Ged.-Staten stellen voor Texelse vliegveldplannen te steunen Chefarine 4 Diplomatieke wereld werkt met ijver aan Atlantisch Pact Gemeenteraad Anna Paulowna herdacht wijlen wethouder J. Dekker Wieringen Propaganda Kunstavond voor en door blinden Peiten Zijpe Marktoverzicht Schagen Scheepvaariberichien Runderhorzelbestrijding in Noord-Holland Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Posltlev reactie op >lg»wien „vredesaanbod" Amerika nam Italië in systeem op Tehuis voor Ouden -van Dagen of Duplexwoningen MEN, ZAL ZICH in dit verband mis schien afvragen, waarom de onder handelingen over het Atlantisch pact, die reeds sinds December aan de gar.g zijn, zo veel tijd vergen, terwijl toch oorspronkelijk op goede gronden was aangenomen, dat ten minste het ont- werp-overeenkomst reeds in Januari gereed zou zijn. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat Washington min of meer onverwacht met de wens naar voren is gekomen, Italië van meet af aan in het Westerse defensiesysteem op te nemen. Fundamenten Stamslot van „Van Velsen" ontdekt? Britse lof voor bijzondere rechtspraak Broodoorlog in Haarlem Israëlische vliegtuigen van Brits fabrikaat? Van B. en W. van Texel is bij de Provinciale Staten van Noord-Holland een verzoek ingekomen om een bijdra ge in de aanlegkosten en in de exploi tatiekosten van een nieuw vliegveld voor die gemeente. Vóór de oorlog is door de gemeente Texel een vliegveld aangelegd zowel ten behoeve van het zomerseizoenver- keer, als met het doel een mogelijkheid van verkeer met de vaste wal te schep pen voor het geval de bootverbinding, met name bij ijsgang, zou uitvallen. Dat vliegveld, hetwelk in 1937 open werd gesteld, heeft gedurende zijn kortstondig bestaan in een werkelijke behoefte voorzien. Tijdens de oorlog is het veld door de Duitsers in gebruik genomen, na belangrijk te zijn uitge breid, totdat het in 1943 werd verlaten en geheel onbruikbaar gemaakt. Thans ligt het in het voornemen het vliegveld opnieuw aan te leggen als een z.g. F-veld, dat geen startbanen bezit en ook overigens van eèn vrij eenvou dige uitvoering is, ter oppervlakte van rond 92 ha (het vliegveld van vóór de oorlog besloeg niet meer dan ongeveer 36 ha). Te dien aanzien is het Rijk be reid het gereedmaken van de grond tot luchthaven (egalisatie, drainage, aan leg van de nodige afwateringswerken, rijbanen, platforms, enz.), geheel vpor zijn rekening te doen uitvoeren. Voorts kan worden gerekend op een Rijks subsidie van 40 pet. van le kosten van aankoop van het terrein en van de stichting van enkele noodzakelijke ge bouwen alsmede van bebakening van het vliegveld, welke kosten zijn ge raamd op 180.000.Het restant zal door de streek, die van het nieuwe vliegveld in het bijzonder zal profite ren, moeten worden opgebracht. De exploitatie van het vliegveld, waarvan wordt verwacht, dat het in 1950 in gebruik kan worden genomen, zal worden opgedragen aan een tot N dit doel op te richten naamloze vennoot schap, waarin uitsluitend de publiek rechtelijke lichamen kunnen deelne men, die hun medewerking bij de tot standkoming van het vliegveld ver lenen. De eventuele exploitatie-tekor ten, welke voor de eerste jaren zijn be groot op 1500.zullen eveneens door het Rijk voor 40 pet. en overigens door de streek worden gedekt. De KLM heeft grote belangstelling voor het onderhavige vliegveld. Geen tijd om ziek te zijn? Dan dadelijk TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 In de Doopsgezinde kerk werd ten bate van de