Stad m Omgeving. Zwemmers trokken naar Zaandam IJSELMEERVISSERS IN APPEL „De Laatste Eer" te Wieringen sticht z.g. gravenfonds Volgende ronde in Den Helder Jongens van Valkenheide hebben vrienden nodig Bridge-nieuws De tweede ronde om het persoonlijk damkampioen schap Overbodige verordeningen In 't kort Texel Een drama in zakformaat Russische beer gromt tegen Noorwegen Anna Paulowna Feestavond Algemene Ned. Landarbeidsrsbond Landbouw-filmmiddag 'i Zand Marktbericht Nadelig saldo van ruim f 1500.- Het Rassenkeuzevraagstuk •V èt' dat Z,1 ln kwaliteit belang rijk achteru.t gaan. Ook behoort hier onder de Bevelander. De Bevelander Scheepvaartberichfen Hoe lang reeds hebben onze Helderse zwementhousiasten belangstellend uit gezien naar het tweede gedeelte van de zwemcompetitie, georganiseerd door Noord-Holland benoorden het IJ? Nauwelijks waren de eerste wedstrijden ver- zwommen of men verlangde alweer naar de volgende serie. Geen wonder dat het jonge zwemvolk vol ambitie de reis naar Zaandam aanvaardde, om te trachten daar lauweren te oogsten. Het was opvallend hoe keurig ver scheidene nieuwelingen in de zwem- sport daar hun baantje zwommen. Na tuurlijk kan niet iedereen de eerste zijn, maar gelet op de goede tijd die door vele zwemmers en zwemsters werd gemaakt, kunnen we de toekomst hoopvol inzien. De geboekte resultaten geven geenszins reden tot klagen. Vooral bij de Helderse deelnemers viel te constateren, dat de geregelde training in het marinebad op de Rijks werf haar vruchten reeds afwerpt. Wel is het jammer, dat zo weinig jongens bedreven zijn in rugcraw en school slag. Bovendien waren er nog enkele zieken, zodat Noordelijk Noord-Hol land niet vertegenwoordigd was bij de 50 meter rugcrawl en de driemaal 25 meter pers. wisselslag jongens. De meisjes hebben zich van een gun stiger kant laten zien. In het nummer 50 meter schoolslag weerden zij zich danig. Vooral was het prettig, dat mej. D. Uipkes. wier naam we reeds vaker tegenkwamen, tweede werd met een tijd van 44.6 sec., ofwel 2 sec. achter de eerstaankomende. Ook de andere meisjes deden het uitstekend. De nieu- welingetjes trokken heel netjes en maakten zeer behoorlijke tijden. Ad Boxem werd eerste. Het voor onze kring meest succes volle nummer was wel de 100 meter borstcrawl heren, waarbij vooral de Jonkers zich niet onbetuigd lieten. Eerste werd Ad. Boxem van DAW (Alkmaar), die de fenomenale tijd van 1 min. 1.8 sec. achter zijn naam liet zetten. Hiermee kan hij thans gerekend worden tot de Nederlandse zwemelite. Tweede werd de Zwaardvissenver- tegenwoordiger Tjebbes, die na 1 min. 9 sec. aantikte. Wij zijn echter beter van hem gewend. Ook de Adelborsten Van der Schraaf en Loke weerden zich uitstekend, zij deden er resp. 1.11,1 en 1.11,5 over. L. Davidse van de Bruin vissen plaatste zich met zijn 1.19,5 in de x-klasse. Bij de 50 m. rugslag dames had het Noorden minder geluk. Ook hier had de griep een bres geslagen en één der beste krachten, mej. T. de Klerk uit Wieringerwaard, miste zo finaal haar keerpunt, dat zij voor de eerste plaat sen werd uitgeschakeld en bij de mid delmoot terecht kwam. De 5 x 50 m. borstcrawl estafette meisjes maakte echter weer veel goed. Vlot zwommen de zwemstertjes en bereikten hierme de de tweede plaats door de afstand in 3 min. 47 sec. af te leggen. Wisselslagestafette. Het laatste programmanummer was wel één van de aardigste, n.1. de 3 x 100 m. wisselslagestafette heren. Hier op kwam N.N.H. met liefst 4 ploegen uit. die zich alle vier uitstekend hiel den. De eerste ploeg werd 3e in 4.12,3, terwijl de drie anderen resp. de 4e, 5e en 6e plaats bezetten, zodoende de an dere clubs geen schijn van kans ge vend. zich er tussen te dringen. Aardig was dat twee van de 4 ploegen precies dezelfde tijd maakten, n.1. 