Ex-militairen banen zich een levensweg m^wtm ïV Duitsland heeft noglOO.OOOJoden Europa moet zich verenigen in een geest van vrijheid Residentie Een twijgje groeit tot boom Eigen bedrijf gesiicht ie Heemstede Anti-semitisme is nog niet verdwenen Griep eiste weinig slachtoffers Onze Damrubriek *m m 'W"W W lp Ook West-Duitsland in de Europese Unie Benelux-problemen Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Het Radioprogramma AVONTUUR \\U HEBBEN deze beschouwing la ten voorafgaan aan de beschrij ving van een opmerkelijk bedrijf om dat zij zo juist typeert hoe dit tot stand is gekomen. Het is de N.V. Mi- litex te Heemstede, waarvan men de naam eigenlijk in omgekeerde volgorde moet lezen, omdat zij is opgericht door en voor ex-militairen. Het waren de heren Hypkema en Knoop, twee oud-militairen, die na hun demobilisatie aan den lijve onder vonden hoe moeilijk het is weer in het normale arbeidsproces te worden ingeschakeld. Zij zagen hoe talloze jonge mensen, wier militair dienst verband was geëindigd en vooral zij, die hun studie of vakopleiding noodgedwongen moesten onderbreken, overal tevergeefs naar passende arbeid zochten. Grote bedrijven konden nog wel eens revolverdraaiers, fraisers of bankwerkers gebruiken, maar zij, die geen diploma hadden, solliciteerden vrijwel overal tevergeefs of werden op plaatsen gesteld waar zij naar aard en aanleg niet thuis behoorden. Arbeidsbureaux deden wat zij kon den, maar ook de Staat kan geen ijzer met handen breken. Steeds ongunstiger wordt de ver houding tussen vraag en aanbod. Er komen dit jaar 40.000 militairen uit Indië en er gaan er 21.000 heen, een surplus van 19.000 waarvoor weer em plooi moet worden gevonden. Dat alles deed de heren Hypkema en Knoop besluiten hun lot in eigen handen te nemen. Zij kwamen in con tact met dr. Picard, oud artillerie officier, die hun aanried zich op che misch terrein te gaan bewegen, waar bij hij hen zou helpen met recepten en analyses. Enige belangstellenden bleken bereid zich belangeloos finan cieel te interesseren, mr. Stomps, voorzitter van de oud-politieke gevan genen, gaf gratis zijn medewerking voor het opzetten van een N.V., een doctor in de economie bleek bereid waardevolle adviezen te geven en zo ontstond in de loop van 1948 in Heem stede de N.V. Militex, die zich aan- «tfMf De benedenverdieping van een woonhuis wordt als werkplaats gebruikt. (Van een onzer redacteuren). dezer dagen gunnen lezen, dat Nederland het laagste sterftecijfer heeft, dat ooit in een land geconstateerd is. Da ts ver eugend, omdat het op een sociale en medische zorg wijst, waar door de strijd tegen ondervoeding en ziekte in ons land tot de gunstigste resul taten geleid heeft. IV e ouden daarvan met nog groter voldoening kunnen kennis nemen als onze grenzen zo mam waren, dat het daar tussen liggende land door gebrek aan ifr"4C 1 fU gecultiveerd kon worden, als onze fabrieken en bedrijven handen te kort kwamen om naar gebleken behoefte te kunnen produceren. vera ieef men de tijd gekend, dat machines de handwerkers hebben ver- drongen, o at deze door uitbreiding der productie zij het onder geheel gewijzigde omstandigheden weer een emplooi hebben gevonden. - ocia e en medische voorzieningen deden ons volk groeien en daardoor wer den e enjare tienduizenden krachten op de arbeidsmarkt geworpen aan wier we kgrage handen geen behoefte bestond. Ons land en zoveel andere staten werd ovei voerd met mensen, die moesten eten zonder er voor te kunnen ■jter en, me ie gevolg, dat vóór de oorlogsjaren dagelijks lange rijen stem» pelaars voor de arbeidsbureaux stonden, die noodgedwongen van de overheids steun moesten