der woningen en an deren. Burgemeester Keyzer wees in een korte toespraak op de belang rijkheid dezer gebeurtenis, n.1. dat op initiatief van het gemeentebestuur een bijdrage is geleverd tot leniging van de kwellende woningnood en tevens dat hierdoor bereikt is dat ook van particuliere zijde krachtig wordt Voortgegaan met de woningbouw. Binnenkort zullen opnieuw 10 door de gemeente gestichte woningen aan particulieren worden overgedragen. vlootuitbreiding Voor de gebr. Kaptein kwam dezer dagen een nieuwe Noordzeekotter in de haven, welke varen zal onder het nummer U.K. 76. Het vaartuig zal op Urk gereed worden gemaakt en voor zien worden van een 120 P.K. Krom hout Dieselmotor. De bouw van het schip wijkt iets af van de in gebruik zijnde kotters. De stuurhut en kom buis zijn n.1. gestroomlijnd, d.w.z. dat ze iets achteroverhellen. VISSERIJ URK, 19 Jan. Aangevoerd aan de visafslag Urk door 28 vaartuigen: 2216 pond snoekbaars f 0,59f 0,60 p. pond 1690 pond witvis f 0,03f 0,50 p. pond. Woensdagmiddag verschafte de winkeliersvereniging „Enkabé" de jeugd van Julianaderp een prettige middag door het vertonen van mr. Jan- no's film Aladdin en de Wonderlamp, uit 1001 nacht. Bovendien ontvingen de jonge bezoekers een versnapering. VISSERIJ-BESOMMINGEN ;De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 300 kisten schelvis, 215 haring, 100 koolvis, 90 wijting, 25 poon, 45 makreel, 25 haai, 30 kabeljauw, 20 leng, 30 hake en 25 kisten met diverse vis soorten Besommingen: RO 53 „Dirkje" f 9710; IJM 74 13130; 117 „Beatrix" 1 6260; 98 „Li- bra" 1 5540 Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 19-1 550 mijl zuid Las Palmas Amstelkerk Dakar A'dam passeerde 19-1 Las Palmas -r Amstelstad, 20-1 van A'dam te Batavia Bengkalis, New York—Java 20-1 te Al giers Boschlontein, 19-1 van Kaapstad via Tenerifle naar A'dam Esso Rotter dam (t), 19-1 van Ras Tanura te Fawley Gaasterkerk, Beira—A'dam 20-1 te Mo zambique iohan van Oldenbarnvelt, A'dam—Java, 19-1 dwars van Hodeida (Rode Zee) Kelbergen, 19-1 van R'dam te Spezzia Larenberg Freetown—Havre passeerde 20-1 Dakar Laurenskerk Calcutta—R'dam, 19-1 te Marsellle Lie- vevrouwekerk, Calcutta—R'dam, 19-1 van Calcutta Marpessa, Berre—Fahaheel, passeerde 19-1 Adan Meerkerk, Japan -R'dam, 19-1 van Kobe Nigerstroom, 19-1 van Loanda naar Lobito Nijkerk Beira—A'dam, passeerde 19-1 Ouessant Oranje, 19-1 van A'dam te Batavia Pa- pendrecht (t), Abadan—Lands End, pas seerde 19-1 Malta Slamat Java—R'dam vermoedelijk 22-1 van Djeddah Volen- dam, R'dam—Sydney 19-1 te Melbourne Zuiderkruis, R'dam—Batavia 19-1. 20 uur, passeerde Pantellarla Abbedijk, 19-1 van New York naar Trl- riidad en Buenos Aires Aldabi wordt 26-1 van Buenos Aires te R'dam verwacht Aludra, 24-1 van Galveston te R'dam verwacht Helder, 19-1 te Maracaibo Jobshaven, 18-1 van Hitelva naar Vlaar- dlngen Johan van Oldenbarneveit A' dam—Batavia, passeerde 19-1 Perim Loosdrecht, Singapore—R'dam 19-1 te Co lombo Prins Frederik Hendrik Valen- cia—Nederland, passeerde 20-1 Gibraltar Prins Willem van Oranje, R'dam—St John, passeerde 19-1 Ouessant Rijn- kerk, R'dam—Japan 19-1 van Suez Sa- lar.do, 20-1 van R'dam te Huil Sama- ria, 20-1 te Fort de France Stad Haar lem R'damBagnoli, passeerde 19-1 Fi- nisterre Waal, 19-1 van Paramaribo naar Aruba Waterman, Java—R'dam 20-1 te Port Said Zaan. 20-1 van Zaandam te stittin bedrijfssluiting op zaterdag Een industrie in on» land heeft zie tot bedrijven, firma'» en b°"d be richt met het verzoek a^aes**erjng