„Veiligheidsraad moet Ronde Tafel-conferentie steunen" Kort Bestek - Onderzoek naar wreedheden in Indonesië leverde geen feiten op VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prettige sfeer op Benelux-conferentie Moh. Rum overRondeTafel-conferentie Zaterdag 12 Maart 1949 74e Jaargang No. 10529 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Een nieuwe suggestie van Canada Commentaar van dr. Van Royen Gevangenisstraf voor ex-premier van O.-Indonesië Weerbericht Gevallen in Indonesië Republikeinse leiders blijven op Bangka Italië neemt deel aan besprekingen over Atlantisch Pact De Vroet niet van de partij? Luchtverdediging taak van Nationale Reserve Van doodschieten van gevangenen geen sprake Initiatief zou van Republiek moeten uitgaan Dure kaartjes voor Holland-Belgie Nieuwe bonkaarten met lange looptijd Niet ontevreden over verloop besprekingen Sleepboot gekapseisd Twee doden Benelux-ministers gaan naar Londen Benelux-conferentie heeft zes commissies benoemd Hoge Belgische onderschei ding voor Dr. W. Drees Elf doden en 36 gewonden bij ontploffing in Duitsland De lichtingen worden vergroot BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten De VeUigheidsraad, die Vrijdagavond bijeen kwam ter hervatting van het debat over Indonesië, kreeg een reso lutie voorgelegd van de Canadese af gevaardigde Mc Naughton. Hjj noem de het Nederlandse voorstel tot het houden van een Ronde-Tafel-conferen- tle een voorstel, dat de raad welkom diende te heten, op voorwaarde dat alle partijen ermede zouden instem men. Het doel van deze conferentie is door de Republiek geaccepteerd. Het is te betreuren dat nog geen overeen komst is bereikt over de wijzen waar op dit Nederlandse voorstel zal wor den uitgevoerd. De raad zal daarom alles in het werk moeten stellen om deze directe onderhandelingen te sti muleren en de hinderpalen uit de weg t« ruimen welke thans nog bestaan voor deelnemen van de Republiek. Uit de verklaringen van dr. van Royen en de heer Palar zou ik moeten con cluderen dat er nog steeds een moge lijkheid bestaat dat de partijen een overeenkomst bereiken. Het zou daarom wenselijk zijn de diensten van onze commissie te verzoe ken in overeenstemming met de status van deze commissie volgens de resolu tie van de Raad van 28 Januari j.1. Zij zou behufpzaam moeten zijn bij het be reiken van een overeenstemming tussen partijen betreffende het tijdstip waarop en de omstandigheden, waaronder de voorgestelde conferentie in Den Haag zou kunnen worden gehouden. Deze voorbereidende discussies onder de auspiciën van de Commissie dienen vanzelfsprekend te geschieden zonder Het schijnt tot dusver, dat alle par tijen het er over eens zijn, dat de Ron de Tafel-conferentie een goed ding zou zijn, wanneer wij er maar eerst in slagen de obstakels uit de weg te rui men, aldus heeft dr. Van Royen na de zitting van de Veiligheidsraad ver klaard tegenover de diplomatieke cor respondent van Aneta. De voornaamste van die obstakels is natuurlijk de kwestie van terugkeer der Republi keinse leiders naar Djokjakarta, zo voegde hij eraan toe. Op de vraag of hij die moeilijkheid onoverkomelijk achtte, zeide dr. Van Royen: „Niets ter wereld is onoverkomelijk. Als aan onze be zwaren tegemoet gekomen zou kunnen worden, zou niets ons verhinderen de gehele kwestie opnieuw in ogenschouw te nemen. Maar ik heb nog geen enkele practische methode horen noemen, die inderdaad onze bezwaren opheft". Om trent de rede van de Amerikaanse ge delegeerde Austin zeide dr. Van Royen, dat hij het een voornaam punt vond, dat die rede de deur had open gelaten voor deelneming aan de Ronde- Tafel-conferentie door de partijen, wan neer deze onderling tot overeenstem ming konden komen. Hij achtte het be langrijk, dat de Ver. Staten zich blijk baar niet aan de létter van de resolu tie van de Veiligheidsraad vastklampen, maar het bereiken van het gemeen