4.17,3. Er hoefde echter niet om de 4e en 5e plaats gekibbeld te worden, daar de eer toch in onze kring bleef. Tot slot volgden nog twee polowed- strijden. De eerste partij ging tussen een team nieuwelingen, samengesteld uit Bruin- en Zwaardvissen tegen een zevental uit de andere kring. Hoewel deze jongens het niet konden bolwer ken tussen geroutineerde 2e en 3e klas spelers als Boxem. v. d. Pol, Puck Ooievaar e.a., gaven zij hun de over winning toch niet cadeau. Fel zaten zij op de bal en wisten meerdere malen handig erger te voorkomen. De strijd eindigde met een 40 overwinning voor de tegenstanders, hoewel een te- genpuntje alleszins verdiend zou zijn geweest. De tweede wedstrijd werd gespeeld door het Bruinvissenteam, versterkt met Jonker v. d. Hoeven, tegen een combinatie eerste- en tweedeklasspe lers uit de Zaan. Het werd een aardi- ee strijd die onze derde klassers be hoorlijk wisten te beheersen. De eind uitslag 52 voor de vijandelijke ploeg gaf o.i. de verhoudingen niet juist weer, 43 zou beter op zijn plaats zijn ge weest. Edoch, Vrouwe Fortuna spreekt ook wel eens een woordje mee. Een pluim voor Jonker v. d. Hoeven die beide doelpuntjes voor zijn gastheren wist te scoren. In ieder geval belooft deze ploeg heel wat voor de komende zomercompetitie. De puntentelling luidt thans als volgt: Neptunus (Zaandam) 1391,7 pnt.; DAW (Alkmaar) 1438,5 pnt.; Nereus (Zaandijk) 1535,5 pnt.; Kring NNH 1583.8 pnt. Met spanning zien we thans uit naar ■de komende wedstrijden in Den Helder, waarover we spoedig meer zullen ver tellen. Op de gemeente-avond, die Maandag in de Ned. herv. kerk aan de Weststraat werd gehouden, sprak de heer C. H. kuiperi, onderdirecteur van het opvoe dingsgesticht Valkenheide, over het werk aldaar. Ds. Borg,hardt opende de avond en las het gedeelte uit Mattheus, waarin gezegd wordt: „Ik was in de ge vangenis en Gij hebt Mij bezocht". Hij betreurde dat niet meer belangstellen den gekomen waren om deze avond, aie toch van grote importantie was, bij te wonen. De heer Kuiperi besprak het onder werp „Zij en Wij". De jongens, die in deze gestichten tot hun meerderjarig heid worden opgevoed, zijn heus niet van een minder soort dan wij, ze zijn niet slechter dan wij. Vaak wordt dat wel door de mensen aangenomen, ter wijl dit helemaal fout is, ook medelij den zou misplaatst zijn. Deze jongens hadden de omstandigheden tegen, door hun geboorte, door hun verwaarloosde opvoeding. In Valkenheide worden ze opgevoed, wordt aandacht aan hen be steed. wordt hun opleiding verzorgd Ze kunnen er volwaardige burgers wor den. die in de maatschappij lang geen slecht figuur slaan. Natuurlijk blijft er wel een categorie, die. als ze het leven ingestuurd worden, dit niet aan kun nen en terugvallen in vroegere gewoon ten en omstandigheden en dus „misluk ken". Maar dat percentage wordt veel minder. Bij de oprichting van Valken? heide werden de jongens opgeleid tot boer of tuinder, maar dat voldeed niet, omdat de interessen van stadsjongens ru eenmaal niet naar het platteland uit gaan. Toen zijn er scholen opgericht, o.a. een ambachtsschool, waarvan het diploma volkomen gelijkwaardig is aan dat van een gewone ambachtsschool. Alles doen de jongens zelf. Zo werd ook het dorp, dat de inrichting eigen lijk vormt, door hen zelf gebouwd. De heer Kuiperi lichtte zijn bespreking toe met een serie lichtbeelden, die van het leven en werken in Valkenheide een duidelijk beeld gaven. Dat dit werk gesteund moet worden, behoeft geen betoog, het is een alge meen belan» en het is een waarlijk goede daad. er aandacht aan te beste den. Daarom wekte spr. alle anwezigen op om zich onder de .Vrienden van Valkenheide" te scharen en ook ande ren ervoor