Oorlogsgeruchten maken Frankrijk politiek en economisch zwak „In 1958 zal het woningtekort zijn opgeheven" MENTHO-REX Trumans program: vrede en vrijheid Residentie Laat ons eten, drinken en vrolijk zijn Het Gaullisme is op de terugtocht, maar Vierde Republiek is ook niet in tel De orde hersteld Boer en belasting De psychologische zijde NI Minister In 't Veld komt met dertigjaren-plan Verhoging lonen bouwvak en huishuren Voorkom GRIEP Het' Mysterie van de Prinsengracht voor de radio „Een wereld van recht en harmonie" Panter in Carré uitgebroken Wat meer boter en vet Nederlandse apen tegen Russische ijsberen Tsjech gaf mededelingen aan Ned. Inlichtingendienst Het Radioprogramma AVONTUUR Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom (Van onze diplomatieke medewerker). „JJE GAULLISME EST EN BAISSE" (het Gaullisme Is op zijn retour), zei m() onlangs een Franse diplomaat. En dat niet zonder redenen. Want reeds in de herfst verliep het gety, dat oorspronkelijk l>e Gaulle's R.P.F. regelrecht naar de macht scheen te dragen. Of er een nieuwe vloed zal komen, kan niemand zeggen. Maar op het ogenblik staat één feit wel vast: de Vierde Republiek heeft weer een pauze gekregen om op adem te komen. De oorzaken van dit respyt verklaren niet slechts de terugslag in de ont wikkeling van het Gaullisme, maar ook de aard van het Franse politieke dilemma. Want deze keer is het een politiek dilemma. Zeker, Frankrijk ziet zich nog steeds gesteld tegenover enorme materiële problemen. Het is ver schrikkelijk verarmd door de oorlog. Het vraagstuk, hoe de betalingsbalans in evenwicht te brengen, is al even moeiljjk op te lossen als het herstel probleem. Maar al deze vraagstukken hebben zich verenigd in een politiek probleem, dat al zo oud is als de Derde Republiek: hoe een regering in het leven te roepen, die sterk genoeg is om solvent te zijn, de orde te handhaven en toch niet te sterk om de vrijheid in het land te bewaren. een algehele operatie Frankrijk kan redden, zullen natuurlijk alles doen om een crisis te verwekken, welke hun de kans zou geven hun panacee toe te passen. /OPGELOST op het ogenblik is het probleem van de handhaving der orde. Indien één man de Gaullisten hun sterkste argument uit handen geslagen heeft, is het wel Jules Moch, de ministlr van Binnenlandse Zaken, wiens inzicht en energie de communis tische poging om het economisch ap paraat te ontwrichten deden misluk ken. Er is geen chaos ontstaan, welke een greep naar de macht door degenen, die beweren, dat zij het communisti sche gezwel voor goed willen uitsnij den, had kunnen rechtvaardigen. En dit is een reden, waarom het Gaullisme op de terugtocht is; 't schijnt niet langer zo nodig, zo onvermijdelijk, als het zes maanden geleden nog het geval was. Bewezen is, dat indien de Vierde Republiek zich maar solvent weet te houden, zij niet bevreesd behoeft te zijn om op straat pf door „actie-comi- té's" overboord gesmeten te worden. Maar kan zij voor lange tijd solvent gemaakt worden? Op papier ongetwij feld. Om zijn schulden te kunnen be talen, behoeft de Franse staat slechts een deel van het nationale inkomen op te eisen, dat aanzienlijk kleiner is dan minister Lieftinck hier neemt. Maar dit gold in zekere zin ook al voor de ministers van financiën van Lodewijk XVI en zij slaagden niet. Toen werd de moeilijkheid gevormd door de in vloed, welke de aan het hof verkeren de adellijke parasieten op de koning uitoefenden. Thans is de toestand ten dele niet zo geheel verschillend. Want al is het nu geen kwestie van hoogge boren leeglopers met oeroude privile ges, de Franse staat heeft veel te veel ambtenaren en juist deze „fonction- naires" zijn zo ongeveer alles, wat de socialistische partij aan openbare steun overgebleven is. Waren de meeste van hen communisten, dan zou een flinke bezuiniging op de staatsuitgaven