schappelijke doel zwaarder laten wegen. Te goede democraten. De Republikeinse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, de heer Palar, ver klaarde, in een gesprek met een cor respondent van Aneta, dat de Neder landse regering zich op de basis van de realiteit dient te stellen en besluiten moet nemen, die uit die realiteit voort vloeien, zelfs al zou de grondwet daarin niet voorzien. Deze zou later bij de nieuwe situatie moeten worden aangepast. Palar voegde daaraan schert send toe: „De moeilijkheid is, dat jullie Hollanders veel te goede democraten zijn". De voormalig Oost-Indonesie, Nadjamoeddin, is door het Hof van Justitie te Makassar ver oordeeld tot 3 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis en onder de bepaling dat hij ontzet is van het recht om amb ten te bekleden en actief en passief deel te nemen aan verkiezingen gedurende 31/j. jaar, de duur der opgelegde straf te boven gaande. Het Hof overwoog, dat beklaagde schuldig is bevonden aar, oplichting viermaal gepleegd, alsmede het doen plegen van valsheid in ge schrifte. De uitspraak geschiedde onder een grote belangstelling van de zijde van het publiek. Weersverwachting geldig tot he denavond. Koude ochtend met hier en daar nevel of mist. Ove rigens toenemende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, naar Z. rich tingen draaiende wind. Ongeveer lezelfde temperatuur als gisteren. te prejudiciëren op de resolutie van de Raad en op de rechten, eisen en standpunten van partijen. Om deze gedachten te verwezenlij ken zou ik een nieuwe resolutie in de ze geest in overweging willen geven. Hetzou dienstig zijn indien de Voor zitter van de Raad in deze geest onze commissie zou instrueren en deze zou uitnodigen overeenkomstige stappen te ondernemen. De Chinese afgevaardigde onder steunde de Canadese suggestie. Voorts sprak nog het Belgische lid de heer J. Nisot, die nogmaals geduld en soepelheid bepleitte. De vertegenwoordiger van India drong nogmaals aan op de eis, volledi ge vrijheid van beweging voor de Re publikeinse leiders. De vergadering wordt Maandag voortgezet. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Konlu'dPke landmacht: Marechaussee 2e kl. M. S. M. van der Linden uit Hagenstein (Z.H.j; Sold. Ie kl. R. H. van Daal uit Am- sterdam-Z.; Sold. J. W. Hofstede uit Wijhe; Sold. Ie kl. N. Kok uit Bovenkarspel; Sold. Ie kl. J. A. de Kuijer uit IJssel- stein; Serg. G. W. Jansen uit Zutphen; 2e lt. A. W. H. van Birgelen uit Echt (L"); -Al Serg. A. W. Bremmers uit Beverwijk; Sold. W. Paalvast uit Amersfoort; Sold. Ie kl. J. J. C. Döbken uit Dor drecht. Van het K.N.I.L, sneuvelden acht In donesische militairen. Republikeinse kringen te Batavia hebben verklaard, dat de zeven Repu blikeinse leiders op Bangka voorne mens zijn aldaar te blijven tot de Ne derlanders de resolutie van de Veilig heidsraad, waarin hun terugkeer naar Djokja verzocht wordt, uitvoeren. De Italiaanse minister-president, Al- cide de Gasperi, heeft Vrijdagavond voor het parlement verklaard, dat zijn kabinet zich eenstemmig had uitgespro ken voor aansluiting bij het Atlantisch Pact en deelneming aan de slotbespre- kingen over de voorwaarden ervan. Canada heeft het ontwerp van het Atlantisch Pact goedgekeurd. De aanvoerder van het Nederlands elftal, De Vroet, is Zondag j.1. in de wedstrijd tegen DFC geblesseerd In de loop van de week is de verwonding be handeld en hedenmiddag zal beslist worden of de Feijenoordspeler tegen Belgie zal uitkomen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal men zich nader beraden over de ver vanging. In ieder geval heeft de Keuze commissie de Ajaxied Stoffelen uitge nodigd zich bij de reserves te voegen. In het kader der reserve-diensten, welke werden opgericht tot handha ving van orde en rust tegenover elke bedreiging, werd de taak van de Na tionale Reserve reeds aangeduid, doch de dienst van dit