te interesseren. In de laatste wedstrijden voor de bondscompetitie heeft Wieringen zich veruit sterker getoond dan HBC 1945, hetgeen in de volgende uitslagen tot uiting komt: HBC 1945 1—Wieringen 3 36—44 HBC 1945 2—Wieringen 2 30—86 HBC 1945 3—Wieringen 5 26—75 HBC 1945 4—Wieringen 4 47—62 De eindstand luidt dus: le klasse: VBC 1 10 10 0 0 20 349 Wieringen 2 10 51411 14 VBC 2 10 3 4 3 10 22 Wieringen 3 10 4 2 4 10 99 HBC 1945 1 10 2 4 4 8 7 HBC 1945 2 10 0 1 9 1 207 2e klasse: Wieringen 5 10 7 2 1 16 156 Wieringen 4 10 5 3 2 13 132 VBC 3 10 6 0 4 12 128 HBC 1945 3 10 3 3 4 9 116 HBC 1945 4 10 2 4 4 8 60 VBC 4 10 1 0 9 2 213 VBC 1 zal nu binnenkort de strijd moeten aanbinden met de overige le klasse kampioenen in Noord-Holland, terwijl Wieringen 5 de 2e klasse kam pioen gaat bekampen. Wij wensen de vertegenwoordigers van ons rayon goed succes in deze zware wedstrij den. Heren-(Woensdag)-avond vinden de laatste wedstrijden voor de plaatse lijke competitie plaats en wel in ho tel Bellevue RoyalVBC en In hotel het Wapen van Den Helder RKBC HBC 1945. De heer Beer», favoriet in de wed strijden om het per»oonlijk damkam pioenschap in de hoofdklasse van het district Noordholland» Noorderkwartier zorgde In de tweede ronde voor een verrassing. Hij verloor namelijk met wit van Veenstra. In de z.g.n. Roozen- burg-opstelling maakte hij een fout, die hem een achijf kostte. Wel trachtte hij op alle mogelijke manieren deze ach terstand in te halen, maar de sterke stelling' van Veenstra bleek onneem baar. Pieterse wist tegen de Alkmaar- se kampioen Ravensteln nog juist re mise uit het vuur te slepen. De partij tussen Slot en Steenhuis werd na wis selende kansen eveneens remise. De Haas profiteerde van een fout van Pronk in het eindspel, waarna hjj snel won, terwijl Dijker weinig moeite had cm van zijn clubgenoot Ros te winnen. Door dit verloop blijft de spanning er ten volle ln, want geen der spelers Is nu nog zonder verliespunten. De ge detailleerde uitslagen waren: Beers Veenstra 02; De HaasPronk 20; PieterseRavenstein 11; DijkerRos 20; Slot—Steenhuls 11. De derde ronde wordt a.s. Zaterdag gespeeld. Bij raadsbesluit van 16 Mei 1933 werd vastgesteld de Verordening op de Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering te Den Hel der. Aangezien sindsdien de Rijksbu- reaux werden belast met de arbeids bemiddeling en aanverwante zaken, en de werkloosheidsverzekering werd ge regeld bij het Buitengewoon Besluit van 8 September 1944 (een ontwerp- Werkloosheidswet werd op 22 Janua ri 1948 bij de Tweede Kamer inge diend), komt de gemeentelijke veror dening in aanmerking om ingetrokken te worden. B. en W. stellen aan de raad voor, daartoe te besluiten. Daar op 1 Januari 1948 de beroeps- keuze-voorlichting vanwege de gewes telijke arbeidsbureaux een aanvang heeft genomen, is ook de gemeentelijke verordening tot regeling van de voor lichting bij de beroepskeuze, vastge steld bij raadsbesluit van 14 Maart 1939. overbodig geworden. Voorgesteld wordt, ook deze verordening in te trek ken. Voor een nauwkeurige registratie van de geleverde electrische energie acht de directeur der water- en licht- bedrijven het noodzakelijk dat de me ters periodiek worden uitgewisseld en gecontroleerd. Voor dat laatste zal een meterijktafel nodig zijn. waarvan de kosten ongeveer f 19.000 bedragen. De bewoners van het gemeente lijk verpleeghuis te Huisduinen werden Zondagavond onthaald op een reeks prachtige zangnummers, hun gebracht door het dubbelmannenkwartet „Euter- pe" onder leiding van de heer D. Ploeg. Ook werd genoten van de acrobatiek van „De Nieuwediepers". het clubje bestaande uit de heren H. Kramer, A. C. Forrer en T. Maigret. De waarde ring. die reeds sprak uit het telkens