Nederl. Blindenbond et.n kunstavond gegeven, waarvan het hoofdprogramma door blinden werd verzorgd. Voorts werkte aan deze avond het gemengd koor „Zang en Vriend schap" o. 1. van de heer Joh. van Glabbeek, mede. Dat de avond ten volle geslaagd is en dat allen doordrongen zijn gewor den, dat blinden ieders hulp nodig hebben, bleek bij de ledenwerving; niet minder dan 61 leden gaven zich op. Nadat de zangvereniging een tweetal liederen „als de Ziele luistert" en „Le Rossignol" ten gehore hadden ge bracht, speelde de blinde organist Joop Slegtenhorst Bach's fuga in d. klein, op eminente wijze. De Sonate van Locatelli, welke door Joop Slegtenhorst en Gusta van de Heijde werd gespeeld, was meester lijk en nog nimmer hebben we op Wieringen zoiets kunnen meemaken. Ook het programma na de pauze was even goed als dat vóór de pauze. Vermeld dient nog de fielm „Wakende Ogen", welke door de propagandist Joh. v. d. Berg werd toegelicht. Een helder beeld werd gegeven van de grote verbeteringen tot stand gekomen met de blinden-geleider, de hond. Het was een interessante avond, de moeite waard was. die OPSTELLING V.V. PETTEN. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Petten I—Con Zelo I. Aanvang 2.30 uur. Opstelling: J. Raven; Jb. Vries man en C. v. d. Vlies; A v. d. Vlies, J. Glas en K. Qnak; Jn. Vriesman, D. de Graaf, D. Manneveld J. Geensen en T. de Waard, r _rve: G. Vriesman. Petten 3Wieringerwaard 3. Aan vang 3 uur. Opstelling: A. de Goede; B. Ooyevaar en S. Bakker; G. Vis, Jb. Zwaan en G. Rademaker; T. Koopman, II Jonker, H. Bregman, P. "Zeeman en P. Pietersma. Reserve: A. Vos. Petten aWicringerwaard a. Aan vang 12 uur. Opstelling: Ongewijzigd. Reserve: J. de Boer. burgerlijke stand Geboren: Jannie, dochter van J P Raven en N Wit Cornelis zoon van G Snip en A C van der WaardeAdrianus J, zoon van J W Praat en A C Kruijer Petronclla A dochter van W b Jans sen en C M Groen Nclly. dochter van A Schenk en A Zwaag Nclly, dochter van J Mars en N Vries Ondertrouwd: J Blaauboer en A Brugman Overleden: J Bakker, 68 jaar, echt genote van C Wel Hoezeer ook het gemeentebestuur van Texel bereid is de financiële conse quenties van het vliegveld voor de ge meente te aanvaarden, zou dit evenwel haar draagkracht te boven gaan. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord Holland heeft reeds een subsidie van 2500.— in do kosten van aankoop van de benodigde gron den c.a. toegezegd. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat de provincie in deze evenmin afzijdig mag blijven. Ged. Staten zouden in overweging willen geven de bijdrage van de pro vincie te stellen op 15 pet van de kos ten van grondaankoop stichting van gebouwen en bebakening van het vliegveld tot een maximum van het daarvoor geraamde bedrag van 180.000 Dit subsidie bepaalt tevens de deelne ming van de provincie in het kapitaal der ter zake op te richten N.V. Bo vendien zou de provincie zich garant kunnen verklaren voor een gedeelte, en wel eveneens 15 pet, van de even tuele exploitatie-tekorten Het ware evenwel gewenst deze laatste verplich ting te beperken, tot 2 pet van het door de provincie in de N.V. geïnvesteerde kapitaal en voorlopig voor een termijn van tien jaar. In deze zin worden voorstellen ge daan. GEVONDEN VOORWERPEN 2 zakken meel, 1 das, 2 rode wanten, 1 bruine kindermuts, 1 blauwe kinder- want, 1 pakje inh. 1 paar kousen en 1 bustehouder. Voor de centrale werden aange voerd: 35 koeien, 2 stieren, 145 nuch tere kalveren en 12 schapen. De aan voer van