Portugal gepolst over het Atlantisch Pact Verhit debat in de FraVse Kamer Eerste besprekingen over Stille Oceaan-pact Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Brand te Oakland bedreigde de stad B.F.O. verlaat zich op Veiligheidsraad Woensdag 16 Maart 1949 74e Jaargang No. 10532 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Pact-landen richten blik op de Azoren Deense minister adviseert toetreden Bevin en Schuman naar Washington Weerbericht Diplomatiek terrein- verkennen in Duitsland? Minister In 't Veld in Engeland Eventueel één delegatie naar Den Haag Nederland weet nog van niets Queuille overleefde motie van wantrouwen Spoedig vredesonder handelingen in China Pokkenepidemie ook buiten Batavia Twee Amerikaanse soldaten voor Tsjechische rechtbank Wali Negara beschoten Ontwerp Noordatiantisch Pact gereed BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ;„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter te Washington, dat de rege ringen van de Ver. Staten en Portugal de mogelijkheid bespreken van toe treding van Portugal tot het Noord- atlantisch veiligheidspact. Besprekingen worden te Lissabon ge voerd tussen Portugese autoriteitenen de Amerikaanse ambassadeur, Lincoln McVeagh. Te Washington wordt het onwaar schijnlijk geacht, dat Portugal zo spoe dig een beslissing zal kunnen nemen, dat het nog kan deelnemen aan de on derhandelingen over het pact door de vertegenwoordigers van de V. S., Ca nada, Engeland, Noorwegen, België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland.. Volgens gewoonlijk welingelichte zegslieden te Washington was het be langrijkste punt van bespreking de kwestie, of van Portugal zou worden gevraagd in vredestijd bases hetzij in Portugal zelf of op de Azoren ter beschikking te stellen van de andere ondertekenaars van het pact en voor namelijk van de Ver. Staten. Naast te Washington verluidt, heeft Portugal te kennen gegeven, dat het behalve op grond van de bestaande overeenkomsten in vredestijd geen bases wil afstaan. De kwestie van onmiddellijke toe treding van Portugal tot het pact wordt als min of meer dringend be schouwd met het oog op de strategi- De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zal omstreeks 31 Maart in de V.S. aankomen voor een bezoek van ongeveer een week. Hij zou dus op tijd komen voor de ondertekening van het Atlantisch Pact er. voor de opening te New York van de algemene vergadering van de V.N eveneens in April. Op de vraag of Bevin ook buiten het Atlantisch Pact nog besprekingen zou voeren, zei de Britse ambassadeur te Washington: „Ik weet het niet, maar het zou mij niet verbazen, wanneer men van de gelegenheid gebruik zou maken verschillende dingen te bespre ken". Ook Schuman. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteravond mede gedeeld, dat minister Robert Schuman op een of twee April per vliegtuig naar Washington zal vertrekken om op vier April het Atlantisch Pact te on dertekenen. Het ministerie voegt hieraan toe, dat Schuman ongeveer een week in de V.S. zou verblijven en de openings bijeenkomsten van de algemene ver gadering der V.N. bij zou wonen. Tijdens zijn verblijf in de V.S., al dus de mededeling, zal Schuman alge mene internationale problemen met name Duitsland met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, bespreken. Monty wenst repatriëring van Nederlandse troepen De correspondent van de New York Times, B. Welles, meldt uit Londen, dat op de conferentie, die op het ogen blik te Londen wordt gehouden door de vijf ministers van Buitenlandse Za ken van de West-Europese Unie en hun adviseurs, de positie van Neder land in verband met de Indonesische kwestie een onderwerp van diepgaand overleg is geweest. Volgens deze cor respondent zou veldmaarschalk Mont- gomery in de afgelopen maanden op do Nederlandse regering een zeer ster ke aandrang hebben geoefend om, zo spoedig als zulks maar enigszins moge lijk is, een groot gedeelte van de 80 000 man sterke Nederlandse troepen macht in Indonesië