Geen naamsverbod voor „De Telegraaf' Cc^FaCon De inpoldering van de Zuiderzee wordt voortgezet ABtisWoOPS; avontuur Residentie Dagblad kon een rustig makende invloed hebben Was Uw wol veilig in «MS SS lllWIL'JJI Binnenkort afzonderlijke Nederlandse luchtmacht Geheime conferentie van Wysjinsky? Verschil van mening over Bedrijfspensioen fonds Dik verkocht schilderijen aan de Duitsers Raad van Europese Unie bijeen Tyrone Power opnieuw getrouwd Gevolgen van de armoede in Japan Militair vliegtuig op Sumatra neergestort Ir» de avonduren begroting van Oorlog en Marine Cctoé Kar li e I |»a nt a Belangrijke schade bij brand te Wildervank Een v. Mieris ontvreemd Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom "Si Het Radioprogramma De Raad van Beroep voor de Pers zuivering heeft de uitspraak van de Perszuiveringscommissies, waarby aan het dagblad „De Telegraaf" en aan „De CourantHet Nieuws van den Dag" een naamsverbod werd opgelegd van resp. 30 en 20 jaar vernietigd. De Raad van Beroep is tot de conclusie gekomen, dat voor een naamsverbod geen termen aanwezig zyn. De Raad is niet gebleken, dat de vaste medewerkers van „De Telegraaf" zich welbewust voor de vijandelijke en na- tionaal-eocialistische propaganda heb ben geleend, behoudens een enkel hunner, aan wie uit dien hoofde een langdurige ontzetting werd opgelegd. In dit opzicht vormen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van den Dag" trou wens geen uitzondering. Naar de er varing van de Raad van Beroep kan bij slechts een zeer beperkt aantal bladen waarbij dan uiteraard voor al de partijorganen van de NSB het verwijt gericht worden van in wel doordacht opzet de vijand te hebben begunstigd en de nat. soc. beginselen te hebben gepropageerd. Bij verreweg het merendeel is de gang van zaken geweest, dat zij ofwel geleidelijk meer zijn gezwicht voor de toenemende druk. ofwel in of na 1942 medewerkers kregen die Duitse en NSB-denkbeel- den verkondigden in hun bijdragen. Na er op gewezen te hebben, dat het aantal lezers van „De Telegraaf" en „De Courant" veel groter was dan van alle of bijna alle Nederlandse bladen, wijdt de Raad een beschouwing aan de in vloed van het dagblad in de bezettings jaren. |35 cl per pek In de benarde jaren der bezetting kon het dagblad in vele opzichten een rus tigmakende invloed hebben. Het dagblad is een geestelijk ver keersmiddel, door de berichten over voedsel en distributie en financiën, door de advertenties en pok doordat de le zer de voorvallen van alle dag op een licht verteerbare wijze opgediend krijgt. Het zou niet als een dienst aan het courantenlezend publiek bewezen kun nen worden beschouwd, als De Tele graaf en De Courant-Het Nieuws van den Dag hadden opgehouden te ver schijnen. Het publiek zou dan groten deels aangewezen zijn geweest op echte N.S.B.-couranten of bladen, die onder leiding van een N.S.B.-hoofdredacteur door DuHse propaganda beheerst wer den. Tevens heeft de Raad van Beroep- zijn goedkeuring onthouden aan het advies van de Perszuiveringscommissie, waar bij deze commissie de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geadviseerd heeft over te gaan tot vor dering in eigendom tegen schadeloos stelling van een aantal machines van „De Telegraaf". In militaire kringen kan men op het ogenblik de mening horen verkondigen, dat mogelijk zelfs binnenkort de Ne derlandse luchtmacht zal worden los gemaakt van Oorlog en Marine, aldus meldt de Nw. Haagse Courant. Gelijk men weet, heeft Nederland zijn lucht macht steeds verdeeld over deze twee onderdelen. De geschiedenis van de jongste oorlog heeft echter aangetoond, c'.at de luchtmacht eigen eisen stelt. Al hoewel coördinatie met legér en vloot uiteraard eerste vereiste is, afgezien van deze algemene wenselijkheid, die uiteraard met name