Noorwegen stelt Sowjetunie gerust Groeiende kracht van het Westen wekt vrees in het Kremlin vrees in Voorlopig geen Uselmeerwater Kort Bestek Zuiveringsactie op Java voortgezet Woensdag 2 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10497 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen aggressieve politiek of militaire bases Luchtlijn naar Batavia wordt uitgebreid Meer post en meer passagiers Correcties Westduitse grens nog voorlopig B.F.O. bespreekt het bezoek aan Hatta c.s. Gevallen in Indonesië Geheim vredesplan van Dr, Bunche Prins Bernhard bezoekt Engelse renstal Weerbericht Jeruzalem thans deel van Israël Plannen voor drie IJ-tunnels gereed Guerrilla gericht tegen bedrijfsleven en verkeer Stalins aanbod niet in overweging, mits Stalins vredesoffensiefTACTIEK De verklaring zal niets veranderen Het beleid van de Pro vmcie Kees Kievit verbetert eigen record Het proces tegen Kardinaal Mindszenty Ziekenhuisstaking in Parijs Tilden gearresteerd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ,„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Noorwegen heeft een antwoord ver zonden op de Russische nota, waarin om verduidelijking van het Noorse standpunt ten aanzien van een Noord- atlantlsch pact werd verzocht. Hierin wordt gezegd, dat het een „natuurlijke zaak is voor Noorwegen als zeevarende mogendheid, die aan de Atlantische Oceaan ligt" de voor waarden te onderzoeken tot een mo gelijke deelneming aan een Atlan tisch pact. De nota die, aldus Reuter, in verzoenende termen is gesteld, ver klaart de gelegenheid toe te juichen, dat Noorwegen zijn opvattingen over de veiligheidsproblemen aan dé Sow- jet-regering kan mededelen. Noorwe gen had gehoopt, dat de V.N. sterk genoeg zouden zijn vrede en veilig heid te verzekeren. Deze hoop was echter niet vervuld. Noorwegen moest daarom naar regionale beveiliging uit zien in het kader der V.N. Aangezien de jongste Scandinavische besprekin gen mislukt waren was het voor Noor wegen nodig geworden de voorwaarden te onderzoeken tot het deelnemen aan een regionaal veiligheidssysteem, waaraan aan de Atlantische Oceaan gelegen landen deelnamen. Naar wij vernemen kan ten aanzien van de luchtverbinding Amsterdam Batavia thans het volgende worden ge meld: De machine die heden avond 19 uur van Schiphol via Kahrtoum en Mauritius naar Bata via vertrekt is de Constellation „Delft" onder gezagvoerder Risseew. Dit toe stel zal vier ton post meenemen. Door de ervaringen van de vlucht van ge zagvoerder De Haas met de „Franeker" is het mogelijk om één ton post meer mee te nemen dan op de eerste vlucht. De machines, die Vrijdag en Dinsdag a-s. naar Batavia zullen gaan, kunnen elk twintig passagiers meenemen. Hier uit volgt, dat boeking voor de verbin ding AmsterdamBatavia in beperkte mate weer mogelijk is. Het staat nog niet vast, welke route de laatstgenoem de twee toestellen zullen vliegen. Naar vernomen wordt, is voorge steld begin komende week te Parijs een slotbijeenkomst te houden van de werkcommissie der zes mogendheden inzake wijzigingen van de Westduitse grens. Op deze bijeenkomst zou een officieel communiqué moeten worden opgesteld over een accoord tussen de zes mogendheden ten aanzien van ver scheidene kleinere territoriale wijzi gingen en een officiële commissie moeten worden ingesteld voor het uit voeren van deze wijzigingen. Ten aanzien van de grenscorrecties, waarover in de Provinciale Statenzit- ting van Limburg gister enkele leden informaties vroegen, heeft de heer Jos. Maenen medegedeeld, dat de grenswijzigingen, waarom het thans gaat, inderdaad bescheiden zijn, maar dat die slechts beschouwd kunnen wor den als voorlopers van de latere defi nitieve wensen. De Sowjetunie wordt verzocht te waarderen, dat Noorwegen nooit deel zou nemen aan een aggressieve politiek en nooit zou toestaan, dat Noprs ge bied voor een dergelijke politiek ge bruikt zou worden. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens welke zij verplicht zal worden militaire ba ses open te stellen voor buitenlandse strijdkrachten, zolang Noorwegen niet aangevallen wordt of blootge steld aan bedreiging met een aanval. De plenaire vergadering van de bij eenkomst Federaal Overleg, die Maan dagmiddag in het gebouw van de voor malige volksraad te Batavia werd ge houden, heeft ongeveer 2 uur geduurd, 's Avonds hebben het bestuur van de BFO en de leiders der -delegaties aan gezeten aan een diner ten paleize. Gis teren werd tussen de delegaties infor meel overleg gepleegd, waarna heden wederom een plenaire vergadering zal plaats hebben. Deze bijeenkomst was 'bijeengeroe pen ter bespreking van het verslag van de bijzondere commissie, die o.a. een bezoek heeft gebracht aan de Republi keinse voormannen te Prapat en op Banka en die brieven van Sukarno en Moh. Hatta mee terug bracht. Uit de kringen der conferentie vernam Aneta, dat de regering de BFO heeft vejzocht, haar mening kenbaar te maken over de resolutie van de Veiligheidsraad. Men kon nog niet zeggen, wanneer zulks zou geschieden. De huidige bij eenkomst van de BFO wordt algemeen zeer belangrijk geacht. De regering maakt bekend, dat .tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. der le kl. H. Kennedy uit Bo venkerk. Sold. L. van Meer uit Steen bergen (N.-Br.) Sold. E. K. Pateman uit Driebergen. Sold. L. M. van den Boom uit Boekei (N.-Br.) Korp. W. F. Penning de Vries uit Nijmegen. 2e Lt. S. Amels uit Zeist. Sold. W. Schmitz uit Arnhem. In de Scheveningse vishallen is Dinsdagochtend ter gelegenheid van het feit, dat de verdeling van zeevis onder de handelaren is opgeheven en de prijzen zijn vrijgegeven, het gehate visverdelingsboek door de verheugde vissers en handelaren ter aarde besteld. Onder gejubel dragen de met feestneuzen getooide doodgravers het verdelingsboek ten grave. Dr. Ralph Bunche, de waarnemende bemiddelaar der Verenigde Naties in het Palestijnse conflict, heeft aan de Israelietische en Egyptische afgevaar digden een nieuw, geheim vredesplan overhandigd, dat, naar men verwacht, beslissend zal zijn voor het slagen of het falen van de onderhandelingen op het eiland Rhodos, die thans 19 dagen hebben geduurd. Beweerd wordt, dat het plan een compromis-voorstel bevat betreffende de vaststelling der bestandslinies in de Negeb-woestijn. In de Transjordaanse hoofdstad Am man is een conferentie van Arabische politieke leiders gehouden, tijdens welke een resolutie is aangenomen, waarin wordt verklaard, dat Jeruza lem onder Arabisch bewind behoort te blijven. Met zijn particuliere Dakota is Z.K.H. Prins Bernhard gisterochtend van Soesterberg naar Engeland gevlo gen De prins zal de gast zijn van de Hertog De Beaufort, opperstalmeester van de Engelse Koning, die een der hoge gasten was bij de inhuldigings plechtigheden van Koningin Juliana. Hertog De Beaufort is een der weinige Engelsen, die nog een grote renstal houdt. Het doel van het Prinselijk be zoek is kennis te nemen van de spe ciale voorbereidingen, die getroffen worden voor en de training van de Engelse Olympische Equipe voor de Hippische sport. Vandaag staat een speciale jachtrit ter ere van de Prins op het programma. De Prins, die het vliegtuig zelf be stuurt, is vergezeld door Ritmeester J. J. L. Baron van Lynden, bekend Nederlands Olympisch ruiter. Donder dag keert Prins Bernhard naar Neder land terug. MOHAMMEDAANS CONGRES ONDER ABD EL KRIM Abd El Krim, de leider van het Ma rokkaanse verzet tegen Frankrijk en Spanje van 1921 tot 1926, is uitgenodigd om als voorzitter het Mohammedaanse congres te leiden, dat op 19 Februari te Karatsji zal worden geopend. