Openbare nutsbedrijven onder de loupe E Chefarine 4 L-rEGEN/Jgr^y-V Scnnema Kamer veroordeelt arrestatie van Kardinaal Mindszenty Woonruimievordering slechts in uiterste noodzaak Residentie GEMEENTERAAD DEN HELDER Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. AVONTUUR HOEST SiTiüüp KNIPCURSUS Mr. Joekes over bedrijtspensioen Nog steeds onrust in Indo-China IJmuiden Belgische staking duurde slechts één dag V er koud an - Grieperig Het Radioprogramma De dagen van onze gemeentelijke gasfabriek zijn geteld. Over enige jaren zullen nog slechts de beide gashouders met een nabijgelegen metergebouwtje herinneren aan de dagen dat de Fabrieksgracht vunzig geurde en dat 's nachts het lichte geratel van de transportkarretjes de rust brak. Het is de bedoeling dat binnen vijf a zes jaar ons lichtgas zal worden geproduceerd bij de Hoogovens in Velsen en via een lange hogedrukleiding naar Noordhollands Noordpunt zal worden vervoerd. En misschien zal dan tegelijkertijd het grootste percentage van ons drinkwater worden onttrokken aan de duinen, die diezelfde Noordpunt be schermen tegen de Noordzee. Deze dingen werden besproken in de raadsverga dering van gisteravond, naar aanleiding van enkele voorstellen uit de raads- portefeuille. Overigens bestond de agenda goeddeels uit hamerstukken, welke wij niet alle meer zullen aanhalen. Bij de, opening deelde de voorzitter, burgemeester G. Ritmeester, mede dat de raadsleden Smith (PvdA) en Van Zwijndrecht (Prot.-chr.) we gens ziekte verhinderd waren. Hij wenste hun van harte beterschap toe. Een serie ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen, waar na aan de orde kwam het voorstel om afwijzend te beschikken op een ver zoek tian de Nederlandse Bond van Overheidspersoneel. Daarin werd ge vraagd om het gemeentepersoneel een toeslag te verlenen van f 2,50 per week of f 11 per maand. De heer Schreu- d e r (CPN) wilde wel dat daarover gestemd werd. Hij was juist verheugd, dat „ook van niet-communistische zij de op een loontoeslag werd aangedron gen, en dat ook blijkbaar anderen dan communisten de toeslag van f 1 te klein vinden". De heer Ran (KVP) vond daarentegen, dat het adres van genoemde bond sterk naar agitatie rook. Het voorstel van B. en W. kwam op verzoek van de heer Schreuder in stemming, met als gevolg dat het met 17 tegen 2 stemmen (van de beide CPN-leden) werd aangenomen. B. en W. hadden verder voorgesteld om het voor 1949 aan de openbare scholen beschikbaar te stellen bedrag per leerling vast te stellen op f 21,41 voor het L. O., f 18.47 voor het VGLO en f 25,64 voor het ULO, bij welke be dragen waren inbegrepen f 0,50 per leerling voor administratiekosten. De raad ging hiermede accoord, nadat de heer E ij 1 d e r s (Prot.-chr.) voor de toekomst de wenselijkheid had bepleit van een verhooging van laatstgenoemd bedrag. In het voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van leermiddelen etc. voor het gemeente lijk lyceum, was sprake van een cen traal magazijn van natuur- en schei kundige instrumenten. Mr. Mulder (Prot.-chr.) vroeg of het niet moge lijk was om een gecombineerd instru mentarium in te richten voor lyceum en H.B.S. De voorzitter toonde aan, dat dit op onoverkomelijke practische bezwaren zoü stuiten. In de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werden de af tredende leden, mevr. G. H. Teune van der Vijgh en de heren W. J. Bak ker en G. P. de Lange, herbenoemd. Als bestuursleden van „Het algemeen weeshuis" werden benoemd: in de vacature van mevr. J. SmitWinkel man dezelfde en in de vacature van de heer F. H. Nypels de heer H. J. J. Nypels (2 stemmen voor, 17 stem men blanco). De aftredende