Kort Bestek - De voorbereidende conferentie vraagt offers van beide partijen Kravchenko Over twee weken vonnis in de zaak Accijns op gedistilleerd en benzine wordt met ongeveer 50 pet. verhoogd De verhoging der pensioenen Donderdag 17 Maart 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10533 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Beroep op Republiek om haar houding ie willen herzien Nieuwe stappen tegen Joegoslavië? „Brioni" een manoeuvre Togliatti beledigde de Koningin Weerbericht Aanslag op Iraanse koning door Sowjets beraamd? Nederlands bacon naar Engeland Crisis aan centraal- Palestijnse front Geen vredes-bases in Portugal Consultatieve Raad besprak Atlantisch Pact Minister Stikker naar Washington TRUMAN LEED DRIE NEDERLAGEN Dit jaar einde van vlees rantsoenering Belangrijke verklaring van minister Lieftinck „De Neutra'en" hebben gefaald Engeland beschuldigt- Bulgarije, Roemenie en Hongarije Eerste Kamer aanvaardt Bedrijfspensioen HEIMSE COURANT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Dr. v. Royen heeft gisteren in de Veiligheidsraad een toelichting gegeven op de preliminaire conferentie. „Het lijkt mü toe dat de Nederlanders een essentiële bijdrage hebben geleverd om de huidige impasse te doorbreken door het voorstel betreffende het houden van een preliminaire conferentie te steunen. Dit zal echter offers vragen van beide partijen. Ik betreur het daar om van de heer Palar te hebben begrepen uit zijn verklaring van Maandag j.1. dat de Republiek niet bereid is het voorstel van Canada aan te nemen. Het zou tragisch zijn indien de Republiek thans de deur sloot voor onderhande lingen, want de prijs voor deze kapitale dwaling zou in de eerste plaats betaald worden door het volk van Indonesië in de vorm van maandenlang uitstel en voortdurende onzekerheid en door de voortdurende guerrilla. Ik hoop daarom oprecht dat de Republiek haar houding zal willen herzien". TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties ;„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De debatten over de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad werden gisteravond geopend met een rede van de vertegenwoordiger van Noorwegen, Arno Simde, die erop aandrong, dat de Veiligheidsraad een soort van con trole zou instellen om na te gaan of de regels van menselijkheid in het voeren van de „kleinere oorlogen" werden onderhouden. Beschuldigingen over wreedheden werden door beide par tijen geuit. Sunde ondersteunde het voorstel van Canada en China om, "n premliminaire conferentie te houden. „Wij zijn van mening, dat deze conferentie het effect zal hebben, dat het Nederlandse plan tot het houden van een Ronde Tafel conferentie in Den Haag kans van sla gen heeft." De afgevaardigde van Frankrijk, Frangois de Chauvel, ondersteunde eveneens het Canadese voorstel en drong er bij de raad op aan een libe rale houding aan te nemen ten over staan van de uitvoering van de reso- lütie van 28 Jan. j.1. De afgevaardigde van Cuba, Alvarez, verklaarde geen excuus te vinden voor het feit, dat de Nederlanders de reso lutie van de raad niet hebben uitge voerd. De raad zou moeten eisen, dat de republikeinse leiders onmiddellijk zonder enige voorwaarden zouden worden vrijgelaten en hun regering zou worden hersteld. De militaire operaties moeten gestaakt worden. De afgevaardigde van Australië, Hood, betoogde, dat hij bepaalde twij fel had omtrent de te houden preli minaire conferentie en hij verzocht nadere verduidelijking betreffende de status van de Republiek en haar ver tegenwoordigers op deze preliminaire conferentie. Hij waarschuwde de raad, dat men een gevaarlijk precedent schiep indien men met