door luchtmacht autoriteiten wordt bepleit, schijnt de structuur van het Nederlandse aandeel in de West-Europese verdediging, waar voor maarschalk Montgomery nog kort geleden met de Nederlandse ministers is komen spreken, te dringen in de richting van een afzonderlijke lucht macht. De afsplitsing van een afzonderlijke luchtmacht zal logisch tot gevolg heb ben, dat een algemeen ministerie van Landsverdediging wordt ingesteld met aan het hoofd een „politiek verant woord" minister met drie deskundige staatssecretarissen voor de verschillen de onderdelen. Gemeld wordt, dat de Sowjetrussi- sche onderminister van buitenlandse zaken, Andrei Wysjinsky, geheime be sprekingen houdt met Oosteuropese communistische leiders, welke zouden plaats vinden in een hotel, dat op een fort gelijkt en dat op een heuvel is gebouwd buiten Karlovy Vary, het Spa van Bohemen. De aankomst van Wysjinsky te Praag viel samen met de bekendma king te Moskou, dat een nieuw Oost europese economische raad is gevormd. In welingelichte kringen is men van mening, dat er onenigheid tussen de communistische leiders in Oost-Europa bestond over politieke en economische vraagstukken en dat Wysjinsky is verzocht zijn befaamde arbitrage-be kwaamheden aan te wenden, om tot een oplossing te komen. (Van onze parlementaire redacteur). Er bestond Donderdagmiddag in de Tweede Kamer diepgaand verschil van mening over het wetsontwerp tot wet telijke regeling van de verplichte deelneming in een bedrijfspensioen fonds. Dit ontwerp bedoelt zoals de naam reeds zegt j— de deelneming aan de in verschillende bedrijfstakken op gerichte bedrijfspensioenfondsen ver plicht te stellen voor alle bedrijfsge- noten en tevens deze verplichting op te leggen aan de zelfstandigen, die in sociaal opzicht met de arbeiders in deze bedrijven gelijk gesteld kunnen worden. Vooral met het oog op het bedrijfspensioenfonds, dat in de land bouw stadt opgericht te worden en dat zeker 200.000 werknemers zal omvat ten, achtte de minister van Sociale Za ken een wettelijke regeling op zijn plaats. Hoe zal dan de verplichte deelne ming in de bedrijfspensioenfonden in deze twee regelingen ingepast kunnen worden? Dit was een vraag, waarop de heren dr. W. L. P. M. de Kort (KVP) en C. vd Heuvel (AR) en mevrouw A. Fortanierde Wit (VVD) een antwoord van de minister verlang den. De heer J Emmens (P vd A) juichte eveneens het initiatief van de minis ter toe, vooral met het oog op de land bouw. Diametraal tegenover hem stond de heer vd Heuvel, die zich krachtig ver zette tegen de verplichting, die men aan de zelfstandigen wil opleggen. In de landbouw is men gewend zelf voor zijn gezin en voor de oude dag te zor gen. En hoe zullen zij, die van een Inkomen van f 1000 tot t 1200 per jaar moeten rondkomen, een jaarlijkse pre mie van f 150 kunnen betalen? vroeg hij. Geen gespleten hnji punten meer. wunt POII^THX voedt hot haar V*van binnenuit en. nriaakt het glan zend en gezond .Regelmatig, doch/iiuifg' gebruiken. Tegen de man, die verleden jaar het slachtoffer werd van chantage van de P.R.A.C.-rechercheur Poldervaart en die een der belangrijkste getuigen was in de zaak de Vries -Katz, de kunst handelaar Jan Dik Jr. uit Huizen, heeft de advocaat-fiscaal van het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, Mr. A. H. van de Veen, gistermorgen wegens verkoop van Nederlandse schilderijen aan de Duitse bezetters een gevange nisstraf voor de tijd van 3 jaar ge- eist met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. Volgens mededeling van de advocaat-fiscaal heeft de ver dachte zich aan zijn berechting trach ten te onttrekken en is thans voort vluchtig. Gisteren is op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen de periodieke driemaandelijkse bijeen komst van de Consultatieve