SNEEUWWIT Res De communistische loslippigheid is een manoeuvre van Moskou 1SWC01... HmP Vier politiemannen op het slechte pad Doel: Hei kweken van martelaars en hei remmen van Amerikaanse leveranties Sp ZEE ionnen van de Duitse „Abwehr' aan 't werk? K. Norel vrijgesproken Anderhalf jaar geëist tegen directie van A.D.M. Bonnenzwendelaars kregen voor geld de vrijheid Pim, Pam en Pom in het Afrikaanse avontuur „Katowiee" is verloren HHnw Broekman bracht Helsinki in verrukking Veit Harian poogt zich schoon te praten Spaak over de Indonesische kwestie Het Radioprogramma AVONTUUR IDENTIE (Van onze diplomatieke medewerker) ryE COMMUNISTEN IN EUROPA spelen op het ogenblik een spel, dat velen ^onbegrijpelijk moet voorkomen. Het begon met de verklaring van de Franse communistische leider Maurice Thorez, dat hij en zijn partijgenoten in geval van een gewapend conflict met de Sowjetunle „dezelfde houding zouden aan nemen. als de arbeiders in Polen, Tsjechoslowakije en Bulgarije hebben gedaan". In duidelijke woorden betekent dit, dat de Franse communisten, wanneer het inderdaad tot een oorlog tussen Oost en West mocht komen (waarbij Frankrijk natuurlijk aan de zijde van de democratische wereld zal staan), landverraad zullen plegen. Spoedig daarop kon men dezelfde „belijdenissen" horen uit de monden van Togliatti, de Brit Politt en andere Westeuropese communistische leiders. Daaruit bleek, dat men te doen bad met een manoeuvre, welke van een centraal punt ongetwijfeld het Kremlin uit geregisseerd is. De openhartigheid van Thorez en zijn kameraden heeft de gevolgen ge had, welke men ervan verwachten kon. In West-Europa en meer in het bijzon der in Frankrijk is men vol ijver op de communistenjacht gegaan. De ge heime diensten van Frankrijk en Enge land zoeken naarstig naar een com munistische spionnagecentrale, waarvan de leden voor een groot deel agenten van de vroegere Duitse „Abwehr" zou den zijn geweest. Hun arbeidsterrein beslaat Engeland, Frankrijk en West- Duitsland. In Frankrijk zijn commu nistische officieren gearresteerd, is men bezig de parlementaire onschend baarheid van communistische leiders op te heffen, ten einde tegen deze lie den een vervolging wegens opruiing tot ongehoorzaamheid te kunnen in stellen, doet men invallen in commu nistische bureaux en de gebouwen van Oost-Europese „handelsondernemingen" en het slot van het lied zal zeker zijn, dat een aantal communistische spion nen in de gevangenis verdwijnt. Nu ware het kortzichtig te veron derstellen, dat de communisten dit al les niet zelf hebben zien aankomen. Thorez, Togliati en hun opdrachtgevers in Moskou zijn veel te intelligent, om niet van te voren nauwkeurig bere kend te hebben, dat West-Europa tegen de communisten in het geweer zou worden gebracht door de geciteerde Iandsverraderlijke uitlatingen. Waarom dan, zo moet men zich afvragen, heb ben de communisten zich willens en wetens blootgesteld aan een ver scherpte, tegen hen gerichte activiteit? Twee mogelijkheden. Twee overwegingen de een min der, de ander meer waarschijnlijk kunnen Moskou tot het besluit, de knuppel in het West-Europese hoen derboek te werpen, gebracht hebben, zo schijnt het mij toe: De eerste is de ze: West-Europa is voor zijn veiligheid niet slechts afhankelijk van de Ame rikaanse garanties van het te sluiten Atlantische pact, het moet daarnaast voorzien worden van grote hoeveelhe den Amerikaanse wapenen. De weten schap, dat een deel van de mensen, die deze wapenen in handen zullen krijgen, bereid zijn, ze te gebruiken tegen de Verenigde Staten, zal de Amerikanen misschien afhouden van levering van militaire uitrusting op grote schaal, zo kan