Stad en Omgeving, Onze oudste voetbalvereniging gaat jubileren Texel huldigde zijn 100-jarige De eerste steen komt aangerold Veertigjarig Helder'' bereidi grootse viering voor Hermes-teams voor zware taak in Amsterdam Senatrice gaf antwoord We moeten werken en sparen Olympische film wordt Zaterdagmiddag gedraaid Gemeenteraadsverkiezingen op Woensdag 15 Juni a.s. K.V.H.-nieuws Anthony van Kampen vertelt van zijn tochten Cursus Bouwkundig Aannemer KOOPT BIJ Smokinghemden prima kwaliteit f24.75 V.V.V. gaat weer dagtochten organiseren Voor de Schouwburg Verjaardag van de heer Trap werd ook in Amerika gevierd „Biechtgeheim" Helder-nieuws Wederopbouw-moeilijk- hedeti Bedankt als raadslid Julianadorp Stierenkeuring Wieringen Correspondentschap e.d. IJmuiden Scheepvaartberichien Over weinige weken zal het veertig jaar geleden zijn, dat onze oudste voetbal vereniging, de v.v. „Helder", werd opgericht. Het spreekt vanzelf dat zulk een gebeurtenis niet ongemerkt voorbij zal gaan. Reeds lang werden plannen be raamd voor een grootscheepse viering. Nu daaromtrent enige officiële mede delingen zijn gedaan, staat wel vast dat het inderdaad een viering in grootse stijl zal worden, waarbij geheel Den Helder zal worden betrokken. De gehele week van Zaterdag 11 tot en met Zondag 19 Juni a.s. zal in het teken van dit jubileum staan. De leden van „Helder" hebben dat reeds kun nen vernemen op hun vergadering van Dinsdag j.L De feestweek zal worden voorafgegaan door *n tournooi op 2e Pinksterdag (Maandag 6 Juni), waar aan wordt deelgenomen door de 3e klasse clubs BFC (uit Bussum), Vites- se (uit Castricum), HRC en Helder. De winnaar van deze kamp zal uitkomen in het tournooi, dat op de eerste Zon dag in de feestweek (Zondag 12 Juni) wordt gehouden, en waaraan verder deelnemen de eerste klassers EDO (uit Haarlem) en KFC (uit Koog aan de Zaan) en de 2e klasser Watergraafs meer (uit Amsterdam). De eigenlijke feestweek begint op Zaterdagmiddag 11 Juni met een grote reünistenbijeenkomst en receptie in Casino, 's Avonds wordt een eerste rangs feestavond gehouden, waaraan o.a. wordt medegewerkt door Siem Nieuwenhuizen. Deze feestavond wordt op Zondag 12 en Maandag 13 Juni her haald. Op Dinsdag 14, Woensdag 15, Don derdag 16 en Vrijdag 17 Juni worden wedstrijden gespeeld door alle Helder- elftallen tegen uitsluitend Helderse te genstanders. De tweede Zaterdag, dus op 18 Juni, wordt een soirée-dansante gehouden, en de week wordt besloten met een groot junioren-tournooi op gindag 19 Juni. Daaraan wordt deelgenomen door Hermes I (heren) zal het Zondag wel bijzonder zwaar te verduren krijgen In Amsterdam moet nl. tegen Kraaien ge speeld worden. Het is voor de Hermes- heren zaak om hun huid zo duur moge lijk te verkopen. De wedstrijd begint om 2 uur. Hermes IV (heren) gaat haar eerste promotiewedstrijd tegen H.I.C. III spelen. Aanvang 12.30 uur. Hermes I, (dames) reist eveneens paar Amsterdam om haar laatste competitie wedstrijd tegen V.V-V- te spelen. Hermes III (dames) zal proberen op Amsterdam V een puntje te veroveren. Aanvang 12.30 uur. Alle hierboven ge noemde elftallen vertrekken om 10 uur vanaf het Stationsplein. Thuis speelt alleen Hermes II (dames) tegen Ijsvogels II. Er zal minstens ge lijk gespeeld moeten worden, willen de dames uit de buurt van de onderste plaats vandaan komen. Aanvang 12 30 uur. De Soirée-dansante op Zondagavond is alleen toegankelijk voor leden en do nateurs. Zij die nog geen introductie hebben ontvangen, kunnen deze afha len bij de heer Steilberg, Keizerstr. '19. twaalf clubs, o.a. Volewijckers, ZFC, Ajax, Blauw-Wit, HRC en Helder. Uit deze simpele opsomming blijkt wel voldoende, dat