m m Sisiüeek SNEEUWWIT Stad en OmgtoiftQ Tarieven der Vermakelijkheids belasting worden herzien Iniensief? DE FILMS VAN DEZE WEEK Bouw van semi-permanente school Bankastraat vraagt een ton Gedeeltelijke terugkeer naar oude toestand Het Galgenveld Zeldzaam jubileum bij de Koninklijke Landmacht Rijwielstalling bij Paal 3 Het concert door de Marinierskapel ZEEPPOEDER veredeld mei TIVOLI „Oliver Twist" Zorgen opzij DE WITTE: ,,De zwarte adelaar" Sigurd Rascher komt' vroeger Doktersdienst DE WEEK VAN HET BOEK BU raadsbesluit van 17 Februari 1948 werden de tarieven voor de vermakelijk heidsbelasting met ingang van 1 April 1948 ingrijpend gewijzigd. Dit gebeurde uit overweging, dat de by handhaving van de bestaande tarieven in uitzicht ge stelde procentuele korting op de uitkeringen uit het gemeentefonds een zodanig aanzienlijk bedrag zou vormen, dat de gemeente zich een dergelijke derving van inkomsten niet kon veroorloven. In het inmiddels verschenen „Financiële Ver- houdingsbesluit 1948'' werd echter bepaald, dat de opbrengst van de belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden bij het vaststellen van de uit keringen uit het gemeentefonds wordt berekend naar een percentage van 35 pet. voor bioscoopvoorstellingen en 20 pet voor andere vermakelijkheden. Feitelijk zijn dus de motieven, op grond waarvan tot een ingrijpende verhoging der ta rieven moest worden overgegaan niet meer aanwezig. Uit dit oogpunt bezien zouden deze tarieven dus kunnen worden verlaagd tot 35 pet voor alle bioscoop voorstellingen en tot 20 pet voor alle andere vermakelijkheden. eenkomstige wijze moeten worden herzien. U itzonderingsge vallen. Bij de bestudering van dit vraagstuk lijn B. en W. evenwel tot de overtui ging gekomen, dat enige differentiatie en afwijking van de tarieven gewenst blijft. Bioscoopvoorstellingen. Ten aanzien van de bioscoopvoor stellingen willen B. en W. onderscheid maken tussen de gewone voorstel lingen en de vertoningen van culture le normaal- en smalfilms. Het vertonen van culturele normaal- films dient naar hun mening te wor den aangemoedigd, door de belasting niet hoger te stellen dan 20 procent. Voor het vertonen van culturele smal films geldt hetzelfde. De mindere op brengst der belasting als gevolg van deze afwijkingen van het tarief van 35 pet. wordt door het Hoofd van de Controledienst der gemeentebelas tingen geraamd op f 2650 per jaar. Dancings. Het heffingspercentage van 50 pet., dat thans geldt voor dancings enz., en dat ook wordt toegepast voor het ten gehore doen brengen van muziek in eafé's, enz., zou tot 20 pet. kunnen worden terugegbracht. B. en W. zijn evenwel van oordeel, dat zover niet moet worden gegaan ten aanzien van de dancing. Wel is het geldende tarief van 50 pet. abnormaal hoog. De ani mo voor het dansen is allengs ver flauwd. De practijk heeft reeds aan getoond, dat het geldende tarief fnui kend is voor het vóórtbestaan dezer Inrichtingen. Toch zou het niet juist zijn om het dansvermaak lager te be lasten dan de bioscoopvoorstellingen. B. en W. zouden daarom de heffing voor deze inrichtingen gesteld willen zien op 35 pet. Vergeleken bij de op brengst berekend naar het thans gel dende percentage van 50 zal hierdoor een bedrag rond f 2500 per jaar dpor de gemeente worden prijs gegeven. Café's. Na invoering van het tarief van 50 pet, voor het ten gehore doen brengen van muziek in café's, e.d., hebben elf caféhouders, die in het bezit war\ van automatische muziekinstrumenten, deze instrumenten buiten gebruik ge steld, omdat de verhoogde belasting niet meer door hen kon worden opge bracht. De opbrengst der belasting is dientengevolge practisch niet veel ho ger geworden. Het is daarom te ver dedigen, dat het tarief voor dit soort vermakelijkheden wordt teruggebracht tot 20 pet. Dan zullen waarschijnlijk de caféhouders hun automatische mu- ziekinstrumepten weer in gebruik ne men. Indien deze veronderstelling juist blijkt te zijn zal