Stad en Omgeuuu} Laatste lezing over de Russische letterkunde Tussen „Ot en Sien" en „Sartre Toonkunstkoor in „De Zondvloed" en „De Vespers' Christelijke jongeren van het platteland te Alkmaar bijeen Rode haan kraaide bijna Boven de raming Heldcrse Sportraad Interessant programma H.C.S.C. ID.E.K. I HET LEVENDE LUK" Enkele seconden Theo deed het zelf Het A.B.C.-cabaret In: Van de havenkant Predikbeurten Loop der bevolking De Schager Markt Scheepvaartberichien Schagen Bouw Cemenebrug gegund IJmuiden India: „Politionele actie is oorlog" Belastingverlaging bij huurverhoging ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN VERDIENEN Ontwikkeling een plicht tegenover de gemeenschap Er is een Frans spreekwoord dat zegt: „Reculer pour mieux santér"wat zo ongeveer betekent dat men soms een langere aanloop moet nemen om een goede sprong te kannen maken. Op zichzelf kan het besluiten tot „reculeren" wel eens swaarder vallen dan de sprong zelf. Vooral een vereniging, die een soort cul turele verplichting op zich heeft genomen, om periodiek voor het forum te verschijnen, laat niet graag de mensen onnodig op zich wachten. De heer Her man Zaai, do begaafde dirigent van het Toonkunstkoor, zal ongetwijfeld de zelfde mening zijn toegedaan. HU heeft echter het zwaarst laten wegen wat het zwaarst was, en de belangstellende buitenwereld een poosje geduld laten oefe nen. Intussen konden de dames en heren van het koor oefenen op de zware partijen uit „Le Déluget van Salnt-Saëns en „De Vespers" van Mozart. Woens dagavond hebben pl.m. vierhonderd stadgenoten het resultaat van het trouwe en gedegen repeteren kunnen beluisteren in de Nieuwe Kerk. Eerstgenoemd werk is een sympho- nisch gedicht De auteur Louis Gallet gaf een romantisering van het over bekende bijbelverhaal, en Saint-Saëns schreef er de muziek bij die wel uiter mate geschikt is om de beeldende kracht van de woorden te ondersteu nen. Deze Franse componist heeft ook in dit werk zijn sprankelende geest la ten werken, gebruikmakend van een grote kennis der muzikale mogelijkhe den. Het bijbels gedicht moet hem in sterke mate hebben geïnspireerd, om dat Saint-Saëns een grote bewonderaar was van de natuur. Het besef van de menselijke kleinheid tegenover de on begrijpelijke machten der natuur heeft hem wellicht aangespoord tot het be nutten van zijn muzikale gaven, om hiermede althans in de geest over de materie te kunnen zegevieren. Daar door ademt zijn werk geen diepe me lancholie. Zelfs tegenover de grootste rampen zou hij een blijmoedige onder toon van bewondering kunnen laten klinken. Dat blijkt ook in „Le Déluge" waarin de verwoestende kracht van de zondvloed bijzonder kleurrijk wordt getekend. Koorpartijen, soli en piano passages zijn op meesterlijke wijze ge rangschikt. Voortdurend wordt de aan dacht gevestigd op het Goddelijk drei gement, dat hij het zondig mensen geslacht zal verdelgen. In het machtige tweede deel komt het dreigement tot uitvoering. Het koor bezingt de in drukwekkende gebeurtenis, terwijl de piano steeds herinnert aan de Godde lijke waarschuwing. Uit dit tweede deel spreekt minder mededogen met de gestrafte mens, dan wel ontzag voor de Machtige die zijn woorden waar maakt. In het derde deel wordt de Goddelijke erbarming bezongen. Het ontzag maakt weer plaats voor bewondering. En wanneer God ten laatste belooft, de aarde niet meer te zullen vervloeken, dan wordt de cirkel weer gesloten. De rust van de aanvang, die toen echter getuige ook de inleiding voor piano nog vol dreiging was, is weer bereikt. Het Toonkunstkoor heeft deze ex pressieve compositie op voorbeeldige wijze tot