Noorwegen standvastig onder Sowjetdreigementen Sukarno thans bereid tot overleg Australië beschuldigt Nederlanders Erger dan hetMonstervan Frankenstein Donderdag 10 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargans No. 10503 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna ONVERSTANDIG Interim-regering op 15 Maart Nog geen ondertekening van Noordat-iantisch Pact Frisse morgen En verdedigt eigen rasdiscriminatie Weèrbericht Buitengewoon geheime Consistorie Koning Ceorge toch naar Australië? S S.-boef schoot 5-jarig Joods jongetje neer Het drama te Vierhouten De Koninklijke familie in St. Anfon Kamervergaderingen afgelast Storm over ons land Hongaar met documenten over proces-Mindszenty ontsnapt Aansiuiiing Atlantisch Pact vrij zeker VOLDONGEN FEITEN Stopzetting Marshallhulp aan Nederland fataal voor West-Europa BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK MMÏÏ TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „.Juttertjes"' tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten QE Indonesische kwestie is door de internationale interventie in een dermate delicaat stadium geko men, dat thans van ieder, die verant woordelijkheid draagt, de uiterste voorzichtigheid in de keuze zijner woorden mag worden geëist. De we reld kijkt door alle ramen van ons nationale huil naar binnen en schreeuwt moord en brand over iedere werkelijke of vermeende fout, die wij maken. Daarom dient als uiterst onverstan dig te worden gebrandmerkt de uit lating, die de oude vechtjas mr. H. P. Marchant zich dezer dagen in een in terview liet ontvallen, toen hij de Republikeinse politici kenschetste als „die bruine kerels, die thans zoveel drukte maken". Niemand zal oud minister Marchant het recht ontzeg gen op een conservatieve instelling ten aanzien van de actuele problemen. Wij leven in een vrij land, waarin geen angst voor de geheime politie ons verbiedt onze gedachten te openbaren. Wij leven (voorlopig) nog onder een Grondwet, die in haar zevende arti kel de vrijheid van drukpers garan deert. Maar wie, in zijn afkeer van de Indonesische politieke figuren, de toe vlucht neemt tot uitdrukkingen, die in wezen de grofste rasdiscriminatie ten grondslag hebben, begaat een daad, die, politiek gezien een dom heid en ethisch gezien een zedelijke misdraging is. Als niet minder onverstandig dient te worden genoemd de aanval, die het Kamerlid F. Goedhart tijdens de de batten richtte op onze militaire in lichtingendienst in Indonesië. Hét werk van een inlichtingendienst be hoort tot de noodzakelijke, maar stel lig nooit en nergens tot de meest sympathieke „karweien", die moeten worden opgeknapt. De Engelsen, die in dit opzicht onze leermeesters kun nen zijn, weten dit zó goed, dat zij hun diensten altijd buiten de publieke discussie houden. Had de heer Goed hart gefundeerde klachten over de inlichtingendienst ter beschikking, dan ware het oneindig veel beter geweest zo hij die ter vertrouwelijke kennis neming aan de betrokken bewindsman had voorgelegd. Dat het hoofd van de inlichtingendienst in Indonesië (de uit de Londense periode bekende kolonel dr. J. Somer), om zijn optreden in 1944 tegen vooraanstaande figuren van de Parool-groep voor de heer Goedhart en zijn naaste vrienden geen persona grata is, kunnen wij ons re delijkerwijs volkomen indenken. Maar de belangen, die thans in de Tweede Kamer aan de orde zijn, moeten van groter nationaal belang worden ge acht dan het oudzeer over de onver kwikkelijke ruzies tussen de heren van de Londense groep. Daarom was de opmerking van de heer Goedhart even onverstandig als die van zijn politieke tegenvoeter mr. Marchant. Als resultaat van het bezoek van Anak Agung en Ateng aan Bangka, waar zq Sukarno, Hatta en andere Republikein se