Raad van de West-Europese Unie begonnen. De vergadering duurt twee dagen. Men verwachtte dat de vijf minis ters van Buitenlandse Zaken zouden bepalen, welke maatregelen op korte termijn ter versteviging van de Euro pese banden genomen zouden kunnen worden met algemene instemming en welke van de in Parijs gedane voor stellen verder bestudeerd dienen te worden alvorens nieuwe organisato rische besluiten kunnen worden ge nomen. De ministers gebruikten het noen maal met premier Attlee. De ochtend vergadering duurde ongeveer 2 uur. Gisteravond werden de ministers door Ernest Bevin in zijn particulie re woning ontvangen. Aan de pers zullen geen mededelingen verstrekt worden voordat hedenavond een slot communiqué is uitgegeven. De echtscheiding tussen Tyrone Po wer en de Franse filmster Annabella V'erd Donderdag te Los Angeles uitge sproken, acht uur nadat hij te Rome in het huwelijk was getreden met Linda Christian. De rechter tekende het decreet, na een telegrafische ver zekering van Tyrone Power te hebben ontvangen, dat hij zich in het afgelo pen jaar niet met Annabella had ver zoend, noch met haar onder één dak had geleefd. Toen het nieuwe paar na de huwelijksplechtigheid de kerk ver liet verdrong zich een menigte van wel vijfduizend mensen, grotendeels vrou wen, achter het politiecordon. Generaal W. Schilling, voormalig hoofd van de Nederlandse missie in Ja pan is van mening, dat de grote ver kiezingswinst van de communisten in Japan waarschijnlijk is toe te schrij ven aan drie oorzaken: de armoede in brede lagen der bevolking; de propa ganda door Japanse krijgsgevangenen die thans geleidelijk uit de Sowjet-Unie terugkeren en de rechtstreekse Russi sche propaganda in Japan. Generaal Schilling geloofde echter niet, dat de verkiezingsuitslag een aan zienlijke wijziging in de algemene po litiek van de Japanse regering tot ge volg zou hebben. Een Pipercub van de militaire lucht vaart is op 22 Januari op Zuid-Suma- tra neergestort. De twee inzittenden werden gedood. De Pipercub was voor een verkenningsvlucht tot het opspo- len van een vijandelijke bende uit I ahat vertrokken, aldus deelt de Dienst voor Legercontacten mee. Het wrak werd teruggevonden in een moerasbos. AMERIKA ARRESTEERT CANADEES-COMMUNIST Het Amerikaanse Ministerie van Jus titie heeft bekend gemaakt, dat het fe derale bureau van onderzoek Sam Carr, voormalig secretaris van de Ca nadese communistische partij en leider der partij-organisatie, heeft gearres teerd. Carr, van wie wordt gezegd dat hij e e n van de voornaamste betrok kenen was in een beweerd Sovjetrus- sisch spionnage-complot in Canada, werd te New-York aangehouden. VOORLICHTING AAN HET BUITENLAND EIST GROTERE UITGAVEN Bij het ontwerp van wet tot vast stelling van de rijksbegroting voor Buitenlandse Zaken voor het jaar 1949, deelt Minister Stikker mede, dat de begroting met'* f 760.000 wordt ver hoogd. In de toelichting zegt de minister onder meer: Thans bestaat grote behoefte aan fondsen voor bijzondere voorlichting in het buitenland, welke verband houdt met de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Indonesië in het alge meen en met de actieve bemoeienis daarmede van bijkans alle landen ter wereld in het bijzonder. GENERAAL-MAJOOR ZWART EN MAJOOR HOGENDOORN NAAR SURINAME Gisteravond is de generaal-majoor der genie J. Zwart met als toegevoegd officier de majoor der genie J. H. Hogendoorn, per K.L.M.