Geen Marshall-hulp aan Nederland? Kort Bestek Scandinavische ambassadeurs bij Dean Acheson Getuigen uit Rusland contra Kravchenko VERENIGDE NOORD-HOlLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10502 Opnieuw vijftien jaar geëist voor moord in de Warmoesstraat Dinsdag 8 Febr. 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Motie van Amerikaanse senatoren in congres Talrijke vragen over de Indonesische kwestie Strijbis rijdt 32.660 k.m. in een uur Prestatie van de Koning te Hamar verbeterd Westelijke fegertblokkade in Duitsland verscherpt Eén politieagent1 tegen honderd vrouwen 212 doden in één maand Weerbéricht Levenslang voor Kardinaal Mindszenty Nederlands comité wil valuta-schade aan Hongarije betalen Geen onvoorwaardelijke overgave in China Noorwegen huiverig voor Russisch Pact Staking in Fiat-fabriek te Turijn Ministers spreken met Cochran over Indonesië Advocaat noemt hen onbetrouwbaar Kravchenko's ex-vrouw „Ik minacht hem" Zwarte Lien" en Rik getuigen Een nieuwe stroom Marshall-dollars Nederland zou honderd vierkante k.m. Duits gebied krijgen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Rayonred.: C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURAKT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De republikeinse senator Owen Brewster uit Maine heeft bij de Amerikaanse senaat een motie ingediend, waarbij wordt aangedrongen op „onmiddellijke stop zetting van alle ECA- en andere Amerikaanse hulp aan Nederland zowel in Europa als in Indonesië, totdat Nederland de vijandelijkheden staakt, zijn troe pen terugtrekt, de Indonesische Republikeinse leiders vrijlaat en bona fide onderhandelingen opent met de Republiek Indonesia op basis van de Renville- overeenkomst". De motie was mede ondertekend door de senatoren Bridges, Butler, Wherry, Malone, mej. Smith, Baldwin, Langer en Morse. De motie ging vergezeld van een vragenlijst, waarin o.m. gevraagd werd: Spreekt ons minsterie van buiten landse zaken internationaal gesproken uit twee monden? Zullen de Nederlan ders zich uit het Atlantisch verbond terugtrekken en wat zal het uitmaken als zij dit doen en wat zullen zij verder doen? Als wij voortgaan met onze steun aan de Nederlanders, verspillen wij dan niet alle hulp aan Azie aan Moskou? Als de Nederlanders vier mil- liard dollar aan activa in Indonesië be zitten en het Amerikaanse kapitaal we ren, waarom verlenen wij de Nederlan ders dan financiële steun ten bedrage van een half milliard dollar per jaar? Waarom hebben de president en het ministerie van buitenlandse zaken ge poogd de voorgestelde resolutie van ae senatoren in de doofpot te stoppen? Heeft het minsterie vari buitenl. zaken de Nederlanders gezegd hun gang te gaan in het geheim natuurlijk? Hoe lang zullen wij nog Amerikaans geld met handen vol uitgeven voor landen, wier regering met haar handelwijze precies het tegengestelde bewerken van wat onze politiek wil bereiken? Zijn Op de baan van de ysclub te Ha- mar (Noorwegen) heeft Marius Strjj- bis uit Harenkarspel een poging ge daan om de beroemde prestatie van Coen de Koning, die in 1906 te Davos in 1 uur 32 km en 370 m reed, te ver beteren. Hij is hierin ook geslaagd want hjj reed in 1 uur: 32k km en 660 m, dat is dus 290 meter meer dan De Koning had gehaald. Hoewel het hier geen officieel we reldrecord geldt er bestaat geen wereldrecord voor 1 uur heeft Strjj- bis toch een prachtige verrichting geleverd, die in Noorse schaatsenrij derskringen sterk de aandacht heeft getrokken. Gisteren zijn de reeds aangekondig de maatregelen tot verscherping van de contröle op het goederenvervoer over de grens tussen de Oostelijke en Westelijke bezettingszones van Duits land van kracht geworden. Eenheden van de Duitse grenspolitie hebben pos ten betrokken op kruispunten van we gen en op strategische punten langs de gehele, ongeveer 300 kilometer lange grens. Goederen, die uit Nederland en an dere Westeuropese landen met bin nenschepen