leven. Jn de oorlogsjaren is daarin mede door de mobilisatie verbetering ge komen, maar nu langzamerhand èn het leger èn de talloze overbodig gewor den crisisbureaux onze jongens en mannen hun congé geven en de verhouding tussen vraag en aanbod weer in bedenkelijke mate verslechtert, begint het prob le m dei werkloosheid, dat ons in het verleden de grootste zorg heeft gebaard, weer een dreigend aanzien te krijgen. De emigratie wordt geremd door de steeds scherpere bepalingen van toe lating en ook in ons land komt er weer een teveel aan werkzoekende mannen en vrouwen. Een sociaal probleem waarvoor moeilijk 'n oplossing is te vinden rallozen zijndoor de oorlog uit hun werk gehaald. Hun zaken verliepen hun carriere bij de koopvaardij werd onderbroken omdat er niet meer gevaren werd, fabrieken of werkplaatsen waar zij hun opleiding ontvingen werden stop gezet of zijn voor goed verdwenen. Velen hebben hun studie of vakopleiding niet kunnen voltooien en staan met lege handen voor een toekomst zonder be- lojten. Dat is de keerzijde van het verheugende feit, dat het sterftecijfer in Neder land zo verblijdend gedaald is. vankelijk uitsluitend bezig hield met het fabriceren van vloeibare zeep. De zaak kon veel breder worden opgezet, toen het product vrij kwam en de grondstoffen in ruimere mate betrok ken konden worden. Het bleef niet bij zeep, want er kwamen wasproducten voor parket, meubels en linoleum, sodamiddelen, desinfectieproducten, sproeimiddelen tegen insecten, veegpoeders, industrie- zeep en vele andere fabricaten. Men begon met vijf man en heeft nu reeds werk voor een twintigtal gedemobi liseerde militairen waaronder er ook zijn, die door in de dienst opgelopen verwondingen moeilijk elders emplooi konden vinden. De meesten werken in de buitendienst, hebben ieder hun rayon en trachten overal hun produc ten te plaatsen. Het afzetgebied wordt zo groot, dat de fabriek reeds lang uit haar werkplaatsen gegroeid is. Heemstede is geen industrieplaats en men heeft zich tot nu toe moeten behelpen met een kleine garage of de benedenverdieping van een particu liere woning, terwijl het kantoor nog ten huize van de heer Knoop is ge vestigd. Maar men zal waarschijnlijk dezer dagen beslag kunnen leggen op De bedrijfsleider cor.ircle.ert hier het 'fabrikaat een vroegere wasserij, welke met de daarbij behorende grond een opper vlakte van 2200 M2 heeft, zodat men na verbouwing, alles in één complex zal kunnen onderbrengen. Typerend voor de jonge onderne ming is, dat er een raad van advise rende commissarissen gevormd is, die geen belanghebbenden zijn en dat de vennootschap gebaseerd is op de idee van copartnership, wat inhoudt, dat alle werkers na, hun proeftijd een aan deel in de winst krijgen en de fabriek op de duur gezamenlijk eigendom zal worden. QEEN ONDERNEMING kan stand houden als zij niet scherp kan con curreren. Goede kwaliteit en lage prijs zijn twee onmisbare factoren en juist op het gebied van chemische produc tie in het bijzonder de zeepfabri cage is de gelegenheid door slechte grondstoffen tot een goedkoper, maar minderwaardig product te komen, bij zonder groot. Het devies van de jonge onderne- iï ing is het beste fabrikaat tegen de laagste prijzen en dat is oorzaak, dat steeds meer overheidsbedrijven en fa brieken en zelfs het leger zich voor dit bedrijf gaan interesseren. Haar vertegenwoordigers hebben opdracht zich niet als gedemobiliseer de militairen te presenteren, noch in enig opzicht het medeleven der toe komstige afnemers te wekken door op het bijzondere cachet van deze onder neming te wijzen. Slechts door eigen kracht en door de kwaliteit van eigen