Ook BF0 wenst herstel van Republiek Kort Bestek - Wetsontwerp Interim-Regeling voor West-lndie aangeboden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tussentijdse vleesbon Nieuwe wervingsactie voor onze Nationale Reserve Lagere school-vacanties op drie data? Dinsdag 8 Maart 1949 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna 74e Jaargang No. 10525 Bestuur in handen van Landsregent en Regeringsraad 1656 man in !«"*nnesie gesneuveld Vrachtauto in hinderlaag gelokt Twaalf Indonesiërs gedood Weerbericht Maar Nederland denkt er niet over Talrijke ministers op Benelux-conferentie Dr. Drees - Spaak - Dupong Overeenstemming over economische samenwerking West-Europa moet dollars sparen en verdienen Eind Maart begint de Tienlandenconferentie Finland houdt zich afzijdig Verbintenis tevens een mobilisatiebestemming Zal Kenneth Royall aftreden? Nederlands lunapark in Egypte draait weer Bouwbedrijven nemen in tweede week van Augustus vacantle Verrader en echtgenote voor 't Bijzondere Hof Chinese regering afgetreden *Er Weer room verkrijgbaar BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties Jutte rtjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten "impH mi juyipj iwji Naar het ANP verneemt, is heden het wetsontwerp interim-regeling voor Suriname en (ie Nederlandse Antillen voor advies aan de Staten aangeboden. Over de inhoud van deze interim-rege ling vernamen wjj de volgende bijzon derheden: Tot nu toe werd overeenkomstig art. 62 der grondwet het algemeen bestuur door de gouverneur uitgeoefend. Vol gens de nieuwe regeling zal de lands regering van Suriname en de Neder landse Antillen bestaan uit de Lands regent en de aan de Staten verant woordelijke Regeringsraad. In de nieu we landsregeling (welke in de plaats zal treden van de staatsregeling) is duidelijk aangegeven, dat ten aanzien van de verzorging van de inwendige aangelegenheden, de Landsregent op treedt als hoofd der landsregering. Het ontwerp gaat uit van de gedach te, dat een gelijksoortige verhouding bestaat tussen de Koning en de minis ters in Suriname en de Nederlandse Antillen zal bestaan tussen de verte genwoordiger des Konings en de leden van de Regeringsraad. Alleen ten aan zien yan de belangen van het Konink rijk worden aan de Landsregent in een afzonderlijke afdeling bevoegdhe den toegekend als Orgaan van het Ko ninkrijk. Slechts voor die werkzaam heden zal hij 's Konings aanwijzingen in acht hebben te nemen. Deze werkzaamheden zijn: de af kondiging. de uitvoering en de zorg voor de naleving van wetten, algemene maatregelen van bestuur en verdragen, zomede schorsing van landsverordenin- gens wegens strijd met een hogere re geling of met het algemeen belang van het Koninkrijk. Voor de Nederlandse Antillen zal de wijziging in de positie van de Landsregent nog belangrijker kunnen zijn, omdat krachtens de inte rim-regeling bij algemene maatregel van bestuur zelfstandigheid zal worden verleend aan de eilanden Aruba en Curagao, hetgeen met zich mee zal brengen besnoeing van de bevoegdheid van de landsregering (dus van lands regent en regeringsraad met betrek king tot de verzorging van de eigen belangen van die eilanden). Bij de be sprekingen, die minister Van Schaik op Curagao en Aruba voerde, is geble ken, hoezeer het op prijs gesteld zou worden, als bij de behandeling van het ontwerp interim-regeling kennis geno men zou kunnen worden van het ont- werp-algemene maatregel van bestuur betreffende toekenning van zekere zelfstandigheid van Aruba en Caragao. Het ligt in de bedoeling van de re gering aan deze wp"s te voldoe". Bovendien zal de Koning een Staats raad In buitengewone dienst voor Su riname en voor de Nederlandse Antillen benoemen na gepleegd overleg met de Naar de Volkskrant meldt zijn met inbegrip van de verliezen welke op 5 Maart werden gepubliceerd in Indo nesië in totaal 1656 man gesneuveld. De grootste verliezen leden onze strijd krachten in de perioden tussen de twee politionele acties. De verliezen zijn als volgt verdeeld: landmacht 1021, marine 149 en Kon. Ned. Ind. leger 486. In de periode tus sen de politionele acties (lopende van 5 Aug. 1947 tot