prominenten ontmoet hebben, kan gemeld worden, dat Sukarno en Hatta bereid zijn de contactcommissie van het BFO op Bangka te ontmoeten voor een oriënterende gedachtenwisseling, waar van het tijdstip in nader overleg zou kunnen worden vastgesteld. Aneta verneemt, dat de ontmoeting waarschijnlijk op Bangka zal plaats hebben en wel op 12 Februari. Hierbij zullen verschillende kwesties bespro ken kunnen worden, in het bijzonder het vormen van een federale interim regering op 15 Maart en het nakomen van de resolutie van de Veiligheidsraad over het stopzetten van de militaire actie, de restauratie van de Republi keinse regering en de terugkeer vdn die regering naar Djokja. Van republikeinse zijde wordt ge zegd, dat de delegatie van de B.F.O. het standpunt van de hoge vertegen woordiger der Kroon heeft uiteengezet, hierbij aangevend, dat de H. v. K. oe- reid was, de laatste alinea van zijn brief van 1 Februari te laten vervallen. Gezegd wordt voorts: „Op basis van Tijdens een persconferentie heeft Dean Acheson, minister van buiten landse zaken der Ver. Staten verklaard dat berichten die spreken als zou het Noordatlantisch Pact, reeds midden Maart te Bermuda worden onderte kend, niet juist zijn. Voorts ging hij in op de besprekingen met de vertegen woordigers der Scandinavische landen. Hij verwachtte nog deze week een nieuw onderhoud met de Noorse mi nister van buitenlandse zaken Lange. Ook de Deense en Zweedse ambassa deurs hadden een onderhoud met hem. Komende op de betrekkingen tussen ae Verenigde Staten en Zuid-Slavie gaf Acheson uiting aan de hoop, -''at deze betrekkingen zullen verbeteren. „Sommige dingen", zo zeide hij, „wij zen er op, dat een verbetering in het zicht is". Een 17-jarig meisje uit Valkenisse (bij Zoutelande) heeft de moed opge bracht om reeds thans begin Fe bruari een bad in zee te nemen. Het was Dieneke Schat, die zich van de lage temperatuur niets aantrok, doch manmoedig in de golven dook. Een voorbeeld, dat voorlopig nog niet veel navolging zal vinden. |N het Huis van Afgevaardigden te Canberra heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Cal- well, een felle aanval gedaan op Ne derland, in verband met de Nederland se actie in Indonesië. Aanleiding tot deze uitlatingen was een motie, inge diend door het liberale lid Holt inzake de uitwijzing van mevrouw O'Keefe uit Australië. De motie, die uitstel van debat over deze kwestie vroeg, werd verworpen met 39 tegen 22 stemmen. Mevr. O'Keefe, Indonesische van geboorte, die met een Australiër is gehuwd, zocht gedurende de oorlog asyl in Australië, doch werd dezer dagen met haar acht kinderen uitge wezen tengevolge van haar huid kleur. Calwell verweet Nederlandse functionarissen in Australië, dat zij „vals spel" speelden, toen zij tegen deze deportatie protesteerden. „Het is. veelbeduidend", aldus Cal well, dat er geen dergelijke protesten zijn uitgebracht door andere Aziatische landen, wanneer wij hun burgers te rugzonden. Al onze moeilijkheden worden veroorzaakt door koloniale Nederlanders en koloniale Engelsen, die herhaaldelijk over onze regering schrijven. Nederlandse functionarissen hebben een „vals spel" gespeeld waar de Nederlandse bevolking niets mee te maken heeft. Zij waren duizenden Ponden schuldig voor de repatriëring van hun medeburgers, doch zij wei gerden een penny te betalen", aldus de minister. „Zij zeiden zelfs dat wij hun geld schuldig waren voor regeling van schulden, doch stemden tenslotte erin toe 'ons 8 millioen pond te betalen. Ik hoop, dat Australië het krijgt. Wij verdienen het". Calwell heeft ook gewag gemaakt Verwachting tot hedenavond. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land enkele verspreide buien. Af nemende wind uit Westelijke rich tingen. Iets kouder. van een Nederlands plan om de Aus tralische regering in verlegenheid te brengen, omdat zij vertegenwoordigers naar de Aziatische conferentie in New- Delhi had gezonden. Hij voegde hier aan toe, dat er geen precedent kon worden geschapen door mevrouw O'Keefe te laten blijven. Mcnzies, de leider van de oppositie, zeide óver Calwells beschuldiging, dat hij „nooit in zijn parlementaire loop baan een meer betreurenswaardige verklaring over een zo delicaat inter nationaal geval had gehoord. Menzies zeide, dat duizenden Nederlanders bij de verdediging van Australië gesneu veld waren en dat het Calwell oneer aandeed om de Nederlanders zo bitter aan te vallen. „De heer Calwell be hoeft ons niet te vertellen, dat zijn re gering een hekel heeft aan de Neder landers", zo zeide Menzies, ,dat heeft zij reeds jaren lang duidelijk getoond". De mening van Den Haag. In welingelichte kringen in Den Haag zeide men „enigermate verrast" te zijn over deze jongste aanval op de Neder landers. Men nam aan dat minister Calwell mogelijk geen kennis heeft ge nomen van de verklaring van Sultan Hamid, de president van de federalis tische vergadering in Indonesië, over de deportatie van mevr. O'Keefe. De sultan, die zinspeelde op tegenmaatre gelen, zeide: „Wij zullen wachten tot wij souvereiniteit in Indonsie hebben' Daarom, aldus meent men te Den Haag. zal Australië mogelijk spoedig ervaren, dat moeilijkheden niet alleen van koloniale Nederlanders en Engel sen komen ERNSTIGE BRAND TE WESTZAAN. Gisteravond om half zeven heeft een uitslaande brand winkel- en woonhuis van de kruidenier A. van Horst te Westzaan vernield. Van de inboedel kon vrijwel niets gered worden. De vrouw des huizes had juist dezelfde dag het leven geschonken aan een kind. De baby werd met behulp van buren in veiligheid gebracht. EEN NEDERLANDSE VERTEGENWOORIGER IN ISRAËL. Dr. J. A. Nederbragt, consul-gene raal der Nederlanden te Jeruzalem is aangewezen om op te treden als Ne derlands vertegenwoordiger in Israël. deze verduidelijkingen is de regering van de Republiek van Indonesië van mening dat de voorwaarden, gesteld door de president en verder uiteenge, zet door de vice-president, niet zijn vervuld. Dientengevolge blijft de posi tie der republiek van Indonesië, zoals deze is uiteengezet in de brief van de vice-president van 3 Februari, onver anderd. Intussen zijn president Sukarno en vice -president Moh. Hatta bereid, de contact-commissie der B.F.O. op Bang ka te ontmoeten op een later overeen te komen datum De Paus heeft een buitengewoon ge heim Consistorie bijeengeroepen tegen Maandag aanstaande. Men vermoedt, dat de Paus de vergaderde kardinalen op de hoogte zal brengen van alle rap porten, welke hem ter beschikking staan terzake van het proces tegen en de veroordeling van kardinaal Minds- zenty. Naar verluidt zou de Paus bij deze gelegenheid een plechtig protest willen uitbrengen betreffende dit pro ces. De „Melbourne Herald" publiceert een telegram, waarin verklaard wordt, dat Koning George VI, „thans mis schien Australië en Nieuw-Zeeland zal bezoeken en een in vergelijking met de aanvankelijke plannen zeer bekorte rondreis zal maken". De correspondent haalde een tele gram aan, dat door de Koning is ge zonden aan de Nieuwzeelandse ver eniging bij gelegenheid van haar jaar diner waarin hij zegt: „Ik stel de goe de wensen voor mijn gezondheid zeer op prijs en vertrouw, dat ik in niet al te verre toekomst in staat zal zijn mijn voorgenomen reis naar Nieuw-Zeeland te maken". BEVIN OVER HET ATLANTISCH PACT. Het linkse Labourlid van het Britse Lagerhuis Chaimberlain, heeft Bevin verzócht te verzekeren, dat volgens het voorgestelde Noordatlantische pact, Engeland niet automatisch belligerent zou worden in geval van oorlog tus sen de Sowjetunie