bestuurs leden van het gemeentelijk bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, de heren I. J. Gaakeer en H. Meijer, wer den herkozen. Het voorstel betreffende het stich ter van een schoolgebouw ten behoeve De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voor koming en ter bestrijding van griep. Haar in de juiste ver houding tezamen in één tablet verenigd is de werking nog krachtiger. Elk tablet bevat Che- farox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t I 0.7» 16 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Door het niet invoegen van een stuk zetsel in ons feuilleton gister stuk zetsel is ons feuilleton gister even in de war gelopen. Wij laten het Heb je wel eens gehoord van de be ruchte vendetta?" „Ik wou, dat ik jou fantasie had", zei Steensma bewonderend. „Ik ver zeker je plechtig, beste kerel, dat er geen enkele vrouw in het spel is". „Dan geef ik het op", zei Storm moe deloos. „Zeg maar wat je wenst en be schik maar over mij. Zal ik dan mijn spullen morgen maar hier laten bren gen?" „Je zult er me een groot genoegen mee doen", zei Steensma. „Huisbewaarder van meneer de ba ton", spotte Storm. van de school Bankastraat werd terug genomen, evenals de aanbeveling voor de benoeming van een geschiedenis leraar aan het gemeentelijk lyceum. Woningnood. De heer Ran (KVP) juichte het toe, dat een regeling was ontworpen, krach tens welke ook bij het vrijwillig be schikbaar stellen van* woongelegenheid in de kosten wordt bijgedragen. Spre ker hoopte, dat de Helderse ingezete nen die nog woonruimte disponibel hebben, door deze regeling zouden worden aangespoord tot het inzien van hun sociale plicht. De heer Eijlders (prot.-chr.) be. treurde het dat de regeling eerst op 1 Januari j.1. kon ingaan, waardoor de goedwillenden die voordien woon ruimte vrijwillig hadden afgestaan, niet meer ervan konden profiteren. Hij wenste een rigoureuzer optreden tegen over inwoners, die woonruimte over hebben, maar deze niet wensen af te staan. Wethouder Van der Vaart kon zich in de gedachten van de heer Eijl ders verplaatsen. Alleen waarschuwde hij voor al te lichtvaardige critiek. Het was toch op zichzelf wel verheugend dat nu voor de toekomst een billijke regeling was getroffen. De voorzitter ging even in op de door sommigen gewenste vordering van woonruimte. Hij wilde graag bij gele genheid van de heer. Eijlders een on gave ontvangen van enkele concrete gevallen, opdat deze onderzocht zouden kunnen worden. Overigens stond snr. zeer sceptisch tegenover het z.g. «a menwonen". Wanneer het vriiwib'g kan, dan is het prachtig. Wanneer ech ter een gedeelte van een woning wordt gevorderd, dan is het gemeentehestun voor een deel verantwoordeliik voor wantoestanden dte kunnen ontstaan. De oplossing moet gezocht worden in de richting van duolex woningen, waarin de samenwonende gezinnen eescheiden kunnen leven. „Ik heb nog altijd hoon. dat we binnen afzienbare tijd uit de moeilijkheden komen", aldus de burge meester. Gas en water. Toen het voorstel betreffende het herstel van een gashouder ter tafel kwam, uitte mr. Mulder zijn be zorgdheid over de financiële moeilijk heden die de gemeentebedrijven de laatste tiid opleveren. Met name de gasfabriek heeft reeds tonnen geëist. Spr. was belangstellend, wat er in de naaste toekomst nog meer aan de gas fabriek zou moeten gebeuren. De heer Schreuder trok zelfs de wenselijkheid van de voorgenomen herstelling in twijfel. Op grond van informaties, ingewonnen bii de men sen die aan de kleinste gashouder be zig zün. meende hij dat het materiaal van de gashouders herstel niet meer loonde. „Als we toch een persleiding krijgen, waarom maken