Prijsverlaging Stad en Omgeving. Doe gewoon! Zeventien-jarige Wieringer bij de montage van granaat gewond Het nationale plan groeit uit tot een aantal facetplannen KINDERBOXEN WINTERJASSEN M. VAN PRAAG Dinsdag a.s. raadsvergadering Ontspanningsavond typografen Uit het politierapport Uitslag openbare verkoping De lyceum-outillage Predikbeurten Waarschuwend voorbeeld voor anderen! IJmuiden Scheepvaartberichten Urk Belangrijke studie over bevolkingsvraagstuk wordt binnenkort gepubliceerd India en Pakistan schonden luchtvaartovereenkomst Nederland overweegt eis tot schadevergoeding Marktberichten F. GRIJPSTRA DAGBLAD- RECLAME ,s f met bodem vanaf f 24.50 zonder 10 50 bij LAFEBER, Keizerstraat 71 HET HUIS VOOR DE BABY Voor ZEER MOOIE WOLLEN Heren- en Jongens- Fa. NEEL5 "WMPBVV" HET A.B.C. CABARET Het begon met Ot en Sien De gemeenteraad zal Dinsdag 1 Fe bruari a.s., des avonds om acht uur, ten raadhuize bijeenkomen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Onder ingekomen stukken een brief van het hoofdbestuur van de bond van (Nederlands overheidspersoneel, waar bij wordt verzocht het gemeenteperso- neel een toeslag van f 2.50 per week, of 11 per maand op de lonen en sala rissen te verlenen en de hieruit voort vloeiende verhoging der loonbelasting voor rekening der gemeente te nemen. Voorgesteld wordt afwijzend op het verzoek te beschikken, aangezien de lonen van de ambtenaren op weekloon in deze gemeente van 1 Juli 1947 af geheel zijn aangepast aan die van de rijkswerklieden en het daarom naar het oordeel van B. en W. in de prak tijk niet mogelijk zal zijn het verzoek in te willigen. Voorts een ontslagaanvrage vanmej. R. C. J. Jansz, onderwijzeres aan de openbare lagere school Bankastraat. Vervolgens een serie voorstellen, be trekking hebbende op onderwijs-aan gelegenheden. Voorstel tot benoeming van drie le den van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de H. B. S.-afdelingen van het gemeentelijk lyceum, en van de commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs, belast met het toe zicht op de Rijks Hogere Burgerschool en de gemeentelijke Handelsavond school, ter voorziening in vacatures, welke op 1 Januari 1949 zijn ontstaan door periodieke aftreding van de he ren: W. J. Bakker en J. Middendorp en mevrouw G. H. Teunevan der Vijgh. Aanbevolen worden. 1. Vacatu re W. J. Bakker, a. W. J. Bakker, Ja- vastraat 106; b. C. Metz, Timorlaan 21. 2. Vacature J. Middendorp: a. G. P. de Lange, Singel 147; b. M. K. Minderhoud, Badhuisstraat 128. 3. Vacature mevrouw G. H. Teune—van der Vijgh: a. mevrouw G. H. Teune van der Vijgh, Javastraat 135; b. me vrouw H. E. van Drielde Jonge, Singel 97. Aanbeveling voor de benoeming van twee leden van het bestuur van de instelling „Het Algemeen Weeshuis", ter voorziening in de vacatures, wel ke op 1 Januari 1949 zijn ontstaan door periodieke aftreding van mevr. J. Smit Winkelman en de heer F. H. Nijpels. Aanbevolen worden: 1. Vacature me vrouw J. Smit—Winkelman; a. me vrouw J. SmitWinkelman, Loods- gracht 63; b. mevrouw J. J. D. van der PlaatKater, Kerkgracht 41. 2. Va cature F. H. Nijpels. a. H. J. J. Nij pels, Prins Hendriklaan 8; b. J. M. Ekkers, H. A. Lorentzstraat 72. Aanbeveling voor de benoeming van een leraar in de geschiedenis aan het gemeentelijk lyceum. De aanbeveling luidt. 