CRACKFREE Congres over „Regionalisme" op de Volkshogeschool te Bakkeveen Politiehond bracht overval tot klaarheid hoest Residentie Rede van Commissaris der Koningin in Overijsel Afdelingsdag van Gereformeerde jongeren Indonesische bendeleider achterhaald Tegen Herta had liegen geen zin Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Keuringen Noord-H. Groot Yorkshire Varkensstamboek FBinke arcimo voor vacanfie-spreiding Een losse BOORD E DEL-STIJFS EL maakt ALLE stoffen als nieuw! Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw opgericht Het Radioprogramma AVONTUUR Welke concrete doeleinden heeft men In het regionalisme en hoe denkt men deze te verwezenlijken? Deze vraag werd besproken in de vierde van de serie bijeenkomsten, die sinds de bevrijding op de volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen aan het streven naar versterking der gewes ten gewijd zijn. Mr. J. Linthorst Ho- man uit Groningen had de algemene leiding van dit drukbezochte congres. Da „Hors d'Oeuvre" voor de bij eenkomst was de rede, die de com missaris der Koningin in Overijssel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, Vrijdagavond hield over „Het Provinciaal besef". De noodzakelijkheid om te streven naar een zo juist mogelijk opgezette plaatselijke en gewestelijke decentra lisatie brengt niet mee, aldus spr., dat men in de elf provinciën een appara tuur moet scheppen van elf maal dat gene, wat we thans in den Haag zien. In de provincie moet men het werk niet uitsluitend laten doen door een corps van ambtenaren, maar veel meer door organen en verenigingen en daaruit voortkomende personen met verantwoordelijkheidsbesef, die gezamenlijk de provinciale huishou ding vormen. Als voorbeelden van wat volgens deze methode al is gedaan noemde spr. o.a. de provinciale planologische diensten, waar het wezenlijke werk wordt gedaan door commissies, sa mengesteld uit ambtelijke instanties ih combinatie met particulieren en vertegenwoordiger van particuliere instanties, de contactcommissies voor de wederopbouw, de economisch-tech- nologische instituten, de commissie voor nijverheid en handel in Overijs sel, de provinciale stichtingen voor maatschappelijk en cultureel werk („opbouworganen") De werkzaamheden op het gebied der maatschappelijke gezinszorg, enz. in Overijssel bestaat het streven, elke gedeputeerde het voorzitterschap van een der commissies te doen bekleden, zodat zij gezamenlijk bij de gehele op bouw der provincie betrokken zijn. Van groot belang acht spr. het, dat de Statenleden van de werkzaamhe den, waarover zij bij de behandeling der begroting hebben te beslissen, van nabij kennis nemen. In de commissies rondom het bestuursapparaat dienen daarom vele Statenleden mee te wer ken. Voor de kiezers zal het daardoor nodig worden, meer zorg te besteden aan de keuze van hun vertegenwoor digers in het provinciaal bestuur. In de uitbouw van het provinciaal bestuursapparaat, zo merkte spr. ten slotte op, moeten wij zodanig gereed zijn, dat, indien het Rijk inderdaad de taken aan ons overdraagt, wij volle dig in staat zijn deze op eigen wijze over te nemen. Wij moeten naar het provinciale bestuursapparaat zoveel mensen uit de provincie zelf trekken, dat we beschikken over een keur van specialisten die in de provincie een naam hebben en die eventueel kun- Op Tweede Paasdag, 18 April, zul len de afdelingen Noord-Holland van de Bond van Gereformeerde Jonge- lings en Meisjesverenigingen in Alk maar een grote afdelingsdag houden, waarvoor gepoogd wordt extra trei nen te laten rijden. Uit geheel Noord- Holland verwacht men meer dan 2000 jonge mensen. De afdelingsdag zal over twee gebouwen worden verdeeld in beide gebouwen twee kerken zal een gelijk programma worden af gewerkt. Des morgens wordt begon nen met een kerkdienst en om half twaalf zal de z.g. morgenvergadering een aanvang nemen. Ds. F. Guillaume van Amsterdam W. zal spreken over het onderwerp „Christus overwinning; in werke lijkheid en profetie" en ds. P. Visser van