haar recht laten komen. De vrouwenstemmen waren verre in de meerderheid, en daardoor werden de mannen soms voor al te zware eisen gesteld, maar toch kreeg door deze ver houding die op zichzelf een wan verhouding is, waarin liefst zo spoedig mogelijk verandering moet komen de koorklank dat lichte en blijmoedige, dat naar onze mening in dit werk op zijn plaats was. De zware pianopartij werd zeer muzikaal gespeeld door Miep van Luin-Riemersma, die zich nimmer liet verleiden tot klanktech- nische effecten. Eenzelfde combinatie van begaafdheid en bescheidenheid werd ook aangetroffen in de zangsolis ten. De sopraan Coby Frankendaal heeft een licht-gesluierde stem met een devoot karakter. De alt Janny Nijland heeft een mooi timbre, dat nu wellicht door een klein na-griepje werd be- invloed. Hun beider stemmen zijn niet bijzonder krachtig, evenmin als die van de tenor Henk Meyer. Laatstge noemde heeft echter een warm en mild geluid, waarover hij met een uitste kende techniek en een fijn gevoel be- EEN HOED KOOPT U IN EEN SPECIAALZAAK DE ZAAK VOOR DE MAN VAN SMAAK Gistermorgen omstreeks tien uur zag de heer Van Leeuwen uit de Koning dwarsstraat vlammen en rook op het platje van de zaak van Herman de Haan. Hij rende naar boven, liet de brandweer waarschuwen en bluste de brand, die al duidelijk vanaf de straat zichtbaar geworden was. Binnen drie minuten na het waarschuwen van de brandweer, stond de rode wagen met de zwart geuniformde brandweerlieden al voor de deur. Gelukkig was ingrij pen of nablussen niet meer nodig, dank zij de activiteit van de bewoners. Maar toch is dit onmiddellijk ter plaatse zijn van de brandweer een bewijs van het perfecte werken van het alarmsysteem. De brand was ontstaan in een hou ten kolenbak, waarin as terechtgeko men was, die nog niet voldoende ge blust was. Laat het een waarschuwing zijn voor allen, die wel eens onvoor zichtig met de asbak omspringen. De opbrengst van de feestavond, die Maandag j.1. door de Algemene Mili taire Pensioenbond werd gegeven ten bate van het Noodfonds Weduwen- zorg, heeft f 391.42 bedragen, waarme de de raming van f 250 dus niet on belangrijk werd overschreden. schikt. De bas Carel Willink moest zich in dit kwartet een tikje intomen; hij heeft een welluidend en krachtig stemorgaan. De sopraansoliste oogstte ieders zwij gende bewondering vooral in het Lau- date Dominum uit het tweede werk van dit concert „De Vespers" van Mo zart. Dit loflied op de majesteit van de Schepper heeft een meer wezenlijk re ligieus karakter dan „Le Déluge". Wel licht in verband daarmede heeft het als kunstwerk een groter diepgang. De indrukwekkende koorpartijen werden bezield en overtuigend gezongen. De heer Zaal heeft zijn mensen zo goed getraind, dat hij ieders persoonlijke enthousiasme heeft weten dienstbaar te maken aan het totale effect. Het zoeken van dit niveau is, gelet ook op de huidige samenstelling van het koor, zeker geen sinecure. In „De Vespers" bleek wederom met hoeveel begrip voor de woordinhoud gezongen wordt. Er was een voortreffelijke eensgezind heid tussen koor, pianiste en soliste. Men kon zich rustig overgeven aan de stroom van klanken. Na het laatste „Amen" stierf de klank weg en bleef het stil. Er was geen applaus en geen slotwoord. En misschien was dat ook wel goed. In drukken, opgedaan op een avond als deze, vervagen toch al snel genoeg. Opnieuw heeft het bestuur van de Helders® Sportraad met medewerking van een aantal aangesloten verenigin gen een sportavond georganiseerd. De ze keer zullen medewerken de tafel tennisclub I.V.A., de keurploeg van de gymnastiekverenigingen, de boksclub „De Ring", de Marine Schermvereni- ging en de vereniging P.P. Het programma dat zal worden uit gevoerd zal afgewisseld worden door twee sportfilms. De eerste geeft een beeld van het wedstrijdzeilen op de Friese Meren, terwijl de tweede ge heel gewijd is aan de gymnastiek. Vóór de pauze zal een tafeltennis wedstrijd worden gedemonstreerd, waarvoor IVA twee bijzondere krach ten hoopt uit te nodigen. Vervolgens zullen de heren paardvoltige en de da mes laagbrug geven. Daarna komt de instructeur van De Ring, de heer Hes sels. met een demonstratie schijnge vecht. Na de pauze zal de directeur van P.P., de heer Lagerwey, enkele van de damesleden van deze vereni ging een springriet- en knotsoefening laten maken. Hierop volgt een partij schermen. Als besluit van deze binnensportavond het nummer hoogbrug heren. De avond zal gehouden worden op Donderdag 10 Februari a.s. in Centraal, aanvang 8 üur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bestuursleden van de Sportraad, An kerpark 29 en Celebesstraat 19. Morgen bindt het eerste elftal de strijd aan tegen DEK uit Medemblik. Daar de uitwedstrijd tegen dit elftal met 5—1 werd gewonnen, zou men kunnen denken, dat de overwinning gemakkelijk behaald kan worden. Men zij echter voorzichtig. Weer heeft HCSC de kans om voorlopig op de tweede plaats te komen. Andijker Boys die met één punt voorsprong op HCSC deze plaats momenteel bezetten, staan voor de moeilijke uitwedstrijd tegen het ongeslagen EVC. De wedstrijd vangt aan om half vier. Verder wordt gespeeld Schoorl aHCSC a. II In de derde lezing over de Russi sche letterkunde heeft dr. Saalborn voor de Helderse Volksuniversiteit en kele fragmenten voorgelezen uit het toneelstuk „Het levende lijk" van Tolstoi en enkele citaten uit werken van Dostojewski. In eerstgenoemd to neelstuk wordt verteld van Fedja, die een doordraaier is en wiens vrouw een toevlucht vindt bij een jeugd vriend. Een zigeunermeisje wil, dat Fedja zijn huwelijk ontbindt en dan doet hij het voorkomen of hij zich ver dronken heeft. Lange tijd daarna ver raadt hij zich en zijn vrouw zal dan wegens bigamie veroordeeld worden. Als hij dat verneemt, schiet hij zich zelf neer. Voor de rechter had hij ge pleit voor het geluk van zijn vrouw. „Waarom", zo had hij betoogd, „mag zij niet gelukkig zijn, als ik hiermede ook gelukkig ben? Dit is onrecht en een triomf van de maatschappelijke leugen!" De inhoud van dit toneelstuk is van een geconcentreerde eenvoud en draagt een typisch realistisch karakter. Tol stoi en Dostojewski waren beide gro te kunstenaars, maar zij hadden niets met elkander gemeen. Tolstoi was een mysticus, realistisch, helder en een voudig. Dostojewski raadselachtig, een wereld op zichzelf. Tolstoi moralist, Dostojewski metaphysicus. Toistoi een man van het land, Dostojewski een stadsmens. Dostojewski plaagde zijn lezers, door hen van bladzijde tot blad zijde dieper mee te nemen in een peil loze afgrond; er was bij hem een be hoefte, een verlangen naar het lijden. In tegenstelling met Tolstoi, die rijk was en steeds rijker werd, was Dosto jewski zo arm dat hij zelfs zijn huis raad en lijfgoed naar de lommerd brengen moest. Tolstoi hield zich bezig met sociale problemen, Dostojewski interesseerde zich daarvoor niet. Hij was noch so cialist noch moraalprediker, maar hij begreep het zieleleven van de abnor male mens. Zijn werken waren eigen lijk vizioenen van een verschrikke lijke zondigheid. Ook Dostojewski kende de drie levensfasen, onderschei- eer. door een wijsgerig landgenoot: kinderlijke reinheid, verval en mis daad, en wedergeboorte. Deze laatste fase wordt in de Wes