bepaalde begin selen de hand zou lichten. Er was z.i. geen alternatief voor het opvolgen van de resolutie van de raad. In gezaghebbende kringen te Lon den staat men sceptisch tegenover persberichten over op handen zijnde militaire stappen door aangrenzende Kominform-landen tegen Joegoslavië en over aanstaande besprekingen tussen maarschalk Tito en de weste lijke mogendheden. Waarnemers te Londen geloven, dat het bericht, volgens hetwelk Tito afgevaardigden van de westerse mogendheden op het eiland Brioni zou ontmoeten, door Kominform-kringen zou kunnen zijn ingegeven om Tito als een „verrader" jegens de Sowjetunie en de Kominform voor te stellen. In westerse diploma tieke kringen is men over het alge meen van mening, dat Rusland en de Kominform nieuwe stappen tegen Joegoslavië beramen. Deze stappen zouden gericht kunnen zijn op het losmaken van oegoslavisch Mace donië van Tito en de inlijving ervan in een nieuwe groot-Macedonische staat. Er zijn nog geen concrete aan wijzingen, dat deze stappen in de 'on middellijke toekomst gedaan zullen worden. Naar het vele Londense waarnemers voorkomt, schijnt een voorbereidende periode van intensieve propaganda en politieke strijd om de Macedonische kwestie meer waar schijnlijk te zijn. Naar AFP verneemt, heeft de Neder landse gezant te Rome, graaf W. van Bylandt, gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken aldaar geprotes teerd naar aanleiding van een bele digende opmerking, die in verband met de Indonesische kwestie aan het adres van de Koningin der Nederlanden door de leider der communistische partij, Togliatti, bij een Kamerdebat inzake het Atlantisch Pact werd geuit. Verwachting tot Donderdag avond: Geleidelijk toenemende bewolking, maar nog bijna over al droog weer. Afnemende en naar Noordwest of West krim pende wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Generaal Romulos (Philippijnen) verklaarde met nadruk, dat er geen sprake kon zijn van een preliminiare conferentie over de vraag of de repu blikeinse leiders al dan niet hersteld zouden worden. Dit punt is reeds be slist door de resolutie van de raad. De afgevaardigde van de Oekraine, Tarasenko, herhaalde de beschuldigin gen van Rusland, dat de federalisten in Indonesië enkel Nederlandse „mario netten" zijn en dat verscheidene leden van de raad thans bezig waren met het sanctionneren van de Nederlandse aggressie. Sjaipour Fatemi, persattaché van de Iraanse delegatie bij de Verenigde Na ties, heeft te New York verklaard, dat de moordaanslag op de Iraanse koning op 4 Februari j.1. op bevel van de Sowjetunie is geschied. Fatemi maakte een nota bekend, die zijn regering op 28 Februari aan de Sowjetunie heeft doen toekomen. Hij zeide, dat de regering bevonden had, dat het complot tegen de koning ge smeed was door de communisten, wier leiders thans te Teheran terecht staan. „Daar het politbureau er niet in slaagde de koude oorlog tegen Iran te winnen, werd het gedwongen zijn toe vlucht te nemen totterrorisme en moordaanslagen, welke culmineerden in een aanslag op het leven van de koning", zo zeide Fatemi. „Indien deze geslaagd was, zou Iran in anarchie zijn ondergegaan". De Engels-Nederlandse onderhande lingen over een bacon-contract van lange duur zullen waarschijnlijk in April beginnen. Een definitieve da tum is nog niet vastgesteld. Een Brit se woordvoerder toonde zich enigszins verbaasd over de verklaring van mi nister Mansholt, dat het contract voor de tijd van drie jaren zou worden ge sloten. „Aan Britse zijde is men het er nog niet over eens of men een contract voor de tijd van 3, 4 of 5 jaar wenst". Noors Kroonprinselijk paar naar Amsterdam Zaterdag 2 April zal 't bij de Neder