KIMIIEIT DE WIT's Lederhandel Abonneert u op dit blad Riolennet in Oud Den Helder groeit OTEMAKl KYPELS IJzeren Motorbotter Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen Onder melkveehouders Agrarisch nieuws van alle kant wordt 18 millioen verdeeld Contact-orgaan Landbouwambachten opgericht Jaarvergadering te Hoorn Vergadering N.R.S. Onze Schaakrubriek ffUnirthi Leren, Tweed en Gummi Jassen Overhemden, Dassen, Sokken Voor Geboortegeschenken AFEBER, Keizerstraat 71 INTERNATIONALE VOGEL- In een tijd, waarover wenigen meer weten mee te praten, bestonden er nog geen rioleringen en beerputten. Toen deze verschenen, betekende dat een stap vooruit in de beschavingsgeschiedenis. Voor Den Helder bracht deze stap mede, dat de geur der grachten er niet altijd aangenamer op werd. De beschaving staat echter niet stil, zij is altijd in beweging en zoekende naar vernieuwingen. Er zal een tijd komen, dat de beerputten hebben afgedaan, en dat de rioleringen bun drab niet meer lozen in Singel, Helders Kanaal of Fabrieksgracht. Het, plan bestaat om al deze afvalproducten (die naar hun aard vermengd en omgeven z(jn door grote hoeveelheden water) af te voeren door één rioleringssysteem. Het begin van de verwezenlijking van dit ideaal is thans op het terrein ten Noord westen van de Singel waar te nemen. Daar^ww ^hc^ bouwd. Deze riolen zijn stuk voor stuk vertak kingen van een uitge breid systeem, waarvan de centrale afvoer voor lopig nog zal geschiedcr op het Singelwater. In dc toekomst zal het riole ringssysteem van Ouc Den Helder worden aan gesloten op een moeder riool, waardoor het af valwater wordt vervoerd naar een zuiveringsin richting. Deze is gepro jecteerd ten Zuiden van het Fort Westoever. Deze kwestie is echter nu no, niet aan de orde. Door middel van een ..dragline" (zie bovenste foto) wordt een geul ge graven. Met buitengewone handigheid weet de man, die het apparaat be diend, de grijper te besturen. Op het juiste moment en op de juiste plaats valt deze grote schop neer. De bestuur der hanteert zijn handles en de grijper maakt iedere gewenste beweging. Hoog stapelen de zandbergen zich op naast de smalle gracht, die als een diepe kerf door de vlakte van Oud Den Helder gaa't lopen. Dan kunnen de rioolbuizen op hun plaats worden ge legd. Straks zullen de woningen erop worden aangesloten. Het zal duidelijk zijn, dat er grond Alleen voor bedrijven op de zandgronden Voor de verdeling van de door de regering toegezegde achttien millioen gulden, ter ondersteuning van de voor vele bedrijven op de lichtere gronden onvoldoende melkprijs in de periode November 1947 tot eind October 1948, zullen alleen in aanmerking komen de veehouders op de zandgronden. Aangezien in de officiële publicatie gesproken was van „lichtere gronden" meende men in Friesland, dat ook de laagveengebieden in die provincie een uitkering uit de f 18 millioen zouden moeten krijgen. Het algemeen spraak gebruik in Friesland verstaat namelijk onder lichtere gronden ook de veenge bieden. In overig Nederland bedoelt men er vrijwel algemeen de zandgrond mee. De veehouderij-commissie uit de Stichting voor de Landbouw heeft de Friese aanspraken aan een uitvoerige discussie onderworpen. Zij kwam ten slotte tot de conclusie, dat aan de Di recteur-generaal van de Landbouw voorgesteld dient te worden, dat wel de boeren op de zandgronden, maar niet die in de veengebieden voor de verdeling van het beschikbare bedrag in aanmerking behoren te komen. De totale melkproductie in Neder land raamt men voor het tijdvak No vember 1947 tot en met October 1948 op 3.600.000.000 kg. Hiervan leverden j de zandgronden 50 pet. dus 1.800.000.000 i kg. De bedrijven op deze gronden zul- i len dus een toeslag