Weer drie jaar geëist tegen de groot-industrieel Menten Hechte band tussen Westerse vakbonden Rusland laat Zweden tanden zien Olaf Aschberg is weer op reis Het programma der kampioenscompetitie •Residentie Mr. Korienhorst (Tweede Kamer-Voorzitter) biedt verdachie gratis bijstand aan Gecompliceerde zaak met duistere facetten Was Uw wol veilig in KRISTAL VITA VONK BIRD'S EYE WINTERZON President Auriol roept op tot eenheid Er kwam een scherpe nota Belg Rogiers winnaar van de Ronde 1948 Lijk van vermiste jager gevonden Het Radioprogramma Pim, Pam en Pom en hef Afrikaanse avontuur De advocaat-fiscaal aan het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. J. Besier, heeft gistermiddag tegen de groot-industrieel Menten uit Aerden- hout bevestiging van de verstek-senten tie geëist, die een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest in hield. Tijdens de zitting van gisteren bracht de verdediging van de groot-industrieel een van haar sterkste getuigen naar voren. Het was de 46-jarige antiquair Joseph Stiglitz te Tel Aviv, die ver klaarde zijn leven aan Menten te dan ken te hebben. Op de vraag van de president waar de kostbaarheden zijn, die Menten nog aan Stiglitz schuldig is, verklaarde de verdachte: „Een gedeelte is gestolen, een ander deel is in Frankrijk." President: „Bij uw broer?" Menten: „Ja, gelukkig wel. Daar zijn ze voor Stiglitz bewaard en beter dan hier, want hier waren ze zeker verdwenen, net als de rest". Na deze woorden klaterde een ap plaus op uit de publieke tribune, die daarop onmiddellijk werd ontruimd. Inmiddels ging Menten verder: „Ik weet waar de gestolen goederen zijn, doch zal het hier niet zeggen want dat zou de president niet aangenaam zijn." President: „Zegt u het!" Mr. Kortenhorst (voorzitter van de Tweede Kamer en verdediger van Menten): „Neen, niet hier» dat behoort niet voor dit hof'. De wijze, waarop in dit proces Men ten tegen sommige getuigen en som mige getuigen onderling tegen elkan der tekeer gingen, deed de advocaat fiscaal mr. J. Besier aan het proces- Kravchenko denken. Dat Menten vier advocaten, w.o. mr. Kortenhorst, nam, schreef mr. Besier toe aan het nog steeds grote vermogen van verdachte en zijn idee met. geld alles te kunnen bereiken. In het Nederland van 1945 was misschien veel mogelijk, maar goddank is het recht nog niet te koop, aldus de advocaat-fiscaal. Spr. deelde mede, dat Menten allerlei lieden er van verdenkt, dat zij gedeeld hebben in de opbrengst van de bij hem ge pleegde diefstal van 3miilioen, t.w. de procureur-fiscaal, mr. Sikkel; u, mijnheer de president; de raadsheer, mr. Vliegen; de raadsheer commissaris mr. Rohling; de Bloemendaalse inspec teur van politie Van Sonsbeek; het vroegere hoofd van de PRA te Velsen, mr. Engels; uw ambtgenoot; de presi dent mr. Van Sehaeck Mathon en on dergetekende. Mijnheer de president, hiervoor is maar één appreciatie moge lijk: het kan niet zotter." Mr. Besier ging tenslotte uitvoerig in op de tenlastelegging. Hij is van me ning, dat Mentens dienst bij de oor logsmisdadiger Schöngardt niet als staatsdienst, doch als krijgsdienst be hoort te worden gequalificeerd. Hij nam wel aan, dat Menten noch Pools noch Russisch kent en dat zijn aan stelling als tolk in feite een dekman tel was voor zijn eigenlijke functie: deskundige voor het plunderen van Poolse kunstschatten. Mr. Kortenhorst pleit Na het requisitoir van de advocaat fiscaal nam mr. L. G. Kortenhorst als eerste en oudste verdediger het woord. De raadsman verzette zich met kracht tegen de bewering van de advocaat fiscaal, dat „Menten zich vier advoca ten heeft gekocht". „Op dit niveau wens ik met de advocaat-fiscaal niet te debatteren", zei mr. Kortenhorst. „Met grote kracht moet ik