terse literatuur overgeslagen. Zolang wij braaf zijn, weten wij niet wat slecht is. Maar het lijden is be langrijk. Dostojewski gelooft dat de mens naar lijden haakt, teneinde de verlossing deelachtig te worden. Zijn ceuvre ademt daardoo'- een dien er barmen met de mens. die het lijden niet begrijpt en er niet in kan berus ten. Verschillende titels van zijn wer ken vertolken reeds dit gevoel. Dr. Saalborn liet enkele boeiende fragmenten horen. Het waren ver schillende wonderschone passages, die de ziel van Dostojewski ontsloten. De ze man haatte de revolutie, omdat zij het product was van de eigenliefde dei- intelligentie. De intellectuele „Ik-heid" moest een loochening van de vrijheid des geestes impliceren. Dostojewski wist, dat de mens bij brood alleen niet leven kan. Hij zag de ramp, die ko men zou wanneer men het Westerse radicalisme in toepassing bracht. Hij meende ook, dat het Russische volk met zijn Messiaanse inslag een uitver koren volk was. Hij doorzag het ideaal van de slechte persoonlijkheid en besefte, dat de levende liefde aan haar ten offer vallen moest. Volgens zijn gevoel kunnen de mensen eerst nader tot elkaar komen, wanneer zij tot zichzelf zijn ingekeerd. De docent besloot zijn bijzonder mooie voordracht met de woorden, die aan Dostojewski's graf werden uitge sproken: „Hij geloofde in de oneindige Goddelijke kracht van de menselijke ziel, die wij onder elkander moeten leren begrijpen". De heer J. W. van Vendeloo bracht de spreker dank voor deze voordrachten, waarnaar de bezoekers met zo'n intense belangstel ling hadden geluisterd. Wij herinneren er aan, dat morgen de huis-aan-huis- en straatcollecte ten bate van de SIMAVI zal worden gehouden. Ieder heeft over de post een foldertje thuisgehad. Op bescheiden, maar klemmende wijze werd daarin aangetoond hoe noodzakelijk het SIMAVI-werk is, en hoezeer het ieders financiële steun verdient. Er wordt in deze dagen veel geklaagd, maar er wordt in deze dagen ook nog veel gesnoept en gerookt. Ieder mens draagt nu eenmaal zichzelf een goed hart toe. Op een .dag als morgen kun nen wij echter bewijzen, op zijn tijd ook iets voor anderen over te hebben. Wanneer de SIMAVI-bus langs komt, moeten we onze eigen „nooddruft" eventjes door een verkleinglas (mis schien is een gewoon glaasje zelfs wel voldoendebekijken, en voor enkele seconden oog krijgen voor het grote leed dat door millioenen van onze medemensen, van onze rijksge noten, tussen de keerkringen geleden wordt. In die paar seconden kan juist een gift in de collectebus terechtge komen zijn. Weinige seconden en wei nig geld per persoon, zij kunnen met elkander bijdragen tot de leniging van een ondraaglijke nood. Dames en heren, die in plaats van een paar seconden een paar uur var. hun tijd beschikbaar willen stellen voor het SIMAVI-werk, kunnen dat doen door aan de collecte mede te helpen. Morgenochtend om negen uur kunnen zij ten raadhuize de collecte bussen en lijsten in ontvangst neen. En legt U ook Uw gift klaar Toen de heer T. Mallet spoedig na de bevrijding het perceel Bassin gracht 47 betrok, had het reeds vijf jaar leeggestaan omdat het voor be woning niet meer geschikt was. De vloer was eruit, het houtwerk ver dwenen, het behang aan flarden, maar Theo knapte alles netjes op, zodat hij kort daarop zjjn reparatie-inrichting voor uurwerken en naaimachines kon openen. Nu is de zaak opnieiuw ver bouwd. In de avonduren heeft de heer Mallet zelf op de benedenverdieping een aardige toonkamer in elkaar ge timmerd. Het atelier verhuisde naar boven. Deze ondernemende middenstander heeft nog verdere plannen, maar de uitvoering