van 1 cent per kg. ontvangen. BESCHERMING Terwijl vogels tot de beste insecten bestrijders behoren en hun bescher ming daarom een groot landbouwbe lang is, worden in de Middellandse Zee landen, aldus „De Boerderij" jaarlijks millioenen vogels gevangen en gedood voor consumptie en hun veren. Niet alleen zangvogels worden bedreigd maar ook de weidevogels. Mede daar door gaat in ons land de stand van kieviten, welke zich voeden met en gerlingen, emelten, slakken enz. sterk achteruit. Het blad vraagt tegen de massa-vernietiging van deze nuttige vogels maatregelen in het kader van de wereld-organisatie voor landbouw en voedselvoorziening. POOTAARDAPPELTEELT 1948 In 1948 werden van 47.704 ha aard appelen 34.989 ha voor pootgoed goed gekeurd, waarvan 14.885 ha Bintje, 4776 ha Eersteling, 3546 ha Eigenhei mer en 4850 ha Voran of samen 28.057 ha en 6932 ha overige aardappelrassen. In de provincie Groningen werd goed gekeurd 1479 ha, Friesland 10468 ha,, Veenkoloniën 2327 ha, Drente 3863 ha Overijsel 1159 ha, Noord-Holland 7315 ha en Zeeland 3065 ha en de Noord- Oostpolder 154 ha. SUIKERBIETENPRIJS De suikerprijs is vastgesteld 39,50 per 100 kg waardoor de suikerbieten prijs met enkele guldens per 1000 kg zal kunnen worden vernoogd. Voor de landbouwers is dit zeer belangrijk, wijl de oppervlakte bieten dit jaar vermoe delijk verhoogd zal worden van 46.000 op 60.000 ha. EEN GELE SERING. Een gele sering heeft de bloemist G. Maarse Jbz. te Aalsmeer gekweekt. Hij kreeg de naam „Yellow Wonder". LANDELIJK MANTELCONTRACT TUINBOUW Het voor de tuinbouw tussen werk gevers en werknemers overeengeko men landelijk mantelcontract voor het tuinbouwbedrijf voor 1949'50 is door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De belangrijkste wijzi gingen zijn de onderscheiding van ar beiders in vakarbeiders en ongeschool den, de mogelijkheid dat arbeiders met twee jaar onafgebroken dienstverband als vaste arbeiders worden beschouwd en de opzegging van losse arbeiders welke plaats dient te hebben op de wekelijkse loonbetalingsdag. VERBOUW RODE PEEN Op landbouw- en veehouderijbedrij ven mag tot dusverre geen rode peen worden geteeld. Deze verbouw is na melijk gereserveerd voor de tuinbouw. Naai- wij vernemen is het resultaat van tussen de Stichting voor de Land bouw en het Bedrijfschap van Groen ten en Fruit gevoerde besprekingen dat ten behoeve van de veevoedervoorzie ning veehouders in het vervolg voor eigen gebruik Flakkeese Peen zullen mogen verbouwen, terwijl doorgedraai de peen ter beschikking van drogerijen zal worden gesteld. STEUNUITKERING BOEREN BEDRIJVEN Met de uitkering van de compen satiebijslagen voor de boerenbedrijven op de zandgronden en de overbrug gingsbijslagen voor die beneden 8 ha, niet op zeeklei gelegen, zal spoedig een begin worden gemaakt. Het be treft hier een totaal bedrag van onge veer 40 millioen gulden. BENOEMING LID BONDSRAAD In de vacature wijlen Jan Dekker te Anna Paulowna is tot lid van de bondsraad van de Alg. Ned. Landarbei- dersbond benoemd de heer M. Dijksma te Slootdorp. „Inventarisatie" van problemen De landbouwers hebben talrijke ge meenschappelijke belangen, die zij heel verstandig gezamenlijk in verschillen de soorten organisaties behartigen. Toch blijkt telkens, dat de samenwer king nog verder doorgevoerd kan wor den. Zo is dezer dagen in Den Haag opgericht het Contact-Orgaan Land- bouwambachten. De stoot hiertoe is gegeven door de Federatie van Loon bedrijven in de Land- en Tuinbouw in Nederland, de Federatie van Land- en Tuinbouwwerktuigen exploiterende Coöperaties en de Stichting voor de Landbouw. Een van de eerste werkzaamheden van het Contact-Orgaan zal zijn een „inventarisatie" van problemen, waar voor overleg