ge makkelijker te bereiken zijn! jyjAAR BEZUINIGING alleen is niet voldoende. Daarnaast moeten de in komsten stijgen. En wanneer alles is gezegd en gedaan, wanneer de rijken harder zijn aangepakt dan de armen, blijft het feit bestaan, dat de boeren, op een of andere wijze tot betalen ge dwongen moeten worden. Maar hoe? De moeilijkheid van dit probleem kan nauwelijks overschat worden. De boe ren in Frankrijk vormen geen kleine minderheid, zoals men wellicht van een zo hoog geïndustrialiseerd land zou denken. Het land telt vijf millioen boerenfamilies, die bijna alle grond, welke zij bewerken, in eigen bezit hebben, maar er slechts bij uitzonde ring een boekhouding op na houden. Het probleem, deze mensen tot het' be talen van voldoende belasting te bren gen, kan door een democratische rege ring slechts met de grootste tact en voorzichtigheid worden opgelost. Wat een werkelijk totalitair bewind zou kunnen doen, is een ander hoofdstuk. Indien de Franse regering de budge- taire crisis weet te doorstaan, wanneer zij er in slaagt zoals juist verordend is de prijzen te bevriezen en wan neer zij verhoedt, dat de franc nog ver der daalt, zal zij de halve slag hebben gewonnen. Natuurlijk zullen de com munisten doen wat zij kunnen (en dat is nog altijd heel veel) om een spaak in het wiel te steken en iedere commu nistische rel helpt het Gaullisme. En de Gaullisten, die geloven, dat slechts £N TOCH zou de grote massa der Fransen, het kan nauwelijks worden betwijfeld, er de voorkeur aan geven niet te worden gered, indien zij het kan voorkomen. Zij zijn verslagen, be zet, bevrijd en dat is voldoende voor een mensenleven. Want het moet wor den toegegeven, dat het prestige van de verzetsbeweging evenals trou wens in Nederland niet meer is, wat het was. De brutaliteit, waarmede som mige collaborateurs zich laatdunkend uitlaten over de „Résistanee" moet wel de woede wekken van degenen, die hun leven hebben gewaagd, en de familie leden van de martelaren. De fouten van de bevrijdingsperiode worden breed uitgemeten en de erfgenamen van de Derde Republiek z(jn zelfs al zover, dat zU enigszins beschermend neerkijken op de eens zo vurige hoop van de stichters van de Vierde. Het is paradoxaal, dat de man, die de parlementaire machine opnieuw op gang heeft gebracht, premier Henri Queuille, een radicaal-socialist is, een lid dus van de burgerlijke partij, die de Derde Republiek beheerste. De al gemene economie van Frankrijk is her stellende, maar er is nog geen Franse autoriteit opgestaan, die getracht heeft het Franse volk duidelijk te maken, dat men in economisch opzicht afhankelijk van de Verenigde Staten is. Dus hoort men in Frankrijk veel ijdel gepraat over onafhankelijkheid en de kunst om op eigen benen te staan. Dit is mis schien niet zo heel erg. Maar wat wel erg is, is tie wolk uit het Oosten. „Wat heeft het voor nut te sparen en zijn krachten in te spannen", indien ten gevolge van omstandigheden, waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen, toch een derde wereldoorlog zal uit breken? Dan komt er een nieuwe be zetting en een andere bevrijding. Neen, dat is ons te veel; laten wij daarom eten, drinken en vrolijk zijn". Nergens nog in Europa zag ik na de oorlog zo vele goed geklede en goed gevoede mannen en vrouwen als tijdens een re cent bezoek aan Parijs. Er is geen twij fel aan mogelijk, dat de oorlogsge ruchten de voornaamste bron zijn van Frankrijks politieke en economische zwakte. mijn Hardt In de middagvergadering van Don derdag heeft de Tweede Kamer de be groting van het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting verder afgehandeld en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Mr. P. J. Oud (VVD), de energieke burgemeester van Rotterdam, stond tegenover de bewindsman minister in 't Veld, men vergeve ons de mis schien wat