nuchtere kalveren was aan merkelijk groter dan de vorige week. Toen werden er 62 stuks aangevoerd. Overigens was de aanvoer evengroot ais verleden week. De aanvoer van rund vee neemt meer toe. Het was deze week een echte wintermarkt. De goede .melkkoeien met papieren werden goed verkocht. Ook in mindere soorten melkgevende beesten was de handel zeer redelijk te noemen. De hoogste notering van kalf- en melkkoeien was 900. De handel in geldekoeien met wat melk was iets flauwer, met staan de prijzen. De hoogste notering was nu 550. Deze notering was 50 hoger dan de vorige week, maar het waren nu ook zwaardere beesten. In vaarzen onveranderde prijzen. De handel in pinken begint wat op te leven. Er was wel animo bij de koeien; veel kijkers en ook kopers. Het gaf op de ge- bruiksveemarkt een levendige drukte. Op de paardenmarkt was ook veel drukte met een behoorlijke aanvoer. Riituigpaarden van 400 tot 600. Over het geheel, genomen was de han del wel wat beter. Op de wolveemarkt waf weinig drukte te bespeuren. Fok schapen tot 85. Overhouders tot 55. Deze zijn dus prijshoudend. Evenals op andere markten was de in voer klein. De aanvoeg van biggen was iets beter, maar de handel had een stroef, duur verloop De prijzen bleven echter hoog 'en een teruglopen ervan was niet te bespeuren. Op de kippen en konijnenmarkt was de handel zeer gewoon. Er was een levendige publieke belangstelling. Abbekerk Brisbane—R'dam, pass««rde 3-2 Messina Amstelstad, 3-2 van Bata via naar Soerabaja Bengkalis, New York—Java, 2-2 van Aden Britsum. 3-2 van Djibouti naar Majorca Detfshaven, 3-2 van Duinkerken naar Le Havre Gordias, R'dam—Ceuta passeerde 1-2 Fl- nisterre Jaarstroom. 3-2 van Takoradi naar Lome Johan van Oldenbarnevelt, 3-2 van Batavia naar Semarang Jup«- ter 3-2 van Messina te Napels Linge, R'dam—Monrovia, passeerde 3-2 Dakar Loosdrecht, SingaporeR'dam, 3-2 in Suezkanaai Maaskerk 3-2 van Monro via naar Port Bouet Meerkerk, 4-2 van Hongkong te Manilla Poelau Laut, 2-2 van Makassar naar Batavia Polypbe- mus, 3-? van Livernool naar R'dam Sa- roena (t), 3-2 van Piadjoe te Miri Sa- rangang, 2-2 te Colombo 5-2 vandaar naar Karachi Stad Maastricht. 3-2 van Savona naar Casablanca Tjibodas, 3-2 van Singapore naar Brisbane Van Riemsdijk 3-2 van Hongkong naar Swa- tow Van 't Hoff, vermoedelijk 5-2 van Djeddah naar Suez. alwaar 3-2 verwacht wordt Venus. GibraltarR'dam. pas seerde 3-2 Finisterre Waterland Buenos AiresA'dam, 4-2 te Las Palmas Zaan. 3-2 van Brunsbuttel naar. Zaandam Zuiderkruis, R'dam—Java, 4-2 te Sabang Algenib 3-2 van Rio de Grande naar San Francisco Aagtekerk. 3-2 van R' dam naar Hamburg Aldabi. 3-2 van R'dam naar Antwerpen Aludra, 4-2 van R'dam te Hamburg Bonaire. 3-2 van Paramaribo naar Demarara Eem- dijk 4-2 van Houston te R'dam Groo- tebeer, A'damJava, passeerde 3-2 Oues- sant Ittersum, 4-2 van Freetown te Ta- ccradi Maasland. 4-2 van A'dam te Buenos Aires Nijkerk% A'dam—Mar- scille, passeerde 3-2 Kaap St Vincen^ Salland, A'damBuenos Aires, 3-2 hij Casablanca Sibajak R'dam—Java 3-2 van Suez Stuyvesam, 4-2 van Barbados te Azoren Triton, 3-2 van New York naar Guanta Prins Willem V, 4-2 van R'dam naar Valencia Prins Johan Wil lem Friso, 3-2 van Haifa te R'dam POKKEN-EPIDEMIE TE De pokken-epidemie te BATAVIA. Batavia en omgeving, die waarschijnlijk uit het Bantamse naar Oostelijke richting is overgeslagen, breidt zich nog steeds uit. Sterfgevallen zijn hoofdzakelijk in de benedenstad van Batavia gecon stateerd. Van officiële zijde zijn rog geen gegevens verkrijgbaar over het aantal dier sterfgevallen, doch het is wel bekend, dat het reeds aanzienlijk is. In het voorjaar van 1948 zijn er in N.