we dan geen nieuwe gashouders?" Wethouder Van der Vaart was ervan overtuigd, dat de gasfabriek de eerste drie of vier iaar nog wel kan doordraaien. Het ligt toch in het voornemen om over te gaan tot het betrekken van gas van elders omdat het zelf produceren in de toekomst duurder zal uitkomen. Het gasver bruik is thans hoger dan ooit tevoren, en de behoefte zal steeds groeiende bliiken. Oo de duur zal de capaciteit van de gasfabriek onvoldoende ziin. Dit jaar zal de beslissing inzake een eventuele persgasleiding moeten wor den genomen. Wellicht kan reeds dit iaar met de aanleg begonnen worden. Er is op dit punt contact opgenomen met de gemeente Alkmaar, welker gasfabriek reeds gas levert tot aan Schagen. De leiding kan van Schagen naar Den Helder worden doorgetrok ken. waarna Alkmaar een aanvullen de hoeveelheid kan leveren, en des noods Den Helder wederkerig kan bij springen wanneer de Alkmaarse gas fabriek eens mocht tekort schietên. Daarna kan worden aangestuurd on een verbinding met de Hoogovens, en dan zullen in Den Helder nog slechts de gashouders en een gebouwtje voor de meters en regulateur-apparaten e.d. nodig zijn. Het is niet onmoge lijk, dat deze toestand reeds over vijf zes jaar zal zijn bereikt. In antwoord op hetgeen de heer Schreuder had opgemerkt, bracht de wethouder naar vuren, dat de bouw van nieuwe gashouders was overwo gen. Wanneer de kosten daarvan bin nen het raam der mogelijkheden wa ren gebleven, dan was men graag daartoe overgegaan, vooral omdat de gashouders dan op een andere plaats konden worden gebouwd. De deskun digen waren echter van oordeel, dat het thans voorgenomen herstel vol doende zal zijn om de gashouders voor een lange reeks van jaren bruikbaar te maken. De klacht van de heer Schreuder zal echter worden onder zocht. Naar aanleiding van een op merking van mr. Mulder, verklaarde wethouder Van der Vaart dat de gemeente niets voelt voor overname van het electriciteitsbedrijf door het P.E.N. Nog vijf andere gemeenten in deze provincie huldigen hetzelfde standpunt. Water. Na gas en licht kwam ook het water in de raadszaal. De heer Prins (VVD) had met belangstelling kennis geno men van hetgeen ten aanzien van het gemeentelijke waterleidingbedrijf was medegedeeld. Hij vroeg zich echter af, of men juist op Bergen was aangewe zen. wanneer inderdaad uitbreiding van het eigen waterwipningsgebied on mogelijk mocht bliiken. Liggen er op Texel geen mogelijkheden? Ook daar heeft men belang bij een waterleiding. Mr. Mulder vroeg of de nieuwe electrische installatie voldoende capa citeit zou hebben, wanneer het eigen v/aterwinningspebied wel zou worden uitgebreid. Voorts informeerde hij, waarom men de benodigde electrische stroom rechtstreeks van het PEN wil de betrekken. Wethouder Van der Vaart lichtte naar aanleiding van deze vragen en op merkingen het „watervraagstuk" uit voerig toe. Wel bezien is dit een pro bleem, dat geheel Nederland aangaat, gelet op het steeds toenemende water verbruik en de geleidelijke daling van het grondwaterpeil. Landelijke commis sies hebben deze zaak in studie. Vast staat wel, dat wij niet raak kunnen doen zonder de gevolgen voor anderen te overwegen. Er zal echter voor Den Helder een oplossing moeten worden gevonden. De persleiding van Alkmaar heeft een beperkte capaciteit, en de ge meente voelt er weinig voor om straks misschien twee millioen te moeten uit geven voor een nieuwe leiding. Het PWN wil liefst zoveel mogelijk bij de waterlevering worden betrokken, en het is niet onwaarschijnlijk dat het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning hiermee sympathiseert. De direc teur der gemeentelijke water- en