^^■Bi^lyeÉelÉae^KioiiwenM KEELPIJN? De Lente-b in hei wit Japon voor onze bakvisjes Gekooide wolf Ontevredenheid Korter - maar ook nauwer?^] Weesi producfief Probeer dat eens, Mevrouw! Recepten van Kers de radio-kookleraar TS1 W - -j Dit moet U weten Koffie opnieuw duurder CR zal nu eindelijk officieel iets tegen gedaan worden. Tegen 't verschijn sel, beeldroman, wel te verstaan. Er komt een commissie voor lectuurvoor ziening. die de minister van Justitie allereerst van advies zal dienen inza ke de beeldromans. En de minister van Binnenlandse Zaken spreekt ook een woordje mee en voelt wel voor een po sitieve oplossing; een krachtige actie voor goede jeugd- en volkslectuur, om eens iets te noemen. Het is allebei lang niet gek, met het nodige respect gezegd. Want met die vieze, vunzige boekjes liep het lang zamerhand de spuigaten Uit, al heb ik wel eens de heel luchthartige gedachte gekoesterd, dat wij in dit kleine land weer heerlijk bezig waren te laten zien hoe vreselijk opvoedkun dig wij wel dachten. Er kwamen bos jes oplossingen los; er werden in ach tenswaardige tijdschriftartikelen dege lijke bomen over opgezet, en langza merhand waren we na aan een beeld roman-complex toe. Eén van de won derlijkste verklaringen voor deze na oorlogse viezigheid was die van een doorgaans humoristisch aangelegd man, die plotseling doodernstig ging betogen dat de beeldroman in de grond de be hoefte aan heldenverering van de jeugd bevredigde Heldenverering? Maar heeft dan niemand ooit ingezien, dat die voddige sensatie-boekjes helemaal niet de hon ger naar de heldenfiguur of de zucht naar het avontuur stillen, maar, ge niepiger en gevaarlijker, speculeren op de sluimerende wreedheid in elk mens zonder de rem van fatsoen en verstand? O ja, zelfs deze giftige boekjes heb ben zich nog een zekere moraal aange meten: er is altijd een deksels gewiek ste, onverschrokken krachtpatser die uiteindelijk en op het laatste nippertje de catastrophe verhindert. Maar dat rijn de laatste, gehuichelde resten van een moreel gevoel. In wezen is het be gonnen om de uitbeelding van allerlei plomp-sadistische, ploertige kwelle- rijen, liefst van zeer onvoldoende be klede jongedames. Als het bij de jonge lezers alleen maar ging om die-vent- die-'t-'m-dan-toch maar lapt, dan was er inderdaad een tegengif te brou wen in de vorm van „goede" beeldro mans met een of andere gemoderniseer de old Shatterhand of Buffalo Bill in de hoofdrol. Maar laat u toch niet wijsmaken dat dergelijke boekjes, al waren ze door Doeve getekend en door Enschedé en Zonen gedrukt, even gretig geruild en verslonden zouden worden als de hui dige rommel die in schooltassen circu leert. Zonder de voorafgaande pijnigin gen, martelingen en langzame wreed heden van zijn tegenspelers is de zwierigste Buffalo Bill een stomvér- velende spelbreker. UET is dit element: het appèl aan de sluimerende wreedheid, dat de beeld roman zo dodelijk gevaarlijk maakt. En het is waarlijk geen wonder, dat na de tweede wereldoorlog er een hausse in dit soort lectuur is ontstaan. Wij. achtenswaardige en beschaafde volwas senen hebben in deze ook een kleine rekening uitstaan. Wij hebben op het gebied der wreedheid aan de jeugd een staalkaart getoond die nog nooit zo gevarieerd is geweest. Gaskamers, straf- bunkers, verscherpte verhoren, uithon gering, bevriezing en nog honderden uitvindingen meer waarvan de middel eeuwse beulsknecht nog wel het een en ander had kunnen opsteken. O ze ker, zeker, wij gaan in deze volkomen vrij uit. Het waren de anderen, de ge- uniformde ploerten, die in koelen bloe de' en pijnlijk nauwkeurig dit duivelse programma hebben afgewerkt. Wij hebben alleen maar machteloos toege keken en ons afgewend.... Eerlijk waar? Heeft werkelijk het aanschou wen van die afgrijselijkheden in veler gemoed niet ergens een vonk aange blazen waarvan men zelf de helse gloed niet vermoedde? Lokt