naar Nederland te doen repatriëren. Roosevelt Jr. in de politiek Franklin D. Roosevelt Jr., derde zoon van wijlen president Roosevelt, zal naar te New York vernomen wordt een der candidaten zijn voor de door de dood van Sol Bloom opengekomen plaats van voorzitter der Commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Dit zal de eerste keer zijn dat een zoon van president Roosevelt naar een openbare functie streeft, waarin men moet gekozen worden. Verwachting tot Woensdag avond: Aanvankelijk zwaar be wolkt met enige regen. Later wis selend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. sche betekenis van de Azoren. Als Portugal niet onmiddellijk toetreedt, kan dit volgens de bepalingen van het pact, zoals deze thans luiden, slechts geschieden als alle regeringen het pact hebben geratificeerd. Dit zou verschei dene maanden kunnen vergen. Deens contact ten einde. De Deense minister van buitenland se zaken, Rasmussen, heeft gisteren zijn laatste bespreking gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Ache son over het Atlantisch pact. Rasmussen verklaarde dat hij ant woord op al zijn vragen had gekregen. Hij gaf te kennen, zonder een directe verklaring af te leggen, dat hij het Deense parlement zou aanbevelen aan het verdrag deel te nemen. „Het vraagstuk van het vormen van een Verenigde Duitse regering, die een vredesverdrag kan ondertekenen, als „één der doeleinden op lange termijn, naar. de verwezenlijking waarvan met gemeenschappelijke krachtsinspanning wordt gestreefd", wordt genoemd als onderwerp van bespreking op een z.g. geheime conferentie te Godesberg in Duitsland. Deze mededeling is afkomstig van dr. Rudolf Müller, gewezen directeur voor economische aangelegenheden in de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland en thans leider van de „Ver eniging voor Economische Politiek", welke kan worden beschouwd als de vertegenwoordigster van invloedrijke zakenbelangen. Hij zeide verder dat een groep van mannen, die wist dat zij elkander konden vertrouwen en die van mening was ook het vertrouwen te genieten der autoriteiten van de verschillende bezettende overheden, een weloverwogen poging had gedaan om de diplomatieke schaakmat-positie, waarin Duitsland verkeerde, van het statische stadium in een meer moge lijkheden biedende toestand te doen overgaan. De gevoerde besprekingen waren een terrein verkennen geweest. Zij hadden tot dusverre niet tot het aannemen van enige concreet voorstel geleid. De deel nemers aan de besprekingen waren van gevoelen geweest dat de tijd rijp was voor een dergelijk initiatief, omdat de Sowjetrussische expansie klaarblij kelijk tot stilstand was gebracht. Schade meer dan een millioen dollar In de havenwijk van de militaire basis te Oakland is een brand uitge broken, die zich tot de stad zelf uit breidde. Sleepboten hebben twee sche pen, die in lichterlaaie stonden, uit de haven verwijderd. De oorzaak van de brand is tot dus- vei niet bekend. Alle te Oakland be schikbare brandweerkorpsen en pom pen, alsmede een uit San Francisco komende brandweerboot, bestreden het vuur. Bij de havens is munitie opgeslagen. Talrijke ontploffingen deden zich voor, waarbij 100 meter hoge vlammen opsloegen. Een uur na het uitbreken was de brand, naar de mening van ge tuigen, beperkt tot de havens, voorals nog is geen melding gemaakt van slachtoffers. Tijdens de oorlog was Oakland een der voornaamste inschepingshavens aan de Stille Oceaan. De haven ligt aan de oostkant van de baai van San Francisco, tegenover de stad. Thans wordt deze haven gebruikt voor ver scheping van troepen en bevoorrading naar het gebied van de Stille Oceaan. Volgens de eerste schattingen be draagt de schade meer dan 1 millioen dollar. De brand kon door de burgerlijke en militaire brandweer, die gebruik maak ten van negen brandweerschepen, be perkt worden. Een onderzoek is inge steld naar de oorzaak van de brand. OPLICHTER „LEENDE" ZEVEN HONDERDDUIZEND GULDEN De Haagse koopman J. V. had zich gisteren