wapen nog niet nauwkeurig vastgesteld. Thans is de regeling van deze dienst in de prak tijk gedeeltelijk bepaald cn zijn door aanvullende voorschriften de toetre dingsmogelijkheden tot dit wapen ver ruimd. Een van de taken waartoe de Natio nale Reserve thans zal worden be stemd, ligt op het gebied van de terri toriale luchtverdediging. Voor dit doel worden oefenverbanden luchtdoelartil lerie gevormd, ter verdediging van militaire objecten en objecten van economisch belang. Gelijk reeds bij de oprichting der reserve-diensten werd vastgesteld, zullen de vrijwilli gers, die in deze oefenverbanden worden opgenomen, nabij de plaats van inwoning worden geoefend en eventueel ook hier voor werkelijke dienst worden bestemd, hoewel zij ook elders in het land kunnen worden ge bruikt. In verband met de in de pers ver schenen mededelingen over vermeende wreedheden, welke door de militairen in Indonesië zouden zijn bedreven, wordt van officiële zijde medegedeeld, dat voorzover over feitelijke gegevens kan worden beschikt, een terzake inge steld nauwgezet onderzoek in Indone sië totdusver geen feiten aan het licht heeft gebracht, welke de geïncrimeer- de ernstige mishandelingen bij verho ren noch andere feiten bevestigen. Op de verhoren door de inlichtings- en vei ligheidsdiensten wordt zeer strenge controle uitgeoefend door de hoofden van deze diensten, zodat stelselmatige mishandeling uitgesloten moet worden geacht. In een rapport van de U.N.C.I. voor Indonesië aan de Veiligheidsraad, dat gisteren verzonden is, werd opgeno men de op 10 Maart gedateerde nadere toelichting van het hoofd van de Repu blikeinse delegatie, Moh Rum, op het Republikeinse standpunt ten aanzien van de Ronde Tafel-conferentie, waar in de vorige verklaringen van Sukarnc herhaald worden en voorts o.m. ge zegd wordt: „Het zou misschien uit voerbaar zijn een conferentie te hou den, die nuttig zou zijn voor het werk van de U.N.C.I. en die zou geschieden binnen het algemeen kader van de resolutie van de Veiligheidsraad. De commissie zou natuurlijk de functies en het initiatief, zoals in de resolutie van de Veiligheidsraad vervat, bebou den en de status van de Republiek als een van de partijen in het geschil zou niet worden aangetast". Rum zegt, Sukarno citerend, dat een besluit hieromtrent moet worden overgelaten aan de Republikeinse regering, wan neer deze hersteld is en vrijelijk in Djokja functioneert, zoals geëist wordt door de Veiligheidsraad, terwijl „in de tussentijd de maatregelen als verlangd door de Veiligheidsraad niat mogen worden vertraagd. Er mag geen verder uitstel inzake de vrijlating van de politieke gevangenen geschieden, wanneer een begin gemaakt wordt met het herstel van het burgerbestuur der Republiek door het weder vesti gen van haar regering te Djokja en ei moet een eind gemaakt worden aan de vijandelijkheden in Indonesië", al dus Rum. Een Amsterdamse vertegenwoordiger wilde met alle geweld de voetbalwed strijd HollandBelgie a s. Zondag zien. Hoe echter aan kaartjes te komen? De man -was zo dom naar 3e Zeedijk te gaan en te trachten bij zwarthandela ren iets te bereiken. Hij viel in handen van twee z.g. slingeraars, die hem prompt aan de biljetten zouden hel pen. De prijs: f 50 per stuk. De voetbal enthousiast gaf f 150 voor drie biljet ten en een van .de twee heren ging weg om de kaarten te halen. Tóen hij een minuut of tien weg was, kreeg nummer twee het zo koud, dat hij zich eens even ging warmen Langer dan een uur heeft de vertegenwoordi ger op hen staan wachten. Toer. is hij maar naar de politie gegaan Van 10 April a.s. af zullen de distri butiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen de bonkaarten K en L 909 uitreiken. Deze bonkaarten zijn vrij groot en zullen gedurende min stens zes maanden gebruikt kunnen worden. Het is dus niet onmogelijk, dat de bonkaarten 909 de laatste zijn, wel ke men ontvangt, hoewel