wenselijk is, o.a. het lid maatschap van en de contributiërege- hng van de Eigen Vervoerders Orga nisatie, de wegenverkeersregeling, de belastingen op motorrijtuigen, de tarie ven der landbouwambachten, de vesti gingseisen in de landbouw, de positie der Woltersomse organisaties, het in stellen van centrale diploma's voor de landbouwambachten. Het secretariaat van het Contact- Orgaan Landbouwambachten zal een rapport opmaken over de stand van zaken van verscheidene dezer proble men, welk rapport zal dienen als ba sis voor verdere besprekingen en ac ties. Wat het overleg over de tarieven der landbouwambachten betreft, besloot de installatievergadering, dat het uitslui- end zal geschieden met de vrije orga nisaties en dat getracht zal worden meer vrijheid voor de vrije organisaties te bereiken. overblijft, omdat de buizen tezamen een flink volume uitmaken. Dat over schot aan grond wordt op vrachtwa gens geladen en vervoerd naar het ter rein tussen Timorpark en Middenweg, waar de tien Oostenrijkse woningen zullen komen. Dat worden dus Oos tenrijkse woningen, gebouwd aan de Timorlaan, op grond uit Oud Den Hel der. Op de bovenste foto staan twee vrachten van deze historische grond gereed voor hun korte trip naar een toekomstig stadsdeel. (De foto's werden genomen door de heer Ben Kool, atelier „Modern"). De 77ste algemene vergadering van deze vereniging werd Woensdag in de Parkzaal te Hoorn gehouden. De voor zitter, de heer C. Laan, Berkhout, open de de bijeenkomst, waarbij hij onder andere welkom heette Ir. De Vries, de directie van de veeafzetvereniging en de voorzitter der K. I. vereniging in Noord-Holland. Spreker hield een kor te beschouwing over 't jaar 1948, waar bij hij memoreerde, dat dit jaar heeft goed gemaakt, waarin vooral de na tuur in 1947 is tekort geschoten. De gezondheidstoestand van het vee was zeer bevredigend te noemen even als de melkproductie en melkprijs. Er. was dit jaar grote belangstelling voor ons fokvee, zowel buiten onze provin cie als in 't buitenland. Als exportlan den noemde spr. o.a. Spanje en Argen tinië en ook wilde spr. de bijdrage noemen, die onze provincie heeft ge leverd tot '1 herstel van de veestapel van Walcheren. De Centrale Stierenkeuring leverde zeer bevredigend fokmateriaal. Ook voor de provinciale fokveedag in Hoorn, gecombineerd met de L.T.M.. was grote belangstelling, ook van bui ten de provincie. Spreker memoreerde, dat er op 't ogenblik steeds drie stie- renmarkten in Noord-Holland worden gehouden, namelijk in Alkmaar, Scha- gen en Hoorn. Als een miniatuur bergrug liggen de zandhopen dwars over de lege vlakte van Oud Den Helder. Eens zullen hier (dit is hel riool van de Cornelis Houtman straat) huizen staan. Op de achter grond de Koningsweg. Daar echter de markt in Hoorn ver uit de belangrijkste is, zag spreker in de toekomst graag één centrale markt in Noord-Holland en wel in Hoorn. Er zijn thans in Noord-Holland 13 K. I.- verenigingen werkzaam met bevredi gend resultaat, aldus de voorzitter. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de pasopgerich te vereniging van Purmerland met het verzoek om toelating tot de Provin ciale Bond. De rekening van de Bond over 1948 en van het Bemiddelingsbureau over 1947 werd in orde bevonden, met de opmerking van de Commissie tot het nazien van de rekeningen, om het be drag van f 2100, voorkomende op de ■rekening van de Bond, ter uitkering aan de leden in de geïnundeerde ge bieden, te schenken aan de Bond. Het bestuur zal dit punt nog nadej onder 't oog zien. Benoemingen. Tot lid van het Bestuur van de Bond werd wegens periodieke aftre ding van de heer J. E. J. Kramer te Burgerbrug, gekozen de heer N. Kaag (106 van de 186 stemmen). De voorzit