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Ma tige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. In. de vroege pch- tend lichte, en vooral in het Oos ten en Zuiden op vele plaatsen matige vorst. Overdag tempera tuur om het vriespunt. De Israelietische regering heeft beslo ten het militaire gouverneurschap over Jeruzalem te beëindigen, aldus is officieel medegedeeld. Dit betekent, dat Jeruzalem thans deel zal gaan uitmaken van de staat Israël. In de gisteravond gehouden verga dering van de Amsterdamse gemeen teraad deelde de wethouder voor Openbare Werken, mr. J. van der Velde, mede, dat een plan voor de bouw van Y-tunnels gereed ligt en binnenkort zal worden gepubliceerd. B. en W. achtten het echter niet ver antwoord eerder aan de uitvoering van het plan te beginnen, dan op het tijdstip waarop vast staat, dat althans de eerste van de drie in het project opgenomen tunnels zonder stagnatie kan worden voltooid. Van officiële zjjde is een overzicht gepubliceerd van de ontwikkeling in de militaire toestand gedurende de afgelopen week. „Het overzicht ver meldt, dat in het algemeen de activi teit der benden zowel op Java als op Sumatra voornamelijk is gericht te gen het bedrijfsleven en het verkeer op de wegen. De hoeveelheden wapens en munitie die de Nederlandse troepen regelmatig in beslag genomen hebben, beperken voor het bendewezen echter steeds meer de mogelijkheden. Ook in de afgelopen week heeft zich een aantal leden der voormalige T.N.I. gemeld. Enkele benden in het Buitenzorgse en ten zuiden van Tjiandjor veroor. zaakten enige onrust, terwijl ook in het Subangse en het Sumedangse te gen rondzwervende benden moest wor den opgetreden. In de gebieden ten zuiden van Garut en Tasikmalaja is er wrijving tussen benden onderling. Ook hier moest worden opgetreden door patrouilles, evenals ten Oosten van Tjiawi. Tengevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djokja en Solo is daar verbetering in de toestand merkbaar, terwijl in de regentschappen1 Kudus en Pati normale toestanden terugke ren. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat in het gehele Westelijke deel plaatselijke zuiveringsacties worden voortgezet. Over Noord-Sumatra wordt in het overzicht gemeld, dat in het Noorde lijke grensgebied van de Negara Su matra Timur, een opleving van de bende-activiteit valt te constateren. In het berggebied ten Oosten van Benkulen, in Zuid-Sumatra en op het Semen-plateau kwamen Nederlandse patrouilles meermalen in botsing met rondzwervende benden. In liet overi ge gedeelte van Sumatra is het over het algemeen rustig. Het State Department heeft mede gedeeld, dat zjjn adviseur voor Sowjet.- russische aangelegenheden, Charles Bohlen, en Sir Oliver Franks, de am bassadeur van Groot-Brittannië, vast gesteld hebben, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië de verklaringen van maarschalk Stalin niet in overwe ging moeten nemen wanneer die ver klaringen niet in officiële vorm worden overgelegd. Van bevoegde zijde te Parijs wordt gemeld, dat de ambassadeur van Groot- Brittannië te Parijs, Sir Oliver Harvey, Dinsdagnamiddag ontvangen is door de Franse minister van buitenlandse za ken, Robert Schuman, met wie hij een onderhoud had „over de internationale toestand in verband met de jongste Sowjetrussische initiatieven". (Van onze diplomatieke medewerker) CTALINS gemoedelijke praatje met de Europese vertegenwoordiger van de Internationaal News Service vormt de climax van een vredesoffensief, dat reeds enige weken aan de gang is. Het begon met redevoeringen van de lei ders der Franse en Italiaanse commu nisten, Cachin en Togliatti. De draai, die deze rode veteranen zo plotseling namen, was een gevolg van het échec, dat de communistische partijen in het Westen gedurende de laatste maanden onmiskenbaar geleden hebben en, mis schien, van de labiliteit der communis tische positie in Oost-Europa (Tito en ondergronds verzet in Tsjechoslowakije wegens de gedaalde levensstandaard). Dat niemand minder dan generalissi mus Stalin zich thans aan het hoofd van het natuurlijk door hem zelf ont ketende „vredesoffensief' stelt, bete kent, dat het Kremlin met het oog op de situatie, welke gekenmerkt wordt door een groeiende kracht van het Wes ten, de tijd gekomen ach' om van tac tiek te veranderen. Niet van doelstel lingen, want die hlijvi i altijd dezelfde: de communistische wereldheerschappij. Deze heerschappij kan volgens de leer van Lenin en Stalin niet langs de rechte weg bereikt worden. Op een grote sprong vooruit zal dikwijls een stap achteruit moeten volgen. Daartoe ziet het Kremlin zich thans gedwon gen, maar, en ook dit ligt geheel in de lijn der communistische strategie, men zal trachten deze terugtocht zp goed koop mogelijk te maken. Voor het „vredesoffensief" heeft men een ogen blik uitgekozen, waarop de in ieder geval theoretische mogelijkheid nog In de Memorie van Antwoord op het verslag der afdelingen van de Provin ciale Staten van Noord-Holland wordt o.m. aandacht gewjjd aan het probleem der watervoorziening. Op grond van wetenschappelijk on derzoek mag worden aangenomen, dat het IJselmeerwater van de tegenwoor dige samenstelling tot drinkwater van behoorlijke kwaliteit kan worden ver werkt. Het vraagstuk van de kostprijs va. het water wordt echter vooral be heerst door de wijze, waarop het water wordt getransporteerd. De daarvoor no dige werken vereisen een kapitaals investering van vele millioenen en zul len zeker in de eerstkomende jaren door materiaalschaarste niet kunnen worden uitgevoerd. De noodzakelijke diepgaande en tijd rovende uitwerking van de destijds op gemaakte voorlopige plannen voor de IJselmeervoorziening zal echter wor den voortgezet. Hiervoor is op de be groting een post van 25.000 uitgetrok ken. In het zwembad de Regentes te Den Haag verbeterde Kees Kievit gister avond voor de tweede maal in één week het Nederlands record 100 meter rugslag. Tijdens de nationale zwem wedstrijden van Zian legde hij deze afstand in 1 min. 8.8 sec., waarmede hij Zondag j.1. te Eindhoven noteerde, met 0.2 sec. verbeterde. DAGEN zijn in deze soepele winter allemaal zowat anderhalve graad te warm; oud-minister Deckers (vloot en vee) wordt voorzitter van de totalisator; opa Beukema te Ruurlo heeft het eerste wilde zwijn in dit jaar geschoten en er mogen weer journa listen uit West-Duitsland in het buiten land gestationneerd worden. Dat is zo n beetje het voornaamste nieuws van daag. De rest is óók huilen met de lamp uit. De taille van de gemiddel de Engelsman is sinds 1939 5 cm. smal ler geworden. De fabrieken van cos- luums houden daar rekening mee, die van ondergoed echter niet, zodat de gentlemen de grootste moeite hebben om hun teveel aan ondergoed in hun pak te proppen. TROUWENS: dat komt ook in Ne derland voor. Bij een voetbal wedstrijd viel een speler van „Volen- dam" uit en dus moest een invaller invallen. De man zou vóór c'e tribune even z'n overhemd uittrekken. Na dat overhemd kwam er nóg een overhemd, toen een hemd, toen nóg een hemd, toen nóg een hemd. Zeven hemden trok de man uit. Daarna stootte hij op het voet balshirt en huppelde speels het veld op. Sportieve jeugd! In de diergaarde van München is een papegaai de grote trekpleister. Het dier roept alsmaar !lll!UtWllllUIIUIinillllUmilllllllllll!VI!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU!l!llllllllllllll!IIIIIIIIIIUIIUUiUIUI|l Heil Hitier. Men heeft hem Goebbels genoemd. De Belgische Automobiel club gaat langs de grote wegen op af standen van 3 kilometer telefoons aan brengen voor gestrande automobilisten; naast het toestel komt een volledig lijstje met de nummers van garages, politie en eerste-hulpstations. j^jlCHAEL, de ex-koning van Roe menie, heeft in de nabijheid van Lausanne een villa gehuurd. Hij gaat er -AVf.-.'