deze jubileumvie ring een evenement belooft te worden. Wanneer we dan terloops er nog aan herinneren, dat onmiddellijk op deze jubileumweek de Militaire Sportweek van O. en O. volgt, met in aansluiting daarop de jubileumzeilwedstrijden van de Koninklijke Marine Jachtclub, dan zal ieder ervan overtuigd zijn, dat de komende Juni-maand voor sportief Den Helder uniek wordt. Men zal zich herinneren, dat onlangs een bericht in onze courant heeft gestaan betreflende een adres, dat door Miss Margaret Chase Smith, lid van de Senaat der Verenigde Staten, zou wor den gezonden aan H.M. Konin gin Juliana der Nederlanden. Daarin zou worden geprotesteerd tegen de houding van de Neder landse regering en het Neder landse Volk ten aanzien van de Republiek Indonesia". Eén onzer abonné's, de heer J. Groenendijk, heeft daarin aanleiding gevon den, om aan Miss Smith een uit voerige brief te sturen, waarin hij zijn gedachten over het In donesische vraagstuk heeft uit ééngezet. Het in de Nederlandse taal geschreven opstel behelsde o.m. de klacht, dat de Verenigde Staten al of niet te goeder trouw economische motieven laten pre valeren boven rechtsoverwegin gen. Een begeleidend briefje in het Engels vervatte het advies, om de hulp van een vertaler jf vertaalster in te roepen. De brief schrijver zag namelijk geen kans om al zijn gedachten in de En gel se taal weer te geven. De heer Groenendijk heeft thans van miss Smith een antwoord ontvannen, dat vertaald als volgt luidt: Geachtheer Groenendijk. Ik dank U zeer voor Uw brief over de toestand in Indonesië en ik ben blij dat U mij dat alles heeft willen schrijven. Ik heb grote waardering voor de moeite die U zich getroost heeft om mii Uw zienswijze uitéén te zetten. Ik heb de inhoud van Uw brief met verscheidene Hollandse vrou wen besproken. Door dat alles is in mij de overtuiging sterker geworden, dat het uitwisselen van gedachten kan strekken *ot een duidelijker inzicht in de grote problemen die thans door ie wereld moeten worden opgelost Met de allerbeste wensen teken ik, hoonachtend. (w.g.) Margaret Chase Smith. lid van de Senaat der Verenigde Staten". De heer Voskuil sprak In een zeer druk bezochte vergade ring in Centraal sprak Dinsdagavond de heer K. Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, voor partijleden en belangstellenden. Door de afde lingsvoorzitter van de P. v.d. A., de heer P. van der Vaart, werd de heer Voskuil ingeleid waarop hij zijn cau serie „Socialistisch Commentaar" aan ving. Na de bespreking was er gele genheid tot het stellen van vragen met discussie. „We zijn niet ver meer van het So cialisme af", aldus spr.. „maar dat be tekent niet dat we tevreden moeten zijn met hetgeen is bereikt. Evenmin is er reden tot de pessimistische ge dachte: „We komen er toch nooit!", zo als enkele moedelozen zeggen. Het is waar, dat de zaken er vergeleken met 100 jaar geleden, heel wat beter voor staan. Veel is bereikt w^j de sociale wetgeving betreft, stemrecht en pen- sioenering e.d. en de socialisten van een eeuw geleden zouden ons waar schijnlijk voor iets ergers dan Marxis ten verslijten. Zij zijn begonnen met te strijden tegen het kapitalisme, wat sinds die tijd al in veel mindere ma te aanwezig is, maar nog is 't niet he lemaal dood. We moeten doorgaan en als we willen, kunnen we ook. Anje- rika, dat wel eens het meest kapita listische land van de wereld wordt ge noemd-, .is ons op. democratisch-socia- IiStische maaier al ver voorbijgestreefd. Engeland is de laatste jaren in een enorm snel tempo bezig zich in socia- listisch-democratische stijl te ontwik kelen. Ook dat land gaat ons voorbij wat een zegen is voor de activiteit