-vliegtulg naar Suriname vertrokken voor be sprekingen aldaar. *Het doel van dit overleg Is om in verband met de grote behoefte aan technisch personeel in dat gebied een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om door tewerk stelling van genietroepen bij te dra gen aan cle opbouw en ontwikkeling van Suriname. i Minister mr. D- Spitzen heeft Don derdagmiddag in de Tweede Kamer enkele belangrijke mededelingen ge daan over de verdere inpoldering van de Zuiderzee en over de uitgifte van grond in de Noordoostpolder. Er is nog geen beslissing genomen over de volgorde, waarin de Zuider zee verder ingepolderd zal worden. Daarover moet de Zuiderzeeraad, die tot nieuw leven wordt gewekt, gehoord worden. De technische voorkeur gaat echter uit naar de Zuid-Oostpolder, een werk van grote omvang. Wanneer ook de Zuid-Westpolder eens droogge legd zal zijn, zullen er goede verbin dingen tussen deze beide polders tot stand moeten komen. Daarbij denkt men nu reeds aan een brug. Zodra de plannen vaste vorm aan nemen, zullen zij ter kennis van de Staten-Generaal worden gebracht. De bewoners van Marken kunnen de aanleg van een dijk van het vaste land naar hun eiland voorlopig wel uit hun hoofd zetten. De uitgave van 2,5 millioen daarvoor' achtte de be windsman namelijk niet verantwoord. Over de instelling van een twaalfde provincie is nog geen beslissing geno men. Pioniers hebben voorrang. Sprekende over de Noord-Oostpol der gaf de minister de geruststellende verzekering, dat bij de verpachting an grónden voorrang verleend zal worden aan de ongeveer 600 oude pio niers, zij het dat zij een soort examen tje moeten afleggen. Er dient namelijk zekerheid te bestaan, dat zij de leiding van een bedrijf of een bedrijfje op zich kunnen nemen. Ook de Walcherse boeren zullen in de gelegenheid gesteld worden een bedrijf te pachten. Voor de sanering van het randge bied van de Noord-Oostpolder bij Vol lenhoven zal een commissie worden benoemd, waarin o.a. de Stichting voor de Landbouw en provinciale organi saties zitting zullen hebben. Van enkele zijden was bezwaar ge maakt tegen het niet verhogen van de steun aan de boven 65-jarigen, die on der de Zuiderzeesteun vallen en die men nu tegen de Noodvoorziening ouden van dagen laat aanleunen. Veel wijzer is de Kamer van het antwoord van de minister niet geworden. Hij zou de zaak nog eens bezien en er Eén Ceta-Bever product.!. v Zóó zwart is er geen, geen één! Croote iJ tube* 20 et. met zijn ambtgenoot van Sociale Za ken overleg over plegen. Nadat enige leden nadere inlich tingen hadden gevraagd en de minis ter deze had beantwoord, keurde de Kamer de begroting van het Zuider- zeefonds zonder hoofdelijke stemming goed. Oorlog en Marine. In de avondvergadering is de alge mene beraadslaging over de begrotin gen van Oorlog en van Marine voort gezet. De heer Haken (CPN) noemde deze begroting een aggressiave en hij vroeg waarom de Nederlandse werkers zich zulke zware offers moeten getroos ten. Volkeren drijven z.i. nimmer naar oorlog, maar de speculanten,,de rubber en petroleumkapitalisten. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de Sowjetunie geen oorlog voert. Er is gezegd, dat we ons moeten bewapenen, omdat er van het Oosten uit dreiging is. Er is spanning, zeide hij, maar is dat een reden om zich bedreigd te gevoelen? Tenslotte betoogde hij, dat Nederland geen bewa pening behoeft, dat Nederland niet be dreigd wordt en dat hij daarom niet accoord kan gaan met deze begroting. De heer T i 1 a n u s (CH) gaf te ken nen, dat hij het niet in alle opzichten met de heer Haken eens was. Over sommige volkeren is een nacnt van ver volging en terreur nedergedaald. Men weet niet wat er achter het ijzeren gordijn geschiedt. De begroting moet z.i. gezien worden in het licht der in ternationalè verhoudingen. De heer W e 11 e r was van oordeel, dat de minister ten onrechte de gege vens over de samenstelling van het leger geheim houdt. Het is naar zijn oordeel gewenst, dat het volk meer weet van het leger. Het zou hem aan genaam zijn volgend jaar niet weer een blanco volmacht te moeten geven Onze belangen, zo betoogde de heer Weiter, mogen