de titel van een film als „De hel van Buchenwald" niet velen tot kijken en gaat er van foto verzamelingen over oorlogsgruwelen niet een sinistere aantrekkingskracht uit? Zijn het in het schokkende boek van Madeleine Paz: „Omdat ik zwart ben" niet keurige zakenlieden, die bij een lynchpartij de ongelooflijkste wreedhe den bedrijven? En was de furie met vliegende haren en het petroleumblik in Fritz Lang's film: Fury, ln de recht zaal niet een modieus vrouwtje met een hoedje vol bloemetjes op haar fraai geonduleerd hoofd? Het sluimert in elk van ons. Uit het hart des mensen komen voort dood slagen in alle vorm, tot de meest geraffineerde toe. Niemand van ons ontkomt aan de zucht tot wreedheid. Wij uiten dat niet altijd met petroleum- blikken en zwepen. Ach nee. Wij zeg gen óók wel eens, zo terloops, op een verjaarsvisite: Tja, kénnen doe ik haar niet, maar als ik je alles wou vertellen wat ik van haar gehóórd heb.... of: De dóódstraf voor die kerel? Ze moes ten hem langzaam Er is maar één middel tegen de beeldroman. Goede gezonde jeugdlec tuur best. Maar die zal weinig uit richten. als wij niet, bij ons en onze kinderen, de wolf met opgetrokken lip. diep in het hart, stevig achter slot houden. En er is maar één slot dat het houdt tegen zijn woeste sprongen. De levensregel uit het oude Boek: Wat gij wilt dat de mensen u doen doe gij hun alzo. SASKIA. Het ideaal van de meeste meisjes üET is tegenwoordig al aanzienlijk veel gemakkelijker voor het bruidje in spé om witte stof voor een japon te kopen dan een jaar geleden. Menig trouwlustig jongmeisje besluit dan ook als een witte bruid de trappen van het stadhuis te bestijgen om zo een lang gekoesterd ideaal in vervulling te zien gaan Het traditionele bruidstoilet, met de daarbijbehorende bruids meisjes aanvaarden wij als iets van zelfsprekende. De beroemde Parijse ont werper Charles Frederick Worth was de ontwerper, die 100 jaar geleden voor het éérst een japon met tulle sluier en aangeknipte sleep voor het bruidje creëerde. £jEZE Worth, in Engeland geboren, ging op latere leeftijd zo arm als Job naar Parijs. Hij kreeg een baantje bij een lakenkoopman, waar hij in een winkelmeisje de vrouw van zijn dro men ontdekte. Om haar schoonheid beter te doen uitkomen, ontwierp hij zelf japonnen voor haar. Hiermee ver overde hij het hart van zijn geliefde en later dat van duizenden vrouwen die zijn ontwerpen adoreerden. Het gebruik van de sluier is genuld is een waas van geheimzinnigheid en is al zo oud als de geschiedenis. Reeds in bijbelse tijden kende men de bruids sluier en in het boek Genesis wordt de sluTer van Rebecca al genoemd. We weten verder, dat de Romeinse en GEBONDEN MACARONISOEP. (Bordje vooraf). Anderhalve liter bouillon (van beenderen' getrokken), 60 gram bloem, 30 gram boter, 1 beker melk, 50 gram geraspte kaas, wat gehakte peterselie, zout, peper, fijne nootmuscaat, 4 bouillonblok jes (opgelost), .150 gram maca roni en 1 eidooier. Breek de macaroni aan kleine stukjes en laat deze in de bouillon zachtjes gaar koken. Maak van de bloem, de melk en de geraspte kaas een klontvrij mengsel, roer dit bij de kokende bouillon met macaroni, laat de soep enkele ogenblikken zachtjes doorkoken, breng de soep op smaak met de opgeloste bouillonblokjes, zout en peper. Roer er bij het opdienen het eierdooier, dat geklopt is, en wat gehakte peterselie door. Dien de soep vooral goed warm op. In de plaats van een eierdooier kan men er enkele lepels tomaten ketchup doorroeren. De soep krijgt door deze variatie een geheel an der karakter. CANADESE GEHAKTROLLETJES. Driehonderd gram gehakt, 200 gr. spek, aan zeer dunne plakken ge sneden, 4 sneden oud brood, zon der korst, half ui, 2 kleine zure augurken, een afgestreken thee lepel paprika, 1 kopje melk, liter water, 2 eetlepels tomaten ketchup, 2 eetlepels fijne beschuit 20 gram boter, 30 gram vet, wat soepenaroma, zout, peper, fijne