Met vacantie naar Frankrijk Tweede Kamer maakt bezwaren tegen wetsontwerp verhoging pensioenen Jazzmuziek aan de brede Kali's avontuur Residentie Het scharminkeltje van Minister Maarsseveen Tweede Kameraanvaardt bijslag ijKe Moeder ontoerekenings vatbaar verklaard Vier jaar geëist wegens doodslag op echtgenote Engeknd flink op weg naar .economisch herstel Gevallen in Indonesië Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het behoeft niet duur te zijn Hef proces-Kravchenko loopt ten einde Textieldiefsfal opgelost Oost en West van gelijke kracht Verminderde ontmanteling der Duitse industrie? HOREN IN HUIS! Het Radiooroaramma De heer Van Sleen diende een lang en ingewikkeld amendement in, waar in hij een aantal drastische verhogin gen had opgesomd, doch toen het be handeld zou worden, opperde de voor zitter bezwaren. De heer Van Sleen kreeg van de communistische heer G. Wagenaar de goede daad een bepaalde wijziging in zijn amendement aan te brengen, waar door de bezwaren van de voorzitter weggenomen zouden worden. Dat zullen we dan eerst nog eens bekijken, vond de president, en hij schorste de beraadslagingen over het wetsontwerp tot Woensdagmiddag één uur. De minister van Binnenlandse zaken, mr. H. J. van Maarseveen, heeft zijn ■charmlnkeltje, zijn mager beestje, zijn diertje van vel over been, hoe goed hjj het ook bij de teugel leidde, niet door de Tweede Kamer kunnen loodsen. Deze kwalificaties zjjn niet van ons, maar van de socialistische afgevaardigde II. van Sleen, die daarmede een vernieti gend oordeel uitsprak over het wets ontwerp tot verhoging van de pensioe nen met een toeslag. Op 29 September 1948 de heer A. Stapelkamp (AR) herinnerde eraan is uitvoerig over de verbeteringen van de pensioenen gesproken. Een motie van de heer van Sleen, die met nage noeg algemene stemmen werd aangeno men, spoorde de minister aan een wets ontwerp in te dienen, dat aan het ver langen van de afgevaardigden tegemoet kwam. Mr. Van Maarseveen toog aan het werk met tegenzin blijkbaar en het resultaat? Er gebeurt vrijwel niets. Al leen de onderwijzers, die thans... 93 jaar zijn, zullen er wat pensioen bij- krijgen. Achtereenvolgens spraken de heren H. van Sleen (PvdA), A. Sta pelkamp (AR), G. Ritmeester (WD), H. Gortzak (CPN) en H. M. J. Dassen (KVP) hun diepe teleurstelling over het wetsontwerp uit. Minister van Maarseveen stelde hier een zwakke verdediging tegenover. Hij was tegen verhoging van de pen sioenen alleen omdat de arbeidsver houdingen thans beter zijn dan op het ogenblik van de toekennihg van het pensioen. Dat mag geen reden zijn, vond hij. Hoogstens was hij bereid wat plooien glad te strijken, al te onrede lijke verhoudingen te verbeteren. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd de wetsontwerpen tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening en tot wijziging van de kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers. Wat het eerste ontwerp betreft zegt de regering in haar memorie van toe lichting van oordeel te zijn, dat de uit keringen aan ouden van dagen ver hoogd dienen te worden, nu in verband met haar gewijzigde subsidiepolitiek inmiddels een regeling is getroffen in zake het verlenen van een tijdelijke bijslag op lonen en salarissen en daar naast een voorstel wat aanhangig is tot verhoging van de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet. Voorge steld wordt het bedrag van de bijslag te bepalen op f 2.50 per maand voor gehuwden en op f 1.50 voor ongehuw- den. De kosten zullen naar raming een bedrag van rond 6% millioen gulden per jaar bedragen. De voorgestelde verhoging zal ingaan op 1 November 1948. De kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers, thans bedragende f 10 per kind en per maand voor de eerste drie kinderen en f 12,50 per kind per maand, te rekenen van het vierde kind wordt volgens het tweede ontwerp verhoogd met f 1 per maand. De kosten van deze ver hoging zullen naar raming f 1,1 mil lioen per jaar bedragen, de voorgestel de verhoging zal ingaan op 1 October 1948. Op 5 September 1948 werd in de hal van het Apollotheater te 's-Gravenhage een 2jarig kind achtergelaten. De ouders waren aanvankelijk onvindbaar doch later werd in Rotterdam de moe der van het kind, de 26-jarige Aagje de H.