werk wil mén zich een bestaan ver overen. God helpt wie zichzelf helpt, zegt een oi'd-Hollands spreekwoord. De N.V. Militex, die zich reeds „Hof leverancier" mag noemen, is het beste bewijs, dat ondernemende jonge men sen ook nu nog een plaats in het be drijfsleven kunnen vinden. (Van onze correspondent te Hamburg) Binnen enkele weken zal de eerste Israëlische consul in de Britse zone zijn werkzaamheden beginnen, aldus Norber Wollheim, tweede voorzitter van het Centrale Comité van Bevrüde Joden in de Britse zone. Daarmede wordt de wedergeboorte van het Joodse volk gemanifesteerd, waardoor het begrip van Akahsverus, de zwerver zonder rust en vaderland, verdwijnt en waarvoor in de plaats komt het creatieve type van een nieuwe Joodse generatie. Wollheim noemt dat een van de ge volgen van de de-facto erkenning van dt staat Israël door Engeland. De staats rechtelijke positie van de Joden in de Britse zone verandert daardoor geens zins. Op het ogenblik zijn zij nog geen burgers van de jonge staat Israël. Maar, aldus Wollheim, die Joden in de we reld. die hun Joodse gemeenschap er kennen en hun aanhankelijkheid niet verloochenen, zullen zich op grond van geestelijke, culturele, religieuse en menselijke banden als burgers van Is- rdel beschouwen. Op het ogenblik leven er in Duits land 103.000 Joden, aldus de gegevens van het Centrale Comité voor Bevrijde Joden; ongeveer 75.000 in barakken en 28.000 in de Joodse gemeenten van de vier bezettingszones. In 100 Duitse ste- c'en zijn Joodse gemeenten gereg's- treerd. In 1918 was dat ènders De griep is aan het afnemen. Talrijke personen hebben er een paar kwade dagen door beleefd, doch het aantal ge vallen met dodelijke afloop is gelukkig zeer beperkt gebleven. In 1918 was dat anders. In het artikel over de bereiding van het anti-griep-vaccin door Philips-Van Houten in Weesp, dat wij een maand geleden plaatsten, was op gezag van prof. dr. J. Mulder uit Leiden, die zich speciaal met de bestrijding van de griep bezighoudt, vermeld, dat het aantal slachtoffers in 1918 in ons land 50.000 bedroeg en over de gehele wereld, die toen zwaar door deze ziekte geteisterd wero, 200 millioen. Dat is een onwaarschijnlijk groot aan tal. Daarom hebben wij nog eens bij prof. Mulder nagevraagd. Deze deelt ons thans mede, dat zijn opgave tenge volge van onvoldoende voorbereiding op dit punt niet geheel juist was. In 1918 zijn een kleine 30.000 mensen in Nederland aan influenza (griep) over- ieden, als men alle longontstekingen er bij telt. Dit zou voor de tegenwoordige bevolking zeker in de buurt van 50.000 komen. Het getal, dat men in de literatuur- vindt over het aantal slachtoffers over de gehele wereld, is zeer verschillend. Tien millioen is een hoge schatting. Vooral onder de negers en in Azië heeft de ziekte erg gewoed, doch nauwkeu rige getallen zijn daarover niet te krij gen. De volle omvang van de tragedie van de Joden in Duitsland kan niet in en kele woorden gepeild worden. In 1935 leefden in Duitsland 600.000 Joden. Van de 28.000 Joden, die zich thans in Duit se steden bevinden, zijn er ongeveer 18.000, die vroeger de Duitse nationali teit hadden. Volgens de opgave van het Centraal Comité zijn hiervan ongeveer 4500 afkomstig uit Duitse concentratie kampen en uit Theresiënstad en hoog stens 1500 uit concentratiekampen in het Oosten van Duitsland. De Joodse gemeenten zijn er niet meer toe geko men om eigtjn scholen te stichten, om dat er in Duitsland vrijwel geen Jood se jeugd meer bestaat. De gemiddelde leeftijd in de Joodse gemeente te Ham burg varieert van 55 tot 60 jaar. Nu Is raël door Engeland de-facto is erkend, zullen de Joden