Twintig jaar veiligheid in Noordatlantisch gebied Kort Bestek Pact omvat 330 millioen mensen Mr. Slikker: Aggressie nu uitgesloten Parlementaire Enquête-commissie heeft eerste verslag gepubliceerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zweden handhaaft zijn houding Eendracht maakt macht Zaterdag 19 Maart 1949 74e Jaargang No. 10535 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Atlantisch Pact verzekert hulp bij een gewapende aanval Spoedige oprichting van defensie-comité Commentaar van hier en daar Italië staat achter de Gasperi Gevallen in Indonesië Oplichter opereerde in Noord-Holland Hef deksel van de doof pof! Vijfhonderd getuigen reeds gehoord Bende beschiet jeep met UNCI-waarnemers Ontbinding van Belgisch parlement? Scherpe tegenstellingen tussen Katholieken en Socialisten Moeder vermoordde pasgeboren kindje Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten /gistermiddag te vijf uur is in Nederland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannie, Frankrijk, Canada, Belgie en Luxemburg gelijktijdig de tekst van het Noordatlantisch Pact bekend gemaakt. In de preambule van het pact bevestigen de ondertekenaars van dit verdrag opnieuw hun vertrouwen in de doeleinden en beginselen van het Handvest van de Verenigde Naties en hun wens om in vrede te leven met alle volken en alle regeringen. Zij zijn vastbesloten om de vrijheid, het gemeenschappelijk erfdeel en de beschaving van hun volken, welke zijn gegrondvest op beginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechts orde, veilig te stellen en zullen zich beijveren de stabiliteit en de welvaart in het Noordatlantisch gebied te bevorderen. Zij zijn besloten hun krachten te verenigen voor de gemeenschappelijke verdediging en voor het behoud van vrede en veiligheid. Derhalve sluiten zij dit Noordatlantisch verdrag. Tn het pact, dat 14 artikelen omvat, komen de partijen overeen, dat een gewapende aanval tegen een of meer van de ondertekenaars in Europa of Noord-Amerika als een aanval tegen allen zal worden beschouwd. Indien zulk een aanval plaats vindt, zal ieder van hen de aldus aangevallen partij of partijen bijstaan door terstond indivi dueel en in samenwerking met de an dere partijen op te treden op de wijze die zij nodig oordelen met inbegrip van het gebruik van gewapende macht om de veiligheid van het Noord- WASHINGTON: President Truman: Het verdrag heeft mijn volledige in stemming. Acheson: Over de zaak van oorlog of vrede beslist het Congres. Het hoofdkwartier van de Raad der Atlantische mogendheden wordt ge vestigd te Washington of Brussel. LONDEN: Bevin: Dit is een historische gebeurtenis en een van de grootste stappen naar wereldvrede en veiligheid sedert het eind van de eerste wereld oorlog. Dit verdrag is het begin van een nieuw tijdperk van samenwerking en begrip.. PARIJS: Schuman: Frankrijk krijgt thans waarop het tussen twee wereld oorlogen gehoopt heeft. De Franse re gering zal met een volkomen onbe zwaard geweten dit instrument van vrede en veiligheid tekenen.. BRUSSEL: Spaak: Slechts de zeker heid dat hij de rest van de wereld te gen zich zal vinden, zal een aanvaller afschrikken. De publicatie van het ver drag, voordat het getekend is, vormt een triomf voor de openlijke diplo matie. OSLO: Gerhardsen: Een goed funda ment voor de omvangrijke samenwer king, die nu tussen de democratische landen zal beginnen. ROME: De Gasperi: De vrede is verze kerd als er geen aanval van buiten af komt. Het Atlantische Pact zal iedere poging tot aggressie weerhouden, daar allen hun kracht zullen samenvoegen cm de aanval te stuiten. atlantisch gebied te herstellen en te handhaven. Elke gewapende aanval van die aard en alle dientengevolge genomen maatregelen moeten terstond ter kennis worden gebracht van de Veiligheidsraad. Deze maatregelen zul len worden opgeheven zodra de Veilig heidsraad de