landse Dok- en scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam in aanbouw zijnde 16.000 ton metende motorpassa giersschip „Oslofjor" te water worden gelaten. Het schip is bestemd voor de Norske Amerika Line te Oslo. De doopplechtigheid zal worden verricht door Kroonprinses Martha van Noor wegen, die met kroonprins Olav spe ciaal voor deze bijzondere gebeurtenis naar Amsterdam zal overkomen. JYe Paus zal volgend jaar de re sultaten van negen jaar archeo logisch onderzoek onder de St. Pieter aan de wereld meedelen. Onlangs heeft de Paus echter reeds verklaard: „Hier in het circus van Nero stierf Petrus als een belijder van Christus, een omstandigheid, waarvoor wij on weerlegbare archeologische bewijzen bezitten. Onder de koepel van de St. Pieter bevindt zich zijn graf". Men vermoedt, dat de Paus in het heilig jaar, (1950), het bewijs daarvan aan de wereld zal meedelen. Een deel van de nieuwe opgravingen zal dan voor het eerst voor het publiek toegankelijk zijn. Op 13 Mei 1942 ontdekte men on der de St. Pieter een marmeren, half ronde kapel, waarschijnlijk daterende uit de tijd van Paus Gregorius de Gro te uit de zesde eeuw. In het midden van deze kapel, juist onder het mid den van de St. Pieter vond men een eenvoudig monument, dat, lang vóór de tijd van Constantijn, voor de gelovigen een plaats van gebed was geweest. Tn het dorpje Vlist, onder de rook van Gouda woont de veehouder Rijneveld, die in het bezit was van een jonge stier. Om het beest aan een ket ting te kunnen leiden en hem bij on gewenste omgang met mede-weide- bewoonsters in letterlijke zin een pin op de neus te kunnen zetten, achtte de eigenaar het nodig het dier een ring in de neus te doen. Dit werkje be hoort echter niet tot de gemakkelijkste taak van de veehouders. Rijneveld meende het met de hulp van enkele nieuwelingen in het vak wel klaar te kunnen spelen. De jonge stier echter verzette zich krachtig tegen de pijn- lijka operatie en tegen alle pogingen Aan het centraal-Palestijnse front ontwikkelt zich een crisis met moge lijk militaire gevolgen, aldus meldt Reuter uit Tel Aviv. In kringen van het ministerie van buitenlandse zaken van Israël verklaart men bericht te hebben ontvangen, dat strijdkrachten van het Arabisch legioen in het door Irak bezette gebied bezig Zijn front posities in te nemen. Volgens deze kringen is dit „een principiële schen ding" van de wapenstilstand, daar „Transjordanie winsten boekt op een ogenblik, dat zijn strijdkrachten in rust moesten zijn". Een nota over deze kwestie zou gezonden zijn aan dr. Bunche. Israël zou hierin verklaard m hebben, dat, elke wettelijke consequen tie van een dergelijke schending van hei bestand" niet acor Israël erkend zou kunnen worden. Bijna alle waar nemers der V. N. te Tel Aviv zijn he denmorgen plotseling naar de Arabi sche driehoek van het front vertrok ken, aldus meldt het blad „Jedioth Ahronoth". Europese diplomaten te Washington hebben als hun mening te kennen ge geven, dat het toetreden van Portugal, Denemarken, Italië en IJsland tot het Noordatlantisch verdrag tijdig genoeg zal plaats vinden, om deze landen als ondertekenaars van het handvest te kunnen vermelden. Gemeend wordt, dat de Verenigde Staten Portugal hebben verzekerd, dat het niet in vredestijd verplicht zal worden bases ter beschikking van de aan het verdrag deelnemende landen te stellen. De consultatieve raad der Vijfmo- gendheden heeft te Londen de laatste ontwikkelingen met betrekking tot het ontwerp van het Noordatlantisch pait bestudeerd. De raad heeft verscheidene aspecten van het probleem der gemeenschap pelijke defensie van de vijf mogendhe den alsmede de maatregelen die meer in het bijzonder