Stad ett Omgeving Orkaan eiste ook hier zijn tol De kop van Noord-Holland in vroeger dagen Schade aan „Parkzicht' De „Piet Hein" weer gemeerd Overal brokken Zondagmorgen wandelen C.Z.N. aan boord van de „Van Kinsbergen" De damcompef'it'ie Hoornse Crunnegers speelden voor „Stad en Ommeland" De heer Nijkamp vertelde voor de V,U Tweede dualmeet zwemmen Julianadorp Daar heb je de jeep Voor de luiklok Biljartwedstrijd Wierinqen „Luchtpost Wieringen" Succes-nieuws Texel Uit-voering van „Het Masker" ZUINIG ME I BENZINE DAT IS DEVÏF.ZEN VERDIENEN Balmasqué van S.V.T. D.E.K. concerteerde Scheepvaariberichien Er riijn dagen, dat Den Helder zichzelf niet kent. Dat het leven in Nieuwcdiep weinig anders verloopt dan dat in Apeldoorn of Bergen op Zoom. Maar nu heb ben we toch even een ouderwetse torn achter de rug. Er Joeg een orkaan over Den Helder, die overal de lippen zilt maakte van het fünverdeelde zeewater dat de atmosfeer vervulde. Machtig was het krijgsgeweld van de kolkende golven, die hun koppen stuk braken op het bazalt van de zeewering. Hoog steeg het water met vloed. Er scheen geen einde aan te komen. Decimeter na decimeter kroop het in de haven langs de steigers omhoog, het verzwolg de plankieren en lekte aan de glooiing. Zware brekers sloegen over de leidam. De haven was vol van een bruisend en schuimend geweld. genoteerd, soms van tegen de 30 me ter per seconde aan. Temidden van die baaierd zwoegden de RS 21 en RS 9 om de „Piet Hein" weer naar veiliger oorden te brengen. Gelukkig had de Jager een anker ge presenteerd, zodat het met de „stran ding" nog wel meeviel. Het schip stootte wel even, maar met het stijgen van het water kregen de slepers meer vat op de weerbarstige oorlogsbodem. De schroeven van de „Piet Hein" maalden de laatste grijze plekken tot schuim, de slepers hingen in hun tuig, en daar ging de jager eindelijk. Weg van de gevaarlijke ondiepte, waar zelfs een Piet Hein een zware pijp roken kan. Om half tien lag het schip weer netjes gemeerd voor de Atjehloods. De Kleine Vaartuigendienst mocht weer inrukken. Vaardig meerde ltz. Lucas zijn RS 21 bij de spuisluizen, ogen schijnlijk midden in het golvendomein. Schipper Jumelet liet zijn RS 9 nog even dartelen op de hoge golven die door de haven joegen. De ebstroom en de harde wind veroorzaakten een fel le, zware golfslag, die de pittige sle per nijdig steigeren deed. Het was een boeiend schouwspel, de elementen in uitgelaten activiteit te zien. En men moest daarbij maar niet denken aan de schade, die ook in Den Helder door het orkaangedaver geleden werd. Het ziekenhuis. Vooral de patiënten in Paviljoen II van het gemeente-ziekenhuis verkeer den in een penibele situatie, toen Maan dagavond om acht uur (de wind was op zijn hevigst, en er werden stoten genoteerd met een snelheid 38 5 meter per seconde, oftewel 140 kilometer per uur!) het dak van hun barak door de orkaan werd opgelicht. Toen de wind vlagen er eenmaal vat oo hadden, vlo gen de stukken over het dak van „Parkzicht" heen. Ze kwamen zelfs in het weiland achter de werkplaatsen terecht. Onmiddellijk werden maatre gelen genomen om de 18 patiënten in veiligheid te brengen. Binnen tien mi nuten waren allen (hetzii lopend het zij per brancard) naar het hoofdge bouw overgebracht, waar in allerijl plaatsruimte was gemaakt. De assis tentie werd ingeroepen van Openbare Werken en de Rijkswerf, die beide zeer spoedig met mensen en materieel ter plaatse waren. Zodoende kon het gevaar dat de andere barakken liepen, tijdig worden bezworen. Eén der portiers van het ziekenhuis werd bij het werk licht gewond. Hij moest ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen. Stukken van het weggewaaide dak beschadigden de nok van het hoofd gebouw en de ingang van het labora torium. Een reeks daknannen kletter de ter aarde, de dakgoot