hiertegen protesteren" vervolgde de verdediger, „en verder wil ik opmerken, dat het volkomen onnodig was om in het re quisitoir mijn functie in het openbare leven aan te duiden. Wanneer cliënten, die in een geruchtmakende zaak ver wikkeld zijn, nu bij mij komen voor rechtskundige bijstand, kan ik u ver zekeren, dat ik weiger voor hen op te treden. Toen de heer Menten evenwel bjj mij kwam, had ik de functie van I0S0 35 ct per pal< Tweede Kamer-voorzitter nog niet aan vaard. Wat de geldelijke zijde betreft, hier over wil ik slechts weinig zeggen. Al leen dit: als ik in deze zaak pro deo had moeten optreden, had ik dit zeer zeker ook gedaan. Nog sterker: als Menten er prijs op stelt wil ik verkla ren, dat ik in zijn zaak alsnog pro deo bijstand wil verlenen en het hono rarium beschikbaar wil stellen voor een goed doel. De advocaat-fiscaal heeft gezegd, dat in Nederland het recht niet te koop is, maar laat ik daaraan toe voegen, dat ook de advocaten in dit land gelukkig niet te koop zijn". Mr. Kortenhorst wees er vervolgens op, dat op de achtergrond van deze zaak geen spook staat, maar een reële tegenstander, die zich achter Menten wil verschuilen. „Niet voor niets is er voor mijn cliënt aanleiding in de ex- consul honorair, De Bruin, een kwade genius te zien". Sensationeel aanbod Na er op gewezen te hebben, dat van Mentens bezittingen voor millioenen gestolen is (onder het oog van de Bloe mendaalse politie) deed de raadsman mededeling van een sensationeel aan bod, dat hem dezer dagen was ge daan. Iemand had de verdediging voor de som van 30.000 gulden een dossier aangeboden, waaruit zou komen vast te staan, dat Menten volkomen vrijuit gaat en getuige De Bruin volledig ont maskerd wordt. Op dit aanbod is de verdediging niet ingegaan. Advocaat-fiscaal: „Dat is jammer, ik had wel willen weten waar dat aan bod vandaan kwam". Ten aanzien van de dagvaarding be perkte deze verdediger er zich toe op te merken, dat hij niet geloofde, dat Menten zich aan de tenlastegelegde feiten heeft schuldig gemaakt. Tegen de rechter-commissaris heeft mr. Kor tenhorst indertijd gezegd: „Toont u mij aan, dat Menten mij heeft belogen, dan zal ik de verdediging neerleggen. „Maar de rechter-commissaris" aldus pleiter „heeft dit nimmer kunnen aan tonen". Het verzoek van de raadsman om onmiddellijke invrijheidstelling werd door het Hof afgewezen. KONINGIN JULIANA BESCHERMVROUWE VAN DE VER. HELDEN DER ZEEFONDS Nadat prinses Wilhelmina de wens te kennen had gegeven zich te zullen te rugtrekken als beschermvrouwe van de vereniging Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", heeft het koningin Juliana be haagd het beschermvrouwschap van deze vereniging op zich te nemen. Conferentie te Bournemouih gesloten De vakverenigingsleiders van Europa en de V.S., die te Boumemouth bijeen zijn als vertegenwoordigers van de in ternationale vakverenigingssecretaria ten, hebben gisteren besloten de aange sloten verenigingen te adviseren, te bre ken met de Wereldbond van Vakver enigingen (WFTU), die thans onder communistische leiding staat. Mark Hewitson, Brits parlementslid vertegenwoordiger van de Algemene Fabrieksarbeidersbond, is benoemd tot voorzitter van de internationale com missie, die werd opgericht om het werk der verschillende vakverenigingssecre tariaten te coördineren en de Neder lander M. C. Bolle, secretaris van de „Internationale van Overheidsperso neel" tot secretaris. De internationale coördinerende com missie, die een machtig lichaam kan v/orden, aldus Reuter, wanneer de De- sturen der verschillende internationale vakverenigingssecretariaten hun goed keuring hebben gegeven, zal zich aller eerst op de volgende taken concen treren: 1. het opstellen van aanbevelin gen voor actie ter versterking van het werk der internationale vakverepi- gingssecretariaten bij intergouverne mentele organisaties als het interna tionaal arbeidsbureau (I.L.O.) en dc Unesco. 