nootmuscaat, gehakte peterselie, wat dun touw of garen. Hak de ui en augurk zeer fijn, laat het brood in ruim koud water weken, daarna flink droog uitknij pen. Snijd het spek aan zeer dun ne plakjes, kneed het gehakt met het geweekte brood en de toevoe ging vpn haksel ui en augurk, zout, peper en nootmuscaat flink door elkaar/en maak er 8 10 korte dikke rolletjes van (circa 6 cm lang), wikkel elk rolletje in een plakje spek en bind er een draadje om. Laat vet en boter in een koekepan flink warm worden en bak hierin de rolletjes goud bruin van kleur. Leg de rolletjes naast elkaar- in een diepe pan. Doe bij het bakvocht de fijne beschuit en laat deze even bruin kleuren, roer er vervolgens de paprika, de tomatenketchup en de melk bij. laat dit enkele ogenblikken zacht jes koken. Breng het sausje op smaak met wat soepenaroma, zout en peper en giet dit over de ge bakken gehaktrolletjes, laat het geheel nog zachtjes circa 10 min stoven. Leg de rolletjes op een schotel, giet de saus er over, be strooi ze met wat gehakte peter selie. Geef er verse aardappelen en bietensalade bij. GEVULDE HAVERMOUTKOEK. Honderdvijftig gram havermout, 3 d.1. water, iets zout, 50 gram bloem of zelfrijzend bakmeel, 2 theelepels fijne kaneel, wat boter pf slaolie om te bakken, poeder- of bruine -suiker. Laat de havermout gedurende enige uren in het water met het zout weken, roer nu door de ge weekte havermout de bloem, de fjjne kaneel en voeg er nog zoveel water bij, dat de massa dik vloei baar is. Bak van dit mengsel twee mooie, gare bruine koeken ln de koekenpan. Leg de koeken op el kaar met een dikke laag appel moes er tussen. Strooi er bij het opdienen wat poedersuiker of brui ne suiker overheen. Dien de koek vooral goed warm op. Men kan eventueel bij het op dienen in plaats van het voor gaande variaties aanbrengen door 4 koeken te vullen met stroop; ook voor vulling warme custard te gebruiken of wel een aantal klei ne koeken te bakken en te bestre ken met jam. Bij elke navrage dient men post zegel voor antwoord in te sluiten. P. J. Kers, Postbus 100, Hilver- sum. Griekse vrouwen sluiers droegen en Christen bruiden witte of paarse exemplaren al naar de rijkdom eb voornaamheid van haar families. Om streeks 1700 zien we de witkanten sluier voor het eerst haar entree ma ken, zonder echter een onderdeel te vormen van een eveneens wit bruids toilet. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Als dit oude gezegde ergens voor geldt, dai? is dit wel voor het moderne bruidje. Hoe simpeler de lij nen, hoe fijner het japonnetje zal staan. De nieuwe hoog opgeknipte taillelijn wordt veel in de moderne bruidsjapon toegepast. Uit de zijnaden ziet men soms een aangezette volant, die in een korte sleep eindigt. In de hoofdtooi is afwisseling genoeg. De Parijse modehuizen laten de bruidjes vaak kleine kapjes dragen, die voor het grootste gedeelte het hoofd om sluiten en met pareltjes bestikt zijn. Voor een fijn, gelijkmatig gezichtje is een dergelijk kapje zeer flatteus. De kransjes van bloemen echt of van kunstbloemen vinden allen hufi oorsprong in de klassieke bruidstooi: de oranjebloesems. Jammer genoeg zien we de oranjebloesem nog maar sporadisch in ons land. Er is aan het gebruik een'"lieflijke legende verbonden, die terug gaat naar de Middeleeuwen en die ons ver- ^anneer men veel door het land reist, ontmoet men vele mensen en na tuurlijk worden er praatjes gemaakt met vrouwen. Het maakte op mij een diepe indrhk, dat er zovele vrouwen zijn, die zich niet zo gelukkig voelen, als zij wel behoren te zijn. Hoe komt dat toch? Zij hebben een aardige man gezonde kinderen en een gezellig huis. En daarbij genoeg te doen. Toch ont breekt er iets aan. Ik geloof dat het is, dat iedere vrouw buiten haar huishoudelijke werk ook iets persoonlijks wil hebben; iets doen wil, wat van haarzelf is, waarmee zij zich vóór Haar huwelijk al bezig