daarvan zal moeten wach ten tot de woningnood wat minder nijpend is geworden. Voorlopig kan de heer Mallet echter tevreden zijn met het resultaat van xjjn arbeid. Tweehonderd Nieuwediepers, die nu niet direct wekelijks voor hun spanning naar Amsterdam kunnen gaan, hebben Woensdagavond weer e kwikklng gezocht en gevonden aan een goed, zeg maar: buitenge" stukje „kleinkunst" in de zee van would-be „kleinkunst", waarmede zov conferenciers zeggen te dwepen. De dubieuze betekenis van het woor kunst" buiten beschouwing latende, mogen wij dus met genoegen co dat het in zijn beste vorm door Wim Kan, Corry Vonk en hun mede" van het ABC-cabaret alle eer is aangedaan. nen genieten, en ook de geneesmidde len tegen oppervlakkigheid en egoïsme gaarne geslikt. Wim Kan heeft voor zijn nieuwste „idéé", zoals het gehee wordt genoemd, de wereld en het leven goed aangekeken, bestudeerd en begre pen, en hij heeft het met zijn mensen in enkele van zijn verschijningsvormen voor ons verklaard. Dat is de beste lof, welke wy het ABC-cabaret kunnen toezwaaien, en wij doen dat gaarne. Jammer alweer, dat toch blijkbaar de financiën het ve len onmogelijk maken, dit alles mee te genieten. Gebrek aan belangstelling be hoeft het in dit geval onzes inziens niet te zijn geweest. De inleiding, de „sketches", de lied jes, alles getuigden van intelligentie, van originaliteit, opmerkingsgave en routine. Het is moeilijk om een voor keur of grotere waardering voor één der medewerkers uit te spreken. De mimiek van Corry Vonk, de gratie van Pam Henning, het acteren van Sophie Stein, om de meest sprekende kwaliteiten der vrouwelijke artisten te noemen, waren uitermate geslaagd. Wim Kan in zijn prologen, Chris Baay in zijn metamorfose van „schoolfrik metsik" tot „broekie", Cor Lemaire als begeleider en Ton van Duinhoven als „goede derde" waren allen op hun plaats, waardoor het geheel die buiten gewone vlotheid kreeg, welker ont breken zo dikwijls door het optreden van een conferencier moet worden ge maskeerd. Natuurlijk kunnen wij noch de inhoud der programmanummers, noch de actuele noten welke werden gekraakt, releveren. Zij konden Van zelfsprekend door ieder slechts in over eenstemming met eigen inzichten wor den geapprecieerd en daar wij geen stenografisch verslag van alles wat werd gedebiteerd, hebben opgenomen is eerlijk gezegd de helft al weer in ons onderbewuste verzonken. Evenals bij de andere bezóekers zal dat bij ons al leen bij vlagen in de herinnering rond waren. Op het moment der toediening hebben wij echter tenvolle van deze medicijn tegen zwaarmoedigheid kun- Gistermiddag liep de Duitse coaster „Ingeborg III" het Nieuwediep binnen, teneinde enige schade aan de koelwa- terpomp te doen herstellen. Het schip was met een lading visolie onderweg van Hamburg naar Rotterdam. Zondag 6 Febr. 1949. DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. de Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt; 19 uur de heer E. Wanders. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Hartkamp, Reho- bothkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 uur ds. Hamming. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. Kerk, art. 31, Nieuwe Kerk Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar, Oud Geref. Kerk, Hoog straat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. Gemeente, Janzëndwarsstraat, 10 uur en 16 uur leesdienst. Lutherse Kerk, 10.30 uur ds. L. A. Bodaan (vloot- prediker). Doopsgezinde Gemeente, 17 uur ds. A. P. Goudsbloem (koor zang): Dinsdag 19.30 uur gemeente avond en bestuursverkiezing. Bap tisten-gemeente, geen diensten en Zon dagsschool in verband met de geloofs belijdenis en doop van nieuwe leden in Alkmaar; Dinsdag 20 uur vrouwen- krans; Vrijdag 19.30 uur bidstond; 20.30 uur bijbelstudie-uur. Oud Kath. Kerk, 10 uur Heiligendienst. Evan^ gelisatie, Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur evang. J Sevensma; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst (Visbuurt) en 21-uur Bid stond. Leger des Heils, Zaterdag 19.15 uur Bidstond en 19.45 uur straat zang in de Keizerstraat; Zondag 10 uur Heiligingssamenkomst; 12.15 uur Zon dagsschool; 16.30 uur jeugdsamenkomst; 18.30 uur openluchtsamenkomst; 20 uur verlossingssamenkomst. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem. 19.30 uur ds. Salm. Star of Hope Mis- sion, 19 uur samenkomst; 15 uur Zon dagsschool; Dinsdag 16 uur meisjes- krans; 19 uur Bijbellezing en Bidstond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zater dag 19.30 uur bidstond. Geref. Kerk, 2.30 uur ds. Hartkamp. HUISDUINEN: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds. Salm (Heilige Doop). CALLANTSOOG: geen dienst. Callantsoog Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis z. v. Gerrit Hoep en Johanna Benne. Albertus Ja- cobus Maria, z. v. Jacobus N. Groot en Elisabeth M. Th. Zomerdijk. Getrouwd: Jelle Wijma en Maria P. J. Jelierse. Ingekomen: "-11e Wijma, Achter weg 1 van Den Helder. V er trokken: Lourentius van Die pen naar Alkmaar, Geestersingel 49. Jan Vries naar Lemmer, Willem Ba- rendzstr. 18. Jan Kamp en gezin naar Zuidhorn, A 228. Schagen, 3 Februari. Op de veemarkt werden heden aangevoerd: 26 paarden f 300f 800; 12 magere gelde koeien f 400f 550; 12 kalfkoeien f 600f 900; 2 vaarzen f 400—f 450; 6 pinken f 200— f 225; 10 magere schapen f 70f 85; 24 overhouders f 45— f 55; 2 bokken en geiten f 2.50f 60; 61 biggen f 45 f 65; 21 konijnen f 1,50— f 10; 11 kippen f 3— f 6. Voor de Centrale werden aan gevoerd 2 stieren, 35 vette gelde koeien, 145 nuchtere kalveren en 12 vette schapen, Aardijk, 2-2 van Cheribon naar Sema- rang Bloemfontein, 2-2 van Antwerpen naar Southampton Cronenburgh, van Port Lyautey naar Duinkerken Grootekerk, MombassaA'dam, 2-2 van Marseille Hilversum 2-2 van Sfax Engeland Klipfontein, Mombassa—Port Soedan passeerde 2-2 Perim Larenberg, 2-2 van Havre naar Hamburg Leuve- kerk, R'dam—Perzische Golf, 2-2 van Bahrein Madoera, A'dam—Java 2-2 te Belawan Malvina (t), Miri—Pladjoe 2-2 bij Muntok Mentor Temeuzen—Tan- ger passeerde 2-2 Ouessant Mirza (t), Miri—Batavia, 2-2 op de rede van Mun tok Prins Johan Willem Friso, Haifa— R'dam, passeerde 2-2 Ouessant Prins Willem III, Valenciar—Engeland, passeerde 2-2 Finisterre Rijn, Landana—Monro via, passeerde 2-2 Pointe Noire Rijn- kerk 2-2 van Aden te Penang Sala- wati 2-2 van Tamako naar Tarakan Stad' Haarlem 2-2 van Bona naar Neder land Talisse, A'dam—Houston, passeer de 2-2 Azoren Tegelberg, 2-2 van Hong kong te Bangkok Valerius, Tarakan— Hongkong, 2-2 70 mijl noord van Tarakan Volendam, 3-1 van Fremantle te Perth verwacht Winsum, DakarA'dam pas seerde 2-2 Dungeness Zwijndrecht, Nar- vikEmden passeerde 2-2 Copervik Alderamin, 3-2 van Antwerpen te R' dam Alpherat, 2-2 van Norfolk naar Baltimore Alwaki, 3-2 van New Rork te R'dam Andijk, 2-2 van R'dam naar Vera Cruz Aludra, 2-2 van R'dam naar Hamburg Arendsdijk, New Orleans via AntwerpenR'dam 2-2 dwars van Lands End Blijdendijk, 2-2 van R'dam naar New York Boskoop, 2-2 van Leixoes naar Lissabon Celebes HalifaxNew- port News, 3-2 te New York Cottica, A'dam—Curagao, 2-2 van Madeira Me- liskerk, R'damJapan, 3-2 te Port Said Oberon, 2-2 van Curagao te Maracaibo Rijnland A'damBuenos Aires, 3-2 te