nodige maatregelen zal hebben genomen om de internationale vrede en veiligheid te herstellen of te handhaven. Mede als een gewapende aanval op een of meer der partijen wordt beschouwd een aanval op het grondgebied in Europa of Noord-Ame- rika, op de Algerijnse departementen van Frankrijk, op de bezettingstroepen van een der partijen in Europa, op ei landen in het Noordatlantisch gebied ten Noorden van de Kreeftskeerkring of op schepen of luchtvaartuigen in dit gebied. Onderling overleg De partijen zullen onderling overleg plegen telkens wanneer naar de me ning van een van hen de territoriale onschendbaarheid, politieke onafhanke lijkheid of veiligheid van een der par tijen worden bedreigd. Tevens verplich ten de landen zich voortdurend en op doelmatige wijze te versterken en el kander hulp te verlenen. Het verdrag, dat geen afbreuk wenst te doen aan de verplichtingen, welke voor ieder land uit het Handvest van de V. N. voortvloeien, bevat de ver plichting, dat geen land internationale verbintenissen mag hebben of aangaan, welke in strijd zijn, met het Noordat lantisch pact. Artikel 9 van het verdrag meldt de oprichting van een raad der deelne mende landen, die te allen tijde ter stond zal kunnen samenkomen en die de aangelegenheden inzake de tenuit voerlegging van het verdrag in behan deling zal nemen. Deze raad zal onver wijld een defensie-comité instellen. Nadat het verdrag, dat openstaat voor elke andere Europese staat, welke de verwezenlijking van de beginselen kan bevorderen en kan bijdragen tot de veiligheid van het Noordatlantisch gebied, tien jaar van kracht is ge weest zulen de partlijen, op verzoek van een van hen, zich met elkander verstaan omtrent eventuele herziening. Na 20 jaar kan elke partij ophouden partij te zijn één jaar nadat zij van de ze opzegging kennis heeft gegeven aan de regering van de Ver. Staten van Amerika, die de regeringen van de an dere partijen hiervan in kennis zal stellen. Sowjei-nota weder afgewezen In een krachtige diplomatieke nota aan de Sowjet-ambassade te Stock holm heeft de Zweedse regering de Sowjetrussische beschuldiging, dat de Zweedse politie Baltische vluchtelingen „terroriseert" en „hun terugkeer naar huis verhindert" van de hand gewe zen. In de nota worden categorisch de verklaringen van de Sowjetunie te gengesproken, dat Balten, die naar huis wilden terugkeren, „geïntimi deerd" waren en „aan een willekeuri ge behandeling waren blootgesteld" en dat er door de Zweedse politie „on wettige huiszoekingen" waren verricht. Tussen het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Sowjet-am bassade zijn deze maand vier nota's gewisseld. Een overzicht van het mensenmateriaal en militaire hulpbronnen der twaalf landen, die, naar verwacht wordt, tot het Atlantische Pact zullen toetreden, toont aan, dat de gezamenlijke kracht van de Atlan tische mogendheden die van de Sowjetunie en haar „satellieten" verre overtreft. Uit deze gegevens van officiële bronnen blijkt, dat de westerse mogendheden in staat zijn de „overweldigende kracht" op te brengen, die, naar president Truman onlangs zeide, voortaan „iedere gewapende aanval" zal bestrijden. De westerse mogendheden bezitten: 1. Bijna 15 procent meer mensenmateriaal dan het oostelijk blok. 2. Meer dan drie maal zoveel capaciteit voor de staalproductie. 3. Meer dan twee maal zo hoge productie van steenkool. 4. Acht maar meer olie, als men zelfs de productie van Midden- en Zuid-Amerika en het nabije en verre oosten uitsluit. 5. Bijna 34 maal zo veel tonnage Oceaanschepen. 