opklinkende applaus werd na afloop bevestigd bij monde van de heer C. J. Dienaar, bestuurslid van het tehuis. Morgenavond om acht uur wordt in het lokaal Molenstraat 93 een lezing gehouden door de heer J. M. Visser uit Voorburg, over het onderwerp „Het Avondmaal des Heren". De toegang is vrij. In aansluiting op ons berichtje van 18 Februari j.1. delen wij mede dat de uitvoering der chr. gymnastiek vereniging „Turnlust" drie avonden achtereen in Casino wordt gegeven, en wel op 1, 2 en 3 Maart a.s. ZWALUWEN OP HET TONEEL Twee avonden achtereen gaf de •sportvereniging „Zwaluwen" een op voering van het blijspel in drie bedrij ven Tot wederdienst bereid". Beide avonden was de zaal van Loodsmans welvaren geheel gevuld, en werd pret tig gedanst met de Texelse Band. Het stuk werd door de actieve Zwaluwen leden, die ook op de planken een goed figuur sloegen, aardig gespeeld. Het gegeven was aantrekkelijk en ieder zal genoten hebben van de leuke scènes die kunnen ontstaan, als je alleen maar belooft, dat je tot wederdienst bereid bent. SVC 1ZDH I SVC won verdiend en met erg spor tief spel van ZDH, hoewel de kansen bij de rust niet zo heel gunstig waren. ZDH stond namelijk vóór met 30 en SVC scheen niet op dreef te kunnen komen. Maar plotseling scheen de ac tiviteit van ZDH over te slaan op SVC, en keer na keer vloog de bal onhoud baar in het net. De stand werd 63 voor SVC, wat een prachtige beloning was voor hun enthousiaste spelen. Nog één keer waagde ZDH een poging, maar de bal kwam tegen de lat en de stand bleef gehandhaafd. NOGMAALS NAAR EEN OPERA? Het door de Helderse Volksuniversi teit georganiseerde collectieve bezoek aan de opera „De Parelvissers" te Am sterdam is buitengewoon geslaagd. Daarom betreurde het bestuur het des te meer, dat een 24-tal belangstellenden teleurgesteld moest worden, met het coog op beschikbare plaatsruimte in de autobussen. Daarom wordt overwogen, een dergelijke excursie nogmaals te ondernemen. Zij die daarvoor iets ge voelen, kunnen zich opgeven bij mej. E. S. Held, Singel 53. K.V.H. III KAMPIOEN. Het tweede team van de korfbalver eniging K.V.H. speelde thuis een slech te wedstrijd tegen Z.K.V. III, en moest met 42 het onderspit delven. Het der de team deed het in Purmerend beter. De Jutters wisten hun wedstrijd tegen B.E.P. met 51 te winnen, waardoor zij tevens ongeslagen kampioen werden. Goed gedaan, K.V.H.-ers! KONINKLIJKE MARINE IN INDONESIË KAN ZICH WEER WIJDEN AAN OORSPRONKELIJKE MARINETAAK. Van marinezijde wordt vernomen, dat de Koninklijke Marine, die tot dusver een politionele taak had in Indonesië, zich wegens de ontwikke ling van de situatie thans weer kan wijden aan de oorspronkelijke marine- taak. De commandant van de marineka zerne „Udjong" te Surabaja, de kapi tein-luitenant ter zee G. B. M. van Erkel, is benoemd tot divisiecomman dant van de torpedobootjagers. Hij zal zijn vorige functie overdragen aan de kapitein-luitenant ter zee J. A. de Back. thans commandant van de ma rinekazerne aan de Kruiserkade te Surabaja. De functie van laatstge noemde zal worden overgenomen door de kapitein-luitenant ter zee A. Kroe- se, vroeger hoofd van de Marvo te Den Haag. De divisie torpedobootja gers is gevormd als onderdeel van het te vormen vlooteskader. Nog niet vaststaand, doch mogelijk is. dat de torpedobootjagers Evertsen, van Galen en Kortenaer deel zullen uitmaken van de divisie. leendienst van v. d B. werkten. Deze werkgever was altijd in he vergunningen geweest doch orn een andere reden was deze ma:n met f®n Jrntje van Leiden aan de kant gescho ven. Verdediger meende dan ookda de eis van de officier aanmerkelykte hoog was en verzocht de rechtbank een zeer lage boete op te leggen. De ME 30 In verboden water De Medemblikker