oneerbiedige vergelijking als een vleiend vrouwtje tegenover haar echtgenoot, van wie zij een hoedje probeert los te krijgen. Hij had grote waardering voor. mr. In 't Veld en hij begroette hem met vertrouwen. Vooral in gemeentelijke kringen, zo onthulde hij. ziet men zijn optreden met voldoe ning. „Wat moet hij van me hebben?" hoor den we de minister denken. Mr. Oud liet hem niet lang in het onzekere. Hij kwam met klem voor 'de Maasstad op en verlangde, dat Rotterdam als nood- gebied nummer één beschouwd zou worden. Vele afgevaardigden van tal van rich tingen vuurden hun klachten en wensen op de minister af. De minister antwoordt Gelaten en schijnbaar onbewogen had minister mr. J. in 't Veld de stortvloed van vragen over zich heen laten ko men. Doch dat hij terdege geluisterd had, bleek toen hij de sprekers beant woordde. Hij was dankbaar voor de welwillendheid, waarmede de sprekers zijn beleid hadden beoordeeld. Waar dering had hij ook voor zijn ambts voorgangers, die in de eerste tijd na de bevrijding veel en moeilijk werk heb ben» verricht, en voor de arbeid van de ambtenaren aan zijn departement, die voor een zware taak geplaatst zijn. Decentralisatie had hij doorgevoerd zo zeide hij niet om van de tal rijke klachten af te komen en dus ook de „kop van Jut" te decentralise ren maar omdat daardoor de belan gen van de Wederopbouw het meest' gediend waren. Toen de heer Posthumus (PvdA) in terrumpeerde, dat het zijn bedoeling niet geweest was de minister een ver wijt over de decentralisatie te maken, antwoordde de bewindsman zijn partij genoot, zeer buiten het parlementaire gebruik en onder vrolijkheid van de Kamer: „Dat zou ik van jou ook niet verwacht hebben." De voorzitter was even verbaasd en vroeg zich blijkbaar 4f, of deze joviale toon toelaatbaar was, doch hij trad niet tussenbeide! Van het bouwplan-1946 is niet zoveel terecht gekomen, merkte mr. In 't Veld vervolgens op. Het tegenwoordige plan is minder gemotiveerd dan dat van 1946, doch hij verwachtte, dat het nu wel gerealiseerd zou kunnen worden. Hij sloot zich aan bij de afgevaardigden, die hadden opgemerkt, dat als er op de deviezen bezüinigd moet worden, dit zeker niet mag geschieden ten koste van de woningbouw. De gehele rege ring is trouwens deze mening toege daan. Nog steeds materiaalgebrek. De moeilijkheden in de bouwnijver heid liggen meer op het gebied van de materialen dan op dat van de arbeids krachten. De binnenlandse productie gaat gelukkig vooruit in September was het vooroorlogse peil van de bak steenindustrie Teeds overschreden en verwacht mag worden, dat zich een verdere vooruitgang zal demonstreren. In de dakpannen-industrie, die er nog niet rooskleurig voorstaat, tracht men op het ogenblik door modernisering- van de fabrieken de capaciteit uit te breiden. De invoer is nog altijd een kwestie van deviezen. Het is gemakkelijk door de heer In elk neusgat een vleugje VERKOUDHEIDSZALF helpt U van uir kou af! kunt u heden, Vrijdagavond van 9.30 tot 10 uur, als hoorspel beluis teren over Hilversum II. Dit hoor spel, naar een boek, geschreven door Tjeerd Adema, dat op acht achtereenvolgende Vrijdagen wordt uitgezonden, werd kortge leden in ons blad als feuilleton opgenomen en is later in boek vorm uitgegeven. Nog een beperkt aantal exem plaren van dit uiterst spannen de detectiveverhaal is verkrijg baar bij onze bureaux, agenten en bezorgers. De prijs is slechts 1.50. Koopt en leesUen u geniet in dubbele mate vm het hoorspel Gortzak gezegd, dat men om deviezen te besparen maar minder voor bewa pening moet uitgeven, aldus de minis ter. Die uitgaven worden vooral be paald door de onrust, die er in (de we reld heerst en die vooral veroorzaakt wordt door Rusland. Woningen zijn ongetwijfeld belang rijker dan bankgebouwen, doch in de practijk blijkt, dat aan de bankgebou wen, die thans