weer naar Israël kun nen emigreren. In de jaren 1946 en 1947 mochten ongeveer 7000 Joden met be hulp van de Operation Grand National uit Duitsland naar Palestina vertrek ken. Bergen-Belsen is aangewezen als Transit-Camp voor de emigranten. Het eerste transport, dat nog deze maand zal vertrekken, omvat waarschijnlijk 1000 personen. Verdere transporten zullen geregeld volgen. In Duitsland voelen de Joden zich onwennig en in nerlijk vreemd. Zij staan nog altijd sceptisch tegenover de gewijzigde po litieke houding van de Duitsers, temeer omdat zij ondervinden hoe de politieke zuivering is mislukt, hoe zich bepaalde kringen nog altijd als anti-semiet ge dragen en hun moeilijkheden in de weg worden gelegd om aan het econo mische leven deel te nemen. Bovendien wekt Duitsland bij de Joden nog vele pijnlijke herinneringen op, aangezien rauwelijks één Joods gezin gespaard is gebleven. Oplossing probleem 62. Stand: Zw. 10 sch. op: 7, 8, 16, 18, 19, 23, 27, 28, 32, 37. Wit 10 sch. op: 26, 29, 34, 35, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Opl. 1. 47-42 (37 x 30), 2. 35 x 11 (23 x 45), 3. 44-39 (32 x 34), 4. 26-21 (16 x 7), 5. 21 x 1! Heel mooi! Nu nog even het volgende standje van de heer Renooy. Zw. 3 sch. op: 13, 15, 45. Wit dam op 5. schijf op 50. Wit heeft zojuist dam gehaald en zwart is aan de zet. Zw. 13-18, wit 5-14, zw. 18-22, wit 14- 32, zw. 15-20, wit 32-38, zw. 20-25, wit 38-32, zw. 25-30, wit 32-43, zw. 30-35, wit 43-32, zw. 3540, wit 32-49 en zwart ver liest. Ter oplossing voor deze week: Probleem 63 van C. v. d. Kuilen vm. mt. Wi 'wóWt" 'M m.v, JOl -1Ü Zw. 11 sch. op: 8, 9, 10, 12, 14, 19, 20, 24, 29, 30, 40. Wit 11 sch. op: 17, 21, 22, 26. 28, 33, 35, 37 ,38, 43, 44. Wit speelt en wint. Corr. G. v. W. te O. Eindspel probleem Polman is remise. Volgens A. Renooy wel te winnen als witte schijf op 50 stond. K-kt u het nog eens na. De politieke commissie der Europese beweging heeft Zondagavond de aan bevelingen opgesteld, die gister aan de plenaire vergadering werden voor gelegd. Aan die aanbevelingen ging 'n beginselverklaring vooraf, waarin o.m. gezegd wordt dat Europa zich moet verenigen in een geest van democrati sche vrijheid. Van de economische macht moet gebruik worden gemaakt voor het welzijn van allen. De arbei ders moeten in de leiding van de eco nomie medezeggenschap hebben. Men moet komen tot een synthese tusssen de vrije economie en de collectivisatie. De deelneming van elke staat aan de Europese Unie blijft ondergeschikt aan de aanvaarding van de beginselen van het handvest der rechten van de mens. Op dit ogenblik valt niet te rekenen op Munt-vraagstuk vormt een hindernis Zoals gemeld, is de voorbereidende vergadering van de eerste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden te Brussel Zon dagmiddag geëindigd. Naar tijdens deze ministérsvergadering duidelijk tot uitdrukking zou zijn ge komen, hangt de economische Unie niet af van een beslissing, die de mi nisters der drie landen op 'n bepaald tijdstiö kunnen nemen, doch van een geheel van omstandigheden. De belangrijkste hiervan is wel de omwisselbaarheid van de munt. Vol gens het advies van de technici zou een ondoordachte verwezenlijking van de economische Unie tot resultaat heb ben dat bij het openstellen der gren zen de Belgische producten weggezo gen worden naar de Nederlandse markt. Deze producten zouden dan be taald worden met Nederlandse gul dens. waaraan België niets zou heb ben. Zolang het Nederlandse produc tievolume geen evenwichtige handels balans met de Belgisch-Luxemburgse economische Unie mogelijk maakt, zou Nederland moeten beschikken over andere betalingsmiddelen