Gorinchem zal het woord voeren over het onderwerp „Jij en het ge zin". Voorts vermeldt het programma zang, muziek en declamatie, solozang voor paren, estafette voor jongens en meisjes, enz. Tussen de middag- en morgenver gadering wordt de gebruikelijke, ge- tellige koffietafel gehouden. Kaarten kunnen worden besteld vóór 7 April bij mej. Riek van Bemmel, Nieuw- landersingel 18, Alkmaar. Dit moet per postwissel geschieden; prijs per kaart, inclusief koffie, 65 cent. nen worden geroepn voor het lid maatschap van bij tijd en wijle in te stellen rijkscommissies. Hierna hield de Commissaris der Koningin in Friesland mr. H. Lint horst Homan, een korte 3-ede, waarin hij o.a. de wenselijkheid van het be vorderen der persoonlijke verant woordelijkheid binnen de kleine ge meenschappen besprak. Na vergadering in secties kwam men o.a. tot de volgende conclusies: Op cultureel gebied; Vele landsdelen bezitten een geheel eigen levensstijl welke ook bij de huidige veranderin- gen in de samenleving als bindend ele- ment cultuurvormend kan werken. De factoren voor de culturele zelfwerk zaamheid in de verschillende lands delen kunnen het in provinciaal ver band worden bevorderd. Op sociaal-economisch gebied: Van groot belang is het, dat bij arbeidsbe middeling, scholing, nijverheidsonder wijs enz. een belangrijke plaats aan le provincie wordt toegekend. Het is no dig, dat de gewestelijke overheid in ge bieden met bevolkingsoverschotten het industriële klimaat bevordert. Der halve moet de rijksoverheid voor deze gewesten extra industriële bouwtoewij- zingen beschikbaar stellen. Autonome provincies. De provincies moeten weer wezen lijk autonoom worden. Vernietiging van besluiten (goedkeuring is geheel uit den boze) door de centrale over heid mag alleen geschieden wegens te bewijzen overschrijding van de ruim opgevatte bevoegdheid. Wat het klei nere staatkundige verband kan doen, mag het grotere niet doen. Als onderwerpen, die geheel of ge deeltelijk voor behandeling door het gewest in aanmerking komen, werden o.a genoemd: cultuur, onderwijs (be halve de Rijksuniversiteiten), werkver ruiming, volksgezondheid, ruilverka veling. Meer invloed wordt gewenst geacht bij de benoeming van rijks ambtenaren in de provincie en de aanstelling van magistraten. De heer J. Piebenga uit Leeuwarden zeide. dat het woord „separatisme" ook „in de Friese vocabulaire niet voor komt". Wat spr. en zijn Friese mede standers wensen is federalisme. Dezer dagen heeft de politie van de Post Sendjojo bron de beruchte bende leider Bandri, naar wie men reeds ruim anderhalf jaar vergeefs gezocht heeft, in het gehucht Poengge aange troffen. Bij de komst van de politie- mannen loste hij enige schoten. Ton slotte bezweek hij voor de overmacht en feij zijn poging om te ontvluchten werd hij door een kogel van de bivak- commandant Paiman dodelijk getrof fen. Op het lichaam droeg hij nog een pistool met zeventig patronen. ONDERTEKENING FRANS- ITALIAANSE TOLUNIE De Minister van Buitenlandse Za ken van Italië, graaf Sforza, heeft bevestigd, dat hij zich 26 Maart naar Parijs zal begeven om met de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, het Frans-Italiaanse tolunieaccoord te ondertekennen. Toen op Donderdagavond j.1. om on geveer acht uur des avonds de zoon van de kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieuwe Pekela, de heer Oosting Jr., thuiskwam, werd hij achter het gebouw overvallen door drie gemaskerde en gewapende man nen, die het huis binnendrongen. De zoon en de dochter van de kassier wa ren op dat ogenblik alleen thuis. On der bedreiging met pistolen trachtte men hen te dwingen tot afgifte van de sleutels van de kluis. Er viel zelfs een schot, dat het telefoon-toestel verniel de. De zoon en dochter wisten echter niet waar de sleutels zich bevonden. De kassier zelf en zijn echtgenote had den zich reeds in de middag per auto naar Groningen begeven. De overval lers moesten aftrekken zonder buit te hebben behaald. De groep Rijkspolitie te Nieuwe-Pekela