voor de rechtbank te 's-Gra- venhage te verantwoorden voor het feit, dat hij ruim 700.000 geleend had welke „leningen" meer weg hadden van oplichting. De officier van Justi tie eiste tegen V. een jaar en negen maanden gevangenisstraf. Mr. J. in 't Veld, de minister van Wederopbouw, is gisteren voor een vierdaags bezoek te Londen aangeko men om kennis te nemen van de Britse methoden ter bestrijding van het wo ningprobleem. Na zijn aankomst op het Londense vliegveld begaf de minister zich naar Reading. De komende dagen zal hij bouwprojecten te Orpington (Kent), Canterbury, Leeds en Loughton (Es- sex) bezoeken. Amsterdamse vrouw verried haar verlooide Het Bijzonder Gerechtshof heeft zich gisteren opnieuw bezig gehouden met de zaak tegen de 28-jarige Amster damse vrouw Sophie Leydel, die be schuldigd wordt van Jodenverraad. Haar vroegere verloofde verklaarde, dal zijn meisje hem in 1944 had ver raden, zodat hij was opgepakt op zijn onderduikadres en naar Auschwixz was gestuurd. Als getuige trad o.m. op de tot levenslang veroordeelde Mozer, die Sophie Leydel een niet-officiële V-vrouw noemde. De procureur-fis caal achtte de verdachte verantwoor delijk voor de dood van vele Joodse landgenoten en eiste levenslange ge vangenisstraf. Zodra de beslissing van de Veilig heidsraad bekend zal zijn, zal de bij eenkomst Federaal Overleg weer ver gaderen, aldus meldt het Chinese dag blad „Keng Po", volgens hetwelk de BFO haar houding zal laten afhangen van die van de Veiligheidsraad. Het blad schrijft verder: „In een gesprek met een woordvoer der der BFO hebben wij vernomen dat, wanneer de door Canada voorgestelde resolutie door de Veiligheidsraad wordt aangenomen, de delegatie van Oost- Indonesie aan de BFO een resolutie zal voorstellen, waarin wordt verzocht te Batavia voorbesprekingen te hou den tussen de Republiek, de BFO en de regering van Indonesië als vertegen woordigster van de Nederlandse rege ring. Indien de BFO dit voorstel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tussen deze drie groepen. Voorts vernam het blad, dat „de de legatie voor de Ronde Tafel-conferentie uit één Indonesische delegatie zal be staan en niet uit een Republikeinse en een BFO-delegatie, zoals door Den Haag werd voorgesteld." Naar aanleiding van dit laatste ver neemt Aneta van bevoegde zijde dat „Den Haag" geen enkel voorstel in deze zin heeft gedaan. Instede daar- Een oneerlijke bakker Een 37-jarige Amsterdamse vrouw heeft aangifte gedaan opgelicht te zijn voor een bedrag van 16.800. Zij had via een 55-jarige boekverkoper kennis gemaakt met een banketbakker uit Zandvoort, die haar voor de somma van f 16.000 de helft van zijn bakkerij met inboedel te koop aanbood. De boekhandelaar kreeg f 800 provisie. Nadat de vrouw het bedrag betaald had, kwam echter uit, dat de bakkerij eigendom is van een N.V. Bakker en boekhandelaar overpeinzen hun zon den thans in een cel van het hoofd bureau. van is zowel aan de Republikeinse lei ders als aan de BFO medegedeeld dat, indien de afgevaardigden zouden gera ken tot de vorming van één Indone sische delegatie, dit de regering slechts aangenaam zou zijn. CANADESE DEFENSIE-UITGAVEN 50 PROCENT HOGER De Canadese minister van Financiën, 'Douglas Abbott, heeft in het Canadese Lagerhuis de begroting voor de Cana dese defensie-uitgaven in het financi ële jaar 19491950 ingediend. De be- gioting wijst een bedrag aan, dat 50 procent hoger ligt dan dat van het vorige begrotingsjaar. In 1924 legden twee beroemde skilopers, Arnold Lunn en Hannes Schneider, de grondslag voor de klassieke Arlberg-Kandahar-ski- loop, welke afwisselend in Sankt Anton, Mürren en Chamonix wordt georganiseerd. Bij het zilveren ju bileum van deze wedstrijd waren zowel de stichters als alle winnaars aanwezig, maar ook de beide oudste Nederlandse prinsesjes wa ren van de partij. Hier ziet men Prinses Beatrix en Prinses Irene samen met Lunn (links) en Schnei der bij deze belangrijke sport gebeurtenis. John Dedman, de Australische minis ter van