van de Engelsen en een aanwijzing voor ons. Meer landen in West-Europa heb ben democratische regeringen en er worden pacten en overeenkomsten ge sloten. Deze aanéénsluiting is niet al leen gewenst voor de handhaving van de vrede, maar ook voor de economi sche ontwikkeling van heel West-Euro- oa. Met de Marshall-hulp zijn we een heel eind in de goede richting, maar de voorwaarde, die er aan verbonden is, namelijk, dat heel West-Europa zich vooral op economisch gebied moet' aan eensluiten hebben we nog niet kun nen nakomen. Het is een gebod van deze tijd en we kunnen ons ermee ver enigen omdat het een ordening op gro te schaal betekent, en wel een ordening op socialistische grondslag. Internatio nale aaneensluiting betekent opbouw, vrede en een roosltl urige toekomst. Laat ons dus. zoals reeds vele malen is gezegd, sober leven, werken en spa ren de armoede overwinnen en de on evenwichtige handelsbalans weer in evenwicht brengen." Aldus de heer Voskuil. Wel zeer spoedig heeft de Helderse Sportraad een oplossing gevonden voor de technische moeilijkheid, waardoor de vertoning van de Olympia film heden avond in Casino geen doorgang kon vinden. Zij is thans opnieuw vast gesteld op Zaterdagmiddag as. in de Witte Bioscoop, aanvangende om half vijf. Aangezien het aantal beschikbare olaatsen daardoor iets groter, geworden s. kunnen alsnog een honderdtal be- aegst<dleeden de voorstelling bijwonen. Tot uiterlijk morgenavond zijn nog kaarten ad f 0 50 verkriiabaar aan het adres Celebesstraat 19. Als bijzonder heid zij aan de reeds gepubliceerde ge- "evens toegevoegd, dat bij deze zeer ge nrezen sport-geluidsfilm een in het Hol lands gesnroken commentaar wordt gegeven -van de bekende radioverslag gever Aad van Leeuwen. Naar wij vernemen, zullen op Woensdag 15 Juni a.s. de ge meenteraadsverkiezingen te Den Helder worden gehouden. De candidaatstelling zai plaats heb ben op Dinsdag 10 Mei a.s. Het kiezerscorps zal straks tót taak hebben, in plaat? van 21 thans 23 raadsleden als zijn ver tegenwoordigers in het gemeente bestuur te kiezen. Bü de laatste volkstelling bleek het inwoner tal van deze gemeente ruim schoots de 30.000 te zijn gepas seerd, zodat het aantal raads leden met twee moet worden uitgebreid. Mede in verband met de verschuivingen, die kunnen worden verwacht wat betreft de vertegenwoordiging der verschil lende partijen, zullen de komen de gemeenteraadsverkiezingen'- van grote betekenis zijn. Zaterdagmiddag speelde KVH 2 te gen ZKC 2 en moest helaas met 31 be+ onderspit delven. Dit was voor KVH 2 een jammerlijk resultaat, daar deze comoetitiewedstrijd teVens telde voor de Zilveren Korf. riet derde twaalftal deed het beter en wist zijn 'laatste competiewedstrijd tegen ZKC 3 te winnen met 2—1. Hier mede blijft KVH 3 dus de gehele com petitie ongeslagen. Voorwaar een keu rig resultaat. Zondagmiddag speelde KVH 1 tegen Indo 1 uit Amsterdam om de Zilveren Nieuws v/d Dagbeker. Dit belooft een fraaie wedstrijd te worden, waar wij vele sportenthousiasten verwach ten. De wedstrijd Wordt gespeeld op 't terrein aan de Kemphaanstraat. „Langs eenzame posten in de Archipel" Onze medewerker Anthony y. Kam pen, die verleden jaar het vóorrecht had om als gast van de Koninklijke Marine een buitengewoon interessante en hoogst leerzame, doch anderzijds ook zeer vermoeiende tocht van enige maanden door de gehele Oost-Indische archipel te maken, heeft op deze reis een schat van ervaringen en indrukken opgedaan. Aan boord van torpedoboot- jagers en mijnenvegers, van patrouille boten en prauwen, van Higginsboten en vliegtuigen, heeft hij vele acties meegemaakt. Hij bezocht troepencon centraties en