en met 18 Dec. 1948) waren de verliezen resp. 496, 38 en 118 man. Toen een vrachtauto van de gouver- nements-rubberonderneming Buaran Blimbing nabij Karanganjar in een hinderlaag reed, werden 12 Indonesiërs gedood door een bende, die de auto uit alle richtingen beschoot. Onder de gedoden waren zeven leden van de ondernemingswacht en 5 ondernemings arbeiders. Een employé slaagde er in te ontkomen en waarschuwde een mi litaire post, die twee brencarriers uit zond. De bende bleek evenwel verdwe nen te zijn. De truck ging verloren. Indonr sische kwestie Woensdag in de Veiligheidsraad Woensdagavond, 21 uur Nederlandse tijd, zal in de Veiligheidsraad een be gin gemaakt worden met de behande ling van de Indonesische kwestie. Verwachting tot hedenavond. Ma tige wind tussen Oost en Zuid. Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar enige lichte sneeuw. In de ochtend lichte vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. betrokken landsregering. In de Raad I van State kan hierdoor de zienswijze van die gebiedsdelen tot haar recht komen. Vervolgens wordt ten aanzien van ontwerpen van wetten, algemene maatregelen van bestuur, verdragen of andere overeenkomsten met een vreem- de mogendheid of een internationale organisatie de betrokken landsregering in de gelegenheid gesteld van raad te dienen. Verkiezingen De hierboven aangegeven afwijkingen van de grondwet brengen met zich mede, dat de interim-regering alleen kan tot stand komen krachtens het nieuwe artikel 210 van de grondwet. Het ontwerp interim-regeling moet dus met een tweederde meerderheid in de Staten-Generaal worden aangenomen. Oj 17 Maart zullen, zoals bekend, op de Nederlandse Antillen verkiezingen worden gehouden. Het ligt dus voor de hand, dat hier de nieuwgekozen staten ever het ontwerp advies zullen uit brengen. Aangezien echter in Suriname de verkiezingen waarschijnlijk eerst eind Mei zullen worden gehouden, zul len de oude staten van Suriname ad vies uitbrengen. De regering acht het gewenst, dat beide Statencolleges vóór 1 Mei hun adviezen hebben uitge bracht. De ^gevel van het in het gehele land bekende Secretarishuisje in de Murenhuizen te Amersfoort zal binnenkort worden gerestaureerd. Rijk, Provincie, Gemeente en Mo numentenzorg dragen bij in de kosten der restauratie, die op 50.000 gulden zijn begroot. Het huisje, dat dateert uit de 16e eeuw, is gebouwd in een stijl welke een overgang vormt van barok naar rococo en vormt een unicum in Nederland. De V.N.-commissie voor Indonesië heeft aan de Veiligheidsraad een rap port gezonden, dat o.m. de brief van Sukarno aan Dr. Beel bevat, waarvan wfl gisteren reeds melding maakten. Voorts is hierin opgenomen het rap port van de Republikeinse delegatie betreffende de besprekingen met de Republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets en de contactcommissie van de Bijeenkomst Federaal Overleg. Dit Republikeinse rapport geeft een overzicht van de besprekingen met ge noemde personen en zegt, dat dr. Koets in de verduidelijkingen op de Neder landse uitnodiging o.m. de verklaring gaf, dat het Nederlandse leger gerepa trieerd zal worden al naar gelang transport beschikbaar is. Dr. Koets verklaarde volgens het rapport, dat herstel van de Republiek en terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja thans onmogelijk is. Naar wij vernemen, zal de ministe riële Benelux-conferentie te 's-Gra- venhage, welke Donderdagmorgen ~a.s. om 10 uur v.m. wordt geopend, worden gehouden in het gebouw van de Eer ste Kamer. Deze conferentie zal door de volgen de Nederlandse ministers worden bij gewoond: de minister-president, dr. W. Drees; de ministers voor Economische Zaken, prof. dr. J. R. v. d. Brink; de minister van Sociale Zaken mi' A M. Joekes; de minister van Financien, prof. mr. P. Lieftinck; de minister van Landbouw, S. L. Mansholt; de minister voor Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen; de minister voor Bui tenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, en de minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. Aan de conferentie zullen voorts ver schillende deskundigen deelnemen. België zal