Wetsontwerp op Materiële Oorlogsschade Kort Bestek Historische gebeurtenis in balzaal op het eiland Rhodos In Atlantisch Pact een voor allen en allen voor een Geen sieun aan Scandinavische Unie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10516 De minister ging tot het uiterste Vrijdag 25 Febr. 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Staatsschuld drukt te zwaar V/eerbericht Sjertok brengt hulde aan Koning Faroek Trygve Lie wenst dr. Bunche geluk Pajor bleef in doorwegen 22 doden bij vliegtuigramp in Peru Overeenstemming over militaire clausules? Thorez' verklaring naar openbare aanklager liiit Noodtoestand in Siam Twaalfjarige meisjes als inbreeksters Als het geld op was, werd er ingebroken Schutte in de Ronde BUREAU: Koningstraat 78—8Ü Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK 1HMSE reu TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"1 tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Gisteren is de Memorie van Antwoord op het voorlopig werslag der Tweede Kamer naar aanleiding van het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden hii de Kamer ingediend. Het lijvig uitgevallen stuk, dat met inbegrip van de inlagen 454 bladzijden telt, bevat naast uitvoerige algemene beschouwingen talrijke feitelijke gegevens, welke een inzicht geven omtrent de omvang van de geleden schaden en omtrent de vergoedingen vanwege het Rijk, verdeeld over de verschillende schade-categorieën. loren en wier maatschappelijke positie In de bedragen van de totale staats schuld, onder aftrek van banksaldi en andere vorderingen, welke bedragen Der medio 1945 28.3 milliard gulden en per medio 1948 23,5 milliard gulden beliepen, zijn de verplichtingen uit hoofde van oorlogsschade begrepen tot een totaal van respectievelijk 5,2 en 3 8 milliard gulden. Op basis van het huidige wetsontwerp dienen deze be dragen op beide data nog met onge veer 2 milliard gulden te worden ver hoogd. De regering wijst er op, dat de huidige belastingdruk reeds zo zwaar is, dat hij minder gewenste gevolgen dreigt op te roepen. Zware eisen aan de kapitaal markt De regering verheelt zich niet, dat het aantrekken in een beperkt aantal jaren van 4 milliard gulden ter finan ciering van de oorlogsschade van par ticulieren en van circa 1.7 milliard gul den ter financiering van de z.g. pu bliekrechtelijke oorlogsschade, naast de middelen, die reeds uit anderen hoof de vereist zullen zijn, zeer zware eisen zal stellen aan de kapitaalmarkt. De regering is dan ook van mening dat met het in het wetsontwerp neer gelegde voorstel tot schadevergoeding, de grens van het mogelijke is bereikt. Een nog verdergaande vergoeding zou leiden tot een overspanning van de fi nanciële toestand des lands, voor welke de regering de verantwoordelijkheid meent niet te kunnen dragen. De oorlogsschade moet scherp wor den onderscheiden van de nieuwe last, die de gemeenschap zich in de toe komst zal dienen te getroosten, tgn einde de schade te kunnen herstellen. Deze nieuwe last zal, wat het materiële herstel betreft, bestaan uit het onttrek ken van krachten en middelen aan an dere aanwendingen, teneinde het her stel mogelijk te maken en, wat de door de staat te verrichten uitkeringen be treft, uit de noodzaak tot het vormen van nieuwe besparingen, teneinde het herstel te kunnen financieren. Voorts zal ook de geleidelijke dekking der uit gaven een last betekenen in die zin, dat zij zal nopen tot een verminderde consumptie of verminderde besparin gen door degenen, die hogere belastin gen zullen moeten opbrengen, teneinde het aldus de staat mogelijk te maken rente en aflossing te betalen over de herstelleningen. Omvang der rijksbijdragen De tiftale uitgaven op grond van het onderhavige