De Regering volgt haar eigen weg Kort Bestek - Nieuwe Amerikaanse voorstellen inzake Noord-Atlantisch Pact? Balspel met Joseph Schreieder De Westduitsers hebben voldoende te eten Zaterdag 12 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaarganq No. 10505 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister Sassen tengevolge van meningsverschil afgetreden Brits-Nederlandse besprekingen Amerika vraagt terug trekking van Hongaars diplomaat Vijftien Bulgaarse predikanten gearresteerd Zullen Ver. Naties in China bemiddelen? Weerberichf Gesneuveld in Indonesië Nieuw-Guinea wenst autonomie binnen het Koninkrijk 15.911.000 dollar voor Nederland Samenwerking KLM—SAS Wereldkampioene stal jumpers Rapport van Gen. Oay Koningin naar St. Anton Miliiaire verplichtingen beperkt Noorwegen nam geen beslissing Nederland toegedekt door de mist Schtilfe-Proven in de Gentse Zesdaagse Doodstraf aan M. Jansen voltrokken Twee jongens uit één gezSn verdronken Kravchenko moet manuscript tonen D-trein in Brabant ontspoord Geweldig irrigatieplan voor het Nijldal BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJL6MA en C. KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"* tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Minister Sassen heeft aan Hare Majesteit de Ko ningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Gebiedsdelen. In de boezem van het Kabinet is geen principieel verschil gerezen over de staatsrechtelijke doelstellin gen met betrekking tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bij herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en voor zover dat van de regering af hangt op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele Kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr. J. H. van Rojjen, op 28 Januari J.1. in de Veiligheidsraad afgelegd na mens de regering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zake verder feitelijk te volgen ge dragslijn. M. J. A. Sassen De Britse ambassadeur in Nederland, Sir Philip Nichols, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het Nederlandse departement van Buitenlandse Zaken te Den Haag voor besprekingen over Indonesië. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat deze besprekingen een voortzetting vormen van de alge mene bespreking van het probleem door de consultatieve raad van de Westeuropese Unie op zijn bijeen komst te Londen van einde Januari. Ofschoon het Indonesische probleem, van diplomatieke standpunt gezien, se dert enige weken, sinds het staken van het vuren op Java, „bevroren" is ge bleven, is men te Londen van mening, Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de terugroe ping geëist van de eerste secretaris van de Hongaarse legatie te Washing ton, „daar hij niet langer in de V. S. geweest is". Kortgeleden heeft de Hon-' gaarse regering de terugroeping ge ëist van twee Amerikaanse diploma ten. De woordvoerder van het mini sterie, verklaarde, dat het „zuiver toe val" was, dat dit verzoek volgde op de uitwijzing van Amerikaanse func tionarissen te Boedapest. Vijftien Bulgaarse predikanten, die ervan worden beschuldigd voor Enge land en Amerika te hebben gespion- neerd zijn gearresteerd. In Washington heeft men de be schuldigingen van verraad, die door de regering te Sofia tegen deze 15 hoog waardigheidsbekleders van de Bul gaarse Protestantse Kerken zijn uitge bracht, „fantastisch" genoemd. De woordvoerder zeide, dat deze be schuldigingen volkomen dezelfde zijn als die, welke tegen Kardinaal Minds- zenty zijn geuit. Hij was van mening, dat „deze gelijktijdige actie in Honga rije en Bulgarije duidelijk aantoont, dat men hier met een vooraf beraam de aanval der communisten op de godsdienstvrijheid in Oost-Europa te doen heeft". De Chinese premier, dr. Soen Fo, heeft verklaard, dat de Chinese re gering dg aanbeveling tot bemiddeling van de Ver. Naties in de burgeroorlog verwelkomt. Deze aanbeveling werd gedaan door dr. Herbert Evatt, de Australische Minister van Buitenland se Zaken. Bemiddeling van de V. N. zou wel licht de enige manier kunnen zijn om een regeling tot stand te brengen, zo zei dr. Soen Fo. GENERAAL EISENHOWER TIJDELIJK VOORZITTER VERGADERING STAF-CHEFS President Truman heeft medege deeld, dat generaal Dwight Eisenho- wer tijdelijk