men in Moskou geredeneerd hebben, Aangezien echter moeilijk geloofd kan worden, dat Washington een zo betrekkelijk door zichtige manoeuvre niet zou doorzien, kan deze overweging hoogstens een rol van ondergeschikt belang in Mos kou gespeeld hebben. Waarschijnlijk juister, hoewel min der voor de hand liggend, is de vol gende verklaring van 's Kremlins be vel tot de schijnbare loslippigheid van Thorez en zijn kornuiten: Het wezen der democratie brengt het met zich mede, dat deze zelfs haar tegenstan ders gelegenheid biedt hun activiteit in volle vrijheid te ontplooien, indien zij zich ten minste aan de wetten van het land hunner inwoning houden. Dat is werkelijk geen zwakte der de mocratie, zoals wel eens beweerd is, het is integendeel haar sterkte. Juist, ómdat de communisten de vrijheid be zitten in alle openbaarheid de waar den van hun leer af te wegen tegen die, welke de Westerse levensbeschou wing biedt, hebben zij in de laatste jaren met een steeds grotere afvallig heid te kampen gekregen. En wan neer het verder waar is, dat een ge loof door zijn martelaren wordt groot gemaakt, is het duidelijk, dat Moskou bij de lankmoedigheid van het Westen slechts schijnbare voordelen heeft. En inderdaad had Moskou geen beter mid del kunnen bedenken om in West- Europa een „geloofsvervolging" tegen de communisten uit te lokken dan Thorez' openlijke uitdaging. Wanneer deze verklaring in over eenstemming met de feiten is en zelfs indien zü het niet zou zijn, geldt het volgende toch dienen de West- Europese democraten zich grote zelf beheersing op te leggen. Het is be grijpelijk, dat de, de heilige gevoelens kwetsende, woorden van Thorez hen in de verleiding moeten brengen, zo hard mogelijk toe te slaan. Daarbij zullen echter de mogelijk heden, die de wet biedt, niet over schreden mogen worden. En in ieder geval zal men er zich voor moeten hoeden, de communisten in de illega liteit te drijven. Wanneer Moskou martelaren wenst, is het de taak der democratie deze onder geen beding te leveren. De rechtbank te Amsterdam heeft de auteur K. Norel, die zich in een hoofdstuk van het boekwerk „De ty- rannie verdrijven" op beledigende wijze over het optreden der Joodse landgenoten tijdens de bezetting zou hebben uitgelaten, vrijgesproken. Klachten over passages in dit hoofd stuk „Het drama der Joden" waren voor de officier van justitie aanleiding geweest voor een gerechtelijke vervol ging en hij had een geldboete van 2000 gulden geëist. De rechtbank was van oordeel, dat in het gewraakte hoofdstuk wel op merkingen voorkwamen, welke in ge neraliserende kleinerende toon waren gesteld, doch achtte vooral als deze passages in verband met het gehele hoofdstuk worden beoordeeld de opzet tot het beledigen van Joodse landgenoten geenszins bewezen. Gistermorgen is voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de zaak voortgezet tegen de 69-jarige, thans gepensionneerde directeur van de N.V. Amsterdamse Droogdok Maatschappij, de heer P. R. Fenenga uit Amsterdam en de 59-jarige, nog in functie zijnde directeur van deze maatschappij, de heer A. M. Versluys uit Amsterdam. De procureur-fiscaal mr. A. H. van de Veen, eiste tegen ieder der ver dachten een gevangenisstraf voor de tijd van anderhalf jaar met ontzetting uit de kies- en openbare rechten, als mede uit het recht om een leidende functie te bekleden in het scheeps bouw- of seheepsreparatiebedrijf voor de tijd van 10 jaar. ..maar nu veredeld met SPOREX! Dit gloednieuwe SPORIX is een wonderlijk middel. Het maskt Uw wasgoed - na elke was - witter- steeds-witterDit fantastisch-werk- zame bestanddeel voorkomt de geelzucht der was! Het draagt telkens een straaltje extra-wit op Uw wasgoed over!! Vraag om Sneeuwwit! 