de gemeente door de verlaging van het tarief slechts ongeveer een bedrag van.f 160 per maand aan belasting prijs geven. Door de bovengenoemde wijzigingen kan, naar de mening van B. en W. worden tegemoet gekomen aan de wensen, vervat in de adressen van de N. V. Tivoli-Theater (gedateerd 16 Augustus 1948 en 18 November 1948). de heren A. Wassink, G. van Baaren en C. G. F. M. Winter (van 23 Juli 1948), en het bestuur der afdeling Den Helder van de Nederlandse Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders eil Slijters (van 12 Augustus 1948). De oppervlakte-tarieven zullen op over- Er is een Rijkscommissie, die onder meer tot taak heeft, de ministers van Financiën en van Wederopbouw en Volkshuisvesting te adviseren omtrent de consequenties dit voor het Rijk ver bonden zijn aan de uitvoering van we- deropbouwplannen. Dat deze Finan ciële Commissie Wederopbouw Pubiek- rechtelijke Lichamen" bestaat, is goed, en dat zij haar taak serieus opvat, is te loven. Nog prijzenswaardiger is het, dat zij een „intensieve" bebouwing voorstaat. De wederopbouw kan nooit intensief genoeg geschieden. Het blijkt echter, dat de commissie in de eerste plaats rekening heeft ge houden met een andere betekenis van het woord „intensief". In bureaucrati sche ijver heeft zij zich gekeerd tegen de „grondverspilling" in Oud Den Hel der. Daar moesten, net als vóór de oor log, weer elfhonderd huizen komen. Een bebouwing met duizend woningen op hetzelfde gebied was haar niet „in tensief" genoeg. Wanneer zij op de hoogte was geweest, of zich op korte termijn op de hoogte had gesteld, van de vóóroorlogse situatie in Oud Den Helder, dan zou zij tot het inzicht ge komen zijn dat het star vasthouden aan een vaag beginsel in dit geval mis plaatst was. Nu heeft zij, door het per sisteren bij haar eis tot „intensieve" bebouwing, de zaak belangrijk ver- tiaagd. Zij heeft met het badwater het kind weggeworpen. Het blijkt gewenst, dat deze commis sie zich nog eens „intensief" op haar taak bezint. Wij prefereren het kind boven een schone badkuip. C.A.D. Ten slotte achten B. en W. het wen selijk dat in de verordening een be paling wordt opgenomen, die hun de bevoegdheid geeft in bepaalde geval len vermindering of kwijtschelding van de vermakelijkheidsbelasting te verlenen. De behoefte daaraan is in de practijk gebleken. Uiteraard zou van deze bevoegdheid een zeer be perkt gebruik worden gemaakt. Van het perceel Kijkduinlaan 10, in eigendom toebehorende aan mevrouw Wed. T. J. A. Klein—de Boer en de heer J. van Dieden, te Heemstede, is door de bezetter destijds een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 25 M2 toegevoegd aan het naast gelegen pad, waarvan de gemeente eigenaresse is. Dit pad is hierdoor pl.m. 1 meter verbreed. In het verlengde van het pad is, eveneens vanwege de bezetter, een straat aangelegd op Rijksgrond. Pad en straat vormen thans de enige behoor lijke toegang naar de achter het zgn. Galgenveld staande woningen, daar als gevolg van de tijdens de bezetting ge wijzigde bestemming en bebouwing van het Galgenveld, de voorheen be staande verbinding met de Duinweg, welke over dit terrein liep, niet meer aanwezig is. Het komt B. en W., mede met het oog op de belangen van de eigenaren en be woners van de achter het Galgenveld gelegen woningen, gewenst voor, dat de huidige toestand ter plaatse wordt bestendigd, en dat de gemeente de ei gendom van de strook grond verkrijgt. De eigenaren zijn genegen om de grond tegen de prijs van f 1.per M2 aan de gemeente te verkopen onder be ding, dat deze de kosten van opmeting en overdracht ook voor haar rekening neemt. De bestendiging van de huidige situ- tie is echter nog geen verbetering. Het is op en om het Galgenveld nog een chaotische toestand, vooral door het grillige verloop van diverse hekken. Mogelijkerwijs kunnen de betrokken instanties hierin verbetering brengen. Een zeer goedkope noodoplossing is, in afwachting van het definitieve