—de B., aangehouden. Deze jonge vrouw stond gistermorgen voor de tweede maal terecht voor de Haagse arrondissements-rechtbank. Bij de eer ste behandeling was 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf geëist. De opstellers van het ondertussen uit gebrachte psychiatrisch rapport zijn tot de conclusie gekomen, dat het opzette lijk verlaten van haar kind aan deze vrouw niet als een strafbaar delict kan worden aangewreven. Door haar ge brekkige ontwikkeling en ziekelijke stoornissen is zij niet toerekeningsvat baar. Aan de hand van dit rapport vroeg de officier van justitie dan ook ontslag van alle rechtsvervolging en opneming in een krankzinnigengesticht voor de tijd van één jaar. Twintig November van het vorige jaar heeft de 45-jarige bakkersknecht Lamberti te Maastricht zijn echtgenote door twee slagen met een bijl zo zwaar gewond, dat het slachtoffer enkele uren later in het ziekenhuis overleed. Gisteren had hij zich voor dit feit voor de Maastrichtse rechtbank te verant woorden. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de vrouw echtscheiding had aangevraagd, Toen de rechterlijke beslissing op deze aanvraag bekend werd beging de bakkersknecht zijn daad. De man bevestigde voor de recht bank de feiten. De geneesheer-direc teur van de gestichten in Venray acht te de verdachte verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie, gaf in zijn requisitoir een overzicht van het ge beurde, waarbij hij er de nadruk op legde, dat het slachtoffer zelf een groot aandeel heeft gehad in het noodlottig gebeuren door haar houding, welke zeer beneden peil is geweest. De offi cier van justitie noemde de vriendin van de vrouw de kwade genius van de verslagene. Spreker achtte de beschul diging van moord niet bewezen, maar ter zake doodslag vroeg hij alle om standigheden in aanmerking nemende 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger zal 22 Maart zijn pleidooi houden. In zijn jaarlijks overzicht van de economische positie van Groot-Brit- tannie, dat Dinsdag is gepubliceerd, merkt de Britse Minister van Finan ciën, Sir Stafford Cripps op, dat Groot-Brittannie in zijn streven naar herstel zelfs zijn eigen economen heeft verbaasd, door zijn internationale han delsbalans over het geheel genomen in evenwicht te brengen. Met het dollar- gebied wijst de handelsbalans echter nog steeds een enorm deficit aan, dat Cripps de gevaarlijkste zwakke plek in de Britse economie noemt. Groot-Brittannie verwacht, dat zijn betalingsbalans over de periode van 12 maanden, eindigde in Juni a.s., een batig saldo te zien zal geven van 15 millioen Pond Sterling. Dit is een ver rassing, daar de regering nog in De cember had geraamd, dat er een na delig saldo zou zijn van 362 millioen Pond. Het tot dusverre bereikte resultaat vormt echter slechts een phase op de weg naar het uiteindelijke doel van volledige economische onafhankelijk heid. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat le kL H. J. H. in den Kleef, uit Heijthuizen (L.) Soldaat H. J. Einmahl, uit Kerkrade. Soldaat le kl. KI. J. de Groot, uit Huizen (N.