ter bracht dank aan de heer Kramer voor het vele werk, dat deze voor de Bond heeft gedaan. Als candidaten waren voor I gesteld de heer P. Sikkes, door de vereniging Assendelft, de heer J. Mulder, door de vereniging Wieringen. en de heer N. Kaag, Schoorl, door de vereniigng Blokker-Westwoud. De heer P. J. Eriks, Hoorn, werd# herkozen als lid van de commissie voor Coöperatieve Aankoop. De ver enigingen Berkhout, Blokker-Westwoud en Broek in Waterland werden be noemd voor de commissie tot het na zien der rekeningen van de Bond over 1949. Financieel gedeelte. De begroting over 1949 werd vastge steld op f 16930 met inbegrip van een post onvoorziene uitgaven van f 132,30. Het voorstel van het bestuur, om bij eventuele .oprichting van een provin ciale coöperatieve veeafzetvereniging het bemiddelingsbureau van de bond daarbij onder te brengen, kwam ver volgens ter sprake. Dit punt was ook reeds op de vergadering van 15 Dec. j.1. behandeld, maar de besprekingen droegen toen een informatorisch karak ter, zodat elke vereniging dit nader hand in eigen kring kon bespreken. Van de zijde der standsorganisaties kwam verzet, doordat deze er toen niet bij werden betrokken. De voorzitter merkte thans op, dat de commissie destijds misschien iets te' eenzijdig was samengeteld, maar dat het geenzins in de bedoeling had gele gen deze organisaties uit te schakelen. Men had dan ook naderhand gezamen lijk het voorstel bestudeerd. De vereniging Blokker-Westwoud had bezwaar tegen 't provinciaal ka- karkter en drong aan op samenwerking met Zuid-Holland. daar anders mis schien kans op verlies van afzetgebied zou bestaan. Het voorstel werd vervol gens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Rondvraag. Van de vereniging Blokker-West- woud kwam een voorstel tot wijziging der reglementen, zodat de voorzitter, die volgend jaar moet aftreden, her kiesbaar zal zijn. De vertegenwoordiger van de L.T.B., mr. Vermeulen, betuigde de voorzitter zijn erkentelijkheid en hoopte dat de samenwerking van de Bond met de standsorganisaties in goede harmonie zal geschieden. De heer P. Konijn, afd. Venhuizen, zag gaarne op de begroting een post honorarium voor de voorzitter uitge trokken, daar deze toch veel werk voor de Bond doet en vele malen uit zijn bedrijf wordt gehaald. Medege deeld werd, dat hiervoor reeds een post van f 200 was uitgetrokken. Behoudens enige interne aangelegen heden leverde de rondvraag verder niets bijzonders op. Hierna deelde de voorzitter mede, dat er ook op de komende begroting weer een post is gereserveerd voor 't monument ter nagedachtenis aan wij len de heer E. Koster Dz. Door omstandigheden buiten onze schuld, aldus de voorzitter, is 't monu ment nog niet gereed en zien we ons genoodzaakt de opdracht tot 't vervaar digen hiervan te herroepen en in an dere handen te geven. Wij hadden ge hoopt. dat 't monument dit voorjaar k'aar zou zijn. mede omdat burgemees ter Leemhorst dit jaar met pensioen gaat. Verder deelde spr. mede, dat er dit jaar geen provinciale fokveedag zal worden gehouden, zodat de Bond zo doende al zijn aandacht kan concen treren op de grote tentoonstelling van het N.R.S., die dit jaar te 's Hertogen bosch zal worden gehouden. Hierna volgde sluiting. In aansluiting op de 's morgens ge houden vergadering van de Provinciale Bond van Rundveefokverenigingen in Noord-Holland werd 's middags een districtsvergadering gehouden van het Nederlands Rundvee Stamboek. De voorzitter, de heer P. Kistema- ker, Beemster, heette allen hartelijk welkom en feliciteerde de heer C. Laan, Berkhout, met zijn benoeming tot bestuurslid van het. N.R.S. Spreker memoreerde, dat 't afgelopen jaar een gunstig jaar is geweest voor 't N.R.S., het ledental stijgt gestadig. Hoofdinspecteur Alderkamp had ver volgens nog enige zakelijke mededelin gen te doen, onder andere over de in September in Den Bosch te houden tentoonstelling. Enig dispuut ontstond over de periode, waarin de selectie keuringen moeten gebeuren en over 't publiceren van melklijsten, van de naar de tentoonstelling te zenden dieren. Vervolgens besprak de heer Alder kamp de door de K.I.