licht- bedrijven wil niet graag „bij de duivel te biecht" en daarom onderzoekt hij de zaak thans zelf. Hoe de uitkomst van dit onderzoek zal zijn, de verbetering van het pompstation kan rustig door gang vinden. Uitbreiding van het aan tal pompen zal altijd mogelijk zijn. Rechtstreekse stroomleverantie door het PEN wordt geprefereerd, omdat het aanwezige net op bepaalde punten geen te grote belasting kan verdragen. Zolangs het laagspanningsnet nog niet is verbeterd, verdient het aanbeveling om te profiteren tot rechtstreekse stroomlevering aan afnemers boven de 20 kW. De laatste agendapunten (betreffen de de electriciteitsvoorziening van Huisduinen, de aanschaffing van een fraise-bank voor het waterleidingbe drijf, en de tennisbanen van HTC) gin gen onder de hamer door. Zodoende kon ondanks het feit dat de open bare vergadering eerst om kwart vóór negen was geopend reeds om half elf de raad uitééngaan. 1 ZWIISAl FABRIEKEN ..APELDOORN Wij openen weer een nieuwe Schrifte lijke Knip- en Naaicursus. Lesgeld 2.— per maand, 2 lessen p. w. Inschr. tot 15 Febr. onder motto „Knippen" bur. v. d. blad. In de gistermiddag gehouden verga dering heeft de Tweede Kamer de al gemene beraadslaging over de wette lijke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioen fonds voortgezet. Nadat de heren Hoogcarspel (CPN), Kikkert (CH) en Droesen (KVP) hun bezwaren naar voren hadden gebracht, heeft de minis ter van Sociale Zaken, de heer Joekes, het wetsontwerp verdedigd, waarbij hij betoogde, dat er behoefte aan een wet telijke regeling is. Er behoort één ri sicodrager te zijn. Het premie-vrij Staatspensioen, zoals dat door de heer Hoogcarspel wordt voorgestaan, is om financiële redenen alleen al niet te ver wezenlijken. De verhouding tussen be drijfspensioenfonds en oudedagsver- zekering is moeilijk concreet te beant woorden, aldus de minister, maar een zeker samengaan is geen bezwaar. De replieken over deze aangelegenheid komen Woensdag aan de orde. Avondvergadering. In de avondvergadering werd begon nen met de begroting van Buitenland se Zaken. Daarbij werden de buiten landse aspecten van de Indonesische kwestie naar de begroting van Over zeese gebiedsdelen verschoven. De heer Burger (Arb.) sprak over de neutraliteitspolitiek van Nederland, die niet langer gehandhaafd kon wor den. Spr. bracht de wenselijkheid naar ALKMAAR, 31 Jan. 1949. (AJkm. Ex portveiling). Witlof I 30—38, II 15—27; Rode kool 714; Witte kool 5; Savoye kool 6.508; Groene kool 6.5022; Spruitkool extra, 38—42, I 30—36, LI 12- 28; Boerenkool 13—30; Andijvie 8036; Winterpeen 5.50—6.70; Waspeen 8—13; Uien 8—8.50; Prei 7-^—12; Knolsoep 1.50 6.50 en Soepgroenten 1011. Appels: Bramley Seedling 48; Goudreinetten 60 —79. voren van nog betere voorlichting. De heer Ruygers (Arb.) bepleitte de be noeming van sociale attaché's in de landen der. Westelijke Unie en betoog de, dat de Benelux-landen er recht op hebben, zitting te krijgen in de militai re, .veiligheidsraad .voor West^Duits- land, waarvan sprake is. De heer Schmal (CH) toonde zich een voor stander van de federalistische gedach te. De heer Serrarens (KVP) diende vervolgens een motie in, mede onder tekend door de heren v. d. Goes van Naters, Ruygers (Arb.), Tilanus (CH) Korthals (VVD) en mej. Klompe (K VP) waarin de Kamer protesteert te gen de arrestatie van Kardinaal Minds zenty, die in flagrante strijd wordt ge acht met de kortelings geproclameerde rechten van de mens. Nadat ook de heren Weiter en Ger- brandy het woord hadden gevoerd, werd de vergadering geschorst tot Woensdagmiddag één uur. Uit Saigon wordt bericht, dat Ho Tsji Minh, de leider van de Vietminh, welke de Fransen