Ontwerp Atlantisch Pact in studie Kort Bestek Kravchenko wil Nederland bezoeken Pseudo-Professor door de politie ontmaskerd Amerikaans protest tegen arrestaties door Bulgarije verworpen Een illegaal werker volgde als spion opleiding van de Waffen-SS Donderdag 24 Febr. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10515 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De Militaire bijstand afhankelijk gesteld Ook Polen oefent- druk uit op Noorwegen Wonderlijke woorden van Wallace Overeenstemming over Indo-China Alweer bekentenissen Duitser vermoordde twee Nederlanders Twintig jaar geëist Finse regering viel en stond weer op Weerbericht Eva Peron als vredesduif Washington noemt actie tegen 1 5 predikanten ongegrond j£R KOMEN carnavalsfeesten in Venray! Zondag om 2 uur en 11 minuten zal het gehele kabinet van de „Raad van Elf" in 11 personenauto's, voorafgegaan door muziek en de schut terijen en gevolgd door Prins Sjaak I in een wagen, gesierd met de standaard en in gezelschap van zijn hofnar, te Venray arriveren. Nadat op het gemeen tehuis Wim I troonsafstand heeft ge daan zal Prins Carnaval 1949 Sjaak I officieel door de burgemeester in ge zelschap van de gehele gemeenteraad Het bezig houden van vervelende gasten Een nieuw wapen voor massa-vernietiging? Vreemde rechtszaak te Middelburg BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ..Juttertjes"* tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten Uit gezaghebbende bron werd verno men, dat de permanente commissie van landen der Westeuropese Unie gis teren te Londen bijeengekomen is om het ontwerp van het Atlantische Pact te bestuderen. De permanente commis sie zal de Washingtonse ambassadeurs van de vijf landen instrueren aangaan de de volgende beslissende fase van de onderhandelingen over het Atlantisch Pact. Volgen* een gewoonlijk betrouwbare bron heeft de voorlopige overeenkomst, die Zaterdag j.1. in Washington werd bereikt door de werkgroep voor het pact, 't probleem opgelost, dat gescha pen werd door de poging van het Con gres om de verwijzing naar militaire verplichtingen uit de tekst van 't pact te schrappen. De ondertekenaars van het pact stellen thans, naar men meent te weten, voor wederzijdse militaire bijstand afhankelijk te stellen Van de constitutionele positie van ieder be trokken land. De werkgroep te Wash ington zal heden een nieuwe bijeen komst beleggen in 't licht van de con clusies, waartoe de permanente com missie zal komen. De permanente com missie zou ook haar werkzaamheden ter voorbereiding van de Europese con ferentie, die de Raad van Europa moet samenstellen, voortzetten. De Poolse gezanten te Stockholm, Kopenhagen, Oslo en Helsinki hebben de afgelopen dagen te Warschau een conferentie gehouden, onder voorzit terschap van de minister van Buiten landse Zaken. De besprekingen hadden betrekking op „de bedrijvigheid der imperialistische kringen, die trachten de Scandinavische landen te winnen voor het Noordatlantische aanvals- pact, dat thans wordt voorbereid". Verklaard wordt: „Polen heeft er het grootste belang bij, dat de landen om de Baltische zee geen terrein worden voor de imperialistische drijverijen, waardoor de vredelievende samenwer king tussen de oeverstaten van de Oostzee kan worden bedreigd. Trouw aan de beginselen der V.N. wenst de regering vooral, dat haar buurstaten niet worden beheerst door politieke op vattingen welke strijdig zijn met de geest en de letter van het handvest der V.N.". Henry Wallace, de leider van de progressieve partij in de V.S., heeft in de huiscommissie voor buitenlandse zaken voorspeld, dat het voorgestelde Atlantisch pact niet zou functione ren. Voorts zei hij, dat het plan-Mar shall een mislukkig was. „Deze maatregelen zullen leiden tot een economisch bankroet voor West- Europa en voor de V.S. en uitnodigen tot een oorlog, die geen enkel land kan winnen". Wallace zei, dat het Noord atlantische pact „een aggressief gebaar tegenover de Sowjetunie maakt door dat militaire bases in de nabijheid van haar grenzen worden gevestigd. Dit zal onvermijdelijk strenge tegenmaat regelen tot gevolg hebben." Hij her nieuwde zijn voorstel, dat de regering van Truman aan de conferentietafel, met de Sowjetunie zou onderhandelen. Hij