werd bescha digd, en de stroomvoorziening van de barakken werd gestagneerd. Ge'ukkig bleef het daarbij toen eenmaal de an dere barakken stevig met lijnen vast- geschoord stonden. Veel dakpannen Duizenden dakpannen doorstonden de vuurproef niet. Half kaalgekloven daken en overal brokken dakpan ga ven de stad een troosteloos aanzien, vooral in de buitenwijken en te Huis duinen. Enkele schoorstenen sneuvel den, o.a. in de Javastraat. en verschil lende lantaarnpalen werden ontwor teld. o.a. voor het raadhuis. Het ver keersbord bij de Postbrug werd ter aarde geveld en tal van ruiten bega- Ven het. Schuttingen woeien omver en dakkapelletjes werden gekraakt. Bo men moesten het begeven en loodsen kregen het te kwaad. o.a. de loods van Bethlehem op het stationsemplacement en één van de gasfabriek! Gelukkig liep de gemiddelde wind kracht geleidelijk aan terug van 30 meter per seconde tot 18 meter per seconde. Bij buien werden echter nog telkens bijzonder zware windstoten De openingswandeltocht van de KHWB, die voor Zondagmorgen op het programma staat, zal niet te Den Helder, maar in Anna Paulowna plaats hebben. Teneinde de Helderse wande laars toch in de gelegenheid te stellen mee te wandelen, kunnen zij deelne men aan het parcours dat loopt vanaf het Stationsplein in Den Helder naar hotel Veerburg in Anna Paulowna. Zij kunnen zich opgeven bij de heer G Does. Binnenhaven 42 of aan de start Zondagmorgen om 9 uur op het Sta tionsplein. De inschrijfkosten bedragen slechts 50 cent, dus dat behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Laat het daarom ook een flinke groep wande laars zijn, die de tocht gaat onder nemen. Gisteren heeft Hr. Ms. kanonneer boot „Van Kinsbergen" op terugreis uit West-Indie de rede van Vlissingen verlaten en koers gezet naar Den Hel der. Aan boord van het schip, dat on der commando staat van kapitein-lui tenant ter zee S de Boeft, bevindt zich de Commandant Zeemacht Neder land de schout-bij-nacht J J L Willin- ge, die aan boord is gegaan om een „varende inspectie" te houden. De lichtschepen. De beide lichtschepen „Texel" en „Terschellingerbank" hebben stevig liggen te rijden. Zij liepen enige averij op. Allebei verspeelden ze een steng, waardoor de antenne defect raakte en de verbinding met de wal en onder ling voor korte tijd verbroken werd. Spoedig waren echter nood-antennes aangebracht, zodat tegen het middag uur de lichtschepen weer in de aether kwamen. De golven sloegen over de dekken, en de schepen slingerden soms veertig graden, maar de stem ming aan boord was prima. Herhaal delijk kwamen geruststellende mede delingen door. Maar ook merkte één der gezagvoerders op, dat hij in lange tijd niet zulk een boos weer had mee gemaakt. De loodsdienst was paraat, doch de schepen behoefden niet éénmaal uitte varen. Ook de reddingboot „Dorus Rij kers" kon rustig aan de kant blijven liggen. Zo gingen toch de grote dingen van de zee Den Helder voorbij. De storm heeft gedayerd, hij heeft zijn kracht even gedemonstreerd, maar hij heeft het gelukkig niet al te bont met ons gemaakt.' De wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Noordhollands Noorderkwartier vonden op de gewo ne tijd weer in café Witkop plaats. We gens verhindering van de heren Th. de Haas en P. Beers konden de wed strijden tegen L. Lavensteijn en H. Steenhuis geen doorgang vinden, zodat deze middag alleen de heren Pronk tegen H. Veenstra, Jb. Pieterse tegen S. Ros en C. Dijker tegen F. Slot in het strijdperk kwamen. In hun partijen deden zich ditmaal geen bijzondere va rianten voor. Tegen half zeven waren deze wedstrijden weer ten einde. De heer S. Ros had zijn partij tegen Jb. Pieterse door een lokzet reeds spoe dig tot een overwinning weten te ma ken en de h?er C. Dijker wist even eens door een aardige lokzet zijn par tij tegen F. Slot