hield cf soms iets geheel nieuws, wat nu haar belangstelling trekt. Maar zij worden zo geheel in beslag genomen in het gezin. Hoe hebben onze grootmoeders dat toch gedaan? Zij hadden geen electri- sche wasmachine, geen stofzuiger, geen radio en geen diepvries. Dan moeten wij toch zoveel meer tijd hebben voor ons zelf? Maar grootmoeder had meest al hulp van trouwe Mientje en met de vooruitgang zijn er voor de heden daagse huisvrouw niet veel trouwe Mientjes meer. Nu moeten wij het alle maal zelf doen. We wassen de afwas, net op tijd óm weer in gebruik te ne men en wanneer de keukenvloer goed schoon is en zoonlief komt naar bin nen stuiven met schoenen vol modder, raken wij wel eens een beetje ont moedigd. Vele vrouwen hebben zich ook zo snel moeten „omschakelen". Zij leer den ,iets" vóór het huwelijk of zij wa len op kantoor en hoevelen van ons waren direct al echte huismoedertjes? Het zijn er zoveel niet meer. En al wordt er dan vol goede moed begon nen; de wending valt soms helemaal niet mee. Hoe verstandig en gelukkig zijn die vrouwen, die buiten dit alles de tijd vinden (of maken!) om iets voor haar zelf te doen. Muziek studeren, schil deren, fraaie handwerkjes maken of zich alleen maar verdiepen in boeken. Vrouwen, die buiten de huishouding liefhebberijen hebben. Wat zegt u van de 60-jarige groot moeder, die nog iedere dag naar het zwembad gaat, of van de 30-jarige vrouw, die nog het doorzettingsvermo gen had om het pianospel te gaan le ren .helemaal van het begin af met al die lange toonladders en vingeroefe ningen! Zij speelt nu niet onverdienste lijk en het geeft haar zeer grote vol doening. Ik denk. dat dit het is. dat de vage ontevredenheid geeft: het zoeken naar iets, dat voldoening schenkt. Zij zou den nog zo graag de moed bezitten om nog ergens mee te beginnen of door te gaan. Denkt u ook niet dat het dit is? r*- 'l t «p «I «S'WfesM' i j ■mi - 1 w tS&Ö I i J|_ I ilillBPJM Het grintpaadje in uw tuin houdt ge onkruidvrij door het te begieten met een oplossing van S magne sium chloride, q Dik leder laat zich gemakkelijke snijden, indien men het enige tijd in water weekt. Het tabaksrantsoen is nog steeds te klein. Wil men zijn be hoefte om te roken tegengaan, dan wordt aangeraden appelen te eten. Een vetvlek Op de keukentafel is te verwijderen door ter plaatse een papje van klei te smeren. Glanst uw gesteven wasgoed niet naar uw zin, voeg dan bij de te gebruiken stijfsel een stukje boter. telt, dat een arme tuinmansdochter '.n Spanje de eerste bruid was, die een takje oranjebloesem in heur naar droeg. ORTER en nauwer zeiden de grote ontwerpers toen ze nun plannen maakten voor de nieuwe rok kenmode. Korter, dat is niet zo moeilijk, voor wie de lange-rokkenmode goed ge volgd heeft. En het gaat ook maar om enkele centimeters. Maar nauwer Nu hebben de ontwerpers goed ma ten: avondjaponnen met een split tot de knie, om het lopen makkelijk te maken. En de rokken van japonnen en mantelcostuums kregen ook al splitten op zij. Met knopen er langs als garne ring. Maar de mannequins, die ze dra gen, hebben nu eenmaal niet de om vang van zo'n stuk Hollands Wel varenBovendien fietsen ze niet! Toch komen er uit het buitenland cot oplossingen, die rekening houden met de sinds de oorlog groeien de welgedaanheid. „Lady in Black" uit Londen geeft ons bijvoorbeeld een gi ede gedachte om een te nauw ge worden wollen voorjaarsjurkje weer bruikbaar te maken. De rok wordt daarvoor in een aan tal banen geknipt. Een van die banen 't gebruikt om het lijfje en de mouwen te verwijden. Een rol lint, of een stukje in stroken geknipte zijde, in een mooie harmoniërende kleur, zor gen nu voor de nodige wijdte van de rok, doordat afwisselend een strook stof en een reep zijde aan elkaar wor den gezet. Tot slot maken een bijpassende lint garnering op het lijfje, een paar aar dige knopen en een nieuwe ceintuur nog een modieus japonnetje