plan voor Huisduinen, reeds voldoende. LOU RIJKERS NAAR LEEUWARDEN In het kader van de Technische Dag vinden er morgen in ons land verschil lende wedstrijden plaats. In Leeuwar den speelt het Noordelijk elftal tegen de Westelijke 2e klassers. Het verheugt ons te kunnen vermelden dat Rijkers van H.R.C. de linksbuitenplaats zal be zetten in het Westelijke elftal. Veel succes, Lou! Overste Siliacus 50 jaar in dienst. Eén der meest bekende experts op het gebied van materieel bij de Ko ninklijke Landmacht, onze vroegere stadgenoot, de luitenant-kolonel J. C. A. Siliacus, herdenkt op 7 Maart a.s. de dag dat hij vóór 50 jaar in militaire dienst trad. Overste Siliacus begon zijn militaire loopbaan op 7 Maart 1899, als volon tair bij de Instructie-Compagnie te Schoonhoven. Reeds spoedig na het be halen der lagere rangen volgde hy de Hoofdcursus, waarna hij op 8 Decem ber 1910 werd benoemd tot 2e luite nant bij de Materieeldienst, bij deStaf der Artillerie. Gedurende een 18-tal jaren was hij werkzaam bij de Artil lerie-Inrichtingen aan de Hembrug, waar hij o.a. belast was met het be heer, oplegging en de organisatie voor een spoedige uitgifte van de munitie voor het veldleger. Na op 19 April '27 benoémd te zijn tot kapitein, werd hij op 1 November 1928 geplaatst bij het Regiment Kustartillerie en werd hem o.a. het opstellen van de kustbatterij- en langs de gehele kuststrook, bene vens de vele daaraan verbonden voor bereidingen, opgedragen. 15 Juni 1939 volgde zijn benoeming tot majoor. Na uit Duitse krijgsgevangenschap te zijn teruggekeerd werd hij in 1946 in de rang van luitenant-kolonel in militaire dienst teruggeroepen en be last met de ontruiming en het beheer van de door de vijand achtergelaten kustbatterijen langs de gehele kust. Luitenant-kolonel Siliacus is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn bureau is gevestigd Parklaan 40 te Rotterdam. Wanneer straks de zomer in het land is, zal het voor de bezoekers van het strand bij de Donkere Duinen prettig zijn, wanneer zij in de onmiddellijke nabijheid hun fietsen onder toezicht kunnen stallen. Vroeger was er zo'n stalling op het strand, maar toen moesten de fietsen langs de duinhel ling worden getransporteerd. Het zou daarom beter zijn, wanneer een nieu we rijwielstalling werd gebouwd aan het eind van het rijwielpad op het duin terrein. De Rijkswaterstaat ver leent daarvoor echter geen vergun ning aan particulieren, wel aan de ge meenten. Een dergelijke vergunning werd inmiddels aangevraagd en ver kregen. Het voornemen bestaat om de stalling te doen exploiteren door een particulier, die de stalling volgens aanwijzingen van B. en W. zal moeten inrichten. Aan de raad wordt thans de noodzakelijke machtiging gevraagd. Georygespleten haar- punlen meer, want POINTFIX voedt het haar van binnenuit en maakt het glan zend en gezond. Regelmatig, doch zuinig gebruiken. De z.g.n. „school Bankastraat", die op 1 September 1948 werd geopend, werd tijdelijk ondergebracht in defcpenbare lagere school aan de Hertzogstraat en in de Vakschool voor meisjes. Binnen afzienbare tijd zal deze school echter naar een eigen gebouw, geprojecteerd op een terrein tussen Bankastraat en Singel, kunnen overgaan. Er is namelijk vanwege het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor de gemeente Den Helder de bouw van een zeskiassige school op de z.g. urgentieiijst 1949 geplaatst. Aanvankelijk bestond het voorne men, een noodschool te doen bouwen van het systeem „Omnibouw". De In specteur van het lager onderwijs stel de echter B. en W. voor, nog eens te overwegen of het niet mogelijk zou zijn een geheel nieuw plan te maken, waarbij van een geheel ander principe wordt uitgegaan. Het is inderdaad mogelijk gebleken om een noodschool op te richten met een enigszins per manent karakter. Er is daarom een nieuw schetsontwerp gemaakt, waar naar het object zal worden gebouwd. De uitvoering zal. speciaal wat de af werking betreft, sober