Kort Bestek Geen commentaar van Truman op Stalins aanbod Brussel zonder neon en bioscopen Kravchenko: Ik ben in 't vrije Frankrijk Regering weet nog niet, welke Republi keinen tot overleg bereid zijn Dinsdag l Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10496 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Koele ontvangst in het Westen Schreieder wordt uitgewezen Leider van England-Spiel buiten vervolging De Turmac ligt stil Weerbericht Truman erkent Israël en Transjordanie Het proces tegen kardinaal Mindszenty Jeugdige knapen bleken ras-inbrekers Publiek stemde in met applaus Communistische betoging in Düsseldorf Gas- en e/ectriciteits Amerika heeft zwaardere atoombommen en staking in Belgie Weer drie vluchten naar Indonesië Hij had het voorzien op ministeries S.O.S.-net voor het Belgisch autoverkeer Doodstraf voor Albrecht Prinses Beatrix kreeg een schooltas BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"i tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De secretaris van president Truman, Charles Ross, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat er nog geen com mentaar van de president is op de ver klaring van maarschalk Stalin. Op de vraag of het standpunt van de presi dent ten aanzien van een ontmoeting niet Stalin nog hetzelfde was zei Ross, dat de president onlangs op een pers conferentie nog heeft gezegd, dat hij steeds bereid is de maarschalk te ont moeten wanneer deze naar Washington zou komen. Ross zei dat nog geen officieel be richt van de Sowjet-regering was ont vangen over een ontmoeting. Op de vraag of hij in overweging zou nemen Lake Success voor te stel len als een „wederzijds aanvaardbare" plaats van samenkomst voor eventuele besprekingen tussen Stalin en Truman, verklaarde Trygve Lie, de secretaris generaal van de V.N., dat hij de zaak zou overwegen en misschien heden een verklaring zou afleggen. Diplomatieke waarnemers te Was hington zijn van mening, dat het ant woord der V.S. op de verklaring van Stalin mogelijk deze week besproken zal worden op de eerste volledige bij eenkomst van Acheson, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken en de vijf ambassadeurs der Westelijke Unie te Washington. Deze waarnemers verwachten, dat het antwoord er op zal gericht zijn de Scandinavische landen „en andere lan den van Europa, in het bijzonder Italië, Portugal en Eire „weer gerust te stel len". Het zal een „koel" antwoord zijn, zo meent men. Zij verwachten, dat de Sowjet-unie een „vredesoffensiefvoort zal zetten tot half Maart, het tijdstip waarop men zich voorstelt het Noord- Atlantisch verdrag te tekenen. Sommige politici houden rekening met de mogelijkheid, dat de tactiek der Sovjet-unie de V. S. en de mo gendheden der Westelijke Unie er toe zal brengen spoed te zetten achter hun alliantie-programma. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag gezegd, dat Engeland waarschijnlijk met de V.S. en Frank rijk in overleg zal treden 'over de ver klaring van Stalin. Maarschalk Stalins antwoorden en de Russische nota aan Noorwegen, zo Het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden wees gisteren sententie in de zaak tegen Schreieder, de leider van het beruchte England Spiel. 