heeft aanvankelijk aan deze overval in verband met het onderzoek zo weinig mogelijk rucht baarheid willen geven. Nog dezelfde avond werd op aanwijzing van de heer Oosting Jr. overgegaan tot de ar restatie "van L. G. te Nieuwe-Pekela. Deze zeide de bewuste avond een bios coop in Veendam te hebben bezocht. Zijn verklaringen klopten echter niet. Zaterdag werd de politiehond Herta uit Scheemda gehaald, maar deze kon door het regenachtige weer weinig uitrichten. In verband met de arresta tie van G., die hardnekkig bleef ont kennen. werden Zaterdag verder nog gearresteerd de te Stadskanaal woon achtige gebr. van D. Deze bevonden z'ch op dat ogenblik met een turfschip in het Roswinkeler veen. In de roef van dit schip vond de politie o.m. .twee 17. En dan gaat Moeder Woeffie met haar drie zoons en Pepi het aap je, naar het hok terug. Pim, Pam en Pom willen Pepi van alles vragen, maar Moeder zegt dat ze eerst moeten eten. „Jullie rammelen van de honger en Pepi ook nog, dus ik wil geen woord horen voor de borden leeg zijn. Daarna kan Pepi ons alles vertellen" Nog nooit zijn de bordjes zo vlug leeg geweest als deze keer. Als Moeder weer buiten komt, ziet ze vier schoon gelikte bordjes staan. „Zo, hebben jul lie genoeg gehad?" Pim, Pam en Pom knikken. „En jij ook?" Vraagt Moeder aan Pepi. „Ja mevrouw", antwoordt Pepi. „Nu ik zou het ook wel denken" lacht Moeder. „Dit is eigenlijk je vier de bordje al". Pepi krijgt een kleur van schrik. Dit is waar ook. Dit is zijn vierde bordje. „Nu bloos maar niet", zegt Moeder. „We hebben het je al ver geven hoor. Als je ook in drie dagen met gegeten hebt, lust je wel vier bordjes. Maar nu moet je ons alles eens vertellen". pistolen, een revolver en enkele gum mie handschoenen. Ook de gebr. van D. bleven hardnekkig ontkennen. Bij confrontatie met de heer Oosting herkende deze hen echter met grote stelligheid. Het is de politiehond Herta geweest, die ten slotte de schuld van dit drietal wist aan te tonen. Toen de hond lucht gegeven werd aan een der handschoenen pikte zij n.1. uit een groot aantal voorwerpen enige spij kertjes op, die aangetroffen waren in de zakken van een der arrestanten. Ook bij herhaling wees Herta met grote stelligheid de dader aan. Over stelpt door dit bewijsmateriaal hebben alle drie de daders een volledige be kentenis afgelegd, zodat deze overval wel zeer snel tot een oplossing is ge komen. RodeHoestpoedersvanMijnhardt Ook in 1949 worden de Districtskeu ringen voor dekberen in de provincie Noord-Holland wederom georganiseerd. De belangstelling hiervoor is zeer groot, en in totaal zijn er 170 beren voor deze D. K. opgegeven. ,Op een 7-tal plaatsen worden de be ren door de commissie bestaande uit een vertegnwoordiger van het Rijks- veeteeltconsulentschap een bestuurslid van het stamboek en de inspecteur van het stamboek gekeurd. Om het doel, de verbetering van de varkensstapel te helpen bevorderen, stelt het Noord-Hollands Groot Yorks hire Varkensstamboek een belangrijk bedrag aan premiën beschikbaar en wel voor een le premie max. f 80, 2e rremie max. f 55 en voor een 3e pre mie max. f 30 per beer. Deze bedragen worden bij nakomingen van bepaalde voorwaarden uitbetaald. Vooral op de keuring te Hoorn op 26 Maart is de aanvoer belangrijk, ter wijl er meerdere dieren voor verkoop beschikbaar zijn. Ook te Hoofddorp op Vrijdag 25 Maart n.m. komt een grote collectie terwijl ook de keurineen te Alkmaar op 28 Maart en te Purme- rend op 29 Maart belangrijk geacht mogen worden. Te Schagen wordt ge lijk met de Paastentoonstelling op 6 April de laatste keuring gehouden. 