Aardolie in de bodem van Noord-Holland? Residentie Barends P.T.T.-buit bleek verdwenen Moderne wichelroedelopers aan 'iwerk tuu w Kleine rookwolkjes stegen op Zuiderzeera ad geïnstalleerd Graf van verzetsstrijders gevonden f26.000 van de Rotterdamse „roofoverval" opgemaakt Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Stratocruisers op Schiphol Behandeling zaak O'Keefe bepaald op 28 Februari Amsterdam heeft óók een wonderkapper! „Golvende korenaren op een vruchtbare akker" Het Radioprogramma AVONTUUR HEBBEN ZE AAN HET WERK GEZIEN da moderne wichelroedelopers. Niet met van spanning; samengetrokken gezichten en de Y-vormlge roede op zoek naar verborgen erte- of wateraders, maar met een kleine anto vol gebouwd met Instrumenten, honderden meters kabel, springladingen en seismo- grafen op zoek naar olie. Wij ontdekten ze, kijkend door het raam van onae trein, juist op het ogenblik, dat deze het station Uitgeest binnenreed. Wij kwa men via een boerenerf, een modderig paadje langs een slootkant met rijzige elzen, die al bruingele stuivende katjes droegen, over een damhek en een stuk weiland bU de auto en de mannen, die In het land druk doende waren de kabels uit te leggen. trokken van een punt in-de Haarlem mermeerpolder naar Den Helder en terug. Langs deze lijn die over velden en wegen loopt, wordt het onderzoek verricht. Het resultaat: de kaart geeft dan een beeld van het profiel van de bodem langs deze lijn dwars door de provincie. Toen wij bij de wagen kwamen, had den de mannen juist op regelmatige afstanden in het land zestien kleine putjes gegraven en in elk daarvan een seismograaf geplaatst, het instrument dat de trillingen in de aardbodem op vangt. Deze seismografen staan alle in verbinding met de meetwagen. Aan beide einden van de lijn staat een schietmeester, die zich heeft opge steld bij ongeveer twintig meter diep in de grond geslagen buizen, waarin zich aan het ondereind een lichte springlading bevindt. Dit was alles aangebracht toen wfj naast de „opera tor" in de meetwagen plaats namen. Even overtuigde men zich of er geen trein of vliegtuig aankwam. Deze zouden een ongewenste trilling van de bodem veroorzaken en een onzuivere „informatie" tot gevolg hebben. Alles is „round". De man naast mij geeft te lefonisch aan de schietmeesters het be vel: „Vuur!" Kleine rookwolkjes stij gen op aan de uiteinden van de lijn. De trillingen planten zich voort tot 1500 a 2000 meter beneden ons. Elke aardlaag kaatst een deel van de trillingen te rug, die dan via de seismografen naar de meetwagen worden geleid. Daar worden de uiteraard zeer zwakke tril lingen versterkt. Vóór ons zien we de rol fotografisch papier langzaam afrollen. De trillingen brengen de wijzers van galvanometers in beweging, bewegingen, die o.a. door middel van een lichtstraal en spiegel tjes worden gefotografeerd. Het resul taat is het seismogram, waarop duide lijk het verloop der veroorzaakte tril lingen vanaf het begin der explosies kan worden afgelezen. Ook de ver schillende snelheden, waarmee de tril lingen door de diverse aardlagen gaan, worden genoteerd. Daaruit kan men ongeveer de samenstelling der aard lagen bepalen. Op zoek naar aardolie, uiteindelijk zeer zeker, want zij vormen met drie elders in het land „opererende" groe pen de z.g. Geofysische Dienst van de Bataafse Petroleum Maatschappij en de heren van deze maatschappij moe ten het van de aardolie hebben. Deze kostbare vloeistof wordt, zoals bekend, vooral sinds het einde van de oorlog op de velden bij Schoonebeek in het Drents-Duitse grensgebied in tamelijk flinke hoeveelheden gewonnen. Regel matig rijden de treinen met de vette