-H.) Soldaat R. van Klinken, uit Nieuw- weerdinge (Dr.) Soldaat le kl. D. de Kok, uit Alblas- serdam. Soldaat J. B. Krops, uit Odoorn. Soldaat H. F. Huttinga, uit Velsen N. Korporaal C. Magielse, uit Utrecht. Soldaat M. W. Oppers, uit St. Oeden- rode. Soldaat A. G. Orval, uit Tegelen (L.) Soldaat J. Sietses, uit Enkhuizen. Soldaat le kl. W. Breen, uit Gouda. Sergeant N. H. Berendsen, uit Ooster beek. Korp. K. van Dijk, uit Amsterdam. Sergeant R. H. Gademann, uit Didam. Soldaat le kl. G. van der Hout, uit Monster. Soldaat J. Huijsman, uit Schipluiden. Soldaat M. H. de Jong, uit Vleuten. Soldaat A. Ju, uit Leiden. Soldaat J. Vermeulen, uit Waddinx- veen. Soldaat L. van Wilgen, uit Boskoop. Korporaal A. A. van der Hulst, uit Voorburg. Soldaat Th. M. Hermans, uit Rotter dam. Sold. J. W. van Winsen, uit Woerden. Soldaat le kl. T. G. M. Hulst, uit Bergh (Gld.) Soldaat le kl. H. Koppenaal, uit Bree- zand, Anna Paulowna. Sergeant-majoor J. Rusman, uit Haarlem. Soldaat M. F. Ahaus, uit Amst. O. Soldaat J. G. Windmeyer, uit R'dam. Soldaat P. J. Haanraats, uit Eijgelri- hoven. Korporaal G. Hansseri, uit Liessel (gem. Deurne). Korporaal J. H. van Poortvliet uit Nijmegen. Soldaat le kl. J. C. Dekker, uit Eind hoven. Soldaat W. A. van Gerwen, uit Val- kenswaard. Soldaat N. Sijm, uit Wieringermeer. Soldaat P. S. Haves, uit Hom (L.) 2e lt. jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, uit Zeist. Soldaat F. C. van Zundert, uit Hoe ven (N.Br.) Korporaal C. Bouius, uit Nijmegen. Sergeant P. H. Scholte, uit Den Haag. Sergeant H. J. van Hassel, uit Den Bosch. •VH IS «17» GARAGES MOGEN KLEINE SERVICE NIET BEREKENEN Van 16 Maart 1949 af mogen garages kleine service-werkzaamheden niet meer in rekening brengen. Onder deze werkzaamheden dienen o.m. te worden verstaan: het schoonmaken van de ruiten, het controleren van de banden spanning en van de in het motorrijtuig aanwezige hoeveelheden brandstof, smeermiddelen en water, het in en uit de stallingsgelegenheid rijden van het motorrijtuig. FUSIE VAN TWEE BRITSE LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN De volledige fusie van de „British South American Airways" en de „Bri tish Overseas Airways Corporation", twee van Engelands drie genationali seerde luchtvaartmaatschappijen, is gis teren bekend gemaakt. De regering had de fusie aanbevolen en dat de maatschappijen gingen mede accoord. 12. Pim wordt nu echt bang. Als hij roept naar zijn broertjes, krijgt hij antwoord, maar niet van Pom of Pam. Waar zijn zijn broertjes? Er zal hun toch niets overkomen zijn? Hij begint hard te rennen. En ook hard te roe pen „Pom! Pam. Pom, Pam!" Gelukkig, daar komen om de bocht zijn twee broertjes al aan. „Wat is er? Waarom schreeuw je zo?" vraagt Pom. „Ik weet niet! Ik wilde vragen of jullie iets ontdekt hebben". „Ik niet!" „En ik ook niet!" is het antwoord. Maar dan kijkt Pom zijn broertje onderzoekend aan. „Wat is er Pim. Je ziet zo bleek!" „Ik geloof, dat-ie bang is", zegt Pam een beetje minachtend. „Bang? Ik bang?" roept Pim verontwaardigd. „He lemaal niet!" „Maar wat is er dan?" dringt Pom aan. „Nu, als ik jou riep, hoorde ik steeds een stem boven mijn hoofd". ;,Ach onzin", bromt Pom. „Ik heb helemaal niets gehoord. Kom laten we hier even gaan zitten, dan gaan we direct weer naar Moeder terug". (Van onze correspondent te Parijs). De Etoile du Nord, die van Amster dam naar Parijs raast, is nu niet zo bar druk. In de nachttrein hebt ge in de regel een compartiment voor u al leen. Als temperatuur, conducteurs en douaniers zulks veroorloven kunt ge zelfs heerlijk slapen. Maar denk niet, dat ge deze zomer ook de ruimte zult hebben. Stellig niet. Want in het komende vacantieseizoen zult ge een exodus naar Frankrijk zien. De zomer van 1948 wemelde het al van Nederlanders in Parijs. Bij de Opera, op de Champs Elysées, op de terrasjes van Montparnas, in Pigalle op Trocadero, rondom de Madeleine en de Eifeltoren stonden, zaten of liepen ze. •Nu gaat het nog erger worden. We hebben ons licht eens opgestoken bij enkele reisburewaux, touristenorganisa- ties en hotelhouders en het resultaat heeft ons verbaasd. He schijnt wel als of het goede vaderland leeg loopt, de- Ze Zomer. Parijs en Nice zijn het meest in trek, doch ook vele andere centra trekken grote belangstelling van de