34 beren zijn aangegeven. Maandagmiddag hebben Duitse autoriteiten in het grensgebied van Selfkant in het dorp Gangelt (ten Oosten van Sittard) een de monstratie georganiseerd tegen de voorgenomen grenscorrecties. Tot de spreker behoorde de minister president van Nord-Rhein West- phalen, dr. Karl Arnold. Het Bureau Vacantiespreiding van het Centraal Werkcomité Vacantie te 's-Gravenhage deelt mede, dat de met ondersteuning van autoriteiten en in stellingen uit de onderwijswereld in gezette campagne om de vacanties van- het lager onderwijs reeds dit jaar te spreiden succes heeft. Slechts onge veer 10 pet. der scholen voor bijzonder onderwijs blijkt dit jaar niet aan het schema haar medewerking te ver lenen, terwijl ook door vrijwel alle besturen der grote gemeenten met be trekking tot het openbare onderwijs hel schema wordt doorgevoerd. Door het bestuur van de bedrijfsraad van de boutvvakken daartoe aange spoord, zullen nu eveneens deze be drijven over ettelijke weken gespreid de vacantiepauze nemen. In de krin gen der kleinmetaalindustrie werden de voorstellen met veel sympathie be- gioet, terwijl door de vertegenwoordi gers der textiel-, metaal- en confectie bedrijven reeds de toezegging werd ge daan, dat aan dezen het volgen van het vacantiespreidingsplan zou worden geadviseerd. Verwacht wordt, dat thans in alie bedrijven en instellingen van beteke nis het tijdvak half Julihalf Augustus voor vacantiegangers zonder school gaande kinderen zal worden ge blokkeerd, voor zover dit met bedrijfs- en dienstbelang of met andere belangen niet in botsing komt. De campagne hiervoor is ingezet. LETTERKUNDE KRIJGT 14 JAAR GEVANGENISSTRAF. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, gepresideerd door mr. F. van der Goot heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de letter kundige F. Koning. Deze verdachte die zich in de bezettingstijd had voor gedaan als een „goede" NSB-er en over contacten met S D-ers zou be schikken, heeft tal van mensen een rad voor de ogen gedraaid en op de ze wijze geld in de wacht gesleept. Bovendien heeft hij een geraffineerde poging gedaan de uitgever Giltay te belasteren. Een en ander was voor het Hof aanleiding K te veroordelen tot 14 jaar gevangenisstraf met aftrek zit prettiger én mooier als hij na het wassen met CRACKFREE is behandeld. In de volgende adver tentie schrijft Mevr. Kraak-Helder hoe goed dat héér man bevalt! Fabr. N.V. „OnderOns" De Krim (O.) VERZOEK VAN AUSTRALIË AAN V.N. Australië heeft de V.N. verzocht de toestand van de fundamentele vrijhe den en rechten van de mens in Bul garije en Hongarije te onderzoeken, aldus werd gister te Lake Success medegedeeld. Bolivia heeft de algemene vergade ring der V.N. reeds verzocht het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty te be schouwen als een schending van de fundamentele rechten van de mens. Dezer dagen is de notariële oprich ting geschied van het bedrijfspensioen fonds voor de landbouw. De Stichting van dit fonds is een direct gevolg van de goedkeuring van het wetsontwerp tot verplichte deelneming in bedrijfs pensioenfondsen door de Eerste Kamer. Verwacht wordt, dat het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw per 1 Mei in werking zal kunnen treden. Aangezien de organisatie, die in de stichting voor de landbouw samenwer ken, geen eensluidend oordeel had over het verplicht stellen van het fonds voor zelfstandigen, zal voor deze cate gorie geen aanvraag bij sociale zaken kunnen worden ingediend. Veilplicht voor de tuinbouw moet gehandhaafd blijven Nu de systemen van minimumprij zen en distributie voor tuinbouwpro ducten zijn opgeheven, wordt in telers kringen de vraag opgeworpen, of de veilplicht gehandhaafd moet blijven. De situatie is op het ogenblik zo, dat ongeveer 80 procent van de tuinbouw bij veilingen is aangesloten. Men vreest moeilijkheden voor de tuin bouw, indien de veilplicht wordt op geheven. In 1948 heeft de tuinbouw, zelf voor fondsvorming ten behoeve van een minimumprijsregeling zorg gedragen. Indien het veilen niet langer verplicht zou zijn, dan zou een derge lijke regeling onmogelijk worden. Aan gezien een bevredigende oplossing voor markttuinders kan worden bereikt en aan tuinders, die te ver van een vei ling wonen een kleinhandelsvergun ning kan worden verstrekt, heeft de organisatiecommissie groenten van de Stichting voor de Landbouw eenstem mig besloten te adviseren om de veil