28 cent pór groot pak! Zware straHen geëist Onder presidium van mr. M. D. K. S. van Lier begon de Amsterdamse Rechtbank met de behandeling van de zgn. Blauwe Kamer"-af faire, de zaak tégen vier rechercheurs van het Bureau Economische Zaken van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, die er van beschuldigd worden giften te hebben aangenomen en zich niet als correcte politiemannen te hebben gedragen. De vier rechercheurs bevinden zich sedert 30 Juni 1948 in voorarrest. Zij werden inmiddels uit de politiedienst ontslagen. Deze zaak heeft in politie kringen de gemoederen sterk beroerd. Uit het onderzoek bleek, dat er grote beleidsfouten zijn gemaakt. De officier van justitie, jhr. mr. A. Reigersman, bracht een uitvoerige dagvaarding uit. Begonnen werd met de behandeling van de zaak tegen de gewezen agent P. R. Onder de loupe werd genomen een onderzoek door de vier betrokken re chercheurs, ingesteld in een bonnen- zwendel-affaire in 't Gooi. Bonnen af komstig van een frauderend distribu tie-ambtenaar waren in Bussum en Hilversum terecht gekomen. In Maart 1946 hadden de vier rechercheurs een van de verdachten opgehaald. Deze had hen enkele dagen later zo ver klaarde de verdachte 4000.aan geboden, die zij onderling hadden ver deeld. Lgter kwam nog ter sprake een schenking van 8000.waaromtrent R. voor de rechter-commissaris ver klaarde, dit met zijn drie medever dachten te hebben gedeeld. Dit geld kwam van een arrestant uit Hattum. Nadat eerst twee politiemensen waren verhoord, verscheen als getui ge N. uit Bussum, die de rechercheurs ƒ4000.zou hebben gegeven, althans volgens de verklaring van de verdach te, Getuige N, gaf een geheel andere lezing. Hij verklaarde getracht te hebben de Amsterdamse rechercheurs, waaronder verdachte R., „plat" te 2. De volgende morgen zijn Pim, Pam en Pom al weer vroeg wakker. Ze voelen zich heerlijk uitgerust en zijn vol verlangen om de nieuwe dag te beginnen. „Zo en wat zijn jullie nu van plan", zqgt Moeder Woeffie. die Moeder. Voorlopig heb ik weer genoeg avonturen beleefd". „Dat zou ik ook zeggen", antwoordt Moeder Woeffie vrolijk. Gaan jullie' nu maar even buiten spelen, dan zal ik het ontbijt klaarmaken. „Maar,,. denk erom, juist binnenkomt en ziet dat haar niet te ver weg, anders halen jullie toch maar weer kattekwaad uit!" „Ja Moeder", roepen ze alle drie heel ge dwee. Ze willen nu eens hee] echt proberen om brave oppassende hondjes te zijn. Ie oost wakker is. „Voorlopig zou ik mi maar eens rustig thuisblijven, Jul lie hebt je rust wel verdiend!" „Oh, ik ben helemaal niet moe meer", zegt Pim pochend. „Nee, ik ook niet", zegt Pam, „maar we blijven lekker bij u hoor maken. Hij had R. daarom 2000.— gegeven. De volgende dag zou hij en zijn medeverdachte uit Hattum wor den voorgeleid voor de officier van jus titie, maar R. liet hem vr^j met de mededeling „Jè bent een lopend von nis". Twee dagen later zo ver klaarde deze getuige voorts was hij vrijwillig naar het hoofdbureau ge gaan om, zoals afgesproken was, R. nogmaals geld 4000.te brengen. Geruime tijd later was de getuige opnieuw gearresteerd. In het Huis van Bewaring had hem toen een boodschap van R. bereikt, inhoudende dat hij nimmer moest praten over het geld, dat betaald was. Uit het verhoor van deze getuige kwam tevens vast te staan, dat de getuige T. uit Hattum niet minder dan ƒ12000.had betaald na vrij te zijn gekomen. Ook dit was afgesproken. Heftig verdedigde de verdachte R. zijn eerder afgelegde verklaring, dat hij en de anderen de getuigen N. en M. T. wel degelijk naar de Prinsen gracht hebben overgebracht en afge