Houten wanden met acht isolerende lagen Stad en Omgeving. Den Helder gezuiverd De grote strijd H.R.C.-Alkm. Boys Laaisie kans voor Succes en B.K.C. DE FILMS VAN DEZE WEEK GRIEPPATIENTEN HERSTELLENDEN M NIEUWE mO-SOEP IS GETROKKEN VANVLEES. Jeugddienst Lutherse kerk Uitslag verloting Collectief bezoek aan „De Parelvissers" gaat door! jeugdtournooi tafeltennis Trainingsfonds „Helder" Wedstrijden voor Zondag Tivoli „Witte". Breezand Texel De plaat van dit jaarI "vezcck VM wrtmwH. Leerzame binnensportavond Damcompefitie „Zeemacht" houdt weer nederlaag wedstrijden Vorderingen in de wederopbouw Geen vrees voor omwaaien Dokterdienst 2 I maken de isolerende wer- king zo buitengewoon groot. •s;H i. «isJS De actie, die ten doel had, Den Hel der van alle achtergebleven munitie en aanverwante artikelen te zuiveren, is nu afgelopen. Of de actie geslaagd is? Volkomen, want we hebben de gehele voorraad gezien, een speciale auto van de hulpverleningsdienst vol met aller lei ongerechtigheden. De heer G. J. D. Franken, commandant van deze hulp verleningsdienst hij het opruimen van allerlei oorlogstuig, kwam zelf naar Den Helder om de inventarisatie mee te maken en zodoende de oogst eens te overzien. Het was werkelijk ver bluffend, hoeveel levensgevaarlijk spul nog te voorschijn gekomen was. Nu is alles op de auto geladen en deze gaat, van rode vlaggen voorzien, de tocht maken naar het grote depot. Daar wordt alles, de grote oogst van de hele provincie, op een schip geladen en tientallen mijlen ver in zee gedepo neerd. We zullen het gelukkig hooit meer terugzien. Den Helder was de eerste plaats in Noord-Holland, welke deze actie mee maakte, nu zijn Velsen en Bloemen- daal zich aan het zuiveren. Gelukkig werkt overal de burgerij goed mede. Eindelijk treedt het besef naar voren, dat al die spullen in huis te hebben, niet verantwoord kan worden Straffeloos kon elk zijn deel inleveren, straffeloos kan het nu nog. Misschien zijn er nog men sen, die achteraf nog iets ontdekt heb ben, doe dan niet, zoals die man, die alles in de sloot gooide. De kinderen zouden het later weer kunnen vinden, en dan is er niets bereikt. De politie heeft een korte termijn van na-inle vering ingesteld. Tot en met Dinsdag kunnen nog oorlogssouvenirs worden ingeleverd op het politie-bureau: deS' noods kan even worden opgebeld. Maar daarna is het onherroepelijk af en zal diegene, bij wie nog iets ge vonden wordt, wettelijk worden ver volgd. Zoek dus nog eens een laatste keer. De heer Franken vertelde nog een en ander over afgelopen acties over andere provincies. Vorige jaar waren ook al dergelijke acties gevoerd, en overal met succes. Maar dat dit hele maal zonder ongelukken ging, kan he laas niet gezegd worden. Van de 120 man personeel van de hulpverlenings dienst zijn 6 personen omgekomen, dat is een zeer hoog percentage En dat was niet alleen het risico van het vak, zoals velen direct zullen zeggen. Deze ongelukken hadden plaats, doordat de burgerij aan de toch niet gevaarlijke voorwerpen had zitten knoeien.... De resultaten van Den Helder zijn nog niet in cijfers vastgelegd, wel heb ben we een statistiekie van de acties in 1948 over het gehele land. Munitie 171647 kg, springstoffen 11202 kg, granaten 85996 stuks, hand granaten 19339 stuks, bommen 7627 stuks: mijnen 7858 stuks, pantservuis ten 1488 stuks, mortiergranaten 16981 st., fosforgranaten 878 st. en rookgrana- ten 2950 st. Dit waslijstje behelst alleen de grootste en gevaarlijkste onderde len, dus men hoeft niet te vragen wat nog verder gevonden is. Door dit goedje kwamen in drie maanden tijd 76 burgers om en werden er 81 zwaar gewond. Dit moet iedereen duidelijk zijn. Al heet deze actie in Den Helder geslaagd, aarzelt niet nog eens goed te