'Schreieder werd, wat betreft het eerste punt der tenlastelegging: het lidmaatschap van een misdadige vereniging (de SD) bui ten vervolging gesteld. Het tweede punt van de tenlastelegging n.1. dat ver dachte opdracht heeft gegeven tot het fusilleren van een aantal personen bij Dronrijp, werd niet bewezen geacht. Zoals bekend werd tegen Schreieder vijftien jaar gevangenisstraf geëist. De procureur-generaal liet Schreie der onmiddellijk na de uitspraak weer arresteren, teneinde hem ter beschik king te laten stellen van het hoofd 'der plaatselijke politie in de stad waar Schreieder geacht wordt domicilie te hebben gehad: 's-Gravenhage, opdat deze hem als ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Uitwijzing als ongewenste vreemde ling is een administratieve maatreg;l, die wordt genomen ten aanzien van elke niet op legale wijze ons land bin nengekomen vreemdeling, ongeacht dus zijn of haar eventuele daden in Neder land. De sigarettenfabriek van de Turmac te Amsterdam ligt stil, als gevolg van de actie van een groep van ongeveer 20 arbeiders van de „E.V.C.-tabak", lie Vrijdag j.1. in staking ging en nu de werkwillige arbeiders met molestatie bedreigt. Velen van dezen zijn hierdoor Maandagmorgen niet verschenen, zodat het niet mogelijk was de fabriek op gang te brengen, aldus de directie. Het fabriekspersoneel telt totaal 110 man. SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA Ingevolge een hevige sneeuwstorm aan de gehele kust van de Atlantische Oceaan, zijn Maandag de meeste rei zen op de nationale of transatlantische hichtvaartlijnen afgelast. De vliegtui gen die uit Europa komen, zijn voor lopig opgehouden in Boston Miami e* zelfs op Gander (New Foundland). Weersverwachting. geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewol king met enkele verspreide buitjes. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets kouder. voegde hij daaraan toe, worden op het ministerie van Buitenlandse Zaken be studeerd in het licht van de „ondubbel zinnige verklaring" die Zaterdag door het Sowjet-ministerie van Buitenland se Zaken is uitgegeven en waarin de Westelijke Unie en het voorgestelde Noord-Atlantische Pact worden aange vallen. De woordvoerder zei dat hij op het ogenblik geen officieel commentaar kon geven op de beide laatste zetten van de Sowjet-unie. Hij kon niet zeg gen, of met de Noorse regering over leg zou worden gepleegd. President Truman heeft gisteren volledige erkenning verleend aan de regeringen van Israël en Transjordanie. Deze volledige erkenning betekent, dat de V. S. ambassadeurs bij beide regeringen zullen benoemen. Mogelijk zal James Mcdonald, de speciale ver tegenwoordiger in Israël, de eerste Amerikaanse ambassadeur in Israël worden. Volgens een woordvoerder van het Fcreign Office zal een lid van de Brit se legatigstaf te Boedapest als waar nemer tegenwoordig zijn bij het pro ces tegen kardinaal Mindszenty wan neer de Hongaarse regering hiermede instemt. De Franse MRP-volksvertegenwoor- diger Abbé Gau heeft aan de Hon gaarse gezant te Parijs voorgesteld, door een internationale commissie van justitie-artsen te laten onderzoeken of gebruik gemaakt is van zekere prepa raten om de geestvermogens van kar dinaal Mindszenty uit te schakelen, aldus meldt AFP. Tienduizend gulden gestolen in drie maanden Vorige week Dinsdag werden te Haarlem, zoals bekend, twee jongens van vijftien jaar gesnapt door de politie bij een inbraak in een winkel van snuisterijen. Oorspronkelijk hechtte de Haarlemse politie weinig waarde aan het geval, doch spoedig bleek dat de jongelui heel w.?t op hun kerfstok had- 1 den. Bij het verhoor is komen vast te staan dat de jongens in totaal minstens vijftien inbraken hebben gepleegd ge durende de afgelopen drie maanden Zij komen uit twee keurige gezinnen en zijn geenszins zogenaamde „milieu boefjes". De jongens hielden er thuis een complete beeldroman -biblotheek op na. Zij knutselden graag en hadden daarvoor veel geld nodig. Hun zakgeld was ontoereikend om de nodige