niet ondergeschikt ge- maakt worden aan die van andere lan den. Hij wilde vernemen of de ge rechtskracht onzer troepen in Indo nesië is teruggelopen. Het is van groot belang, dat de rust en orde daar zo spoedig mogelijk worden hersteld. Het leek hem de beste oplossing de instel ling van een admiraliteit naar het En gelse voorbeeld te verkrijgen. Hij hoopte, dat de regering op redelijke voorwaarden oorlogsmateriaal in pacht zal kunnen krijgen. Aan India en Pakistan is dat ook gegeven. Een sterk léger en een sterke vioot zijn voor ons land niet mogelijk. Sprekers keuze is de vloot. Met het oog op de marine basis vroeg hij of in Vlissingen haven' en kaderuimte is te verkrijgen. De heer Korthals (VVD) ver klaarde, dat zijn fractie zich met het ministeriële minimumprogram kan ver enigen, doch hij zou gaarne de toezeg ging ontvanger, dat de bouw der sche pen, welke onderhanden zijn met kracht zal worden voortgezet en dat met de btuw van de nieuw geprojecteerde si hepen onverwijld een begin zal wor den gemaakt. Het was reeds middernacht gewor den, toen de minister van oorlog en marine a.i., de heer Schokking, aan het woord kwam, die zijn rede in de vergadering van heden zal voortzetten. Gistermiddag om twee uur brak brand uit in het Stationskoffiehuis te Wildervank. Een gedeelte van dit ge bouw, n.1. de aangebouwde zaal was verhuurd aan en in gebruik bij de groothandel in gedroogde groenten Wolvri, die daarin haar opslagruim ten, kantoor- en expeditie-afdeling gevestigd had. Het bij Wolvri in gebruik zijnde ge deelte van het gebouw brandde ge heel uit. Het woongedeelte en het res taurant konden behouden blijven. Wel kregen zij grote waterschade. Van de inventaris van Wolvri kon niets gered worden dan de boekhou ding. Verzekering dekt voor een gedeelte de schade, die in de tienduizenden loopt. Een partij groenten ter waarde van f 20.000 die buiten de verzekering viel en die men voor een afnemer in opslag had verbrandde tevens. Om trent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Uit het stedelijk museum De Laken hal is Maandagmiddag tussen drie uur en kwart over drie een klein zelf portret van Frans van Mieris de Oude gestolen. Het is een schilderij van zeer kleine afmetingen, ongeveer tien bij veertien cm, dat deze meester van de Leidse school omstreeks 1665 geschil derd moet hebben. Juist omdat hij een Leidse schilder was, is dit schilderij voor Leiden en voor zijn museum van groot belang. 137. De veldwachter vraagt aan Pim, Pam en Pom waar ze hun auto hebben gelaten. Hij weet dus niet wat er met de jeep gebeurd is. Hij is het spoor gevolgd en heeft zodoende de drie hondjes ontdekt, maar de jeep is verdwenen. Ten minste zo lijkt het! De veldwachter weet niet, dat de jeep het clubhuis binnen gereden is. Maar.... hi,i zal het nu gauw genoeg te weten komen! 138. Want juist als hij met lang zame passen het clubhuis genaderd is, hoort hij een zwaar geronk. Pim heeft succes gehad. En met een daverende knal schiet de jeep vooruit! En mèt de jeep het hele clubhuis natuur lijk!! De veldwachter staat aan de grond genageld als hij een heel club huls de benen ziet nemen. TOESTAND VAN KOOS VORRINK REDELIJK GOED. Een der geneesheren van het zie kenhuis Linkjoping, waar de heer Vorrink wordt verpleegd, verklaarde gisteren van mening te zijn, dat de crisis als voorbij mag worden be schouwd. De toestand van de heer Vorrink Is, de omstandigheden in aan merking nemende, redelijk goed. Er hebben zich geen complicaties voor gedaan. Verwacht mag worden, dat de heer Vorrink nog één a twee maan den in het Deense ziekenhuis zal moe ten worden verpleegd. OLIEBORINGEN OP DE VELUWE De Nederlandse Aardolie Maatschap pij is voornemens in de naaste toe komst een diepe boring te verrichten bij Zwartebroek op de Veluwe, zo