te winnen. De partij tussen de heren Jb. Pronk en H. Veen stra verliep 'normaal doch Veenstra bracht zijn tegenstander zodanig in het nauw, dat tenslotte Pronk moest opgeven. De uitslagen zijn als volgt: Jb. Pronk H. Veenstra 0—2; Jb. PieterseS. Ros 02 C. DijkerF. Slot 20. Zaterdagavond was het weer eens een echt gezellige Groninger avond in Centraal. Het gezelschap van de Hoornse zustervereniging, „De Grun- neger Martini" was deze avond naar Den Helder gekomen om de Groningers hier eens te laten genie ten van een vrolijk blijspel. Opgevoerd werd „Zo woa'r as ik Jan Diekstra hait", een stuk in drie bedrijven van mevr. G. Hamstra-Vos. De schrijfster liet hierin uitkomen hoe twee stijve Groninger boeren hun trotse kop moesten buigen tengevol ge van hun poging om oen slippertje te maken met een paar hun on bekende meisjes. De gevolgen hier van bleven niet uit. Zij hadden zich voorgenomen dat hun dochter en zoon met elkaar zouden huwen. Deze Wa ren echter een andere mening toege daan. De zoon van Dijkstra en ook de zoon van Bergman hebben kennis gekregen aan twee vriendinnen van hun zusters. Ook de meisjes hebben een andere keuze. Dit geeft nu aan leiding tot meningsverschil met de respectievelijke ouders. Wanneer nu Annie, de dochter van Dijkstra, een paar vriendinnen te logeren vraagt en uitkomt dat dit de uitver korenen zrjn van de zoons, verzet Dijkstra zich hiertegen met alle kracht. Zijn vrouw weet hem tenslotte te overreden, maar toegeven om te trouwen, dat nooit „zo woar as ik Jan Diekstroa hait". Bij het kennis- maken met de dames krijgen de he ren Dijkstra en Bergman een gevoel of ze door de grond zakken, want deze meisjes zijn de meisjes van hun avontuurtje. Nu is het voor hen niet meer mogelijk de toestemming te wei geren. De rolverdeling was heel goed. De heer J. Meijer als boer Dijkstra bracht herhaaldelijk de zaal aan het lachen met z'n galant avontuur in alle eer en deugd. Ook de andere rollen wer den uitstekend vertolkt. In het bezon' der willen we nog even noemen mevr. Dijkstra voor haar zeer goede spel als de vrouw van boer Dijkstra. Na afloop werd de avond besloten met een gezellig bal. CONCERT MARINIERSKAPEL Gisteravond gaf de Marinierskapel der Koninklijke Marine onder leiding van haar kapelmeester, de le luite nant der mariniers G. Nieuwland, het toegezegde concert voor een geheel bezette Nieuwe Kerk. Onder de aan wezigen waren o.m. burgemeester G.. Ritmeester, kapitein ter zee S. G. Barendregt en kapitein-luitenant ter zee B. J. Velderman. Het werd een voortreffelijke uitvoering, waarbij vooral het solistische werk opviel van de hoboïst, majoor De Rooy, de flui tist, majoor Gorter en de clarinettist, majoor Wolters. Het concert werd geopend door de commandant der marine, kapitein ter zee I. W. Rejj» nierse. Tot tes'uit werd het Wilhel mus gespeeld. In ons nummer van morgen komen wij nader op de uitgevoerde werken terug. We herinneren nog wel even aan de mars door de stad, die heden middag bij gunstig weer wordt ge houden. In een drietal lezingen heeft de heer J. A. Nijkamp, op zijn aangename ma nier van vertellen, de ontwikkeling van Noordhollands Noorderkwartier be handeld. Deze cursus, georganiseerd door de Volksuniversiteit, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Allicht, zouden we zeggen, welke Nieuwedieper heeft geen belangstelling voor de historie van z'n stad? Aan het slot van de derde lezing werd door een „deputatie" der cursisten aan de heer Nijkamp een boek aangeboden en aan mevr. Nijkamp een tuiltje sneeuwklokjes. In het onder staande geven we een samenvattend overzicht van de drie lezingen. huidige tuindorp heen liep deze dijk naar de boerderij „Vrede en Vrijheid" en van daar naar de Windwijzer. Bij de Watertoren kwamen in die tijd vijf wegen tezamen. Over de Helderse Zee wering is