gereed zijn gekomen, of waarmede men nog bezig is, in de oor log reeds begonnen is, om de uitzen ding van arbeiders naar Duitsland te voorkomen. Niet vergeten mag men, dat sommige steden in de gelegenheid gesteld moeten worden hun oude func tie van handelscentrum te herstellen. Voortgezette kamerzitting Minister In 't Veld zette zijn Woens dag afgebroken rede voort met een be spreking van het woningvraagstuk. Hij deed daaraan voorafgaan de verklaring, dat hij zijn functie niet zou hebben aanvaard als hij in de jaren van zijn practijk als burgemeester niet met de ellende van de woningnood had kennis gemaakt. Het woningtekort in 1947 stelde hij op 300.000, in 1948 is dat niet toegeno men. In dat jaar zijn ten minste 34.000 woningen gereed gekomen de voorlo pige schatting was 25.000 geweest. Van die 34.000 woningen zijn er 6000 inge richt als duplexwoningen. Door her bouw en herstel van boerderijen en weder iri gebruik nemen van wonin gen, die als kantoor hebben gediend, komt men tot een totale vermeerde ring van de woningvoorraad met 37.000 Daarmede is het evenwichtspunt be reikt, van verdere achteruitgang is geen sprake. Voor 1949 garandeerde de minister een woningproductie van ten minste 35.000. Enkele duizenden zullen als duplexwoningen worden ingericht en verwacht wordt, dat er 2000 splitsingen zullen tot stand komen. In 1949 zal er dus een begin met een bescheiden in haling van de achterstand komen. In 1950 verwachtte spr. de bouw van meer dan 40.000 woningen, telkens oplopend met 5000 per jaar, zodat in 1953 het jaarcijfer 55.000 zal zijn. In 1958 zal het woningtekort dan zijn opgeheven. In negen jaar zullen 195.000 duplexwonin gen verrijzen. Bij een productie van 60.000 woningen pér jaar zal het nog tien jaar duren om van deze duplex woningen af te komen en te beginnen met het vormen van een reserve. Een en ander resulteert in een dertigj aren- plan op een niveau van 55 a 60.000 per jaar. De cement-productie gaat vooruit en die van steen kan toenemen. Er zal vrij veel roulering zijn in de duplex woningen, maar het woningprobleem kan niet worden opgelost als men niet over bepaalde bezwaren heenstapt. Aan montagebouw zal voorlopig niet te ont komen zijn, meende de minister; deze zal na verloop van tijd moeten gaan concurreren met gewone bouw. In de provinciale contingenten wordt gere geld een bepaald percentage montage woningen opgenomen. Woningen voor grote gezinnen moe ten er aan de hand van de cijfers der volkstelling in redelijke mate komen. Hij deelde mede. dat in Maart of April een nieuwe regeling der lo nen in het bouwvak komt. De moei lijkheden voor de particuliere bouw liggen vooral in de .vrij ingewikkelde financieringsregeling. De minister zei- de voornemens te zijn, als men met het huurpeil wat verder is en de eerste algemene huurverhoging geschied is, met een vereenvoudiging der regeling te komen. Het zou z. i. een gevaar be tekenen als er te veel kleine bouwver enigingen komen. De huurverhoging. Gevolg van het niet verhogen van het huurpeil zou verwaarlozing van het woningbezit zijn, daarom vooral mag men het vraagstuk niet uit de weg gaan. Ten aanzien van de kwestie der President Harry S. Truman, die gis teren officieel als 82ste president der V.S. zijn tweede ambtsperiode inging, heeft in zün inaugurele rede de toe komstige Amerikaanse politiek uiteen gezet en een „Vrede en VrUheid"-pro- gramma aangekondigd. Zijn program ma omvatte de volgende punten: 1. Voortgezette steun voor de Ver enigde Naties en het zoeken naar mid delen cm het gezag dezer organisaties te versterken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stelsels voor het economische wereldher stel. 3. Het versterken van vrijheidlievende landen tegen de gevaren van aggressie. 