wetsontwerp, incl. rente, zoengeldvergoedingen, etc., als gevolg van nieuwe ramingen aan de hand van meer recente gegevens kunnen worden gesteld op 4.457 millioen gulden. De totale uitgaven, met inbegrip o.m. van de uitgaven ter financiering van de oorlogsschade aan de publiekrechte lijke eigendommen, waarvoor het in de Memorie van Toelichting opgestelde ekkingsplan moet gelden, werden aan vankelijk geraamd op 7,4 milliard gul- en. Als gevolg van een herziening van de berekeningen kan dit bedrag thans den n gesteld °P 7'239 milliard gul- Het wetsontwerp richt zich in het e ang van de wederopbouw en vaiwle oorlogsslachtoffers tevens in de eer- plaats op het meest fnuikende pro- e®m, dat zich daarbij voordoet, het Probleem van de financiering van de «•genaamde „onrendabele toppen". Het werp gaat er van uit, dat dit pro- lnf6'01 voor a'les tot een redelijke op- ssmg moet worden gebracht. "deindelijke omvang van de „on- abele toppen" kan thans nog niet benadering worden vastgesteld. Het «P daarom voor de eerstko- -ta„ a Jaren een noodverband, be- ciliw6 UU credieten met allerlei fa- ben ,cn en u't vergoedingen voor ten 'Cvereiste middelen zelf we de treken. Na 10 jaren wordt sen=0„r? jdrage vastgesteld (de zo- uitko^ uitgestelde bijdrage); na de vervan"8 daarvan za' het noodverband emntt 6n' De normen- waarnaar de worden Van de uitgestelde bijdrage zal Memn..- V ®esteld, zijn volgens de te bepalen311 Antwoord thans nog niet draEpeV°lgu artikel 8 wordt een bij- nwt°n's van vervangingswaarde schrijvine uan een bedraS voor af bekend S 9 Mei 1940 toe" woning et" diegenen> die een eigen 6. een eigen bedrijf of schip ver- ^rt'ing geldig tot Vrijdag- ov» a- 0g weer met enkele eu rijvende wolkenvelden. Ma- '«e of zwakke W. wind. In slechts een zodanige is, dat zij met een kleine nieuwe woning en een klein nieuw bedrijfspand weer zijn geholpen. Zonder overgangsperiode dus zon der een noodverband als hiervoren om schreven wordt hier terstond defi nitief voorzien in alle moeilijkheden, welke voortvloeien, uit de stijging van de bouw- en installatiekosten. Dit artikel bestrijkt voort slechts de eigen kleine woningen, bedrijfspan den en schepen. Voor diegenen, voor wie deze goederen slechts een beleg gingsobject vormden, wordt de ver gaande tegemoetkoming niet noodzake lijk geacht. De huisraadschade Boven de bijdrage voor huisraad- schade, toegekend krachtens de oude regeling, zal een aanvullende bijdrage worden verleend, welke het mogelijk zal maken, dat het oorlogsslachtoffer zich in de meeste gevallen weer over eenkomstig zijn oude staat zal kunnen inrichten. De opstelling van kosten van complete inrichting van een wo ning bestaande uit gang, keuken, eet kamer, zitkamer, trap, slaapkamer, kinderkamer, logeerkamer en bad kamer is gebaseerd op de resultaten van een ingesteld onderzoek naar de uitgaven voor de inrichting van een ruime woning, die. gezien in het licht van de soberheidsgedachte, voor elk milieu bevredigend moet worden ge acht. Het maximum van de vergoeding voor huisraadschade, vermeerderd met de aanvullende bijdrage, t.w. 11.250 is in overeenstemming met de resulta ten van bovenbedoeld onderzoek vast gesteld. Ambtelijke uitvoering der wet De regering deelt mede, dat bij de uitvoering van de wet aan de buiten- ambtelijke invloed een ruime plaats wordt toegekend. Daarbij wordt een sleutelpositie ingenomen door het com missariaat voor oorlogsschade. De le den in het commissariaat voor oorlogs schade zijn naar het oordeel van de re gering allen deskundigen van naam, wier adviezen voor de ontwikkeling van het oorlogsschaderecht van groot belang zijn geweest. De regering wil niet ontkennen, dat het optreden van de ambtelijke instan ties wel eens reden tot klagen kan hebben gegeven. Hoe zou het