leverd. Het verhoor werd met dat van de drie andere verdachten: de recher cheurs G. de B., A. J. den O. en J. L. M. M. voortgezet. Vast kwam nu te staan, dat R. had gedaan gekregen, dat N. en K. niet wer den voorgeleid, doch op vrije voeten werden gesteld. De officier van justitie nam tenslotte requisitoir in alle zaken. Hij besloot zijn requisitoir met tegen R. drie jaar en tegen de anderen twee jaar gevan genisstraf met aftrek te eisen. De vier verdedigers pleitten allen clementie. Mr. De Vrieze vroeg voor R. nwlfa vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. POST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN Met de volgende schepen kan zee post naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haak jes achter de namen der schepen. Naar Indonesië; 15 Maart a.s. ms. „Prometheus" (12 Maart). Naar Curapao en de overige Neder landse Antillen: 11 Maart a.s. ms. „Delft" 69 Maart). Naar Suriname: 16 Maart s.s. „Cot- tica" (14 Maart). NIEUWE FRANSE VERTEGENWOORDIGER IN VEILIGHEIDSRAAD. Jean M. Chauvel, secretaris-generaal van het ministerie voor buitenlandse zaken, is als opvolger van Alexandre Parodi benoemd tot permanent afge vaardigde van Frankrijk in de Vei ligheidsraad der V, N. HONGERSTAKING UIT PROTEST In een gevangenis te Modena, in Ita lië, zijn 35 gevangenen een honger staking begonnen als protest tegen de vrijlating van prins Borghese. Prins Borghese heeft drie jaar gevangen ge zeten wegens collaboratie met de Duit sers. De rest van zijn straf werd hem de vorige maand kwijt gescholden op grond van een amnestiebesluit, TE HET KONINKLIJK GEZIN SANKT ANTON. Koningin Juiiana en prins Bernhard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. De „Brandaris" heeft gistermorgen een vergeefse tocht gemaakt naar het v/rak van de „Katowiee". Er stond een zware zee en toen de reddingboot by het wrak kwam, waren de brug en de sloep reeds weggeslagen. Het was on mogelijk aan boord te komen. Bij hoog water komt het voorschip geheet onder water. De directeur van de Noord-Zuidhol landse Reddingmaatschappij, de heer H. Th. de Booy en de heer Doeksen achten de kans op berging van het voorschip vrijwel uitgesloten. Het voor schip zakt langzaam weg en het ach terschip met de mast ligt met onge veer 50 graden slagzij naar stuur boord. De 26 Polen raken niet uitgepraat over hun wonderbaarlijke redding, zij kunnen geen woorden genoeg vinden om hun koene redders te danken voor de schier bovenmenselijke prestatie. Als de zee kalmer is, zal de „Bran daris" opnieuw een poging doen het schip te bereiken en de scheepspapie ren en het anker van de reddingboot, dat op het dek is geslingerd, te ber gen. De „Rapld 2". Gisteren zijn de vijf leden der be manning van de Noorse stoomboot „Rapld 2" weer aan boord gegaan, na dat zij de nacht in een hotel hadden doorgebracht. In de buurt van de plek, waar de „Rapid 2" op het strand 1'iep, zijn thans enkele sleepboten aanwezig. Men ver wacht op het eiland echter, dat de Noorse boot alleen bij een krachtige Noordwestenwind kan worden losge trokken, omdat dan het water weer een grotere hoogte bereikt. HET AFFICHE VAN DE VOORJAARSBEURS Het affiche, dat de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs ter gelegenheid van de komende Voorjaarsbeuvs door Otto Treumann heeft laten ontwerpen, toont ditmaal een zeer constructief beeld. In een ruimte, welke door een su blieme toepassing van kleur en pers pectief werd verkregen, staat op de voorgrond een poort, die als schaduw het internationale embleem van de Utrechtse Jaarbeurs de U met de Mercuriushoed afwerpt. Door de poort krijgt men een uitzicht op een groot industriecomplex met vele ro