en de Verenigde Staten. Het antwoord was een kort „neen". Toen de procureur-fiscaal van het Bijzonder Hof te Arnhem, mr. J. Fik- kert, aan zijn requisitoir begon tegen de Groningse slager Riemer Folkerts, ex-Unterscharfiihrer van de SS, herin nerde hü aan een film, die jaren gele den veel opgang maakte „Het monster van Frankenstein". Algemeen dachten de toeschouwers bü het zien van de nonsens in deze film: „Zulke monster achtigheden gebeuren in werkelijkheid niet", maar in deze rechtszaal is een film afgedraaid, die in wreedheid en weerzinwekkends de genoemde film verre overtreft. Frankenstein, een oberleutenant van de SS was de hoofdpersoon bij een der gruwelijkste drama's, die zich tijdens de bezetting in ons land hebben afge speeld, namelijk de moord op 6 Joden te Vierhouten (Veluwe) in Nov. 1944. Folkerts, de verdachte van gisteren, heeft na Frankenstein het belangrijkste aandeel in dit drama gehad. Nabij Vier houten waren destijds ongeveer 80 Joodse landgenoten ondergedoken in een kamp. Door onvoorzichtigheid van een hunner werd de aandacht van de Duitsers op hen gevestigd en een com mando Nederlandse SS uit Apeldoorn onder leiding van Frankenstein was spoedig ter plaatse om een razzia te houden. Men kreeg echter hiervan de lucht en zo kon het gebeuren, dat slechts 8 van de 80 onderduikers kon den worden gepakt. Deze 8 werden, na een week zonder eten en drinken te zijn gevangen gehouden in een cel, door de SS uit hun cel gehaald. Een bejaard echtpaar bleek stervende. Zij werden met handgranaten afgemaakt. De andere zes werd gelast gaten te graven, waarop een vrouw, begrijpend waarvoor dat gat zou moeten dienen, een zenuwtoeval kreeg. Frankenstein begon haar te slaan, hetgeen aanleiding was voor de echtgenoot van de vrouw de Duitser met een spa een ferme klap te geven. Doch Frankenstein kon de man met de kolf van zijn geweer neer slaan. Van de verwarring, maakten de anderen gebruik om te vluchten. De SS'ers achtervolgden echter de uitge putte mensen en schoten hen neer. De Joodse landgenoten moesten nu de kui len verder graven en werden hierna met pistoolschoten afgemaakt. Onder de slachtoffers was een vijf-jarig jon getje. Toen Frankenstein het kind wil de doodschieten ketste zijn revolver en nu voltooide Folkerts de moord. Met mos en dennetakken werden de graven gecamoufleerd- Behalve Frankenstein en Folkerts namen aan deze misdaden deel de jon ge SS'ers de Joos (een Belg), Pakker, Swart (reeds veroordeeld tot 8 jaar) en de SD'er Alphons. Behalve Alphons, die schijnt te zijn gesneuveld, waren allen aanwezig als getuigen, doch zij trachten hun schuld zoveel mogelijk te verklei nen ten koste van de anderen. Vast kwam te staan, dat Folkerts 't 5-jarig jongetje had doodgeschoten. „Het was ccr., genadeschot", zeide verdachte nu. De andere SS'ers hadden gehoord, dat het kind riep: „Ik ben nog niet dood". De procureur-fiscaal eiste tegen Fol kerts de zwaarste straf, de doodstraf. Wat betreft Frankenstein, zeide de procureur-fiscaal dat hij op het punt stond hem te dagvaarden toen bleek, dat van Belgische zijde op zijn uitle vering prijs werd gesteld. Mocht men in Belgie geen punten vinden voor de veroordeling van deze Duitse oorlogs misdadiger, dan wordt hij naar Holland teruggezonden. Koningin Juliana wordt niet vóór het einde van deze week in Sankt Anton verwacht. De Franse Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal Bethouard, blijft ter begroeting in Sankt Anton. Hij bewoont een villa even buiten het dorp. De Prins en de Prinsesjes gebrui ken de maaltijden aan een gereser veerde tafel in de eetzaal van het Posthotel Op verzoek van de regering zul len de openbare vergaderingen der Tweede Kamer, die vandaag en morgen zouden worden gehou den, geen voortgang