Rio de Janeiro Samaria, Port de FianceDieppe, passeerde 2-2 San Mi- chuel StadArnhem, 2-2 van Melilla naar Gent Slamat, JavaR'dam, 2-2 te Antwerpen Tabinta, A'damJava. pas seerde 2-2 Finisterre Woensdrecht, 3-2 van Purfleet te Cura^ao verwacht Alphard, Porto AlegreR'dam 3-2 120 mijl west van Lissabon Axeldijk, 3-2 van Antwerpen te HavanaBoissevain, 2-2 van Pernambuco naa? Kaapstad Leuvekerk, R'dam—Perzische Golf, 3-2 te Ras Tanura Marcella (t), 3-2 van Port- Jerome te £a Pallice Nieuw Amster dam, 3-2 vin Kingston naar Havana Prins Johan Willem Friso, HaifaR'dam, passeerde 3-2 Dungeness Sunetta 3-2 van Haifa te Gibraltar Tiba, R'dam— Montvideo, 3-2 te Buenos Aires verwacht Zeeland. R'damJava, 3-2 te Genua Abbedijk, 3-2 van Recife te Rip de Ja neiro Alamak, 2-2 van Buenos Aires naar Ramallo Andijk, R'dam—Vera Cruz 3? geankerd bij Vlissingen Blijdendijk, R dam—New York. 3-2 te Antwerpen Stad Schiedam 2-2 van Cavona te Bal timore Door het bestuur van het waterschap de banne en polder Schagen werd Woensdag overgegaan tdt het aanbeste den van het bouwen van een vaste ge. wapend betonnen brug in de Gemene- weg in de polder Schagen. De beste ding vond plaats t.a. van de dijkgraaf de heer Jac. de Veer'in hotel Igesz. In gekomen waren 14 inschrjjfbiljetten met de navolgende cijfers: Fa. Bosland, Assendelft 25.150; Jb de Graaf, Moerbeek, Nieuwe Niedorp 32.150; K. Koopman, Terdiek, Nieuwe Niedorp 26.500; Corn. Zutt, Eenigen- burg 23.780; Jac. v. d. Bos, Zaandam 27.100; Fa. P. de Geus, St. Maarten 25.700; J. B. Christiaanse, Amsterdam 26.000; C. de Geus, Broek op Langen- dijk 24.950; G. H. Melchers, Amster dam 24.745; P. Doorn, St. Maartens- brug 31.700; Fa. Minnebo en Walboom Den Helder 29.500; Fa. Gebr. G. en A. van Hoften, Amsterdam 26.200; Van Hoften, aannemersbedrijf, Haar lem 25.070; J. v. d. Heide, Amsterdam 25.250. Het werk werd gegund aan Corn. Zutt te Enigenburg. VISSERIJ-BESOMMINGEN Noteringen van de visafslag van giste, ren: IJM 54 „Limburgia'- 1 17,660; 19 „Ade lante" f 10,370; KW 163 f6370; 147 f 6360; E 97 f320 De regering van India heeft ver klaard, dat haar optreden bij het ont zeggen van het recht van doorvlucht over of van landen in India aan Neder landse vliegtuigen noch in strijd is met de te Chicago ondertekende interna tionale burgerluchtvaartovereenkomst noch een eenzijdige toepassing van sancties tegen Nederland betekent. Het besluit van de Indische regering is volgens het antwoord op de Neder landse protesten genomen volgens ar tikel 89 van de overeenkomst van Chi cago, dat aan de contracterende staten vrijheid van optreden geeft „in geval van oorlog". „De zogenaamde politionele actie van de Nederlandse regering in Indonesië aldus de regering van India, vormt een oorlogsdaad tegen de Indonesische re publiek, welke door India de facto is erkend en rechtvaardigt ten volle het ontzeggen van de faciliteiten". Naar Het Parool verneemt ligt het in de bedoeling, bij een komende huur verhoging tegelijkertijd de tarieven voor de personele belasting te verlagen. Het is n.1. niet de bedoeling, dat uit deze verhoging ook een grotere op brengst van de personele belasting voortvloeit en een manier om dit te voorkomen is een verlaging van het tarief en een verhoging van de aan- vangsgrens van deze belasting. Gisteren vond in het Gulden Vlies te Alkmaar de jaarvergadering plaats van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders Organisatie en de Christelijke Jonge Boerinnen, Plattelandsvrouwen en Meisjesbond. In de ochtenduren vergaderden beide bonden apart; de CBPB in hotel Victory en de CJBTO in het Gulden Vlies. Om half elf opende de voorzitter van de CJBTO, de heer Griffioen, de ver gadering van deze bond. Na het ge zamenlijk zingen van psalm 65 vers 2 en het lezen van Lucas 19 vers 1-10 werden de verschillende jaarverslagen voorgelezen. Bij het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat het jaar 1948 een batig saldo van ongeveer f 100 opleverde. De verslagen werden onver anderd vastgesteld. Hierna trad als spreker op ingenieur Wansink, adj.