1. Drs. J. F. H. Collard te Nij megen; 2. G. Ml Bos te Amsterdam. De afdeling Den Helder van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond liield Woensdag in Casino een ont spanningsavond, welke de belangstel ling van de meeste leden bleek te hebben. Zij en hun introducê's zullen van hun komst geen spijt hebben ge had, want men heeft zich een paar uurtjes ongedwongen kunnen amuse ren met een gezellig programma, dat werd verzorgd door een groepje onder leiding van Bob Nelson. Deze artisten trekken op de bondstournée voor de A.N.G.B. van afdeling tot afdeling. Het deed prettig aan, te merken dat Bob Nelson en zijn drie medewerkers (Beppy Murray, Wim Bosch en „Bal- samo") zich voortdurend bewust wa ren, voor de typografenbond op te tre den. Dat gaf een beetje persoonlijk cachet aan de zaak. en men wist dat toch bescheiden te houden door de honds- en drukkersaangelegenheden niet overal bij te halen. Bob en Beppy waren in hun diverse creaties goed op dreef. Beppy een enkele maal zelfs zo goed, dat ze een tikje te volks dreigde te worden. Het optreden van haar en Bob in „Pret en jolijt uit de goeie ouwe tijd" vergoedde echter alles. Uit de reacties in de zaal bleek wel, dat de populaire liedjes en dansen van een halve eeuw geleden nog niet in het vergeetboek waren geraakt. De jeugd zal hebben gemerkt, dat pret en jolijt niet uitsluitend behoeven voor te ko men in het gezelschap van hot en swing, lady-crooners en gestopte trompetten. Minder gezellig, maar op een avond als deze toch een noodzakelijk onder deel, was de propagandatoespraak door de heer J. Schipper, adj. bondsbe- st uurder. Met welwillende aandacht werd naar hem geluisterd, waarna men weer overging tot de „Spijkers met koppen" (aldus de naam van de revue). De bekende manipulator Bal- samo goochelde en oogstte aller be wondering. De accordeonnist en pianist Wim Bosch goochelde op zijn wijze eveneens met veel succes. Op muziek van de „Musical Ramblers" werd nog eer, poosje gedanst. HCSC-NIEUWS Morgen gaat het eerste elftal naar Andijker Boys. Weet het deze zware uitwedstrijd tot een goed einde te brengen, dan is de tweede plaats be reikt. Hiervoor is echter ook nodig, dat Gouwzee Boys verliest van EVC en dit ligt in de verwachting. De aanstaande kampioen zal er immers alles op zetten ongeslagen te blijven. Het elftal vertrekt om half twee vanaf garage Moorman. BEVORDERD De heer L. Conijn, schrijver 2e klas se bij de belastingen alhier, is be noemd tot schrijver le klasse. Altijd weer de jeugdKnaapjes van acht en tien jaar gooiden raamp jes in van de nog immer in aan bouw zijnde hulzen aan de Prof. Blokstraat. Ouders zullen de schade betalen Ruiten worden ingezet en huizen misschien en-passant afge bouwd. Ook de „rijpere" jeugd grijpt nog wel eens terug naar „onrijpere" pe rioden. Leerlingen van de avondschool braken in de zeevaartschool dertig kapstokhaken kapot. Het metaal was heel niet sterk, zeiden ze. Des te kin derachtiger. In het verkeer gebeurt ook nogal eens iets verkeerds. Bij Tivoli bot sten twee luxe auto's tegen elkaar aan, resp. bestuurd door B. en v. d. H. Eén der chauffeurs had verzuimd om de lantaarnpaal heen te rijden, en om in de lijn te blijven reed hij even min om zijn tegenligger heen. De schade was niet bijster groot. Op de hoek NieuwstraatHarte- straat probeerden een autobus en een