niet veel bekend. Reeds vijf malen is deze dijk naar binnen verlegd. Het wier van de dijken werd gestut met palen. Vele jutters hadden daar Evenals vorig jaar hebben de bestu ren van „De Zwaardvis" en „De Hel derse Bruinvissen" weer contact ge zocht om gezamenlijk een dualmeet te organiseren. Ook deze keer zijn de wedstrijden weer uitsluitend als trai ning bedoeld. De condities zijn ongeveer hetzelfde als in 1948, namelijk 3 deelnemers van iedere vereniging op elk persoon lijk nummer, terwijl door één zwem mer niet meer dan op 2 persoonlijke nummers kan worden ingeschreven. De resultaten Worden gewaardeerd in punten. Wij zien met belangstelling uit naar deze wedstrijden, waarvan het eerste gedeelte Woensdagavond zal worden verzwommen. Aan 't doen van „voor spellingen" wagen we ons niet, daar beide ploegen natuurlijk zo sterk mo gelijk uitkomen. Wel geloven wij met een gerust hart te kunnen verklaren, dat ook deze wedstrijden weer een uiterst sportief verloop zullen hebben en een zeer vriendschappelijk karakter zullen dra gen. Wij wensen beide clubs een goe de start, een snelle baan en een juiste finish. Op het verloop komen wij na der terug. Het ontstaan van de duinen en zand banken nam reeds een aanvang ver vóór het begin van onze jaartelling. De zee trok zich terug naar het Westen en aldus ontstond een weinig geacciden teerd duinterrein. Hierdoorheen liepen stukken veen en klei, die de loop van oude rivieren aangaven. Zo zijn het Marsdiep en het Vlie waarschijnlijk voormalige IJselmondingen. In de ne gende eeuw begon het Marsdiep aan het land te knabbelen en vooral in de elfde eeuw verdwenen kerken en hui zen in de golven. In die tijd werden de eerste dijkjes aangelegd. Hoofdzakelijk waren dit aarden dijken, waarop later zeewier als wering werd aangebracht. Tussen 1400 en 1800 kwamen vele omringende polders droog door bedijking. Door de Allerheiligenvloed .van 1570 braken echter vele dijken door. Huisduinen Het Marsdiep wordt in de geschrif ten voor het eerst genoemd in de acht ste eeuw. In deze tijd was „Husiduna" nog een eiland en zat toen waarschijn lijk aan het eiland Texel vast. Een der grenzen van dit vroegere eiland was de tegenwoordige Zanddijk. Langs de Zuidrand van de Donkere Duinen ging deze grens naar het kerkje op Huisdui nen en dan langs Erfprins naar de dijk. Kaap Hoofd lag in 1570 ongeveer een kilometer verder naar het Noorden en Huisduinen anderhalve kilometer meer naar het Westen. Door de St. Pon- tiaansvloed in 1553 werd het oude Huisduinen namelijk geheel weggesla gen. Langs de Helderse Zeedijk staat ook thans nog een grote schuring. Doordat de diverse zandplaten naar Texel opschuiven, zal het Molengat vermoedelijk eerlang van de kaart ver dwijnen. Den Helder In 1505 begon men een „Nieuwland" te bedijken, waarop in de toekomst de stad Den Helder zou blijken te ont staan. Dit nieuwe eiland werd door een dijk afgesloten, op de plaats van de te genwoordige Sluisdijkstraat. Om het een oogje op en de straf hiervoor was: brandmerken of de galg. Het Nieuwe diep Dit was pl.m. 1800 een kleine kreek. Door de stromen door dit zwin te lei den werd het Nieuwe diep uitge- schuurd. Vooral na de slag bij de Dóg- gersbank zag men de betekenis van een oorlogshaven in het Noorden des lands. Door middel van leidammen be reikte men een concentratie van alle stromen door het Nieuwe diep. Op een soort eiland werd op de plaats van fort Westoever een scheepshelling gebouwd. In 1827 werd eindelijk aangevangen met de bouw van de tegenwoordige Rijkswerf. Napoleon had Den Helder inmiddels van vele fortificaties voor zien en het begon op een oorlogshaven te gelijken. In 1848 kwam het rfoord- hollands Kanaal klaar, waaraan onge veer tienduizend arbeiders gewerkt hadden. De sluizen bij 't Zand zijn een onderdeel van het oude dijkensysteem, dat