2. Het toetreden van de Duitse vakverenigingen tot het volledige werk van de I.T.S. vergemakkelijken. Over een dergelijke samenwerking werd men het op de zitting van gisteren al gemeen eens. 3. Onderzoek van de we gen om de houding van de I.T.S. ten aanzien van de algemene positie der vakverenigingen in de wereld bekend te maken. President Vincent Auriol heeft op een bijeenkomst van de provinciale pers gepleit voor de „eenheid van alle Fransen" en verklaard, dat Frankrijk niet geïsoleerd en ongewapend kan blijven, terwijl anderen gewapende gtoepen vormen. Hij deed een beroep op de pers het land „een verdeling van de Franse bevolking in hen, die vi ede willen, en hen, die naar verluidt oorlog wensen" te helpen vermijden. Frankrijk zal nooit iets anders dan verdragen van uitsluitend defensieve aard ondertekenen overeenkomstig de beginselen en in het kader van het handvest der V.N., aldus Auriol. Frankrijk gelooft niet in de onvermij delijkheid van de oorlog, doch met een nog gewapende wereld, de geallieerden van gisteren verdeeld en de organisa tie der V.N, verlamd door wantrouwen en vrees zal de bevolking van Frank rijk het haar leiders nooit vergeven, indien zij blind, geïsoleerd en passief staan, zo voegde hij er aan toe. (Van onze correspondent te Stockholm) Weinige ogenblikken, nadat de cor respondent van Associated Press te Oslo het bericht de wereld in had ge stuurd, dat hem een hoge Zweedse re- gerings-functionaris te kennen had ge geven, dat Zweden na enige tijd toch bereid zal zijn deel te nemen aan de Atlantische Unie, overhandigden de Russen te Stockholm een nota, waarin in uiterst scherpe bewoordingen werd geprotesteerd tegen de „daden van ge weld", die de Zweedse autoriteiten zouden toepassen, om Balten, die naar hun vaderland terug willen keren, van hun voornemen te weerhouden. In de nota wordt dan o.m. gewag gemaakt van een verklaring van een gerepatri eerde Est, Maurans, dat in Zweden vele landgenoten van hem wonen, die dolgraag naar hun vaderland zouden willen terugkeren, maar dat angst voor de politie hen van hun voornemen weerhoudt. De nota eindigt met de waarschuwing, dat de Socialistische Sowjet-Republiek deze achtervolgingen van burgers der Sowjetunie niet kan tolereren. De Zweden hebben' zich over deze nota niet bepaald druk gemaakt. On middellijk na het bekend worden deel de minister-president Erlander mede, dat iedere in Zweden woonachtige Balt „vrijheid van beweging" heeft. De op sensatie beluste pers vloog op de in de nota genoemde „feiten" af, maar kon niets ontdekken, dat ten nadele van Zweden zou spreken. Nu zal men zich echter afvragen: waarom deze klap in het water? Het valt op, dat de nota juist na het boven aangehaalde bericht van Associa ted Press werd overhandigd en dat de Russen tegen de diplomatieke gewoonte in de inhoud van de nota aan de pers doorgaven, nadat was gebleken, dat het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken te beleefd was, om de Russische klachten te doen publiceren. De Russen hadden er dus belang bij Bedenk, dat uit een onvol» doend verzorgde kinder- hoest een zwakke borst en asthmatisclie aanleg kunnen overbleven. Neem geen risi co, bestryd kinderhoest on middellijk met de heerlik ver- zachtende, slijmoplossende: .AKKER*» Op 27 Maart V.S. V.—Heerenveen Het programma voor de kampioen schapscompetitie van de K.N.V.B. ziet er als volgt uit: 26 Maart: SVV AGOVV. 27 Maart: VSV—Heeren veen; kamp. district IVNOAD .(even tueel). 3 Aprii: NOADVSV; Hee renveenkamp. district IV. 10 April: AGOVVHeerenveen; VSVNOAD; kampioen district IVSVV. 