om de con- vertabiliteit van de munt en de eco nomische Unie te verwezenlijken. België en Luxemburg zouden be reid ziin Nederland met alle midde len te steunen in zijn pogingen om de achterstand in te halen, en bii de ini tiatieven, die het zou willen nemen. Een ander vraagstuk dat ter sprake is gekomen, is dat van de waterwe gen, in het bijzonder de verbinding tussen Antwerpen en de R.iin Gezien de posities, die beide partijen inne men. betreft het hier een zeer delicaat probleem. Volgens het advies van een technicus kan men de verwezenlijking van de economische Unie echter niet laten afhangen van het al dan niet aanleggen van een Moerdiikkanaal. OOK MtJLLAWT TEKENT CASSATIE AAN Naar wii vernemen beeft thans ook M A Mullaert cassatie aangetekend tegen de sententie van bet Haagse Bij zondere Hof. waarbij hij tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. 189. Het onderzoek van de jeep heeft uitgewezen, dat Pim, Pam en Pom een veel te hoge som hebben be taald. „We zouden de heer Vosseri.a eens de waarheid vertellen", zegt de voorzitter. Maar.de sluwe vos is niet meer te vinden. Hij heeft stilltejes de benen genomen en zal zich wel niet meer laten zien. „Dit is voor u het be wijs veldwachter", zegt de voorzitter, „da!, deze man niet in zijn recht stend. Mij dunkt, u kunt deze kleine jongens nu wel laten gaan". 190. „Goed goed", zegt de veld wachter tegen zijn zin. „Het is zo. De schade hebben ze betaald, maar de jeep neem ik ;n beslag. Die krijgen die honden niet terug voor ze een deugde lijk rijbewijs hebben gehaald". „Ja, daar kan ik niets tegen inbrengen", antwoordt de voorzitter zuchtend. „Jon gens, het spijt me voor jullie", ver volgt hij dan, zich tot Pim, Pam en Pom wendend. „Veel geluk, en ik hoop jullie hier volgend jaar weer te zien Maar dan met een rijbewijs natuur- 1'jk de formele toetreding van „sommige Europese landen", maar men mag zich bij die scheiding niet definitief neer leggen. West-Duitsland moet worden uitgenodigd tot de nieuwe gemeenschap toe te treden. Daarenboven moet de Unie rekening houden met de tussen sommige landen en de overzeese gebie den bestaande banden. De betrekkin gen tussen de moederlanden en de po litiek autonome gebieden moeten ge vrijwaard en uitgebreid worden. Eu ropa moet de thans afhankelijke ge bieden helpen bij hun ontwikkeling naar een regime van politieke vrijheid. De Europese waarden moeten in nieu we politieke instellingen nieuw leven vinden. Nieuwe economische politiek Europa kan de stabiliteit niet terug vinden zonder het aanvaarden ener nieuwe economische politiek. Die poli tiek zal op de komende conferentie te Westminster worden onderzocht en zal de rationele benutting van de Europe se hulpbronnen beogen om de levens standaard van de Europese bevolking te verbeteren. Men zal een algemeen productieplan voor de Europese basis industrieën moeten "uitwerken en moe ten overgaan tot de geleidelijke ophef fing van de thans bestaande hinder palen voor het vrije verkeer van per sonen, goederen en kapitalen. De politieke commissie heeft o.m. de volgende aanbevelingen opgesteld: Het is wenselijk, dat de afgevaardigden in de Europese vergadering verkozen worden door de parlementen van elk land. Het aantal afgevaardigden zal ten minste 300 moeten bedragen. Reeds bij haar eerste zitting moet de Euro pese vergadering vertegenwoordigers tellen van alle Europese democratische landen. West-Duitslancf inbegrepen. Naast de nationale vertegenwoordiging moet ook een andere vorm van ver tegenwoordiging worden bepaald. De vergadering zal daarvoor markante persoonlijkheden verkiezen. De aanbevelingen werden gister door het Congres eenstemmig aan vaard. De internationale raad van de Euro pese Unie heeft zijn werkzaamheden gistermorgen besloten met een zitting onder voorzitterschap van de Neder landse gedelegeerde P J S Serrarens. Ia kringen van de Europese bewe ging toonde men zich zeer tevreden c verfde bereikte resultaten en men is algemeen van oordeel, dat deze zeer doeltreffend zullen blijken te zijn. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur KRO: 6.00 Guus Jansen, piano 6,20 Sportpraatje 6.30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Muziek 7,30 ..Dit is leven" 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 De gewone man 8,12 Vastenavond-parade 10,37 Actuali teiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramo- foonplaten HILVERSUM 11^ 415 m Nieuwsberichten om 6 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich (piano) 6,30 „Wijsgerige verwon, dcring" door Drs W A Nell 7.00 Kobus Kwint 7,15 Vlotter Frans leren spre ken 7,30 Henriette Bosmans (piano) 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein 9.35 Brieven over hersengymnastiek 9,45 Buitenlands over zicht 10,00 Pierre Palla's parade 10,30 Chailley kwintet 11,15 Reportage van de Carnavals-viering 11,25 Londeris Phliharmonisch-orkest VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8.15 Te Deum Laudamus 11,15 Piet van Eg- mond (orgel) 6,00 One Nederlandse ko ren en korpsen 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Prikkebeen 7.30 Het actueel geluid 7,45 Engelse ies 8,05 Programma-proloog 8,15 Kerkdienst 9,45 NCRV-kwarte, 10,00 Radio PhiU haimonisch orkest 10.45 Avondoverden king 11,20 Dr A J v d Graaf 11,35 Strijkkwartet HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 èn 11 uur VARA: 8,18 Gramofóonmuziek 12,38 The Kllima Hawaiïans 1.20 The Rambleis 5,15 Amerika zingt 6,20 Kwartet Jan Cor. duwener 6.45 Gramofoonplaten 7,00 Lezing door R A Kuin 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VARA: 8.05 Dingen'van de, dag 8,20 Instrumentale fragmenten 9,00 Duif en doffer (Hoor spel) 10,15 Malando 10,45 Van boek tot boek 11,15 De' hit-kit 11.45 Gra mofoonplaten 38 IN DE DOOR TJEERD A D E M A Twee politiemannen stapten in druk gesprek over het trottoir. Hij had ze maar te roepen om de zekerheid van een veilig geleide te kunnen hebben. Niets en niemand zou hem meer kun nen bedreigen. En tochen Hij had het gevoel dat zijn tegenstan ders steeds nader kwamen en hij steeds meer in een hoek werd gedrongen. Tot dusverre was hij er nog niet in geslaagd zijn achtervolgers te ontko men. Hij overwoog de mogelijkheid de heer Donker te waarschuwen, maar begreep der hem daarvoor geen kans meer we.d gegeven. Met een tikje weemoed dacht hij aan zijn verjaardagsfuif. Hoe kort was het nog maar geleden, dat hij onbekom merd in een kring van goede vrien den had gezeten en hun zijn verlangen naar avontuur had kenbaar gemaakt. Plotseling besloot hij naar hetzelf- deftige restaurant te gaan en daar te souperen. Zo ergens dan zo verwacht te hij zou hem daar in de loop van de avond wel een gelegenheid tot ont snapping worden geboden. Hij zag drie heren een tikje aange schoten langs hem gaan en in een bui ten wachtende taxi stappen. De chauffeur sloeg het portier dicht en zette zich achter het stuurrad. Nog voor de auto in beweging kwam, rukte Steensma het tegenover staan&e portier open en zette zich naast de chauffeur De man liet van verbazing het stuur los, maar Steensma drukte hem een bankbiljet in de hand, terwijl hij de naam van het restaurant noemde. „Vooruit!" gebood hy, „en rijd wat je kunt!" Als je me binnen vijf minuten op de plaats van bestemming brengt krijg je