vertegenwoordigd worden door premier Spaak en de ministers Moens de Fernig, Eyskens, Orban, Duvieusart, de Groote, Trocht, v. Acker en Behogne. Luxemburg zendt o.a. zijn eerste minister Dupong en Joseph Bech. Gisteravond is minister Stikker per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd na een verblijf van enige dagen in Parijs, waar hij besprekingen heeft bijge woond van de Consultatieve Raad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. De besprekin gen hebben naar de minister ver klaarde een gunstig verloop gehad. Er is een volledige overeenstemming bereikt. Minister Stikker noemde de conferentie een goede voorbereiding voor de besprekingen van de Benelux- landen, die deze week worden gehou den. Naar aanleiding van het plan-Cripps deelde hij nog mede, dat op de bijeen komst te Parijs een resolutie is aan genomen, die voor Nederland zeer gunstig is te noemen. Over enkele da gen zal het resultaat der besprekingen bekend worden gemaakt. TSJIANG BLIJFT IN CHINA Tsjang Kai Sjek heeft het „beleefd ultimatum van de Chinese regering om China te verlaten, afgewezen, al dus wordt in gewoonlijk betrouwbare kringen te Nanking verklaard. Het Republikeinse rapport zegt be treffende de bespreking op Bangka met de contactcommissie van de BFO, dat deze bespreking tot gevolg had, dat de BFO de noodzakelijkheid inzag van herstel van de Republiek en haar regering, in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad, als conditio sine qua non voor het nemen van competente beslissingen als een Republikeinse regering met betrek king tot het deelnemen aan de Ronde- Tafel-conferentie. Ook werd ingezien dat eventuele deelneming van de Re publiek Indonesia aan de Ronde Tafel conferentie niet zal vooruitlopen op de positie van de V.N.-commissie in over eenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad. Men verwacht, dat de Westeuropese Economische Kabinetsraad zijn reeks bijeenkomsten zal besluiten met een plan voor het economische herstel, dat de volgende punten zal omvatten: 1. Financiële stabiliteit in West-Euro pa in 1949; 2. Projecten tot het besparen en verdienen van dollars, in het bij zonder door een jrotere uitvoer naar de Ver. Staten; 3. Een vergrote landbouw productie en ontwikkeling van de toe risten-industrie; 4. Coördinatie van de Nationale investeringspolitiek. Mr. Averell Harriman, de speciale gezant voor het plan Marshall in Euro pa, zal aan de besprekingen gaan deel nemen, voordat de economische „kabi netsraad" uiteengaat. De iets ruimere aanvoer van slacht vee maakt het mogelijk tussentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wij zen. Dienovereenkomstig geeft bon 024 algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldigheidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschuivin gen in de aanvoer bevatten de slagers- i voorraden naar verhouding grote hoe- veelheden spek en vet varkensvlees. Het publiek zal in het bijzonder voor bovengenoemde bon genoegen moeten nemen met de vleessoorten, welke de slager op het moment van aankoop :n voorraad heeft. Onafhankelijk van deze tussentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijds groepen geldt, zullen in de bonnenlijst van Donderdag 10 Maart voor de leef tijdsgroepen a en b weer bonnen voor 400 gram vlees worden aangewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leeftijds groepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. De vijf landen van de Westerse Unie hebben gisteren uitnodigingen gezon den aan Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire tot bijwoning van een tienlandenconferentie te Londen over de oprichting van een Raad van Europa. Als datum voor de conferentie is 28 Maart voorgesteld. De Finse premier, Karl Fagerholm, heeft in een rede, die door radio Stock holm werd uitgezonden verklaard, dat „Finland niet het voornemen heeft zich hetzij bij het Atlantisch pact, hetzij bij een Scandinavisch pact aan te sluiten. De radio voegde er aan toe, dat Fa gerholm de jongste beschuldigingen in de Sowjet-pers, dat Finland in onder handeling was getreden met de Weste lijke mogendheden heeft tegengespro ken. Nu de