zal optreden als voorzit ter van de vergadering van stachefs. EIRE PER 18 APRIL REPUBLIEK. De regering van Eire heeft thans 18 April 1949 (Tweede Paasdag) vastge steld als de datum, waarop Eire Re publiek zal worden. Op deze dag valt de 33ste verjaardag van de Ierse Re publikeinse opstand. Verwachting, geldig tot heden avond: In de loop van de dag verdwijnen van de mist en dan meest zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Zwakke of matige wind uit richtingen tus sen Zuid en Zuidwest. Iets ho gere temperatuur dan gisteren. dat de zaak opnieuw naar voren ge bracht zou kunnen worden tijdens een debat in de Veiligheidsraad in de na bije toekomst. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het doel van het bezoek van Sir Philip Nichols was kennis te krijgen van de bedoeling van de Nederlandse regering voordat de kwestie te Lake Success verder in het openbaar wordt besproken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sergeant G. Lubbi uit Borger (Dr.). Soldaat R. Jansma uit Anjum (Fr.). Soldaat E. H. Den Hartog uit Sliedrecht Soldaat le kl. E. Dobbenberg uit Dieren. Sol daat le kl. J. W. M. Gieben uit St. Antonis (gem. Oploo). Soldaat le kl. J. de Groot uit Rotterdam. Korpo raal H. Bosman uit Leiden. Soldaat le kl. G. P. Harthoorn uit 's-Graven- hage. Soldaat P. van Poelgeest uit Hilversum. Soldaat A. Verlaan uit Uithoorn. Soldaat C. L. van Hoof uit Hoogerheide (gem. Woensdrecht) Korp. Artie. A. C. Martens uit Rotter dam. Res. 2e lt Infie A. F. Reket uit Bussum. Johan Aniks, schoolmeester te Ma- nokwari, optredend als vertegenwoor diger van de Papoeas, heeft een onder houd gehad met de chef van het kabi net van dr. Beel, dr. P. J. Koets, waar bij hij hem een resolutie overhandigde. Hierin wordt gezegd, dat de vertegen woordigers van het volk in Noordwest en andere delen van Nieuwguinea eisen, dat onverwijld binnen de kort ste tijd bij officieel decreet bepaald wordt, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het koninkrijk van Nederland en dat het daartoe de grootst mogelijke autonomie wenst te verkrijgen binnen het kader van het Koninkrijk der Ne derlanden overeenkomstig de positie van Suriname en de Nederlandse An tillen en dat de Nederlandse regering bii de besprekingen met de vertegen woordigers van het Indonesische volk hiermee overeenkomstig handelt en de internationale wereld van deze eis op de hoogte stelt". De resolutie was c.m. gericht aan de minister-president, de ministers van Overzeese Gebiedsdelen en Buitenlandse zaken en de voorzit ters der Staten-Generaal. De Economie Cooperation Adminis- tration te Washington heeft aan Ne derland aankoopmachtigingen verstrekt tot een totaalbedrag van 15.911.000 dol lar. Naar het ANP verneemt zijn de KLM en de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS overeengekomen op de routes AmsterdamOslo en Amster damKopenhagenStockholm 'n vlieg tuig per dag in te zetten, dat wisse lend door de KLM en SAS zal worden gevlogen. De beoogde samenwerking zou spoedig ingaan. Twee uur nadat zij drie wereld titels op haar naam had ge bracht werd de Hongaarse tafel- tenniskampioene Gisele Farkas te Gothenburg gearresteerd omdat ze zich aan winkeldiefstal zou hebben schuldig gemaakt. Poli tiebeambten die haar in haar hotelkamer hadden ondervraagd, verklaarden dat zij bekend had jumpers uit een winkel te heb ben gestolen. Haar kamergenote, mej. Mezei werd om dezelfde reden gearresteerd. De politie gaf beide meisjes gis teren toestemming per vliegtuig naar Praag te vertrekken nadat de gestolen jumpers waren terug gegeven. Ondanks het feit, dat de bezetting in de Amerikaanse zone van Duitsland met 1000 man is verminderd, zijn er in het land opmerkelijke vorderingen ge maakt, zegt generaal Clay in een rap port aan zijn regering. De productie in West-Duitsland is in het laatste half jaar met meer dan 50 procent toege nomen. Vooral de voedselvoorziening is verbeterd. Wij hebben thans de le vensstandaard van de Westduitsers zo danig opgevoerd, dat het volk voldoen de te eten krijgt" Het grootste gevaar was nog inflatie, doch Clay gelooft, dat deze in de hand kan worden gehouden. Hij betreurt het, dat het werk te Bonn aan de toe komstige basiswet en het geallieerde werk aan het bezettingsstatuut bi, het