moeten worden geno men met betrekking tot de productie van materiaal en van militaire uitrus ting en de financiering er van bestu deerd. De raad is unaniem van mening dat, tengevolge van de voorgenomen on dertekening van het Noordatlantisch verdrag, het onmogelijk is de bijeen komst van de ministers, welke oor spronkelijk op 28 Maart a.s. was ge steld, te houden. De raad heeft niette min voorgesteld, dat de besprekingen op die datum beginnen tussen de di plomatieke vertegenwoordigers in Groot-Brittannie vanalle landen, die geroepen zij'n deel te nemen aan de raad van Europa, en dat de bijeen komst der ministers in de loop van April zal worden gehouden, teneinde het definitieve statuut van de Raad van Europa te bespreken en goed te keuren. Minister Stikker heeft medegedeeld, dat hij verwachtte in de loop van deze maand naar Washington te gaan voor de ondertekening va het Atlantisch Pact. Hij zou per boot reizen. Minister Stikker weigerde zich uit te laten over de militaire bijdrage, die Nederland zou leveren in het kader van de Westeuropese Unie. :.iMiiuiHiiiiiuuiiuuiiiiiii.iiiiiiiiiiuiiai>iiiii:aiiiiiiiiii:iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuuuuuuii.<w om zich bij de neus te laten nemen. Daarop besloot men de kaken van het beest vast te binden met een stevig touw. En zó serieus, dat de stier zich gewonnen .scheen te geven en de be handeling kon doorgaan. Alle moeite was echter tenslotte vergeefs, want juist toen de mannen met voldoening constateerden de juiste methode ge vonden te hebben, blies het slachtoffer dat al geruime tijd geen lucht meer kon krijgen, de laatste adem uit. Tn Noorwegen worden plannen be raamd een grote instelling te stichten voor de productie van bloed- plasma ten behoeve van de burgerlijke verdediging. Er zal tevens plasma in droge vorm worden geproduceerd. Vermoedelijk zal de instelling in een berg gebouwd worden. Verschillen- Opwindende lectuur? Dan moet je de gemeenteraadsverslagen lezen in de begrotingstijd} President Truman heeft drie belang rijke nederlagen in het congres gele den, waardoor zijn „fairdeal" program ernstig gevaar loopt. Enige waarnemers te Washington zijn van mening, dat Truman binnen kort gevolg zal geven aan zijn onlangs afgelegde verklaring, dat hij een lan ge treinreis door het land zal maken Óm het volk verantwoording af te leg gen over zijn regering. De republikeinen en zuidelijke de mocraten hebben zich in het congres verenigd om Truman de volgende drie nederlagen toe te brengen. Het Huis van afgevaardigden keurde verlenging van controle op huren voor 15 maan den goed, dochop voorwaarde, dat de plaatselijkfe autoriteiten de controle in hun gebieden te allen tijde kunnen beëindigen. De senaatscommissies voor de strijdkrachten weigerde de benoe ming van Trumans vriend Wallgren els voorzitter van denationale raad voor hulpbronnen te bekrachtigen. De filibuster in de Senaat, die gebruikt is om de indiening van Trumans wets ontwerp voor de burgerrechten onmo gelijk te maken, is slechts geëindigd op voorwaarden, die voornamelijk ge dicteerd zijn door de zuidelijke demo craten en de republikeinen. In een vergadering te Heerde heeft minister S. L. Mansholt Dinsdag medegedeeld dat door vergroting van de varkensstapel niet alleen dit jaar de vleesdistributie zal kunnen worden afgeschaft, maar dat ook de prijs voor varkensvlees omlaag zal kunnen gaan. ZESTIEN JAAR GEëlST TEGEN „BEUL VAN EIBERGEN" Tegen de 46-jarige veehandelaar en loonslager Gerrit de Bruin uit Win terswijk, door zijn optreden als land- wachter gedurende het laatste jaar van de oorlog bijgenaamd de „beul van Eibergen", werd gisteren door de pro cureur-fiscaal bij het