naar de Sowjetrussische zone worden vervoerd, kunnen nog door de Britse zone passeren. Voor Rode Kruis-zendingen zullen speciale vergunningen worden uitge reikt. Gisteravond begaf een 15-tal staken de werksters te Amsterdam zich naar het huis van een werkwillige collega. Aanvankelijk trachtten de vrouwen de werkwillige te overreden ook in sta king te gaan, doch toen deze pertinent blqef weigeren zich te laten overhalen begonnen de staaksters kabaal te schoppen, hetgeen tenslotte zo hinder lijk werd, dat zij door omwonenden met vereende krachten buiten de straat Werden gezet. Een kwartier later waren honderd stakende vrouwen verzameld voor het huis van een werkwillige in de Reinier Claesenszstraat. Ook hier bleek een werkwillige niet de overtuigen met w-oorden. Er ontstond een rel. Een agent van politie bemoeide zich er mede en er zijn enkele klappen met de gummi stok "uitgedeeld voor ook hier de rust was weergekeerd. Een officieel militaire overzicht uit Batavia geeft de volgende verlies cijfers: Van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten, van 9 tot 15 Januari 37 doden en 2 vermisten, 16 tot 22 Ja nuari 40 doden en 3 vermisten, van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermis ten, van 30 Januari tot 5 Febr. 23 do den. Verwachting, geldig tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige en in het Noordwesten van het lano tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Vrij zacht. wij van plan het negentiende Neder- lands-Engels-Franse imperialisme in Azie, dat een geschikt klimaat voor de groei van het communisme zal schep pen, te steunen, of zijn wij van plan de gematigde Republikeinse nationalisten in geheel Azie te steunen? Zijn de V.S. van plan de V.N. in stand te houden of niet? Het Hof te Boedapest heeft hedenmor gen kardinaal Mindszenty veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De 56-jarige Primaat van Hongarije werd veroordeeld op beschuldiging van overtreding van de wet inzake de ver dediging van de Hongaarse republiek, het organiseren van een samenzwering tegen de republiek, verraad en het ver handelen van vreemde valuta op de „zwarte markt". Voorajgegaan door het witte hondje van Prins Bernhard begeven de Prins en de Prinsesjes zich door de straten van St. Anton naar hotel „Post". De heer J. Schoor, voorzitter van de Nederlandse organisatie „Comité van Mensen", heeft aan „de president van de volksrepubliek Hongarije" een tele gram gestuurd, waarin het comité zich bereid verklaart, „indien de Prins Pri maat van Hongarije, Kardinaal Minds zenty, eventueel schuldig mocht wor den geacht aan illegale handel in va luta, de schade, die daardoor berok kend werd aan de Hongaarse volksre publiek, ten volle te delgen, omdat wij het recht op het hoogste niveau ge handhaafd willen zien, onafhankelijk van financieel economische o^rwe gingen, die zo vaak en zo zeer de we reld der mensen vergallen en onteren. Een meerderheid van leden van de Chinese wetgevende Joean heeft op een spoedvergadering te Sjanghai ge- eist, dat premier dr. Soen Fo en een 40-tal parlementsleden, die zich thans te Kanton bevinden, onmiddellijk naar de hoofdstad Nanking terugkeren. Dr. Soen Fo heeft gisteren gezegd, dat zijn regering nooit accoord zou gaan met een voorwaardelijke over gave. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft tijdens een persconferentie te Washington na een onderhoud van dertig minuten met Dean Acheson, zijn Amerikaanse ambtgenoot, verklaard, dat naar zijn oordeel het eerste Noorse antwoord aan de Sowjet regering duidelijk was. Lange doelde op het Noorse antwoord, dat Noorwegen niet van plan was het gebruik van mili taire bases toe te staan, behalve in tijd van oorlog of tenzij zijn veiligheid direct werd bedreigd. Lange beschreef zijn onderhoud met Acheson als „voorlopig" en voegde er aan toe: „Wij hopen later in de week op het probleem terug te komen". Lange verklaarde, dat men de vraag