vrachtauto, wie de sterkste was. De autobus, bestuurd door S., reed in de Hartestraat, richting Brouwerstraat De vrachtauto, bestuurd door O., zou op hetzelfde moment, via de Nieuw straat het kruispunt passeren. De chauffeurs hadden eikaars signaal niet gehoord. Beide wagens waren sterk, want de averij bleef gering. Een auto-alleen heeft een lan taarnpaal aangereden b(j de Vak school. De glazen mantel ging eraan, en er zijn geen nieuwe meer beschik baar. Deze moeten uit Tsjechoslowa- kije komen, dus de lantaarn blijft voorlopig uit In ieder geval zolang de zending mantels uitblijft. Dat zal van de doordringbaarheid van het ijzeren gordijn afhangen. In het pakhuis van de Blauwe Express aan de Westgracht werd in gebroken. De dief was binnengekomen door de openslaande raampjes aan de achterzijde; vermoedelijk had hij reeds de dag tevoren de spagnoletten open gedraaid. Uit het kantoor wordt een sigarenkistje vermist, inhoudende pl.m. acht gulden kleingeld, en pl.m. vijftien gulden aan ziekenfonds coupons. De politiei is voornemens op ver schillende punten in de stad het mid den van de rijbaan aan te geven met reflecterende verf. SINDS 1889 DE ZAAK VOOR DE MAN VAN SMAAK SPECIAAL HOEDEN EN PETTEN. Door notaris Engelmann werden gis teravond in café „Centraal" de volgen de percelen, gelegen te Den Helder, publiek verkocht: Huis en erf, Steengracht 11, groot 75 ca, en huis en erf Steengracht 12, groot 76 ca, aan. W. V. de Haan q.q. voor 2210. Huis en erf, Steengracht 13, groot 77 ca. Uit de hand verkocht. Huizen en erven, Molenstraat 10, 12 en 14, resp. groot 94 ca, 93 ca en 83 ca, aan J. Mens q.q. 3090. Huis en erf, Molenstraat 16, groot 79 ca. Uit de hand verkocht. Huis en erf, Schagenstraat 35, groot 72 ca aan G. Bandt voor 1120. Winkelhuis met erf en bovenwoning Zuidstraat 73-74, groot 90 ca aan J. Mens q.q. voor 4501. Huis en erf, Vlamingstraat 4, groot 97 ca aan N. C. Koning voor 1700. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Singel, met het daarop staande Herenhuis, plaatse lijk no. 101, groot 1 a "1 ca aan P. Kos- sen voor 9501. Huis en erf le Vroonstraat 93 groot 50 ca. Uit de hand verkocht. Kuis en erf 2e Vroonstraat 34, groot 1 a 10 ca aan J. B. v. d. Burg q.q. voor 1583.—. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Singel, met het daarop staande herenhuis, plaatselijk genummerd 119, groot 3 a 33 ca aan D. Pot q.q voor 6600. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Rughweg, met het daarop staande huis, plaatse lijk no. 1 C, groot 1 a 33 ca. Uit de hand verkocht. Huis en erf, Westgracht 21, groot 70 ca aan F. de Jong voor 3400. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Reiger straat, met het daarop staande huis, plaatselijk genummerd 34, groot 1 a 45 ca aan S. Starrenburg voor. 4970. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Beuken- kapmstraat, met het daarop staande huis, plaatselijk genummerd 24, groot 87 ca. Uit de hand verkocht. Het voortdurend recht van erfpacht op twee percelen grond aan de Beu kenkampstraat, met de daarop staande buizen, plaatselijk genummerd 23 en 25, resp. groot 1 a 9 ca en 1 a 36 ca, aan C. A. Kolster voor 4300. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Beuken kampstraat, met het daarop staande huis, plaatselijk genummerd 27, groot 1 a 29 ca aan N. C. Koning voor 2150. Het voortdurend recht van erfpacht op een perceel grond aan de Beuken kampstraat, mét het daarop staande huis, plaatselijk genummerd 29, groot 1 a 25 ca aan J. Plaatsman voor 2225. Huis en erf, Sluisdijkstraat 100 (hoek Schoolstraat) groot 1.02 a aan D. Beth- lehem voor 3860. B. en W. stellen zich voor om zo spoedig mogelijk verbeteringen te doen aanbrengen in de outillage van het ge meentelijk lyceum, welke door de oor log sterk aan bruikbaarheid heeft in geboet. In de eerste plaats is aanvulling van de inventaris een gebiedende eis. Het meubilair is onvoldoende; hetgeen aanwezig is verkeert voor een deel in gebrekkige staat. In de instrumenten- kasten is tijdens de bezetting op erger lijke wijze huisgehouden; tal van voor werpen zijn gestolen of vernield. De verduisteringsinrichtingen en het pro jectiescherm zijn eveneens ontvreemd, zodat het gebruik van projectietoestel len voorzover nog bruikbaar on mogelijk is. Verder is de voorraad woordenboeken, bibliotheekboeken, wandkaarten- en -platen en vele an dere leermiddelen ten enenmale on voldoende. Ook heeft de Rector geadviseerd om over te gaan tot aankoop van een in strumentmakersdraaibank, teneinde de amanuensis in de gelegenheid te stellen werkstukken te vervaardigen, het in strumentarium behoorlijk te onderhou den en de nodige reparaties te ver richten. De inspecteur acht zulk een draaibank eveneens van groot belang. Veel kosten voor afzonderlijke natuur kundige instrumenten kunnen dan wor den uitgespaard. Met het oog op de tijdsomstandighe den wil men de inventaris slechts met het allernoodzakelijkste aanvullen. Daarmede zal niettemin een bedrag van f 6800 gemoeid zijn. Daarvoor vra gen B. en W. thans aan de raad een c'.ediet. rein met Dit Houd Uw mond als gewoonlijk met IVOROL en Uw neus ruim DAMPO (ver koudheidsbalsem), maakt in grieptijd minder vatbaar. En mocht U het onverhoopt toch te pakken krijgen, dan helpen SANAPIRIN- tabletten U er spoedig af. ZONDAG 30 JANUARI 1949 DEN HELDER. Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, dg. C J Kasch; Palmstraat 10 uur ds. Borg hardt en 19 uur de heer E Wanders. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 uur ds. Hamming; Re- hobothkerk 10 uur ds. Hamming, 17 uur ds. Hartkamp. Geref. Ke-k art. 31, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds F Tollenaar. Chr. Geref. Kerk, Steengracht 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. Gemeente, Jan- zendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. Lutherse Kerk, 10.30 uur ds W Wesseldijk van Alkmaar. Doopsgezinde Gemeente, 10.30 uur prop. S Verheus. Baptisten-Gemeente, Weststr. 67, 10 u. de heer F Hofhuis; 12 uur Zondagsschool; 20 uur Evangelisa tieavond; Dinsdag 20 uur vrouwen- krans; Vrijdag 19.30 uur Bidstond; 20.30 uur Bijbelstudie-uur. Oud Kath. Kerk, 10 uur Heiligendienst o.l.v. pas toor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur samen komst; 12 uur en 14.30 uur Zondags school; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwe'nkrans; Zaterdag 20 uur openluchtsamenkomst (Visbuurt) en 21 uur Bidstond. Le ger des Heils, Zaterdag 20 uur straat, zang in de Keizerstraat; Zondag 10 uur Heiligingssamenkomst; 12.15 uur Zon dagsschool; 16.30 jeugdmeeting; 18.30 uur openluchtsamenkomst; 20 uur ver- Icssingssamenkomst; Dinsdag 19.30 uur soldatenmeeting en bekeerlingenmee ting; Woensdag en Donderdag: „twee dagen van toewijding en gebed". Za terdag 20 uur straatzang. JULÏANADORP. Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds Salm. Geref. Kerk, 2.30 uur ds Hamming. Star of Hope Mis- sion, 10 uur en 19 uur samenkomst; 15 uur Zondagsschool; Dinsdag 16 uur meisjeskrans en 19 uur Bijbellezing en Bidstond; Donderdag 19 uur meisjes- krans; Zaterdag 19.30 uur Bidstond. HUISDUINEN. Ned Herv. Kerk, 15 uur ds Salm. CALLANTSOOG. Ned. Herv. Kerk, 19 uur ds Salm. Woensdagmiddag poogden twee 17-jarige knapen. Jan Dekker en J. de Bie uit Hollebalg, een granaat te „demonteren". Zij gebruikten hierbij een ijzer zaag en wilden de inhoud uit de granaat te voorschijn halen. Zover kwam het echter niet. Met een harde klap ontplofte de helse machine. De gevolgen hadden ontzettend kunnen zijn en het mag een wonder worden genoemd, dat beide knapen er het leven afbrachten en dat slechts één van hen, J. de Bie, ernstige verwondingen aan handen en gezicht opliep. Dr. Beeker verleende genees kundige hulp. Enkele dagen geleden hadden de twee jongens bij de Zeedijk het projec tiel gevonden. Zij hadden de granaat meegenomen en zonder dat de ouders er van wisten het ding in 't schuurtje achter het huis van de heer Dekker gedeponeerd. Tot Woensdag middag heeft het projectiel daar ge legen. Toen haalden zij het voor de dag om het te „demonteren". De 17-jarige Jan Dekker achtte het noodzakelijk, dat er een ijzerzaag bij werd gebruikt. Zijn vriend J. de Bie, eveneens van de Hollebalg, bood de behulpzame hand. Tot demonteren kwam het echter niet; de granaat ont plofte, met het gevolg, dat J. de Bie aan handen en gelaat ernstig werd verwond. Zoals gezegd bood Dr. Bee ker geneeskundige hulp. Ernstige waarschuwing. Het is hier de plaats allen er nog eens met nadruk op te wijzen, hoe ge vaarlijk het is te pogen projectielen te demonteren. Vooral kinderen houden zich met dit „spelletje" bezig, dat zo vaak verschrikkelijke gevolgen heeft. Hoe vaak is de dood niet het uiteinde lijke gevolg? Nog lang niet allen schij nen er van doordrongen te zijn, dat de grootste voorzichtigheid met oorlogs tuig geboden is. Eerst moet men de droeve gevolgen in eigen omgeving aanschouwen! Ook een waarschuwend woord tot ouders en opvoeders is hier op zijn plaats. Allen behoren te weten hoe en waar de kinderen hun vrije tijd door brengen. Men moet weten, wat zij in hun speelplaats of „eigen hoekje" hebben. Het is noodzakelijk, dat men <!e kinderen wijst op het gevaar van 't oewaren van oorlogstuig en dat men naarstig speurt of de jeugd zich ook schuldig maakt aan het bewaren van projectielen. De enig juiste weg is: in leveren bij de politie! Alleen daar is het veilig! Natuurlijk kan men deze raad ook niet opvolgen maar dan zal men t.z.t. de gevolgen moeten dragen: ver wonde, verminkte of zelfs gedode kin deren't Zijn dan de gevolgen van 'n stomme onachtzaamheid! VISSERIJ-BESOMMINGEN Gisteren werden aangevoerd 1100 kis ten haring, 140 makreel, 100 schar, 10 bot, 5 leng, 20 schol, 120 kabeljauw, 220 schelvis, 10 fijnvjji, 10 haai, 25 kabel jauw, 25 poon, 20 diversen. Besommin gen: 2 trawlers, f 16.800; KW 29, f 1660; IJM 316, f 643; 237, f 100; UK 145, f 146; 194, f 111; 120, f 140; 69, f 119; 119, f108; 9.'