thans nog plannenmakende Nederlan ders Onze gegevens, komende van ver schillende kanten, dekken elkaar vol ledig: duizenden en duizenden Neder landers gaan dit jaar vacantie houden in het land van Marianne. Er zullen er minstens tweemaal zoveel komen als in 1948. En toen heeft uw correspon dent al eens van Parijs tot Roosendaal moeten staan. Dat hoeft u niet te gebeuren, mits ge tevoren een plaatsje in de trein reser veert a raison van f 1.25. Ook de reis zelf is niet duur. AmsterdamParijs derde klas retour kost ongeveer f 35. Bij velen heeft Frankrijk nog steeds de naam erg duur te zijn. Inderdaad is Parijs niet erg goedkoop, doch als ge de weg wat weet, uitkijkt enda gen telt behoeft een vacantie geen al te grote offers te vergen. De prijzen va riëren sterk en daarom is het moeiliilc om een juist overzicht te geven. We zullen het niettemin proberen. Een eenvoudige. nette hoelkamer vindt ge al voor 250 frs voor één per soon, 350 frs voor 2 personen, een ste vige maaltijd voor 300 frs, een doosje sigaretten f 80 frs, een bioscoooje 50 frs., een glas bier 12 frs, een konje kof fie 10 frs. Als ge nu weet, dat de franc ongeveer een cent waard is, maakt ge wellicht enorme plannen, die straks niet uitgevoerd kunnen worden omdat dit de prijzen zijn van de z.g. Noch Kravchenko, noch zijn raads man mr. Nordman, waren Dinsdag bij de voortzetting van het proces. Mr. Nordmann was ziek, zodat, na dat twee advocaten van de verdediging het woord hadden gevoerd, de zitting van het Hof moest worden verdaagd. Het proces, dat thans reeds zeven we ken loopt, zal waarschijnlijk volgende week worden beëindigd. Mr. Leon Matarasso besteedde aan dacht aan het leven van Kravchenko in de Ver. Staten. Kravchenko had geweigerd gedetail leerde vragen te beantwoorden over deze periode. „Het is mij békend, dat de aanklager niet verplicht is vragen te beantwoor den, welke mogelijk tot beschuldigin gen tegen hemzelf kunnen leiden. Hij kan evenmin worden gedwongen te antwoorden, doch wij hebben het recht conclusies uit zijn stilzwijgendheid te trekken", verklaarde mr. Matarasso. Hij zeide verder, dat Kravchenko had toegegeven dat zijn boek in 22 landen was vertaald en uitgegeven en dat de vertalingen altijd van de Engelse en nooit van de Russische tekst waren ge maakt. Dit ondersteunde het argument van de verdediging, dat op het tijdstip, waarop deze vertalingen het licht za gen. geen Russische tekst van „Ik ver koos de vrijheid" had bestaan. Zelfs de uitgave in het Oekraiëns in Canada was vertaald uit de Engelse en niet uit de verwante Russ'- - taal. goedkopere quatiere (wijken). In het hartje van Parijs, in de vreemdelingen centra zoals b.v. de Etoile, dat zijn fraaie Champs Elysées heeft, het Ope radistrict, Montparnas enz. betaalt ge vaak meer dan het dubbele. Blijf ook niet in de onmiddellijke omgeving van het Gare du Nord hangen, want ook dat voelt ge aan uw beurs maar al te goed. Voor een kamer, die ge elders voor 250 frs, kunt krijgen, betaalt ge in een „deftiger" hotel soms 800 frs. en voor het lunchje, waarvoor ik 300 frs uittrek, moet gij wellicht 600 frs betalen als ge de adressen en wij ken niet weet. Ge kunt ook in Parijs (de duurste stad van Frankrijk) een prettige va cantie doorbrengen, die U afgezien van de reiskosten, slechts weinig of niets meer behoeft te kosten dan een vacantie in Nederland en de 39.000 frs, welke de Nèderlandse regering be schikbaar stelt voor de vacantiegang- ers naar Frankrijk, zijn zeker voldoen de om gedurende een week of drie 'n prettige vacantie te hebben. Maar nogmaalsals ge op de verkeerde plaats neerstrijkt, zijn ze in acht da gen gevlogen. Nog een goede raad: be spreek nu al uw kamers. Daardoor be spaart ge u geld en zorgen. Ongeveer vier weken geleden werd bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan van het verdwijnen van een grote hoeveelheid wollen damesjapon- stof