-secretaris van de Ned CBTB. Spreker wees er op. dat de belangen van veehouders en tuinders veelal op elkaar zijn afgestemd. Ir. Wansink achtte het van het grootste belang, dat de grond intensief bebouwd wordt. Vooral aan het grasland zal aandacht testeed moeten worden. .Momenteel ontvangen wij veel steun door het plan Marshall, doch wij moeten er op re kenen, dat wij in 1952 weer geheel op eigen benen moeten staan", aldus ir. Wansink. „Er zal niet voldoende kracht voeder meer worden ingevoerd, dus zijn de Nederlandse boeren en tuinders dan op zichzelf aangewezen. Als men bedenkt, dat bijvoorbeeld een bunder mais 30% meer veevoeder oplevert dan een bunder rogge, begrijpt men, dat men in de toekomst nog meer dan thans, met deze factoren rekening zal moeten houden." Wat betreft de aardappelen en spe ciaal de voederaardappelen, meende spreker, dat dit jaar veel beter zal worden dan het afgelopen jaar. Na de rede was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan verschei dene aanwezigen gebruik maakten Tot slot van de ochtendzitting ging men over tot de bestuuriverkiezing. Tot voorzitter werd wederom de heer Griffioen gekozen, tot bondsbestuur- der de heer Biesheuvel en tot plv. bondsbestuurder de heer v. d. Schans. De middagzitting. 's Middags vergaderden de CBPB en de CJBTO gezamenlijk in het Gulden Vlies. Als spreker in deze gecombineerde vergadering trad op de heer J. de Jong, hoofd van de Landbouwschool te Al- ihen a. d. Rijn. Als onderwerp had hij gekozen: „Wat kunnen wij doen aan de vorming en ontwikkeling van de plattelandsjeuga?" Dank zij de onderwijsinstellingen krijgt de jeugd enige ontwikkeling. Dit onderwijs is de laatste tien jaar hoe langer hoe meer uitgebreid, doch dti is ook nodig, daar er steeds nieu were werkmethoden worden toegepast. Veertig tot vijftig duizend jonge boe ren zullen in de toekomst waarschijn lijk zeer moeilijk aan een bedrijf kun nen komen. Jaarlijks komen er 3000 tot 3500 boeren bij. Degenen, die wel een bedrijf hebben, dragen een grote verantwoordelijkheid en zij zullen moeten woekeren met de grond, aldus de heer de Jong. Jonge boeren moeten liun ontwikkelingsgang voltooien, om hun bedrijf tot ontplooiing te brengen. Zij zijn dit verplicht tegenover' de ge meenschap. De schooltijd is voor velen de beslis sende tijd in de jeugd. Na de school moeten de jonge mensen worden op gevangen door verenigingen, waar zij zich verder kunnen ontwikkelen. Hier na zette spreker het nut van Christe lijke scholen en Christelijke verenigin gen uiteen. Nadat de heer de Jong uit gesproken was, werd door de leden van de afdeling Ouderkerk a.d. Amstel het toneelspel in vier bedrijven „Om de Hoge Es" opgevoerd. Ook dit to neelstuk bevatte een levensles voor de aanwezigen. Na ieder bedrijf werd door een of meer afgevaardigden ge declameerd. Nadat de voorzitter allen, die aan t slagen van de gecombineerde middag- zitting hadden meegewerkt had be dankt, werd het slotwoord gesproken door de secretaris van de landelijke bond, de heer Bosch. Na het zingen van het tweede vers van het danklied, werd deze zeer interessante dag met gebe besloten.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2