Scholieren naar de opera Stad en Omgeving- Rentetarieven van de Boerenleenbank „Koegras" blijven gehandhaafd KOOPT bij IIKHOFF Woord en muziek tot ondersteuning van elkaar HEREN O .u O X wéMMIjl Urk biedt kringbureau voor T.B.C.-bestrijding Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid Consultatiebureau geopend Modeshow op til TAPTOE! De voordrachtavond met Georgette Hagendoorn Uit het politierapport Puhl en Lingbeek gaan in Utrecht voetballen Hermes-nieuws De schouwburgplannen Predikbeurten De Eerste Kamer over de Marine-begroting Terugblik op een vruchtbaar jaar Bevers in Koegras 55-jarig huwelijk De Schager Markt Scheepvaartberichten Boven dit stukje staat geschreven: „Scholieren naar de opera". Veel bijzonders is daar niet aan, zult U zeggen. Wanneer er nu eens stond: „De bemanning van de Dorus Rijkers op de Damesbeurs", dan zou dat wel even de aandacht trekken. Maar toch is het eigenlijk net zo merkwaardig. Enige honderden Helderse scho lieren hebben gistermiddag zeldzaam genoten van een reeks aria's en duetten uit bekende opera's, en dat wil heel wat zeggen. Vrolijke ontspanningsmuziek gaat er meestal in als koek, een wals van Strauss, een ouverture van Suppé en semi- klassieke werkjes kunnen de jeugd nog wel bekoren, en er zijn ook wel opera- fiagmenten die onder jonge luisteraars waardering vinden, maar recitatieven, aria's en duetten, neen, die vindt de jeugd meestal net zo aantrekkelijk als een Blauwe Zeeridder een nieuw soort stofzuiger. De drie kunstenaars, die gister middag het „Uur muziek" verzorgden, hebben dus wel een klein wonder ver richt. Want niet alleen heeft de schooljeugd ademloos naar hen geluisterd, zij hebben bovendien na afloop met een daverend geklap en gestamp blijk gegeven van hun enthousiaste waardering. Maria van Uden, Henk Meyer en Piet Pijnenborg hebben die prachtige overwinning weten te behalen, en ieder hunner had daarin een even groot aan deel. Piet Pijnenborg een oude be kende zo langzamerhand slaagde erin, bij zijn jeugdig auditorium be langstelling op te wekken voor die aparte wereld van de opera, waarin de mensen niet met elkaar praten, maar heel vreemd tegen elkaar staan te zingen. Allerlei gedachten en ge voelens worden al zingende uitgewis seld, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is. En dat gebeurt dan bo vendien nog in een vreemde taal. Wan neer Piet Pijnenborg er niet geweest was, dan zou de jeugd hoogstens in gespannen verwondering hebben toe gekeken en met belangstelling hebben geluisterd, maar de toegangspoort tot een onbekende wereld zou gesloten zijn gebleven. Piet Pijnenborg was er echter wel en hij vertelde, dat eigenlijk iedereen zijn gedachten en gevoelens op muzi kale wijze tot uiting brengt. Een enkel simpel voorbeeldje maakte dat duide lijk. Spelenderwijs toonde hij aan, hoe groot de suggestieve waarde van de muziek is, en dat het gesproken woord aan kracht gaat winnen, wanneer het gedragen wordt door muziek. De ope ra-fragmenten, die na zijn inleiding werden gezongen, bevestigden de juist heid daarvan. Tijdens dit schoolconcert ondersteunden woord en muziek el kander, zodat zij beide niet konden worden gemist. Bij de fragmenten, die gezongen werden, gaf Piet Pijnenborg vooraf 'n kort beeld van de inhoud. Uit de ope ra „Fidelio" van Beethoven werd dat mooie gedeelte gekozen, waarin de portier vergeefs zijn liefde aan het meisje bekent. Uit „De Toverfluit" van Mozart zongen Maria van Uden en Henk Meyer het luchtige fragment, waarin de papegaai zijn vrouwtje ont dekt en zij het samen eens worden. Uit „La Bóhèmé" van Puccini de prachtige aria voor tenor „Che galida manina" (verleden jaar óp ditzelfde podium voorfrëffelïjk gezongen door onze Helderse tenor Jan Willems), en uit „Die verkaufte Braut" van Smeta- na enkele niet minder beroemde pas sages. De beide solisten zongen alsof het een uitvoering in het Concertgebouw gold. en bovendien deden zij hun uiter ste best om met bescheiden hulpmid delen ook de echte opera-sfeer te sug gereren. De warmte en de overgave, waarmede de drie kunstenaars tracht ten iets van hun muzikale rijkdom op de jonge toehoorders