tijdschema ten achter was. Er zijn ech ter snelle vorderingen gemaakt door de regeringen der „Lander" en de bizonale economische raad had „een grote mate van verantwoordelijkheid" overgenomen. Een gevaar. In het afgelopen jaar is men een aanzienlijk stuk nader gekomen tot de instelling van een vrije radio en pers. Het gevaar bestaat echter, dat een aggressieve en zelfs een anti-democra Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het niet onmogelijk is, dat koningin Juliana heden, Zaterdag, naar Sankt Anton zal vertrekken om het weekend bij haar man en kinderen door te brengen. Indien deze reis door gaat, is het zeer waarschijnlijk, dat Hare Majesteit in verband met de po litieke ontwikkeling Maandag naar Nederland zal terugkeren. tische pers de kop zal opsteken, doch Clay is van mening, dat men dit ge vaar aankan. Voorts meldt generaal Clay, dat de Sowjetrussische autoriteiten het voor nemen hebben nieuwe identiteitskaar ten aan de inwoners van Oost-Berlijn en de Oostelijke zone van Duitsland te verstrekken, wat naar zijn mening tot een verdere splitsing kan leiden, daar de Sowjetautoriteiten de Westelijke identiteitskaarten niet zouden kunnen erkennen. In December meldden zich wekelijks 200 vluchtelingen uit de Sowjetrussi sche sector bij de Amerikaanse autori teiten. Het moreel van de Berlijners onder vond een enorme stimulans door de uit slag van de December-verkiezingen, toen 86.2 procen' van de stemmen aan de anti-communistische partijen kwam. De uitslag veroorzaakte een gevoel van opluchting. In het Leids Academisch Ziekenhuis werd voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa een operatie per televisie zichtbaar gemaakt voor een tweehonderdtal medici, die in een andere vleugel van het gebouw in de collegezaal aanwezig waren. De operatie werd verricht door prof. dr. W. F. Suermondt en dr. J. Kwekel die men resp. links en rechts van de operatietafel ziet staan. kaanse ambtgenoot, Dean Acheson, hebben Vrijdagavond medegedeeld, dat zij na zorgvuldige bestudering van de Noorse veiligheidsproblemen geen beslissing had bereikt ten aanzien van Noorwegens lidmaatschap van het Noordatlantisch pact. In Europese diplomatieke kringen te Washington betuigt men zijn grote ontevredenheid over Amerikaanse voor stellen, die te elfder ure zijn gedaan, om de Amerikaanse verplichtingen, aan te gaan krachtens het voorgestel de Noordatlantisch pact, te beperken. De nieuwe Amerikaanse voorstellen, zo wordt vernomen, zouden elke nauw keurig omschreven verplichting van de ondertekenaars van het pact om militair op te treden, indien een on- tir-tekenaar wordt aangevallen, onver meld laten. Volgens de voorstellen zou het pact van kracht worden, wanneer alle betrokken regeringen het hebben geratificeerd. Volgens het vorige ont werp zouden de ondertekenaars van het pact verplicht zijn „onmiddelijk een militaire of andere actie" te onderne men en zou het pact bindend zijn, zo dra het door de helft der onderteke naars was geratificeerd. De betekenis van de nieuwë Ameri kaanse voorstellen is, dat het verdrag geen militaire alliantie zou zijn in de gebruikelijke zin. Afgezien van het veto in de Veiligheidsraad blijken de verplichtingen, die de V. S. volgens de voorgestelde wijziging van het pact op zich nemen, minder verstrekkend te zijn dan die. welke worden aangegaan krachtens het handvest der V. N. Zij zijn eveneens minder verstrekkend dan die, welke de leden van de West europese Unie met batrekking tot el kaar aangaan, en dan de militaire ver plichtingen, die door Zweden in het voorgestelde Scandinavische verdrag aan Noorwegen en Denemarken wor den aangeboden. Geen beslissing. De Noorse minster van Buitenlandse Zaken Halvard Lange, en zijn Ameri- Een der belangrijkste vragen, die door dr. Lange aan de Amerikaanse regering werd gesteld, luidde: Welke bescherming of militaire bijstand zou den aan Noorwegen kunnen worden gegerandeerd in de tijd, welke verloopt tussen het zich aansluiten van Noor wegen bij de onderhandelingen over het verdrag en het van kracht worden "vaTï'"de 'gdraifties •van het verdrag? Indien het verdrag, volgens de laat ste Amerikaanse voorstellen, niet van kracht wordt, voordat alle onderte kenende landen het hebben onderte kend. kan deze periode maanden om