in Indo-China be vecht, voor de radio heeft verklaard een geheime overeenkomst te hebben met generaal Mao Tse Toeng, de lei der van de Chinese communisten. In dezelfde radio-uitzending werd medegedeeld, dat Von Yen Giap, de rechterhand van Ho Tsji Minh, alle Vietnamese strijdkrachten heeft opge roepen zich gereed te houden vooreen algemene tegenaanval op de Franse troepen in Indo-China. KLM-VLIEGTUIG NIET BESCHOTEN. Gistermiddag arriveerde op Schip hol, het speciale KLM-vliegtuig, de Dakota PH-TCH, met de deskundigen van het Internationale Hof van Justi tie. De delegatie heeft in Albanië een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de „straat Korfoe"-affaire. Zowel de gezagvoerder R. van der Krouwel als dr. Garnier Coignet, lid van de delegatie, spraken de geruch ten, als zou het vliegtuig boven Tirana zijn beschoten, ten stelligste tegen. Ook de andere gedelegeerden toonden zich verwonderd over deze, naar hun zeggen, „onjuiste berichten". DRIE MAANDEN VOOR REIMANN. Max Reimann, de leider van de com munisten in West-Duitsland, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zal naar verluidt tegen het vonnis in hoger beroep gaan. Reimann is beschuldigd van discri minatie jegens personen die het Britse militaire bestuur steunen. DE ORGANISATIE VAN DE TOTALISATOR Naar wij vernemen heeft oud-minis ter mr. dr. L. H. Deckers zich bereid verklaard het voorzitterschap op zich te nemen van de stichting voor de tota- lisator in Nederland. De oprichting van deze stichting kan thans spoedig tege moet worden gezien. OMZET VAN RIJKSVISAFSLAG STIJGT SNEL De omzet van het Staatsvissèrsh'aven bedrijf vertoont nog steeds één tendenz tot stijging. Gedurende de maand Januari was de vermeerdering van de omzet bijzonder groot. Er werd voor f 710.416,54 omgezet, tegen f 471.288.98 in JaJnuari 1948 en f 481.248 in dezelfde maand van 19471 VISSERIJBESOMMINGEN De aanvoer aan de Rijksvisafslag be stond gisteren uit 800 kisten schol, 450 kisten tong en tarbot, 500 kisten schel vis, 250 kisten schar, 15 kisten griet, 165 kisten makreel, 25 kisten bot, 350 kisten koolvis, 215 kisten haring, 15 kisten leng, 150 kistenkabeljauw, 20 kisten poon en 40 kisten met diverse vissoorten. I De „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die Zaterdag in het dok werd gesleept, heeft vandaag zijn nieuwe schroef gekregen. Het ge vaarte wordt aan de as van het zeekasteel bevestigd. „En gratis mooie kamers met vol ledige bediening", vulde Steensma ernstig aan. „Het enige dat ik van je vraag, Storm, is, dat je een klein plaatsje voor mij openhoudt als ik on verhoopt eens even in mijn eigen vei lige huis wil vertoeven". „De gast in eigen huis", zei Storm „Een prachtige titel voor een toneel stuk." „Lach er maar niet om", zei Steens ma ernstig. „Ik verzeker je, dat er wat mij betreft, niets te spotten of te lachen valt. Ik wilde, dat ik evenveel kans had op de honderdduizend uit de eerstvolgende trekking van de staats loterij als jij binnen drie maanden op mijn meubels en mijn boeken". „Ik wou, dat je maar niet zo ellen dig mysterieus was", antwoordde de journalist. „Waarom speel je geen open kaart? Ik zou je misschien op ver scheidene manieren kunnen helpen". „Ik heb je reeds verteld", zei Steens ma, „dat ik mijn woord gaf, dat ik er niet over zou spreken". „Goed", zei Storm berustend, „dan zal ik J« er niet meer naar vragen". „Je kunt me een pleizier doen" zei Steensma, „door mij morgen zoge naamd naar de trein te brengen. „Ik zai in het station wel een kaartje naar Delft of naar Leiden kopen, 't Is maar, dat juffrouw Van Lunteren, die misschien ook op het perron zal ver schijnen, aan iedereen