17 April: SSVVSV. 18 April: Heerenveen AGOVV; kampioen district IV-rNOAD (eventueel). 24 April: NOADkam pioen district IV; AGOVV—VSV. 30 April: HeerenveenSVV. 1 Mei: NOADAGOVV; VSVkampioen dis trict IV. 7 Mei: SVV—NOAD. 3 Mei: kampioen district IVHeerenveen; VSV—AGOVV. 15 Mei AGÓVV SVV; kamp. district IV—VSV; NOAD Heerenveen. 22 Mei: Heerenveen VSV; NOAD—SVV; AGOVV—kamp. Eerst thans, nu de tweede Ronde van Nederland voor de deur staat, is het definitieve eindklassement van de Ronde van Nederland 1948 bekend. Als' gevolg van het besluit van de U.C 1 heeft de N.W.U. besloten ae gehele tweede etappe (Groningen-Enschede), waarin een zestal renners een verkeer de weg insloeg, te laten vervallen. Het définitieve klassement ziet er thans als volgt uit: 1 Rogiers (Belgie); 2 Goldschmidt (Luxemburg); 3 De Korver; 4 Vooren; 5 Van Beek; 5 De Ruyter; 7 Loos; 8 Kirchen (Luxem burg); 9 Bakker: 10 Motké. district IV. 26 Mei: Kamp. dis tri cl IV—AGOVV; VSV—SVV; Heerenveen —NOAD. 28 Mei; SVVkamp. dis trict IV 4 Juni; SVVHeerenveen. 6 Juni AGOVV—NOAD. 12 Juni: Kampioen district IVNOAD (even tueel). Wat betreft.de door de kampioen van district IV op 27 Maart dan wel 18 April of' 12 Juni tegen NOAD te spelen wedstrijd bestaat nog geen zekerheid. De datum, kan pas vastgesteld worden wanneer bekend is welke club 't kam pioenschap in deze afdeling behaald heeft, terwijl ook de dag, waarop dit is geschied, van invloed kan zijn: er moet immeré rekening gehouden wor den met de mogelijkheid van een be slissingswedstrijd tussen Limburgia en BW in deze afdeling. DE STRIJD IN BIRMA De Karens hebben Maymo bezet, een centrum van het Birmaanse leger bij Mandaly aldus een officieel commu niqué. dat te Rgngoon is uitgegeven. 34 Kilometer ten noorden van Manda- lay zou een strijd woeden. NIEUWE MUTATIE IN SOWJETUNIE De voorzitter van de ministerraad der Russische federale socialistische Sowjetrepubliek, Rodinof, is uit zijn ambt ontheven en vervangen door Tsjernoesof. Reuter tekent hierbij aan, dat de bovengenoemde republiek de grootste der Sowjetrepublieken is. GOEBITSJEF EN COPLON IN STAAT VAN BESCHULDIGING Judith Coplon beambte bij het. Ame rikaanse departement van Justitie, en Valentin Goebitsjef. Sowjetrussische functionaris bij de V.N., zijn door de grote jury op aanklacht van spionnage in staat van beschuldiging gesteld. Geheimzinnigste figuur in Russische politiek (Van onze speciale correspondent te Berlijn) De Zweeds-Russische bankier Olaf Aschberg, wellicht de geheimzinnigste figuur achter de schermen van de Sowjetrussische politiek, doet weder om van zich spreken. Maar zoals het altijd bij hem gaat er dringt pas iets tot het openbaar door, wanneer hij al lang weer vertrokken is. Zo meldt het met Britse vergunning verschijnende liberaal-democratische blad „Berliner Montags-echo", dat Olaf Aschberg op 12 October 1948 in het Sowjetrussi sche hotel „Intourist" in de Krausen- strasse te Berlijn heeft gelogeerd, maar tien dagen later naar Hamburg is ver trokken. Pas toen vernam men in fi nanciële kringen te Berlijn, dat Olaf Aschberg met de financiële afdeling van het Sowjetmilitaire bestuur be sprekingen had gevoerd. Enkele weken tevoren werd Aschberg te Praag en Parijs gesignaleerd. Het feit. dat Olaf Aschberg weer ten tonele is verschenen, heeft te Berlijn en elders heel wat stof doen opwaaien. Volgens inlichtingen uit Italiaanse bronnen hebben de reizen van deze geheimzinnige figuur een belangrijke politieke achtergrond, aangezien Asch berg in zeer nauwe relaties tot voor aanstaande communistische politici in Frankrijk, Italië. Ts.iechoslowakije en andere landen staat. Wij herinneren in dit verband slechts aan de