ma terialen te kopen en toen zijn zij na enkele kleine diefstallen van kwaad lot erger vervallen. Tenslotte kenden zij geen vrees meer en trokken er stiekum 's nachts op uit om inbraken te plegep. Zij klommen langs waterpijpen en door kleine raampjes in winkels en werk plaatsen binnen en verschaften zich zo geld en knutselmateriaal. Onlangs vonden zij in een kof fis branderij, waar zij via een plat dak wa ren binnengekomen, de sleutels van de brandkast en eigenden zich een groot bedrag toe. In totaal hebben zij onge veer tienduizend gulden buitgemaakt, Waardoor zij zich een zeilboot aan schaften. De rest van het geld verbor gen zij tussen de dakpannen van het ouderlijk huis, waar de politie het aan trof. Een-broertje van een der twee, die het tweetal bespied had door een kier in een schutting, had zich enkele honder den gulden toegeëigend, die eveneens konden worden gevonden. De jongens zijn ter beschikking ge steld van de politie-autoriteiten in en kele omliggende plaatsen van Haarlem, die ook nog een hartig woordje met hen te spreken hebben. Op de vierde dag van het proces- Kravchenko werd vastgesteld, dat Kravchenko in de Verenigde Staten „buitengewone privileges" genoot van vier Amerikaanse regeringsdeparte menten: Buitenlandse Zaken, Justitie Financiën en Politie. Anders kon hij nooit een uitreis-visum hebben gekre gen om onder een valse naam naar Frankrijk te gaan. Op de vraag van Nordmann, raadsman van „Les lettres fran?aises": „Hebt u identiteitsbewij zen die u hier kunt tonen?", antwoord de Kravchenko: „Ik ben niet in de Sowjetunie, waar men een stapel pa pieren nodig heeft Ik ben in het vrije Frankrijk." Hierop volgde een applaus van de publieke tribune. De president, Henri Durkheim, zei dat hij het publiek er wederom op moest wijzen, dat men zich hier in een rechtszaal bevond. Hij beval de verwijdering van één man. Eén van Kravchenko's getuigen was de Franse ingenieur F. Bornet, die zei dat hij van 1941 tot 1945 in Russische gevangenissen had vertoefd „omdat hij Fransman was". Hij achtte ,Ik ver koos de vrijheid" in overeenstemming met de werkelijkheid. Bornet zei dat hij van 1909 tot 1946 ononderbroken in Rusland had gewoopd. Een andere getuige, een Russin uit een kamp voor ontheemden in Duits land, verklaarde, dat veel van de wreedheden, die Kravchenko in zijn boek beschreef,- waarheid waren. Een dergelijke verklaring legde ook de Russische technicus Kysilo af. Maitre Nordmann verklaarde voor de verdediging dat hij hoopte Dinsdag Konni Zilliacus. hét Britse labour-par- lementslid, te kunnen voorbrengen. Max Reimann, de voorzitter van de communistische partij in West-Duits- land, verscheen gisteren te Düsseldorf voor het streng bewaakte gerechtshof, beschuldigd van „aanmoediging tot dis criminatie tegen personen, die het mi litair bestuur of de geallieerde strijd krachten heipen". In een redevoering zou hij hebben verklaard, dat de Duit se politici, die aan het statuut voor het Ruhrgebied zouden meewerken, niet verrast moesten zijn, indien zij even tueel door de Duitsers als „Quislings" zoudën worden beschouwd. Het hof moest de zitting enige minu ten verdagen tot de politie demon stranten, die voor het gerechtsgebouw de Internationale zongen, had verdre ven. Toen de zitting werd heropend was het geroep en gezang evenwel nog hoorbaar in de zaal, doch minder luid. Reimann verklaarde onschuldig te zijn. Hij wordt verdedigd door een Engelse en een Duitse advocaat. Twee k driehonderd mensen, die spandoeken droegen met opschriften als „Weg met het Ruhrstatuut" en „Vrijheid van het woord" wachtten in een zijstraat in de nabijheid van het gerechtsgebouw. Toen Reimann naar buiten kwam, omringde de menigte hem. Met Reimann voorop marcheer den de demonstranten naar het com munistische partijgebouw. Bereden po litie trachtte de menigte uiteen te drij ven. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begro ting van Overzeese Gebiedsdelen spreekt de regering de hoop uit, dat binnenkort meer duidelijkheid zal be staan omtrent de groepen en personen uit de Republiek, die tot overleg met Nederland en de federalisten bereid zijn en langs welke wegen dit overleg het best en het snelst tot resultaat zal leiden. De regering mag zich niet ont veinzen dat de intensieve belangstel ling, welke 't buitenland ^getoond heeft en nog toont voor de Indonesische kwestie, er bepaaldelijk niet toe heeft bijgedragen om de situatie in Indonesië te verhelderen. Een tweede punt van onzekerheid is de vraag, in welke mate en door welke groepen de strijd met gewelddadige middelen op de duur zal worden voortgezet. Het is bekend, dat Tan Ma- lakka zichzelf gesteld heeft als leider van het verzet en dat deze figuur, die al sinds tientallen jaren actief heeft deelgenomen aan communistische ac ties, er reeds vóór de politionele actie in geslaagd was verschillende commu nistische en communistisch georien- teerde groepen te vereni en in een partij, die zich verklaarde tegen elke overeenstemming met Nederland. Inzake, de verhoging van de duurte- toeslag op Indonesische pensioenen, wordt gemeld, dat die thans in be- In haar vijfde half-jaarlijkse rap port aan het Congres heeft de Ameri kaanse commissie voor de atoom-ener gie meegedeeld, dat de Verenigde Sta ten thans beschikken over „super atoombommen", waarvan de explosieve kracht groter is dan van die, welke Na- gasaki en Hirosjima getroffen hebben. Te Los Alamos in Nieuw-Mexico, waar 2700 mensen op het laboratorium werken, zijn nieuwe ontwerpen van atoomwapens beproefd en worden thans vorderingen gemaakt met nieuwe ont wikkelingen in het gebruik van atoom- krrcht voor oorlogsdoeleinden. De productie van splijtbare materia len geschiedt in ijftien staten, in der tig fabrieken op vijf-en-twintig plaat sen. Zij verschaft werk aan tienduizen den personen. Gistermorgen om 6 uur heeft de aan gekondigde staking in het gas- en electriciteitsbedrjjf in België een aan vang genomen. Een eerste gevolg hier van zal zijn, dat Brussel het zonder zijn kleurige lichtreclames zal moeten doen en zijn bioscopen zal moeten sluiten. Hoewel de trams te Brussel gisteren nog normaal reden, wordt ver wacht dat met ingang van heden slechts een beperkte dienstregeling zal gelden. Hoewel de Katholieke vakbond zijn leden heeft ontraden aan de staking deel te nemen en eerst het resultaat der besprekingen af te wachten, wordt het aantal stakers in geheel België op niet minder dan 13.000 man geschat. De besprekingen zijn in de laatste dagen ernstig bemoeilijkt door het feit, dat de betrokken ministers met griep te bed liggen. Ook schijnt in de schoot der regering geen eensgezind heid te bestaan omtrent de te volgen politiek. De levering aan niet-vitale bedrij ven en industrieën zal geleidelijk ver minderen. Een aantal er van is reeds gistermorgen van de stroomlevering afgesloten. De staking zal geen enkele invloed hebben op de essentiële industrieën. Ook de huisvrouwen in Belgie zullen weinig hinder van de staking onder vinden, daar de druk van het gas slechts op enkele uren van de dag ver minderd zal worden. In de provincie Henegouwen was de staking gisteren algemeen en de gas- en electriciteitslevering bedraagt hier nog slechts 40 pet. van de nor male productie. De stakers