kende schoorstenen, dat zich aan de einder bevindt, Zij symboliseert op deze wijze de Jaarbeurs, die eveneens tot doel heeft te dienen als toegangspoort tot de in dustrie en haar produeen. Drie van de vier nummers heeft Kees Broekman tijdens de tweedaagse internationale wedstrijden te Helsinki gewonnen. Won hij op de eerste dag de 5.000 meter, Donderdag voegde hij er twee overwininngen op de 1500 en de 10.000 meter aan toe. Op de 10.000 meter werd Broekman eerste in 17 nun- 36.4 sec., gevolgd door Laitinen met 17 min. 42.4 sec., een Fins record, aangezien in Finland nog nooit een dergelijke tijd op de 10.000 meter werd gemaakt, Het eindresultaat werd, 1 Broekman, 2 Laitinen, 3 Johansen. 4 Konsmo, 5 Parkkinen. PROF. DONKERSLOOT BEDANKT ALS LID VAN DE EERSTE KAMER. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter gistermid dag medegedeeld, dat een brief was binnengekomen van prof, dr. N, A. Donkersloot, waarin deze bericht ont slag te nemen als lid van de Eerste Kamer. Prof. Donkersloot (Anthonie Donker) heeft sinds 20 Nov. 1945 zit ting in de Eerste Kamer voor de Par tij van de Arbeid. Veit Harian, de Duitse filmdirecteur en maker van de film „Jud Süss", heeft zich Woensdag voor een Duitse rechtbank moeten verantwoorden. Hij wordt beschuldigd van een mis daad tegen de menselijkheid door het maken van een verwrongen filmversie van Lion Feuchtwangers boek „Jud Süss". Harian verklaarde voor het Hof, dat hij geen actieve tegenstander van het nazi-regime was geweest, doch zich op artistiek gebied tegenover Göbbéls had gesteld. Hij zeide geen anti-semiet te zijn. Zijn eerste vrouw, Dora Gerson, met wie hij 19 maanden getrouwd is. ge weest, was een Jodin. De scheiding is niet op antisemitische gronden teweeg gebracht. Haar familie was er tegen geweest, dat zij met een ariër ge trouwd was, aldus verdachte. Harian verklaarde, dat Göbbels hart satanisch was, doch dat zijn intelligen- iie die van een genie was geweest. Hij zou artisten slechts in geringe mate om politieke redenen gekozen hebben, doch voornamelijk op grond van hun artistieke capaciteiten. Harian voegde hieraan toe, dat Göb bels voor 51 procent financieel ge ïnteresseerd was in de meeste speel films. Paul Henri Spaak, de Belgische mi nister-president, heeft Nederlandse krantenberichten tegengesproken, dat Belgle beloofd heeft de Nederlandse politiek in Indonesië tc steunen. Spaak verklaarde tot de Nederlandse ministers te hebben gezegd, dat Bel- gie bereid is iedere Nederlandse po litiek te steunen, die gericht is op het bijeenroepen van een Ronde-Ttafelcon- ferentie met de Indonesische Republi keinen en Federalisten ten einde snel de souvereiniteit over te dragen aan een nieuwe Indonesische regering, die gehouden is dit jaar verkiezingen uit te schrijven. Een woordvoerder van de Belgische regering verklaarde heden, dat de in stelling van de Benelux-Unie niet dooi de Indonesische kwestie zal worden vertraagd. De vertraging van zes maanden na de oorspronkelijk vastgestelde datum 1 Januari 1950, is te wijten aan het feit, dat lonen en prijzen nog moeten wor den geëgaliseerd. DE STAD SBE STUURSR AAD VOOR BATAVIA. De gouverneur'van Batavia, Hilman Djajadiningrat, heeft 20 Indonesiërs, 6 Nederlanders, 5 Chinezen en 2 Ara bieren benoemd tot lid van de stads- bestuursraad voor Batavia. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7. 