4. Een nieuw programma voor ver betering van de groei van in ontwikke ling achtergebleven gebieden door ge bruikmaking van wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Tegenstelling. Truman stelde communisme en de mocratie met de .volgende woorden tegenover elkaar: „Communisme is gebaseerd op het geloof, dat de mens zo zwak en onvol komen is, dat hij niet in staat is zich zelf te regeren en daarom de leiding van een sterke meester nodig heeft. Democratie is gebaseerd op de over tuiging, dat de mens beschikt over zedelijk en geestelijk vermogen als c.ok over het onvervreemdbaar recht zichzelf met rede en rechtvaardigheid te regeren." Truman bracht in de loop van zijn rede naar voren, dat de V.S. geen ge biedsuitbreiding hebben gezocht en niemand haar wil hebben opgelegd. Hij herinnerde er aan, wat de V.S. ge daan hebben voor de V.N., voor atoom- controle, vermindering van bewape ning en bewapeningscontróle en voor de wereldhandel. Het plan-Marshall Bij het schoonmaken van de panter wagens in het. circus Strassburger, dat op het ogenblik voorstellingen geeft in het theater Carré te Amsterdam, heeft een oppasser Donderdag een der deuren van de kooien niet goed afgesloten, waardoor een der panters de vrijheid rook en een kijkje in de piste ging ne men, waar juist de werksters bezig wa len en de hondendresseur met zijn hondjes repeteerde. In tegenstelling tot de panter, die de bedrijvigheid, waarmede hij zelf dit maal niets uitstaande had, kennelijk geamuseerd gadesloeg, stoven de werk sters gillend uiteen en maakte de dres seur. zich schielijk met zijn hondjes uit de voeten. De panter begreep maar v/einig van de onrust, die hij zo plotse ling had verwekt en in plaats van op mensen af te vliegen en zijn roofdier lijke instincten op hen te botvieren, keek hij hulpeloos en angstig in het rond en verzette geen poot meer. In middels weerklonk in heel Carré van de koffiekamers tot de hoogst gelegen amphitheaters de roep: „Er is een pan ter los". Ogenblikkelijk werden alle deuren afgesloten om het dier geen ge legenheid te geven via Amstel en Hoge- sluis de stad nader te gaan bekijken. Alle zeer nuttige, doch naar bleek on- ïiodige maatregelen, want de panter was zo onder de indruk dat hij zich rustig liet vangen en weer in zijn kooi kroop. Zo bleef Amsterdam een panterjacht bespaard. Het ligt in de bedoeling, het extra rantsoen boter of vet, dat deze week is aangewezen^ voortaan geregeld te ver strekken, vermoedelijk één keer per vijf of zes weken. Dit is bedoeld als aanloop tot een verhoging van het veertiendaagse rantsoen. Opheffing, ai- dus „Het Parool", van de distributie ligt voorlopig nog niet in het voorne men. noemde hij „een poging, die geen pre cedenten kent" om de democratie in Europa „op te wekken en te verster ken". „Op de basis van deze vier belang rijke grondslagen hopen wij omstan digheden te helpen scheppen, die uit eindelijk zullen lelden tot persoonlijke vrijheid en geluk voor de gehele mensheid. Met Gods hulp zal de toe komst der mensheid verzekerd worden in een wereld Van recht, harmonie en vrede", zo besloot president Truman zijn rede. huurverhoging verklaarde de minister met nadruk, dat nog geen enkel be sluit genomen is en dat de regering in de loop van dit jaar haar standpunt zal bepalen. Dat zal geschieden in het licht der loon- en prijspolitiek. De eigenaar zal het volle pond krijgen, maar ook niet meer. Van de verhoging zal het de eigenaar niet meer gelaten worden dan hij nodig heeft voor hoge re exploitatielasten. Bij de verhoging zal worden uitgegaan van de huren van 1940, zij zal niet drukk'én op de huur van nieuwe woningen. Vijftien Nederlandse apen uit „Klants dierentuin" te Valkenburg zijn per vliegtuig de grote reis begon nen naar hun toekomstige woon plaats: Moskou. De 15 apen, alle Ba vianen, hebben deze verandering van lucht te danken aan het streven van de directeur van de Nederlandse die rentuin, om