-Holland ruim 38.000 runderen be handeld in verband met de runderhor zelbestrijding. In 1947 bedroeg het aantal behandelde runderen 18.839. Een grote vooruitgang dus en een bewijs, dat de veehouders het nut inzien van de runderhorzelbestrijding. De horzelvliegen gaan niet zo heel ver van honk. Men zegt wel, dal zij niet verder gaan dan ongeveer 7 km. van hun „standplaats". En, waar N.- Holland voor het grootste gedeelte door water wordt begi»jnsd, moet het mogelijk zijn in korte tijd de runder- horzelvliegen uit te roeien. Trouwens in meerdere streken van N.-Holland rijn de horzelvliegen gelederen al aar dig gedund. 't Is natuurlijk noodzakelijk, dat alle daarvoor in aanmerking komende run deren behandeld worden: Het moet bij wijze van spreken „huis aan huis" ge beuren. De ervaring leert, dat de was singen het beste worden uitgevoerd door speciaal daarvoor aangestelde personen. Van het behandelen door de veehouders zelf komt in de regel niet veel terecht, de weinige uitzonderin gen daargelaten. De bedoeling is wel goed. Maar öf 't wordt vergeten óf er is geen tijd over door de drukke voorjaarswerkzaamheden. 's Is noodzakelijk gebleken drie keer te wassen. De eerste maal omstreeks I Juni. De bestrijding is wettelijk verplicht. Men mag geen vee met horzelbuiten in de weide hebben, nóch eigen vee, nóch vee van een ander. Men mag het ooi: niet vervoeren of doen vervoeren langs de wegen en ook niet aanvoeren op markten, tentoonstellingen of keu ringen. DE „FRANEKER" HEDEN OP SCHIPHOL. De KLM-Constellation „Franeker" is in Khartoum geland. Het toestel wordt volgens schema heden om 18.30 uur op Schiphol verwacht. 149. Dat is waar ook. Door het on geluk zouden Pim, Pam en Pom hele maal vergeten, dat de de veldwachter achter hen aan zit en hen onder het stadhuis wil opsluiten. „Kalm aan", roept Pim. „Ik zal wel eens even naar c!e motor kijken". Met een gewichtig gezicht tilt hij de kap op. Vol ontzag zien zijn vrienden hem aan. Die Pim weet toch maar wat hem te doen staat. 150. Ze weten echter niet, dat Pim totaal geen verstand heeft van moto ren. Met een eigenwijs gezicht voelt hij hier en daar aan de draadjes en ver klaart dan dat alles in orde is. „Wacht, ik zal de motor even aanzetten", roept hii en zowaar, hij drukt meteen op de juiste knop, want de motor begint te zoemen en zodra Pim gas geeft, schiet de jeep vooruit. Tommie en Brammie kunnen er nog net op het laatste mo ment inspringen en voort gaat het weer. (Van onze diplomatieke medewerker). JJAT OOK STALINS tweede stoot in het „vredesoffensief het telegram aan Kingsbury Smith van het Ameri kaanse persagentschap „International News Service" een negatief resultaat heeft gehad, kan nauwelijks een won der heten. Het Witte Huis en de nieu we Amerikaanse minister van Buiten landse ZaAen, Dean Acheson, hebben bet duidelijk gemaakt, dat het Westen, zoals ik reeds in mijn overzicht van Woensdag uiteenzette, van Moskou thans daden en geen woorden wenst, om de doodeenvoudige reden, dat de Russen het vertrouwen, dat men kort na de oorlog nog in hen stelde, totaal verloren hebben. Wanneer Stalin zo gaarne vrede en vriendschap wil, zo redeneert men, staan hem alle diplo matieke kanalen ter beschikking en behoeft hij niet om doorzichtige pro pagandistische redenen gebruik te ma ken van een onofficieel persagentschap. En wil Moskou het verloren