over te dragen, de den ook de volwassenen in de zaal weldadig aan. Andermaal begrepen zij, hoe groot de opvoedkundige waarde is van uurtjes als deze. De geestelijke lading, die hier door de jeugd wordt opgedaan, kan niet' in diploma-cijfers tot uitdrukking worden gebracht, maar zij gaat ook waarschijnlijk minder snel teloor dan examen-kennis. Daar om achten wij het van grote betekenis, dat deze muzikale lessen in de vorm van schoolconcerten worden gegeven. De Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid in Noord-Holland is met haar arbeid in het district „Den Hel der" begonnen. Zoals we reeds eerder mededeelden, wordt voor dit district te Den Helder gevestigd een Consulta tiebureau voor „vóór- en nazorg" van geesteszieken en een Medisch Opvoed kundig Bureau voor moeilijk opvoed bare kinderen. Het Consultatiebureau voor vóór- en nazorg van geesteszieken is intus sen geopend en de Staf ervan houdt zitting de 2e en 4e Donderdag van iedere maand, des namiddags van 24 uur, in het gebouw van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheids dienst aan de Middenweg. Inlichtingen omtrent de dienst zijn daar te verkrijgen en voor zoveel no dig dagelijks aan het Bureau van de Stichting, Kennemerstraatweg 103, Alk maar (tel. K. 2200/36401. De Staf van het Bureau bestaat uit dr. A. J. A. M. Wijffels, psychiater te Heiloo (tel. 2941, Alkmaar), terwijl voorlopig als districtszuster fungeert mej. J. E. de Reus te Alkmaar (telef. 4536). De organisatie van het Medisch Op voedkundig Bureau is in voorberei ding. Binnenkort volgen daaromtrent nadere mededelingen. Op Vrijdag' 1 April a.s. houdt de fir ma Gerard Worm een tweetal mode shows in Formosa. Een avond- en een middagshow, waarop overigens dezelf de modellen zullen worden vertoond. De collectie bestaat uit ongeveer 85 exemplaren, waaronder mantels, man- telcostumes, zomer japonnen, (gewone en meer geklede modellen), en avond kleding. Op deze show zullen verschei dene van de vertoonde modellen aan wezig zijn in diverse maten, zodat ze dus meteen gekocht kunnen worden. De hoeden, tassen, schoenen en bijou terieën uit deze show, die reeds in tal van andere plaatsen in Nederland werd gehouden, zullen eveneens voor de verkoop beschikbaar zijn. Hedenavond zal als vanouds weer eens de ^taptoe worden geblazen voor het Commandementsgebouw aan de Buitenhaven. Vervolgens wordt nog een korte mars door de stad gemaakt. De taptoe begint om acht uur, en daarom zullen tijdens de mars door de stad fakkels worden meegedragen. Stellig zullen heel veel stadgenoten van dit ouderwetse, zo geliefde festijn gaan genieten en beide keren, vanmid dag en vanavond, achter de Mariniers kapel aanlopen. Vandaag over een week krijgen de leden van de Muziekkring Den Hel der hun tweede extra-kunstavond in dit seizoen. Wederom in „Centraal" zal dan een voordrachtavond worden verzorgd door Georgette Hagendoorn, een voordrachtkunstenares met een uitstekende naam. Zij zal bij de uit voering van haar programma worden bijgestaan door de pianist Verdonk. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze avond alleen toegankelijk zal zijn voor leden van de Muziekkring. Degenen, die nog geen kaarten heb ben, kunnen deze alsnog verkrijgen bij de secretaris, de heer J. van Waal wijk van Doorn, H. A. Lorentzstraat 66, telefoon 3174. Zolang de voorraad strekt zullen zij ook op de avond van het concert. Vrijdag 1 April a.s., aan de zaal verkrijgbaar zijn. Gezicht op het terrein pan het Laboratorium van de Koninklijke Shell te Delft, dat een aanzienlijke uitbreiding ondergaat. Laat men voorzichtig zijn bij het omspitten van zijn tuintje. Aan de Bassingracht en in de Hector Treub- straat werd een granaat opgedolven. Er gebeurden geen ongelukken, maar men zij gewaarschuwd. Ook aan het strand bij Fort Kijk duin werd een granaat gevonden. Spelende jongens sloopten plan ken van de bekisting, die reeds enige weken wacht op de fundering van de Lyceumbarak bij de Kruisweg. We deropbouw in negatieve zin. De jon gens kregen een standje. „Hier kunnen we spreken van de juiste verhouding tussen overheid en particulier initiatief", aldus dr. Piron, inspecteur der volksgezondheid, toen burgemeester Keijzer van Urk, Woens dag een compleet kringbureau ten ba te van de t. b. c.