noemde dit een „eerzaam, vreed zaam en practisch alternatief." Te Parijs is officieel bekend gemaakt, dat de Franse regering en ex-keizer Bao Dai van Annam overeenstemming bereikt hebben over Indo-China. Er zijn nog geen verdere bijzonderheden bekend. Bao Dai en de Franse premier, Henri Queuille, verklaarden in een gemeen schappelijk communiqué, dat zij 'n on derhoud hadden „in een atmosfeer van volkomen begrip en wederkerig ver trouwen". Uit Belgrado Wordt gemeld: Milos Vrankowitsj, de hoofdbeklafcg- de van een groep van 10 personen, die er van beschuldigd zijn een samenzwe ring te hebben gesmeed tegen de Joego slavische staat en, met medeplichtigheid van een buitenlandse ambassade, het parachuteren van wapens te hebben voorbereid, heeft de hem ten laste ge legde feiten bekend. Zeven van zijn medebeklaagden zijn eveneens tot be kentenissen overgegaan: twee anderen beweren onschuldig te zijn. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam behandelde de zaak tegen de 36-jarige „Oberjunker-Zahnarzt" Fritz Igel uit Aken. Hem werd moord ten laste ge legd. De proc.-fiscaal eiste 20 jaar ge vangenisstraf. Deze tandarts, een kleine man met een scherpe blik, werd ten laste gelegd, dat hij twee broers, die in het „Sperr- gebiet" rond Rhenen waren aangetrof fen, om het leven heeft gebracht. Pie- ter Hofman werd met een schotwond in de buik bij Igel, die in het slot Rem- merstein als militair tandarts werk zaam was, binnengebracht. De aan klacht luidt, dat Igel de man een te grote dosis morphine toegediend zou hebben, waardoor deze onmiddellijk ge storven was. Enige getuigen vertelden dat zij Igel een beweging hadden zien maken alsof hij een injectie toediende, maar het verrichten van deze handeling zelf hadden zij niet gezien. Igel zelf heeft destijds aan een Duitser verteld, dat hij Hofman door een injectie met morphine „uit zijn lijden had geholpen". Na de bevrijding verklaarde hij echter dat hjj het slachtoffer een tetanus- injectie had gegeven en op de zitting vertelde hij, dat hij een injectie had willen geven, maar toen had bemerkt dat Hofman reeds overleden "-was. De broer van Pieter Hofman, Johan - nes, werd door verdachte een bospad opgeleid en een getuige vertelde, dat hij gezien had, hoe Tgel Johannes Hof man inet een revolverschot in het ach terhoofd gedood had. De tandarts zeide thans uit zelfverdediging te hebben geschoten. Gisteren werd de sociaaldemocrati sche regering van Finland ten val ge bracht doordat het parlement de rege ring zjjn vertrouwen niet gaf na een debat over de landbouwpolitiek. Enige ogenblikken later kreeg zij een meer derheid, waardoor zij weer „herrezen" was. Weersverwachting tot heden avond. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Af en toe veel bewol king met plaatselijk enige regen. Iets minder zacht. Eens ter dood veroordeelde ingenieur getuigt Victor Kravchenko is voornemens, na afloop van zijn proces tegen „Les Lettres Francaises", Groot-Brittannie en verscheidene andere Europese lan den te bezoeken. Kravchenko verklaarde: „Ik ben voornemens een aantal lezingen té houden, politieke leiders te ontmoeten en toespraken te houden tot vergade ringen van arbeiders. Ik hoop o.a. Nederland, Italië, Zwitserland en Zweden te bezoeken. Ik wil economi sche en politieke toestanden bestude ren en natuurlijk wil ik ook iets zien van de landen, die ik ga bezoeken. De veertiende zitting Bij de aanvang van de 14e zitting van het proces van Kravchenko was het tamelijk rustig. De eerste getuige, die gehoord werd was AndrewLabed, een werktuigkundig ingenieur die door een Sowj et-rechtbank ter dood werd veroordeeld. In 1937 werd hij met an dere beambten van de spoorwegen het slachtoffer van een zuivering. Hij ver haalde hoe hij door 3 rechters van in structie werd afgeranseld en om zijn gezin te redden een verklaring onder tekende, waarin hij erkende schuldig te zijn. Daarna werd hij als terrorist ter dood veroordeeld. Nadat hij door het hoogste hof van beroep in vrijheid werd gesteld, werd hij naar Duitsland gedeporteerd. De volgende getuige was Pascal Chiarelli. Hij sprak met een zuidelijke tongval. ,,Ik ben een leerling van Le- nin en Trotsky. Ik ben een oude re- volutionnair en behoor beslist niet tot de