zijn. In de toe komst kan de school, door het aan brengen van een zeker comfort en goede afwerking, als een permanent gebouw worden ingericht. De ge meente zal dan niet over enige jaren een semi-permanent gebouw behoe ven af te breken om een nieuwe school te kunnen bouwen. De bouw kosten worden thans geraamd op f 96.450 (incl. inrichting en gasver- warmingsinstallatie) B. en W. kunnen echter het stand punt onderschrijven van de directeur van Openbare Werken, die meent dat een schadeloosstelling van maximaal f 3500 moet worden toegekend aan de architect E. Reitsma, die achteraf bezien tevergeefs het plan voor een school van het Omnibouw-type heeft uitgewerkt. Daarom vragen B. en W. thans een crediet aan de raad van f 99.950. De schadeloosstelling zal nader worden vastgesteld. Tijdverlies? Wij tekenen hierbij aan, dat ook naar onze mening de heer Reitsma voor een redelijke schadeloosstelling in aanmerking komt. De grootte daar van laten wij buiten beschouwing, om dat wij de hoeveelheid werk niet ken nen die deze architect voor het uitwer ken van zijn plan heeft moeten ver zetten. Wel rijst echter de vraag, of deze uitgaaf niet voorkomen had kunnen viorden door een vroeger overleg tus sen de gemeentelijke instanties en de Inspecteur van het Lager Onderwijs. Wanneer deze vraag bevestigend zou moeten worden beantwoord, dan zou daarin opgesloten liggen dat behalve hei financiële verlies ook het o.i. nog belangrijker tijdverlies voorkomen had kunnen worden. De entréebewijzen voor het concert door de Marinierskapel, dat Dinsdag avond a.s. om kwart over acht in de Nieuwe Kerk wordt gegeven, kosten niet zoajs aanvankelijk werd bericht zestig cent, maar f 0.50 of f 1. De kapel arriveert Dinsdagmiddag per trein. Ongetwijfeld zouden de ka pelmeester en zijn mannen de bevol king van Den Helder een groot genoe gen doen, wanneer zij „met vliegende vaandel en slaande trom" naar de ka zerne Bassingracht marcheerden. Voor al omdat uiteraard slechts een beperkt aantal stadgenoten in de gelegenheid is. het concert in de Nieuwe Kerk te beluisteren. mttttmsw- j; 'mmwmmmM '1 mm Proefwedstrijd In het kader van de Technischedag wordt a.s. Zondag, aanvangende om 12 uur, op het B.K.C.-veld te.An"a lowna een proefwedstrijd g tussen twee junioren-elftallen, volgt zyn samengesteld: Elftal Rood. Doel: B. Heerschap (Texel); achter: S. v. d. Ve de 'SucceS) en W. Schouten (Schagen). Middenl - nie: B. Mulder (Succes), W. v.d. Gne ken (ZAP) en W. Lafère <WGWb Voor T. Riedeman (Watervogels), J. BoswJJK (Texel) P. Hollar (HRC) S. de Bo (Schagen) en G. Baltus (Geelzwart Reserves: doel P. van Oeveren (HRC) back Jb. Reine (DTS); midden. P. Winkel (W.Waard); voor: C. Kuys (ZAP). Elftal Wit. Doel: C. Liefting (Alk.B.); achter: C. Reus (St. Victor) en W. Hoeben (RKAFC). Middenlinie, J- Held (Alk.B.), P. Wittebrood (Zeevo gels) en P. Oud (Kolp.B.). Voor: G. Bart (N.Niedorp), D. Wielenga <Alc.V-), J. van Baar (Foresters), J. Distel (Alc. V.) en A. de Wit (RKAFC). Reserves: doel H. Bout (RKAFC), back W. Folkers (Alk.B.), midden C. Mettes (St. Victor); voor C. Laman Foresters) Het is moeilijk, om na het eerste zien van een film als „Oliver Twist" (t/m Woensdagavond in Tivoli) in weinige woorden te zeggen, wat je ervan denkt. Toen wij gisteravond tegen tienen de bioscoop verlieten, temidden van een zwijgende drom Helderse mannen en vrouwen, suisde het geestelijke kruis vuur nog na in onze oren. Wij hadden Oliver Twist gezien, of liever: wy wa ren gedwongen geweest om dat kleine, tere ventje, te volgen op zijn verken ningstocht door de wereld, langs steile en glibberige paden, en vol vreemde, dikwijls afschrikwekkende ontmoetin gen. Charles Dickens dwingt de lezers van zijn onsterfelijk boek tot het maken van eenzelfde tocht. Hij maakt het hun echter minder moeilijk, omdat hij hen door zijn meesterlijke karakter tekening en milieubeschrijving de ervaringen op die tocht in een mense lijk tempo laat