vooruitgeschoven posten in het hart van de rimbu. Hij was óp Republikeins gebied op Java en maak te kennis met de „Jungle Pimpernel" van Nieuw-Guinea. Hij ontmoette blank en bruin, arbeider en militair, zieken en gezonden. Zijn reportages, die wij in die periode plaatsten, werden tel kens door velen met grote belangstel ling gevolgd.. In deze dikwijls vluch tige impressies kon hij echter slechts een zeer bescheiden deel van zijn be levenissen weergeven. Er zullen onger twijfeld van zijn hand alsnog publica ties verschijnen, waarin hij op meer homogene wijze zijn reisindrukken heeft samengevat. De programmalei ding van de dagelijkse radiorubriek voor de Nederlandse Strijdkrachten heeft daarop echter niet willen wach ten. Zij heeft begrepen, dat Anthony van Kampen veel zal hebben ervaren, dat zich leent voor een behandeling in een gezellig en leerzaam radiopraatje. Daarom heeft zij hem geïnviteerd tot het houden van. een uitgebreide serie De eerste groep cursisten van de te Sehagen gegeven cursus ^voor Bouwkundig Aannemer, die na een driejarige opleiding examen heeft ge daan voor de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag, heeft een mooi succes geboekt. Van de achttien deelnemers slaagden er veertien, en wel de heren P. Bontes (Den Helder), E. Boot (Den Helder), M. N. de Kok (Den Helder), P. Schoonbergen (Sehagen), B. v.d. Hoven Jr. (Seha gen), M. Broers (Breezand), J. Doe- dens ('t Zand), A. Tuin ('t Zand), C. Appel (Spanbroek), K. Dam (Dirks- horn), A. Smit (Lutjewinkel), G. Ur- sem (Opmeer) P. Vriesman (Petten) en R. Kuin (Castricum). Het examen omvatte de vakken Nederlandse taal, rekenen, algebra, planitrie, stereometrie, mechanica en toegepaste natuurkunde, statica, be schrijvende 'meetkunde, burgerlijke bouwkunde, bouwadministratie en boekhouden, grondwerken, terreinme- ten en waterpassen, smeedwerken en staalconstructies, algemene vakken nis, bouwmaterialen en gereedschap pen, wetskennis, technische installa ties, beroephygiëne en EHBO. Docen ten aan de cursus zijn de heren A. van Graafeiland, leraar wiskunde MO (directeur), H. G. Moen (leraar bouwkunde MO), J. de Vries (leraar boekhouden MO), C. Dekker (leraar VO), A. Fielmich (leraar wiskunde), C! Deelstra (leraar bouwkunde) en ihèj. Zr. C. van der Eem (lerares be- roepshygiëne en EHBO). met vaste boord en voor losse boord strijdkrachténprógramma tussen 18,30 en 19 uur over Hilversum I, op golf lengte 301 .meter. In deze serie, die Anthony van Kampen de algemene titel wil geven van „Langs eenzame posten in de Archipel", zal in het bij zonder aandacht worden, geschonken aan de buitenposten en het leven in de dunst bevolkte gebieden van 't uit gebreide eilandenrijk tussen de keer kringen. De eerste causerie wordt a.s. Zondagavond uitgezonden. Aangemoedigd door het succes, dat de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer verleden jaar heeft geboekt met de dagtochten voor vacantiegangers, die hun verblijf op Texel eens even wilden onderbreken om kennis te maken met Den Helder en de Koninklijke Marine, is de VVV voornemens ook thans weer dergelijke dagtochten te organiseren. Niettegenstaande de grotere hoeveel heid arbeid, die daardoor kan worden verwacht, wil het WV-bestuur dit jaar een uitgestrekter gebied bewerken. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan het aan trekker^ van die des Vrijdags- morgens een bezoek hebben gebracht aan de ka'asïnarkt ^e Alkmaar. Ongetwijfeld verdient dit streven alle steun. Wij zullen op deze aangelegen heid nog uitvoerig terugkomen, maar wijzen reeds even op het grote belang dat voor onze middenstand gelegen is in deze vorm van reclame voor hetgeen Den Helder te bieden heeft. De wijze, waarop de deelnemers aan de dagtoch ten van verleden jaar hebben gerea geerd. geeft reden tot groot optimisme op dit punt. In ons nummer van. Dinsdag j.1. noemden wij reeds een aantal vereni gingen. die Vrijdagavond a.s. vertegen woordigd zullen zijn bij de toneelvoor stelling in Casino, welke door het to neelgezelschap van de Sociëteit „Het Concertgebouw" wordt gegeven ter verlevendiging van de schouwburg-ge dachte in Den Helder. Tot gisteravond hebben zich nog de volgende vereni gingen aangemeld. Helderse Bestuurdersbond, Buurtver eniging „Buys Ballotstraat-Middenweg" Stedelijk Muziekkorps.' Buurtvereni ging „LijsterstraatOoievaarstraat— Koekkoekstraat", Padvindersgroep I, Algemene Middenstandsvereniging Den Helder",' Dansschool Siebeïing; Personeelsvereniging „Fiscus". Noor der Kunstkring, Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, - Voetbalvereniging „Watervogels". Enkele andere - verenigingen bericht ten het voorlopige comité,dat- zij zeer sympathiek stonden tegenover het streven om- met vereende krachten het schouwburg-vraagstuk te lijf te gaan, maar dat zij waarschijnlijk niet in de gelegenheid waren zich Vrijdagavond te doen vertegenwoordigen. De be trokken verenigingen en organisaties waren: Afdeling Dén Helder, van de Nederlandse Katholieke Volksbond, Verenigde Helderse Zangers. Helders Mannenkoor, Partij van de Arbeid (schonk -bijdrage van f Onerette- vereniging „Ons Genoegen", Marine- sportvereniging „Zeemacht", Bond. yan Militaire Oorlogsslachtoffers. De heer A. J. Leewens berichtte, op de vóór avond van zijn tachtigste verjaardag verhinderd te zijn. Van het college van B. ef! W. werd de mededeling ontvangen, dat het voor deze voorstelling vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting wil verlenen, en dat het morgenavond vertegenwoor digd zal zijn. Tot gisteravond twaalf uur waren in totaal 231 toegangsbewijzen gereser veerd voor de vertegenwoordigers der plaatselijke verenigingen. Wellicht komen in de loop van vandaag nog en kele aanvragen binnen. Het restant blijft beschikbaar voor particuliere be langstellenden. Zü kunnen morgen van 8—12.30 uur en van 13.30—18 uur zo lang de voorraad strekt kaarten ad f 1.50 kopen aan ons bureau. Wij zullen nu 'voor de toneelvoor stelling van morgenavond niet meer op deze zaak terugkomen. Het komt ons echter, gezierl het grote aantal ver tegenwoordigde verenigingen, niet ge wenst voor om reeds morgenavond al lerhande besprekingen op touw te zet ten. Dat lijkt ons in de eerste plaats niet hoffelijk tegenover het toneelge zelschap. Wij moeten er, wat deze „Symbolische eerste-steenlegging" be treft tevreden mee zijn dat zovelen hun belangstelling voor het schouwburg- vraagstuk tonen, en dat voor deze ge legenheid eens wordt afgeweken van het traditionele pad, waarop „praten" ■voorafgaat aan „doen". Morgenavond wórdt, ter verlevendiging van de in teresse, iets gedaan; op een nader vast te stellen avond (zoals wij reeds me dedeelden, in de recreatiezaal van „El- gavva") kan onder leiding van een als dan te benoemen definitief comité wor den gesproken over de verdere plan nen.. Aanvang half acht. \ygt betreft de voorstelling van mor genavond nog het volgende: Om prac- tische. redenen en mede omdat iedere vereniging gelijke rechten heeft, werd besloten geen gelegenheid tot plaats bespreking te openen. De avond zal om half acht worden geopend. In aanwezigheid van zijn 11 kinde ren, 39 kleinkinderen en 72 achter kleinkinderen, variërende van 6 weken tot 73 jaar, vierde de heer Jan Trap, Nieuwstraat te Oosterend op Texel, gisteren zijn 100ste verjaardag. Voor zover de geschiedenis