6. Bijna 30 maal zo veel motorvoertuigen. ATLANTISCHE OOSTELIJK MOGENDHEDEN BLOK 332.338.526 289.542.109 4.148.600 5.208.000 56.394.500 brt. 1.671.000 brt. 980.500.000 ton 404.700.000 ton 112.500.000 ton 31.300.000 ton 1.741.957.000 bar. 201.733.000 bar. 40.924.070 1.427.467 Bevolking Strijdkrachten Oceaanschepen in 1948 Steenkoolproductie in 1947 Staalproductie in 1947 Olieproductie Motorvoertuigen in 1947 De regering De Gasperi heeft met een meerderheid van 172 stemmen van de Kamer het vertrouwensvotum ge kregen. waarom zij verzocht had voor het aanvangen van de besprekingen met het oog op Italie's toetreding tot bet Noordatlantisch Pact. Toen het resultaat van de stemming was bekendgemaakt gingen afgevaar digden, die de regering steunen, en af gevaardigden van de oppositie elkaar te lijf. Het handgemeen duurde tien minuten waarna de afgevaardigden de zaal ontruimden en de zitting schorsten De communistische leider Palmiro Togliatti diende het verzoek in, dat de regeringsresolutie ten gunste van het Atlantisch Pact zou worden gewijzigd, in dier voege, dat de verzekering werd gegeven, dat aan geen buitenlandse re gering zou worden toegestaan Italiaans gebied te gebruiken voor de organi satie van welke militaire bases ook. Togliatti's verzoek werd met handop steken verworpen. Pietro Nennie, voorzitter der meer derheidssocialisten, heeft verzocht om ontbinding van de Italiaanse Kamer Van Afgevaardigden en het houden van nieuwe verkiezingen om het land zelf te laten beslissen of Italië zich bij het Atlantisch verdrag zal aansluiten of niet. Gistermiddag heeft minister Stikker in zijn departement een aantal journa listen ontvangen, wie hij de tekst van het Verdrag overhandigde. Hij gaf daarbij nog een zeer korte mondelinge toelichting. Minister Stikkers bedoe ling was de nadruk te leggen op het gewicht van dit pact. De ondertekening in Washington, begin April, zal een his torische gebeurtenis zijn. Immers de Ver. Staten en Canada hebben nu nun plaats gekozen, hetgeen van enorme be tekenis is voor de gehele wereld. Bij het pact zijn betrokken 330 millioen mensen. De kracht, die zij vertegen woordigen is zo groot, dat bij voorbaat elke gedachte aan aggressie op deze bondgenoten uitgesloten mag worden geacht. Nu de situatie met betrekking tot de overzeese gebiedsdelen nog niet is geregeld, is de vraag gerezen of Ne derland thans wel een zodanig pact kan aangaan. De minister beantwoordde deze vraag bevestigend. Die gebieds delen kunnen er nimmer bezwaar tegen maken, dat het Westen zich sterker maakt. Overigens vallen Suriname en Cura?ao niet onder het pact. Minister Stikker beantwoordde hier na nog enige vragen van de journalis ten. Men moet in het pact geen verbor genheden zoeken, want die zijn er niet in. Over bewapeningstoewijzingen kon de minister nog geen mededelingen doen. Het pact gaat ervan uit, dat alle deelnemers volmaakt gelijkwaardig zijn. Sommige artikelen zijn opzettelijk algemeen gehouden omdat men het De vertegenwoordigers van de deelnemende landen aan het pact zijn op het Ministerie van Buiten landse Zaken te Washington bij eengekomen. V.l.n.r.: Hugues Le Gallais (Luxemburg); Mr. E. N. van Kleffens (Nederland); baron Silvereruys (Belgie), Wilhelm de Morgenstierne (Noorwegen), Dean Acheson (Ver. Staten), Henri Bon net (Frankrijk), Hume Wrong (Canada) en Sir Oliver Franks (Engeland). verdrag niet in een te knellend keurs lijf heeft willen sluiten. Wat de Neder landse bijdragen betreft, deze zijn nog zeer betrekkelijk in verband met de ongunstige omstandigheden hier te lande. Op den duur moet 't natuurlijk komen tot een bijdrage, die aanvaard baar zal zijn. Over Spanje kon de mi nister niets zeggen. De regering heeft hierover nog niet gediscussieerd. In artikel 5 staat te lezen, dat iedere verdragspartner in geval van een con flict de bijdrage kan leveren, die hij dienstig acht. Een maximum wordt niet voorgeschreven. Alles zal er ook van afhangen hoe groot de bedreiging is. De partner is dus zeer vrij om zijn aandeel te bepalen, inachtgenomen na tuurlijk de morele verplichting, welke men heeft ten aanzien van het geza menlijk gestelde doel. Ook houde men in 't oog, dat een defensiecomité verschil lende aangelegenheden zal bezien, zo dat in geval van nood ieders bijdrage wel geen volkomen surprise zal zijn. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. K. de Mots, uit Nunspeet (Gld.) Korp. H. J. F. Koolmees, uit Den Haag. Sold. H. Perquin, uit Koog a/d Zaan Korp. J. P. G. Pelzer, uit Waubach (gem. Ubach over Worms). Sold. L. van der Molen, uit Heerenveen. Sold. H. J. Lamers, uit Mook (L.) De politie te Zierikzee arresteerde de 29-jarige banketbakker-kok en col porteur J. D. S. uit 's-Gravenhage we gens oplichting en verduistering. De man werd gezocht door de politie te Velsen, Alkmaar, Hoorn, Venlo, Bus- sum, 's-Gravenhage, Jutphaas. Gouda, Haarlem, de Bilt en Weesp. In Den Haag huurde hij fietsen, die hij niet terugbracht, maar voor f 30 f 40 beleende. Dergelijke dingen schijnt hij ook in de andere genoemde plaatsen te hebben uitgehaald. S. is thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. De Parlementaire Enquête-commissie Regeringsbeleid 19401945 is met het eerste gedeelte van haar omvangrijke arbeid gereedgekomen. De resultaten zijn vastgelegd in een uitvoerig rap port over het militaire beleid in de jaren 1939 en 1940. Het omvat de be schouwingen van de commissie en de conclusies, waartoe zij gekomen is; 88 bijlagen (instructies aan de opperbe velhebber, militaire stukken en brie ven, verslagen van militaire besprekin gen, uitgewerkte krijgsplannen, mé moires, uittreksels uit dagboeken, ge- vechtsberichten, bevelen, radioredevoe ringen, enz.), alsmede de volledige ver horen van 79 vooraanstaande personen, op verschillende tijdstippen gehouden. De opdracht, die de negen leden van de Parlementaire Enquête-commissie benoemd op 12 November 1947, meekre gen, was eenvoudig geformuleerd. Stelt u maar eens een onderzoek in naar het regeringsbeleid der kabinet ten-de Geer, -Gerbrandy en-Schermer- horn-Drees, sedert de Duitse inval in Nederland van 10 Mei 1940 en de oor log met Japan tot aan de opening van de zitting der voorlopige Staten-Gene- raal op 20 November 1945, alsmede naar het daaraan voorafgaande beleid, voor zover dit onmiddellijk verband houdt met de gebeurtenissen in deze tijdvakken. Aldus luidde het vriende lijke verzoek en de ene dame en de acht heren konden zich schrap zetten. Al spoedig stond vast, dat men bin nen de aan de commissie gestelde ter mijn van één jaar niet zou klaarkomen. Men begon vol goede moed aan deze grootste parlementaire enquête, die ons land ooit gekend heeft. De com missie bouwde eerst haar apparaat op, dat tenslotte bestond uit drie sub-com missies met mr. P. A. Donker als al gemeen voorzitter: mr. A. F. Schepel, de griffier van de Tweede Kamer, als griffier van de commissie; drie weten schappelijke medewerkers, die elk één der commissies bijstaan; een aantal losse wetenschappelijke medewerkers voor het onderzoek van archieven, enz.; een technische staf onder leiding van de heer Goossens met vijftien typistes; de Kamerstenografen, die talrijke ver horen hebben opgenomen; een dicta- fooninstallatie voor de verhoren en enige boden. Er zijn thans over de 500 personen verhoord. Daar waren lange ondervra gingen bij. Het record sloeg de oud- Gouverneur-Generaal van Nederlands- Indie, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die met slechts een half uur onderbreking van 's morgen tien uur tot des avonds half acht onder het mes was, doch dit sportief opvatte. Zeer veel medewerking ondervond de commissie van de ruim 500 getui gen. Slechts drie maal moest er een gedagvaard worden. Talrijke personen en lichamen hebben de enquêteurs aan waardevol materiaal geholpen. Nog altijd gaan de verhoren. Over ongeveer twee maanden hoopt de com missie een volgend deel van haar ver slag te publiceren. Zij koestert zelfs de optimistische wens geregeld om de twee maanden een nieuwe publicatie gereed te hebben, waarin telkens uiter- glC TRANSIT.,., de