beleven. Voor ons, men sen van de twintigste eeuw, kon dat tempo wel eens een beetje vlugger zijn. Wij hebben de dingen (misschien) wat sneller door, dan Dickens kon veron derstellen. Maar dat wij zo vlug van begrip zijn, als J. Arthur Rank blijk baar veronderstelt, willen wij toch be- scheidenheidshalve betwijfelen. Zijn verfilming van Dickens' boek is in zekere zin meesterlijk. De figuren konden onder leiding van Dickens zijn uitgekomen. Alleen het tempo, waarin alles zich afspeelt, geeft het geheel een overladen karakter. De rustige stroom uit het boek wordt tot een bandjir, die de toeschouwer willoos meesleept. Ge lukkig wordt de kleine Oliver even snel meegesleurd, zodat we hem ten minste in de gaten kunnen houden. En dat geeft ons, naast een gevoel van af keer tegen al het verschrikkelijke dat we moeten ervaren, een gevoel van blijdschap over dat jongetje. Want dat jongetje zijn we zelf. We voelen ons, net als dat jongetje, weerloos temidden van een horde mensen, die zoals J. C. Bloem zegt „lopen als gedreven door de geboden van een wilde haat". Maar Oliver 'eraakt (aan het eind van de woeste s* "oom) uit de misère, en dat geeft ons weer moe 1. Wie weet zal het in de wereld om ons heen ook eens goed komen. Öaarom waren wij blij met dat happy end. Eén van de slechte mensen, die de levenslijn van Oliver naar de onder gang dreigde af te buigen, was Fagin. In deze film wordt met geen woord erop gezinspeeld, dat hij een Jood was. Hij heeft een afzichtelijke tronie, maar dat komt niet alleen door zijn neus. En,zijn mede-slechtaards hebben even afzichtelijke tronies, ondanks hun neus. Maar bovendien, het gaat niet om tro nies, het gaat niet om „rassen" (ver geef ons dit woord, dat maar spoedig uit het woordenboek der wereld moest worden geschrapt), het gaat zelfs niet om misdadige kerels die een weerloos jongetje tot hun practijken trachten over te halen; het gaat om mensen in al hun geestelijke naaktheid en klein heid. Dat zakkenrollen en dat snau wen, dat helen en dat bedriegen, dat zijn de symbolen die Dickens bezigde bij zijn confrontatie van goed en kwaad. Er is van Joodse zijde (denk aan het gebeurde te Berlijn en te Wenen) pro test tegen deze film aangetekend. Wij De MULOV had weer twee van die gezellige avonden op touw gezet in Casino, waar de leerlingen met hun in- troducee's en masse naar toe waren ge gaan. Vol was het, en hoe meer zielen, hoe meer vreugd natuurlijk. Het eer ste deel van de avond kwam het Mulo- quintet een paar malen op de planken met vrolijke populaire wijsjes, die door de aanwezigen met kletterend handge klap werden ontvangen. Dit orkestje is wel een bewijs dat er muziek zit in de Mulov, en dat ze wat kunnen presteren. Daarom was de tegenstelling met de drie een-acters, die overigens heel vlot en vaardig werden opgevoerd, wat groot. Volksdansers en acrobaten uit de hoogste klassen deden ook aantrek kelijk werk, wat veel bijval oogstte. Nog meer muziek, van gitaar, piano en accordeon met liedjes erbij, door Rita Geerlings, M. Visser en C. Kooyman. De conferencier leek wel een spraak waterval en reeg alles vlot aan elkaar. Na afloop een als altijd gezellig bal o.l.v. de heer Siebeling met de Musical Ramblars. kunnen ons dat indenken, al komt het ons onjuist voor. Wij kunnen ons dat indenken, omdat de figuur Fagin een slechte Jood was. Maar het komt ons onjuist voor, omdat men slechts kan protesteren, wanneer men uitgaat van de stelling dat de Jood een apart men sentype is. Fagin was geen slechte Jood, hij was een slechte kerel. Even veel reden tot protest zou men van christelijke zijde kunnen hebben. Want het zijn in de aanvang van de film „uitgesproken christelijke mensen' die het Oliver maar wat zwaar maken. Goed, het mag waar zijn dat het ver haal zich ruim een eeuw geleden af speelde, maar een filmvertoning sugge reert onwillekeurig een zekere actuali teit. Het filmbeeld is dwingend. Die Oliviers, die Fagins, en die „uitgespro ken