van de Texelse bewoners kan worden nagegaan, Is hij de eerste 100-jarige van het eiland. Dit feit is voor de bevolking van het dorpje aanleiding geweest gisteren tot een feestdag te maken voor de jarige en zijn familie. Ook in het buitenland wordt dit jubileum gevierd, want van de familie Trap zijn een halve eeuw Het bekende stuk „Biechtgeheim" werd gisteravond weer opgevoerd door Willem Goossens' Volkstoneel. Heel veel inwoners van Den Helder hebben dit stuk al gezien, maar toch is het de moeite van een herhaalde opvoering waard geweest. De spelers, de pater door Willem Goossens zelf vertolkt, en Roosje Kohier als de blinde moedér van de pater, waren weer uitstekend. Al was het alleen om te genieten van het spel van deze tonelisten, die het stuk uit hun hele hart spelen, dan was het nog de moeite waard om gezien te worden. De inhoud is vooral in deze tijd, met de beruchte processen actueel. Men herkent er de problemen van deze tijd in. Uiteraard zal het katholieke deel van de toeschouwers het stuk be ter hebben kunnen aanvoelen dan de anderen. Het stuk is overbekend, ook hier in de stad, zodat we geen verdere bespre king er aan wijden. De spelers, die al bijna 2000 opvoeringen hebben meege maakt en zelf beleefd, beleven ze nog steeds en daarom kunnen we volstaan met te zeggen dat het goed was. Ze hebben geen sleur van hun spel ge maakt, het is nog steeds levend. Le vend, zoals het gehele gegeven leeft voor de toeschouwer, en het in hem nawerkt ook als hij naar huis gegaan is. Behalve het elders op deze pagina voorkomende artikeltje over het aan staande Helder-jubileum, kan nog wor den medegedeeld, dat in de vergadering van Dinsdag j.1. werd besloten om an dermaal de heer Ris voor een jaar als oefenmeester te engageren. Ook werd de elftal-commissie, in haar geheel voor een jaar herkozen. Onder voorzitterschap van de heer G. Blom kwam Dinsdag de Schade- commissie Noord-Holland (de bij de Centrale Schadecommissie aangeslo ten vereniging van leveranciers en ondernemers in de bouwnijverheid) in het „Gulden Vlies" te Alkmaar bijeen in een z.g. crediteurenvergadering. De bijeenkomst was zeer druk be zocht door crediteuren uit verschei dene provincies. Door de secretaris, de heer W. H. Krimp uit Sehagen, werd een uitvoerig verslag gegeven van het verloop van vier bouwobjec- ten te Den Helder. De discussie daar over was zo langdurig, dat besloten werd om een nieuwe vergadering uit te schrijven, zodra de rapporten ge reed zijn. De Schadecommissie zal dan -kunnen overgaan tot het nemen van bindende besluiten, De héér J. J. Kistemaker, Rijksweg 7 te Koegras, heeft met ingang van 1 Maart j.1. bedankt als lid van de raad der gemeente Den Helder, en tevens als lid van de Partij van de Arbeid. Zijn opvolger tot September is de heer H. Th. Weenink. Dinsdagmiddag werd een stierenkeu ring gehouden uitgaande van de Rund- veefokvereniging te Julianadorp. Ge keurd werden 7 tweejarige en 10 één jarige stieren. Van de tweejarige stie ren werden gekeurd: 1 Pel Adema II van gebr. Roman te Anna Paulowna voor N.-H., 2 Jaantjes Janko van E. Rentenaar te Anna Pau lowna voor N.-H., 3 Juliana's Adema van de wed. N. Gouwenberg te Ju lianadorp voor NRS, 4 Sophie's Adema van D. rioornsman te Julianadorp voor NRS, 5 Rika's Adema van Th. A. A. Terra te Huisduinen voor N.-H., 6 Adama's Hercules van ,Tb. Hoogscha- gen te Breezand voor N.-H., 7 Betje's Adema van G. vd Heide te Julianadorp afgekeurd. De volgende éénjarige stieren wer den ter keuring voorgeleid. 1 Realist vd Ulkeweg, eigenaar G. Pluister te Julianadorp voor P„ 2 Ymkje's Adema eigenaar gebr. Hoogschagen te Julia nadorp afgekeurd, 3 Jetske Adema, eigenaar Fa. Hoornsman te Julianadorp afgekeurd, 4 Anna's Adema, eigenaar K Tiel te Julianadorp, afgekeurd. 