bestudeerde, of Noorwegen al dan niet een uitnodiging tot deelneming in de voorbereidende besprekingen over het voorgestelde Atlantische Pact behoort te aanvaarden. Er was nog een der gelijke uitnodiging gedaan, aldus Lange. niet-aanvalspact uitstellen tot de te- Alle afdelingen van de Fiat-autofa- briek te Turijn zijn een week van sta kingen begonnen, waaraan 40.000 van de 70.000 arbeiders van de fabriek zul len deelnemen. De arbeiders eisen hogere lonen. De staking is uitgeroepen door het Alge meen Vakverbond, dat door de Com munisten wordt beheerst. De leden van de vakvereniging van metaalarbei ders, die niet bij dit verbond is aan gesloten, zijn tegen de staking. Volgens de Washingtonse corres pondent van de „New York Times" hebben de ambassadeurs van Noor wegen, Zweden, en Denemarken te Washington voor vandaag een geza menlijk onderhoud aangevraagd met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson. De Zweedse ambassade te Washington heeft bevestigd, dat de Zweedse am bassadeur Boheman Acheson om een onderhoud heeft verzocht, maar hij had nog geen antwoord gekregen. Bo heman wilde Acheson verslag uit brengen over het mislukken van de Scandinavische defensiebesprekingen en Zwedens' positie uiteen zetten. De Deense ambassadeur Kauffmann zou een zelfde gedragslijn volgen. Om een bespreking met Acheson was verzócht, voordat het bezoek van Lange en de laatste Sowjet-nota aan Noorwegen bekend waren. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de pers aldaar over het algemeen cynisch stond tegenover de Russische nota, waarin aan Noorwegen een non-aggres- siepact wordt aangeboden. Noorwegen zal een beslissing over het Sowjetrussische aanbod van een Naar wy vernemen zou de heerMer- le Cochran gisteravond ten huize van o'e Minister van Buitenlandse Zaken dineren. Met Minister Stikker zou ook Minister Sassen aanzitten. rugkeer van minister Lange uit de Ver. Staten. „Arbeidersbladet", het orgaan van de Noorse sociaal-democratische partij, verklaarde, dat de term non-aggres- siepact een „onfortuinlijke klank" heeft. „In de dertiger jarén van deze eeuw", aldus gaat het blad verder, „zijn vele dergelijke overeenkomsten getekend en de ervaringen, die men ermee heeft opgedaan, waren niet altijd bemoedigend". Gisteren werd het proces-Kravchen- ko voortgezet. Leiraida Gorlova, de vroegere vrouw van Kravchenko zou tegen haar man getuigen. Alvorens tot haar ondervraging over te gaan, zeide Georges Izard, de raadsman van Krav chenko, dat sommige Sowjet-getuigen leden waren van de communistische partij en gebonden aan de partijdis cipline. Hij haalde een gezegde aan van Wysjinsky, toen deze als openbare aanklager in de Sowjetunie optrad en volgens hetwelke het Sowj et-recht „een orgaan is van de Sowjet-politiek" en dat, ingeval de wet in conflict komt met de partijpolitiek, de partijpolitiek de meerdere behoort te zijn. In het licht hiervan, aldus Izard, moesten de verklaringen van Sowjet-getuigen met de grootste reserve bezien worden. Als eerste Sowj et-getuige trad Victor Romanof op, een te Moskou wonende technicus, die verklaarde Kravchenko reeds 20 jaar goed te kennen. Hij kende eveneens Kravchenko's vader en de broers Konstantin en Ef- ganje. Hij zeide dat Kravchenko placht te bluffen met het gemak waarmede hij successen bij de vrouwen behaalde en hij vertelde dan allerlei ontuchtige bijzonderheden. Romanof wilde een verhaal vertellen: Toen Kravchenko in 1925 uit het leger terugkwam, maakte hij misbruik van het vertrouwen van een oude respectabele fabrieksarbeider en slaagde erin te pretenderen, dat de rationalisatie-maatregelen van de oude man van hem, Kravchenko, waren. Kravchenko wierp hierop in het mid den „niet in het minst". Romanof zei de, dat Kravchenko's vader zeide zich over zijn zoon te schamen. Als student was Kravchenko lui en slordig. Roma nof was erover verbaasd hoe hij er in slaagde zijn diploma te halen. Tijdens de gehele getuigenis