zoeken en het gevondene direct aan te geven. Tot Woensdag kan het nog. Ook voor Uw Bruiloft of partijtjes! DINER: Soep, Aardappelen, Vlees, Groentem, Pudding met saus f 2.10. Hotel-café-restaurant „DE TOELAST". Zondagavond half acht De maandelijkse jeugddienst in de Luth. kerk, Wezenstraat, zal a.s. Zon dagavond, 13 Februari, om half acht, worden geleid door ds. C. Ch. G. Visser van Utrecht. Ds. Visser is een bekend jeugdpredikant; als voorzitter van de Ned. Luth. Jeugdbond heeft hij voort durend nauw contact met jonge men sen. De jeugdpreek, die hij zal houden over „Alles of niets" zal dus stellig een woord zijn, waar jongeren iets aan hebben! Maar ook ouderen zullen zeker willen komen om dit woord te beluis teren. In de dienst zal een verkorte liturgie worden gebruikt. Mevr. J. van der SchoorAbbenes, sopraan, verleent solistische medewerking. Wie de goede sfeer kent van de avondjeugddiensten in de Lutherse kerk, zal ook ditmaal zeker niet willen ontbreken. De prijzen van de verloting, die door de gymnastiekverenigingen Pro Patria en O.K.K. werd georganiseerd ten bate van Hollands Noorderkwartier, zijn gevallen op de volgende nummers: 790 593 976 50 629 588 173 290 736 494 214 14 776 723 303 943 275 514 111 12 244 550 277 89 579 457 858 81 921 140. De prijzen kunnen bij de heer J. Swart, van Hogendorpstraat 38, wor den afgehaald. Het initiatief van de Helderse Volks universiteit tot het organiseren van een collectief bezoek aan een opera uitvoering te Amsterdam, blijkt een ..schot in de roos" te zijn geweest. Niet minder dan 91 belangstellenden heb ben zich daarvoor aangemeld. Zo zullen dan Dinsdagmiddag a.s om vijf uur drie autobussen van het Koningsplein naar Amsterdam ver trekken, waar de opera „De Parelvis sers" van Bizet zal worden bijgewoond. Er is nog ruimte voor hoogstens tien personen. Gegadigden kunnen zich alsnog opgeven aan het adres Singel 53 (telefoon 3121). Zij dienen er ech ter rekening mede te houden, dat be halve de gewone kosten t 6,50 per persoon ook de extra-bespreekkosten ad f 0,60 te hunnen laste zullen ko- Zoals wij reeds eerder meldden heeft onze plaatselijke tafeltennisvereniging „I. V. A." het voornemen nog deze maand te komen tot een jeugdtournooi. Daartoe werden aan de hoofden van de onderwijsinstellingen in onze stad cir culaires verzonden, waarin verzocht werd de leerlingen op te wekken aan het tournooi deel te nemen. Het resul taat was, dat méér dan 120 inschrij vingen werden geboekt. De inschrij ving sluit 13 Februari, zodat mag wor den aangenomen, dat dit aantal nog zal worden overschreden. Het is een duidelijk bewijs dat deze tak van sport de grote belangstelling heeft van de jeugd. De organisatoren zullen dan ook alles in het werk stellen om dit tour nooi te doen slagen, maar zij kunnen daarbij de hulp van de Helderse bur gerij niet missen. Laat dit, voor Den Helder ongeken de sportfestijn, voor onze jeugd slagen, ook door Uw hulp. Toont Uw sympathie door het be schikbaar stellen van een prijs of door het storten van een bijdrage aan ons loket. Wij zullen dan voor de verdere doorzending zorgdragen. GESLAAGD. Bij het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor Derde stuurman grote Handelsvaart de heren J. Hopman, S. L. M. J. Roelofs en J. Steert, leerlingen van de Zeevaart school alhier. Morgenavond om acht uur wordt in „Centraal", Koningstraat, een soirée- dansante georganiseerd door het trai ningsfonds der H.F.C. „Helder". Aan deze avond zullen medewerken Berry Barendsen („De zingende optimist") en enige leden der amusementsvereni ging van „Helder". In ons nummer van gisteren hebben wij er melding van gemaakt dat de wedstrijden van de Helder-jun. en ,.b" adspiranten niet doorgingen. Dit is echter een vergissing. Deze wedstrij den gaan wel door. De Helder jun. spelen Zondagmiddag om 2 uur tegen de DTS jun. en Hel der b speelt om 9 uur tegen Watervo gels a. Morgen wordt beslist over het lot van verschillende clubs. Van IIRC, Succes, BKC en zeer zeker ook Scha- gen. Laten we hopen dat ons rayon tot een topprestatie kan komen, want anders kan het niet anders of we ko men dit seizoen gedund uit de strijd. 