anders kunnen, vraagt zij, waar het gaat om de afwikkeling van rond 1 millioen schadegevallen. De regering ontkent evenwel met klem, dat de met de af doening belaste ambtelijke instanties de schaderegeling trachten te drukken en dat bij de uitvoering tot heden van een grote mate van schrielheid is ge bleken. Het financierings-dekkingsplan In de Memorie v. Antwoord wordt verder een uitvoerige beschouwing ge wijd aan het financierings- en dek kingsplan. In de Memorie van Toelich ting op het wetsontwerp werd destijds reeds aangegeven op welke wijze de regering hoopt de middelen hiertoe te kunnen vinden. Zij meent het oor spronkelijke dekkingsplan onverkort te moeten handhaven. Fiscale voorzieningen Een belangrijk onderdeel van de M. v. A. is de paragraaf, welke een be schouwing bevat aangaande de fiscale voorzieningen voor door de oorlog ge troffenen, welke voorzieningen niet tot stand kunnen worden gebracht, al vorens de regeling inzake de vergoe ding van de materiële oorlogsschade vaststaat. (Zie vervolg pagina 5) Benelux-ministers Zondag bijeen Men meldt dat de eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden Zondag a.s. te Brus sel vergaderen, ter voorbereiding van de aanstaande Benelux-conferentie die op 10 Maart a.s. in Den Haag wordt gehouden. LICHTE ONGESTELDHEID VAN FRINS BERNHARD Naar het ANP verneemt, zal de reis van het koninklijk gezin van St. Anton naar Zermatt, welke heden zou plaats hebben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Z K. H. Prins Bernhard. de apjRzap M0AaSuo Seppiui atuur als gisteren. Na negen maanden van strijd is gister door het ondertekenen van een algemene wapenstilstandsovereenkomst tussen Joden en Egyptenaren hopelijk een einde gekomen aan de onrust, die zolang het Midden Oosten tot een ge vaarlijk facet voor de wereldvrede heeft gemaakt. De ondertekening, die door Dr. Ralph Bunche als een histo rische gebeurtenis werd beschreven, geschiedde in de balzaal van het Ro- zenhotel op Rhodos. Dit is de eerste keer dat de hand tekeningen van Egyptische en Israë lische vertegenwoordigers tezamen voorkomen op een vredesdocument. Mosje Sjerstok, de Israëlische Minister van Buitenlandse Zaken, heeft hulde gebracht aan de „werkelijkheidszin en de moed van de Egyptische Koning en regering", die de overeenkomst van Rhodos mogelijk had gemaakt. Voorts prees Sjertok „De onver moeide vasthoudendheid onuitputtelijke vindingrijkheid en bekwaamheid" van Dr. Bunche, „onder wiens leiding tot stand gekomen is, wat gedurende zo vele jaren onbereikbaar gebleken was, een instrument van Aj-abisch-Joodse overeenstemming." De overeenkomst geeft de Joden de controle over bijna het gehele Negeb- gebied. In het document wordt geen bepaalde vermelding van Beersjeba aangetroffen, de „hoofdstad" van de Negeb. Dit feit betekent, dat de Joden een onbeperkte controle over de stad hebben,! een zaak waarin de Egyptenaren eerst niet wilden toe stemmen. De Egyptenaren blijven in bet bezit van de kuststrook van de Egyptische grens tot juist ten Noorden van Gaza. De demarcatielijn, waarover beide partijen het eens zijn geworden, moet niet worden opgevat als een politieke of territoriale grens. „Deze lijn, aldus de overeenkomst, is vastgesteld zonder vooruit te lopen op de rechten, aanspraken en positie van de partijen ten aanzien van de uiteindelijke regeling van de Pale stijnse kwestie." Volgens de overeenkomst zullen de Egyptische troepen Zaterdag beginnen met de evacuering van de „zak" bij Faloedja in de Negeb, onder toezicht van waarnemers der V. N. Alle krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld, eveneens onder toezicht van de V. N. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft heden verklaard: „Ik zend mijn gelukwensen aan Dr. Bunche en aan de Israëlische en Egyptische regering voor dit belangrijk suc ces. Ik hoop dat de nu komende besprekingen even goed zullen eindigen." „Deze wapenstilstand betekent een flinke stap vooruit naar betere betrekkingen in het Midden-Oosten en naar de vrede onder auspiciën van de Verenigde Naties," zo zeide Lie. .J Het, Hongaarse schaatsenrijdersteam zou Donderdag per vliegtuig naar nun land terugkeren. De ploeg bestaande uit de wereldkampioen Kornel Pajor, Ladabyi, Merenyi, de verzorger Brehel en de coach, de Oostenrijker Karli Wazulek, de bekende oud rijder, hadden zich verzameld bij het gebouw van de Noorse luchtvaart-maatschappij. Twee minuten vóór het vertrok van üe bus, welke de rijders naaar het vlieg veld Fornebu zou brengen, liepen Pajor, Kilian en Wazulek weg en verdwenen in de straten van de Noorse hoofdstad. Toen zij hun papieren en tickets kre gen namen zij hun bagage en vertrok ken. De andere leden van de ploeg ver trokken met de bus om met het vlieg tuig naar Boedapest terug te keren. Later op de dag ontdekte men Pajor in het Bisletstadion, waar hij een paar rondjes draaide, maar geen spoor heeft men tot nu toe ontdekt van Kilian, die naar verluidt, verloofd zou zijn met een Noors meisje. Men veronderstelt, dat Pajor aan de Hongaarse autoriteiten gevraagd zou hebben toestemming te verlenen om deel te nemen aan de internationale wedstrijden, welke binnenkort te Drontheim en te Oestersund zuilen plaats vinden, maar dat van Hongaarse zijde een weigerend antwoord zou zijn binnengekomen. Op het vliegveld Cuzco, in Peru, is een Douglas DC 3 bij de start veron gelukt en in brand gevlogen. Twee en twintig mensen zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen. De verongelukte machine was een militair transport vliegtuig. Twee van de passagiers heb ben de ramp overleefd, doch zijn zwaar gewond. De tweede piloot en de me caniciens bleven ongedeerd. Volgens onbevestigde berichten uit Washington heeft men over het ont werp -an het Atlantische Pact op de volgende twee punten overeenstemming beraikt: Een gewapende aanval op een der Atlantische mogendheden zal worden beschouwd als een aanval op allen en ieder land verplicht zich tot het ver lenen van bijstand tegen de aanval in overeenstemming met zijn rechten van zelfverdediging volgens het Handvest der Ver,, Naties. Elk land zal voor zich zelf beslissen over de aard van de .actie, met inbegrip van een mogelijk gebruik van de strijd krachten, dm het tegen de aanval zal ondernemen. Deze clausules zouden worden ver sterkt door andere artikelen, die voor zien in bijna voortdurende consultaties en in gecoördineerde voorbereiding van verdedigingsplannen. In diplomatieke kringen is men van mening, dat deze overeenkomst de weg heeft vrijgemaakt voor een spoedige sluiting van het Pact, mogelijk binnen veertien dagen. Geen steun aan Scandinavisch Pact. De Noorse minister van Buitenland se zaken, Halward Lange, heeft in het parlement verklaard, dat de Noor se regering streeft naar deelneming aan de voorbereidende besprekingen over het Atlantisch Pact en wel spoe dig genoeg om de Noorse invloed te doen gelden bij de formulering van deze overeenkomst. Dit zou Noorwe gen niet aan een Atlantisch Pact binden, aldus Lange. De minister zeide, in Washington de verzekering te heb ben gekregen, dat het nooit in de be doeling van de V, S. heeft gelegen in vredestijd om bases in Noorwegen te verzoeken. Het Atlantisch Pact draagt geen offensief karakter. Het standpunt van de Verenigde Sta ten en van Groot-Brittannie is, dat een Scandinavische defensieve unie, welke niet door een bondgenootschap is ge bonden, geen politieke of materiële steun van het Westen moet verwach ten. Het is duidelijk, dat het voorgestelde