vinden. De eerstvolgende openbare verga dering der Tweede Kamer is be paald op Dinsdag 15 Februari om 13 uur. Naar wij reden hebben aan te ne men vindt dit uitstel zijn grond in de overweging, dat de jongste ont wikkelingen, zowel in Indonesië als internationaal, eerst door het kabinet dienen te worden bespro ken alvorens de regering zich in staat acht de Kamer te antwoor den op de vele gepreciseerde vra gen, welke gedurende het debat zijn gesteld. De Westerstorm, die met hevigheid woedde, heeft verschillende ongevallen veroorzaakt. Van een bakkerij in Vlaar - dingen werden twee, ruim acht meter hoge schoorstenen omvergerukt. Zij stortten op een aangrenzende vispak- kerij. Een daar werkzame negentien jarige arbeider werd vrijwel direct ge dood door de vallende brokstukken steen. Twee andere arbeiders werden licht gewond. Gistermiddag liepen de beide veer boten, die de verbinding tussen Schier monnikoog door afdrijving aan de grond. De passagiers zouden in verband met het vallende 'water de stormnacht aan boord moeten doorbrengen. Het Nederlandse 4250 ton metende schip „Stuyvesant" dat bekend staat als „Het gelukkige schip" wegens zijn voorspoedige reizen op de Nederland— Westindie route, heeft tijdens deze storm zijn zwaarste trip achter de rug. Het schip liep met een windkracht van 96 km per uur behouden de haven van Plymouth binnen. Het te Linz verschijnende blad „Ober- oesterreichische Nachrichten" meldt, dat Graaf Czaky, die in het Hongaarse geelboek over kardinaal Mindszenty genoemd wordt als diens boodschapper in het buitenland, te Salzburg is aange komen. Czaky zou belangrijke documenten over het proces en brieven van de kar dinaal bij zich hebben. Binnenkort zou hij naar de Ver. Staten vertrekken. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat Czaky, een leidende Hongaarse monarchist, te zamen met de kardinaal terecht had moeten staan, doch dat hij wist te ontsnappen. Dit bericht volgt op de geruchten, die reeds enige dagen te Wenen de ronde deden, dat een belangrijke Hongaarse aristocraat in Oostenrijk was, die te Salzburg alle documenten over 't pro ces te koop aanbood voor 5000 dollar en een passage naar Amerika. MIJNWERKER DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD Gisteren werd bij 't controleren van een pijler in de mijn Oranje-Nassau I te Heerlen de opzichter G. F. te Loo onder vallend gesteente bedolven, ten gevolge waarvan hij spoedig daarna overleed. Het slachtoffer was 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinde ren. (Van onze diplomatieke medewerker) JyJET ZIJN TRADITIONELE STANDVASTIGHEID heeft het Noorse volk ge reageerd op de twee nota's, die Moskou aan zijn regering heeft gezonden. Noch de uitdagende toon van de eerste nota, noch het wat meer tegemoet komende karakter van de tweede hebben het uit zijn koers kunnen slaan. De Noren, die geen herhaling van het drama van 1940 wensen, zoeken de veilig heid en zij zullen deze aanvaarden, waar zjj haar vinden kunnen. Daarvan kun nen geen honderd Stalins hen afhouden. HET DOOR ZWEDEN voorgestelde Scandinavische defensiepact bood hun die veiligheid niet. Zweden heeft wel is waar een uitstekend ontwikkelde zware industrie, maar deze is toch geenszins in staat, de Zweedse, Noorse en Deense troepen al die vliegtuigen, tanks en andere moderne wapenen te leveren, welke voor een succesvolle verdediging van Scandinavië nodig zouden zijn. Daarom hebben de Scan- dinaviërs onlangs getracht van de Ver enigde Staten de toezegging te krijgen, dat geen bezwaar zou worden gemaakt tegen de aankoop van militaire uitrus ting bij de Amerikaanse industrie. Meer dan iets anders was het Wash- ingtons nadrukkelijke verklaring, dat slechts landen, aangesloten bij het At lantisch pact, op