visser Jan de B. was op 21 Juni met de ME 30 uitgeva ren. Men had die dag een slechte vangst en toen men 's avonds weer in de buurt van de haven van Medemblik kwam besloot de B. nog een trek te wagen en zette weer koers het IJsei- meer in. Op het moment dat de schip per 't roer omgooide bevond hij zich .n verboden viswater en politieambtena ren op de naderende politieboot ver moedden dat de B. daar aan 't vissen was. De schipper bij de Rijkspolitie te water verklaarde, dat naar zijn me ning verdachte de vlucht had genomen uit het verboden gebied omdat men de politieboot zag aankomen doch ver dachte beweerde de boot eerst te heb ben gezien nadat men het verboden water had verlaten. Overigens was er aan boord geen enkel bewijs te vinden dat de B. in verboden water had gevist. De Rijkspolitie constateerde echter wel een andere overtreding. Aan boord bevond zich namelijk een aalcornet waarmee men zich niet in verboden viswater mag bevinden. Verdachte voerde echter aan dat bij dc haven van Medemblik niet kan be- De Meervoudige Kamer te Alkmaar kreeg Dinsdag een aantal aaken te be handelen die door de kantonrechter te Hoorn waren beroeht doch waartegen de veroordeelden in appèl waren ge komen. Het betrof een aantal overtre dingen tegen do Viseerijwek Geen vergunning. De Urker vissers Fokke P. en Al- bert V. werden in Juni van het vorig jaar op de U.K. 18 geverbaliseerd. De eerste maal bevonden zij zich 15 km. ten Zuiden van het Zwolse lichtschip en 15 dagen later troffen de politie ambtenaren de beide Urkers 10 km. W.Z.W. van Urk druk bezig met be hulp van een dwarskuil aal en paling te verschalken. Dat was niet zo erg geweest als men maar een vergunning had gehad om met de U.K. 18 te mogen vissen. Dit was niet het geval en de belde verdachten waren dus in over treding, hetgeen door hen niet werd ontkend. Zij waren echter in appèl gekomen tegen de f 1200 boete die zij gezamen lijk moesten betalen. Altijd hadden deze vissers hun brood verdiend met do visserij op de Zuiderzee en zij za gen er dan ook niet zo veel kwaad ln om dit nu weer te proberen ondanks bet ontbreken van vergunningen. De officier kon zich met deze ge- dachtengang niet verenigen en eiste tegen ieder der verdachten f 500 boete en verbeurdverklaring van de in beslag genomen dwarskuil. De verdediger, mr. Buiskool, noemde deze affaire een drama in zakformaat. Verdediger zei dat beide schippers in reiken zonder door verboden viswater ta komen, hetgeen door de politi® ambtenaar werd toegegeven. De officier van Justitie, mr. Holstey». kon het verweer van verdachte aannemen en eiste f 300 subs. iqq dagen. Tegen Jan B., eveneens afkomst!» uit Urk, eiste de officier f 100 subs 30 dagen, daar deze verdachte levend» ondermaatse aal had gevangen en ver. voerd. „De man ln de boot". Een bootsman van de Rijkspolitie trof op 9 Mei 1948 op de Kleine Vliet, nabij Medemblik, een man aan die in een bootje 25 eieren vervoerde. Die eieren waren door wilde eenden en waterhoentjes gefabriceerd niet met het doel om voor consumptie te dienen maar om weer een nieuwe generatie eenden en hoentjes voort te brengen. De man in de boot kreeg een proces, verbaal en zou dus veroordeeld moe. ten worden. De bootsman kwam later tot de ontdekking dat de man in de boot een naam had opgegeven die bij de burgerlijke stand niet bekend was. Wel vond hij iemand die op dezelfde dag het levenslicht zag als „de man in de boot" als zijn geboortedatum had opgegeven. Dit was Gerardus Petrus P uit Venhuizen die door de boots, man als de bewuste man geïndentifi. ceerd werd. Gerardus Petrus ontkende echter eieren over de Kleine Vliet te hebben vervoerd. Deze ontkenning was niet voldoende om de officier te overtuigen en mr. Holsteyn eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, zijnde f 50 subs. 20 dagen. In al deze zaken zal de rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. „Wanneer de Noorse regering besluit zich aan te sluiten bij het Atlantisch pact en weigert een overeenkomst met de Sowjetunie aan te gaan, zal de Sowjetrussische regering haar politiek ten opzichte van Noorwegen, dat tot nog toe als een vredelievend land wordt beschouwd, moeten herzien", al dus is te Moskou verklaard. „De rode vloot" schrift: „De Amerikanen willen Noorwegen zien als een springplank voor een aanval op de Sowjetunie. Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch pact toe te treden zou als uiterst provocerend norden be schouwd." Namens het bestuur van de federatie Schagen heette de heer Blaauwbroek, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de A N L B, een vol Veerburg welkom, In het bijzonder gold dit welkom de aan wezige districtsbestuurders, vertegen woordigers van de Helderse Bestuurders- bond, de spreker, bondssecretaris De Rui ter en niet te vergeten het A-tot-Z- cabaret De heer De Ruiter begon met te zeggen, da; de bijeenkomst moest gezien worden als een vorm van binding van de leden onderling en vooral ook van de vrouwen der leden aan de vakvereniging Maar toch ook als een propaganda-middel De betaling van de pensioenpremie en de vacantie-toeslag staan nog op het pro gramma Spreker wekte de leden op ln de komende moeilijke tijd trouw te blij. ven aan de organisatie, spoorde de niet- leden aan de vakvereniging te komen versterken De heer De Ruiter besloot met een her denking van Jan Dekker, socialist en de mocraat in hart en nieren, die werkte zo lang als het dag was voor de tot st'and- koming van een socialistische samen leving De hoofdschotel van de avond vormde het optreden van het A-Z-cabaret in de cabaret-revue „Hoe zit dat toch?1' „Het zat goed", zouden We op die vraag kun nen antwoorden, daarbij dan doelend op de wijze, waarop het werk van Jan de Fleyn, An Hofstee, Rie en Marijke en de pianist Harry Klompenmaker door het publiek werd gewaardeerd Zij brachten een goed .programma,, een weinig ernst, veel luim, een stukje propaganda en, hoewel het hun 103de avond van dit set- zoen was, deden zij het fris en met animo Een prestatie! Voor leden van de bij Kring III aan gesloten afdelingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, voor hun huisgenoten en andere belangstellenden werd Zaterdagmiddag in Veerburg de kleurenfilm .Hypermoderne plattelands- methoden omstreeks 1950" vertoond Aan de hoofdfilm vooraf gingen echter eerst een paar andere films Een van het leven aan boord en wat er verder viel waar te nemen bij een tocht van de de Jacob van Heemskerck in Indonesië en een muziekfilm, die de muziekliefheb bers groot genoegen schonk Toen de hoofdfilm aan de beurt was, wees de heer Van der Knook er op, dat de bevolking van Nederland in een halve eeuw tijds ongeveer verdubbeld, maar de lnndbouw-bevolkingsgroep gehalveerd is We zijn om deze en andere redenen op mechanisatie van de landbouw aangewe zen en de film liet, zien, welke machines alzo ten dienste staan van het boeren bedrijf, machines, die het werk verlich ten, het beter doen dan op de ouder wetse manier geschiedde, enveel mankracht uitsparen Daarnaast vlei er eveneens te genieter: van de prachtige kleurrijke schilderijtjes, die de natuur op het platteland toon^ aan ieder, die er oog voor heeft De heer Langevoort was de tolk der aanwezigen toen hij de heer Van der Knook dankte voor deze leerzame en mooie filmvertoning ONDERHOUD NOORDHOLLANDS KANAAL Vanwege de Rijkswaterstaat werd aanbesteed het onderhoud van het Noordhollands Kanaal. Laagste in- schrijfster voor 't gedeelte tot Zijper- sluis was de NV P Daalders Aannemers bedrijf te Alkmaar 17946.voor het gedeelte van Zijpersluis tot Den Hel der fa. I. C. Kooijman te Harlingen voor een bedrag van 21.900.