gegane vertrouwe- herstellen, wel, dat biedt de opheffing van de nu al ruim zeven maanden durende blokkade van Ber lijn daartoe een unieke gelegenheid. Zoals de dingen op het ogenblik liggen, kan het Westen in de Russi sche actie niet anders zien dan een propaganda-manoeuvre. President Tru- man denkt er niet over, de halve aard bol rond te reizen om als pion in dit Russische schaakspel mee te spelen. Het is overigens niet slechts- een ne gatief resultaat, dat Stalins „vredes- aanbiedingen" hebben opgeleverd. Er is wel degelijk ook een positieve reac tie waar te nemen. Reeds enige malen heb ik er op gewezen, dat het huidige Russische optreden ten minste voor een deel een gevolg is van het échec, dat Ruslands buitenlandse politiek dor de toeneming in kracht van de democratische wereld geleden heeft. Op het ogenblik is Moskou bereid tot een soort toenadering, als het maar niet met concesles gespaard behoeft ta gaan. Wordt het Westen nog sterker, dan zal, raar men aannemen mag, de bereid heid tot tegemoetkomingen groeien. Het wordt met de dag duidelijker, dat de Westerse staatslieden uit deze veronderstelling zekerheid mag men bijna zeggen de juiste conclusie nekken. En daarom werkt het Rus sische vredesoffensief, dat in het bij zonder ten doel heeft het Westen van bet sluiten van een Atlantisch pact af te houden, juist als een spoorslag voor de Westerse diplomaten om ach- ter de totstandkoming, van dit defen sieve verdrag zoveel mogelijk spoed te zetten. Is het Atlantisch pact eenmaal wer kelijkheid, dan zal het Westen, wan neer het nog tot onderhandelingen met de Russen op hoog niveau komt, on eindig veel steviger in de schoenen staan dan op heti ogenblik het geval is. Men kan er daarom op rekenen, dat een ontmoeting tussen Truman en Sta lin door Washington in geen geval in overweging genomen zal worden, vóór dat het pact der Westelijke landen on dertekend is. Dit laatste zal vermoede- Burgemeester Mijnlieff herdacht na het gebruikelijke openingswoord in piëteitvolle bewoordingen het overleden' raadslid en wethouder, de heer J. Dek ker. Sedert 1931 was deze werkzame man lid van Anna JEJaulowna's ge meenteraad en vanaf 1936 wethouder. Vorige week hebben wij allen rond zj.jn graf afscheid genomen van de man, die zoveel voor het gemeen schapsleven in Anna Paulowna heeft gedaan,'een gemeenschapsmens bij uit stek bij wie het algemeen oelang voor alles ging. De gemeente en de gemeen schap zullen hem node missen. Na de woorden „Jan Dekker wij danken je", werden enkele minuten stilte betracht. Na goedkeuring door Ged. Staten is de verordening op het verlenen van persoonlijke diensten bii bet sneeuw ruimen, blijkens de mededeling van de \oórzitter onmiddellijk afgekondigd In de straatverlichting zijn wederom aan zienlijke verbeteringen aangebracht In voorbereiding zijn plannen tot het stichten van nog 100 lichtpunten. Dat vlak voor de woning van burgemees ter Mijnlieff twee lantaarns zijn ge- i laatst. is geen speciale geste van het TEN, doch alleei ter verlichting van oe daar aanwezige sluis-bokken. Voorzitter vervolgde met op te mer ken, dat hij er niets van begreep, waarom het PEN nog steeds geen lan taarns in de nieuwe Raadhuisstraat hééft gemaakt. Het is al meer dan een jaar geleden aangevraagd. Mr. Jonker bepleitte het laten bran den van de natriumlampen aan de Sj.'oorbuurt. zodat d" "roege reizigers daarvan kunnèn profiteren. Volgens voorzitter was de enige eoncessie. die l et PEN wilde doen. het 's nachts /■oor laten branden van