drabbige massa naar Pernis, waar de kraakinstallaties het tot bruikbare pro ducten verwerken. De opbrengst dekt nog maar een klein deel van de be hoefte van ons land, maar alles is winst, ook in dit geval. Hoe staat het echter met de bodem van de rest van ons land? Zijn er nog meer aardolie- houdende lagen, die geëxploiteerd kun nen worden en waar zouden deze dan liggen? Vragen, die ook de geoloog niet dan na een zeer grondig en uitge breid onderzoek zal kunnen beant woorden. Geen enkel vermoeden,,.. Ter mogelijke beantwoording van deze vragen is ainds anderhalf jaar in ons land een onderzoek aan de gang, dat nu ook tot Noord-Holland is uit gebreid. Het heeft tot eerste doel: een beeld te krijgen van de grootte, de diepte en de aard der verschillende lagen, waaruit de bodem van Neder land is opgebouwd. Het is dus zuiver karteringswerk van de ondergrond, een eerste verkenningstocht, die mogelijk verrassende vondsten enmisschien in de toekomst olie te voorschijn zal brengen. De dienst heeft geen enkel vermoe den van plaatsen, waar olie zou kun nen zitten. Het seismische werk, waar van hier sprake is, werd voordien nog niet in onze provincie toegepast. Wel heeft men in heel ons land reeds zwaartekrachtproeven genomen. Prof. Vening Meinesz gaf de stoot tot de zwaartekrachtmetingen, die in principe neerkomen op het nagaan van de ver schillende snelheden van de zwaarte kracht in diverse aardlagen, waardoor men de aanwezigheid van oudere en mogelijk delfstoffen bevattende lagen, kan vaststellen. „Vuur!" Het voornaamste werk, dat hier op het veld wordt verricht, is het doen ontstaan van trillingen in de grond, welke in de meetwagen worden gere gistreerd: het veroorzaken van kunst matige aardbevingen dus. Men heeft een denkbeeldige lijn ge- De minister van Verkeer en Water staat, mr. D G W Spitzen, heeft gister middag in de Treveszaal op het Bin nenhof te 's Gravenhage de Zuiderzee raad geïnstalleerd met het uitspreken van een rede, waarin hij eraan herin nerde, dat nu de regering het voorne men heeft de verdere drooglegging van gedeelten der afgesloten Zuiderzee weer aan te vatten, in het bijzonder verschillende vragen, die zich in ver band daarmede voordoen, om advies aan de raad zullen worden voorgelegd. De voorzitter van de Zuiderzeeraad, de heer E H Ebels, Commissaris der Koningin in Groningen, heeft daarop de installatierede beantwoord. Hij zeide o.a. dat zuiver waterbouwkundig en landbouwtechnisch gezien, de grootste nioeilijkheden eigenlijk zijn opgelost, gezien de ervaringen welke hierbij zijn opgedaan. Het zeer moeilijke vraag stuk, dat thans aan de orde komt, be treft het omvormen van een opper vlakte van nog 150.000 ha. droog te maken Zuiderzeebodem in een sociaal economisch, maatschappelijk en land schappelijk goed geoutilleerd land schap, waar het goed zal zijn te leven en waar zo officient mogelijk zal kun nen worden gewerkt en verder: hoe dit gebied zo goed mogelijk bij de structuur van ons land aan te passen tn zoveel mogelijk dienstbaar te ma ken aan de welvaart van ons volk. Op aanwijzing van een Hamburgs journalist, die tijdens de bezetting uit het kamp Westerbork wist te ont vluchten, is achter het crematorium in dit kamp het graf gevonden van tien verzetsstrijders, die op 20 September 1943 in het Witterveld, het militaire oefenterrein bij Assen, werden gefusil leerd. Zij waren tijdens de eerste zit ting van het Politzeistandgericht te As sen ter dood veroordeeld. Hun stoffe lijk overschot werd op bevel van de beruchte kampcommandant Gemmeker in het crematorium Aerbrand. Op de plaats, waar de as werd gevonden, zul len de stoffelijke resten officieel wor den