tuigen aan een actie voor d.invoerng vaneen 48-urige werwk. J over 5 dagen kan verdeeld woroen Men wil de 48-urige werkweek behou den, doch met de bevoegdheid vw ieder bedrijf, .om, ^Zaterdagochtend dit wenselijk acht, op Zaterag te sluiten. Daarbij zal dan over g het personeel bestaan. DMrurt dan, dat op de vorige 5 werkdagen iets langer moet worden g rle 48 productie-uren te b«rel^' verlangt dus niet een wettjMg» reg ling doch wél, dat ieder bedrijf ne recht krijgt zelf uit temaken hun bijzonder geval het m W676I1 is. j.i wan- er borg voor staat, dat er ee gefabriceerd wordt dan minder er geen reden behoeft te bestaan om de voorgestelde regeling te verbieden „obeb"-bürgermeister ebert dreigt De „Oostelijke" burgemeeeter van Berlijn, Friedrich Ebert, heeft - klaard, dat in het komende laar stap pen zullen worden gedaan om Uost- Berlijn in politiek en economisch op zicht meer in overeenstemming te bren gen met de Sowjet-zone van Duitsland. Hij uitte de bedreiging welke met ap plaus werd begroet dat „degenen, die niet met ons willen samenwerken hiervan de gevolgen zullen moeten /.ragen." post voor de „evertsen" Van 29—31 Januari zal Hr. Ms. tor- pedobootjager „Evertsen" in Durban vertoeven. De opvarenden kunnen daar post ontvangen, mits deze niet later dan 23 Jan. a.s. in de brieven bussen zit. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Jan. '49. 33000 kg Rode kool 9.4011.50; 33000 kg gele kool 7.90—8.80; 35000 kg witte kool 6.90—7; 4000 kg Groene kool 8— 13.70; 4000 kg Peen III 5.50—5.60; 16000 kg Bieten I 6.306.50 en II 4.70. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Jan. 1949. 25000 kg Rode kool 9.40—11.30; 62000 kg Gele kool 7.90—8.10; 6000 kg Groene kool 13.50—17.80; 52000 kg Witte kool 6.90; 1800 kg Witlof I 18—19 en II 15—16; 4600, kg Bieten 6.40—6.90. 1 tere kalveren. ALKMAAR, 19 Jan. 1949. (Alkm. Ex portveiling)Bevelanders 6; Witlof I 20 —26, II 15—19; Rode kool 7—14; Savoye kool 6.50; Groene kool 717; Spruit- kotil I 30—46, II 10—26; Boerekool 5— 23; Andijvie 6276; Rode bieten 69; Winterpeen 5.506; Waspeen 1013; Uien 1.807.40; Prei 711; Knolsoep I 507; Soepgroente 46. Appels: Bramley Seedling 52; Goudreiriette 62 -'■71. Peren: St. Rémy 71. GROOTEBROEK, 18 Jan. 3500 kg. aardappelen. Bevelanders 5,60—5,70, Koopmans Blauwe 5,70; 300 kg. sprui ten 25—29; 8000 kg. groene kool 8.10 10,20; 15000 kg. gele kool 7,90; 1000 kg. rode kool 8,20—10.50; 4000 kg. bieten 6.30—7.30; 100 kg. prei 4; 2500 kg. peen 5,60610; 9000 kg. witte kool 6,90; 3600 kg. 7,20—8,20. ZWAAG, 19 Jan. Bieten 7,30; prei 8—11; Savoye kool 7—12,70; gele kool 6,508 20; rode kool 912,60; boeren kool 9—16; spruitkool 1642; wjtlof 17 —27.20; breekpeeu 3.70—6; waspeen 15; knolselderie 10; Alicante 1,78; Goud- reinetten 46—92; Pres. v. Engeland 45 —94; Cox's Orange Pippin 70—113; Groninger Kroon 40; Jonathan 48—84; Rode Ster 4360; Comtesse de Paris 7581; Conference 3967; Gieser Wil deman 65—77; Winterjan 51—75; Westl. Louw 5459; St. Remie 59; Superbe 4^8—81. AVENHORN, 18 Jan. 820 kg spruitkool 15—34; 10400 kg. witte kool 6,90; 7500 kg. rode kool 9,40—1180; 10275 kg. gele kool 7,90—8,80; 132400 kg. uien gr. mt. 7,40, gew. mt. 8 40 drielingen 6,40; 114500 kg. bieten I 6,30 II 4,704 80; 213950 kg. peen II 6,10; III 5,60, IV 2-2 50. OBDAM, 19 Jan. -m 44.000 kg. kroten A 6,30, B 4,70, 45.000 kg. peen B 6,10, C 5,60; 36000 kg. uien 8,60, grove 7 40 driel. 6 40; 6600 kg. rode kool 9,50—! 