2 A: Het is voor de degradatie candi- daten in deze afdeling morgen weer een moeilijke dag. Zaandijk gaat naar Elinkwijk, waartegen het moeilijk win nen is. Vriendenschaar krijgt bezoek van WFC en kan zich door een zege zo goed als in veiligheid brengen. En Hilversum krijgt klop in Amsterdam van De Spartaan. AFC gaat een stap dichter naar de titel door Velox te ver slaan, terwijl HVC en Volendam de punten gaan delen. 2 B. ZFC heeft aan een gelijk spel genoeg tegen Watergraafsmeer om de titel te kunnen behalen. En dat zal wel lukken. West Frisia wint van Rapidi- tas, terwijl SDW klop krijgt van OSV. De Kennemers is tegen UVV niet kansloos. Hercules kan tegen TOG ze gevieren en dan is ZFC ook al kam pioen. 3 A. Succes gaat naar Zilvermeeuwen In Tivoli draait deze week de op zienbarende film: Een kind klaagt aan. Hierover is heel veel geschreven en ge sproken, en de film is ook een grondige overdenking waard. Het verhaal van een kind, dat zijn hele vertrouwen stelt op de mensen om hem heen, en dat vertrouwen beschaamd ziet worden. Hij gelooft de ouderen, hij zal nooit aan ze twijfelen. Maar dan ziet het kind, dat argeloos een gebakje zit te eten, hoe de grote mensen over hem heen kijken, langs hem heen praten. Dat be grijpt hij niet. Hij vraagt en hem wordt gezegd, dat hij stil zijn moet, het is een geheim. De een maakt een geheimpje met het kind, de ander probeert het ook. De jongen kan het niet verwer ken, zit vanachter een ruit of een deur te luisteren en te spieden. Hij begrijpt dit alles niet. Hij weet niet meer, of hij de vrouw, die zijn speelgoed verbrand de, moet vertrouwen of niet; maar hij kan ook zijn geloof niet meer aan de woorden van de man hechten, die zijn vroegere vertelsels opeens loochent. Dit kind is radeloos, het vlucht weg. Later moet hij vertellen, maar toch probeert hij zijn gevallen afgod nog in bescher ming te nemen, en hij liegt er op los. Men gelooft hem, maar als hij later verbijsterd toch maar de waarheid gaat zeggen, lachen ze hem uit. Volkomen gedesillusionneerd loopt het kind de trap op om weg te gaan van al die mensen.'Dan komt zijn moeder terug eri Felipe moet uithuilen tegen haar borst. Dit suggereert het eind van deze film, maar het kan niet echt èen eind zijn. Het is niet bevredigend, het zou gemist kunnen worden, want het is niet de oplossing voor het gebeurde, waarin het kind aanklaagde Zelf moet men het zien gaan, dit ver haal van de kleine Felipe. Kort geleden gaven we nog een uitvoerige beschrij ving van deze film, waarin ook het spel van de verschillende sterren be sproken werd. Nu is men zelf in de gelegenheid om te gaan zien de trage die, die mensen soms opvoeren. Te er varen hoe een kind dit ziet, en wat zo'n kind er door ondergaat. Het is een film, die lang geeft na te denken; een film, die inzicht geeft, in wat al te vaak wordt genihileerd: het gevoel van een kind. „Jungle Koningin". Bood het eerste deel reeds enige uren var. prettige ontspanning, ook het tweede deel van „Jungle Koningin", dat overigens als een geheel aparte film gezien kan worden, zal de volle aandacht van de bezoeker vragen. Van het ene avontuur rollen de drie hoofd personen in'het andere en meer mis schien nog dan in het eerste deel wordt de spanning opgevoerd. Vanzelfspre kend zal de criticus zich weinig amu seren, met een beetje fantasie echter