in het Belgische gas- en electriciteitsbedrijf eisen een basisloon van 16 fr. per uur en de opneming van een zogenaamde stiptheidspremie in het loon. pvAG van zenuwscheuten en schrik- florisanten aan de lopende band: Englandspieler Schreieder in vrijheid, Stalin wil theedrinken met Harry, Moskou snauwt tegen Noorwegen, Fanny moet rust houden, revolutie in Paraguay, overval hier en staatsgreep daar, 't is het wereldje wel, vrienden. Amerikaanse atoomcommissie kondigt super-atoomknotsen aan, -vijfmaal ster ker dan het tuig van Nagasaki (en dat was al afdoende), Amerikaanse bom menwerper start men 42 ton bommen aan boord, dito geleerden bestuderen bij Antillen de invloed van kosmische stralen en hoewel de helft van de mensheid vanavond weer met honger naar bed gaat komen er dagelijks 55000 eters bij. In Engeland draaide een straalmotor van Rolls Royce 100 uren op volle toeren en in Hamburg werd een kapper ter guillotine verwezen om dat hij zijn beide kinderen had ge wurgd. Mevrouw Brown in Man chester, die 51 jaar is en reeds vier kin deren en 2 kleinkinderen bezit, heeft er nog een zoon bijgekregen; moeder en baby in blakende welstand. VflJFTIG jaar geleden verdween de thans 80-jarige heer Domenico Germano wegens moord in de gevan genis van Turijn. Hij kreeg nu gratie en heeft zich een uur op straat ge waagd. Nog nooit had hij trams, bussen, fietsen en auto's gezien. Zijn commen taar was: de mensen zijn stapelgek ge worden; de lui die al dat gedoe hebben uitgevonden moesten levenslang krij gen. In Griekenland zijn weer twaalf mensen ter dood veroordeeld wegens hulpverlening aan de opstandelingen; in Sydney hebben 50.000 Katholieken gedemonstreerd tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty. De landwach- ter Wittkamp uit Bilthoven verklaarde voor de raad van cassatie, dat hij nog steeds gelooft goed gehandeld te heb ben; hij is schuldig aan het fusilleren van drie Nederlanders en hoorde 15 jaar eisen. Van een zending sigaret ten, die uit Engeland via Roosendaal naar Belgie moest, zijn 31 lésten ver dwenen. Een kellner, die een auto handelaar aan kamers had geholpen, kreeg een Cadillac-1948 cadeau. (In New-York). QVER veertien dagen hebben de hakenkruismunten van tien pfen- nig in Oostenrijk geen waarde meer en in Canada werkt men aan een radaroog In verband met de vredesplan nen van Stalin heeft Noorwegen zijn grenzen versterkt. voor blinden, dat hen tegen botsingen beschermen zal. O De, luchtbrug op Berlijn heeft Amerika totdusver 106 millioen dollar gekost. In Amerika heeft mevrouw Thomas, die een pietsie Indiaans bloed in de aderen heeft, van een spoorwegmaatschappij 20.000 dollar schadevergoeding geëist, omdat men haar in een neger-wagon had gestopt. De vrouwen van het Thüringse plaatsje Elstal, waar de Russische soldaten blijkbaar nog al lastig zijn, hebben van de Russische commandant de raad ge kregen, steeds een flesje inkt bij zich tl dragen.'Belaagt een soldaat hen, dan moeten zij hem maar flink vol spatten. Dan loopt hij vanzelf tegen de lamp, want de Russische soldaten hebben maar één uniform. QP Urk voltrekken.zich belangrijke politieke omwentelingen. Daar komt in Juli de reciteervereniging Din- dua met een eigen Jjjst uit bij de raads verkiezingen. Lijstaanvoerders zullen zijn de heren Schrijver en Kale. Churchill heeft de dirigent van het strijkje in zijn hotel (aan de Rivièra) dringend verzocht niet meer te spelen van „Lili Marleen" (het Duitse sol datenlied) „Ik heb de hele nacht van Rommel gedroomd", zei de Geweldige. Q In het arrondissement Breda zijn vorig jaar 1905 personen tegen de jus titie gebotst, omdat