wapenleveranties mo gen rekenen, die de Scandinavische de fensiebesprekingen deden mislukken. In een overeenkomst, waarachter geen effectieve militaire macht schuil ging, zag Oslo geen heil. De Noren hebben zich nog niet be reid verklaard, deel van de Atlantische Unie uit te maken. Eerst willen zij we ten, welke hulp zij daarvan kunnen verwachten en welke verplichtingen zij daar tegenover op zich moeten ne men. Maar stellen de Amerikanen hun de door hen nodig geachte wapens in het vooruitzicht waaraan niet ge twijfeld behoeft, te worden en eist men van hen niet, dat zij reeds in vre destijd militaire bases aan de partners van de Atlantische Unie ter beschik king stellen wat volgens Amerikaan se zegslieden zeker niet gebeuren zal dan staat de Noorse toetreding tot het Westerse verdedigingssysteem vast. Noorwegen zal deze stap zeker niet met een licht hart doen. Het weet dat het daarmede enerzijds wel z(jn vei ligheid vergroot, maar anderzijds is het er sterk van doordrongen, dat het zijn overigens zeer theoretische kans om in een eventueel wereldcon flict neutraal te kunnen blijven, op deze wijze verspeelt. Nog dieper zal het de Noren treffen, dat door de aan sluiting bij het Atlantisch pact de tra ditionele samenwerking met het broe dervolk der Zweden automatisch in het gedrang moet komen. ZWEDEN VERKEERT in een andere positie den Noorwegen. Men zou er verkeerd aan doen het feit, dat Stockholm zich verre wil houden van het Atlantische pact, enkel en alleen toe te schrijven aan dex al meer dan honderd jaar oude neutraliteit. Dat is slechts ten dele juist. De overheersen de factor is de vrees, dat aansluiting bij het Westen onmiddellijk de Russi sche troepen aan de langgerekte Zweeds-Finse grens zou brengen. Dat deze vrees niet geheel ongerechtvaar digd is, bewijst de omstandigheid, dat de Russische pers zojuist een felle cam pagne tegen de Finse regering-Fager- holm heeft ingezet, die zij er van be schuldigt met het Westen te heulen. Nu heeft ook Noorwegen een gemeen schappelijke grens met de Sowjet unie het Kremlin heeft daarop in zijn eerste nota aan Oslo dreigend ge wezen maar deze is slechts kort en loopt door het onherbergzame, altijd met dikke sneeuw beldekte gebied van Lapland. En ten slotte: anders dan Zweden is Noorwegen in feite een At lantische mogendheid, zoals zijn rege ring ook aan de Sowjetunie te ver staan heeft gegeven. Hoe Moskou op Noorwegens aan sluiting bij het Atlantische pact zal rea geren? Alle waarnemers in de Russi sche hoofdstad bevestigen, dat nog nooit sinds de dagen, dat Duitsland, Italië en Japan het anti-Kominternpact sloten, het Kremlin zich zo woedend over een overeenkomst heeft gemaakt als over het geprojecteerde Atlantische verdrag. Desondanks is het niet zeer waarschijnlijk, dat het deze woede an ders dan in scherp gestelde nieuwe nota's zal uiten. ERGENS wordt het missen van geboden kansen zo onmiddellijk en zo afdoende afgestraft als in de politiek, met name in de internatio nale politiek. Nederland ervaart dat in deze dagen op uiterst-pijnlijke wijze. Want de Indonesie-politiek, die op dit ogenblik erger dan ooit is vastge lopen, kan men niet beter karakteri seren dan als het drama van de ge miste kansen. Doordat men noch in de periode der Londense regeringen, noch in de weinig realistische sfeer der eerste na-oorlogse maanden ge komen is tot de uitwerking van een reconstructieplan, dat van waarlijk grote allure en brede visie kon getui gen, heeft Nederland in zijn Indone sie-politiek sinds. 