-verenigingen te voeren administratieve methoden. Het is ten strengste verboden, aldus spre ker, dat een stier van de K.X.-vereni- ging voor natuurlijke bevruchting wordt gebruikt. Het standpunt, om de aanhouding van stierkalveren vrij te laten, onder vond tegenstand in de vergadering en werd afgewezen. Bij de rondvraag vroeg de heer Kaper of de mogelijkheid niet open gesteld zou kunnen worden om her keuring aan te vragen voor oude koeien. De heer Alderkamp antwoord de spreker, dat hij het hoofdbestuur van deze wens in kennis zou stellen. Nadat nog enige interne zaken wa ren behandeld, waarop deze vergade ring trouwens bijna geheel berustte, sloot de voorzitter deze vergadering. EERSTE SCHOONHEIDSPRIJS STOCKHOLM 1948 Najdorf, de man van de briljante partijen, gaf in Stockholm de Rus Li- lienthal gelegenheid een prachtcombi- natie tegen hem uit te voeren, waar mede deze de eerste schoonheidsprijs verwierf. In een Nimzo-Indische opening kwam Najdorf in het defensief en trachtte zich hieruit te redden door een zet, die hem het initiatief scheen te geven. De weerlegging van Lilien- t.hal is in een woord schitterend. Hy offerde drie stukken voor een toren en maakte toen de partij op meester lijke wijze uit. Nimzo-Indisch. Wit: Lilient.hal. Zwart: Najdorf. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, e7— e6; 3. Pbl—c3; Lf8—b4; 4. a2—a3. De Sftmischvariant. Botwinnik speelt hier bjj voorkeur e3, daar dit een tempo wint, als zwart wil af ruilen. De tekstzet dwingt direct tot een verklaring. 4. Lb4 x c3f; 5. b2 x c3, c7—c5; 6. e2e3, Pb8—c6; 7. Lfl—d3, b7—b6; 8. Pgl—e2, 0—0; 9. e3—e4. Hier neemt wit het initiatief in 't centrum. 9. Pf6e8, 10. 0—0,, 07—d6; 11. e4e5! Dit is geen pionoffer en verschaft wit een prachtpion op c5. 11.d6 x e5; 12. d4 x e5, Lc8 b7. Pe5: gaat niet, wegens Lh7:f en Dd8 13. Lel—f4, f7—f5. Geen prettige zet, maar wit dreigde met Pg3 en Pe4. 14. e5 x f6 e.p. e6-e5. Lijkt een zeer plausibele zet, die tegen de meeste tegenstanders wel goed zou zijn, maar nu krijgt Najdorf geen voet meer aan de grond. 15. f6 x g7Tf8 x f4; 16. Pe2 x f4, e5 x f4; 17. Ld3 x h7f, Kg8 x h7; 18. Ddlhöf, Kh7 x g7; 19. Tal—dl. Tot nu toe was alles gedwongen Zwart moet nu maatregelen nemen tegen de ongunstige koningsstand, maar het valt niet mee een goed zet te vinden. Er dreigt Td5, daarom besluit zwart het veld h8 te bescher men. i 19. Dd8—f6; 20. Td'1—d7f, Kg7—f8; 21. Td7 x b7, Pc6—d8; 22. Tb7d7, Pd8—f7; 23. Dh5—d5l, Ta8 b8. De zet Td8, die zwart er bovenop kon holpen, faalt op Tf7:f! 24. Tfl—el, f4—f3; 25. Tel—e3! Zwart geeft op. Er is geen kruid gewassen tegen de witte dreiging Tf3. Als probleem een tweczet van Rev. BonaviaHunt „Chess". '8JH 'I 'lunH BtABuoa Aaa utaaiqoad Suissoido compleet f 6. Nieuwste machines. Volledige garantie. SALON SCHOONHOVEN, Spoorstraat 24. oderne qeiaatsierzoruin Spoorstraat hoek Koningstraat naar HET HUIS VOOR DE BABY TE KOOP: voor billijke prjjs: met ruwe olie-motor, ingericht voor trawl- en garna lenvisserij, compl. met gehele inventaris, garnalenketel, snurrevaadwinch, 3 trawlnetten en 4 kuilen. Te bevragen by J. A. DE KRAA, Symonszstraat 21, Scheveningen. ONTVANGEN: VOORDELIGE PLASTIC-DAMESTASJES vanaf 10.25 LINNEN BOODSCHAPTASSEN vanaf 6.62 SLUISDIJKSTRAAT 117.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3