* M'n zuster heeft zo'n Italiaanse manier van niezen over zich gekregen. met zijn vrouw wonen. De executie van de tot de strop Veroordeelde Tsje- choslowaakse generaal Pika is uitge steld in afwachting van het beroep, dat bij aangetekend heeft. Er worden dit jaar 15 millioen kuikentjes gebroed. Méér kan niet, omdat we krachtvoer te weinig hebben. De Argentijnse re gering heeft afgezien van de door pre sident Peron voorgestelde maatregel om de vreemdelingen, die langer dan twee jaren in Argentinië verblijven, te dwingen zich te laten naturaliseren. J7EN Italiaanse professor heeft op een reis door Tibet de plaats kun nen vaststellen waar de geheimzinnige koningsgraven liggen. O De in de oor log uitgevonden streptomycine is een goed middel tegen de tuberculose, dat 50 pet. van de zieken kan redden, zo luiden de conclusies van specialisten, die te Mexico City op het achtste Pan- Amerikaanse congres voor de tuber culose waren bijeen gekomen. De Waalse politici in Belgie zitten somber te cijferen. In de laatste 17 jaren nam de Vlaamse bevolking met 386.250 zielen toe, terwijl de Waalse bevolking met 61.398 zielen verminderde. Volgens het huidige kiesstelsel zullen de Vlamin gen onbetwistbaar meester in het par lement worden. Nu willen de Walen liever een ander kiesstelsel. Wat betreft het watergebruik in de provincie wordt opgemerkt, dat het verbruik ten plattelande sterker is toe genomen dan in de steden. De oorzaak hiervan wordt geweten aan verspil ling. Ook echter is de lekkage toege nomen als gevolg van het steeds inten siever en zwaarder wordende verkeer op de veelal slappe wegen in de pro vincie, waardoor veel buisbreuk en lostrillen van buisverbindingen voor komt. De krachtige propaganda tegen deze verspilling zal worden voortgezet. Tot strafrechterlijke maatregelen zou den Gedeputeerde Staten voorshands niet willen overgaan. Een verhoging van het aandeel der gemeenten in de kosten van verpleging van behoeftige geesteszieken wordt in derdaad onvermijdelijk gënoemd. Te genover de leden, die de vrees te ken nen hebben gegeven, dat dit tot gevolg zou kunnen hebben, dat bepaalde ge meenten voortaan geesteszieken thuis zullen houden, omdat zij tegen de hoge kosten opzien, moge er aan herinnerd worden, dat plaatsing in een gesticht geschiedt op verzoek van de familie of wel van de Officier van Justitie, doch niet op verzoek of last van het ge meentebestuur. Voorts zullen de gemeenten het pro vinciaal subsidie in de posten voor het Nijverheidsonderwijs ""moeten missen. Ingevolge de bepalingen der Nijver heidsonderwijswet worden de kosten van dit onderwijs aldus verdeeld, dat 70 of in andere gevallen 75 daar van, ten laste komt van het Rijk en 30 resp. 25 ten laste der desbe treffende gemeenten. Voor een provin ciale subsidie van 20 in de kosten der gemeenten, bestaat, gezien de fi nanciële positie van de provincie geen aanleiding meer. Wat de toestand van deze financiën betreft wordt in de me morie opgemerkt, dat deze, mits de voorgestelde maatregelen inderdaad ge troffen worden, niet al te bedenkelijk is. Niets waarborgt evenwel, dat dit in de toekomst zo zal blijven. Voor de bestrijding van de tubercu lose is voor 1949 een bedrag van 225.000 geraamd. De opname-wacht lijsten voor sanatoria bevatten op het ogenblik ongeveer 575 namen, waar voor voor rekening van Amsterdam 300 komen. Wat betreft de industrialisatie, zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat tegen de vestiging van onderne mingen geen bezwaar bestaat in die centra van het platte land, waar de land- en tuinbouw geen voldoende be staansbasis voor de groeiende bevol king bieden. De belangstelling voor de zgn. industrieflats, die in meerdere ge meenten in aanbouw zijn, is door de te hoge huren zeer gering. De provin cie heeft bij de minister aangedrongen op verandering van de bestaande rege lingen. LIJKEN VAN ONTVOERDE PLANTERS GEVONDEN De stoffelijke resten van drie Euro pese planters en 2 Chinese employés van de onderneming Sumberaju, in Oost-Java, die op 19 Januari werden ontvoerd zijn nabij de onderneming te- ruggevónden. De lijken waren door de bende begraven. bestaat de Westelijke landen, die met hart en ziel naar vrede verlangen, af te brengen van het sluiten van het Atlantisch pact. Inderdaad bestaat er daarom geen tegenstelling tussen de chantage-politiek, welke Rusland nu tegen Noorwegen toepast, de felle, tegen de Westelijke Unie gerichte ver klaring van Molotow en Stalins vrede lievende taal jegens Amerika. De verklaring van Stalin, nietszeg gend