twee natrium- kchten: bij Veerburg en voor het Paadhuis. Het voorstel om een bedrag van f 100 om te zetten in een gouden me daille. dip beschikbaar gesteld wordt voor het Haarlems bloembollententoon- stellingsbestuur deed de heer Klooster man de opmerking maken, dat B. en W. nogal in de buidel hebban getast. Verhoging ondersteuningsbedrag. B. en W. hebben eigener beweging de normen voor de uitkeringen van het Burgerlijk college van Wijkvoogden verhoogd tot f 20 per week voor een echtpaar, f 2.50 per kind, f 16.50 voor alleenwonenden en voor kostgangers f 32. Vrijwel alle leden betuigden B. en W. dank voor dit besluit. Alleen de heer Glim betoogde dat B. en W. diligent moeten zijn op dit punt! Het voorstel van B. en W„ om de wagenmakerij en de houtloods achter het pand van de heer P. Bakker, die P- en W. voor f 2702 hebben aange kocht, in te richten voor bergplaats, was in zoverre een bezuiniging, dat nu dit inrichten de totale uitgaaf even hoog brengt, als het oorspronkelijke aankoopplan alleen, n.1. op f 7655 In deze vorm verklaarden de fracties van KVP en P vd A zich er nu voor. Het was te duur. Het voorstel een geheel automatisch werkende beertankauto aan te schaf fen tegen een bedrag van f 36200 vond een minder geestdriftig onthaal. De heren Kloosterman, Geerligs en Glim vonden het onverantwoordelijk omdat de gehele installatie nooit ren dabel gemaakt kan worden. Eén. hoog stens 2 dagen in de week '.al de ma chine in bedrijf zijn en Je verdere dagen in de garage staan. Waar voor zitter hier naar voren bracht, dat het zijn bedoeling,was de beertank ook de straatriolen te laten leegzuigen en verder voor de omliggende gemeenten beschikbaar te stellen, voerden zij weer aan, dat dan het in uitzicht ge stelde verlaging van de post lonen weer teniet zou worden gedaan. Gezien de ervaringen van de laatste jaren dacht de heer Kloosterman dat het wel f 40.000 zou kosten aleer de machine in bedrijf was. De heer Broere stelde voor. dat wan neer het toch de bedoeling is, dat de cmliggende gemeenten de machine ook gebruiken, Schagen het geval dan moet kopen. Mr. Mijnlieff antwoordde, di t daarvan niets kwam, want Schagen is volgens spr. maar een gehucht in vergelijking met het dichtbevolkte Anna Paulowna. Het voorstel werd verworpen. Wel was de raad algemeen van. oordeel, dat met de lekke, tank niet meer gereden kan worden, zodat er toch wat moet gebeuren. Men wacht dus nieuwe plannen af. Een functie erbjj De voorstellen 4, 5 en 6 betroffen allemaal de a.rchitectskwestie, welke, tevoren reeds uitvoerig het onderwerp gevormd had van een comitézitting Het was de bedoeling naast de functie van gemeentearchitect, de betrekking van gemeenteopzichter in te stellen De gemeentearchitect zou dan f 1600 en de opzichter f 3612 per jaar ver dienen. De heer K. Kossen. in gemeente dienst werkzaam, zou dan tot opzichter worden benoemd. De KVP-fractie handhaafde haar standpunt en wenste de zaak over 14 dagen nogmaals te behandelen, mr Jcnker eveneens, doch de rest van de PvdA-fractie niet. Met 8 voor en 4 te gen aangenomen. Nu de dam in de Molenvaart ge- n ed is, kan het voetbruggetje naast de spoorlijn verdwijnen. B. en W. hebben gevraagd, dit bruggetje om niet tegen de vornlaatsJroskOsten van de Polder te mogen overnemen, en dat werd r.oed"evonden. Het is nu de bedoeling deze brug te slaan over dê Zandvnart tussen Molenvaart en Wal'erweg, zodat het dan niet meer nodig is kilometers o'n te rijden of te lopen. Alle raads leden waren enthousiast over dit voor stel. Aldus besloten. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid W. M. Oudshoorn waren in erde, zodat men accoord ging met ru'ens toelating. Op zijn verzoek werd op eervolle wiize ontslag verleend aan de heer R. J Nootman als hoofd van o. 1. school 1. onder dankbetuiging voor zijn wel kortstondige maar uitmuntende plichts vervulling. De heer Noorman gaaf per 1 Maart a s naar de HBS te Zwolle Mr. Mijnlieff kon geen sollieitantenlijst overleggen, omdat de onderwiisinsoe- teur een afwijkende mening heeft, die zeker niet bevorderlijk ia voor de goede gang van zaken bij het enderwijs, maar die spr. op dit moment nog niet scher per wilde stellen. Verwarde geschiedenis. Het was een vreemd geval met de rekening voor tuin- en plantsoenonder- houd, die met andere vig een supple- toire begroting moest worden afge werkt. Mr. Jonker was glashelder, toen hij de, vinger legde op dit punt. Want naast de bij de begroting toegestane f 6480, bleek dat nu nog eens f 2750 be taald werd aan de tuinman, plus f 750 aan extra u" aven. En hij wist maar al te goed, dat de raad die tuinman al leen heeft aangesteld om de huns in ziens veel te hoge post plantsoenen aan zienlijk te drukken. Nu wordt 't totaal f 10 000. Burgemeester noch secretaiis bleek veel wijs te worden uit de over gelegde paperassen van de ontvanger, zodat de raad opdracht gaf hiervan een degelijk afschrift rond te zenden. In middels besloot men het gehele voor stel aan te houden tot over 14 dagen. De heer Kloosterman bepleitte naar aanleiding van dit voorval het rond zenden van een memorie van toelich ting vóór alle suppletoire begrotingen Wat is nu beter het bouwen van een groote tehui' voor oudelieden, of het bouwen van duplexwoningen te Brec zand? Voor dit dilemma plaatste mr. Jonker zijn collega's, met zijn vraag naar de omvang van het bouwvolume. De KVP fractie was voor de duplex woningen, vooral nu men er elders zul ke goede er var i'mee opdoet. (Een drniexwonmg bestaat uit een woning voor 1 klein en één middelgroot gezin en is later gemakkelijk geschikt te ma ken voor één groot gezin). Mr. Jonker meende, dat door een te huis veel woningen leeg zouden komen, doch de voorzitter was daar nog aller minst van overtuigd. Veel oudjes blij ven graag in hun huisje, dat dikwijls voor een gezin toch niet geschikt is. Maar vorig jaar zijn Breezand nieuwe woningen beloofd; de nood is er daar niet minder op geworden, dus moet die belofte gehouden worden. De architect zal eerst de plannen eens overleggen plus een rapport over het aantal oudjes en dan zal men weer praten. De heer Gilm bracht tenslotte nog een aantal huizen met lekke daken aan de Schorweg in het geding; hij kreeg verder te horen, dat de jeugdwerklo- zenzorg een zaak voor de overheid is. Daarna sluiting. lijk in het begin van de lente geschie den. Het vond daarbij Frankrijk aan zijn zijde en Engeland en de Beneluxlanden tegenover zich. De Britten en de Lage Landen baseerden hun tegenstand op de volgende motieven: 1. Het is waarschijnlijk veiliger," het Atlantisch pact pas tot een zo Zuidelijk land als Italië uit te breiden, wanneer de oorspronkelijke leden de gelegenheid hebben gehad, hun legers op te bouwen. 