nog als een stille reserve aanwezig is om bij eventuele dijkdoorbraken het overstroomde gebied zo klein mogelijk te houden. Gezien de grote waakzaamheid van de Rijkswaterstaat behoeven we echter geen vrees te koesteren. n. Onze stadgenoot, de sergeant- vliegtuigmaker H. W. F. Jas, zal na een afwezigheid van tien jaar in het buiten land, op 6 Maart a s. met de „Johan van Oldenbarnevelt" met zijn gezin thuisvaren. DEN BURG, 28 Febr. 1949. Aange voerd werden 2 koeien van f 475 tot f 650 en 11 biggen Van f 55 tot f 70. Voor de levering 30 nuchtere kalveren. Dat een jeep op het jonge geslacht een grote aantrekkingskracht heeft, bleek toen de 16-jarige J N de verzoe king niet kon weerstaan om met een zich op het erf van de heer Doppen- cerg bevindende jeep een ritje te gaan maken. Hij wist hem op gang te krij gen, reed het erf af en daar ging het in de richting Callantsoog. De zoons van de heer D. probeerden de vluch teling nog per fiets te achterhalen, maar zij moesten de achtervolging spoedig opgeven. Na enige tijd kwam de vluchteling weer opdagen, maar bij het nemen van de bocht over de twee bruggen botste hij met kracht tegen de stenen leuning, zodat de kop van een der palen afknapte en de jeep be langrijke averij opliep. Toch wist hij nog verder te komen en vlak bij huis sloeg de motor af. Daar stond de jeep en de dader verdween in zijn huis. Wie de schade zal vergoeden aan brug en jeep is nog een onopgehelderde vraag, maar de eigenaar van de jeep zit met de brokken. De P.J.G., afd. Julianadorp, gaf twee uitvoeringen ten bate van de kerkklok. Opgevoerd werd het toneel stuk in drie bedrijven „Boeng Toni". Dit stuk speelt tijdens de eerste poli tionele actie op Java, ten huize van een plantersfamilie. Hier is alles in opschudding, want elk ogenblik kan een overval verwacht worden van de T.N.I. Het vrouwelijk deel van de familie, bestaande uit moeder, twee dochters en een Javaanse pleegdoch ter, wil vluchten, maar de planter en zijn aanstaande schoonzoon dr. Toni, een halfbloed, willen van geen vluch ten weten. Er komt hulp van een af deling Hollandse soldaten en dan ont spint zich een drama, waarin dr. Toni, die door de Hollandse luitenant met een scheef oog wordt aangekeken en die zelfs door zijn aanstaande fami lie wordt gewantrouwd, zich opoffert als gijzelaar, wanneer er een bende T. N.I. met een Jappenofficier aan het hoofd een inval op de plantage doet. De spelers en speelsters hebben deze personen goed uitgebeeld. De rol len zaten er goed in en de aankleding van het toneel was uitstekend. In café „Prins Hendrik" werd een geanimeerde biljartwedstrijd gehouden tussen Veerburg uit Anna Paulowna en de biljartclub Julianadorp. De he ien A Vader. K Hoogschagen, D J de Graaf en C Rol van Julianadorp won nen resp. van de heren H Jonker Sr, C D Broersma, P J Waiboer en H Wilms uit Anna Paulowna, terwijl de heren C Blaauboer. D Rezelman. C P Kuys en H. Jonker uit Anna Paulowna wennen van de heren J Constant, J Marees, A Doorn en D Visser. De vernieuwing van de brug over J.e Callantsogervaart is voltooid, zodat l-.et doorgaand verkeer over de ver nieuwde brug hervat is. Nu komt de brug over de Middenvliet aan de beurt en dan zal het verkeer per auto tus sen Julianadorp en Den Helder omge legd moeten worden. Onder goede belangstelling heeft de postduivenvereniging „Luchtpost Wie ringen" de plannen voor het komende vliegseizoen besproken. Vooraf werden de heren J. Wanmaker en G. Maat tot besturslid (resp. le en 2e secr.) gekozen. Besloten werd een Paasvlucht te hou den vanaf Gouda. De heren G. Goed koop Jr. en IJ. Wiering stelden voor deze wedstrijd als eerste prijs een me daille beschikbaar. Een mooi voorbeeld! De heren R. Holtjer en G. Pathuis brachten verslag uit van de kascon trole. Alles werd in de beste orde be vonden. De rondvraag