Atlantische verdrag een regionale' over eenkomst moet worden, gebaseerd op het beginsel „één voor allen en allen voor één, indien één der aangesloten landen zou worden aangevallen. „Wij hebben vernomen", aldus Lange „dat geen eisen zullen worden gesteld aan enig land, die het zouden dwingen strijdkrachten te .onderhouden op een hoger peil dan zijn economie veroor looft. In het voorgestelde verdrag wordt er de nadruk op gelegd, dat het economische herstel in de betrokken landen afzonderlijk en in geheel West- Europa, voorrang moet hebben". De Deense minisetr van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat Dene marken niet tot een besluit zal komen voordat de inhoud van het pact bekend en volledig bestudeerd is. Minister-president Henri Queulle heeft de Franse nationale vergadering meegedeeld, dat de verklaring van de communisten-leider Maurice Thorez naar het bureau van de openbare aan klager is gezonden. De gerechtelijke autoriteiten moeten besluiten, of tot gerechtelijke actie moet worden over gegaan, aldus Queuille. De rechtse afgevaardigde Pierre André heeft in de Franse nationale vergaderig de regering uitgenodigd de communistische partij te verbieden. André voerde het woord tijdens het debat over de verklaring. Het debat werd stormachtig, toen de voormalige minister van Financien, René Mayer, zeide: ,De leiders van de Franse com munistische partij staan onder de be velen van Moskou". „Je bent een gemene lasteraar", riep Thorez, waarna van alle kanten uit roepen van afkering weerklonken. In de wandelgangen werd gezegd, dat naar aanleiding van de verklaring van Thorez over de houdig der com- mnuisten ingeval van oorlog binnenkort door het departement van Justitie mis schien bij de assemblée verzoeken om opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van verscheidene com munistische afgevaardigden zouden worden ingediend. Met 386 tegen 182 stemmen gaf de assemblée uitdrukking aan haar „ver trouwen in de regering wat betreft de verdediging van de nationale onafhan kelijkheid en het toepassen van de wet". Met uitzondering van Prinses Marijke, die onder de hoede van haar groot moeder in Paleis Soestdijk is achtergebleven, is thans de Koninklijke Familie voltallig in Sankt Anton am Arlberg bijeen. Alvorens Hotel Post te verlaten voor het maken van een skietour, poseerden de vorstelijke per sonen even voor de fotograaf. V.l.n.r.: Prinses Irene, Prinses Margriet, Prins Bernhard, Koningin Juliana en Prinses Beatrix. In Siam is de noodtoestand afgekon digd. Volgens 'n regeringscommuniqué was de afkondiging noodzakelijk ge worden door de toestand in de buur landen. De Siamese politie heeft een nieuw complot om de regering van maarschalk Piboel Songkram omver te werpen verijdeld. Veertien personen, onder wie twee officieren var het Siamese leger en enige Chinezen, die verdacht worden van communistische sympathieën, zijn gearresteerd. Er worden meer arresta ties verwacht. QNZE Amerikaanse broeders heb ben hun eigen eigenaardigheden. Ir. de staat lowa mogen flessen sterke drank alleen nog worden verkocht met een label aan de hals, waarop een doodskop met gekruiste beenderen staat. De firma Hughley heeft nu haar huppelwaterflessen voorzien van het portret van een honderdjarige, met het onderschrift: Dit is opa Wells, hij heeft er nooit in gespogen.... O In Kansas schenken ze vandaag voor het eerst sinds 69 drooggelegde jaren weer een slokkie; bij de laatste verkiezingen wonnen de tetteraars het eindelijk van de drooglevers. Vandaag wordt die ever-winning gevierd. Iedereen heeft aspirientjes ingeslagen. Voor morgen ochtend. De prijzen van bruiden worden hoog in Kenya (Afrika). Een meisje dat niet lezen of schrijven kan kost 8 koeien; een „geleerde" bruid, die tot