2. Het Italiaanse vredesverdrag heeft aan de defensie van dat land zulke be perkingen opgelegd, dat er aan getwij feld moet worden, of het lidmaatschap van Italië wel aanstonds profijt zal op leveren. Daartegenover hebben de Verenigde Staten en Frankrijk met succes be toogd, dat de strategische positie van Italië aan de Middellandse Zee het van vitaal belang maakt, dat het land n- middellijk bij de verdedigingsplannen van het Westen wordt ingeschakeld. Het nieuws van de gewijzigde houding ten aanzien van Italië is op het ogen blik, dat ik deze regels schrijf, nog niet officiëel aan de Italiaanse regering medegedeeld. Dit zal eerst geschieden, nadat de Europese onderhandelaars een ontmoeting hebben gehad met de se- cretary of State Dean Acheson. Deze bijeenkomst zal reeds hebben plaats gehad, wanneer deze beschouwing in riruk verschijnt. Waarschijnlijk zal de uitnodiging aan Italië begin volgende week worden verzonden, tezamen met de uitnodigingen aan Portugal, Ierland, IJsland, Noorwegen en misschien De nemarken. Met gespannen aandacht zien de oudheidkundigen uit naar hetgeen in dc gemeente Velsen staat te gebeuren. De streek Kennemerland bezat in de Middeleeuwen vele burchten en heer lijkheden. Sommigen zijn tot nu toe bewaard gebleven, anderen verdwenen geheel door krijgsgeweld of vervielen tot ruïnes. Velé geheimen liggen In de «arde verborgen. Op een weide bij Driehuis-Wester- veld vermoedt men onder een lichte welving in het grastapijt de resten te zullen vinden van het „Huis te Vel sen". Het „Huis, dat het stamslot van het adellijke geslacht Van Velsen was, werd later de Zathe van de Persijns van Waterland en dateert uit de der tiende eeuw. De naam van Geraerd van Velsen heeft met dit Huis niets uitstaande. Zijn de théorieën juist, dan. denkt men bovendien overblijfselen van een Romeinse nederzetting het „Castellum Flevo" bloot te kunnen '?ggen. Nog deze maand zal onder leiding van Prof. Dr. A. E. van Giffen, de Groningse archaeoloog, een proefgra- ving verricht worden. De voorzitter van het tribunaal in de Britse zone, kolonel Dunbar Steen heeft tijdens zijn bezoek aan Neder land een uiterst gunstige indruk ge kregen van de Nederlandse Bijzondere Rechtspraak, aldus wordt te Berlijn officieel medegedeeld. De kolonel heeft de overtuiging gekregen, dat Duitse oorlogsmisdadigers, die aan Nederland werden uitgeleverd, vóór en geduren de hun proces behoorlijk behandeld werden. Kolonel Steen Verklaardi. er van overtuigd ta zijn, dat de proces sen, die tegen van oorlogsmisdaden be schuldigde Duitsers in Nederland wer den gevoerd op buitengewoon Loog justitieel peil stonden en niemand, die aan Nederland werd uitgeleverd om berecht te worden, zich ii» het mtnst bezorgd behoefde te mak»o over «n- rechtvaardigde bejegening. Een grote Haarlemse bakkerij heeft dc prijs van het wittebrood van 34 tot 30 cent verlaagd. Uit vrees, dat deze verlaging het signaal voor een nieu we brood-oorlog zal worden, waarvan het personeel tenslotte de dupe zal worden, kwamen enkele honderden bakkers Donderdagavond bijeen om maatregelen te beramen. Besloten werd geen ontslag van bakkersgezel len te accepteren, hangende het con flict. Voorts wil men trachten in over leg met de Nederlandse bakkerij-stich ting, te komen tot de vaststelling van een minimumprijs voor het wittebrood. Piloten van de R.A.F.-formatie, die onlangs bij het treffen met Israelietische toestelen drie Spitfires verloor, heb ben de Israelietische vliegtuigen als „Spitefulls" herkend. In R.A.F.-kringen wordt de moge lijkheid geopperd, dat de ,.Snit«fulls" (de nieuwste en snelste Britse 'ager met zuigermotor) gedemonteerd per schip naar Israël zijn gezonden door een Zuid-Amerikaanse staat, die ze on langs uit Groot-Brittannie ontving.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3