Bijzondere Hof te Arnhem, mr. Serraris, zestien jaren Rijkswerkinrichting geëist. De verhoren en pleidooien in het proces van Kravchenko tegen het com munistische weekblad „Les lettres Fran- gaises" zullen de volgende week beëin digd worden. Dit werd gisteren duide lijk gemaakt door advocaten voor de verdediging, die het Hof mededeelden, dat zelfs indien de eerste advocaat van de verdediging, mr. Joe Nordmann, de volgende week nog ziek mocht zijn, \ijn slotpleidooi door een ander zou worden voorgelezen. De advocaat voor de verdediging mr. Andre Blumel zeide, dat zelfs het Ame rikaanse departement van justitie het mogelijk achtte, dat Kravchenko een deserteur van het Rode Leger volgens de Sowjetwet zou kunnen zijn. „Krav chenko beweert, dat hij toentertijd vrij was van alle verplichtingen van de militaire dienst" aldus mr Blumel. „De defensie houdt staande dat hij kapitein was bij de genie, en tijdelijk verbonden werd aan een inkoopcommissie, doch nog steeds onderhevig was aan de mili taire dienst". Volgens mr. Blumel was Kravchenko een vijand van Frankrijk, omdat de pu- de eenheden der Britse vloot zullen tussen 17 en 22 Maart bezoeken bren gen aan Franse havens. In de ge vangenis te Beauregard hebben 80 ge vangenen getracht door een gang van tientallen meters lengte, welke met be hulp van lepels en vorken was gegra ven, te ontvluchten. Ze hadden pech. Ontdekt! Britse en Amerikaanse autoriteiten hebben de Westduitse spoorwegen gelast de in de Sowjetzone uitgegeven spoorkaartjes niet als gel dig te aanvaarden. De maatregel is ge troffen om het illegaal overschrijden der zonegrenzen tegen te gaan. Tn de V.S. werd het vorige jaar iedere 18,7ste seconde een ern stige misdaad begaan. (Offcieel). Volgens radio-Moskou bestaat bijna 40 procent der nieuwgekozen Sowjetrus- sische rechters uit vrouwen. Ziet er slecht uit voor de mannen. O In Frank rijk zullen gevangenisbewaarders, die gevangenen laten ontsnappen, voortaan zwaar gesteaft worden. Oostenrijk heeft besloten Israël de facto te er kennen. Nabij het vliegveld Gatow is een vliegtuig van de luchtbrug neer gestort; drie man, allen burgers, wer den gedood. In Joegoslavië zal de rantsoenering van schoeisel en kleding met 30 procent worden verhoogd. Om stevig te staan. In New York lijdt een vijfjarig meisje aan een ziekte waardoor zij reeds 18 maanden 103 tot 107 graden koorts heeft. Het meisje heeft een goede eetlust en is boven het normale gewicht. Zij wil niet in bed blijven en voelt zich pleizierig. De belangstelling voor het eerste deel van het verslag der Parlementaire En quêtecommissie is zó groot, dat men nog vóór dit deel verschenen is, aan een tweede druk i« begonnen. IVan onze pari. redacteur) In de Tweede Kamer heeft de minis ter van Financiën, prof. dr. P. Lief tinck, Woensdagmiddag enige belang rijke mededelingen gedaan over de fiscale problemen, die op de laatste Benelux-conferentie besproken zijn. Uitvoerig is in het afgelopen week eind onderhandeld over de unificatie van de accijnzen, de omzetbelasting, de motorrijtuigenbelasting en de unificatie der directe belastingen. Het bleek, dat het niet direct noodzakelijk is tot unifi catie van zegel- en registratiekosten c "r te gaan. Bij de directe belastingen zal een be perkte unificatie voldoende zijn. De uni ficatie der accijnzen is op de conferen,- tie voltooid. Voor gedistilleerd, benzine en suiker komen er uniforme heffingen, die tus sen de thans in de drie landen geldende tarieven liggen. Voor gedistilleerd bedraagt op het ogenblik in Belgie het tarief van f 600 per H.L. ad 50 pet.; in Nederland f 320; in Luxemburg f 510. Het nieuwe over eengekomen 'arief zal bedragen f 475 per H.L. ad 50 