hierover nog geen positieve mededeling gedaan kan worden. In verband met de looptijd der thans uitgereikte kaarten K en L 905 zullen de kaarten 909 eerst in Juli a.s. in gebruik genomen worden. PR. BEEL SPRAK MET DELEGATIE LEIDERS B.F.O. De leiders van de delegaties der bij eenkomst Federaal Overleg zijn Vrij dag geruime tijd door de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon ten paleize Rijswijk ontvangen. Vandaag vindt een vergadering van de B.F.O. plaats in het voormalige volksraadsgebouw. Voorts blijken de beschuldigingen in zake het doodschieten van gevangenen in de onderzochte gevallen ongegrond te zijn. In de gevallen dat militaire noodzaak er toe dwong een kampong te slechten, is zulks steeds geschied in overleg met het betrokken Indonesische binnen landse bestuur en na evacuatie van de bevolking. De legercommandant heeft trouwens reeds van de aanvang van het optre den der troepen in Indonesië af, in ver scheidene dagorders en aanschrijvingen, door voordrachten en door artikelen in de soldatenbladen bij de troep met ernst het besef ingescherpt, dat zij bij hun optreden tegenover leven en eigendom van de Indonesische bevolking de grootst mogelijke zorg in acht hebben te nemen Tenslotte zij nog gereleveerd, dat op 2 Maart de minister,-president in de Eerste Kamer der Staien-Generaal heeft medegedeeld, dat aan de Hoge Verte genwoordiger van de Kroon in Indone sië telegrafisch is verzocht een onder zoek te doen instellen naar de geuite beschuldigingen. Uit het. sindsdien ont vangen antwoord van de H.V.K. is ge bleken, dat de legercommandant met instemming van de H.V.K. reeds vóór ontvangst van dit telegram aan de pro cureur-generaal bij het Hooggerechts hof te Batavia had verzocht bedoeld onderzoek te doen instellen. E h'c beeld, dat de anonimiteit en de vaagheid van de publicaties, zonder vermelding van troepen-of'er-1 plaats en datum m. b.t. de geïnerimeerde handelingen, zo genaamd doch volstrekt ten onrech te om représailles op de rapporteurs te voorkomen, een srt~l en doeltreffend onderzoek uitermate bemoeilijken, te meer daar de vermeende wandaden veelal slechts worden aangeduid in een gJbied, groter dan bijv. Frankrijk of enig ander land in Europa. Na de, in het bijzonder voor de commissies, zeer drukke eerste dag van de conferentie van Benelux, wer den gistermorgen de werkzaamheden voortgezet. Om half negen werden de voorlopige verslagen en conclusies der commis sies aan de ministers ter hand gesteld Om half twaalf werd de tweede ple naire zitting gehouden, welke méér tijd in beslag nam dan aanvankelijk werd verwacht. Tijdens deze zitting werden de voor lopige verslagen besproken. Naar wij vernemen zou er in grote lijnen over eenstemming zijn bereikt. De verslagen worden nu weer in de commissies be handeld voor het aanbrengen van de wijzigingen, welke in de plenaire zit ting werden aangegeven. Gistermiddag en -avond kwamen de commissies Weer in vergadering bij een. Hedenmiddag zal de derde plenai re zitting worden gehouden, waarmee naar alle waarschijnlijkheid deze Be nelux-conferentie zal worden besloten. Naar algemeen wordt opgemerkt lag het accent Donderdag wel op het mo netaire probleem. De commissie, wel ke dit belangrijke en moeilijke vraag stuk behandelt, vergaderde tot laat in de nacht. Tijdens de plenaire ïitting werden, naar wij vernemen alleen de voorlo pige verslagen der commissies behan deld. Andere kwesties zijn nog niet aan de orde gekomen. We denken hier aan De sleepboot „Denemarken" van de firma P. Smit Co is Donderdagnacht in de mond van de Merwedehaven te Rotterdam gekapseisd en gezonken. De 61-jarige machinist S. G. Duif en de 18-jarige stoker J. Bakker, die zich be- r.edendeks bevonden, zijn hierbij ver dronken. De „Denemarken" verleende met twee andere sleepboten assistentie aan het Zweedse s.s. „Naboland". Op een gegeven ogenblik maakte de „Dene