defensie, heeft in antwoord op vragen in het Huis van Afgevaardig den verklaard, dat, aangezien de vor ming van een internationale veilig heidsmacht onder de V.N. „een vér verwijderd doel" schijnt, een regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan „het beste is, waar men naar kan streven". Het verdrag zou de krachtigste uit werking hebben, indien zich niet al leen de landen van het Britse Gemene best, doch ook andere landen, die aan de Stille Oceaan liggen, aansloten" zo voegde hij er aan toe. Lord Listowel, speciaal afgezant voor Australië van de Britse minister-presi dent Attlee, heeft gedurende bijna twee uur een bespreking gevoerd met het Australische kabinet. Volgens een gezaghebbende bron sprak Lord Listo wel slechts in de meest algemene be woordingen. Gedetailleerde besprekin gen zouden, naar men verwachtte, gis teravond beginnen, wanneer Lord Lis towel een onderhoud zou hebben met minister Dedman. Lord Listowel heeft het doel van zijn missie niet onthuld, doch verslaggevers hechten betekenis aan het feit, dat hij De Franse Kamer van Afgevaardig den heeft gisteren een tegen de re- gering-Queuille ingediende motie van wantrouwen met 380 tegen 228 stem men verworpen; de motie was inge diend, omdat de regering had gewei gerd opnieuw een uitgebreid debat over Indo-China toe te staan. Verscheidene ministers en niet-com- munistische afgevaardigden verlieten de Kamer, toen de communistische ver tegenwoordiger Jacques Duclos de re gering van „aanhitsen tot oorlog" be schuldigde; De atmosfeer in de Franse Kamer werd gespannen toen, nadat Duclos was uitgesproken, de waarnemend voorzitter der Kamer, André le Troc- quer, een beroep op hem deed zijn „voor de regering kwetsende opmer kingen" terug te nemen, of zich bloot te stellen aan een uitsluiting van ver dere deelname aan het debat. Duclos had in zijn toespraak onder meer verklaard: „de aanhangers van generaal De Gaulle en de Franse re gering volgen dezelfde politiek. De Franse regering bereidt zich voor op oorlog; haar politiek volgt zelfde pa den als die van Hitier". Toen Duclos in zijn toespraak ver klaarde dat de regering „Frans bloed aan Amerikaanse millionnairs wenste te verkopen" werd hierop wederom toornig door de niet-communistische afgevaardigden gereageerd. Duclos werd bij deze passage in zijn rede op nieuw door Le Trocquer tot de orde geroepen. Nadat hij was uitgesproken, werd Duclos door de communistische verte genwoordigers toegejuicht, terwijl de andere afgevaardigden luide van hun afkeuring blijk gaven. De verworpen motie van wantrou wen de eerste, sinds het driejarig bestaan van de vierde Franse republiek werd ingediend door René Capitant, oud-minister en thans aanhanger van generaal De Gaulle; de motie werd door de communisten gesteund. Er be stond geen ogenblik de vrees, dat de motie een ernstige bedreiging voor het kabinet-Queuille zou kunnen wor den. Nadat de motie van wantrouwen was verworpen, werd door de Kamer gedebatteerd over het vaststellen van het tijdstip voor de bespreking van een tweede motie van wantrouwen, inge diend door de communistische afge vaardigde Jacques Duclos. De oppositionele afgevaardigden zijn voornemens het debat over de com munistische motie' van wantrouwen vóór 20 Maart a.s. de datum, waar op de departementale verkiezingen in Frankrijk zullen beginnen te doen houden, dit plan werd echter verijdeld. Generaal Ho Ying Tsjin, de nieuwe premier van China, heeft tegenover Chinese verslaggevers meegedeeld, dat de vredesonderhandelingen met de communisten spoedig zullen beginnen. Met nadruk verklaarde hij, dat Chi na „een redelijke vrede moet hebben, die voor beide partijen aanvaardbaar is". Alleen dan kon de vrede blijvend zijn. De buitenlandse politiek van zijn regering zou er een zijn van vriend schap met alle landen. De generaal verklaarde, dat hij zijn ministers nog niet definitief had ge kozen, omdat hij wachtte op de aan bevelingen van de wetgevende Joean en ook, omdat vele belangrijke perso nen afwezig