vatten. Gisteravond was Nederland met uit zondering van twee kleine hoekjes bij Maastricht en Vlissingen volledig toe gedekt door een witte ondoordringba re mist. Een mist zo dicht als wij lang niet zagen. Op de meeste plaatsen was het zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvelden zaten potdicht en op de verkeerswegen scho ven de auto's met een slakkegangetie door de wolken. Ook het verkeer te water leed onder het slechte zicht. Het vliegveld Leeuwarden had het druk. omdat Schiphol potdicht zat. De „Prinses Irene" komend uit Johanne-- burg, 'n KLM Convair diner uit Stoc' holm, een Zwitsers toestel uit Zürich, een Frans uit Parijs, een Constellation uit New York en vele anderen, daal den veilig op Friese bodem. De oorzaak moet worden gezocht in het plotseling wegvallen van de wind, de heldere hemel welke uitstraling be vordert, en de zwakke aanvoer van vochtige lucht. Gisteravond om 9 uur is het start schot gelost voor de elfde Gentse Zes daagse. Na de sprints van Vrijdagavond 11 uur was de stand: 1 SchulteBoeyen 10 punten; 2, 3, 4, ex aequo ÓckersThijssen, CarraraGoussot en Kintv. Steenber gen. 8 p; 5 StromArnold 6 p. 6 Olivier Buyl 1 punt. Op 1 ronde: 7 Naeye vd Meerschaut 0 p. 8. gebrs. Rijck- aert, 0 punten. Overige koppels op 2 en meer ronden. Bij Kon. Besluit is afwijzend be schikt op het gratie verzoek van M. Jansen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. gerechtshof te Arnhem. Het vonnis is inmiddels voltrokken. De doodstraf bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden op gelegd aan M. Vonk is bij wijze van gratie veranderd in een levenslange gevangenisstraf. CHURCHILL EN TRUMAN ZULLEN SPREKEN IN MASSACHUSETTS. Winston ChurcRïfT zal op 31 Maart een rede houden in het technologisch instituut te Cambridge in Massachu- setts. Door het Witte Huis is medege deeld, dat president Truman de dag daarna in dit instituut een rede zal houden. Te Doornenburg in de Over-Betuwe zijn de twee zoontjes van de familie Jansen, jongens van negen en vijftien jaar door het ijs gezakt en verdron ken. De jongste zakte het eerst door het ijs. Toen de oudste broer hem wil de redden, kwam ook hij in het water terecht. Onderhandelingen met Britse bezettingsautoriteiten Zoals wij reeds enige tijd geleden hebben gemeld, heeft de proc. fiscaal bij het Büz. Gerechtshof te Leeuwar den, mr. L. W. E. M. Lasonder cassa tie aangetekend tegen de sententie van het Leeuwarder Bijz. Hof in de zaak-Schreieder. Op een vraag, of Schreieder. hangen de dit cassatie-beroep naar Duitsland kon vertrekken, antwoordde mr. La sonder, dat het een algemeen gebruik was, dat in dergelijke gevallen de ge- requireerde ter beschikking van de justitie blijft. Een speciaal verzoek in deze richting is door mr. Lasonder niet gedaan. Wel heeft hij de instan ties welke betrokken zijn bij de uit leiding van Schreieder op de hoogte gesteld van zijn cassatie-beroep. Mocht het verworpen worden door de Bij zondere Raad van Cassatie, dan staat nog niet vast. aldus mr. Lasonder. of Schreieder nog voor andere gevallen, welke thans nog bij de proc.-fiscaal te Leeuwarden in onderzoek zijn, ver volgd zal worden. Dit hangt onder meer af van de resultaten van dit on derzoek. Het ANP verneemt verder, dat thans onderhandelingen gevoerd worden met de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland met het doel Schreieder over de grens te zetten. De justitie be schouwt hem als een ongewenste vreemdeling, die men zo spoedig mo gelijk kwijt wil zijn. Mocht het be roep van de proc.-fiscaal nog tijdens de aanwezigheid van Schreieder in ons land dienen, dan kan Schreieder zelf beslissen of hij bij de behandeling aan wezig wil zijn. Wanneer het nog ge ruime tijd zou duren voordat deze zaak voor de Raad van Cassatie dient, dan bestaat de mogelijkheid, dat men ondertussen met de Britse autoriteiten tot overeenstemming gekomen is en Scheieder zich in Duisland bevindt. Zou de Raad van Cassatie het beroep gegrond achten, dan moet in dat geval weer om de uitlevering van Schreieder gevraagd worden. Het weekblad „Les Lettres fran gaises" meldt gister bij deurwaarders- exploit Kravchenko te hebben gesom meerd binnen 24 uur het integrale ori gineel van zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" in de