zij dronken waren geweest. Het kostte hun met elkaar 589 dagen brommen en ruim 49 miel boete. Twee auto's werden verbeurd verklaard, n In Rome zijn vijf graftomben gevon den van Germanen uit de lijfwacht van Nero. En in West-Friesland treedt Jeremia Blom op als opkoper van bruin* eieren met dubbel* dooier*. Nader wordt gemeld, dat ondanks de staking, Brussel gisteren zijn nor male aanzien had. De trams reden nor maal. In de provincie heeft de metaalfa- briek Beliart Crighton te Oostende het werk moeten staken. Ook enkele fa brieken te Brugge en de katoenfabrie- ken te Hazebroeck hebben hun perso neel naar huis moeten zenden. De trams te Luik rijden normaal, doch sommige telefoonlijnen zijn stroomloos. Slechts twee van de zes telefoonverbindingen met Brussel kun nen gebruikt worden. Te Charleroi wordt in twaalf kolen- schachten niet gewerkt, om dat de« "bielclub is voornemens ten electriciteitsvoorziening is uitgescha keld. Te Anwerpen is de staking van de arbeiders der gas- en electriciteitsbe- drijven kalm verlopen. De centrales worden door de politie bewaakt. Op Vrijdag 4 Februari zal een KLM- Constellation van Schiphol naar Indo nesië vertrekken. Dit toestel zal niet alleen post vervoeren, doch ook een beperkt aantal passagiers. Bovendien zal' op Dinsdag 8 Februari a.s. nog een „Constellation" de reis naar Indonesië aanvaarden. Ook dit toestel zal behal ve post ook een beperkt aantal passa giers meenemen. Het Woensdag 2 Februari via Mauri tius vliegende KLM-toestel neemt geen passagiers mee. Dit toestel vertrekt om 19.00 uur. De beide andere machi nes vertrekken des morgens om acht uur. schouwing genomen is. Het subsidie van 1.000.000, uitgetrokken ten behoeve van de stichting ter bevordering van de culturele samenwerking tussen Ne derland, Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen was bedoeld als aanloop subsidie en zal wellicht wanneer de werkzaamheden zich beginnen te ont plooien, in volgende jaren verhoging behoeven. In antwoord op de vraag van ver schillende leden, welke maatregelen worden voorbereid c.q. genomen ter bevordering van de emigratie uit Ne derland, naar Suriname, kan worden medegedeeld, dat een plan voor ves tiging van Nederlandse boeren in Su riname in studie is. De Memorie besluit met de opmer king, dat onder ogen moet worden ge zien, dat in verband met de gewijzigde militaire omstandigheden het Niwin- subsidie voor een verhoging in aan merking komt. Uit dezen hoofde is in een bijgaande nota van wijziging een verhoging van het Niwin-subsidie met 600.000 aangevraagd. Voor het Gerechtshof te 's-Graven hage had zich in hoger beroep te ver antwoorden W. J. C. van W. uit 's- Gravenhage. Van W. was door de Ar rondissementsrechtbank te 's Graven- hage veroordeeld tot vier jaar en tot een jaar gevangenisstraf resp. voor een in Mei 1947 in vereniging met anderen gepleegde inbraak in het ministerie van Marine, waar 180.000.werd ge stolen en voor een in Dec. 1946 door Van W. ondernomen poging tot braak in het „gebouw van Kunsten en We- tenschapp De procureur-generaal bij het Hof requireerde onlangs resp. zes en twee jaar gevangenisstraf. Het Hof veroor deelde Van W. tot vier „n twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De Belgische Koninklijke Automo- behoeve e^a zgn. van een veiliger wegverkeer „s o s"net te organiseren. Hiertoe zullen om de 3 km op de 70 hoofdwegen van België telefoontoestel len worden aangebracht, die 's nachts door lichtsignalen zullen worden aan geduid. In nood verkerende autobe stuurders zullen aldus ieder ogenblilj van de dag hulp kunnen inroepen van garagehouders, artsen, ziekenhuizen, en politie, waarvan de telefoonnum mers bij de toestellen zijn aange bracht. Nog dit jaar zal een aantal we gen met deze posten wórden uitgerust. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeu warden veroordeelde gisteren Wilhelm Albrecht, ex-commandant van het „Aussenkommando" te Leeuwarden, conform de eis ter dood. Albrecht heeft, zo zeide de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof tijdens de be handeling der zaak tien dagen gele den, over het leven van iedere Fries beschikt gedurende de bezetting. Hij oefende een terreur uit in de provin cie die ieder met afschuw vervulde. Zonder vorm van proces werden velen vermoord en velen mishandeld. HOOFDREDACTEUR VAN „DE HAAGSE POST" OVERLEDEN In de nacht van Zondag op Maandag is na een ziekte van enkele dagen over leden de uitgever en hoofdredacteur van „De Haagsche Post", de heer S. F. van Oss. Salomon Frederik van Oss werd in 1868 te Vierlingsbeek (Noord- Brabant geboren. Hij begon zijn jour nalistieke loopbaan in 1888 als corres pondent van het „Algemeen Handels blad" te Londen. In 1914 begon hij met de uitgave van „De Haagsche Post", welk blad hij sedertdien als hoofd redacteur heeft geleid. DOODSTRAF GEëlST TEGEN PIER NOBACH. Voor de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft de advocaat-fiscaal de doodstraf geëist tegen de beruchte landwachter en S. D. handlanger Pier Nobach uit Doezum. De advocaat-fiscaal noemde Nobach een hoogst verwaand individu en een groot egoist en simulant. STAKINGEN IN HONGARIJE Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" zijn in Hon garije op grote schaal fabrieksstakm- gen uitgebroken uit protest tegen het nieuwe stelsel van „productienormen", dat met het nieuwe jaar door de corti- munisten is ingevoerd. De verjaardag van Prinses Beatrix werd in huiselijke kring gevierd. Prin ses Wilhelmma kwam haar oudste kleindochter zelf gelukwensen. Zater dag werd er een kinderpartij gegeven voor vriendinnen van prinses Beatrix. Een enkel vriendinnetje bleef het hele weekend logeren. Als verjaardagge schenken kreeg prinses Beatrix lees boeken, een schooltas, slofjes en ge reedschap voor haar boetseerles. BRITSE MOTORTORPEDOBOTEN NAAR NOORDELIJKE IJSZEE Drie motortorpedoboten van de Brit se marine zijn uit Portsmouth vertrok ken voor een speciale reis naar de Noordelijke IJszee. De vaartuigen zul len ongeveer 6 weken a 2 maanden in de Nbordelijke wateren vertoeven. Zij zijr- evenals de bemanning speciaal voor dit doel uitgerust en zullen Ber gen, Trondhjem en Tromsö aandoen ap de tocht, die haar zo ver mogelijk in de Noordelijke wateren zal voeren als de weersomstandigheden het toe laten. DE BESPREKINGEN OP RHODOS Van Israëlische zijde wordt de ver wachting uitgesproken, dat de „vre desconferentie" op Rhodos vóór a.s. Vrijdag geëindigd zal zijn. Op Rhodos is men algemeen van oordeel dat het meningsverschil over de wapenstil stand zal worden overbrugd. DE EISEN DER CHINESE COMMUNISTEN Het Chinese kabinet heeft op een spoedbijeenkomst besloten de commu nistische eis tot arrestatie van Tsjiang Kai-Sjek en andere leiders van de hand te wijzen. „GROTE BEER" NAAR INDONESIË Het troepenschip „Grote Beer" zal morgen 2 Februari met detachemen ten van het Kon. Ned. Ind. Leger en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDONESIë De opvarenden van het s.s. „Grote Beer", dat op 2 Februari a.s. met mili tairen aan boord uit Amsterdam naar Batavia vertrekt, kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 3 Februari a.s. in de brievenbussen aan. wezig is.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1