ver nemen wij. P^udendeHo^ Gfl hebt kou gevat en Uw hoest houdt aanEen scheurende pijn van het veelvuldig hoesten beklemt Uw borst. Sukkel toch niet de gehele winter door, maar reinig Uw ademhalingsorga nen eens grondig van dat gevaar lyke slym met de verzachtende VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Het appèl van de Bond tegen het Vloeken 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke liederen 8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV-kwartet 8,45 Herrijzenis 8,30 Sans Souci 9,55 Gramofoonplaten 10,00 Prof B Holwerda 10,30 Strijk kwartet 10,45 Avondoverdenking 11,15 Rallye Automobile 11,25 Selecties uit selecties 11,40 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert Rosa Spier (harp) 7,00 Denk om de bocht 7,15 Jhr P J Six VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Beethoven 8,30 „Verdraagzaamheid" 8,55 Zo Juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien 9,30 „Het mysterie van de Prinsengracht" (Hoorspel) 10,00 Bui tenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 In huwelijk en gezin 11,30 Symphonisch concert VOOR ZATERDAG HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 1,00 Voor de Strijdkrachten 6,00 „Cantus populorum" 6,15 Journalistiek week overzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Het Katholiek Thuisfront 7,25 Promenade-orkest 7,45 Voor de Neder landers in Duitsland 8,05 De gewone man 8,12 Yehudi Menuhin (viool) 8,20 Lichtbaken 8,50 Boston „Pops"-orkest 9,00 Negen heit de klok 9.45 „Wie neemt de handschoen op?" 10,0o Week end-serenade 10,30 Actualiteiten 10,43 Avondgebed 11,25 Muziek HILVERSUM II 415 m Nieuwsber'chten om 7, 8, 1, 6, 8 én 11 uur VARA: 8,18 Lichte morgenklanken 12,35 Benjamino Glgli en Hélène Cals 1,20 Metropole orkest 6,15 Musette-klanken 6,35 Ma- londo 7.00 Artistieke staalkaart VP RO: 7,30 West-Htllwerk te Aalsmeer 7,45 Dra Anne H Mulder VARA: 8,08 Dingen van de dag 8,15 Amsterdamse Politie-kapel 9,00 Socialistisch commen taar 9,15 Wild West 10,00 Stradiva- sextet 10,25 De mens en zijn liefheb berijen 10,40 De jonge Flierefluiters 11,15 Rustige platen 13 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Een half uur na de lunch was hij Riet pakken gereed en had juist zijn koffer gesloten, toen de journalist, na oe hospita in de gang luidruchtig be groet te hebben, de kamer binnen stapte. „Aha!" riep hij schijnbaar veriast, „meneer is al op na de vermoeiende uren van gisteravond. Mijn compliment voor je uithoudingsvermogen, waarde vriend. Jij, die momenteel niets an ders te doen hebt dan eten en slapen, denkt zeker, dat wij allemaal in lui lekkerland leven. Heb je er ooit besef van gehad hoe veelomvattend en vermoeiend het le ven van een journalist is?" „Ik heb diep medelijden met je zei Steensma glimlachend^ „Wat. heb ik aan je medelijden!" riep Storm,'met grote passen de kamer op en neer stappend. „Daden, meneer, daar komt 't alleen op aan". „Wat had je dan verwacht?" vroeg Steensma uitnodigend naar een fau teuil wijzend. Storm liet er zich met een zucht van verlichting in neervallen. „Wat ik verwacht had!" brieste hij, „wel, natuurlijk, dat jij, die niks an ders te doen hebt dan je vet te mes ten de moeite zou hebben genomen je luie benen' eens te strekken en een wandelingetje naar het redactiebureau te maken, inplaats van mij met mijn honderdduizend besognes hier op au diëntie te laten verschijnen. Je hebt geen begrip van verhoudingen, nie reer Steensma. Neen, werkelijk riet, dat meen ik. Je bent, wat dat betreft altijd een kind gebleven" „Hoe zalig als de jongenskiel. c'teerde Steensma glimlachend. „Man!" stoof Storm op, „spaar me in 's hemelsnaam de herinnering aan die oerdegelijke Hildebrand, die ge slachten lang de vrijbuitersneigingen 1 van alle Hollandse