Russische taal over te leggen. £)e heer en mevrouw Van Haren in Haps (Brabant) hebben vijf kin dertjes gekregen in één jaar tijd. Vo rig jaar een tweeling, nu een drieling. (Meisjes). Twintig vierkante meter luiers per dag en als er één zijn mond opendoet zingen ze alle vijf tegelijk. Zeeland doet voor Brabant niet on der: op de Middelburgse veiling bracht tuinder Joziasse uit Koudekerke de eerste spinazie. Kerknieuws: Voor de Gereformeerde jongeren van de ring Heerenveen preekte dominee Wiersma over „het voorbeeld van Abe Lenstra, gezien in het licht van Pau- lus' woorden over de Marathonlopers" Ander kerknieuws: In Venlo woei het dak van een kerk door een orkaan- stoot. Rotterdamse vroede vaderen heb ben besloten dat de officiële vlag drie banen zal hebben: groen-wit- groen. Sensationeler is het nieuws dat de afschuwelijke nazi-bandiet Martin Bormann, die Hitiers laatste plaatsvervanger was, zich in onder- duikpositie in West-Duitsland ophoudt. De „Echo der Woche" drukt de foto- copie af van een brief, die hij geschre ven zou hebben. Ondertekening: M, B. Men geloofde tot dusver dat Bor mann bij de strijd om Berlijn was ge- IIIUIilHHIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllUlillllllli sneuveld in een pantserwagen, juist toen hij de Fuehrerbunker verliet na dat Hitier zich had doodgeschoten. Het heeft er natuurlijk niets mee te maken, maar in New York was het gis teren warmer dan het in zestig jaar op die datum geweest was. Ol. het noordelijke eiland van Nieuw-Zeeland is de vulkaan Ngauruhroe aan het werk gegaan; rot- Nou moet je vandaag eens lezen wat een nóg geheimere agent over het England-Spiel durft te schrijven. sen zo groot als huizen werden 300 me ter de lucht in geslingerd. De Tsje- choslowaakse sportwereld gaat in zijn correspondentie het Russisch gebruiken. Prins Karei van Liechtenstein gaat in de huwelijksboot met prinses Agnes van Habsburg, die een achter-klein dochter is van keizer Franz Jozef van Oostenrijk. Het huwelijk heeft geen po litiek achtergrondje. He Franse generaal Weygand is het niet eens met bepaalde gedeelten uit de memoires van Churchill; hij zal het over een paar maanden anders ver tellen in zijn eigen oorlogsherinnerin gen. Kan een nieuw proces uit groeien. O Een Italiaanse waarzegster heeft voorspeld dat er zich in 1958 grote din gen zullen afspelen zowel aan de Noord- als aan de Zuidpool. Kouwe drukte. Het aantal ingeschreven me laatsen in India bedraagt 250.000 Over enkele dagen zal Zwitserland de eerste van de 75 in Engeland bestelde Vampire-straaljagers thuis krijgen. Lest best: De dorpsmetselaar van Mos selle (bij Metz) kreeg het treurige be richt dat zijn oom, die sigarenfabri kant was in Washington, is overleden en dat hij hem, als enige erfgenaam, 7 millioen dollar naliet. De overledene was een braaf mens. De D-trein no. 255, komende uit Praag, is op het traject VenloEindhoven ter hoogte van Horst Sevenum en Heyers- hoeve bij een onbewaakte overweg in botsing gekomen met een vrachtauto en ontspoord. Het ongeluk gebeurde gisterochtend om half tien. De vrachtauto werd aan de achterzij de door de locomotief gegrepen en meegesleurd door de trein, raakte de auto beklemd tussen de locomotief en een naast de spoorbaan staande ijzeren paal en werd volkomen gekraakt. De carrosserie werd van het chassis afge rukt, het chassis met de cabine kwam in een sloot terecht. Tot geluk van de chauffeur bleef de cabine grotendeels in tact. Hij zelf liep slechts een lichte hersenschudding en enkele builen en schrammen op. De locomotief, die uit ae rails werd gelicht, vernielde de dwarsliggers over een afstand van 200 meter. Men is om twaalf uur begonnen met het vrijmaken van de baan. Het treinverkeer ondervond grote vertra ging. Engeland en Egypte zijn overeenge komen in het Nijldal een van de groot ste irrigatieplannen ter wereld uit te voeren. Dit plan zal bijdragen tot de ontwikkeling van Noord-Oost en Cen- traal-Afrika. De uitvoering van het plan zal waarschijnlijk 20 jaar in be slag nemen. Volgens gezaghebbende Engelse kringen zal men zich binnen kort richten tot andere regeringen van landen, die aan het Njjldal grenzen, met het verzoek deel te nemen aan het plan, indien zij dat wensen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1