bijgezet. In een grote kamer van Hotel Lon- don te Alkmaar is gedurende de speur tocht in Noord-Holland het „zittende" deel van de groep gevestigd. Onder leiding van de heer Dekker worden de seismogrammen van de veldgroep be studeerd en op kaarten uitgewerkt. Deze gaan naar Den Haag, waar de geologen van de B.P.M. het onderzoek verder voortzetten. Ontdekt' men daar een interessante plek dan komt men hierop terug en wordt het onderzoek ter plaatse verder uitgebreid, zo nodig met een werkelijke boring. Heel Noord-Holland wordt door de kleine rode meetwagen doorkruist. De boeren, op wier land men aan het werk slaat, behoeven voor schade niet bevreesd te zijn. Als de ploeg na en kele uren vertrekt, laat zij practisch geen spoor achter. Wij konden ons daarvan overtuigen. En ondertussen komen op die kamer aan het Alkmaarse Verdronkenoord de lange stroken met grillige golflijnen binnen. Misschien verbergen zij een geheim, waarboven het woord „olie" staat. Misschien verrijzen straks ook in Noordhollandse weiden de hoge boor torens en zal er onder de duinkant een Nederlands „Texas" verrijzen Voorlopig zal het wel bij deze eerste verkenningstocht blijven. Wij schreven het al: Er is geen enkel vermoeden. Maar ook de B.P.M. moet vooruit en waarom dan geen „research" bedrijven zo dicht bij huis, nu reeds in Oost- Nederland het „vloeibare goud" te voorschijn spuit? Op 26 Augustus 1946 werd door een handig in elkaar gezet spelletje een roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam gefingeerd, waarbij uit de kluis een bedrag van f 243.000 werd ont vreemd. Ter terechtzitting bekende de 52-jarige portier bij de PTT Barend M., dat hij deel had uitgemaakt van het complot. B. werd tot een gevangenis straf veroordeeld, maar het zou thans niet lang meer duren, of M. kwam weer op vrije voeten. Van het geroofde geld had de politie belangrijke bedra gen niet kunnen achterhalen, maar zij was overtuigd, dat er hier en daar nog veel verborgen werd gehouden. En zo zou de portier, daar was zij van over tuigd, na zijn ontslag uit de gevange nis proberen een goed leventje te gaan leiden van zijn aandeel in de buit. Door de jongste ontdekking van de politie zal M. daartoe weinig kans meer krijgen. Zij is er n.1. achtergekomen, dat Barend zijn aandeel, dat ruim f 26.000 bedroeg, aan de 41-jarige café houder P. P. van V. in bewaring had gegeven. Deze voelde zich in de dagen van het grote onderzoek toch niet be haaglijk en daarom gaf hij het geld op zijn beurt in bewaring aan de 45- jarige verzekeringsagent P. L. M., on der mededeling: Ik kom er nu en dan SPRINGLADINGEN IN HAVEN TE OUDDORP Bij de herstelwerkzaamheden aan de kademuur van de haven te Ouddorp (Goeree en Overflakkee) ontdekte men een grote lading springstoffen, in een bekisting. Het bleek dat zeven van deze ladingen rondom de kademuur liggen. De opruimingsdienst is begon nen met het demonteren der gevaar lijke ladingen. 179. Arme Pim, Pam en Pom! Nu 180. „Veldwachter", zegt de voor heeft de veldwachter hen tóch te pak- zitter dan, „ik geloof, dat u de ver ken gekregen. Woedend is hij de tri- keerde voor hebt. Deze drie dappere bune opgevlogen en heeft Pim in zijn honden hebben zojuist de eerste prijs kraag gepakt. „Zo en nu zullen jullie in onze handicap-wedstrijd gewonnen", me niet meer ontsnappen, deugnieten", „Wat vertelt u me daar?" roept de roept hij. „Mee, naar het stadhuis!" De veldwachter uit. „De eerste prijs ge- voorzitter en de beer kijken stomver- wonnen? Onmogelijk, zeg ik u. Die baasd toe. -'rie honden kunnen niet eens rijden. Bovendien hebben ze geen rijbewijs". wel wat van halen en als je zelf drin gend iets