rechterzijde. Russisch heb ik te Pa rijs geleerd met mijn kameraden, die de revolutie van 1917 hebben voorbe reid. Tijdens de Spaanse burgeroorlog heb ik wapens overgesmokkeld voor de Republikeinen. Gedurende de be zetting moest ik mij schuil houden. U zult weten hoe de moffen, zijn?" Voor zitter Durkheim zeide overtuigd: „Heel zeker". „Ik ben hierheen gekomen", aldus getuige, „omdat ik heb gezien, dat men zo veel sprak over die arme Kravchen ko en omdat ik ook wel iets te vertel len heb. Na de bevrijding was ik Rus sisch tolk in een kamp nabij Aix-en- Provence. Vele Russen daar wensten in Frankrijk te blijven, maar er waren politieke commissarissen in het kamp. zoals bij de moffen. Kravchenko heeft niets verzonnen. Het ging daar precies toe, zoals bij de Duitsers. Als men iets zegt tegen hen gaat men naar Siberie en komt niet terug". Hierna werd de zitting verdaagd. Naar Siberie1 Na ongeveer anderhalf uur onder breking, werd de zitting voortgezet. Mevr. Neumann, door de advocaten van Kravchenko voorgesteld als „de vrouw, misschien de weduwe van Hans Neumann, voormalig lid van het politieke bureau van de Duitse communistische partij", legde een zeer lange verklaring af. Neumann en zijn echtgenote hielden dikwijls in de Sowjetunie verblijf. Neumann waa candidaat voor het presidium van 1 Komintern. In 1932 werd Neumann naar Moskou teruggeroepen wegens een politiek afwijkende mening en daarna naar Spanje gezonden, waar hij hoofdredacteur van een blad was. Uit Spanje kwam hij nogmaals naar de Sowjetunie. Ten slotte werd hij gearresteerd, aldus getuige. Dat was in 1937. In December van hetzelfde jaar is hij spoorloos verdwenen. „Daarna werd ik zelf gearresteerd en naar Si berie weggevoerd, er van beschuldigd aan een anti-revolutionnaire bewe ging te hebben deelgenomen. Maandag zal het proces worden hervat met de bestudering van Krav- chenko's manuscript, dat in het begin van deze week aan de rechtbank is voorgelegd. HOOGLERAARSBENOEMING Tot gewoon hoogleraar in de geschie denis en problematiek der sociologie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam heeft de gemeenteraad be noemd prof. dr. S. Hofstra. Na twee weken van intense span ning van de bevolking is H.M. Koningin Juliana met Prinses Mar griet Dinsdagavond in het Oosten rijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg gearriveerd. Een speciale trein van de Oosten rijkse Staatsspoorwegen bracht H.M. naar het kleine stationnetje, waar Zij hartelijk werd begroet, eerst door Haar echtgenoot en de twee oudste prinsesjes, daarna door de autoriteiten en tenslotte door zeven meisjes in nationaal costuum, die Haar een bloemen hulde brachten. Onder de 23 candidaten voor de No belprijs voor de vrede, wier namen werden gepubliceerd, bevinden zich de Argentijnse president, generaal Juan Perón, zijn vrouw, de voormalige film ster Eva Duarte Perón en mevrouw Eleanor Roosevelt. Leerstoel aan universiteit ontging hem, doch.... „Professor" Roskam zit achter de tralies en daarmede is een einde geko men aan het avontuurlijke bestaan van een aartsoplichter met een rijke fan tasie, die eigenlijk R. A. Roskam Brun- ner heet. Zijn arrestatie heeft hij te danken aan de Arnhemse politie, die in samenwerking met de Rijksvreem- delingèndienst er in slaagde de duis tere positie van deze schijn-geleerde te ontmaskeren. Het door de prof. geleide z.g. inter nationale taleninstituut trok maar wei nig cursisten, dl inkomsten bleven ge ring. Dies zocht de man naar andere bronnen van inkomsten, die hem rijke lijk gewerden door de vele vormen van Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat een Amerikaans protest tegen de arrestatie van 15 protestantse kerkelijke leiders in Bulgarije, is ver worpen. In de Amerikaanse nota aan de Bulgaarse regering was verklaard, dat de arrestatie een „duidelijke ter- 1WIEER DAN 500 MAN personeel van de Staatsspoorwegen in India zul len gaan vasten uit protest tegen loon- en arbeidsvoorwaarden: zij blijven aan het werk tot zij door zwakte niet meer kunnen. Gandhi maakt school. O Tien Israëlische functionnarissen zijn te We nen aangekomen; zij hadden van de Hongaarse regering bevel gekregen Boedapest binnen 24 uur te verlaten. Een zenuwscheut: Amerikaanse auto riteiten