een zo groot mogelijke sortering van dieren te hebben. H(j is er In geslaagd met de Moskouse die rentuin een overeenkomst aan te gaan, waarbij de apen en een aantal andere dieren worden geruild tegen enige Russische Ijsberen, kamelen, herten en stekelvarkens. Deze dieren, 13 in het geheel, zijn thans reeds per schip onderweg van Moskou naar Ne derland. De militaire staatsrechtbank van Praag heeft majoor Jan Smid van de sanitaire dienst van het Tsjechoslo- waakse leger tot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens het ver schaffen van vertrouwelijke inlichtin gen aan „twee agenten van de Neder landse inlichtingendienst", die destijds door de politie zijn aangehouden en uitgewezen. NIEUWE BESPREKINGEN OVER VREDESVERDRAG MET OOSTENRIJK Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat de Sowjetunie accoord is gegaan met het beginnen van nieuwe besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk door de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden op of omtrent 7 Februari a.s. te Londen. Engeland, Frankrijk en de V.S. hadden reeds ingestemd met tijd en plaats van de besprekingen. DINER TEN PALEIZE H. M. de Koningin biedt heden avond 8 uur aan het Corps Diplcma- tique een diner aan in het Paleis op de Dam. Alle chefs van de hier te lan de geaccrediteerde missies en hun echtgenoten zullen daarbij aanzitten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Nijmeegs Vaudevilleorkest 6,3o Voor de Strijd krachten 7,15 Klankbeeld voor de jeugd 7,30 Brabants halfuur 8,05 De ge wone man 8,12 ,,Dle erste Walpurgis- nacht'* 8,45 Dertien geboden 9,30 Omroep-orkest 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Lichte avondklanken HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,45 Silvestri-kwartet 7,0® Denk om de bocht 7,15 „De Wereld postvereniging en haar betekenis" VP RO: 7,30 „Nederland en zijn gewesten" 7,50 Tien voor acht 8.05 Vierhandig pianospel 8,30 „Verdraagzaamheid" 8,50 „Zo juist verschenen", VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 Het mysterie van de Prinsengracht (Hoorspel) 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,4o „Van daag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg—Ploeg 11,30 Sympho- nisch concert VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7. 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk do dag 10,15 Muziek houdt fit 1,00 Voor de Strijdkrachten 1,30 Goede be kenden 2,20 Engelse les 6,00 Volks liederen-kwartet 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 School en radio 7,25 Her inneringen (gr pi) Uitzending voor de Nederlanders in Duitsland 8,05 De ge wone man 8,12 André Mathleu speelt plano 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramo- foonplaten 9,00 Negen heit de klok 9,40 „Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,25 Gedeel ten uit opera's HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 6 8 én 11 uur VARA: 12,00 The Ramblers 1,20 „Vincentino" 6,15 Liedjes en melodietjes 7,00 Artistieke staalkaart VPRO. 7,30 „Canada en zijn geestelijk leven" 7,50 Dra Anne H Mul der VARA: 8.05 Dingen van de dag 8,15 Promenade-orkest 9,00 Socialistisch commentaar 9,15 De winkel van SInkel 10,00 Vindobona schrammel'n 10,25 De mens en zijn liefhebberijen 10,40 Accordeola 11,15 Geraldo en zijn orkest IN DE DOOR TJEERD ADEMA EEN VOORSTEL Een kwartiertje later zat ir. Steens- ma in een leren fauteuil bij een knap pend houtvuur tegenover zijn gast heer. De kamer, waarin hij zich bevond was smaakvol gemeubileerd. In een tweetal kasten prijkten de kleurige banden van tal van boeken, in de rechter hoek was een gebeeldhouwde schrijftafel, waarop tussen allerlei bureau-artikelen het in een zilveren lijst gevatte portret van een knap jong meisje stond. Op een oud-Hollandse kast was een lot in alle onderdelen nauwkeurig af gewerkt