nodig hebt mag je er wel iets van lenen, als je het maar terug geeft. Van eind 1946 af zijn beiden be zig geweest gedeelten van de som voor eigen doeleinden te gebruiken en thans is er zo goed als niets meer van al die duizenden over. Zowel de verzekeringsagent als de caféhouder zijn nu gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten. Voor portier M. zal er bij zijn ontslag uit de gevangenis niets anders opzitten dan te trachten maar weer met handen arbeid aan de kost te komen. De Boeing stratocruiser, die op het ogenblik in serie gebouwd wordt in de Boeingfabrieken te Seattle, zal nog dit jaar op 'n aantal geregelde lucht lijnen in dienst worden genomen en onder meer op Schiphol landen. Op 26 Augustus zal dit reuzen- vliegtuig, dat een snelheid heeft van 550 km. en 80 passagiers kan ver voeren, in gebruik genomen worden op de lijn New York-Londen vice ver sa, waarna het tevens zal worden in gezet op de lijn New York-Amster- dam-Frankfort. GARANTIELONEN VOOR DUW- ARBEIDERS VERLENGD Minister In 't Veld heeft een voor de DUW-arbeiders zeer belangrijk be sluit genomen, aldus H.V.V. De periode gedurende welke de garantielonen van kracht zijn, is verlengd tot en met 80 April 1949. De garantielonen werden ingevoerd opdat de DUW- arbeiders ook in de wintermaanden, wanneer door vorst, regen en vroeg invallende duisternis kortere werkdagen moesten worden gemaakt, toch konden rekenen op een sociaal verantwoord minimumloon. De regeling gold tot 26 Februari 1949. LEVENSMIDDELEN VOOR DUITSE TBC-PATIENTJES De R.K. Nederlandse Caritas missie in Duitsland heeft aan tbc-lijdende kinderen in Berlijn en de Russische zone van Duitsland 200 ton levensmid delen van hoge voedingswaarde be schikbaar gesteld. De Caritas-mlssie deelde verder mee, dat in Nederland thans weer kledingstukken voor Duits land worden ingezameld. FRANKRIJK EIST GEEN DUITS GRONDGEBIED „Frankrijk eist geen duimbreed Duits grondgebied. De minister van buiten landse zaken, Schuman, heeft mij bij mijn bezoek aan Parijs daarvan de ver zekering gegeven". Aldus heeft Alt meier, eerste-minister van de Rijnpalts, verklaard. Het Australisch hooggerechtshof heeft de behandeling van de zaak- O'Keefe op 28 Februari bepaald. De partijen kwamen overeen, dat de kern van de zaak zal zijn het verzoek van mevrouw O'Keefe aan de immigratie minister, aan een van de immigratie ambtenaren en aan het Australische gemenebest haar niet te deporteren. Mevrouw O'Keefe zegt in een aan vullende getuigenverklaring, dat Sa- muel Jacob (haar eerste echtgenoot) in Mei 1942 leider was van de actie, die de opstand van de pro-Japanse In donesiërs en Japannezen te Dobo op de Aru-eilanden onderdrukte. Ont snapt uit de Japanse internering, ont vluchte de gehele familie in Septem ber 1942 op een Australisch oorlogs schip naar Australië. De wijze, waarop geprocedeerd wordt, betekent een be sparing van tijd en kosten. GROTE PARTIJ TEXTIEL GESTOLEN Vijf-en-dertig balen textiel van een waarde van ongeveer f 10.000 zijn ont vreemd uit een vrachtauto van een Brabants transportbedrijf tijdens een reis van Tilburg naar Amsterdam. Toen de wagen in Amsterdam arriveerde, bleek de auto vrijwel geheel leeggesto len. De bestuurder en een begeleider zijn aanvankelijk aangehouden maar na ver hoord te zijn weer op vrije voeten ge steld. De „wonderkapper" in Een staat vol gens de verklaring v»n zijn Amster damse collega Ch. L. Lens niet alleen met zijn vaardigheid haarloze schedels te dwingen tot nieuwe afgifte van haar. De Amsterdammer heeft, naar hij zeide, reeds dertig jaar geleden zijn methode toegepast en vele glimmende schedels uitgerust met haren .gelijk