. f 163; 90, f 197; 114, f 163; 86, f 1-53; 19, f 180; 125, f 144; 43, f 18?; 48, f 118; 258, f 114. Abbekerk, Brlsbane—R'dam, 26-1 te Aden Alchiba Calcutta—R'dam, 26-1 te Mas- sawa Aidabi 26-1 van Buenos Aires te E dam Alderamin. Antwerpen—Ham burg, passeerde 26-1 Terscheliingerbank Delfshaven 26-1 van Antwerpen naar Duin kerken Drente 24-1 van Soengei Gerong naar Soerabaja Erinna (t), 27-1 van Miri te Hongkong Garoet, 25-1 van Sorong naar Makassar Johan van Oldenbar- nevelt, A'damJava, passeerde 25-1 Don- dra Head Kertosono, 24-1 van Makas sar, wordt 30-1 te Bangkok verwacht Maaskerk A'dam—West-Afrika, passeerde 26-1 Las Palmas Mariekerk 26-1 van Hamburg te R'dam Marpessa (t) 26-1 van Bahrein naar Fahaheel, alwaar 27-1 verwacht wordt Meerkerk, R'dam—Ja pan, 27-1 te Shanghai Planclus, 26-1 van Soerabaja naar Batavia Prins Willem III, 27-1 van R'dam te Valencia Rand- kerk, 26-1 van Dakar te Las Palmas Stad Maastricht, R'damItalië passeerde 26-1 Finisterre Ternate R'dam—Java, passeerde 26-1, 14 uur, Gibraltar Tibia, lt-1 van Kaapstad te Fahaheel verwacht Tjibodas, 26-1 van Batavia naar Chert- bon Tjipanas, 26-1 van Khorramshar naar Abadan Waterman. JavaR'dam, passeerde 26-1, 16 uur Finisterre Zee man (KRL) 25-1 te Soerabaja Colytto, R'dam—Mexico, 26-1 250 mijl west van Finisterre Gouwe, 26-1 van Zaandam te R'dam Laurenskerk, Cal cutta—R'dam, passeerde 26-1 Ouessant Theseus 26-1 van R'dam naar A'dam Titus, 27-1 van Bourgas te R'dam Aldebaran BaltimoreA'dam, 27-1 500 mijl west Lands End Alwakt 27-1 van New York te Antwerpen Delfshaven, 27-i van Antwerpen ter rede Duinkerken Eemdijk 27-1 van Havanna te Ant werpen Prins Willem Friso, Tel Aviv— Nederland, passeerde 27-1 Malta Stad Arnhem, 27-1 van Melllla naar Gent URK, 26 Januari. Aangevoerd aan de Visafslag door 23 vaartuigen 1017 pond snoekbaars f 0.60f 0.62 per pond. 704 pond witvis f 0.04—f 0.44 per pond. MARKTBERICHT SCHAGEN, 27 Jan. 15 paarden 350 —750; 13 geldekoeien, mager, 375—500; 8 kalfkoeien 500—800; 28 magere scha pen 7095; 20 overhouders 4060; 6 bokken en geiten 10—20; 42 biggen 45 —70; 16 konijnen 2—6; 6 kippen 2—4. Voor de centrale werden aangevoerd 2 stieren, 32 vette geldekoeien, 1 pink, 62 nuchtere kalveren en 13 vette schapen. In de acht jaren van bet bestaan de Rijksdienst voor het Nationa is duidelijk gebleken, dat er van plan niets kan komen, zo vertelde m£ mr. J. Linthorst Homan. president vwi de Rijksdienst voor het Nationale Het cc ft -dinatiewerk tussen de ver- schillende belangen is zo Hjdro de voorstudies zijn zo omvangru men reeds geruime tijd begrepen heeft met facetplannen te moeten werken. Deze facetplannen bewegen zich dan op tal van gebieden, bijv. op dat van de tuinbouw (een plan voor de scherming van voor de tuinbouw ge schikte gronden), op andere gebieden van de landbouw, op het gebied de industrialisatie bijv. een plan regelen de de bescherming van terreinen, die in de eerste plaats voor industrialisatie in aanmerking komen), op dat van e recreatie vacantie-recreatieplannen, een recreatie-wegenplan, een plan v0',r de bescherming van gebieden voor de watersport), op dat van het verkeer, zoals bijv. een Rijkswegenplan reeds aangeeft en een plan voor de spoor wegen en bijv. een plan voor kanalen en andere waterverbindingen zou aan- geven» een havenplan, een vliegvel denplan e.d. Wordt al dit planwerk en het voorbereidend werk door