besprekingen van de generale staven van de West-Europese Landen beëindigd zün, heeft de generale staf van het Nederlandse leger nieuwe richtlijnen vastgesteld voor de wer ving van de manschappen voor de Na tionale Reserve. In de eerste plaats kunnen alle man nen van de lichting 1935 en ouder toe treden soldaten zowel als dienstplich tig kader en reserve-officieren. Verder soldaten van de lichtingen 1936 tot en met 1940. Officieren en onderofficie ren zullen, behoudens een nader te be oordelen bijzonder geval, niet opge nomen kunnen worden. Behoorden deze mensen echter tot de luchtdoel artillerie of tot het 3e reg. Genietroe pen (zoeklichten), dan is toetreden wel mogelijk. In ieder geval hebben allen, die zich verbinden aan de Nationale Reserve, hier tevens hun mobilisatiebestemming. Dat houdt dus in dat zij niet opgeroe pen zullen worden als gewoon dienst plichtige. Dit geldt ook voor de lichtingen 1941 tot en met 1944 (de buitengewoon dienstplichtigen) waarvan er sommigen thans opgeroepen worden. Ten spoe digste dienen de gemeentebesturen voor hen vrijstelling aan te vragen. Over deze aangelegenheid zullen, naar wij vernemen, binnenkort aan vullende bepalingen vanwege het in stituut wettig gezag bekend gemaakt worden. Tot de reserve kunnen verder toe treden alle verdere buitengewoon dienstplichtigen en alle niet dienst plichtigen, zoals de afgekeurden en zij die wegens broederdienst vrijstelling kregen. Ook zij dienen er rekening mee te houden, dat een herkeuring niet onmogelijk is en dat vrijstelling wegens broederdienst niet altijd meer gegeven zal kunnen worden. De Na tionale Reserve biedt ook hun de kans om zich hieraan te onttrekken. De manschappen van de reserve zul len in de regel dicht bij huis blijven zodat zij hun dagelijkse werk kunnen blijven verrichten. Zij moeten slechts enkele uren oefenen. In totaal 200 uur per jaar. Zij, die tpetreden tot de Na tionale Reserve kunnen opklimmen in rang. Oorlogsvrijwilligers kunnen dienst doen als instructeur, waarvoor zij 3 gulden per uur ontvangen. Ove rigens zullen oorlogsvrijwilligers geen verbintenis kunnen aangaan, omdat de regering hen beschikbaar wil hou den voor een ander doel. Voorts is nog medegedeeld, dat er oefenverbanden opgericht zullen wor den voor luchtdoelartillerie. Om zowel infanterie als luchtdoelartillerie mo biel te maken, wil men auto's en mo toren huren van burgers, bij voorkeur met de eigenaars als chauffeur. Volgens mededeling uit kringen, die in nauw contact staan met president Truman, zou Kenneth Royall, de mi nister van het leger der V.S., binnen de komende tien a twintig dagen af treden. Een opvolger voor Royall zou nog niet gekozen zijn. NIEUWE FABRIEK VOOR EXPERIMENTEN MET ATOOMENERGIE IN V.S. De V.S. bereiden de bouw voor van een geweldige fabriek, bestemd voor nieuwe experimenten met atoomenergie aldus de „News Chronicle" in een be richt uit Washington. „Dit station zal „ergens in het Mid den-Westen" worden gebouwd en het is waarschijnlijk, dat het 300 000 tot 400 000 acres zal beslaan". De Verenigde Amusementsbedrijven zijn hun exploitatie in Egypte weer be gonnen. Op het ogenblik'is een deel der inrichtingen in bedrijf als lunapark bij een tentoonstelling, die in Kairo wordt gehouden. Ongeveer 15 Maart zullen de andere bedrijven in werking komen op een tweede, eveneens te Kairo te hou den lunapark. De moeilijkheden, die de oorzaak waren van het stilleggen der exploitatie, zouden thans volkomen zijn opgelost. De Nederlandse Amusements bedrijven mogen zich in een grote be langstelling verheugen. Het centraal werkcomité vacantie onder welks leiding eind 1948 het con gres inzake vacantiespreiding werd ge houden, deelt mede, dat thans de in stemming is verworven van de voor naamste bij het lager onderwijs betrok ken organisaties en instellingen om met hun steun in 1949 tot een spreiding te komen. Naar bekend is, is de vacan- tietijd der kinderen een maatstaf voor die der ouders. Een oproep aan de ge meente- en schoolbesturen der grotere gemeenten is verzonden, waarin een indeling is aanbevolen waarbij in een deel dier gemeenten de lagere school- vacanties op 16 Juli, in een