marken" slagzij, kreeg te veel water aan dek. kapseisde en zonk. De kapi tein en een matroos konden worden ge red. Nog geruime tijd heeft de rivier politie gedregd, echter zonder resultaat. J-jae ingewikkeld is het leven dier geplaagden, die zich onledig houden, met het leiden van de econo mie. Vooral als het Franse economie is. Hoort hoe het ginds in de Kamer toegaat: De minister: Wij krijgen dus kolen uit Engeland en wij exporteren die kolen naar Italië. Daarvoor krijgen we auto's terug. Een stem: Worden die auto's hier gebruikt? De minister: Neen, die exporteren we naar Belgie. We krijgen er koffie voor terug, En deze koffie voeren we uit naar Nederland; we krijgen er kaas voor terug. Een stem: Wordt die kaas hier ge bruikt? De minister: Neen, die kaas expor teren we naar Engeland. Een stem: En wat krijgen we daar voor terug? De minister: Dat heb ik al gezegd. We krijgen kolen uit Engeland. Qeorge Bernard Shaw, de 93-jarige ijzervreter, is saloncommunist, maar hij heeft bij de laatste verkie zingen niet op zijn vrienden gestemd. Waarom niet?, vroeg het partijbestuur. Shaw schreef terug: Jullie hebben evenveel verstand van verkiezings campagnes als een varken van vacan- tie. Je bent tegen het Marshallplan, dat broodnodig is. Hoe kan ik nou op jullie stemmen, zolang je zo stom bent? Engeland heeft reeds vijf mil- lioen sigaren via de luchtbrug naar de Berlijners gestuurd. Kun je niet beter voedsel sturen? vroeg een Lagerhuis lid. Nee, zei de regering, de Berlijners zijn een belegerd volk en in zulk een situatie hebben de mannen een roker tje nodig voor de zenuwen. Spanje heeft 11 millioen mensen die niet le zen noch schrijven kunnen. De samba dansen ze echter allemaal. 'iiiiniiiiiiiNiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiJ!iiiii'.i!iiiiii:iiiiiii:iiiiuijiiiitiiiiiiii!iiiiiiiiiuiiKiuu)ijuiiiii |7en (Westelijk) Duits blad heeft een opinie-onderzoek ingesteld over de vraag: Wie was (is) de groot ste staatsman. Bismarck kwam uit de bus als „grootste staatsman aller tij den"; Churchill werd tweede, Strese- mann derde. Stemmen resp. 8973, 733 en 580. Wijlen Adolf Hitier kreeg 515 stemmen, Stalin 178. Verder werden genoemd: Lenin, Roosevelt, Molotof en Mozes. De burgemeester van Naar- den heeft het verzoek van de Tsjechi sche Protestantse broederschap, om het stoffelijk overschot van de grote Comenius naar zijn geboorteland te mogen halen, afgewezen. Bij een Amsterdamse kunstzijdefabriek zijn 42 meisjes in staking gegaan. Looneisen, p De afstammelingen van Richard Wagner kriigen, na een poosje in de zuiveringssmeltkroes te hebben gedob berd, het beheer over het operageb duw te Bayreuth terug. In het Ameri kaanse Congres woedt een obstructie slag. Sommige leden praten tot aan d/s grenzen van het menselijke kletsver- mogen om het nemen van een besluit tc voorkomen. En dat duurt nu al acht En denk er om dat je nu morgen middag niet voortdurend Abe - Abe zit te tchreeuwen bij de radio! dagen. Het record staat op naam van mr. Harry P. Cain uit Washington, die zeven uur ratelde. Hij dronk van tijd tot tijd een glas melk of een coca cola en verwisselde zelfs tweemaal van schoenen, om zijn voeten te luchten. En maar zwammen. J^ortelings liet ik hier een vreugde kreet los over de vondst van een 300-eeuws skelet bij Maastricht. Die kreet moet als niet geslaakt worden beschouwd. De gevondene is niet prae- historisch, zoals thans is vastgesteld, maar stamt van omstreeks de eerste jaartallen van de vaderlandse geschie denis. De hooggeleerde vergissing schijnt iets te maken te hebben met een grondverschuiving, die tot het ge bruik van verkeerde tabellen leidde. Enfin, de man zelf kan 'r niks aan doen. Honderd schildpadden tegelijk zijn in 28 uur van Johannesburg naar Londen gesneld: een afstand van 9300 kilometer. Honderdvoudig record. van de KLM. Hadden de slome duike laars het op eigen benen moeten doen, dan