gepantserde Mercedes Benz, waarin Hitier eens staande zijn paraderende storm troepen aan zich liet voorbijtrekken, staat ergens verlaten in het Groningse land. De vliegende forten, die eens in trotse formaties over ttlltlUUUUU iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiin zorgen, dat Washington er uit ziet „als T West-Europa en Tokio". Japanse shows staan op het het Japanse keizerrijk kruisten, staan programma. Q De Australische minis- in lange rijen op verlaten Amerikaanse ter van immigratie heeft bekend ge- vliegvelden. Het oudste luchtvaarthuisje maakt> dat voortaan aan alle versteke ter wereld m het hartje van Amster- lingen op immigrantenschepen de toe- dam staat nog overeind maar het weet, gang >t land 2al worden geweigerd. dat zijn dagen zijn geteld Het gebouw- Q Zweedse en Deense electriciteits- tje zal dienst gaan doen als voetbalkeet maatschappijen hebben een contract ergens op de complexen aan de Velser weg. Ondankbaarheid schijnt een ge waardeerde eigenschap in de wereld van heden te zijn geworden, want be staat er een vertrouwder dienaar van de luchtvaart dan het 70 m2 metende gebouwtje, dat alle evoluties van het vliegwezen over zich heen heeft zien gaan? Maar er schijnt niemand aan ge - Duitsland dacht te hebben het zijn verdiende deel te geven in de herdenking van het 30 - jarig bestaan van onze nationale lucht vaartmaatschappij in de tweede helft van dit jaar. En toch wachtten in dit huisje reeds dertig jaar geleden ner veuze passagiers op hun luchtdoop. En later zaten er nonchalante luchtreizi gers voor Batavia, New York en Rio. Volgende maand is 't een voetbalkeet.. £)E REGERING VAN PAKISTAN zal 40.000 vluchtelingen gelegen heid tot vestiging verschaffen op een pas geïrrigeerd stuk land in de staat Bahawalpoer. O De Noorse politie heeft tot nog toe 16 personen gearres- 'eerd in verband met het smokkelen •an tienduizenden halssnoeren met val e paarlen, die met grote winst in Noor wegen werden verkocht. In de lente, wanneer de kersenbomen bloeien, zal een regisseur uit New Yafk er voor getekend voor 'n onderzeese kabel, die een electrische stroom van 120.000 volt van Zweden naar Denemarken zal over brengen. pjET AANTAL WERKLOZEN in de EngelsAmerikaanse zone van bedraagt 1.042.300. Dat is 10 méér dan de vorige maand. O De comité's van katholieken in het aartsbisdom Keulen hebben in een bij- Steek eens op! Als alles mee loopt krijgen we een eeuwige vrede die twintig jaar me» kont eenkomst, die door kardinaal Frings werd bijgewoond, een volksstemming geëist over de vraag, of het recht der ouders inzake de opvoeding hunner kinderen uitdrukkelijk in de nieuwe grondwet moet worden opgenomen. Britse toeristen mogen voortaan 50 in plaats van 30 Pond Sterling meenemen naar een aantal landen in Europa, waaronder Nederland. O Dr. Jan Reis- ser, Tsjechoslowaaks gezant in Brazilië sinds 1946, is afgetreden, omdat hij ge kant is tegen het regiem in zijn land. Het door een Brits gerechtshof uit gesproken vonnis van 2 maanden ge vangenisstraf voor 6 Duitse arbeiders, die geweigerd hadden de ontmantelings werkzaamheden in de Bochumse staal fabrieken te verrichten, is in hoger be roep nietig verklaard. JN NOTTINGHAM zijn 32 Duitse meisjes uit de Britse zone aange- gekomen om te werken in afdelingen van de textielindustrie, waar men werk krachten tekort komt. De eerste eskaders lichte vliegtuigen van het Amerikaanse leger, type L 17, zijn in Duitsland aangekomen. Zij zullen ge bruikt worden voor koerierdiensten en voor het vervoer van stafofficieren. Op een conferentie van de predikanten der Hervormde kerken in Tsjechoslo- wakije, te Komarno (Zuid Slowakije) gehouden, is een „bond van geestelijken der Tsjechoslowaakse Hervormde ker ken" opgericht. Van April tot Oct. worden te Londen en andere Engelse steden de in de na-oorlogse jaren inge voerde electriclteitsbeperkingen