kun je je gemakkelijk aansluiten bij Nayoka en delen in het genot van olifantrijden, bergbeklimmen en zwem men. Maar zeker is dat met het einde de sensatie een climax bereikt, als hoog boven de Afrikaanse jungle in de cockpit van een klein sportvliegtuig de grote strijd beslist wordt. Het tweede deel van de week, van Dinsdag t.e.m. Donderdag wordt ver toond de film „In old Californië". Het voorprogramma vestigt nogmaals de aandacht op het leed in onze we reld, want is het de grote nood in Chi na die duizenden de dood invoert, in de U. S. zijn het ruim twee millioen stuks vee die door de grote sneeuwval met de dood bedreigd worden. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden: Eerste klasse: J PieterseJ A Meijer 2—0; H Veenstra—D v d Wallen 2—0; T Wiersma—J A van Vliet 0—2; H J v d Berg—J A Meijer l—1 Tweede klasse: S Wiersma—W A'Meijer 0—2; p de Bruin L Schouten Az 0—2; J Schurer—F Jeninga 2—0; Sj v d Wal— F Tielens 2—0; P Liefting—P C Bier steker 0—2 Onder het motto: „De Zaandammers de bloemen en wü de punten" wordt er door de Wieringers gestart. En in de huidige vorm geven wij Succes gen kans. Ook BKC heeft tegen Beverwijk goede papieren. Toe lui, stelt ons nie teleur. Maar willen Succes en BKC nog een kans hebben dan moet Helder in Heemskerk van ADO winnen. De witjakken willen om drie redenen win nen. 's Avonds is er feest en wat is prettiger dan een zege op een reest" avond. De tweede reden is dat de 5e plaats nog open ligt en de derde is de belangrijkste. De witjakken hebben een reputatie op te houden, een repu tatie van sportiviteit. Opgelet dus. Helder. Vitesse is tegen KW niet kansloos. WE wint van Alw. Forward. 3 B: HRCAlkm. Boys. Hier volgt de strijd uit deze afdeling. HRC en Alkm. Boys, twee clubs die al veel met elkaar uit te staan hebben gehad Steeds was het nood en steeds ze gevierden de Alkmaarders. Nu is het niet in nood en nu zegevieren de.... Wij durven het niet te schrijven om dat we enigszins huiverig zijn. Maar toch zal het de zwaarste strijd worden voor de Boys. En wij nemen aan dat de roodjakken op het juiste moment hun vorm weer krijgen. En dan blij ven de punten in Den Helder. Schagen gaat naar GVO. Zonder van Strien, maar met de eer om deze spe ler een belangrijk bericht te zenden. Zorgt voor de punten Schagen. Hol- landia wint van Kinheim. DTS laat de punten aan Purmersteijn. 4 A: Texel kan Wieringerwaard er onder houden. Schoorl heeft een kans tegen Zeevogels, waarbij Randers zeer gebaat is. Want wij nemen aan dat de Oudorpers op eigen veld winnen van N. Niedorp. RK AFC zegeviert tegen Berdos. 4 B: WW wint van Zouaven en W.'- Friezen verslaat Oudesluis. Sijbekar- spel houdt Sporters er onder, terwijl De Rijp en Andijk de punten gaan de len. St. George kan zich omhoog wer ken door Grasshoppers te verslaan. En dat is mogelijk. RES. 2 B. Helder 2 ontvangt Alcma-* ria 2. Een overwinnig betekent in vei ligheid. Alles op alles, Helder. De Jeans is groot dat het lukt. Wordt er verlo ren dan ziet het er slecht uit voor Helder, want WFC 2 wint van Water graafsmeer 2. Volendam 2DWS 3, OSV 2—VSV 2. •RES. 3 A: HRC 2 wint van Haarlem 3. Zaandijk 2Volewijckers 4, WA 2 KFC 4, DWV 4—Hollandia 2, WFC 3—West Frisia 3, Volendam 3VSV 3. RES. 3 B: HRC gaat naar Alkmaar ■om Alcmaria 3 in eigen huis te be kampen. Een gelijk spel verwachten wij wel. ZFC 3Kennemers 2, Zee- burgia 3West Frisia 2, KW 3Me teoor 2, DWS 4—Assendelft 2, AFC 4— Volewijckers 3. RES. 3 C: Alkm. Boys 2—Helder 3. Veel durven we hier niet voor de kans te geven. WZ 2—QSC 2, ZW 2—Zil vermeeuwen 2, WSV '30—WFC 4, KW 2-^-ZFC 4. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Leendert van den Hoek en Bertha Luchies. O v e rl e d e n: Emelia G. Dijksen 85 jaar. Arie van der Werf, 69 jaar, echtg. van Jannetje Slot. Als de klok van Arne- muiden Tinusman, Tinusman, Doe het nu maar Victory 9179 Gezongen door Marcel Dtiraml, met koor en orkest. Originele samba's Phil Green Europa's meest beroemde Sam ba-orkest: Victóty 9073: Brasil Frenesi. Vicory 9077 The Parrot Ranche Serenade Victory 9078 Os quindins de yaya Mexico Victory 9080 When I love I love Adios marquita Linda De Maui Eilanders: Magie 4043: Vaarwel Hawail Op een Zuidzee-eiland Magie 4044: Betoverende Hula Aan de Zuidzeestranden Magie 4140 Kussen van Hawaii Droomeiland Tahiti Magie 4141. Mauna Loa Toen onze mop een mop je was Originele Amerikaanse Swingplaten DtH HELDCS JVUANAMM JTOM »76 Julianapark 7, Tel. 2978 EN Zorgt nu in de eerste plaats voor warme voe ten! Wij hebben een grote 'voorraad. PRIMA KRAAGPANTOFFELS, KAMEELHAREN- en KINDERPANTOFFELS WERKLAARZEN, WERKSCHOENEN, KLOMPLAARZEN en KLOMPSCHOENEN. Alleen WESTSTRAAT. De door de Helderse Sportraad geor ganiseerde binnensportavond mag on getwijfeld een succes worden genoemd. Er was vrij veel belangstelling en bo venal was er sfeer in de zaal. Alles werd met belangstelling gevolgd en men was niet karig met applaus. Het laatste behoeft eigenlijk geen verwon dering te wekken. De Helderse Sport raad had gezorgd voor een zeer gevari eerd programma. Na de opening marcheerde een aan tal Pro Patria-meisjes de zaal binnen en werden de aanwezigen vergast op 'n nummer dat aangekondigd was als zijnde springoefeningen. Het was een alleraardigst gezicht deze grote en kleine meisjes te zien werken met zulk buigzaam materiaal. Hierna brachten twee heren enige nummers op een zeer lastig toestel n.L het paard. Onze plaat selijke boksvereniging „De Ring" gaf enkele indrukken van de zware trai ning, welke de bokssport nu éénmaal vraagt en vervolgens zagen wij een zeer interessante film over zeilen op de Friese meren. De film was de voorlo per van de pauze die al even vlot werd afgewerkt als de voorafgaande num mers. Na de pauze was het wederom het witte doek dat de aandacht vroeg en wel met een filmpje over gymnas-1 tiek. Een zeer geslaagde film, waarin we verschillende verbluffende toeren cp rek, hoogbrug en wat dies meer zij te genieten kregen.'Twee tafeltenmsbe- cefenaars gaven een bijzonder geslaag de demonstratie van hun sport, waarna de Pro-Patria-dames een mooie knots- oefening uitvoerden welke terecht zeer veel bijval oogstte. Dat ook de scherm- aemonstraties op floret en sabel met belangstelling werden gevolgd laat zich gemakkelijk begrijpen. Last not least brachten enkele dames en heren een serie correct uitgevoerde oefeningen op oe hoogbrug welke soms spotte met al- ie zwaartekrachten. Al met al mag sportlievend Den Helder de Sportraad dankbaar zijn voor de gelegenheid die hij heeft geboden om eens wat nader kennis te maken met de zo mooie bin nensporten. Het was een geslaagde en leerzame avond. Het zal wel veel belangstelling in de kringen van de damliefhebbers heb ben gewekt, dat de persoonlijke dam kampioenschappen in Noordhollands Noorderkwartier voor de eerste maal in Den Helder zullen worden uitge vochten. De wedstrijden worden ge houden in Witkop's lunchroom, Ko ningstraat, en negen Zaterdagen ach ter elkaar zullen de damkopstukken elkaar de bovenste plaats kunnen be twisten. De eerste ronde is op 12 Fe bruari, dus vandaag, en de aanvang voor alle wedstrijden is gesteld op half drie. In elke ronde worden vijf wedstrijden gespeeld. We twijfelen niet aan de grote belangstelling, die deze kampioenschappen genieten in dam merskringen. De namen van de spe lers zullen bij hen welbekend zijn. De marinesportver. „Zeemacht", spe lende in de le kasse v/d NHVB, heeft toestemming ontvangen voor het hou den van nederlaag-wedstrijden, zoals