1945 afstraffingen aan de lopende band gekregen. Van de besprekingen op de Hoge Veluwe af loopt er door gans het beleid nopens Djokja een rode draad van fouten, misslagen, psycho logische blunders en politieke misbak sels en dat alles resulteert thans in de voldongen feiten, waarvoor de re gering zich gesteld ziet. De tegen ons gerichte resolutie van de Veiligheidsraad, die o.m, vrijlating van Sukarno c.s. en herstel van de Republiek eist, heeft de positie van de Republikeinen dermate versterkt, dat Sukarno en Hatta de voorwaar den, waarondër, naar het inzicht van dr Beel, in onderlinge besprekingen tussen Republikeinen en Federalisten zou de vorming ener interim-regering kunnen plaats vinden, rustig voor on aanvaardbaar verklaren. Zij beroepen zich op de Veiligheidsraad en op de resolutie van Nieuw-Delhi, eisen uit schakeling van iedere Nederlandse be moeiing bij de komende verkiezingen en nemen met niets minder genoegen dan met de onmiddellijke erkenning van de souvereine Republiek en van 't herstel hunner onbeperkte machts bevoegdheden. Het behoeft wel niet betoogd, dat deze stringente houding, die behalve door alle Aziatische landen ook door Australië en de V.S. wordt aangewak kerd, zijn uitwerking niet zal missen op de positie der Federalen en op hun verhouding tot Den Haag. Voegt men hierbij nog de onbe hoorlijke pressie, die Amerikaanse senatoren op Nederland willen uit oefenen door intrekking van de Marshall-hulp („omdat Nederland toch niet veel betekent in het Atlantisch defensiepact") dan wordt het duide lijk, hoe de regering er toe komen kón om met Merle Cochran te spreken over een eventueel overslaan van de geplande interim-periode. Gaaf. dit door, dan zal Nedeiland zelf aan de opgedrongen voldongen feiten in arrenmoede een nieuw feit toevoegen, dan wordt de algehele souvereiniteit binnen vier maanden aan Indonesië overgedragen. Dan is, in strikt-politieke zin, de Nederlandse vlag in Indonesië gestre ken, dan zal de onderlinge verhouding weinig meer zijn dan die welke be staat tussen twee door een pact ver bonden mogendheden, al is er dan cok de Unie alc overkoepelend or gaan. Intussen komen er sinds gisteren al weer stemmen uit Amerika, die ze'fs dit vérgaande Nederlandse buigen voor de feiten niet aanvaardbaar achten. Washington heft alweer drei gend de vinger op om ons te verma nen dat wij niets, niets meer mogen doen dan het letterlijk ten uitvoer leggen van de resolutie van de Vei ligheidsraad. Ook als men progressief genoeg denkt om te beseffen, dat de tijd van het kolonialisme voorbij is en dat het snel-groeiende Aziatische nationalisme en de door onszelf ingeleide ontvoog ding door oorlog en bezetting een kwarteeuw van normale evolutie heb ben overgeslagen, dan nóg vraagt men zich af, of bij doelbewuster poli tiek, betere buitenlandse voorlichting en krachtiger nationaal zelfbewustzijn niet een beter resultaat ware te ver krijgen geweest dan waarmede wij thans, als alle tekenen niet bedriegen, r.olens volens, genoegen hebben te nemen. Beter: voor Nederland en Indonesië beide. Naar aanleiding van de resolutie, welke Maandag j.1. in de Amerikaanse Senaat werd ingediend en waarin stopzetting wordt gevraagd van de Marshall-hulp aan Nederland, heeft dr. Valentine, het hoofd van de ECA- missie in ons land o.a. verklaard: „Ik twijfel er aan of Nederland met suc ces zijn economisch evenwicht zou herkrijgen zonder verdere dollar-hulp. Dit zou verder tot gevolg hebben, dat de Benelux-unie niet tot stand kan ko men. Dit zou ook de economische ver betering van vele andere landen in West-Europa belemmeren. Een econo mische mislukking van Nederland zou de schaal ten nadele van het succes van het Marshall-plan in West-Europa doen overslaan. Intussen heeft de ad ministrateur voor het Marshall-plan medegedeeld, dat de voorgestelde toe wijzing voor Nederland en Overzeese Gebiedsdelen in het kader van de Marshallhulp voor het jaar 1949—1950 355 millioen dollar bedraagt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1