ander deel op 23 Juli en in een derde deel op 30 Juli beginnen. Daarbij aansluitend hebben door be middeling van de Stichting van de Arbeid de bij de bouwvakken betrok ken groepen besloten om, in voorberei ding van een nadere vaste regeling, dit jaar reeds de traditionele eerste week van Augustus als collectieve vacantieweek op te heffen, deze naar de tweede week van Augustus te ver leggen, doch dispensatie te verlenen voor de bedrijven die zich bij de schoolspreiding wensen aan te passen. De metaalnijverheid verwacht een overeenkomstige sprriding eveneens toe te passen Er zal verder een campagne gevoerd worden om ertoe bij te dragen dat zij, die geen schoolgaande kinderen heb ben, hun vacantie vóór half Juli of na half A.gustus vast stellen. Het Bijzonder Hof te Amsterdam heeft gisteren een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van de zaak tegen de letterkundige F. K. Hem worden talrijke verraadzaken ten laste gelegd. Verdachte, nu tengevolge van enkele hersenbloedingen een menselijk wrak, werd op een brancard de rechts zaal binnengedragen. Hij wist zich tij dens de oorlogsjaren van een door een gevluchte Jood opengekomen plaats in de directie van de uitgeverij Streng- holt te verzekeren. Hij heeft via de NSB bij de Duitsers erop aangedron gen om door een bombardement van de Beerse Overlaat een deel van Brabant onder water te laten lopen. Een Duits Joodse emigrant, die hem f 25.000 had geleend, liet hij door de SD arresteren. Optreden tegen andere Joden, had waar schijnlijk hun ondergang tot gevolg. Een poging om de uitgever Giltay in de val te lokken mislukte. De advocaat-fiscaal, mr. Keune, achtte verraad volledig bewezen, noemde de verdachte een buitengewoon gevaar voor de maatschappij en eiste tegen hem 20 jaar gevangenisstraf en ontzet ting uit de rechten. De verdediger, dr. mr. W. Schuur- mans, verzocht een nader geestelijk en lichamelijk onderzoek bij verdachte. Daarna stond ook de echtgenote van K. terecht. Zij pleegde op aandringen van haar man het eigenlijke veiTaad. Dit werd door haar niet ontkend. Zij had de indruk dat het was voor een goed doel. De zaak is voor vérder getuigenver hoor voor onbepaalde tijd uitgesteld. De regering van dr. Soen Fo is afge treden. President Li Tsóeng Jen heeft het ontslag aanvaard. Dr. Soen Fo stelde 20 December een regering samen, waarvan men meende, dat zij het sterkste oorlogskabinet zou zijn, dat China tot dusverre had gehad. Het parlement had veel critiek op de regering. ff Wu het proces-Kravchenko ten ein de loopt spreken de journalisten in Parijs al een aardig mondje Rus sisch. Het is helaas nogal eenzijdig. Want de Russen zijn niet vleiend voor elkaar! De gebruikelijke aanspreektitel der heren is Pridatil oftewel verrader. Deze bezigen zij wanneer ze elkaar in alle rust toeknikken. Wordt de toon enigermate heftig, dan begroeten ze hun tegenstander met Pianitza: dron- kenlap. President Durkheim heeft er maar van afgezien voor deze bejege ningen waarschuwingen uit te delen. Zelfs voor Canalia (canaille) hamert hij niet meer. Hij trekt alleen even met de neus. Maar Nigodiai, Gadina en Svolotch maakt hem kwaad. Hij kan niet toelaten, dat men zwerver zegt, of smeerlap of stuk vuil. En toen hij van zijn tolk vernam, dat de titel Soukins- sin „zoon van een hond" betekent, dwong hij de getuige, die zich dit had laten ontvallen, tot een correctie. „Laat ik mijn geachte tegenstander dan maargewoon een vieze kikker noe men" was het antwoord. Een dokter in Paterson (New York) heeft twee vrouwelijke cliënten. Beiden heten Victoria Mongiardo, wonen in dezelf de straat, gingen op dezelfde dag naar het hospitaal, waar zij in dezelfde zaal terecht kwamen. Ze kregen op dezelf de dag een baby. De dokter kreeg grij ze haren. >f- |~\e Congresbibliptheek in Washing ton heeft, behalve 1500 andere boeken ook de Bijbel op gramofoonpla- ten doen vastleggen. Het werden 135 dubbelzijdige platen en wie ze horen wil moet er 64 uur voor gaan zitten. Te Pescara (Italië) werd de 49-jari- ge Vencenzo Filoteo dood op een een- iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii.'