kan vertellen, dat ik werkelijk vertrokken ben" „Zoals je verkiest", zei Storm luste loos. „Heb je nog andere laatste wil len?" „Doe niet zo somber", zei Steensma glimlachend. Denk er maar aan, dat ik-je over drie maanden, als alles ach ter de rug is, misschien huivering wekkende copie voor je courant zal kunnen leveren. En ga nou mee de stad in, want ik moet jullie admi nistratie even opbellen". „Waarvoor moet je de courant heb ben?" vroeg Storm. „Wou je misschien toch de benoeming....? Dan moet je bij de redactie zijn". „Niets daarvan", zei Steensma. „Ik wil eenvoudig een advertentie op geven". „Verloofd", Storm, .dngonlour Jelle Steensma en „Kom nou maar mee," zei Steens ma glimlachend, en volg mij naar de telefooncel op de hoek van de straal". „Maar", zei Storm, „je hebt hier toch een toestel op je schrijfbureau". Dat is voor het opgeven van mijn advertentie niet geschikt", legde Steensma uit. „In raadselen wandelt de mens op aard," zuchtte de journalist. „Vooruit dan maar, ouwe jongen. Mag ik horen wat je hebt te adverteren?" „Natuurlijk mag je dat", zei Steens ma. „Kom maar mee, kerel." „Waar ga je heen?" vroeg Storm. „Ik dacht, dat je naar die cel op de hoek wilde". „Laten we even een om weggetje maken", stelde Steensma voor. „We gaan eerst eens op de Bezuidenhoutse weg kijken". „Dat noemt ie een omweggetje," zuchtte de dikke journalist. „Enfin, ik zal me maar over niets meer verba zen. Ir Steensma wandelde een kwartier later lang* paroion „Rustoord Hst lag met zijn hoge vensters en bijna geheel gesloten gordijnen als een stukje versteende rust temidden van hel stadsverkeer. Tegen het hek van het souterrain leunde achteloos een jonge man met het voorkomen van een tuinman. Hij stopte met zijn door aardvuil veront reinigde handen een doorgerookt pijp je en hield er een met zijn hand om- schut vlammetje bij, waarna hij met zichtbaar welgevallen een paar rook wolkjes voor zich uit blies. Hij keek belangstellend naar een dame, die moeizaam de trappen van de hoge stoep besteeg en aan de grote koperen knop van de bel trok. Nadat zij was binnen gelaten, haalde hij een oude courant uit zijn binnen zak, zette zich behagelijk op de onder ste stoeptrede en was een moment la ter schijnbaar geheel verdiept in het wereldgebeuren. Jelle Steensma begreep, dat die man riet plichtmatig geduld wachtte op het ogenblik, dat hij Steensma zelf de voordeur zou openen om het pand ts verlaten. De aangekondigde staking in dc Belgische gas- en electriciteitsbedrUven heeft één dag geduurd. Na besprekin gen tussen Trochet, de Belgische mi nister van arbeid, en delegaties der werkgevers en werknemers, h-eeft de minister medegedeeld, dat de staking in de bedrijven is geëindigd. De vak bondleiders zullen de arbeiders per radio tot hervatting van de arbeid aan zetten. Het Belgische openbare leven heeft van de staking niet veel nadeel onder vonden. In Antwerpen werden de cen trales door de politie bewaakt, doch evenals in Brussel en Luik zijn de trams normaal blijven rijden. Enke-' le fabrieken hebben het werk stil moeten leggen, in Charleroi werd in twaalf kolenschachten niet gewerkt, omdat er geen stroom was. DRIE POOLSE PARLEMENTSLEDEN VERDWENEN. Drie parlementsleden, oud-medewer kers van de oppositieleider Stanislas Mikalajczyk, leider van de Poolse Boe renpartij, zijn sedert een maand met hun gezin verdwenen. Sedert de vlucht van Mikolajczyk. in October 1947, hebben deze drie leden van de Boerenpartij practisch niet meer deelgenomen aan de werkzaam heden van het parlement. HET INTERNATIONALE GEZAGSORGAAN VOOR HET RUHRGEBIED. De overeenkomst waarbij een inter nationaal gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied wordt opgericht, zal volgende week te Londen worden getekend door vertegenwoordigers van Engeland, de V.S., Frankrijk, Belgie, Nederland en Luxemburg. BRITS-FRANS-AMERIKAANSE MANOEUVRES. Op een conferentie van militaire vertegenwoordigers te Heldelberg zijn plannen ontworpen voor gezamenlijke manoeuvres van de Amerikaanse, Brit se en Franse bezettingstroepen in Duitsland. De voorstellen zullen aan de legercommandanten in de drie zo nes ter goedkeuring worden voorge legd. VERANDERING DER „RECHT SPRAAK" IN TSJECHOSLOWAKIJE Volgens in Tsjechoslowakije van kracht geworden nieuwe wetten op de rechtspraak, is het recht spreken door een jury afgeschaft. Voorts moeten rechters, advocaten en rechtsgeleerden in het algemeen examens afleggen in de door Marx en Lenin gepropageerde beginselen, alvorens hun loopbaan te kunnen aanvangen. DAMPO is niet de goedkoopste, maar wel de béste verkoudheidszalf. Zuivert en verruimt de luchtwegen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM 1 301 m Nieuwsberichten oir. 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6 30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikké- been 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 NCRV-koccr 8,45 Ferdinand Huyck (Hoorspel) 9,30 Trio-fantasia 10,00 Henri Tomasi dirigeert het Concertge bouw-orkest 10,25 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramo foonplaten 10,20 Dr A J v d Graaff U.35 Slot-accoord HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Gramo- locmplaten 6,30 Vraaggesprek 7,00 Ltzing 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Opera-concert 9,20 „Luci fer", treurspel 10,15 Ines Carrillo (piano) 10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Rustige avondklanken VOOR DONDERDAG HILVERSUM l 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,33 Amusements-orkest NCRV: 3,00 Omroep-orkest 6.00 Le ger des Heils-kwartier 6,15 Land- en tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 „De ex-illegaliteit in het S W G 7,35 Het actueel geluld 7,45 De Regerings-Voor- uchtingsdienst antwoordt 8,05 Program ma-proloog 8,15 Jubeldam bereidt zich voqr op zomergasten 9,3o Familie-com petitie 10.00 Trojanenmars 10,05 „De vaart der Volken" 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Swee- luick-kwartet 11,40 Slot-accoord HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 8 en 11 uur AVRO: 8.15 Ochtendvaria: 10,15 Arbeidsvitaminen; 12,38 Joop Walvis orgel; 1,20 Metropole orkest; 6,15 Sportpraatje; 6,30 The roman- ders; 7.00 Met „De Eendracht" op avon- p, 8,05 In het radio zoeklicht; 8,15 Radio tuur; 7,10 AVRO's avondschool; 7,45 gr philharm orkest; 8,35 Vertellingen in woord en muziek; 9,15 „De sterkste lief de", hoorspel; 10,30 Melodieën van Percy Grainger; 10,45 Dr J v d Grient spreekt; 11.15 gr pl Heb je me nu genoeg in de tuin der mysteries laten ronddwalen?" vroeg Storm een beetje kregelig toen ze eindelijk bij een telefooncel ston den. „Komt het met je raadselachtige plannen overeen, dat je dit toestel ge bruikt of moeten we bepaald....?" „Kom maar mee", zei Steensma lachend, „en kruip ook maar in dit glazen huisje. Je mag alles horen wat er getelefoneerd wordt". Hij ging met Storm in de cel en belde het huis van jonkheer. Van Waardenburg op. Hij hoorde dat de hoorn aan de andere zijde van het toestel werd ge nomen en nam onmiddellijk het woord. „U spreekt met Van Kerkhoven", zei hij. „Ik zou em» rPn geboorte advertentie willen opgeven." „Een geboorte-advertentie?" vroeg een verbaasde stem. „Ja, ik spreek toch zeker met de courant?" vroeg Steensma nerveus. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3