waren. Sommigen bevon den zich in Kanton. Russisch luchtruim zwart van de jagers Tijdens een interview heeft William Jordan, directeur van de Curtiss- Wright vliegtuigfabrieken, verklaard, dat hij er voor zou bedanken de pi loot te zijn van het eerste Amerikaan se bombardementsvliegtuig, dat in ge val van oorlog de Sowjetunie zou moe ten aanvallen, omdat hij van mening is. dat door de uitbreiding van de Rus sische luchtmacht de Amerikaanse pi loot een luchtruim zou aantreffen dat ..zwart ziet van de Russische jagers". Hij voegde er aan toe „Onze vlieg tuigen zijn in staat op grote hoogte te vliegen, maar de Sowjets hebben toe stellen, die nog hoger gaan. Wij bou wen grote hoeveelheden vliegtuigen, maar de Russen maken er meer". £JEZE PLANEET draagt vele rare kostgangers, vrienden. In Boston_ heeft een moeder haar veertienjarige zoon, die het levenslicht aanschouwde een paar jaar na het overlijden van haar man, tien jaar in een kamer op gesloten gehouden. Nu is hij uitgebro ken en als een wild dier door de poli tie opgevangen. Hij sprak gebrekkig, wist niet of hij e'en jongen of meisje was, had nooit een appel gezien en schrok van een kat. Hij droeg lange haren, had rachitisbenen en was ge kleed in twee ouwe jurken. De vrouw zal terecht staan wegens verwaarlo zing. Kolonel Frank Howley, Ame rikaans commandant in Berlijn, mag „brigade-generaal" op zijn kaartje zet ten. Gepromoveerd. Gefeliciteerd. O De luchtbrug heeft nu al 870.639.7 me trieke tonnen goederen vervoerd. De Yankees namen driekwart daarvan voor hun rekening, de Britten de rest. J^ET ZAL Joseph Schreieder grij ze haren bezorgen, dat hij nog steeds gevangen zit nu er zoveel vraag is naar goeie spionnen in de wereld. In Amerika zijn weer drie vrouwen en vijf mannen veroordeeld wegens snuf- felarijen ten bate van de Tsjechoslo- waakse geheime dienst. Amerika-Spiel. Oostenrijk heeft geprotesteerd bij Hongarije en Hongarije bij Oostenrijk imiiiiiiiKiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiuuuuiiuuiit naar aanleiding van grensincidenten. In Hamburg heeft de langzame molen van het recht 35 helden te pakken, die in 1938 een synagoge in brand staken. In Rome is een vrouwelijke postbe- beambte bij het kraagje van d'r jurk gepakt, omdat ze buitenlandse brieven verdonkeremaande. Polletiek-met-'n- luchie. yiT OFFERBLOKKEN stalen twee Bergen op Zoomse knaapjes van 10 jaar snoepcentjes. Zij waren al ge- «3eWo- Heus schat, het is hard nodig, dat ik aan da schoonmaak begin. ruime tijd in het bedrijf werkzaam en hadden een schatkamer ingericht in een holle boom. De pliesie greep in Zenuwscheut voor alle anti-Ameri kaans-georiënteerde strijdlustigen! De bommenwerper B 36, die zojuist thuis kwam van een tochtje van 15000 kilo meter, kan doelmatig opereren op een hoogte van 13 kilometer, kan niet door jagers worden onderschept en heeft hoegenaamd geen hinder van luchtdoel kanonnen. Hoge cultuur. Een Zwit serse fabriek maakt horloges, die. be halve de tijd, ook de zon- en maan standen en de sterrenhemel, alsmede datum, luchtdruk, temperatuur en nog 'n stuk-of-wat kleinigheden aangeven. Practisch verjaardagsgeschenk. Kost maar 75000 gulden. p|ET STAAT VAST, dat de mens heid binnen niet al te lange tijd van de ene planeet naar de andere zal reizen, zoals thans van het ene land naar het andere. Alleen met minder douanemoeilijkheden. Aldus profeteert de befaamde Duitse geleerde dr. Rei- del, die eerst voor Hitier de V 1 en de V 2 maakte en die nu voor de Ameri kanen nog veel mooier speelgoed ver vaardigt. Binnen tien jaar zal hij een hemellichaam maken, dat eindeloos rond de aarde kan draaien; vervolgens hoopt hij kunstmatige sterretjes te fa briceren. Hij ziet ze al vliegen. op een vraag over Malakka een docu ment voor de dag haalde, dat naar men aanneemt de Britse zienswijze over de ernst van de toestand aldaar weergeeft. Lord Listowel zou dit document bij zijn bespreking met het kabinet bij zich gehad hebben. „Er is reden om aan te nemen, dat de opstand in Ma lakka