leverde vrij veel op. De vragen werden door voorzitter Groole tot ieders tevredenheid beant woord, waarna sluiting volgde. Het inkor"en voor africhtingsviuchten werden de volgende datums vastgesteld: Slootdorp 31 Maart; Aartswoud 4 April; Hoorn 7 April; Purmerend 11 April; Amsterdam 14 April; Gouda (Paas vlucht) 16 April; Dordrecht 23 April; Rozendaal 30 April. De Succes-familie was Vrijdagavond bijeen in hotel De Haan. om te luis teren naar een lezing van de heer A. G. van der Linde, hoofdconsul der afd. Noord-Holland van de KNVB, die hiertoe door het bestuur was uitgeno digd. De opkomst was vrij behoorlijk, maar had toch beter kunnen zijn. Dat was jammer, want hetgeen de heer Van der Linde vertelde was buitenge woon interessant. Hij begon zijn causerie met een te rugblik in de historie, en wel op de „klassieke Olympiade's" van de oude Grieken, welke het voorbeeld waren voor de tegenwoordige Olympische Spelen. De eerste werden in 1896 in Athene gehouden. De spreker bracht ook de Olympiades van 1936 (Berlijn) en 1948 (Londen) in herinnering. Na deze inleiding ging hij over naar één bepaalde tak van sport, en wel het zo populaire voetbal, ontstaan in Enge land in 1860, in Nederland ingevoerd in 1890. Na gesproken te hebben over de grote verbreiding van deze sport hier te lande, en ook op het toene mende gevaar van verruwing, waarbij het publiek niet zonder schuld is, werd gewezen op het belang van selectie bij hét aannemen van jonge leden. Niet iedereen is immers voor de voetbal sport geschikt. De heer Van der Linde wees ook op de steun der overheid, waarop de sport in het algemeen recht heeft. Ook de lichamelijke op voeding op de scholen werd uitvoerig behandeld. Het tweede deel van de lezing han delde meer over het individuele de sport Spr. noemde het een eerste eis, dat de speler zich afvraagt; hoe kan ik mijn club dienen? Zijn offer vaardigheid, moed, zelfkennis en eer lijkheid worden dan op de proef ge steld en getraind. Ook belichtte de heer Van der Linde de positie van de aanvoerder. Hij moet de ziel van de ploeg zijn. Van hem hangt tijdens een wedstrijd zeer veel af. De keuze van een aanvoerder is dus een belangrijke kwestie. De voorzitter van Succes, de heer Van Noorden, bedankte na afloop voor de leerzame avond, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de aanwezige Succes vrienden de geboden goede wenken ter harte zouden nemen. Zaterdagavond vierde de toneel groep „Het Masker" in -de toneelzaal „De Oranjeboom" te Den Burg het blijspel op getiteld „Tot wederdienst bereid". Met dit stuk besloot deze ver eniging haar seizoen. Het stuk speelt in de tegenwoordige tijd ten huize van Tony Hamilton. Deze zakenman komt in zijn vacantie in levensgevaar, waar uit hij door een oude visserman wordt gered. Hamilton bedankt de oude har te en zegt hem, niet de draagwijdte van zijn belofte en de eventueel hieruit voortvloeiende consequenties beseffen de, gaarne tot wederdienst bereid le zijn en hem te zullen helpen, als hij in moeilijkheden mocht komen. Als de oude man komt te sterven en zijn kleinkind Charley onverzorgd achter laat, wordt op Hamilton een beroep ge daan om dit kind bij zich te halen en op te voeden. Hamilton houdt zich aan zijn eens gegeven woord en bemerkt dan tot zijn grote verbazing, dat Charley geen jongen doch een aardig meisje is van .18 jaren en dat zij haar oude Oom Ollie, eveneens een visser medebrengt. De verloofde van Hamilton en zijn bij hem inwonende tante zijn sterk tegen de voorgenomen adoptie Charley, de dochter van een eenvou dige visser, maakt dan ook een onmo gelijke indruk in de deftige omgeving van huize Hamilton. De verhoudingen spitsen zich ten slotte zodanig toe, dat er een (uitbarsting volgt. De tante van Hamilton wordt door hem op haar plaats gezet en gedegradeerd tot huis houdster en