zouden ze er 22 jaar over hebben gedaan. De Engelsen zijn begonnen met het opblazen van de vroegere Duitse marinewerf te Kiel. De vernie tiging zal verscheidene weken duren. De Amerikanen zullen bij München een radiozender, ter waarde van 1 mil lioen dollar, bouwen, waarover pro gramma's zullen worden uitgezonden voor de Balkan en voor gedeelten van de Sowjetunie. In de Franse pro vincies kunnen geen begrafenissen plaats vinden, daar 8500 leden van het personeel van begrafenisondernemers in staking zijn gegaan. Jeremia Blom heeft het voornemen in het Amster damse Stadion een toespraak te hou den over de invloed van het stopper- spilsysteem op de bloedsomloop bij ge stoorde interne werking van ontstoken amandelen. (Vrij debat). De eerste dag van de Ministeriële Benelux-conferentie werd besloten met een receptie in de Ridderzaal aangeboden door de Nederlandse regering. Minister Spaak, die ook aanwezig was, in druk gesprek met Jhr. M. Beelaerts van Blok land, vice-voorzitter van de Raad van State (links) en de Belgische ambassadeur Z.Exc. F. Graeffe (rechts). het vraagstuk der waterwegen waar van men verwacht, dat het zeer zeker wel een punt van bespreking zal uit maken. Er heerst een prettige stemming tij dens de besprekingen en algemeen is men de mening toegedaan, dat er een uitstekende verstandhouding bestaat. Men is over het verloop der bespre kingen niet ontevreden. Verwacht kan worden, dat na afloop van de ple naire zitting van hedenmiddag de re sultaten, welke tijdens deze conferen tie werden bereikt, zullen worden ken baar gemaakt. Zondag a.s. zullen enige ministers die op het ogenblik in Den Haag be sprekingen voeren over de Benelux, naar Londen vliegen, zo vernemen wij van de zijde van de KLM. Het zijn de ministers Spaak, Eyskes, De Gruber (allen uit Belgie), Dupong, Beek (Luxemburg) en de Nederlandse ministers Stikker, Lieftinck én Schok king. De plenaire zitting van de Benelux- conferentie in Den Haag heeft een zes tal commissies benoemd en wel: 1. voor de consumptievraagstukken en voor de subsidies; 2. voor de coördinatie van de investeringen; 3. voor de sociale vraag stukken; 4. voor de landbouwvraag stukken; 5. voor de fiscale problemen; 6. voor de monetaire problemen. Hieruit blijkt, dat alle belangrijke kwesties, die de drie landen gemeen schappelijk te regelen hebben, op de agenda zijn geplaatst. In de voltallige bijeenkomst is mede gedeeld, dat H.M. de Koningin de heren J. Duvieusart, minister van economische zaken en var de middenstand in Belgie; P. de Groote. Belgisch minister van eco nomische coördinatie en O. Behogne, minister van openbare werken in Bel gie benoemd heeft tot dragers van het Grootkruis van Oranje Nassau. Minister-president Dr. W. Drees heeft Vrijdagmiddag uit handen van zijn Bel gische collega, de heer P. H. Spaak, het Grootlint van de Leopoldsorde ontvan gen. Elf personen kwamen om het leven en 36 werden gewond bij een hevige ontploffing, die een grote werkplaats van de voormalige „Hermann Göring- werke" te Salzgitter deed instorten. Ten tijde van de explosie waren 3 a 400 arbeiders in de werkplaats, die allen onder het puin bedolven werden. Men vreest, dat nog meer lijken en gewon den zullen worden aangetroffen. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing is men nog niet verder dan tot gissingen gekomen. Naar het ANP verneemt zullen de lichtingen met 10.000 man worden uit gebreid. Op het ogenblik is de situatie zo, dat er jaarlijks ongeveer 80.000 jon gemannen voor de dienstplicht worden gekeurd. Van hen komen er rond 40.000 in twee halfjaarlijkse lichtingen van 20.000 man onder de wapenen. Door een geperfectionneerde indeling en door de maatstaven enigermate te vergroten zullen er op den duur 50.000 jongemannen worden opgeroepen. Het ligt in de bedoeling de vergroting ge leidelijk te doen geschieden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1