gesteund werd door een com munistische bijeenl.omst te Calcutta", aldus Lord Listowel. Volgens gezaghebbende bron heeft Listowel het kabinet meegedeeld, dat ae Engelse regering de nauwste samen werking met Australië verlangt en alle Australische voorstellen, die verhoging der veiligheid in het rijk beogen, voor staat en bevordert. Op economisch gebied wees Listowel op de noodzakelijkheid, dat Engeland en de rest van het rijk hun verschil lende economieën zo veel mogelijk op één lijn brengen om de dollardruk te verlichten, aldus deze bron. In Den Haag nog niets bekend Desgevraagd deelde men van be voegde zijde aan het ANP mede, dat de Nederlandse regering officieel nog niets bekend is over een volgens pers berichten door de Australische minis ter van buitenlandse zaken opgenomen plan tot het sluiten van een „Pacific- pact". Noch langs de weg van diplomatieke demarches noch langs andere diploma tieke wegen heeft de Nederlandse re gering iets over een dergelijk pact ver nomen en men kan daarom hierover moeilijk zijn mening kenbaar maken. In politieke kringen wijst men er ech ter op, dat dit plan niet geheel nieuw is, terwijl voorts de mening wordt ge uit, dat een dergelijk voorstel wellicht nog prematuur zou zijn, zolang de po litieke moeilijkheden in Indonesië niet zijn opgelost. De pokkenepidimie, die reeds bijna 200 slachtoffers in Batavia veroorzaak te, schijnt zich thans ook buiten Bata via uit te breiden. Bandung is thans ook besmet verklaard. Nabij Tasikma- laja zijn 12 gevallen van pokkenbe- smetting geconstateerd, waarvan 4 met dodelijke afloop. Kortgeleden werd in Bativia de eerste Europeaan met pok ken besmet, namelijk een jonge Neder landse vrouw, die kort tevoren uit Nederland in Indonesië aankwam. De autoriteiten dringen aan op medewer king van het publiek bij de massa-vac cinatie, die nog steeds wordt voort gezet. Twee Amerikaanse soldaten, die sedert 9 December te Praag worden vastgehouden, zullen voor een Tsjechi sche rechtbank terechtstaan op be schuldiging van spionage. Aan Amerikanen is geen toestem ming gegeven de beide mannen, die aan de Tsjechische zijde van de grens met Beieren zijn gearresteerd, te be zoeken. De soldaten zijn de 22-jarige r. Jones uit Kentucky en de 31-jarige R. Hill, uit Mississippi. Van Amerikaanse zijde te Praag wordt verklaard, dat de beide man nen op 1 December bij hun eenheid vermist werden. De Amerikaanse autoriteiten heb ben zonder succes getracht de arres tanten vrij te krijgen. Zij spraken de Tsjechische beschuldiging, dat de sol daten met een speciale opdracht naar Tsjechslowakije waren gezonden, tegen. - Eerst thans is bekend geworden, dat op de Wali Negara van Pasundan, Wi- ranata Kusuma, die dezer dagen een tournee door het Oostelijk deel van de Negara gemaakt heeft, twee keer be schoten werd. Zondag werd zijn stoet beschoten nabij Kuningan, terwijl later een bijeenkomst nabij Kuningan, waar de Wali Negara aanwezig was, van verre afstand met twee mortiergrana ten beschoten werd. Bij de beschietin gen werden geen personen gewond, doch toen een uitgezonden Nederland se patrouille in een vuurgevecht met de benden raakte, werd een Neder landse militair gewond. Dinsdag werd de laatste hand gelegd aan het ontwerp van het Noordatlan- tische Verdrag. De ambassadeurs van de deelnemende landen hielden een bijeenkomst, waarvan zij hopen, dat het de laatste is geweest. Men verwacht dat de tekst Vrijdag bekend zal worden gemaakt. EXTRA VLUCHT NAAR batavia Vrijdag 18 Maart a.s. zal een extra KLM-Constellation, de PH—TDB (Ba tavia), gezagvoerder Van der Vaart, van Schiphol naar Batavia vertrekken met een lading van 4 y, ton post aan boord. Ook deze vlucht wordt gemaakt via Khartoum en Mauritius. k.l.m. heft bazellijn op De K.L.M. heeft besloten haar lucht- lijn naar Bazel met ingang van gisteren op te heffen. De reden is het onvol doende aantal passagiers op deze dienst, hetgeen een lonende exploitatie onmogelijk maakt.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1