onthullin gen van Jules Moch, de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken, eind No vember vorig jaar over de Banque de 1'Europe du Nord te Parijs. De aan delen van deze bank bevinden zich volgens Moch vrijwel uitsluitend in handen van twee Sowjet-banken. De bank wikkelt in hoofdzaak de interna tionale transacties van de communis tische partij van Frankrijk af. De di recteur-generaal van genoemde bank. Hilsum, een genaturaliseerde Rus, be twist weliswaar, dat zijn instelling aan politieke partijen of kranten subsidies verleent, maar de feiten, die Moch ont hulde. tonen het tegendeel aan. Olaf Aschberg is de man. die in 1917 Lenin te Zurich in Zwitserland ont moette en hem het geld voor de reis naar Petersburg gaf. Hij financierde in het begin de Sowjetregering en kreeg uit erkentelijkheid in 1922 toestem ming om met eigen kapitaal een bank voor de buitenlandse handel op te rich ten en goederen, in hoofdzaak waarde volle bezittingen van de Russische Tsaar en de Russische adel uit Rus land uit te voeren. Voordat deze bank genationaliseerd werd (1925) kon Asch berg op enorme schaal zaken doen, die zijn reputatie als bankier van het Kremlin vestigden. Aschberg heeft in geheel West-Europa bezittingen. Aschberg is ook nu nog een van de meest gezaghebbende figuren in de Sowjetrussische politiek, met name in zijn hoedanigheid als adviseur in finan ciële- en bankzaken, ook al hield hij zich de laatste jaren op de achtergrond, zodat men in het openbaar vrijwel niets over hem vernam. Dat hij nu weer de aandacht op zich vestigt, is niet zonder betekenis. Deskundigen op het gebied van de Sowjetpolitiek zijn van oordeel, dat het optreden van Aschberg ten nauwste verband houdt met de steeds geringer wordende invloed van de communisti sche partijen in de West-Europese lan den. Aschberg reist rond om opdrach ten uit te voeren waarmede de leiders van de communistische partijen in West-Europa blijkbaar niet meer be last kunnen worden duidelijk te laten merken, dat zij ook een andere houding jegens Zweden kunnen innemen, vooral jegens een on vriendelijk Zweden, dat met de gedach te speelt, zich bij de anti-communisti sche mogendheden aan te sluiten. Voor alle zekerheid kwam Moskou bovendien nog met een ander nieuwtje voor de dag: een Oostzee -Unie. Als le den zouden behalve Rusland en Polen ook Finland, Denemarken en Zweden in aanmèrking komen. Nog kan Zwe den zich op zijn 134 jaar oude neutra liteit beroepen om zich van deelneming aan een dergelijke Unie te onthouden. Maar welke argumenten zou de Zweed se minister van Buitenlandse Zaken, Unden, nog naar voren kunnen bren gen, wanneer hij zijn handtekening on der het Athlantisch Pact heeft gezet? Tenslotte merkt men in Zweedse di plomatieke kringen op, dat de nota voor de Russische binnenlandse poli tiek van bepaalde waarde is. De in Zweden woonachtige Balten nemen thans het zekere voor het onzekere en stellen alles in het werk om te emi greren. Twee vissers, die gistermiddag met een boot op de „Wije Bliek", een der Kortenhoefse plassen voeren, vonden een lijk drijvende. Het bleek het stof felijk overschot te zijn van de heer jager O. van Dijk uit Den Haag, die in de avond van 4 Januari tijdens een. jachtpartij tezamen met de jachtop ziener J. Breyer uit Kortenhoef veron gelukte. Men vond de volgende dag wel de omgeslagen boot en later het lijk van de jachtopziener, maar het stoffelijk overschot van het tweede slachtoffer bleef tot nu toe spoorloos. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7 8 en 11 uur NCRV: 6,15 „Plicht en voorrecht" 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Geestelijke liederen 7,30 Het actueel geluid 7,45 CNV-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 Neder lands Kamerkoor 8,45 Luisterspel 9,30 Zigeuner-orkest 10,00 Mr P Borst 10,30 NCRV-kwartet 10,45 Avondover. denking 11,15 Piet van Egmond (orgel) 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,45 Muziek 7,00 Denk om de bocht 7,15 Prof Dr H Gelissen VPRO: 7,30 Nederland en zijn gewesten 7,50 Tien voor acht 6,05 Zang en orgel 8,30 P Beishuizen spreekt 8,53 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 „Het mysterie van de Prinsengracht (hoorspel) 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Van daag" 10,45 Avondwijding VARA: 11,15 Dr W F Storm 11,30 Symphonisch concert VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 1,30 Amerikaanse orkesten 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,25 Uit de dis cotheek van Klaas van Beeck 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 8,05 De gewone man 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten 9,00 Negen heit de k:ok 9,45 Theorie en praetijk 10,10 Weekend-serenade 10,35 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Gramofoon platen HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7. 8, 1 6 8 én 11 uur VARA: 8,18 Johari Jong (orgel) 12,33 Victor Silves- te'- en zijn orkest L2" Metropole-orkést 5,00 U S A-Cabaret S'15 Populaire liedjes en melodietjes 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 Dr M G Schenk VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,12 Vara-varia 8,15 Opera-concert 9,00 Socialistisch commentaar 9,15 ,,Pe bonte bal" 10,00 Stradiva-sextet 10,25 Je moet maar pech hebben 10.40 The Ramblers 11,15 Kwartet Sem Nijveen 11,30 Barcarole 8. Moeder Woeffie kan uit het ge schreeuw van Pim, Pam en Pom niet wijs worden. „Vertel me nu eens rus tig wat er gebeurd is Pin", zegt ze. ..Want zó begrijp ik er niets van". Pim vertelt haar alles, maar Pam valt hem alweer in de reden. „Ja en nu zegt hij. dat wij zijn eten hebben opgegeten, maar dat is heus niet waar Moeder. Kijkt u maar, daar staan onze bordjes. We moesten zelf nog beginnen met eten". Pam wijst in de richting van zijn bordje en dat van Pom. Maar plotseling worden zijn ogen groot van verbazing en ook Moeder en de tw e andere broertjes kunnen hun ogen niet geloven. Wantde bordjes van Pom en Pam zijn óók leeg! „Ma-a-aar, dat kan niet!" stottert Pam. Het is echter een feit, dat alle drie de bord jes van de hondjes leeg zijn. Wie kan dat gedaan hebben? AVONTUUR 46 IN DE DOOR tjeerd adema „Dat zou een - stommiteit zijn, Bas- tiaan, maar je weet soms niet waartoe oen teleurgesteld mens in staat is. Ga wat opzij staan, ik zal de heren wel antwoorden". Er gingen twee minuten voorbij. Toen beklom een der politiemannen ongeduldig de stoep en klopte op de deur. „Ze worden ongeduldig, Bastiaan' zei de ingenieur glimlachend. „Loop naar boven, maak het raam op mijn slaapkamer dicht en sluit de blinden. De heren zullen wel geen ladder mee gebracht hebben, maar voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast". Bastiaan dook wat dieper in de kraag van zijn overjas en liep naar boven. „Hei daar!" schreeuwde een verwij tende stem van de straat, toen duide lijk hoorbaar het raam werd gesloten „Waarom duurt het zo lang, meneer?" Bastiaan antwoordde niet en haastte zich naar beneden. „De heren worden wel ongeduldig", zei Steensma. toen er op de voordeur gebonsd werd. „Hier politic!" riep een forse stem. Doe onmiddellijk open!" „Ik kan de sleutel niet vinden!" riep Steensma door de dichte deur. „Wat donder!" riep de agent, nijdig teeen de deur schonnend. Steensma glimlachte. „Ik heb me niet vergist, Bastiaan". zei hij ..Wat hebben ze vannacht toch een dilettanten op ons afgestuurd. Zou Horr Doktor nou heus geen betere....?" Een zware schoen trante