11.10; 1000 kg. gele kool 7,90; 2000 kg Deense witte 6,90; 500 kg. sav. kool 9-' 1400 kg. spruiten A 27—30, B 22' 100 kg. witlof I 21—24, II 15. Doorgeweven Poplln overhem den, zonder punten 16.95 Khakihemden met twee borst zakken, z. ptix50 Poplinhemden, vaste boord, Z. ptjg gQ Kamgaren coupons voor costuums, mooie bruine «/SnreeP'i.Z' Pt79'60 Wollen shawls, z- pt„ v.a. 2 90 Maccosokken, z. pt. o;98 A,Pin° s 26q Herenpetten, rubber klep, v.a. 1 ir Zelfblnders, frissë kleuren, v.an Schipperspetten, Bels model, v.a9ft Linnen boorden 7\0 Papleren boorden n Peau de Pêche, w^;,pt4.90 - 5.90 KEIZERSTRAAT 69 fAMA TANDPASTA.INDUSTRIE HILVERSUM Voor de Centrale werden aange voerd 44 koeien, 5 stieren, 3 pinken 58 nuchtere kalveren en 20 schapen. De aanvoer voor de Centrale wordt van week tot week groter. De aanvoer van nuchtere kalveren zal over enige we ken ook wel toenemen. Prima koeien werden voor de Centrale aangevoerd en ook een paar prachtige, zware stie ren, welke afkomstig waren van de heren Bruin uit de Zijpe en D. Sleutel van de Westfriesedijk. Het gewicht van deze beide stieren was bruto resp. 1075 en 1070 kilogram. Ook op de ge- bruiksveemarkt werden deze week meer koeien aangevoerd. De handel in melk- en kalfkoeien verliep rustig, maar prijshoudend. De hoogste note ring was hier f 825. Tijdkoeien f 550, prijshoudend. Een goede geldekoe met een behoorlijke uier is te plaat sen. De geldekoeien, die aan de ge stelde voorwaarden niet voldoen, ver dwijnen steeds weer naar de Centrale. De boer heeft nu lieve): melk dan vlees. Jong vee was nu weinig ge vraagd. Op de paardenmarkt was aar dig wat drukte en er scheen hier ook wel iets meer handel te zijn. Rijtuig- paarden van f 700f 800. Oudere paarden f 400f 600. Slachtpaarden van f 300f 600. Deze handel was zeer matig. Op de wolveemarkt was weer een stugge stemming. Er komt maar geen leven in de schapenhandel. De aanvoer was wel gering, maar toch iets beter dan vorige week. De handel in biggen was nog steeds hetzelfde en van prijsdaling was hier niet veel te bespeuren. Toch kunnen we erop re kenen dat hier een sterke daling zal kernen. Men verwacht in Februari en Maart een grote aanvoer van biggen. Voor een lonende mesterij moet min stens f 15 van de thans geldende prijs af. De handel op de kinpen- en konij- nenmarkt was wel goed. maar de aan voer was te klein. Over het bezoek kunnen we tevreden zijn. MARKTBERICHT SCHAGEN Aangevoerd 22 paarden f 400f 800, 12 magere geldekoeien f 375f 500, 6 kalfkoeien f 700f 825, 2 tijdkoeien f 450f 550, 2 graskalveren f 200 f 225, d7 magere schapen f 60f 85, 19 overhouders f 40—f 55, 47 biggen f 45f 70, 8 konijnen f 1.5010 en 36 foppen f 2—f 6. WOGNUM 19 Jan. Witlof I 20—27, 11 1522; III 1020; spruitkool 2238, afw. 10—25; rode kool 9.70—12,10; gele kool 7,80—9; uien 7,40—8,40, drielingen 6,40; breekpeen II 6,10, III 5.60—6.20; knolbieten 6.30—7.80; bieten 3.106,30; prei 811; Comtesse de Paris 55—68; Present v. Holland 48—64. 'Aan het einde van de driedaagse kermis in het Noordlimburgse dorpje Broekhuizervorst trekken de vrijgezellen van dit 360 zielen tellende plaatsje langs de vijf café's aldaar. Zij voeren een pop mede, die later ter ere van St. Teunis wordt verbrand als teken, dat de kermis ten einde is. Na afm loop komen de vrijgezellen samen voor het zgn. „geiteten", waarbij zij zich te goed doen aan borden dampende aardappelen en kommen vet geitenvlees. De pop wordt door de geitencommissie op een wagen door het dorp gevoerd. A

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2