plicht in de tuinbouw te doen voort bestaan. Export van tuinbouwproducten naar Duitsland De centrale regeling voor export van tuinbouwproducten naar Duits land (1948 200 millioen kg voor 10 millioen dollar) ondervond in het af gelopen jaar bezwaren in verband met de behoefte van de Duitse markt. Beide handelspartners wensen de centrale regeling voor dit jaar niet terug. Het blijkt wenselijk, de Duit se importeurs zoveel mogelijk vrij heid te laten. De controle op de uit voer zou bij het Nederlandse bedrijf schap kunnen berusten. Nederland kan zich accoord verklaren met Duit se maximumprijzen, mits deze in on derling Nederlands - Duits overleg worden vastgesteld. Op deze manier hoopt men in het raam der contin- gentering een zo gunstig mogelijke af zet op de Duitse markt te vinden. GEDISTILLEERD NOG TEGEN OUDE PRIJZEN. Naar wij vernemen mogen de slij ters momenteel nog gedistilleerd te gen de oude prijzen uitverkopen, doch in verband met de komende accijns verhoging is het afleveringsverbod aan de producenten van gedistilleerd nog steeds van kracht. voor hedenavond HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Kwartierjte guitaar 7,30 „Dit Is leven" 7,50 Rubriek van de Weder opbouw 8,05 De gewone man 8,12 Kamermuziekgezelschap 8,30 Lijdens meditatie 9,30 Radio Philharmonisch- orkest 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Garmofoonplaten HILVERSUM, II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,15 Tom Erich' piano 6,30 Dr W H C Ten- haeff 7,00 Radiostrip 7,15 Achter het voetlicht 7,30 Zang- en samenspel 8,05 In het Radio-Zoeklicht 8,15 Bonte Dlnsdagavondtrein 9,35 „Als ik déér nog aan denk 9,45 Buitenlands over zicht 10,00 Pierre Palla's parade 10,25 Muziek 11,15 Instrumentaal opera concert voor woensdag HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Te Deum 'Laudamus 12,33 „Trio Fan- tasia'- 1,15 Zang en spel 3,00 Me. tropole-orkest 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Prikkebeen 7,30 Het actueel geluid 7,45 Engelse les 8,05 Programma-proloog 8,15 Lijdensover denking 8,35 Omroeporkest met koor 9,45 „De zee blijft vrij" 10,00 Sans Souci 10,30 Garmofoonplaten 10,45 Avonoverdenklng 11,15 Westeuropeen commentaar 11,30 Avondconcert HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Michel Emer en Reginald Dixon 12,00 Jan Vogel en zijn orkest 12,38 The Ki- lima Hawaiïans 6,20 Promenade-orkest 6,50 Gramofoonplaten 7,00 Drs A Jonkers 7,15 Het nieuws uit Indonesië VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Le zen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,20 Opera-concert 9,00 Carmen (hoorspel) 10,15 Malando 10,45 In de tuin der poëzie 11,15 Bruce I owe zingt 11,35 Benny Goodman- kwartet 54 IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Je bent allenig nog een beetje hou terig", zei ze. „Je kan wel zien, flat je niet elke dag danst. Daar waar je vandaan komt is zeker geen dancing.' Ir. Steensma bekende, dat er alleen maar een bioscoop was. „Dat dacht ik wel", zei Annie. „Je moet maar veel komen, dan zal ik t je wel leren. Je bent nog een beetje slap »n je potep. Wat doe je van je vak?" „Begrafenisondernemer", bedacht Steensma.. „Jassus!" schrok Annie. Ze goot het sodawater in haar whisky-glas. nam er een grote teug uit en zette voldaan liet glas weer voor zich ncr „Waar logeer je?" „In.... inne Central", zei Steensma. „Tjeetje wat deftig!" riep Anna en thousiast „Je zit zeker goed in je slap pe was". „In mijn wat?" vroeg de ingenieur. „In de spieën', verduidelijkte Annie met een keurende blik over het cos- tuum van haar metgezel. „Gaat nog al", zei Steensma. „Zeg" zei het meisje, een warme hand op zijn knie leggend, „kan je me een tientje lenen?" ,Hoor eens", zei Steensma, „ik heb een voorstel". „Laat eens horen", zei Annie. „Ik zal je een tientje geven", zei de ingenieur, „op voorwaarde, dat je me verder met rust laat". Annie zette de elleboog van haar rechter arm op het tafelblad, liet haar hand zakken en staarde hem naden kend aan. „Een