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii zame boerderij gevonden. Bij zijn be grafenis, 48 uur later, richtte hij zich in de doodkist op en viel flauw bij het zien van doodkist en kaarsen. Sommi ge treurenden vluchtten in paniek. La ter op de dag zat hij met flinke honger aan zijn begrafenismaal. Filoteo zei gedroomd te hebben, dat hij door een mooie tuin naar het paradijs ging doch dat een onbekende hem de toegang ontzegde. De schepper van de Volks wagen, ir. Porsche, heeft een luxe sportwagen ontworpen, welke te Salz- burg zal worden gefabriceerd. De kar zal 140 km per uur lopen en slechts 7,2 liter benzine gebruiken op 100 km (één op dertien). Het is een twoseater, de carosserie wordt gebouwd van een aluminium-alliage. Alles stroomlijn. die sr Myn vriend' de krijgsman Duymaer van Twist zal zich persoonlijk belasten met het com mando over de sectie-priksleeën van de Nationale Reserve. Gij lieden kunt rustig gaan slapen. zwerft een blonde man met springerig haar door Nederland, diamanten te koop heeft. Hij "kt Engels, vraagt 2800 gulden voor een edelsteen en.maakte ze zelf. Spiegelglas. Dit jaar bestaat Rhoon 750 jaar; het hele dorp gaat mee in de optocht, q De Goethevereniging is gesowjetiseerd; Duitse vereerders hebben geprotesteerd. Voor de eer ste keer sinds het bestaan van de luchtbrug hebben de Russen (na Wes telijk protest) een voorgenomen lucht- oefening in de corridors afgelast. Intre de van het soepele tijdperk, Dit jaar gaat een groep Europese brouwers op bezoek in Amerika. Om ze daar de kunst af te kijken. ff- jDonderdag komen de 1000 leden van de opperste Sowjet in het Kremlin bijeen om de begroting aan te nemen. In Eindhoven komt een standbeeld van dr. Philips; de gemeen te voteerde een kwart ton; de rest wordt gecollecteerd. Engelse matro zen oefenen zich in het zwemmen tus sen de ijsschotsen van de Poolzee. Maar ze hebben warme badpakken aan. Frankrijk heeft voor 500 mil- lioen francs 62 reusachtige legertrans- portvliegtuigen gebouwd. Nu worden ze weer afgebroken. Want als ze in de lucht zijn barsten ze uit elkaar. En da's onpractisch. In October komt Jeanne d' Are getechnicolord in de Nederlandse bioscopen; 2 uur en 25 mi nuten Ingrid Bergmannt- De Amerika nen breken de zalen ai. Jeremia1 Blom heeft door inspuitingen met roze- bottelsap een nieuw soort bunzings ge fokt. Zijn uitvinding betekent een ca- tastrophe voor de parfumindustrie. Tot dusverre bestaat in ons land een algemeen verbod tot het bereiden en afleveren van room. Thans zijn even wel de beperkende bepalingen inge trokken, zodat room bereid uit volle melk (koffieroom met ten r-inste 20 vet en slagroom met ten minste 40 evenals voor de oorlog weer vrij ver krijgbaar zal zijn. Ook het verbod tot verwerking van room in ijs, z.g. ijs- compositie of ijsmix is ingetrokken. De beschikbaarstelling van room is mogelijk geworden door de gunstige melkpositie. Door deze maatregel kan een einde komen aan het ongewenste verwerken van boter tot „room". Per auto naar Holland— Belgie De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op, dat ontheffing van het Zondags rijverbod voor Zondag 13 Maart, niet, zoals vele automobilisten schijnen te denken, door de verkeersbonden kan worden verleend. Deze ontheffing wordt door de R.V.I.'s in de verschillende provincies na mondelinge of schriftelijke aanvrage verleend op vertoon van een plaatsbe wijs voor de wedstrijd Holland-Belgie. De vrijstelling geldt uitdrukkelijk slechts voor de route van de woonplaats naar het Olympisch Stadion en terug. BONDSELFTAL—ENGELAND B (PROFS) VOOR LIEFDADIGHEIDS INSTELLINGEN Op Woensdag 18 Mei a.s., te zeven uur wordt in het Olympisch Stadion te Amsterdam de wedstrijd Bondselftal— Engeland B (profs) gespeeld. De opbrengst komt geheel ten bate van de Niwin en enkele andere lief dadigheidsinstellingen, w.o. het Neder landse Rode Kruis. De toegangsprijzen zijn gelijk aan die, welke voor inter landwedstrijden gelden. DR. VAN MOOK IN NEW YORK x Dr. Van Mook is Maandag per vlieg tuig uit Londen in New York aangeko men. Hij zal ongeveer 5 weken in de Verenigde Staten verblijven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1