als zij in wezen is, kan niets tot de oplossing van de wereldproblemen of de beëindiging van de koude oorlog bijdragen. Wat de ontmoeting met Truman betreft: Stalin heeft al eens eerder verklaard, dat hij de Ameri kaanse president wel wil spreken. Daarentegen zei Truman onlangs nog, dat wanneer Stalin met hem wilde praten, hij maar naar Washington moest komen. Daartoe heeft de gene ralissimus zich echter niet Dereid ver klaard. Ook de antwoorden van Stalin ever de blokkade van Berlijn laten de zaak, zoals zij was. Zijn uitlating over het afschaffen der reisbeperkin gen, waartegenover het Westen de voor het welslagen van het Marshall plan zo vitale wéderopbouw van het Duitse industriegebied ten minste tijdelijk zou moeten onderbreken, be tekenen waarschijnlijk weinig meer rlan het vroegere Russische aanbod tot opheffing van de blokkade in ruil voor contröle van het geldwezen en de handel. En hoe Rusland werkelijk over de ontwapening denkt, heeft de wereld reeds geleerd uit de debatten in de Verenigde Naties over contröle op de atoomenergie en aanverwante vraag stukken. Het Westen, dat thans, naar uit de reacties van Witte Huis en Foreign Office duidelijk blijkt, daden en geen woorden wil, heeft daarom geen en kele reden, 'zich opnieuw aan een con ferentietafel te zetten, waar bij gebrek aan ware overeenstemming toch niets goeds geboren kan woren en boven dien de juist op gang gebrachte vei ligheidsmaatregelen gemakkelijk in het gedrang kunnen komen. Een innig samengaan van de democratie en het totalitaire communisme is een onmo gelijkheid. Wat misschien wel moge lijk is, is een modus vivendi, een ac coord, dat aan het Westen veiligheid schenkt, zonder dat het gedwongen is ten koste van een verlangzaming van zijn economisch herstel steeds grotere sommen voor bewapening uit te geven, Om tot deze toestand te geraken, is het nodig, dat de Sowjetunie de lan den van Oost-Europa de vrijheid her geeft. Slechts vrees voor een totale nederlaag zal Moskou daartoe kunnen bewegen. Naar ik meen, interpreteert men Stalins verklaring goed, indien men aanneemt, dat het begin van deze vrees er is. Ongetwijfeld echter is de angst nog niet zo sterk, dat het Wes ten er gebruik van zou kunnen maken om tot het noodzakelijke doel te ko men. Daarom kan de juiste reactie op het „vredesoffensief" van het Krem lin slechts zijn: doorgaan op de één maal ingeslagen weg. Vijf en dertig van de tachtig plaat sen, die beschikbaar zijn in de zaal, waar het proces tegen Kardinaal Mindszenty zal worden gevoerd, zijn toegewezen aan de buitenlandse pers en haar tolken. De aangewezen zaal was de grootste, die in het gerechtsgebouw beschikbaar is. Alle grote Westerse persbureaux zouden ertegenwoordigd zijrï, aldus een woordvoerder van de Hongaarse regering. Vertegenwoordigers van het Hon gaarse Rooms-Katholieke episcopaat hebben aan minister-president Istvan Dobi verklaard, dat zij besloten had den de beslissing in het geval van Kar dinaal Mindszenty aan de regering te laten en dat zij in dit geval geen be paald standpunt innamen. Het personeel van zes Parijse zie kenhuizen is gister in staking gegaan zonder het resultaat af te wachten van het referendum over staking, dat on der 34.000 personen, die aan de staats- ziekenhuizen verbonden zijn, wordt gehouden. Een gezamenlijk comité van de drie betrokken grote vakbonden deelde la ter mede, dat volgens de eerste uitsla gen van het referendum 95 procent van het personeel, met inbegrip van de verpleegsters, voor neerleggen van het werk gestemd had. Tegen William Tilden, de 55-jarige voormalige Wimbledon kampioen en in zijn tijd de sterkste beroepsspeler, is een arrestatiebevel uitgevaardigd op beschuldiging van zedenmisdrijf met een zeventienjarige jongen. De beamb ten van de kinderpolitie, die Tilden arresteerden, zeiden dat hjj zijn verba zing uitsprak over de tegen hem uitge brachte beschuldiging, waarvan hij de juistheid ontkende.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1