van het te nauw geworden oudje! Maak Uw vrije tijd productief! Zelfs tegenwoordig, nu de meeste huisvrou wen tijd tekort komen en menigeen een schietgebedje opzendt: „bestond de dag maar uit 48 uur!" zijn er nog da mes, die min of meer met haar ziel onder de arm rondlopen. „Och mens, ik verveel mij zo!" vertelde laatst een bekoorlijke jonge vrouw met een schat van een klein meisje. „Ik maakte Ba by's kleertjes zelf maar nu heeft ze genoeg en ik weet geen weg met mijn tijd! Vroeger was mijn man veel vrij en dan gingen we samen er gezel lig op uit. Nu komt daar nooit meer iets van". Is dit geen charmant modelletje voor We stikken in voor- en rugpand de jeugdige figuurtjes? Leuk in effen stof, opgevrolijkt door een fris ruitje of streepje, maar ook aardig in be drukt materiaal met een garnering van wit piqué. En dan kunt XJ nog de kraag en manchetten van de japonstof nemen en er een afstekende ceintuur en hals ketting of zo'n zwierige grote strik!) bij dragen. De rok bestaat uit S baantjes, ivaar - figuurnaden, waarna we de zij- en schoudernaden sluiten. De laatste even inhouden op de aangegeven plaats. Het splitje op de rug voorziet V van knoopjes en lusjes. We zetten de mouwtjes tussen de dubbele stof van de manchetten en de halsrand tussen de kraag. Wilt V deze van achteren omhoog dragen, dan sluit V de achter kant geheel met knoopjes en lusjes, van de twee achterbanen van boven op bij een omgevouwen kraagje is één l cm. breed ingerimpeld worden, zo dat daar wat meer ruimte ontstaat. knoopje tegen de vouw voldoende. U kunt desgewenst ook een trekslui- tinkje nemen, dat V in de kraag laat doorlopen. Zo nodig maakt U in de Unkerrijnaad van de japon nog een splitje. Kijkt U vóór het knippen of de lengte van de rok naar Uw zin Is? Müak deze bij heel jonge meisjes voor al niet te lang. Heeft U stof van 90 cm breed zonder klim of val, zodat U de rokbaantjes om en om kunt knippen, dan kunt U volstaan mat J.S0 m stof. Ik dacht aan die andere eveneens jonge vrouw, die een paar jaar gele den een doodgeboren kindje kreeg en reeds spoedig daarna overal op zoek was naar bezigheid. „Want als ik niets uitvoer, word ik gek van ver driet". Zij vond werk en hoe! Zij ging iedere dag een paar uur helpen in het ziekenhuis van haar woon plaats op de zaal der chronische zie ken. Daar lagen wel 18 oude vrouw tjes, die slechts weinig werkelijke ver pleging nodig hadden, maar graag eens een beetje werden omgelegd, en dol waren op een praatje of spelletje. Voor de een schreef zij een brief, een ander las zij voor. Bij een derde kon zij het beste helpen door eens een paar boodschappen voor haar te doen. Ook bracht zij wel spelletjes mee of platenboeken en langzamerhand werd zij zo'n beetje de beschermengel van die zaal. Zowel de patiënten als de verpleegsters keken reikhalzend uit naar haar komst. Zij hielp de zusters met kleine karweitjes: een wat zware vrouw recht leggen, blaadjes met thee koppen rondbrengen, en zij gaf op die wijze voor iedereen ontspanning, want de zusters konden dan aan haar eigen werk blijven: „mevrouw waarschuwt ons wel, als een patiënt hulp nodig heeft". Het aardigste was, dat zij op die manier haar eigen leed vergat, doordat zij zich geheel op die zieken zaal had ingesteld. Laten de vrouwen, die in haar ge zin niet zoveel hebben te doen, hier eens aan denken: het is een prachtig# taak. waardoor zonnestraaltjes ge bracht worden in oude. vaak zeer ver moeide en verdrietige harten. Op 21 April zal de maximumprijs voor de beste soorten koffie met 1,12 gulden per kilogram worden verhoogd. De maximumprijs wordt daardoor: 4.40 per kilo, dat is 1.10 per half pond. De prijsstijging is een gevolg van de prijsstijging op de buitenlandse kof- fiemarkt. Reeds 14 Maart worden voor de koffiebranders de prijzen verhoogd, aldus de Volkskrant. DESINFECTEERT EN GENEEST

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 7