golvende korenaren op een vruchtba re akker". Kapper Lens heeft ongeveer dezelfde theorieën als zijn Drentse collega. In details is zijn behandeling iets anders. Hij onderzoekt de hoofdhuid met een vergrootglas en stelt dan zijn diagnose. In de meeste gevallen, ook bij seniele kaalhoofdigheid, zo hij zegt is gene zing mogelijk. Elke soort kaalheid eist een eigen behandeling. De hoornlaag op de schedelhuid wordt met een „ge heim" haarwater (hoofdzakelijk alco hol) week gemaakt en gaat door de daarop volgende massage afschilferen. Dan is de huid week genoeg om de haren hun weg naar buiten te doen vinden. Massage en bestraling en nog een ander „watertje" zorgen er voor, dat de haren ook de nodige groei-ener- gie krijgen. De doktoren staan zeer sceptisch te genover de uitvinders van haargroei middelen. Meestal kunnen ze de toets der wetenschap nieg doorstaan. Veelal is kaalhoofdigheid een gevolg van de een of andere ziekte. En vaak komt in zulke gevallen het haar spontaan te rug na verloop van tijd. Dit zijn, aldus de medici, de gevallen waar de „uit vinders" naam mee maken, doch de kaalheid, die een gevolg is van toene mende ouderdom, de seniele en pre- seniele kaalheid is volgens de medici niet te genezen. De Amsterdamse kapper zegt noch tans, dat hij successen heeft geboekt en staaft deze bewering met een reeks attesten van mensen, die hij heeft ge holpen. ARTS BEKENT MOORD TE KOU AM De arts Th. de J. uit Kollum, die enige tijd geleden in Batavia werd ge arresteerd en naar Nederland overge bracht. verdacht van betrokken te zijn bij het drama te Kollum, heeft thans een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij heeft de Sl-jarige verpleegster R. V„ eveneens uit Kollum op de avond van de eerste Juli van het vorige jaar na aen hooglopende ruzie geslagen en. Jsaar daarna in het water gegooid. Op vijf Juli werd haar lichaam drijvende gevonden. De officier van Justitie te Leeuwarden heeft de zaak thans nog nader In onderzoek. IN 22 KILOMETER GRENSSTROOK GEEN NATIONALITEITSBEWIJS MEER VEREIST De ANWB deelt ons mede, dat het voorschrift dat motorrijtuigen in de 22 kilometer grensstrook voorzien moeten zijn van een nationaliteitsbewijs of een officieel bewijs, dat het motorrijtuig reeds vóór 20 Juli in het land was, thans vervallen is. De ANWB vestigt er echter de aandacht op, dat evenals vóór de oorlog de zogenaamde „eerste linie" een strook van vijf km blijft gehanhaafd. NIEUWE „BEKENTENIS" De Sofiase bladen publiceren een nieuw „bekentenis" van een der ge arresteerde protestantse kerkleiders. Het betreft hier de predikant Georgoei Tsjernef. In zijn „bekentenis" ver klaart hij in 1938 tot taak te hebben gehad militaire gegevens te verstrek ken aan een agent van de Gestapo, genaamd Filbrand. Na de oorlog had predikant Iwanof Tsjernef gegevens verstrekt aan Amerikanen. NEDERLANDSE VISSERS AAN ENGELSE WESTKUST. Van Vlaardingen uit is ter trawlvis- serij vertroVken het motorloggerschip „Cornelis" VI. 83. Dit vaartuig gaat als proef de trawlvisserij uitoefenen aan de Westkust van Engeland. Dergelijke reizen kunnen niet gemaakt worden door stoomloggers, daar de reizen 700 km heen en 700 km terug voor deze schepen in verband met de bunkerca- paciteilt te groot zijn. 4 ZWEEDSE KRUISER ZAL ROTTERDAM BEZOEKEN Van 12 tot 16 Maart zal de Zweedse kruiser „Gotland" in de haven van Rotterdam vertoeven. De „Gotland" is het eerste Zweedse oorlogsschip, dat na de oorlog ons land bezoekt. WEGENWACHT VOOR WIELRIJDERS De Nederlandse R.K. Bond voor het Rijwielkleinbedrijf heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een wegenwacht voor wielrijders. De opzet is te komen tot