er nog een". De chauffeur knikte en spoog in zijD nervositeit in zijn handen, alsof hij een zwaar kaweitje ging opknappen. De taxi schoot met een sprong voor uit en vloog in een scherpe bocht op twee wielen de hoek van de straat om. Een verkeersagent hief gebiedend de hand op. ..Doorrijden!" schreeuwde Steensma. De chauffeur beet op zijn tanden, gaf nog meer gas en reed de agent bijna onderste boven. Nog vóór deze van de schrik bekomen v/as, viel er van de taxi niets meer te ontdekken. De inzittenden bleken intussen nog r.iet zodanig onder de invloed van de zo juist verschalkte borreltjes te zijn dat ze niet ontdekt hadden, dat er blijk baar iets niet helemaal in de haak was. Ze bonsden op de ruiten en tikten met een sleutel op de tussenruit om de aandacht van de chauffeur te trekken. De snelheidsmeter wees inmiddels een nog hoger cijfer aan en weinige ogenbliken later remde de chauffeur voor de deur van het hotel-restau rant. Steensma drukte hem het beloofde in de hand en sprong uit de taxi. Hij keek achter zich, maar zag, dat er op dat moment van de dokters auto niet te bespeuren viel. Nog vóór de blijkbaar hevig ver ontwaardigde passagiers uit de wagen gestapt waren, was Ir. Steensma de portiersloge reeds langs gegaan, de zaal doorgelopen en regelrecht naar de toiletten gestapt. Hij greep haastig het kaartje van de heer Donker uit .zijn portefeuille, vulde de haam van het restaurant in met het cijfer 3 en de xoevoeging: onmiddellijk. Hij gaf het kaartje aan een oude bediende van de toiletten. „Je moet eens goed naar me luiste ren," zei hij. „Wanneer ik vóór het sluitingsuur bij je kom en je een gul den fooi geef omdat je niet kunt wis selen, moet je onmiddellijk onopge merkt dit nummer bellen en voorle zen, wat er op het kaartje staat. Je kunt er wel bijzeggen, dat je het van een heer uit het restaurant h^bt gekre gen. Wanneer ik niet verschijn, is het op bellen niet nodig. Je moet dan het kaartje, vóór je naar huis gaat, ver scheuren. Hier heb je alvast een riks voor je moeite. Je spreekt niet over wat ik je nu gezegd heb en je laat nie- n.and er iets van merken. Heb je me goed begrepen?" „Uitstekend, meneer", zei de bedien de het kaartje aannemend. Hij stak het ongelezen in zijn jaszak en streek met een borstel over de jas van de ingenieur, toen een bezoeker de deur van het toilet opende. „Zo is het in orde, mijnheer," zei hij ciitisch naar de jas kijkend. „Dank je," zei Steensma. Hij begaf zich naar de zaal, gaf jas en hoed af en ram plaats aan een ta- felte bij de orkestruimte. Hij zat er nog geen halve minuut, toen de draaideur in beweging kwam. de „dokter" met driftige pasjes naar oinnen stapte en zijn ogen haastig door de zaal liet gaan. Zijn blik bleef een ondeelbaar ogen blik op de ingenieur rusten, maar hij gaf geen blijk van enige verrassing. Hij reikte jas en hoed aan de jongen van de garderobe, zette zich aan een tafeltje bij de draaideur en bestelde een kopje koffie. VRIENDEN VAN DE POSTZEGELVERENIGING Ir. Steensma keek eens rond zich. Het was net of hij hier niet weg ge weest was. Hij zat ongeveer op dezelfde plaats, waar enkele dagen geleden de heer Van Waardenburg gesoupeerd had en aan de tafel waar hij met zijn vrien den had geklonken en gedronken, zat nu een vader met drie grote dochters. Zij namen miniatuur-hapjes van haar vruchtenijs en keken met gesluierde ogen naar de leider van de zigeuner kapel, oflijfkleurige man met een don kere haarlok over het voorhoofd, wiens spel nu eens diepe weemoed vertolkte om plotseling over te gaan in het woeste tempo van de czardas. (Wordt vervolg)

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3