—. eBide dus oude bekenden op genoemde ka- naalvakken. DEN BURG, 21 Februari 1949. Aan gevoerd werden 6 koeien van f 500 tot f 650. 3 pinken van f 260 tot f 325 en 9 biggen van f 55 tot f 80. Voor de levering 29 nuchtere kalveren, 3 koei en en 1 ram. Het afgelopen jaar is een belangrijk jaar voor „De Laatste Eer" geweest. Een lijkauto verving de twee rouw koetsen, welke in zeer slechte staat verkeerden. Dit jaar zal men de stich ting van een gravenfonds bewerkstelli gen. Aldus deelde de heer Bontkes, voorzitter der Begrafenis Vereniging in zijn openingswoord mede. De opkomst op deze vergadering was slecht en nog geen 2% van het to tale ledental der Vereniging. Het jaarverslag, dat werd gelezen door secretaris M. Mast, gaf enige be langrijke data der Vereniging. Het bleek echter dat inverhouding met de geboorten over 1948 de ledenaan winst veel kleiner blijkt te zijn: Óok de aangifte tot lidmaatschap van pas gehuwden blijkt niet hoog te zijn. Het besluit werd genomen deze categorie te bedoeken. Het bestuur vond 't ver trouwenwekkend, dat voor aanschaf fing der lijkauto voor ruim f 5500 renteloze aandelen werd geplaatst. Voorts werd opgemerkt, dat wanneer er klachten zijn, deze aan het bestuur moeten worden voorgelegd en niet door uitingen op begraafplaatsen be horen kenbaar gemaakt. Dit doet af breuk aan deze droeve plechtighedén. Uit het rapport der kascommissie bleek, dat er in 1948 een nadelig saldo was van f 1568.39. Dit is hoofdzakelijk ontstaan door de aanschaffing der lijk auto. Dit jaar zijn 110 aandelen uitgeloot, waarvan de houders mededeling ont vingen. De géiden zijn echter nog niet allen uitbetaald. Daarna werd het punt om te komen tot stichting van een z.g. gravenfonds besproken. Na enige dis cussie werd besloten: dat de graven van personen, wier familieleden de ge meente verlaten en die een bedrag De laatste spreekbeurt in dit sei zoen voor de Holl. Mij. van Landbouw afdeling Wieringen, werd vervuld door de heer de Schipper van de Prof. van Bomelenhoeve uit de Wieringermeer. Na de geschiedenis van de Proef- boerderij Prof. van Bemmelenhoeve te Wieringermeer nader te hebben be licht, besprak spr. 't rassenkeuze-vraag- stuk. Na de verschillende tarwesoorten te hebben besproken, waaruit we konden constateren dat Zwalos Blanca nog steeds een der beste is, kwam spr. tot een uitvoerige bespreking der haver- soorten. Door de slapte van stro blijkt de Pax van CB 106 geen grote opgang te maken. De Wodan is van betere kwaliteit en staat momenteel nog 10% boven de Adelaar, een der standaard rassen. Ook de gerstsoorten hebben grote variaties. Kenia en Balder staan wel het best aangeschreven als brouwgerst Er komen weer verschillende nieuwe soorten in de handel en een dezer de Agio, zal waarschijnlijk niet dezelfde brouwkwaliteit bezitten, doch uitste- voor de Pellerij geschikt zijn. Uitvoerig ging spr. daarna in op de ducten n diverse ïandbouw-pro- blbkt aardappelsoorten W! w ,1' 30 jaar gleden op de markt kwam, was beter en groter dan ™eenZeoIwanSJtent Het blijkt d*t deze hebben gehad hun tijd Er komen ook weer verschillende nieuwe soorten (Meerlanden, Gloria) Naadaa7al n°E V'Cini8 is te vertellen Nadat de voorzitter, de heer Mol. der de heer Schipper voor z'n boeiend leerz"m b**>og had bedankt werd van f 7,50 's jaars storten, voor dit bedrag zullen worden onderhouden. Eén der aanwezigen zag door mid del van dit.fonds de mogelijkheid tot een spaarsysteem te komen voor die genen, die geen verwanten meer achterlaten, d.w.z. kinderloze of alleen staande personen, 2,50 van het bedrag zal worden gebruikt om eventuele schade te kunnen bekostigen. Ook kun nen bedragen van f 75 ineens worden gestort. Dit geldt dan voor het graf onderhoud voor 10 jaren. Nadere in lichtingen hieromtrent worden gaarne door de secr.