en damesmantelstof ter waarde van ongeveer f 17000 uit een vracht wagen van de Noord Brabant Expresse. Bij pogingen om het gestolen goed te verkopen, slaagden rechercheurs er in niet minder dan vijf „verkopers" en medeplichtigen te arresteren. Een klein deel van de stoffen, dat niet aangebo den was, werd teruggevonden in een huis boven een paardenstal in de Go- vert Flinckstraat. Het onderhoek is nog niet geëindigd. „Het evenwicht van krachten tussen de beide tegenstanders in geval van een conflict Is bijna volmaakt, zodat het onmogelijk schijnt, dat de een of an der een beslissende overwinning kan behalen", zo verklaarde Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N„ tijdens een spreekbeurt in de universiteit van Maine. „Het bestaan van de V.N. is op zich zelf niet voldoende om een conflict te beletten, zo voegde hij er aan toe, doch die organisatie blijft niettemin de enige hoop om tot een vredelievende rege ling te komen. Het is in ieder geval de enige plaats waar Oost en West elkaar kunnen ontmoeten en hun geschillen aan het oordeel van de wereld-opinies voorleggen". Na te hebben herinnerd aan de in ternationale problemen waarvoor de V.N. een oplossing heeft gevonden, ging Trygve Lie verder: „Zo de ver enigde volken nog niet sterk genoeg zijn om alle conflicten op te lossen, die hun worden voorgelegd, verdient voor al het niet-politieke werk lof en meer speciaal de goedkeuring van de ver klaring der rechten van de mens en de overeenkomst inzake de volkeren moord". De Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, zijn Franse collega Robert Schuman en de Amerikaanse Ambassadeur te Londen, Lewis Dou- glas, zullen, naar men verwacht, van daag een poging doen om tot over eenstemming te komen over het aan tal Duitse fabrieken, dat van ontman teling moet worden vrijgesteld. Maandagavond, zo meent men in diplomatieke kringen, hebben de drie staatslieden gepoogd overeenstem ming te bereiken over het Ameri kaanse voorstel om 167 fabrieken in West-Duitsland van demontage vrij te stellen. Engeland en Frankrjjk hebben tot dusver hun goedkeuring gehecht aan de vrijstelling van 117 dezer fabrie ken. Zij waren niet bereid de toe komst van de 50 andere te bespreken, als men het niet gelijktijdig eens werd over de lijst van verboden Duitse in dustrieën. De Amerikaanse regering heeft on langs voorgesteld de Duitse scheeps bouw van de verboden lijst af te voeren. Een militair in Indonesië schrijft ons: Het is een heel verhaal. In 1947 kwamen zij met de Volendam in In donesië aan. Direct na de ontscheping begonnen zij hun muzikale triomftocht langs de militairè posten Op West-Ja- va. In 1948 behaalden zij de eerste prijs op het jazzconcours te Surabaja en op 2 Februari van het jaar 1949 mochten wij hen ontmoeten in een van de zijkali's van de Brantas-rivier, waar zij druk bezig waren gedurende een patrouille een paar natte voeten te ha len. Ze heten de Miba's en vormen met hun zevenen het bandje van het Mitr. Bat. in Oost-Java. „We doen het heus niet voor de lol" vertelt Teun Hengst, die commandant is van deze muzikale verkennings groep. „De slootjes zijn hier nogal breed, ziet U, veel te breed om er overheen te springen en daarom moe ten we er wel doorheen lopen, met alle nattigheid van dien". Teun fungeert in zijn vrije tijd als bandleider, speelt accordeon en tenor sax en komt helemaal uit Nijmegen. Hij is de stuwende krachtfiguur ge weest, die reeds in Harderwijk, toen hij nog in opleiding was als recruut, aan het repeteren „sloeg" met jongens als Frans Vink, Rien de Winter, Wim Nagevoort, Theo Aalders en Peter Des- son (resp. afkomstig uit Rotterdam, Oosterbeek, Nijmegen en Amersfoort). Later kreeg hij er Arie de Groot bij als pianist en Ger van Raalte. die op meesterlijke wijze de drums hanteert. Hun instrumenten hebben zij in leen gekregen van Welzijnsverzorging en 't zag er naar uit, dat