zijn verloving wordt zelfs verbroken. Charley en-haar Oom ver laten dit huis om te trachten zelf in hun levensonderhoud te voorzien. Het derde bedrijf speelt een jaar later ten huize van Hamilton op diens verjaar dag. Charley heeft in dat jaar car iëre gemaakt als actrice en Oom Ollie heeft voordelig gespeculeerd in olie. Uit Het eenvoudige vissersmeisje met haar lompe manieren is een jonge ele gante vrouw gegroeid. Tot ieders ver rassing verschijnt dit tweetal op de verjaarsvisite. Charley heeft inmiddels verschillende huwelijksaanzoeken ge had, doch steeds verwees zij de candl- daten naar Hamilton. die zij nog altijd als haar toeziende voogd beschouwde hoewel hu slechts zes jaren ouder is dan zij. Hamilton gaf echter niemand zijn toestemming ook niet aan rijn beste vriend Bob. die hem tijdens de gehele affaire als een trouw vriend ter zijde heeft gestaan. Tijdens de visite krijgen Hamilton en Charley de gele ?f". ,elj flch uit te spreken en dan blijkt dat zij reeds geruime tijd liefde voor elkander koesteren. Tot slot zien we dan Hamilton en Charley als een gelukkig naar en een zeer tevreden Oom Ollie. Het stuk werd uitstekend gespeeld. In het bijzonder viel ons het goede spel op van de heer Witvliet 'Hamilton), mevr. van der St.niijs— Jurriaans (tante van Hamilton) en mej A. van der Schans (Charley). Door deze uitvoering heeft „Het Masker" weer een uitstekend gespeeld stuk aan de reeks toegevoegd. Dat het publiek voldaan was bleek wel uit het daveren de applaus. De avond werd besloten met een gezellig bal. Vrijdag 11 Maart a.s. hoopt de to neelvereniging „u.d.i." het stuk „De Va" D' H' Sehegffer, in drie bedi ïjven op te voeren in de zaal van „De Oranjeboom" te Den Burg. Gezien de reputatie van deze vereniging ver wachten wij een goed spel en een volle zaal. Zondagavond werd in Hotel „Texel" het jaarlijkse baimasqué van de voet balvereniging „S.V. Texel" te Den Burg gehouden. De leuze ,,'t Wordt oké, 0p het balmasqué van S.V.T.", is inderdaad juist gebleken. De belangstelling van de zijde der gemaskerden was niet groot te noemen, terwijl de opkomst van ongemaskerde danslustigen niet onbevredigend was. Tot half tien werd zeer geanimeerd gedanst. De jury be stond uit de heren C. J. van der Kooi, F. Vermeulen, Th. de Wilt en mevr, w! van der KooiMooijen. Nadat zij zich enige tijd voor beraad slaging had teruggetrokken, volgde de bekendmaking der prijswinnaars en prijsuitreiking. Er waren prijzen be schikbaar gesteld voor groepen en en kelingen. Prijzen werden o.a. toegekend aan de groepen: 1. Barbier uitNorgmet enkele van zijn klanten; 2. Wie kent hem, voorstellende enkele bekende fi guren uit de vereniging; 3. Dames- propagandisten voor de binnenkort te houden fancy fair ten bate der vereni ging. Ook verschillende enkelingen ont vingen een prijs, n.1. 1. Wees een heer in het verkeer, maar ook langs de jjjn op het voetbalterrein; 2. Gijs langs de weg, de tramconducteur; 3. Hugo de Groot; 4. Wie kent hein; 5. Het paar- denhoofdstel en 6 Assepoester, Later op de avond traden enkele le den op als de dames Snip en Snap, in welke creatie zij op verdienstelijke wijze een imitatie van de Andrews Sis ters gaven. S.V.T. kan op een goed ge slaagd balmasqué terugzien en we zul len maar zeggen tot het volgend jaar, maardan wat meer gemaskerden. In Den Hoorn werd twee avonden achtereen een uitvoering gegeven door de plaatselijke muziekvereniging DEK, onder leiding van de heer U. Bouwsma. Voor beide uitvoeringen, in Loods manswelvaren gehouden, bestond zeer grote belangstelling, en toen de heer Kiljan in zijn openingswoord de aan wezigen, waaronder de burgemeester met zijri echtgenote, een geslaagde avond voorspelde, heeft hij niets on waars gezegd. Het programma bestond uit een achttal nummers, die alle met veel enthousiasme werden gebracht. We