HBS-jongens o c'erdrukt heeft". „Ik had je nodig voor een ernstige bespreking", zei Steensma, „een confe- ïentie, die ik rustiger hier kan i uu- den dan in die bijenkorf waarop ze bij jullie de naam „Redactie" hebben ge schilderd". ,,'t Zal wel wat ernstigs zijn", zei de jrurnalist smalend. „Geldgebrek na tuurlijk. Ver boven zijn financiële draagkracht geleefd. Gisteravond in een onbezonnen bui alles opgegeten en opgedronken en nou diep aan de grond. Een dreigende hospita en een platte portemonnaic. In gedachten de brede rij vrienden gemonsterd en over wogen wie er goed en stom genoeg zou zijn om je tot het eind van de maand wat te lenen. En dan is Storm natuur lijk de pisang, dank zij zijn grootmoe digheid. zijn medelijdend hart, zijn. „Kerel!" riep Steensma bezwerend. ..Schei uit met die zelfverheerlijking". De journalist haalde zijn schouders op. „Och, ja", zei hij. „wat geeft 't ook of we er nog langer over praten. Je bolt, dat ik mij juist bijzonder goa'ü herinner hoe gezellig het gisteravond geweest is al zal ik die gezellig heid dan ook wel duur moeten be talen. Zeg op, hoeveel heb je nodig?" „Geen cent", zei Steensma glim lachend. „Geen cent beste kerel, in tegendeel, ik wil je wat aanbieden". „Wat aanbieden?" vroeg Storm ver schrikt naar de kliekjes van de koffie tafel kijkend. „Bedoel je misschien dat potje schoensmeer, dat je hospita on der de valse naam „appelstroop" op je tafel heeft gesmokkeld?" „Niets van dat al, Theororus," zei Steensma glimlachend. „Ik wilde je al leen maar voorstellen mijn plaats aan deze tafel in te nemen en je drie maanden als mijn gast van deze appel stroop te bedienen. Ze is werkelijk niet zo zwart als ze door jou wordt afgeschilderd". „Als jouw gast?" vroeg Storm ver baasd. „En een zeer bijzondere", voegde Steensma er aan toe, „namelijk als een gast zonder gastheer. Ik ga voor ongeveer drie maanden op reis en om dut ik watt, dat je ten geschikte ka mer, een degelijk pension en een ju weel van een kostjuffrouw zoekt, bied ik je dat alles hier 1 gratis en franco aan. Mijn enige verzoek is eventueel voor mij komende brieven te bewaren tot tijd en wijle ik gelegenheid zal vinden ze hier te laten afhalen". Theodorus Storm zweeg een ogen blik en keek zijn vriend een beetje ongerust jan. „Je hebt goed geslapen?" informeer de hij. „Dat gaat best, dank je," antwoord de Steensma. „En je voelt je ook nu heel gewoon, ik bedoel niet in een droomtoestand?" vroeg Storm belangstellend. Ir. Steensma legde glimlachend, de duim van zijn rechter hand op zijn linker pols en telde een ogenblik de slagen. „Voor zover ik mijn eigen toestand beoordelen kan", zei hij, „ben ik op het ogenblik normaal. Misschien een tikje misselijk, maar dat komt dan al leen door de rook van die stinkstok waarmee jij de atmosfeer in deze ka mer zit U bederven." „H'm", zei Storm geïnteresseerd. „En waar wou jij dan naar toe gaan?" „Ikehik ga op reis", ant woordde Steensma. „Ik heb een eer volle benoeming gekregen, kijk maar". Hij reikte zijn vriend het telegram formulier over en Storm nam met bui tergewone belangstelling van de in houd kennis. „Een promotie!" riep hty opsprin gend, „een pracht promotie. Van harte mijn gelukwensen, beste kerel. Je ziet, dat de stomste kat nog altijd op zijn pootjes terechtkomt". „Dank je voor je prettige vergelij king", zei Steensma glimlachend. „Je moet me goed begrijpen", legde Storm uit. „Ik spreek in 't algemeen. Hoe laat is 't nou?" Hij tuurde nerveus o zijn polshor loge. „Half twee, dat kan nog luist in de stadseditie. Hoe heet die onder neming waar ze zo onvoorzichtig zijn jou te benoemen zonder eerst eens bij mij te informeren? D'r staat geen naam in het telegram. Ja toch... Den Haag. Een stadstelegramMaar wat..Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3