zij van het Batal jon losgekoppeld zouden worden om als reizend gezelschap de hele Archi pel af te swingen, toen het Mitr. Bat. in zijn geheel werd overgeplaatst naar Oost-Java en alle conactpunten wer den afgesneden. Wat je noemt, pech hebben. Doch ook in Oost-Java hebben zij AU een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het 'n uitkomst Mijnhardt poeders bt] de hand te hebben. Doos 45 et met hun wilde en zoet gevooisde klan ken de afgelegen buitenposten weten te amuseren. Zij waren propagandis ten van de swing en de leut en hiel den bij iedere voorstelling de spirit er in. Bovendien traden zij meerma len op voor de radio in Batavia en la ter in Surabaja; toch wel een bewijs dat de Miba's niet het eerste het bes te gezelschap zijn. En zo brengen zij nog seeds met hun muziek een ge zellige sfeer in ieder kampement, of bivak, overal, waar zij kunnen optre den en waar een radio staat. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluld 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Lij densoverdenking 8,45 Radio Phllharmo- ntsch-orkest 9,45 Piano-duo 10,00 „De zee blijft vrij" 10,15 Viool en piano 10,45 Avondoverdenking 11,15 Swee- linck-kwartet 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,20 Metro- pole-orkest 7,00 In de frontlijn 7,15 He^ nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bij bel 8,05 Dingen van de dag 8,20 Opera-concert 9,10 Hoorspel 10,10 Malando —10,45 Van boek tot boek 11,15 De hit-kit 11,45 Gramofoonplaten VOOR DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 1 7. 8 en 11 ur KRO: 8,15 P'uk de dag 12,33 Amusements-orkest 1,25 Artie Shaw en orkest 6,15 Land en Tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrach ten 7,15 Nederlandse organisten 7,80 Het actueel geluid 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,05 Programma-proloog 8,15 Daar zit pit in 9,30 Familie-competitie 10,00 Gra mofoonplaten 10,05 De vaart der Vol ken 10,25 Piano-duo 10,45 Avond overdenking 11,15 Beroemde concerten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Ochténdvaria 12,00 Joop Walvis, orgel 1,20 John Renova and his music 6,15 Sportpraatje 6,30 „Les Gars de Paris" 7,00 Radiostrip 7,10 Avro's avond school 7,45 Gramofoonplaten 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Het Concert gebouw-orkest 10,00 Pijlers van Neêr- lands welvaart 10,15 „Dijie-land" 10,45 Gramofoonplaten 11,15 Victor Silvester en zijn orkest H.45 Gramofoonplaten IN DE 49 DOOR TJEERD ADEMA Hier wandelde hij weer met een menselijk wezen van abnormaal grote afmetingen. Hij zag bij het oversteken van een plein, dat het maanlicht naast Z'jn begeleider een donkere plek op het asfalt maakte en stapte onwille keurig in de schaduw van de heer Dobbelman voort. Het enige verschil met vroeger was. dat hij nu onder het lopen geen hand je had te geven. Overigens was het verschil althans voor zijn gevoel nihil. Weer bekroop hem, evenals toen, een gevoel van gevangenschap, van be waakt te worden door een groot en onontkoombaar menselijk wezen, dat gesprekken met hem voerde, welke hem niet interesseerden. „Had liehvanavond een be paald plan?" informeerde de heer Dobbelman. Ir. Steensma liet zijn blik nogmaals over zijn begeleider glijden. De man was behoorlijk gekleed, maar de ouderwetse dophoed en de knuppel ongetwijfeld met lood ge vuld die hij bij wijze van wandel stok met zich meevoerde alsmede zijn uiterlijk van gepensionneerde dorpsautoriteit waren niet geschikt om zich met hem, zonder aller aan dacht te trekken, in gelegenheden te vertonen, waarin men uitsluitend le den van de Haagse society zou kunnen verwachten. „Hm,.... nee," zei hij. „Wat zou u denken van een bios- copie?" stelde de heer Dobbelman voor. „D'r gaat een reuze film in Pa lace." „Waar gaat 't over?" informeerde Steensma zonder veel enthousiasme. „Van 't wilde Westen", legde de heel Dobbelman uit