opge heven. Lichtreclame en etalageverlich ting is dan weer toegestaan. De ..Milwaukee", een Amerikaanse kruiser, die gedurende de oorlog aan de Sowjet unie is geleend, is aan de Amerikaanse nyyriaa teruggegeven. mate belangwekkende feiten aan de openbaarheid prijs gegeven zullen wor den. Door deze enquête zal de poli tieke en parlementaire geschiedenis van 1940 tot 1945 stukken beter bekend worden dan van welke periode van onze historie. Niet alleen voor het ver leden, maar ook ongetwijfeld voor de toekomst heeft het rapport van de commissie een grote betekenis. De enquête bewijst, dat het enquête recht van ons parlement, dat sinds 60 jaar niet meer gebruikt was, nog altijd goed hanteerbaar is. Het thans gepubliceerde eerste deel van het verslag geeft nagenoeg ge heel de eenstemmige mening van de commissie, waarin Kamerleden van zeer onderscheiden politieke richtingen zijn opgenomen, weer. Slechts op twee of drie plaatsen is sprake van een af wijkend inzicht van één of meer leden. Voor de inhoud van de eerste publi catie verwijzen wij naar pagina 5 van dit nummer. Drie gewonden Twee militaire waarnemers bij de UNCI werden gewond, toen een jeep, waarmede zjj van Brastagi naar Me- dan reden door een bende werd be schoten, aldus verneemt Aneta. Deze waarnemers zijn de Engelse luitenant- kolonel Harry D. Chaplin en de Ame rikaanse majoor John A. Simons. Dit is de eerste maal, dat waarnemers van de Verenigde Naties in Indonesië bij de uitoefening van hun taak werden gewond. Beide militaire waarnemers waren gezeten in een witgelakte jeep van de Verenigde Naties, waarop de woorden „United Nations" voorkwamen. Zij werden 14 km van Brastagi door een bende met automatische wapens be schoten. Aneta verneemt nader, dat ook de Nederlandse luitenant Van Voorts tot Voorst bij deze beschieting werd gewond. De luitenant-kolonel Chaplin en de luitenant Van Voorts tot Voorts wer den zwaar gewond. De majoor Si mons werd licht gewond. De jeep werd door de bende in brand gestoken. Naar verluidt heeft de tegenstelling tussen Katholieken en socialisten in het Belgische coalitie-kabinet de minister raad er toe gebracht het besluit te ne men het parlement binnenkort te ont binden en te trachten in Mei algemene verkiezingen te houden. Vijf maanden voor de tijd, waarop deze gehouden zouden worden. Van een zijde, die in nauw contact met de regering staat werd Vrijdag avond verklaard: „De regering heeft thans besloten dat het geen zin heeft zich met onoplosbare vraagstukken, waar het om gaat, te blijven bezig hou den". Van dezelfde zijde werd vernomen dat het decreet, waarin de ontbinding van het parlement zal worden bekend gemaakt, naar alle waarschijnlijkheid in de laatste week van Maart door prins-regent Karei zal worden gete kend. overeenkomstig de bepalingen van de Belgische grondwet kunnen dan 26 tot 40 dagen later verkiezingen wor den gehouden. De Apeldoornse politie heeft de 22- jarige ongehuwde moeder C. J. in ar rest gesteld wegens moord op haar pasgeboren kindje. De vrouw had haar zwangerschap zelfs voor haar naaste familieleden geheim weten te houden en had bij de bevalling geen enkele assistentie. Toen niettemin kort daar na het feit toch bekend dreigde te worden, heeft zij in haar radeloosheid de kleine met een broodmes dodelijk verwond. Donderdag is zij voor de Of ficier van Justitie te Zutphen geleid. MAN DOOR COMMIES NEERGESCHOTEN In de nacht van Dinsdag op Woens dag is bij de Nederlands—Belgische grens onder Eede in Zeeuws-Vlaande- ren een 34-jarige man door een com mies neergeschoten. De man nam de vlucht na een twist met de commies, die daarop van korte afstand een schot op hem loste, dat dodelijk bleek te zijn. Verwachting geldig tot Zater dagavond. Wisselende bewolking met enkele buien, meest matige, tijdens buien af en toe nog krach tige Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1