model van een botter gezet en aan de wanden hingen enkele goe de schilderijen waartussen het blauw van antiek porselein prijkte. De gastheer had een Cliinese sche merlamp aangedraaid, die met naar warm-rose licht een intieme sfeer schiep. Door een zwijgende knecht Waren een fles Bourgogne en twee kristallen glazen gebracht en de' heer des huizes had zijn gast een glas donkerrode wijn geschonken. „Op uw welzijn", zei hij, zijn roe mer opnemend. „Ik hoop. dat u mijn onbescheidenheid zult willen ver geven, maar ik heb zo straks toevallig uit het gesprek van uw gezelschap vernomen, dat u uw verjaardag viert. Sta mij toe u daarmede geluk te wen sen, al is het middernachtelijk uur dan al reeds verstreken, en behoort die blijde dag dus weer tot het ver leden". Ir. Steensma dankte, glimlachend zijn glas heffend. ,.De omstandigheden waaronder ik hier op bezoek ben", zei hij, „zijn zo vreemd, dat ik nog niet in de gelegen heid was mij aan u voor te stellen Mijn naam is Steensma.' ik Den scheeps bouwkundig ingenieur". „Het schijnt onbeleefd", zei de gast heer, „dat ik u niet reeds eerder mijn naam heb genoemd, maar ik had mijn bijzondere redenen daarmee te wach ten tot ik rustig met u zou kunnen süreken. Mijn naam is Van Waardenburg, jonkheer meester Jacobus Johannes van Waardenburg. Om u geheel op de hoogte te stellen wil ik er aan toe voegen, dat ik attaché ben aan een gezantschap en met een bijzondere missie naar Holland ben gekomen". Ir. Steensma haalde verlicht adem. Het laatste kwartier had de benau wende gedachte zich van hem mees ter gemaakt, dat hij met een hem vol komen vreemde man, die heel best krankzinnig kon zijn, in een huis was opgesloten, waarvan hij de straat in de duisternis zelfs niet had kunnen herkennen. De omstandigheden, waaronder hij hier gebracht was, waren zo zonder ling. dat hij zich reeds had afgevraagd of hij zich inderdaad niet in een wes pennest had gestoken en willicht met misdadigers complotteerde. - wier arrestatie ook hem in grote moeilijk heden zoti kunnen brengen. De naam van zijn gastheer en diens officiële functie gaven hem althans da zekerheid, dat hij zich in goed gezel schap bevond. „Ik begrijp", zei de lieer Ven Waar denburg, zijn gast een kistje Havan na's toeschuivend, „dat ik u buiten gewoon nieuwsgierig naar de beteke nis van dit zonderling avontuur heb gemaakt. Wees er verzekerd van. dat ik geaarzeld heb u hierin te bel le ken, maar de omstandigheden zijn van dien aard, dat mij geen andere keus werd gelaten. Natuurlijk verwacht u thans van mij een uitvoerige verklaring waarop u alleszins recht heeft en toch zal ik u daarin noodgedwongen moeten te leurstellen. Het tijdstip, waarop u volkomen ingewijd kan zijn, is nog niet aangebroken. Ik kan u thans al leen zeggen, dat Ik een beschaafde jonge man zoek, een man van on geveer mijn leeftijd, die voldoende op rnii lijkt om mij enige tijd in alle op zichten te kunnen vervangen". „In alle opzichten?" vroeg Steens ma verbaasd. Hij nam zijn gastheer wat nauwkeu riger op en zag, dat diens gelaat grote overeenkomst met het zijne vertoon de Zij hadden hetzelfde ovale, fijn- besneden gezicht, dezelfde rechte heus en bijna ronde wenkbrauwen- (Wordt vervolgd) 125. Hoe staat het intussen met Pim, Pam en Pom? Nu, onze vrienden hebben de grootste pret. Alle narig heden van daarstraks zijn ze volkomen vergeten. Tommie en Brommie leven 'nog en samen met Kobus het konijn, jubelen ze het hoogste lied uit. 126. Na langdurig zoeken heeft Pim eindelijk zijn voorzittershamer gevon den en hij vindt dat het nu wel eens tijd wordt om de vergadering te ope nen. „Vrienden", roept hij met een plechtige stem. „Vrienden, ik heet u hier allen hartelijk welkom". „Alle maal?" roept Tommie. „We zijn er nog niet allemaal. Wetsnavel is er nog niet".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3