noemen enkel de Kroningsmars uit de opera De Profeet, het Andante in G en de Selectie uit de operette De Vogelkoopman. Na de pauze, waarin een kleine ver loting werd gehouden, de vrolijke kiucht die met grote aandacht werd gevolgd „De huistyran". n.z.h.r.m. boekt stormschade De Noord Zuid-Hollandse Redding- Maatschappij, die gedurende de storm van de laatste dagen opnieuw roem verwierf, boekte ook een voor haar niet onbeduidende schadepost. Te De Cocksdorp had de maat schappij een tijdelijke barak voor de berging van de reddingboot „Jhr. H. J. Ortt" doen opslaan. De oorspron kelijke loods moest worden afgebro ken omdat de zee, die ter plaatse steeds dieper het eiland binnendringt, haar bedreigde. In de loop van deze dag heeft de storm die tijdelijke loods totaal weg gevaagd. Alleen het onbeschadigde tractorhuisje wijst de plaats aan waar de barak stond. De „Jhr. Ortt" wordt nu slechts door een dekzeil beschermd. - Aan de heer J. W. Rijk, Wester- mient werd een vergunning verleend tot het vestigen van een kleinhandel in koffie en thee. Alphard, R;dam—Rio de Janeiro. pas eerde 28-2 Lissabon Amsteldiep, A'- dam—Java, 28-2 van Aden Arkeldijk, R dam—Havana, passeerde 28-2 Abako (Kahama's) Axeldijk, 2S-2 van Havanna naar Antwerpen Alamak Buenos Aires R'dam, 28-2 van Victoria Clstula (t), nabij Singapore voor Pladjoe Etrema (t), ThameshavenCuragao, passeerde 28-2 Prawlepoint Heelsum, A'dam—Java, passeerde 28-2 Gibraltar Hermes, 28-2 nog te Tocopilla Hilversum, 28-2 van Aberdeen naar Havre Johan van Ol denbarnevelt, BataviaA'dam, passeerde 28-2 Malta Kamerlingh Onnes, 28-2 van Makassar te Dongala Larenberg, 28-2 van Antwerpen naar Lissabon Lawak, 3 van Singapore te Bombay Lieve- viouwekerk, ColomboR'dam 28-2 te Aden Macuba (t), Abadan—Suez, passeerde 28-2 Perim Maetsuycker, 1-3 van Singapore te Fremantle Malvina (t) SuezGenua, 28-2 op 225 mijl west-noord-west van Port Said Manoeran, 27-2 van Manilla naar Soerabaja Merwede, 1-3 van Antwerpen te Hamburg verwacht Muiderkerk, A' dam—'Tacoradl 28-2 van Freetown Paula (t), 28-2 van Pladjoe naar Telok- betong Phrontls, Java—Halilax, pas seerde 28-2 Malta Papendrecht, Corpus ChristlLands End, passeerde 28-2 Key- west Sinabang R'dam—Java, passeerde 28-2 Ouessant Socrates, 28-2 van Talca- huano naar Corral Stad Lelden 28-2 van Lorenzo Marquez te Dar er Salaam Straat Malakka. 28-2 te Singapore Ta' blnta, A'damJava, 28-2 van Belawan Tegelberg, Hongkong—Rto de Janeiro, 28-2 van Mombassa naar Lorenzo Marquez Tjimenleng, 28-2 van Hongkong naar Kobe Tiberius, 28-2 van Quanta naar Trlnl- dad Triton 28-2 van Curaqao naar New York Veéndam, New York—R'dam, 27-2 van Bermuda Zaan. 28-2 van Delf zijl naar Danzig Zuiderkruis, So^;3* bajaR'dam, psseerde 28-2 Malta Zij penberg, 28-2 van Genua te Bona i Berkel Las PalmasMonrovia, passeerde 27-3 Kaap Blanca Garoet. JavaR'dam, 28-2 van Belawan Kedoe. R'dam—Jav3' 28-2, 11 uur, Ouessant gepasseerd —Mar ken. New York—Java, 27-2 te Belawan -- Rijn MonroviaA'dam passeerde Ouessant Schie 26-2 van Maracalbo Puerto Cabello Waterman, R'daI""l Java, 1-3, 1 uur, van Djibouti - Wil KJ" Ruys. 28-2, 16 uur van R'dam te Batavia IJssel A'dam—Paramaribo, 28-2 va ■'unchal Algorab, Buenos Aires—R'dam, passeer de 28-2 Ouessant Andtjk 28-2 van oai- veston te Houston Arnedijk, 27-2 vai Norfolk te New York Blijdendijk. van Boston te Philadelphia Chama 26-2 van Singapore naar Hongkong Hedei Antwerpen—St John, 28-2 700 tnv west Lands End Noordam, 28-2, 8 uu van R'dam te New York SoestdUi^ 26-2 van Semarang naar New York Tjibesar, Semarang—Hongkong, 26-2 Soerabaja TJisadane. 26-2 van Semaiai» naar Hongkong Alclnous, Makassar—Liverpoot pa»** de 1-3 Finlsterre Helicon l-f Aruba ten anker Maracalbo Nieu Amsterdam, 1-3 van Havanna te New y

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2