tegen het beeldhouwwerk der panelen. Toen bleef het een ogenblik stil. Er werd buiten blijkbaar beraadslaagd. Lichtere voeten beklommen de stoep treden. „Miinheer Van Waardenburg", zei een beschaafde stem. „Laat mij binnen alstublieft. Ik heb een boodschap voor U". „Ik heb er ook een voor U", ant woordde Steensma. „En dat is?" „Dat is, dat ik U verzoek mijn groe ten over te brengen aan Herr Doktor en hem te vertellen, dat hij voor werk els dit voortaan geen amateurs moet gebruiken". Een vloek was het antwoord. Steensma grinnikte. „Pas op, Bastiaan!" riep hij, „ze mochten in hun woede eens zo stom zi.in om door de deur te schieten". Ze luisterden beiden in een nis van de hal. Het enige geluid, dat van buiten tot hen doordrong, was het klokkenspel van een toren. „Vier uur", zei Steensma met een zucht van verlichting. Hij hoorde opnieuw gerucht op de stoep. Waarom gingen deze mensen niet weg, nu ze toch wisten, dat hun opzet doorzien was. Plotseling schoot hem een gedachte door het hoofd. Deze comedie had natuurlijk een tweeledig doel. Hat Mrzte vu «en spcculatl* op zijn onvoorzichtigheid, de hoop, dat hij op politioneel bevel de deur zou openmaken en zo dom zou zijn de op legeraars zelf binnen de bedreigde veste te laten. Bij het tweede werd op een misluk king van het eerste gerekend. Hoewel het voor de mensen daar buiten nu toch wel volkomen duide lijk was, dat de voordeur niet zou worden geopend, bleef men de be langstelling der bewoners voor de ge beurtenissen aan de voorkant van het huis trekken. Zowel Bastiaan als hij stonden hier in volle aandacht voor wat zich daar buiten op de stoep afspeelde, terwijl intussen onopgemerkt aan de achter zijde Hij liep haastig naar de keuken en zag zijn vermoeden bewaarheid. De maan was uit de wolken geklom men, bleekblauwe stralen vielen door de getraliede ruiten boven de blinden en bij dat schijnsel zag de ingenieur, dat het slot was uitgezaagd. Het uit gebroken gedeelte was verwijd, twee vingers bevoelden de binnenzijde der randen, twee enigszins behaarde vin gers. Steensma staarde er een ogenblik verbaasd naar. Waar had hij deze vingers meer ge zien? Er werd hem geen tijd tot overpein zing gelaten. Van buiten klonk een gemompel van stemmen, een nand gleed door Oe jpe- ning, een lenige pols draaide die hand in opwaartse richting, vingertoppen tastten naar de haak van een gren del Ir. Steensma bukte zich en keek ge spannen naar iets, dat aan de ring vinger blonk. Het was een gouden doodskopje met twee gekruiste beenderen. Hij sloop naar de kachel en greep een pook. Vlug sloeg hij toe: een felle, korte slag. Een kreet van pijn weerklonk. De hand werd teruggetrokken en Steens ma liet zich bliksemsnel op de grond vallen. Wie zo'n slag kreeg, was in staat allo voorzichtigheid uit het oog te verliezen. Avonturiers als deze, kon den waarschijnlijk evengoed links als rechts schieten. Hij bleef tien minuten onbeweeglijk liggen. Toen klonk van buiten het geluid van een door een achterstraat rijdende handkar. In buurmans tuin kraaide een haan. De dag brak aan, het gevaar was geweken. Haastig stond hij op, toen Bastiaan de keuken binnenkwam. „Ik geloqf, dat we nu wel naar bed kunnen gaan", zei Steensma. Ik heb voorzichtig door een kier van het raampje gekeken. Er is niets meer". „Ik heb er eentje een souvenier mee gegeven, Bastiaan". Hij wees op het gat in de deur au liet de pook zien. „Vlug, handig en geruisloos", zei htj glimlachend. Hij keek een ogenblik in het bleke gezicht van de oudere man. Hij gluurde door het gat van de keu kendeur naar buiten. Daarachter 'ag in de morgenschemering de tuin. waar niets bijzonders viel op te merken. Wordt vervolgd-

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3