tien kan tellen, brengt het tot 15 melkbeesten. Iedere vrouw, die binnen het jaar geen kind krijgt, mag aan de ouders worden teruggebracht. Niet goed, geld terug. pjET grote aantal uitgevonden Russische uitvindingen in heden en verleden wordt thans aangevuld met grote reeksen grote daden. Mos kou heeft laten omroepen dat in de lllMIIHIIUIHIUIHIUIIIIllllllllllMIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIilllilllUIMMIIIIIIIIIIIIIIilllHIIIIIUUIUillUUih jongste oorlog Berlijn voor het eerst werd gebombardeerd op 8 Augustus 1941. Door Russische vliegers. Dat de Engelsen Berlijn reeds bombardeerden op 20 Augustus 1940 moet vermoedelijk beschouwd worden als „een imperia- listisch-kapitalistische afleidingsma noeuvre van Westelijke idioten". De nazi-filmster Kristina Soederbaum werd uitgefloten, toen zij optrad in de Stel je voor, liefste schat, Ger brandy en Romme zo in 't bad..,, schouwburg van Bayreuth; de Ame rikaanse militaire politie gooide veer tig fluiters uit de zaal en Kristina haalde de hoge c. Q In München heb ben kerkgangers er tegen geprotes teerd, dat in een kapel een kruisweg is geschilderd, waarop Christus wordt gekruisigd door beulen in SS-uniform. Die Jungens haben 's ja nicht getan. O De Braniff-vliegmij. in Washington organiseert vacantievluchten naar het Zuiden of naar dertig steden in het eigen land. Op de pof. Betaling bin nen twaalf maanden. PjEZE zomer zullen 150 oppassende Duitsers een bezoek mogen bren gen aan de Verenigde Staten. Over twintig jaar komen de Nederlandse pilotenhelpers (of hun weduwen en wezen) aan de beurt. Frankrijk wordt de zuivering beu. Op 1 Juni gaat er een streep door de processen- verbaal van alle collaborateurs. En geland verdiende vorig jaar met zijn koopvaardijvloot 60 millioen Pon-'. Het huizenbezit van de Hohenzol- lerns in de Sowjetzone van Berlijn is tof volkseigendom verklaard. Tach tig ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken in Praag zijn ont slagen omdat ze geen wasechte en kleurhoudende communisten waren. Regelmatig werden op verschillende scholen te Enkhuizen, zoals kleuter school en chr. muloschool, kleine be dragen aan geld vermist. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de daders meisjes van twaalf jaar zijn. De hoofddaderes de 12 jarige J. B. had de leiding, gebruikte de 11-jarige W. K. als assistente, terv.'i.jl de even oude G. M. bij insluipingen als levende ladder fungeerde. Zij vouwde de handen en daarop zette B. haar voet. Zo kwa_.i zij over muren daar waar ze wezen wilde. De jongedame betaalde de assistenten een gulden per kraak uit en behield de rest, bedragen, va riërende van twee tot elf gulden, zelf. Minstens viermaal had men al ingebro ken en wanneer deze misdadige meisjes niet waren opgespoord, zou dit verhaal een vervolg gehad hebben. B. deed uit latingen als: „Er moet weer eens wat gebeuren, want ik ben los". Zij zal zeer vermoedelijk naar een verbete ringsgesticht worden overgebracht. Naar wij vernemen is Gerrit Schulte een der eersten geweest die een con tract voor de Ronde van Nederland 1949 heeft getekend. Zoals men zich herinnert was onze nationale kampi oen in de eerste Ronde van Nederland niet van de partij. Schulte zal thans fungeren als „chef de file" van de na tionale ploeg, die door de technische leiding zo samengesteld zal worden dat Nederland practisch de garantie krijgt dat althans deze ploeg volkomen tegen de sterkste buitenlandse con currentie zal zijn opgewassen. Naast een aantal bekende cracks zullen in deze nationale equipe ook enige veel belovende jongeren opgenomen wor den. De renners Koot en Voorting zijn als zodanig reeds aangewezen en heb ben eveneens hun contracten getekend

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1