5 Juliaantje's Adema, eigenaar P. Bijvoet te Callantsoog, goedgekeurd voor N.-H.. 6 Metta's Adema. eigenaar D. J. de Graaf te Julianadorp, goed gekeurd voor P„ 7 Sletsche's Benjamin eigenaar G. Sleutel Dzn. te Callants oog, afgekeurd, 8 Hildebrand, eigenaar S. Eriks te Julianadorp, goedgekeurd voor P„ 9 Adema van Brakenhoff, eigenaar J. J. Kistemaker, Den Hel der afgekeurd. 10 Metje's Adema, .eigenaar W. Hoornsman te Julianadorp, afgekeurd. Aangezien onze agent-correspondent op Wieringen, de heer J. Bals te Hip- polytushoef, 's Konings wapenrok heeft aangetrokken, moest op het eiland een andere regeling worden getroffen. Als correspondent fungeert thans de heei P. Haker, Rijksweg 2, Hippolytus- hoef, telefoon 121. Alle mededelingen, de redactie betreffende, kunnen tot hem worden gericht. Graag zal hij uitnodi gingen ontvangen voor vergaderingen e.d. met een openbaar karakter. „rAl3 agent-bezorgers zijn thans op Wieringen werkzaam de heren R. van der Woude, v. Hengelenstraat 13 Hip- polytushoef. telefoon 152; P. Dekker, Dijkstraat. Den Oever; B. Hensen, Poel- weg, De Haukes. Aan deze adressen kan men zich vervoegen voor het opgeven van nieuwe abonnementen, adreswijzi gingen en advertenties. Men diene er dus rekening mede te houden, dat ons kantoor op het Kerk plein te Hippolytushoef is opgeheven. geleden verscheidene leden naar Ame rika verhuisd en de nakomelingen zijn gisteren ergens in de Verenigde Staten bij elkaar gekomen om de ster ke en krasse stamvader op het eiland Texel in de verte te huldigen. De heer Trap, die in zijn jonge ja ren nog met de diligence over Texel reed, heeft bekendheid gekregen in binnen- en buitenland door zijn werk in de grote vogelbroedplaatsen bij Oosterend en De Cocksdorp. Talrijke musea en énkele diergaarden o.a.' te Amsterdam en Rotterdam, zijn Ver rijkt met zeldzame vogel- of planten soorten, die hij in de lóóp Van zijn werkzaamheden heeft gevonden. Volgens zijn eigen zeggen gevoelt de krasse oude heer zich nog het pret tigst, wanneer hij des morgens rustig een uurtje naar de radio kan luisteren om het contact met alles wat er in de wereld gebeurt te onderhouden. Goed zien kan hij niet meer en zijn gehoor is ook niet al te best meer, doch als wij zijn leeftijd in ogenschouw nemen, dan is hij nog gezond te noe men. Buiten komt de oude baas bijna niet, doch in huis redt hij zich best. Ruim 65 jaar heeft hij zijn leven mo gen delen met zijn vrouw. Na haar overlijden is hij bij zijn dochter inge trokken, die hem thans verzorgt. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat de oudste vrouw van Texel in Augustus 93 jaar hoopt te worden. Zij is een nicht van onze hón derd jarige heer Trap. BENOEMINGEN. Tot leden van het hoofdstemburéaü werden benoemd de heren Th. M. Graaf, W. Slort, Jac. Roeper Johz. en Jak. Bruin. Tot plaatsvervangende le den werden de heren C. van der Kolk en H, J. Keyser benoemd. Aan de heer P. J. Kaczor werd vergunning verleend tot het vestigen, van een brood- en banketbakkerij te Oudeschild. De toneelvereniging uit Oudeschild „Texels Klein Toneel" zal op Zaterdag 2 April a.s. in de toneelzaal „De Oran jeboom" te Den Burg het stuk geti teld „Een schoonmoeder uit duizend", opvoeren. VISSERIJBESOMMINGEN Gisteren bestond de aanvoer aan de rijksvisafslag uit 430 kisten hake, 440 schol, 200 schar, 30 tong en tarbot, 25 haring, 35 makreel, 150 haai, 35 bot, 110 kabeljauw, 160 koolvis, 70 poon, 120 wijting, 35 wolf, 50 schelvis, 10 leng, 120 roodbaars en 100 kisten met diverse vissoorten. De besommingen waren aldus: IJm. 95 „Marie" f 8470,15; „CornéliS" f 17.260,41; „Claes Compaen" f28.170,87; „Neptunus" f 5450; KW 77 f 219,72, ■t 995,92, f 608; HD 79 f 1650,12 f 2490; IJm. 53 f 1340; K W. f 4015,86, f 1390, 59, f 1370. Alcor, Porto Alegre—R'dam, 15-3 te Fa. ramagua Alcyone 15-3 van Narvlk naar Antwerpen Amstelland. Amsterdam— Buenos Aires, 15-3 van Las Palmas Bengkalis, 15-3 van Noenoekan naar Ma- kassar Bloemfontein, 15-3 van Lorenzo Marquez te Beira Boissevain, Zanzibar— Singapore, 15-3 van Mauritius Celebes, New York—Java, 15-3 van Colombo' Grootebeer, Batavia—A'dam 16-3 te Suez Haarlem, Antwerpen—'Trinidad, pas seerde 15-3 Flores Hilversum, 15-3 van Bordeaux n Dakar Japara (KPM), 15-3 van Batavia naar Padang Jupiter, R'- dam—Malta, passeerde 15-3 Gibraltar Kamerlingh Onnes, 15-3 van Soerabaja naar Batavia Lawak, Eombay—Madras, passeerde 15-3 Kaap Comorin Maaskèrk, 15-3 van Duala naar Dakar —r Mapia, A dam—Java. passeerde 15-3 Gibraltar Meerkerk, JapanR'dam. 16-3 te Genua Merwede, R'dam—Caieütta, passeerde 15-3 Finisterre Mirza (t), 15-3 vari SaiVi- boe naar Pladjoe Modjókerto 15-3 van Makassar te Tarakan Murena (t), 16-3 van Curapao te Genua Nieuw Amster dam, 16-3 van Cristobal te Kingsicn Nieuw-Holland. 14-3 van Sydney naar Adelaide Ondina (t), 15-3 van Mamonal te Havre Prins Johan Willem Friso, St John—Antwerpen 15-3 650 miil west van do Scillies Prins Willem XI. Maracaibo —Mexico passeerde 15-3 Jamaica Ruys, 15-3 van Singapore naar Penang Va- lerius, 17-3 van Kobe te Batavia verwacht Venus, 16-3 van -Istanboei te Constanza Vanderwaals, 15-3 van Soerabaja naar Makassar Van Oudshoorn. 15-3 van .Ba tavia naar Makassar Woerisdrecht (t), land 15-3 van Batavia naar Cherlbon Jae Cats, 15-3 van R'dam naar Narvik Kertosono Batavia—New York, 16-3, 7.30 uur. van Port Soedan Kota Geile, 13-3 van Java te Houston Limburg, San Francisco—Basra, 13-3 te Penang Overijsel. Tacoradi—Middlesbro, passeer- le 15-3 Ouessant Ridderkerk, ,15-3 van P.'dam naar Bremen Sarangan, 14-3 van Rastanura te Koweit Slamat R' dam—Java, passeerde 16-3 Gibraltar Van 't Hoff, 15-3 van R'dam naar Mobile, 12,55 uur Veendam, .18-3 van R'dam haar New York Akkrumdijk, R'dam—Tampa, passeerde 15-3 Bahama's Alkald, R'dam—Buenos Aires, 15-3 van Santos Annenkerk 16-3 van Sydney te Brisbane Arendsdijk, New York—Buenos Aires 15-3 van Recife Delft, A'dam—Chili, 16-3 van Antwerpen Drente, Java—R'dam. 12-3 te Belawan Farmsum, 15-3 van Houston naar Europa Kertosono, Java—New York 16-3 van Port Soedan Maetsuycker, 13-3 van Fremantle te Penang Mirza (t), :14-J van Singapore naar Pladjoe" Roepat, Java—New York. 14-3 te Singapore Singkep, 13-3 van Semarang te Soerabaja Stad Maassluis 15-3 van A'dam te Nar vlk vermoedelijk 17-3 naar Émdeh Tasman, 13-3 van Manilla' naar Amoy TJlpondok, 12-3 van Penang te Singapore Tjitjalengka, 13-3 van Shanghai naar Amoy Tosari 13-3 van Sangglr te Pa- naroekan Van Heutsz, 12-3 van Bela wan naar Penang Wieldrecht (t); 16-' te Mombassa, vermoedelijk 19-3 naar Rastanura Alamak, Buenos AJresR'dam, Pa'- seerde 15-3 Madeira Alphard R'dam— Buenos Aires, 15-3 van Santos Kelber- gen, Sfax—Vlaardlngen, passeerde 15-' Finisterre Lindekerk 15-3 van Ras tanura naar Koweit Prins, Frederik Hendrik, 15-3 van Malaga naar Gandla Prins Alexander 15-3 van Hamburg naai Antwerpen Prins Willem IV R'dam— Kingston, 15-3 1000 mijl west-zuid-wes' Azoren Rijnkerk, R'dam—Japan 15-' van Hongkong Stad Haarlem. Melil1» —IJmuiden, passeerde 16-3 Finisterre WARMENHUIZEN, 15 Maart 73,900 kg rode kool 12,8019,50; 16,000 kg gele kool 13,60—18,40; 50,100 kg Deense witte kool 10,90; 12,000 kg peen 2,50

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2