van Ra- manof maakte Kravchenke opmer kingen als „onzin" of „leugens". Op een desbetrefende vraag van de rechter antwoordde Romanof, dat Kravchenko een technische functie be kleedde, welke overeen kwam met die van kapitein in het Rode Leger. Ten tijde, dat hij de missie te New York verliet was hij nog steeds onderworpen Voor de derde maal stonden giste ren de gebr. Hoogenboom en Leo van der Helm voor het Amsterdams Ge rechtshof. Naar bekend veroordeelde de rechtbank hen verleden jaar ieder tot 15 jaar gevangenisstraf wegens de op 2 November 1946 gepleegde moord op de 61-jarige „Moeke" Marsman in haar woning aan de Warmoesstraat 99 te Amsterdam. De drie verdachten te kenden hoger beroep aan en tot twee maal toe zag het Hof zich gedwongen de zaak, die bij iedere zitting gecompli ceerder werd, aan te houden wegens onvolledig vooronderzoek. In een requisitoir, dat drie minuten duurde en waarin hij critiek oefende TACOB POL, die vijftig jaren lang J gemiddeld twaalf uren per dag in het veen werkte, is 90 jaar gewor den. Hij woont nu (fris van geest en gezond van lichaam) in Geleen, waar een van zijn schoondochters de pot voor hem kookt. Hij heeft 199 nog in leven zijnde nakomelingen: 10 kinde ren, 86 kleinkinderen en 106 achter kleinkinderen. Ander vitaliteits- nieuws: Aan de economische hoge school te Rotterdam blokt een student van 71 jaar. Had vroeger geen tijd. Sport-economie: De Olympische Spe len in Londen hebben een batig saldo van 'n half millioen gulden opge bracht. De Britten vormen er een trai ningsfonds van. In een Fries dorp heeft een omroeper gisteren bekend gemaakt dat er bij Tjeerd Hennekema voorlopig geen broedeieren verkrijg baar zijn wegens ziekte van de haan. Serieus. nilUIIMSUUUIIIIUIIIIIIlllllllllllllllUIIIVIIIIIIIIIIKIIIIIiailUJllllUNIHUMIItlllIHliUIUUlUUlUillU opschriften: Officieren (Europees), Of ficieren (Aziatisch), Officieren (ge kleurd), Sergeants (Europees), Ser geants (Aziatisch), Sergeants (ge kleurd); Soldaten (Europees), Solda ten (Aziatisch), Soldaten (gekleurd). Er is maar één plaats, waar het ras senverschil niet telde. Het massagraf. in 't portaal was, trok hij snel de deur achter hem dicht en verdween haas- tiglijk. Wèg 145 gulden. glecht is de mens en slechter wordt 'ie. Bij een Amsterdamse krui denier kwam een „rechercheur" ver tellen, dat hij een vrouw had aange houden met een vals biljet van tien gulden. Had ze bij die kruidenier ont vangen. En nou kwam 'ie beslag leg gen op alle papiergeld uit de kassa, Wog meer slechtigheid in Amster- dam. Er kwam bij de keurings dienst een man met een broodje dat naar soda smaakte. Het broodle wer* onderzocht. Tussen belegging en boter was rattenkruid gesmeerd. De man had het broodje zelf gekocht, gesmeerd en belegd, maar het niet direct opgegeten. Hij liet het een paar dagen in zijn wo ning liggen. Vermoedelijk heeft iemand anders de arsenicum op het broodje gesmeerd. De politie zoekt. De En gelse filmmagnaat Sir Alexander Kor- da vloog per KLM DC-6 van Johannes- burg naar Amsterdam. Toen het vlie gend hotel zich op 6000 m boven de Sahara bevond, wilde Sir Alexander zich naar bed begeven. In plaats van zijnde 145 pieterman. En de winkelier de verwachte bovenste slaapplaats r\e Amerikaanse politicus Sumner Welles, die in de Kerstnacht be wusteloos en half bevroren in zijn tuin werd gevonden, mag deze week het ziekenhuis verlaten. Penicilline heeft zijn vingers en zijn tenen behoed voor amputatie. Lady Astor heeft ver klaard dat de wereld een onveilig oord blijft zolang de mannen regeren. „Wij, vrouwen, moeten de naties regeren, om de mannen te beschermen tegen hun eigen dwaasheid". Wat u zegt. Eva Curie (dochter van Madame) gaat elf weken lang lezingen houden in Ame rika over „de opofferende strijd der wetenschap". Vijfhonderd dollar per lezing. Bij wijze van opoffering. Kantara aan het Suezkanaal was ge durende de oorlog een grote leger plaats. Op het station staan in een lange