dit vóór de oorlog gebruikelijk was. Zij zullen iedere Donderdagavond wor den gespeeld op het Zeemacht-terrein aan het Ankerpark. Het aanvangsuur is voor de maand April gesteld op half zeven, en in de volgende maanden op zeven uur. Er zal gespeeld worden om één beker, en de opbrengst der wed strijden komt ten goede aan liefdadige instellingen. Verenigingen, die wensen in te schrij ven voor deze onder de KNVB-regle- menten te spelen wedstrijden, kunnen dit tot medio Maart a.s. doen bij de secretaris van „Zeemacht", de heer H. H. Smeets, Hoogstraat 43. r „Alles goed cn best", zou men kunnen zeggen, „een houten huis bl(jft een houten huis." Het is er misschien wel vochtig en in ieder geval zit je meer „in de buitenlucht" dan in een gewoon stenen huis Niets van dat alles. Wanneer we de technici mogen geloven, dan werken de wanden van zo'n Oostenrijkse woning minstens even isolerend als een stenen muur van ruim een meter dikte. Hoe dat mogelijk is, zal een ieder begrijpen, die zo'n houten wandje van amper een decimeter dikte eens goed bekijkt. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen P. Schoorl, Timorlaan 18 telef. 3108, en J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telef. 2981. De muren van een Oostenrijks huis worden in elkaar gezet van elementen van 1.25 meter breedte. Ieder element bestaat voor het oog uit twee houten schotten, die echter niet alleen door een luchtlaag van elkaar zijn ge scheiden. Ertussen bevinden zich nog II andere lagen, en juist deze Wanneer we zo'n element van buiten naar binnen „afpellen", dan ko men we de volgende lagen tegen: Hout asfaltpapier lucht thermofoelie lucht zacht board lucht hout. De luchtlagen noemen we met opzet erbij, omdat deze even belangrijk zijn als de rest. Het asfalt papier heeft een uitstekende vocht werende werking, en het vocht dat nog door dit papier mocht heen dringen, wordt definitief tegengehou den door de fhermofoelielaag. Dat is een uiterst dun gewalste metalen plaat, die sterk op zilverpapier van stevige kwaliteit gelijkt. Dit metalen blad is midden tussen het asfaltpapier en het board gespannen. De warmtewerende werking van dit materiaal is groot, maar voor de geluiddemping heeft het geen enkele waarde. Mede daarom werd de boardlaag aangebracht. De toekomstige bewoners behoeven dus niet bevreesd te zijn, dat de storm door hun huis zal heenwaaien, of dat zij hun kachel zullen stoken ten bate van de voorbijgangers langs Badhuis straat of Duinweg. Alleen zou men nog kunnen vragen, of de elementen wel voldoende vochtvrij tegen elkaar worden bevestigd. Welnu, ook daar over behoeft men zich geen zorgen te maken. De raakvlakken der elemen ten zijn in het midden gegroefd, zodat een rechthoekige koker ontstaat, waar in na het stellen der elementen een goed sluitende lat wordt geslagen. Bo vendien worden de naden aan binnen- en buitenzijde met een lat dichtge timmerd. Deze lat valt eveneens in een uitgespaarde groef, zodat de wand vlak blijft. Het opbouwen. Het stellen van de elementen is een heel secuur werkje. Op het gemetselde trasraam worden eerst de z.g. „muur platen" bevestigd. Een laag ruberoid tussen metselwerk eri hout voorkomt optrekken van vocht. Het stellen van de muurplaten moet met de grootste nauwkeurigheid gebeuren. Ieder huis heeft ziin eigen elementen, en er zijn tussen de huizen onderling dus wel kleine maatverschillen mogelijk. Daarom is een speciale man belast met het stellen van de muurplaten, horizontale balken die voor het oogde las vormen tussen fundering en op bouw. Dan komt het eigenlijke huis aan de beurt, en daarvan het eerst de benedenverdieping. De hoekstijlen worden op hun plaats gezet en vastgeschroefd aan de ervoor bestemde «nker». Wend voer