de Rijks dienst gedaan? Mij dunkt daar is dan een groot apparaat voor nodig! luidt mijn vraag. Inderdaad, aldus de neer Linthorst Homan, wanneer dat alles centraal in de Rijksdienst voor het Nationale Plan moet gebeuren zou er een omvangrijk ambtenarencorps voor nodig zijn. In sommige landen gebeurt dat dan ook in meer of mindere mate, maar in ons land is dat werk zoveel mogelijk ge decentraliseerd over de verschillende Rijksinstanties, die zich met het be treffende werk bezig houden. Zo wordt er thans voor een tuinbouwvestigings- plan voorbereidend werk gedaan door het ministerie van Landbouw in nauw overleg met de Rijksdienst voor het Nationale Plan, die de voorbereiding van de vakinstanties uiteindelijk moet coördineren en het formele jasje moet maken, waarin het facetplan gehuld wordt. Hoezeer zulk een plan nodig is, blijkt wel als men ziet hoe de stadsuitbreidingen van steden als Den Haag kostbare cultuurgrond hebben verslonden, hoe thans bij Arnhem- Zuid iets dergelijks dreigt en hoe onze prachtige wegen en vliegvelden een grote oppervlakte landbouwgrond in beslag nemen. Laat men het voorbereidend werk in zijn geheel aan derden over, infor meer ik, of wordt daarvan ook een deel door de Rijksdienst verzorgd? De Rijksdienst, luidt het ant woord, doet een belangrijk deel van het voorbereidend wetenschaDDelllk werk voorzover dit een algemeen karakter draagt zelf of besteedt dit uit aan wetenschappelijke instituten. Zo worden er zeer belangrijke voor studies gemaakt met betrekking tot het bevolkingsonderzoek, dat de grondslag vormt van het werk van de ruimte lijke ordening. Een deel van dit onder zoek is opgedragen aan het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Ne derlandse Volk en daarvan zal bin nenkort een interimrapport als eerste publicatie verschijnen. Dit rapport is niet alleen van essentieel belang voor de ruimtelijke ordening maar ook voor tal van andere instanties en men kan wel zeggen voor vele kanten van de regeringspolitiek. Dus eigenlijk kan er niet van één nationaal plan gesproken worden, maar moet er van facetplannen en richtlijnen en voorstudies gesproken worden? Zo is het inderdaad. In kringen van vakgenoten wordt wel eens de ge dachte uitgesproken, dat „Rijksplano logische dienst" in dit opzicht een be tere naam zou zijn. Men hoort, zo vervolg ik mijn vragen, echter ook dikwijls spreken over provinciale planologische dien sten. Zijn dat zoiets als filialen in de provincie van uw dienst? Neen, antwoordt de heer Lint horst Homan, dat zeker niet. De pro vinciale planologische diensten iijn zuiver provinciale instellingen, die on der Gedeputeerde Staten ressorteren. Er is natuurlijk wel geregeld een veel vuldig contact en overleg met de pro vincie en met deze diensten, maar ons provinciaal werk is volkomen gedecen traliseerd. Men kan in zekere zin zelfs spreken van een nieuwe taak, die de provincie hier gevonden heeft: de zorg voor de ruimtelijke ordening, de voorbereiding voor het streekplan maakt ook in provinciaal verband tal van voorstudies nodig op sociaal, eco nomisch, agrarisch, demografisch en ander gebied en in verschillende pro vincies wordt dit voorbereidend werk op brede wijze aangevat. Men vergeet niet daarbij ook andere belangen te betrekken, zoals bijv. gebleken is uit publicaties van Noordbrabant en van Limburg