een corps fietsende lijwielreparateurs, die op de voor naamste wegen in ons land gedurende de zomermaanden hulp kunnen ver lenen. Reeds werd contact opgeno men met de A.N.W.B. De plannen ver keren thans in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, s en 11 uuf NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,06 Programma-proloog 4,15 Concert- gebouw.orkest 9,20 Lezingen door Dr A van der Hoeven 9,45 Concertgebouw orkest (vervolg) 10,25 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,20 Dr A J v d Graaft 11,35 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Klng Cole-trio 6,30 Klein maar fijn 7,00 De Volkswoningbouw 7,15 Het nieuws uil Indonesië VPRO: 7,30 Jeugdliedereii 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Uit beroemde operettes 9,15 Je kunt 't nooit weten 10,30 Piano-duo 11,15 Bruce Lowe zingt 11,15 Artle Shaw en orkest VOOR DONDERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1. 7, 8 en 11 uur KRO: 8.15 Pluk de dag 12,33 Lichte orkestwerken NCRV: 6,00 Leger des Heils-kwarier 615 CNV.kwartier 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Nederlandse organisten 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Rege- rings-Voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Studio-Ster avond 9,30 Familie-competitie 10,05 De vaart der Volken 10,25 Liederen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramo foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7 8, 1, 6, 8 en II uur AVRO: 8,15 Qchtendvaria io,l Arbeidsvitaminen 12,38 Pierre Palla (piano) l,2o The Sky- masterg 3,00 Voor zieken en gezonden 6,15 Sportpraatje 6,30 Melodie en rhythme 7,00 Kobus Kwint 7,10 Avro's avondschool 7,45 Gramofoonpla ten 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8.15 Radio Philharmoniscb-orkest 9,10 „Ro meo en Julia" (Hoorspel) 10,15 Metro- pole-ovkest 10,45 Pijlers van Neêrlsnds welvaart 11,15 Gramofoonplaten 11,30 Reportage 11,45 Gramofoonplaten 33 IN DE DOOR TJEERD ADEM A EEN AFSPRAAK MET DE HEER DONKER Tegen de avond kwam Bastiaan fnet het hondje. „Ik ben naar „Rustoord" geweest, meneer", legde hij uit. „Staat daar nog altijd een tuinman bij het hek?" vroeg Steensma nieuws gierig. Bastiaan glimlachte. „Ik weet niet hoe u op die gedachte komt, mijn heer", zei hij, „maar enkele dagen ge leden is er een tuinman in de keuken geweest en heeft geprobeerd om de meisjes uit te horen. Ik begreep wel. dat het om u te doen was. Het pension zal wel opnieuw de aandacht van onze achtervolgers trekken, nu ik er weer geweest ben". Hij maakte een mandje open en zet te een pinchertje op tafel, dat onmid dellijk zijn kleine scherpe tandjes bloot maakte en een grommend geluid liet boren, toen hij naar Steensma keek. De ingenieur probeerde het te stre len, maar het diertje viel woedend te gen hem uit. „Tippie!" riep Bastiaan bestraffend. „Laat hem maar", zei Steensma glimlachend. „Ik ben blij, dat het geen allemansvriend is, dan waarschuwt hij tenminste, als we ongenode bezoekers mochten krijgen. Als je me straks eens een paar stukjes vlees geeft, Bastiaan, zal ik proberen goede maatjes met hem te worden. Bastiaan streelde het beestje over do kop. „U kunt het in elk geval pro beren, meneer", zei hij. „Hij blaft nogal helder", merkte Steensma op. „Ik geloof wel, dat we hem door het hele huis kunnen ho ren. Wat zou je er van zeggen, Bas tiaan, als we hem in de keuken laten en vannacht de gangdeur openzetten Ik geloof, dat we dan van twee kan ten gewaarschuwd zullen worden" „Hij zal minstens een nacht nodig hebben om aan de geluiden van het l uis te wennen, mijnheer", zei Basti- acn. „Voorzover ik er verstand van