tientje is niet veel" constateer de ze. „Een tientje is een tientje", zei Steens ma koppig. Annie dacht na. „Dat 's ook waar", zei ze. „Nou, voor uit, kom op met je briefje. Geef 't maar onder de tafel, want ze hebben d'r hier niks me« te maken". Steensma haalde een tientje uit zijn portefeuille en stopte het onder de ta fel in Annie's hand, die er dadelijk haar dikke vingers omheen sloeg. „Je bent een schat", prees ze. „Weet je zeker, dat je niet meer wilt dan sen?" „Ik weet 't zeker", antwoordde Steens ma. zijn gevoel raadplegend. De schone Annie deed haar tasje open. Ze haalde er een spiegeltje, een poe derdoosje en een lippenstift uit en be gon zorgvuldig het gebarsten karmijn van haar lippen bij te werken. Ze poederde vervolgens haar neus, bekeek deze met schuin gehouden hoofd ir> het spiegeltje en was blijkbaar te vreden met het resultaat van haar pic- tcrale bezigheden. Ze borg alle utensiliën weer in haar tasje en keek daarna nieuwsgierig de zaal rond, waarbij ze met een gilletje van blijde verrassing een meneer met een rode snor ontdekte, zekere Gillis, wiens naam ze zo hard door de zaal schreeuwde, dat Gillis, die juist van plan was naar het toilet te gaan, plotse ling «til stond en met een brede Inch op het tafeltje van de ingenieur af stapte. Tot zijn Steensma's verlich ting, wachtte Annie haar bezoeker daar niet af, maar ging hem hoffelijk enkele schreden tegemoet. Ze viel schaterlachend in de armen, die hij voor haar opende en trok hem onmiddellijk mee naar de dansvloer. „Wie had je daar bij je?" vroeg hij jaloers. „Zo'n dooie Piet uit de klei van N. Brabant", zei Annie onverschillig. Ze gaf haar partner lachend een stomp op zijn dikke buik en zweefde even la ter met hem over het dansvloertje, ter wijl ze in het voorbijzwaaien een vlugge greep naar de kroeskop van de saxofo nist deed, die deze aanhankelijkheids betuiging beantwoordde door een hoge jammertoon aan zijn instrument te ont lokken. xIr. Steensma zuchtte van verlichting. Dat gevaar was gelukkig overgedre ven. Hij keek het zaaltje wat sceptischer rond en zag dat er onder het jonge gras heel wat venijnige addertjes schuilden. Overal tussen de onbezorg de dienstmeisjes, de kantoor- en win keljuffrouwen zaten jonge en oudere vrouwen die hier wel allereerst voor haar eigen genoegen waren verschenen maar in danszalen als deze elke avond gemakkelijke prooi vonden. Ter rechter zijde van de ingenieur had aan een leeg tafeltje een meisje met mooie, donkere ogen plaats ge nomen. Zij maakte een beschaafde 'n- drtik en leek op een parkietje, dat per ongeluk tussen een verzameling rumoerige mussen verdwaald is. Aan de enigszins minachtende wijze, waarop ze naar de dansende paren keek, was af te leiden, dat ze zich nier niet thuis voelde en de ingenieur vroeg zich geïnteresseerd af, hoe zij hiei verdwaald en gestrand kon zijn. Zij had een kopje koffie besteld en keek telkens naar de ingang, als ver wachtte zij een nog steeds niet ver schenen bezoeker. Zo nu en dan wierp zij een onge duldige blik op haar polshorloge en toerde daarna berustend in het kof fiekopje, waarin twee klontes spoor loos in het zwarte vocht waren ver dwenen. Het was een knap meisje, fijn ge bouwd en met zorg gekleed. Haar zwarte baren omkransten een beschaafd gezichtje, dat zonder kunst middelen een frisse natuurlijke teint had. Zij droeg een lichtgroene mantel en om haar slanke hals prijkte een snoer barnstenen kralen, dat met een gouden slotje was vastgemaakt. Toen de muziek opnieuw was los gebroken, kwam de heer met het Ranja-rietje met onvaste schreden op haar tafeltje toe. „Maagd van JeJericho pa.... pardon, van Or.... Orleans." hakkelde hij, „schenk mij de eer van uw gezelschap. Lalaten we een cake-walk, een heel klein cake-walkj» dansen". Het meisje wendde haar hoofd ge- eigerd af zonder enig antwoord te ge ven. „Roos van DeDekema," hikte de amateur-dirigent, ik hikzei wat tegen u. Ik wi....wil met u.... uwe majesteit dansen". Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3