met betrekking tot een wel vaartsplan. Hier zit men in de practijk gebracht het verlangen tot provinciale en regionale decentralisatie, die naar mijn mening, wanneer zij op de juiste wijze wordt uitgevoerd, in goed begrip voor onderlinge samenwerking ook met de Rijksinstanties een grote ver. lichting kan betekenen voor vele moei lijkheden, waar onze bestuursorganen voor staan. (Van onze parlementaire redacteur) India en Pakistan, die na de mili taire actie in Indonesië hun vliegvel den voor onze burgerluchtvaart slo ten, hebben daarmede het tussen hen en ons land gesloten luchtvaartverdrag geschonden. Zij handelden 1b strijd met c'a verplichtingen, die-zij op zich ge nomen hebben. De minister van Verkeer en Water staat, mr. D. Spitzen, deelde dit Woens dagmiddag tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer mee en hij voegde eraan toe, dat Ne derland onmiddellijk daarop heeft ge reageerd en de regeringen van India en Pakistan heeft laten weten, dat lj 1-,uiten hun boekje zijn gegaan. Het l abinet heeft onder het oog gezien, of het de beide landen aansprakelijk zal stellen voor de gevolgen van het door hen uitgevaardigde verbod en of het een eis tot schadevergoeding bij de daarvoor bestemde instantie het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag zal indienen. Deze vragen zijn thans nog in ernstige overweging. Een beslissing is nog niet genomen. Aanleiding tot deze verklaring wa len enkele informaties van de heer Chr. J, I. M. Weiter (Kath. Comité van Actie), die geconstateerd had, dat In dia en Pakistan voor de tweede keer inbreuk hebben gemaakt op de ge schreven of ongeschreven internatio nale conventies. De wereid schijnt daarin te berusten en het lijkt, dat ook Nederland dit doet, zo zeide hij. Uit het antwoord van de minister bleek echter, dat onze regering stellig niet heeft stil gezeten. De heer Weiter meende, dat wij geen reden tot de maatregelen van India en Pakistan gegeven hebben. Ook Nederland nam geen overeenkom stige besluiten, toen beide landen in opstand waren. Hij was van oordeel, dat Nederland nakoming van de ver plichtingen van deze landen moet eisen en dat daaraan een eis tot scha devergoeding dient te worden toege voegd. ALKM. EXPORTVEILING, 26 Jan. Witlof I 33—41; II 15—28; rode kool 7—14; witte kool 6; savoye kool 6.5011; groene kool 13—23; spruit- kool, extra 60—67, I 45—58, II 15—32; boerekool 17—30; andijvie 66—71; rode bieten 6.107; winterpeen 5.506.60; waspeen 10—16; uien 2.80—6.20. prei 718. knolselderij 3.509. Appelen: Goudreinette 6279; peren: St. Ger- main 79. WIJ DOEN MEE! Deze week bij aankoop van kaas, geven wü op koffie, thee, pudding, maïzena, custard, jam, vermicelli en maizena 10 korting. Het adres voor kaas is en blijft De Friese Kaaswinkel Keizerstraat 93, Den Helder. Te koop: HUIS en ERF, Herzogstraat 6, bij Kruger- straat, vrij v. p. lasten, voor de meest biedende, huur opbrengst 8.— p. week. Brieven Mevr. ADDINK, Breitnerstraat 50, Arnhem DE BESTE f RECLAME naar WOENSDAG 2 FEBRUARI 8 UUR: O. 1. v. CORRY VONK, WIM KAN, in WIM KAN'S CABARET-IDEE van CORRY VONK WIM KAN, SOPHIE STEIN PAM HENNING, CRIS BAAY COR LEMAIRE. Entree 2.50, rechten inbegrepen. Plaatsbespreking van Maandag 31 Januari af dagelijks van 11—1 uur. Tel. 2066, b. g. g. 2201.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2