8 en 11 uur KRO: 6,oo Amuse- ments-orkest 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Klankbeeld voor de jeugd 7,30 „De drie landen" 7,45 Franse ly riek 8,05 De gewone man 8,20 Radio Philrarmonisch-orkest 10,00 Klankbeeld 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Reportage 11,25 Operette melo dieën HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om IS 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara leliciteert 6,45 Silvestri-kwarte, 7,00 Denk om de bocht 7.15 Waarom het SWG noodzakelijk werd VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 8,05 Vierhandig pianospel 8,3o Lezing 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 „Het mysterie van de Prinsengracht" (HoorspeL) 10,00 Buitenlands week overzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 Vandaag 10,45 Avondwij- ding VARA: 11,15 Mevr A C Ploeg— Ploeg - 11,30 Ballet-muziek VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Piuk de dag 9,00 Voor de vrouw 0,05 Gramofoonmuziex 10,15 Muziek houdt fit 11,00 De Zonnebloem 12,15 Metropole-orkest 1,00 Voor de Strijd krachten 1,30 Amusements-orkest 3,10 Naar het wonderland der muziek 3,30 Mastreechter Staar 4,10 René Dormeuil 4,30 De schoonheid van het Gregoriaans 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Kampvuren langs de Evenaar 7,30 Internationale chansons 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 8,12 Gramofoonplaten 8,20 Lichtbaken 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,40 Repor tage 11,25 Omroep-Kamerorkest HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 en 11 uur VARA: 7,15 Gramofoonlaten 8,18 Ambrose en zijn orkest 9,00 Boston promenade-orkest VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,30 Radio-feuilleton 10,35 Voor de arbeiders 11,35 Gramofoonplaten 12,00 Accor- 'deola 12,33 De kleine man 1,20 The Rambler» 2,00 Het Nederlandse lied 2,30 Marinierskapel 3,25 Omroep-Ka merorkest 4,25 André Kostelanetz 4 45 Sporipraatje 5,30 Om en nabij de twintig 0,15 Populaire liedjes 7,00 Artistieke staalkaart 'VARA: 8,15 Pro menade-orkest 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 De winkel van Sinkel 10,00 Vindobona Schrammel'n 10,25 Je li.25 Sleer" en rhythme 11,45 Robinson moet maar pech hebben 10,40 Cor Steyn Cleaver 41 IN DE DOOR TJEERD ADEM A Hij keerde zich om, blijkbaar van plan de kellner te roepen en stiet daarbij het glas van zijn vriend van tafel. Toen zag hij het onbeheerste, toornige gelaat en de boze ogen van zijn- metsezel. ..Ach, Herv Doktor. Het was er uit, voor hij het blijk baar besefte en de oudere man wend de het hoofd een moment af, als had hij moeite bij een zo grote stommiteit de rol van de toegewijde vriend te blijven spelen. Hij liet een snelle blik over het ge laat van de ingonieur glijden en be speurde daarop blijkbaar niets anders dan de belangstelling voor een onbe tekenende gebeurtenis, als het breken var. een glas. „Het is niets", zei hij een keilner wenkend,- die met zijn servet haastig raderbij kwam en de scherven van de grond raapte. „Een ander glas en een nieuwe fles, cber", bestelde hij glimlachend, ..Maar voor mijn rekening natuur lijk", zei de jongste haastig. Steensma dacht pa, Hij had genoeg gezien en gehoord, Hij voelde een dreigend gevaar, De ze mannen waren geen vrienden, de jongste, de ondergeschikste stond zo vreemd tegenover de hem toebedeelde vriendenrol, dat hij de werkelijke ver houding in een .ogenblik van onbe dachtzaamheid verraden had. Ir. Steensma keek op de grote klok, Het was bijna half twaalf. Vole tafel tjes waren reeds vqrlaten en de zigeu ners waren al vertrokken. Hij begreep, dat deze beide mannen hem niet meer uit het oog zouden verliezen. Als hier vóór het sluitingsuur de mannen van de heer Donker moesten verschijnen, werd het tijd om een waarschuwing te verzonden. De r Altorffer hield hem hoffe lijk z koker voor- „U is zo vriendelijk geweest mij de gehele avond vuur te verschaften", zei hij beleefd, „mag ik u als dank een sigaret aanbieden? 