pet. Het tarief op de benzine bedraagt op het jgenblik in de Belgisch—Luxem burgse Economische Unie f 24,96 per 100 kg, in Nederland f 14,67; het nieuw overeengekomen tarief voor de drie landen bedraagt f 22 per 100 kg. Het tarief op suiker bedraagt op het ogenblik in de Belgisch—Luxemburgse Economische Unie f 3.60 per 100 kg, in Nederland f 1.25. Het nieuwe voor de drie geldende tarief zal zijn f 11 per 100 kg. De unificatie van de motorrijtuigen belasting zal voor Nederland beteke nen een iets grotere druk op de perso nenauto's en in het bijzonder op de duurdere wagens; elk der regeringen kan echter zwaardere belastingen in voeren. Vooralsnog is men dit van de zijde van de Nederlandse regering niet voqrnemens. i bliciteit, die werd gegeven aan zijn uit treding uit de commissie in 1944 vóór de geallieerde landing in Frank rijk de militaire actie, waardoor Frankrijk bevrijd werd, zou hebben kunnen vertraagd door accentuering van zekere Amerikaanse politieke ge schillen en door afbreuk te doen aan de betrekkingen tussen de westelijke ge- alliëerden en de Sowjet-Unie. Het artikel van Wurmser over het boek van Kravchenko was volgens Blumel „een daad van vaderlandsliefde in de hoogste graad". Verwacht wordt, dat het proces Maan dag en Dinsdag van volgende week nog in beslag zal nemen en de president van het hof, Henri Durkeim, een week of twee later vonnis zal wijzen. In een rapport van de commissie van deskundigen van „neutrale landen" aan ae Veiligheidsraad over hun pogingen om tot een oplossing van het vastgelo pen Berlijnse vraagstuk te komen, wordt verklaard dat van de vier hierbij betrokken mogendheden slechts de Ver. Staten een plan hebben verworpen, dat in December 1948 door de commissie was uitgewerkt. In dit plan dat door Engeland, de Sowjet-Unie en Frankrijk als een basis voor besprekingen was aanvaard werd voorzien in een opheffing van de blokkade, welke gepaard zou gaan met het invoeren van de ..Sowjetrussische Mark" in geheel Berlijn. Nadat de commissie van „neutrale deskundigen" te Parijs en te Genève 70 xorgaderingen had gehouden, stelde zij de Veiligheidsraad op 11 Febr. van haar falen in kennis. Door de Britse en Franse regeringen zijn gisteravond gelijkluidende verkla ringen over het rapport afgelegd; hier in wordt de Sowjetunie ervan beschul digd de pogingen, om de problemen van het Berlijnse geldwezen op te los sen, te verijdelen. Engeland heeft Bulgarije, Roemenie en Hongarije gisteren beschuldigd van „flagrante schendingen" van de vre desverdragen. De minister van Staat, Hector McNeil, verklaarde in het La gerhuis, dat deze landen „met mede weten en zelfs steun van de Sowjet unie" de pogingen van Engeland en de V.S. om het verdragsapparaat in wer king te stellen teneinde de juiste uit voering van de verplichtingen te ver zekeren hadden tegengewerkt. Roemenie en Bulgarije hadden beide de militaire clausules geschonden en Hongarije was voornemens zijn militai re strijdkracht uit te breiden buiten de sterkte, die volgens het verdrag was toegestaan. Alle drie landen hadden eveneens de economische clausules en de clausules betreffende de rechten van de meng overtreden. Wat de directe belastingen betreft, deelde de minister mede, dat in het bij zonder in Belgie aanpassingen op het gebied van investeringen en afschrij vingen noodzakelijk zijn, daar voor taan de gehele winst op N.V.'s aan be lastingdruk onderworpen zal zijn. Voor Nederland betekent dit een verlichting van de druk op de ondernemingsbelas ting en een verzachting van de grond slag op de bedrijfsopbrengst. Aanleiding tot deze verklaring van minister Lieftinck was de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het op 