Bisons en Indianen, mijntye.r.r". „Vooruit dan maar", zei de inge nieur. Het was er in elk geval donker en hij zou een deel van de avond onbe zorgd kunnen doorbrengen. Hij kocht twee kaartjes aan de kassa van het Palace-theater en was even later tegen wil en dank getuige van een woordenrijk debat tussen een kan toorklerkje en de heer Dobbelman, waarbij de eerste protesteerde, omdat hij „geen klap" zien kon, als iemand met de brutale proportatïes van deze heer nou juist vlak voor zijn neus moest gaan zitten, waarna de neer Dobbelman, met een stem, die door de hele zaal hoorbaar was, van repliek diende met de opmerking, dat onze Lieve Heer de mensen nu eenmaal niet gelijk had geschapen, dat hij zich niet kon oprollen en ook niet van olan was tijdens de voorstelling op zijn knieën te liggen. Hij had een kaartje gekocht en had dus recht op een zitplaats als ieder ander. Hij wond zich onder het spre ken meer en meer op en Ir. Steensma, die leder ogenblik vreeede, dat de ha rige knuist van zijn begeleider jver de leuning zou grijpen om het kan toormannetje met zetel en al in de hoogte te tillen, trok hem behoedzaam aan zijn mouw en wees op het doek waar twee cowboys juist bezig waren een gevangen Indiaan aan een aoom vast te binden. Ze hielden lange zwepen gereed en de aandacht van meneer Dobbelman werd door het aanlokkelijke vooruit zicht van een knockpartijtje dadelijk zó in beslag genomen, dat hij de nele omgeving vergat en met gespannen aandacht naar de gebeurtenissen op het witte doek staarde. Een zweep striemde door de lucht en de Indiaan, die een paardendief bleek te zijn, kreeg de volle lading op zijn ontblote rug. „Au!" riep de heer Dobbelman ver rukt, „die zit! Kijk die kerel z'n poten eens optrekken-" Er volgde een algemeen ssttt-geroep en Ir. Steensma zegende de omstandig heid, dat het donker in het lokaal was en de publieke belangstelling zich daarom niet onmiddellijk op hem kon richten. Hij trok de heer Dobbelman tijdens de rest van de voorstelling herhaalde lijk bij diens mouw en fluisterde hem kalmerende woorden toe, zodra de ge beurtenissen op het doek nieuwe uit barstingen van enthousiasme deden viezen en hij slaagde er daardoor m anderhalf uur Van zijn kostbare avond door te brengen zonder al te zeer in het brandpunt der publieke belang stelling te geraken. Na afloop van de filmvertoning wan delde hij met de heer Dobbelman door de reeds stil geworden straten en vroeg zich af, waar hij zich met deze wildeman zou kunnen vertonen, zon der al te veel opzien te baren. Meneer Dobbelman begon een his torisch overzicht te geven van alle ge beurtenissen, welke er toe geleid had den, dat hij 't groentenzaakje van de hand had gedaan en in dienst van 't re- cherche-bureau-Donker was gekomen. Het was met het winkeltje steeds bei gaf gegaan, omdat de onderdirec teur van de veiling de pik op meneer Dobbelman had en het altijd zó voor elkaar wist te practlaeren, dat hij Dobbelman de slechtste groente mee naar huis bracht. „Ja ja", zei Steensma zonder enige belangstelling. „En heeft u dat win keltje toen van de hand gedaan?" „Reken maar van yes", verzekerde de heer Dobbelman. Hij vertelde uitvoerig, hoe hij toen gesolliciteerd had naar een baantje van nachtwaker in Den Haag en op die manier bij de heer Donker was gekomen, die bij het aanschouwen van zijn lichamelijke afmetingen en na enige proefnemingen in verband met zijn abnormale spierkracht de heer Dobbelman kon een pook niet alleen krom, maar ook weer recht bulgen hem onmiddellijk geëngageerd had. Evenwel zijn "rouw dat wil zeg gen Dobbelmans vrouw had er be zwaar tegen, dat haar man 's nachts fltijd van huis was. Hij liet zei ze een lege Dlek achter en onwillekeurig bedacht de ingenieur, dat het echtpaar waar schijnlijk gewend was om in een twee persoons ledikant te slapen. Wordt vervolgd,

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3