't Zijn Bulgaarse van speciale kwaliteit. Ik kan ze u leeomjnanderen". Hij hield de koker zö, dat de beide sigaretten in de linker helft haar de ingenieur gekeerd waren en Steensma Stak aarzelend zijn hand uit. Hy ging 'do beide naar hem toegekeerde siga retten voorbij en koos er een uit de grotere groep, waaruit hij de man zelf lind zien roken. Hij zag met voldoening zijn verden king bevestigd, toen hij de snelle blik opmerkte, die beide mannen een mo ment wisselden. Spelenderwijs schoof hij een Ogen blik later zijn nog gevuld glas zodanig over het damast, dat de voet precies een der zeshoeken bedekte, welke in regelmatige opvolging in het linnen waren geweven. Toen stond bij op en excuseerde zich een ogenblik om naar het toilet te gaan. De heer Schroder volgde onmiddel lijk zijn voorbeeld. „Ik houd u gezelschap", zei hy vro lijk. „Is het misschien achter in de zaal?" „Ik zai u voorgaan", zei Steensma beleefd. Terwijl hij met vlugge voeten over ct loper ging, wist hij zich terdege bewaakt en begreep hij hoe verstan dig het was geweest, dat hij tevoren zyn maatregelen had getroffen. Hij zou er geen gelegenheid meer voor hebben gekregen. De heer Schroder legde enige ogen blikken later met een royaal gebaar een kwartje op het lpdige schoteltje van de toiletbodiende. Steensma haalde een gulden tevoor schijn. „Het spijt mij, meneer", zei de be diende, „ik geloof, dat ik niet zal kun nen wisselen". „Kan ik misschien helpen?" vroeg de heer Schroder naar zijn portemon- naie tastend. „Dank u, mijnheer", antwoordde de ingenieur glimlachend. ..Het is gepast", zei hij tegen de be diende. De man keek hem een moment in liet gelaat. „Dank u zeer, mijnheer", zei hij zich dankbaar-verrast tonend. „Gaat u voor, meneer Schröder", zei Steensma bij een der tochtdeuren be leefd. „Neen, neen, geen sprake van, na u, mijnheer", haastte de ander zich te verzekeren en Steensma kreeg onwil lekeurig de indruk, dat hij een cipier achter zich had, die besloten wis hem geen moment uit het oog te verliezen Gevolgd door de heer Schröder kwam hij bij zijn tafeltje terug, zette zich weer op zijn plaats en Koex als in ge dachten naar zijn wijnglas Het pootje stond niet meer als een cirkel om de zeshoek. Het glas was tij dens zijn afwezigheid verschoven. Het was duidelijk, dat Iemand het naar zich toe gehaald had en even duidelijk, waarom dit gebeurd kon zijn. Steensma dacht snel na. Men had waarschijnlijk enkele druppels van een narcotisch vocht in zijn wyn laten val len. Nu de sigaret mislukt was, zou de wijn dezelfde dienst moeten verrich ten, Men wilde hem bedwelmen en het was niet moeilijk te raden, wat er daarna zou gebeuren. Hij zou slaap- dionlten met deze mannen in een auto gaan en naar een hem onbekende be stemming worden gereden. Hij keek opnieuw op de klok. Het was twintig minuten vóór twaalf. Een gevoel van onrust maakte zich van hem meester. Over twintig minuten zou deze zaal worden gesloten. Dan moest hij er uit. Zcuden Donkers mannen dan De heer Schröder brak de gang zij pel gedachten. „Ik heb mij bijzonder over onze ken nismaking verheugd, mijnheer Van Waardenburg", zei hij, glimlachend zijn glas heffend. „Ik zou gaarne een dronk aan de welvaart van deze mooie residentie willen wijden". Ook de jongste had zijn glas opge nomen en Steensma voelde de span ning, toen hun blikken de aarzeling van zijn hand bespeurden. Hij greep naar zijn glas. stiet het ter- zelfdertljd om en slaagde er in een natuurgetrouw kreetje van schrik le laten horen. Een kellner snelde toe. „Een ander glas!" riep Steensma. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4