16 December 1948 in Den Haag tussen Nederland, Belgie en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie van accijnzen, welk wets ontwerp o.a. ten doel heeft de afschaf fing van de zoutaccijns, verlichting van de bieraccijns en de definitieve verhoging van de tabaksaccijns, welke verhoging enige tijd geleden een tijde lijk karakter gegeven was. Van sommige kanten kwamen be zwaren tegen het wetsontwerp, dóch in het algemeen ging men ermede ac toord. Öat bleek ook aan het slot van cle beraadslagingen, toen de Kamer het nadat er een geringe wijziging in v/as aangebracht zonder hoofdelijke stemming accepteerde. Alleen de Com munisten kregen aantekening, dat zij tegen waren. Tweede Kamer kan niet tot een besluit komen (Van onze parlementaire redacteur). Op voorstel van de anti-revolution- naire heer A. Stapelkamp besloot de Tweede Kamer Woensdagmiddag de behandeling van het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen met een toeslag op te schorten en eerst in de afdelingen een uitvoerig amendement van de socialistische afgevaardigde H. van Sleen te onderzoeken. Dit amendement bedoelt een aan zienlijker verhoging in te voeren dan in het fel gecritiseerde wetsontwerp is voorgesteld. Minister mr. H. J. van Maarseveen noemde het amendement onaanvaard baar. „Als het aangenomen wordt hetgeen het Rijk ongeveer vijftien mil- lioen gulden zal kosten dan teek ik het wetsontwerp in en dan is voor de gepensionneerden in het geheel niets bereikt", voegde hij eraan toe. Niettemin besloot de Kamer met 71 tegen 5 communistische stemmen het amendement eerst nog eens te over wegen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot regeling van de verplichte deelneming in de bedrijfs pensioenfondsen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uiteraard wens ten ook ditmaal de communisten de aantekening te hebben tegengestemd. Mr. Regout (KVP) liet zijn aanvanke lijk ernstige bezwaren vallen, toen minister Joekes hem verzekerd had, dat de verplichte deelneming voor zelfstandigen, vervat in dit wetsvoor stel geen precedent betekende voor de komende algehele herziening der so ciale verzekering. Opstand in Zuid-Korea De minister-president van Zuid-Ko- rea Lee Boek Soek, heeft medegedeeld, dat op het eiland Tsetsjou (Quelpart), ongeveer tachtig kilometer van de Zuidpunt van de Koreaanse archipel vandaan, een door de communisten ge- inspireerde opstand is uitgebroken, waarbij een vijfhonderdtal personen actief betrokken is, dat steun krijgt van vijftienduizend sympathisanten. Het Koreaanse leger zou Sowjet russische machinegeweren buitge maakt hebben en door de Sowjets op geleide Koreaanse leiders hebben ge vangen genomen. Leger en politie treden tegen de op standelingen op. De regering verwacht tegen einde Maart de toestand weer geheel in handen te hebben. C.G.T. tegen Atlantisch Pact Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond CGT heeft een oproep tot zijn twee en een half millioen leden gericht om het „Atlan tische „oorlogs- en aggressiepact" te sa boteren door „massale actie en massa demonstraties". De CGT verklaart plechtig, dat Frankrijks werkende klasse zich nooit gebonden zal achten door de ondertekening van het Atlan tisch pact door de Franse regering", aldus het communiqué. WONINGBOUW IN JANUARI Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek werden in Januari 1949 3178 woningen voltooid. Gedurende ge noemde maand werd begonnen aan 1709 woningen, zodat het aantal in aanbouw zijnde woningen verminder de en op 31 Januari 39.065 bedroeg. Van de gereedgekomen woningen telde de provincie N.-Holland, excl. Amsterdam, er 396.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1