christelijke mensen" zijn er nog. En de wereld is nog geen paradijs. Zou het zo'n wonder zijn, wanneer de mo derne toeschouwer (die zich wel thuis voelt in Olivers pakje) onbewust een beetje de schuld werpt op de moderne Fagins en „uitgesproken christelijke mensen?" Alle reden dus tot protest! Neen, die protesten of bezwaren gaan naar ons gevoel te ver. Wel zou den wij deze film slechts toegankelijk willen stellen voor mensen, die er rijp voor zijn. Hoe dat te bepalen is? Aan de hand van (wijlen) het persoons bewijs zeer zeker niet. De mensen „bo ven 18 jaar" zullen dat derhalve voor zichzelf moeten beoordelen. ALEX OVANSA Eén van de talloze variaties op een zelfde thema is de film „De zwarte adelaar" (deze week in De Witte), een historie die zich afspeelt in het 19e eeuwse Rusland. De hoofdpersonen in deze veelbewogen Rusische „Wild- West" creatie zijn de sympathieke fi guur van Wladimir Dubrovski (Ros- sano Brazzi) en de niet minder char mante Mascia (Irasema Dilian). Het gaat er om, hoe deze twee jonge men sen elka'ar, na het beleven van alle mogelijke en onmogelijke avonturen, zullen weervinden. Dat zij daarin sla gen, behoeft niemand te verwonderen; de wijze waarop maakt echter de zaak dermaté spannend en avontuurlijk, dat het geheel enige kwartieren gezellig amusement kan bieden. In het beknopte wereldnieuws ziet men nog even generaal „Ike" Eisen- hower, die na een korte onderbreking weer is ingeschakeld in het Ameri kaanse militaire apparaat, alsof „de klok is teruggezet". Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor derde stuurman Grote Handelsvaart de heer H. A. M. Keyzer, leerling van de Zee vaartschool te Den Helder. Daar de solist van het schoolconcert, dat Dinsdag a.s. wordt gegeven, de be faamde Amerikaanse saxofonist Sigurd Rascher, niet 's middags na drie uur Den Helder kan verlaten, in verband met het vertrektijdstip van zijn vlieg tuig, zijn de tijden van aanvang gewij zigd. Voor de leerlingen van Ulo-scho len c.s. speelt hij van half twaalf tot half één, voor de leerlingen van ly ceum c.s. van half twee tot half drie. Ook de volwassenen, die zich voorge nomen hadden één van beide concerten bij te wonen, nemen van deze wijziging goede nota. De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr R Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712,' en dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485. COMMANDO-OVERDRACHT VLIEG VELD VALKENBURG Maandag 28 Februari om half elf des morgens zal de luitenant ter zee vlieger eerste klasse H. J. I,. Swaab veldCvmiwanK° °Ver het marinevlieg- veld Valkenburg overdragen aan de H. GnHoltzer ZeC VUeger eefSte kla** VISSERIJ-BESOMMINGEN IJMUIDEN ku4akabelTauweS90iSdhaHSteren 1100 68» makreel, 70 fljnvis m l' ko0,vls. 50 bot 75 wütine in SChar' 250 sch01- f 21.760; KW 67 f4514-' 39 PI'"80" «o «V-M tZ 11 In Maastricht Uowit eau v, nieuwe «sordewerk-fabriek die in September neroer] moet zïjh. Einde li iK zulle* Wij don de wrakstukken VcMo ons theegerei kunne* vervangen. eK1 Drie hoofdstedelijk dames pikten de f3500 eens londnrans en werden 00 II--E -I I hun beurt door da politie gepikt. Onderweg n<rar moe. neertie mor,koerden zij hu* spoor door kleine_geldDedrogQ* De. EVC.en de CPN.heb- ben met zfn tweeën de Fe bruori staking herdacht Da grote vokbSnden wil den niet meehuilen mat de wolven in 'tbos. Een Schone qa/eg<2nheid voop de haerISc koon en berg 9-ÏF stem nu einae_» Ijjk eens uit te zetten Eindelek dcragt het in het Heilige Lond. lussen Egypte enHsroel zijn de wapens _C] 6 stro Ut. Tiran s wacht de WQreld nog op de dood von Transjorclonié. In Egypte "storan de ras- tevT v<ón l-lommarSObi lur-rap<^v-k ondergestoven. Móór tiran s z.dFmen kat zónd weg-en do zoek nieuw levan inblazen. p<2 eerata show-zeil he ten.',, Op hoop von zegen" M Amsterdam aen SOusjo uitgevonden^ dót W1 ejgèn tcëft Camel en risto Cössimis maakt* (H9 Chf

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2