rij negen urinoirs, streng van elkaar gescheiden, met de volgende moest mee „naar 't hoofdbureau". Eerst zouden zij even langs de vrouw gaan. In de Derde Weteringdwarsstraat, waar ze zou wonen, belde de „recher cheur" bij een bovenhuis aan. Hij liet de winkelier voorgaan en toen deze wees de steward hem een der onder ste aan. „Ik heb liever het bovenbed", zei Sir Alexander. „Maar Sir Alexan der", antwoordde de steward nuchter, „hoe kunt u nu op een hoogte van zes kilometer nog bedenkingen hebben te gen 'n hoogteverschil van één meter?" Ze praten al weer over aanvalsverdragen. Da&r begint meestal mee. Maar hier is een bericht, dat de voortschrijding der zogenaamde beschaving bevestigt. De negers van de Koeanyamastam in Z.W.-Afrika hebben het al zóver gebracht dat ze hun vrouwen, niet meer, bij wijze van tuchtiging, opeten. Ze slaan ze' alleen maar dood. De danserige benen van Moira Shearer („rode schoentjes") hebben (op aanplakbiljetten) aanstoot verwekt in Z.-Afrika. De regering gaf niet- opdracht een lange rok over de benen het te tekenen. Commentaar van Moira zelf: Wat een gebrek aan eerbied! op de verdedigers, die naar zijn me ning te veel geloof hechtten aan de verklaringen van de verdachten vroeg de procureur-generaal bevestiging van het door de rechtbank gevelde, vonnis, te weten vijftien jaar gevangenisstraf tegen ieder der verdachte. Gisteren waren voor de eerste maal opgeroepen .Zwarte Lien" en „Zwarte Rik", twee vrouwen, met wie Cees Hoogeboom heeft beweerd de bewus te nacht in de stad te hebben rondge zworven en die hem een alibi zouden bezorgen. „Lien" vertelde, dat zij met Jaap en Cees de bewuste avond, had doorge bracht in een café op de Nieuwedijk en dat zij de beide jongens des nachts om één uur naar hun kosthuis had gebracht. „Rik" kon verklaringen af leggen over de handelingen van Cees na één uur. Wat er echter tussen half drie en half vijf is gebeurd, wist „Rik" niet te vertellen. Getuige Erkamp vertelt. De getuige Erkamp, die eerst on vindbaar was, maar van wiens ver hoor de verdediger van Cees niet wenste af te zien, verklaarde verle den jaar met Cees in één cel te heb ben gezet. Cees had hem toen uit eigen beweging verteld hoe hij met zijn broer en Van der Helm „Moeke" Marsman had gewurgd. Erkamp zeide dit zo'n laffe daad te hebben gevonden dat hij de politie had ingelicht. Vrij willig had hij inspecteur Versteegh op de hoogte gesteld van het verhaal, hem door Cees gedaan. Cees antwoordde deze verklaring met te zeggen, dat hij Erkamp maar iets op de mouw had gespeld en wel met opzet. Die opzet was, dat Erkamp, die wegens heling gedetineerd Was, als beloning voor de hulp de politie bij het onderzoek in de moord verleend, op vrije voeten te krijgen. Onder pres sie gezet door Cees' verdediger, mr. Smithuysen, gaf Erkamp vervolgens toe. inderdaad te zijn vrijgelaten. „En dat was juist mijn bedoeling", zei Cees gisteren. „Ik wilde n.1., dat Er kamp voor mij de getuigen opzocht die voor mijn alibi konden zorgen. Ik heb hem onder meer naar Zwarte Lien gestuurd en daar is hij geweest ook." Erkamp ontkende er te zijn geweest, maar gaf toe het Cees te hebben be loofd. Op een vraag van de president, waarom Cees, die zich onschuldig noemt, voor de rechtercommissaris be kend had. zei de verdachte: „Tegenover u heb ik toch alles ontkend en u ge looft mij ook niet." In hun pleidooien volgden de drie verdedigers de zelfde lijn als hun cliënten. Ieder achtte zijn eigen cliënt onschuldig en beschuldigde de beide andere verdachten van de moord. Uit spraak 21 Februari a.s. aan de discipline van het leger, hoe wel hij bij de missie was gedetacheerd. In New York. Begin 1944 was hij samen met Krav chenko te New York geweest en had met hem besproken Of zij hun verwan ten zouden bezoeken, die zojuist van de Duitsers bevrijd waren. Kravchenko had geweten, dat hij, als man van het Rode leger, eenmaal in de Sowjet-Unie weer naar het front gezonden zou worden. „Hij