heb, geloof ik, dat hij pas morgen avond een betrouwbaar waakhondje zal zijn. ,,'t Is me de waakhond wel", zei Steensma glimlachend. „Kun jij je nou voorstellen, Bastiaan, dat twee grote kerels als wij door die ander halve kilo hond beschermd moeten worden?" „U moet hem uitsluitend beschou wen als een luisterapparaat meneer", zei Bastiaan. Zal ik hem maar mee- nemen?" „Alsjeblieft", zei Steensma, „ik ge loof waarachtig, dat hij nog een po ging tot zelfmoord zou doen door mij aan te vallen, als je de Kamer uit bent. Wat zijn die beestjes toch roe keloos. Zij hebben geen verstand van verhoudingen". Hij trachtte opnieuw het diertje over de kop te strelen, maar trok haastig zijn vingers terug, toen twee rijen klei ne witte tandjes er naar hapten. Bastiaan tilde 't beestje op en bracht het naar de keuken en Steensma gooi de opnieuw wat blokken in de haard. In de loop van de nacht hoorde hij het pinchertje zo nu en dan blaffen. Hij luisterde scherp maar kreeg niet de indruk, dat er bepaald onraad ge signaleerd werd. Blijkbaar was het hondje wat onrustig in zijn nieuwe omgeving en miste het de vriend- schapsbetuigingen op de slaapkamer van zijn meesteresse. Steensma had hem vóór het slapen gaan een stukje roastbeaf gebracht. Het pinchertje was woedend tegen hem tekeer gegaan, maar het vlees had het toch opgegeten. Tegen elf uur in de morgen klopte Bastiaan op de kamerdeur en deelde roede, dat er iemand was, die de in genieur gaarne zou willen spreken. Steensma trok de wenkbrauwen op tn keek de knecht onderzoekend aan. „Wie is het, Bastiaan?" informeer de hij. „De slager, meneer", zei Bastiaan glimlachend, „o, pardon, ik bedoel, me neer Donker, meneer". Steensma keek hem verbaasd aan. „Laat maar binnenkomen", zei hij, achter het schrijfbureau plaats nemend. Bastiaan knikte zwijgend en ver liet het vertrek, waarna hij de deur even later hoffelijk opende voor een inan, die in een witte slagerskiel, met een vleesmand aan de arm, over de drempel stapte. „Wie is dat, Bastiaan?" vroeg Steens ma ontstemd. „Ik dacht, dat je zei, dat de heer Donker...." „Inderdaad meneer", zei de slager, zijn mand neerzettend. „Mijn naam is Donker. Uit uw invitatie meende ik ori te merken, dat u een onopvallend bezoek wenste. Vandaar, dat ik als slager, via de keukendeur...." „Meneer Donker is als slager ver momd", legde Bastiaan uit. „Prachtig'*, zei Steensma. Hij liet^tljjy blik over de man glij den, die glimlachend voor hem stond. Diens haren waren verwaaid, er wa ren vegen op zijn gezicht, zijn kiel was allesbehalve smetteloos en droeg nog vrij verse bloedsporen. Ir. Steensma stelde zich voor. „Is het veroorloofd u te vragen, me neer Donker", zei hij, „hoe u aan zo'n ik zou haast zeggen— natuurge trouw kledingstuk is gekomen?" „Ik heb 't voor een half uurtje van mijn slager geleend", zei de heer Don ker. „Mijn beroep brengt me met heel wat ambachtslieden in contact en zo nu en dan blijkt dat zijn voordelen te hebben". „Neemt u plaats, meneer Donker", verzocht Steensma vriendelijk. „Ik ver tegenwoordig hier op het ogenblik de heer Van Waardenburg, die u, naar ik meen nog van vroeger bekend is. Meneer Van Waardenburg ia op het ogenblik uitstedig, maar heeft de re geling van enige zaken aan mij op gedragen. Het is.,., hm.... een beet je een eigenaardige kwestie. Ik hoop, dat ik in vertrouwen met u kan spreken". „Een bureau als het mijne, mijn heer, moet voor alles stipt in de uit voering van zijn opdrachten en dis creet bij de behandeline daarvan zijn", antwoordde de heer Donker. „Onze medewerkers weten, dat spreken zil ver. maar zwijgen goud is". (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3