wend wordt dan opgebouwd uit de genum- ferde elementen, de „veren" (zo heten de tochtwerende latten tussen de ele menten) worden ertussen geslagen, en de eerste balklaag wordt aangebracht. De „beneden-ploeg" gaat dan naar het volgende huis, en de volgende ploeg komt de zaak opbouwen tot de z.g. vliering-balklaag. De laatste ploeg zorgt voor de kap, de dakbedekking van asfalt en de panlatten. Zodra de pannen gearriveerd zijn, kunnen deze dan worden gelegd. Het geheel zit stevig in elkaar, maar toch heeft de gemeente nog een verbe tering doen aanbrengen. Op verschil lende plaatsen werden de voornaam ste verbindingen extra met ijzer ver sterkt, en zo werden tussen de balk laag enkele trekstangen aangebracht die de wanden bijeenhouden. De indeling. Alle huizen zijn zodanig neergezet, dat de woonkamer aan de zonzijde ge legen is. Binnenkomende door de hoofddeur ziet men een ruime hal met een portaaltje aan de linkerkant' dat toegang geeft tot de W. C en de trap naar boven. Rechts in de' eigen lijke hal is een deur naar een aardig zijkamertje met stookgelegenheid. Links in de hal heeft men de keu- kendeur, waarachter een geriefliikp keuken. Boven de aanrecht is e?n aa„! sluiting voor warm en koud water. De boiler zal men echter zelf moeten aan schaffen. De kastruimte in de keuken is ink: er is ook een ruime kelder kast. Naast de aanrecht heeft men nog een achterdeur, terwijl in de kamor Recht tegenover de voordeur is de deur naar de grote woonkamer die een zit- en eethoek heeft, welke toch één geheel vormen. De schoorsteen j beide stellen openslaande deuren be* vinden zich tegenover elkaar i„ s,,;! hoek. Aan één dinj? za, Jde zit- moeten wennen, en dit ii de betrek" kelijk geringe hoogte van het plafond. Men zal ook een lamp met een iets kortere pendel dan normaal dienen te gebruiken. De houten wanden zullen niet wor den behangen, maar dof gewaterverfd, wat naar men ons verzekerde, niet zal misstaan. Wanneer de bewoner zelf daaraan behoefte heeft, kan hij voor eigen rekening een behangetje laten komen. Hetzelfde geldt voor de dub bele ramen. De sponningen zijn alle berekend op twee ruiten, maar van de ze luxe wordt hier geen gebruik ge maakt. Op de eerste verdieping liggen links en rechts aan de ruime overloop een slaapkamer en een badcel. Deze laatste is voorzien van z.g. drijfsteen-wanden. Aan de zonkant van het huis liggen nog twee flinke slaapkamers met een behoorlijke opberg-gelegenheid. De vliering is toegankelijk door een luik op de overloop. Vertraging. Wanneer alles „volgens de plannen" was verlopen, dan zou thans juist het eerste huis bewoond moeten zijn. Er -waren, behalve het nog vrij geringe verlet wegens „onwerkbaar weer", de bekende vertragingen, waarop wij la- cr wellicht nog terugkomen. We noe men hier een paar moeilijkheden: het «•aag^ afkomen van de dakpannen, de precaire cementpositie en de nog s eeds onvoldoende productie van met selsteen. Dat laatste is ook voor de bouw van deze houten montagewo- mngen niet zonder betekenis, want er zijn immers stenen nodig voor funde ringen en schoorstenen. De tijd dringt echter. In de eerste Plaats, omdat Den Helder om wo- mngen zit te springen, en in de twee- f P'aats. omdat de loods der Ko ninklijke Marine nabij de onderzee- a nstkazerne, waarin de elementen "ggen, bezwaarlijk nog lange tijd door han worden gemist. ra de funderingen van de Oos- r jkse huizen te Huisduinen gereed jn, wordt begonnen aan de tien hui- zen bij het Timorpark. Laten wij, ter correctie van een Donderdag j.1. maakte fout, en wellicht tevens ter ge ruststelling, even tot besluit vertellen, a?t de bouwsom van deze tien wo- bi.i het genoemde bedrag vtfl f 508.800 is inbegrepen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2