-penn.m., de heer M. Mast, Koningsweg te Westerland, verstrekt CONTACT-FEESTAVOND Hedenavond zal in Cinema de Haan een contactavond plaats vinden voor de leden der Hollandse Maatschappij van Landbouw, afd. Wieringen, de af deling Wieringen v.d. Bond van platte landsvrouwen en de Coöp. Aan- en Verkoop Vereniging „Ons Belang" G. A. te Wieringen. Voor alle leden zal dit een mooie avond worden. Vóór de pauze wordt de schitterende Westfriese kleurenfilm „Hoe wij wer ken" vertoond en de interessante film „Volbloeds", welke u een beeld geeft van het Londens Paardenstamboek. Na de pauze is het de Orkest Ver eniging „Wiron Symphonie", dat het publiek zal bezig houden. Aagtekerk, R'dam—Sydney 22-2 te Ge nua Agamemnon 21-2 van Curajao te New York Aldabi, R'dam—Rio de Ja- neiro, 21-2 6o mijl noord Finisterre Axeidijk, 22-2 van Galveston te New Or- ieans Delfshaven, 21-2 van Casablanca naar Dakar Eemland. 21-2 van Ham burg te Antwerpen Farmsum, R'dam— Golf of Mexico, passeerde 21-2 Terceira Gadila (1) 21-2 van Fahaheel naar Le Havre Garoet, SingaporeR'dam 22-2 tc Belawan Java, A'damBatavia, 21-2 te Marsetlle Joha'n van Oldenbarnevelt, Java—A'dam, passeerde 21-2 Aden Ka- meriingh Onnes 21-2 van Probolingo naar Makasar Klipfontein, Beira—A'dam, passeerde 21-2 Kaap St Vincent Akkrumdijk HoustonR'dam, passeerde 21-2 Flores Cleodora (t), 21-2 van Poe- loe Samboe naar Pladjoe Kota Gede, vermoedelijk 26-2 van New York naar New Orleans Lemsterkerk, 21-2 van Bcmbay naar R'dam Maaskerk, 21-2 van Lagos naar Port Harcourt Malvina (t), Singapore—Suez. passeerde 21-2 Perim Manoeran San' Francisco—Manilla, pas seerde 21-2 Saipan Modjokerto, 21-2 van Batavia te Belawan Nigerstrócrm 21-2 van Dakar naar Le Havre Oranjefon tein, BeiraA'dam, passeerde 21-2 Perim Ossendrecht, Manchester—Tacoradi, passeerde 21-2 Canarische eilanden Pe- ricles A'dam—Chili, 21-2 te Funchall - Poelau Laut, 21-2 van Colombo naar Suez Prins Willem van Oranje, 22-2 van St John te La Havre Veendam 21-2 van Bermuda naar New York Zijpen berg 22-2 van R'dam te Genau Zwijn- .drecht, 21-2 van Narvik te Emden Alcor, 21-2 van Bahia te Rio de Ja- neiro - Algorab, Basra-R'dam, 21-2 van C-enua - Helbergen, R'dam—Italië, pas seerde 20-2 Ouessant Lievevrouwekerk, Colombo—R'dam 21-2 van Cochin Loe- nerkerk, 20-2 van Abadan naar Karachl Meerkerk Japan—R'dam, 19-2 van Pe- nang Stad Arnhem, vermoedelijk 22-2 van Danzig naar A'dam Winterswijk. Buenos AiresNederland, passeerde 22-2 Madeira Japara (KRL), 16-2 van Portland Or ta Seattle Leerdam, Antwerpen—Nel™ York, 2fc-2, 6,15 uur passeerde Bishop Rock Melampus, 16-2 van Galveston je Houston Noordam, R'dam—New York, passeerde 20-2 4 uur Scillie prln, Willem Friso, Antwerpen—Sf Jhon, 21-». uur, 740 mijl oost Sable-eiland - Prins Willem III, R'dam—Spanje, Po seerde 21-2 Finisterre Prins Willem v, ValenciaR'dam, passeerde 21-2 Fihister Averdijk, 21-2 van Galveston naar M°j bile Delft, 22-2 van Antwerpen naar - dam Johan van Oldenbarnevelt Ba via—A'dam, passeerde 21-2 Perim Maaskerk, 22-2 van Lagos te Port court Papendrech. (t). 22-2 van Ham ble te Corpus, daarna te Christl ver wacht Tabian, JavaA'dam. 22-2 Gibraltar Tegelberg 22-2 van Penaus te Mauritius Tero Antwerpen—Mon' video, passeerde 21-2 Ouessant Tiber j 21-2 van Puerto Cabello te Laguaira Tibia (t), Fahaheel-R'dam, passeerde Gibraltar Triton, 22-2 van Port of s»P" te st Lucia venus R'dam—Lissab passeerde 22-2 Ouessant Zulderkru. Soerbaja—R'dam, 22-2 van Aden

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2