te Frankfort verklaren, dat vier projectielen, die blijkbaar door raketten cf straalmotoren werden voortgedre ven, in de Amerikaanse zone van Duits land zijn geland. Voorboden van een raketten-lente? Een Australische Kustvaarder is omgeslagen voor Syd- ney; 12 van de 14 opvarenden kwamen om het leven. Q Vijf communistische cellen zijn ontdekt door de Egyptische politie in Cairo. Alexandrie en Daman- hoer; drukpersen, pamfletten en radio apparaten werden gevonden. MET JOEGOSLAVISCHE commu nistische partijblad schrijft, dat de Albanese politie alle Albanezen, die uiting geven aan hun sympathie voor Joegoslavië arresteert en pressie uit oefent op Joegoslavische burgers om zich te laten naturaliseren. Graaf Heinrich von Einsiedel, achterkleinzoon van Bismarck en graaf Jacques Ricau- mont. letterkundige, hebben tegen het weekblad „Samedi Soir" en het dagblad .France Soir" een aanklacht ingediend wegens laster. De eisers menen dat men uit artikelen in deze bladen kan opma ken dat zij in dienst van de Sowjets zouden hebben gestaan. De Japanse dienst voor volkstelling meldt, dat Ja pan een bevolking van 78 millioen zie len heeft, onder wie 58 honderd-jarigen. JIJDENS EEN DINER te Washing ton waarop 200 reserve-officieren met hun vrouwen waren genodigd en de militaire secretaris van de president, jeneraal-majoor Harry Vaughan, als eregast aanzat, heeft Truman in „ka zernetaal" verklaard, dat ieder, die een aanval deed op zijn personeel, een aan val deed op hem zelf. Vaughan werd onlangs aangevallen door de pers, om dat hij een onderscheiding van generaal Peron had aanvaard. De Japanse po litie heeft een slavenhandelaar gearres teerd, die 770 kinderen verkocht had. Voor elk kind ontving hij 33 m katoen. De Rus Sergei Gorboenow heeft met een gewoon jachtgeweer van een vlieg tuig uit de vorige winter 251 en dit sei zoen 87, dus in totaal 338, wolven neer geknald. Doe me dat 's na. ontvangen worden. De Russische uitvindingsregen houdt maar aan! Van daag is. door prof. Victor Danilews- ky, de geschiedenis van de Sowjetrus- sische technische wetenschap bestu deert, beweerd dat de eerste in de in dustrie gebruikte transformator door een Rus is uitgevonden. In Augustus 1883, om precies te zijn. De gemeen telijke autoriteiten van Wenen hebben een speciale vertoning gelast van de Britse film „Oliver Twist" om te kun nen beslissen of zij verboden moet wor den. De Joodse culturele organisatie te Wenen heeft bekend gemaakt, dat zij geprotesteerd had tegen de vertoning van deze film op grond van haar „anti- semietische" strekking. AMERIKA VERMAAKT ZICH met berichten over de wintersport plaats Concord. Overal hangen grote biljetten: „Concord is de gezondste plaats voor skisport". Een journalist beeft echter ontdekt dat 75 procent van alle houten krukken juist in Concord gemaakt worden. Causaal verband? In Grand Rapids woedde een felle brand in een woonkazerne. De kruide nier Shelley baande zich een weg door vlammen, rook en vonken en redde op het laatste moment de heer William Gordt. Hij wees alle huidewoorden af on zei simpel: Ik kreeg nog ruim vier dollar van hem, zo'rt klant laat je toch niet verbranden? In Sioux-Ceqter vroeg Frank Calloway, die 2.10 meter lang is en 300 pond weegt, echtschei ding aan, omdat zijn vrouw met een geweer op hem had geschoten. (Welis waar mis.) Het verzoek werd afgewe zen, want de rechter kon niet geloven, dat de vrouw zo'n man zou hebben misgeschoten. Mevrouw Jeanette Darling in St. Paul kreeg wèl echtschei ding. Haar man was naar een bokswed strijd geweest en niet meer thuis geko men. Wanneer was die bokswedstrijd? vroeg de rechter. Dat was, zei de Dar ling, de wedstrijd van Dempsey tegen Gibbon* in 1923. roristische poging" was, om gods dienstige groeperingen te intimideren. De Amerikaanse nota was binnen een uur verworpen. De nota had betrekking op de tegen de predikanten uitgebrachte beschul digingen van spionnage, verraad en zwarte handel, welke beschuldigingen „ongegrond en belachelijk" werden ge noemd. „Onder deze omstandigheden behoudt de regering der V. S. zich haar rechten voor op grond van het vredesverdrag met Bulgarije en ver zoekt om faciliteiten voor vertegen woordigers der Amerikaanse legatie, opdat deze het proces kunnen bijwo nen". Op het laatste verzoek hebben de Bulgaarse functionarissen niet gerea geerd. De Britse ambassade te Washing ton stelt een onderzoek in naar een ongeoorloofde perspublicatie over de inhoud van een handboek voor de etiquette van Britse di plomaten buitenslands. Het minis terie spreekt Londense persbe richten niet tegen, volgens welke in het handboek behandeld wordt „het bezig houden van verve lende gasten bij recepties van de ambassade". chantage en oplichting, welke hij over al in den lande toepaste. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij na vier jaar gymnasium overal studeerde. Doch nergens behaalde hij een academische graad of een ander bewijs van wetenschappelijke vorming. Hij zou twee jaar staatsrecht hebben gedaan, drie jaar in Leiden Oosterse letteren hebben gestudeerd en zich voorts hebben verdiept in de wijsbe geerte en het waterstaatsrecht. Hij ver klaarde negen jaar directeur van De Brugschool in Den Haag te zijn ge weest In 1939 ging hij over tot de R.K. godsdienst en probeerde een leerstoel te krijgen aan de Universiteit te Nij megen. Hetgeen mislukte.... In 1942 gaf hij les inRussisch aan de Be- auftragte des Reichskommissars" in de provincie Gelderland. Een nieuwjaarswens in 17 talen Fantastische prestaties heeft deze op lichter op zijn naam staan. Zo sprak hij eens voor de Avro een Nieuwjaars wens uit in zeventien talen. Geen taal ter wereld of „Professor Roskam" ken de deze. Voorts interesseerde hij zich voor de z.g. verdrukten. Na de bevrij ding vielen daarom niet alleen politie ke delinquenten, maar ook Duitsers, die gaarne een verblijfsvergunning wensten, in zijn handen. Ook toekom stige emigranten konden bij hem te recht. Hij liet zich voor dit alles be halve in contanten ook betalen met allerlei schuldbekentenissen of beta ling in goederen als radio's etc. Zelfs trad hij eens op als rechtskundig raads man. Of hij een goed pleiter voor eigen zaken zal zijn. kan straks blijken als hij zich voor de rechters zal moeten verantwoorden. Majoor James Graham, van de genie van het Amerikaanse leger, heeft ver klaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat de Sowjetunie het geheim bezit van een dodelijke vloeistof, waarmede in het open veld hele divisies buiten gevecht kunnen worden gesteld. Gra ham gelooft, dat twee Duitse geleer den, die de vloeistof hebben samenge steld, gevangen zijn genomen toen het rode leger Berlijn binnentrok. Hij voegde hieraan toe, dat Duitsland de vloeistof, die moet worden versproeid, niet heeft gebruikt, en dat Rusland dat waarschijnlijk ook niet zou doen, omdat een bepaald gebied na het ge bruik van de vloeistof te lang besmet blijft. De vloeistof ruikt enigszins naar vruchten. De geur is echter zo zwak, dat men hem nauwelijks kan waarne men. Graham had tot taak gehad in Duitsland aangetroffen voorraden van de vloeistof onschadeliik te maken. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond gisteren terecht de 30-jarige G. Krijger uit St. Laurens, die ervan werd beschuldigd in 1940 in München een opleiding bij de Waffen- SS te hebben gevolgd. De man is een bekende figuur in de kringen van de illegaliteit. Onder het pseudoniem „Zwarte Kees" trad hij op in de Haar lemmermeer en speelde een grote rol bij overvallen De „verdachte" vertel de bij zijn ondervraging, dat hij de opleiding had gevolgd, om de Duitse methoden te leren kennen en zodoen de de Duitsers met hun eigen wapens te kunnen bestrijden. Enkele getuigen bevestigden, dat hij hun vóór zijn ver trek over dit plan had ingelicht. In Mtinchen saboteerde hij zoveel hij kon en hij weigerde de eed van trouw af te leggen. Dit leidde tot zijn arresta tie. Hij kwam in Sacksenhausen te recht, nadat hij ternauwernood zijn fu sillade was ontgaan. De procureur-fiscaal bracht Krijger hulde voor zijn grote prestatie. Hij werd vrijgesproken. VREUGDESCHOTEN IN DE SOWJETUNIE Ter gelegenheid van de viering van 't 31-jarig bestaan van het leger - der Sowjetunie hebben de kanonnen van het Kremlin 20 salvo's afgevuurd. Vuur pijlen en vuurwerk werden afgestoken. Er was een grote menigte op de been. In 25 andere steden der Sowjet unie had een soortgelijk feest plaat*.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1