had een animale vrees voor het front". Toen Kravchenko zich op een gege ven ogenblik niet bij de missie had ge meld, was men „niet verbaasd geweest", daar men gedacht had, dat hij zoals gewoonlijk weer in een nachtclub was verdwenen. Een man met een staat van dienst van Kravchenko, met een leven van verraad en uitspattingen moest zich schamen fatoenlijke Sow- jet-burgers in de ogen te zien. „Niet in het minst" riep Kravchenko uit en sprong op om de getuige recht in de ogen te zien. Echtgenote contra echtgenoot. Zinaide Gorlova, voormalig echtgeno te van Kravchenko, verklaarde, dat Kravchenko haar had geslagen en ob scene taal had gebruikt. Zinaida Gorlova is lang, krachtig ge bouwd en heeft blond haar. Zij vertel de, dat zij thans nog alleen gevoelens van „afkeer en minachting" voor Krav chenko had. Deze laatste zat op onge veer twee meters afstand van zijn voor malige vrouw. Zij verklaarde, dat Kravchenko was weggegaan en haar enige tijd „zonder een cent" had achtergelaten. Toen hij terugkwam sloeg hij haar, brak het aardewerk, was erg jaloers en over laadde haar met verwijten, „omdat zij geen bruidschat had". Op een avond zei hij: „Wel mijn beste, het is tijd, dat je gaat, want ik wens een hooggeplaat ste functie". Zij ging terug naar haar familie. Zij vervolgde: „Ik heb Kravchenko twaalf jaar niet gezien. Ik bid God, dat mijn zoon geen enkele karakter trek van deze man heeft. Denk niet, dat ik hem haat. Ik heb geen gevoel meer voor hem alleen afkeer en minachting. Deze man is tot elke leu gen in staat". Zij zei, dat haar zoon thans 14 jaar oud is. Dwang.... Kravchenko verhief zijn stem, toen hij verklaarde, dat zijn voormalige vrouw door de Sowjet politieke politie gedwongen was naar Parijs te gaan en tegen hem te getuigen. Hij beweerde, dat de politie macht over haar had, omdat haar vader „een voormalig Tsa ristisch officier" was en haar moeder naar Siberië was gezonden. Mevrouw Gorlova onderbrak hem met de woorden: „Ik weiger naar zul ke leugens te luisteren". Hierna ontstond verwarring, toen Kravchenko, mevrouw Gorlova, hun verdedigers en de vertalers allen tege lijk begonnen te roepen. Het proces werd daarop tot heden verdaagd. Vandaag zullen de commissies voor buitenlandse aangelegenheden, uit de Senaat en het. Huis van Afgevaardig den „hearings" houden inzake de wet, strekkende tot verlenging van het plan-Marshall na 1 April a.s. met nog maals 15 maanden. Voor deze periode zijn bedragen voorgesteld van ongeveer 1.250 mil lioen dollar voor het Europese herstel in de periode 1 April tot 30 Juni van dit jaar, en 4.300 millioen dollar voor de twaalf maanden, beginnende 1 Juni a.s. Men verwacht, dat de nieuwe wet een bepaling zal bevatten, waardoor het mogelijk zal zijn ongeveer 1 mil liard dollar aan de ECA te verstrek ken, zonder dat hiervoor goedkeuring behoeft te worden afgewacht van het „appropriational committee". Volgens Heinrich Kopf, minister president van Neder-Saksen, zouden de Nederlandse eisen tot grensherzie» ning een verlies voor Duitsland mee brengen van 100 vierkante kilometer en die van Luxemburg een verlies van 508 km2. In een gesprek met een groep Duitse journalisten verklaarde Kopf, dat het rapport der geallieerde commissie over de grensherzieningen niet gepubli ceerd zou worden, voordat de betrok ken Duitse staten gelegenheid hadden gehad hun zienswijze daarover ken baar te maken. Robertson en Clay, de Britse en de Amerikaanse militaire gouverneur, hadden deze verzekering gegeven. De slotbijeenkomst van de werk- commissie inzake de Duitse Westgrens is ongeveer 10 dagen uitgesteld. DE SJAH WIL ZIJN LEVEN ZO NODIG OFFEREN. De Sjah van Perzie, Mohammed Re- za Pahlevi, die Vrijdag j.1. bij de op hem gepleegde aanslag licht gewond werd heeft Donderdag een radio-toe spraak gehouïden, waarin hij ver klaard, bereid te zijn om, indien no dig, zijn leven voor Perzie te ottexeo-

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1