-bestrijding in bruik leen aanbood aan de Prov. Overijsel- sche Ver. voor t. b. c.-bestrijding. In zijn openingswoord wees burge meester Keijzer er op, dat hij reeds in '42 pogingen gedaan had om een rönt- genapparaat op Urk te krijgen. Eerst onlangs kon echter dit toestel pas ge leverd worden. De raad besloot spon taan de kosten voor rekening van de gemeente te nemen. Bovendien werd in het buurthuis, dat in 1936 onder lei ding van burgemeester Gravestein tot stand is gekomen, een spreekkamer, een wachtkamer, een onderzoekkamer en een foto-afdeling ingericht, waarbij de raad bepaalde dat dit alles, zonder enige vergoeding, in bruikleen zou worden aangeboden aan de Prov. Over ijselsche Ver. voor t. b. c.-bestrijding. De heer S. Darms, voorzitter van de Raad van Arbeid te Zwolle en secreta ris van bovengenoemde vereniging aan vaardde dankbaar dit geschenk en wees er op, dat het altijd zo gaat dat het districtsbureau, met veel moeite en kosten, een kringbureau tracht in te richten op Urk gaat dit juist anders om. Hier wordt een compleet kringbu reau aangeboden van waaruit de strijd tegen de op Urk nog veel voorkomen de t. b. c. krachtig ter hand kan wor den genomen. Voorheen moesten de patiënten een zeereis mafcen naar Hoorn en in de laatste tijd naar Kampen, maar deze reis weerhield velen zich te laten doorlichten. Hieraan is nu een eind gekomen. Dr. Piron wees op de nauwe samen werking tussen overheid en particu lieren in den lande en speciaal op Urk, vaar door deze samenwerking veel is bereikt in het belang der bevolking. Het raadslid (je heer J. Bakker deed ten slotte nog een dringend beroep op de inspecteur der volksgezondheid, dr. Piron, om medewerking voor de ver krijging van goed drinkwater. GESLAAGD. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor derde stuurman grote handelsvaart de heer C. Bood, leerling van de Zeevaart school te Den Helder. Karei Puhl van Helder en Piet Ling beek van HRC zijn uitgenodigd om a.s. Zaterdag in Utrecht te komen waar het Ned. Jeugdelftal op het UW-veld een oefenwedstrijd speelt. Let op, boys! Dit is een kans. Overigens eigenaardig dat Lingbeek wel hier wordt uitgenodigd en niet voor het jeugd-elftal van de Afd. N.- Holland. Deze opmerking is tevens als tip bedoeld. Hermes 1 (heren)AMVJ 2, aanvang 2.30 uur. Opnieuw een zware opgave voor de Heldersen. AMVJ 2 is onder aan in de tweede klas geëindigd. De afdelinj waarin de Amsterdammers speelden was echter zeer sterk, zodat Hermes opnieuw zeer enthousiast zal moeten spelen om een draaglijk resul taat te bereiken. Hermes 4 (heren)HIC 2, aanvapg 1.30 uur. Eveneens een promotie-wed strijd waarbij het de Heldersen niet zal meevallen een puntje thuis te houden. DEM 2Hermes 3 (dames). De nog jonge Beverwijkse vereniging DEM be schikt over prima krachten, zodat de Hermes-dames wel hard zullen moeten werken, willen ze niet met een ne derlaag thuis komen. Vertrek 11.45 van het Stationsplein. We herinneren er nog even aan, dat vanavond in de recreatiezaal van „EI- gawa", ingang Oranjestraat, de ver gadering wordt gehouden met de ver tegenwoordigers van plaatselijke ver enigingen e.d., die interesse hebben bij de totstandkoming van een schouw burg. Aanvang acht uur. VOOR ZONDAG 27 MAART DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Rasch; Palmstraat 10 uur ds. J. J. Bus- kes (A'dam); 19 uur de heer E. Wan- ders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 uur ds. Hamming; Re hobothkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 en 17 uur leesdienst. Oud Geref. kerk, Hoog straat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst; Donderdag ds. W. van Wijk 19.15 uur. Geref. Gem., Janzendwarsstraat 8, 10 Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de marinebegroting voor het dienstjaar 1949 is het vol gende ontleend: Verscheidene leden verklaarden, groot vertrouwen te hebben in de hui dige bewindsman a. i„ en wel op grond van het tot dusver door deze ge voerde beleid. Dit belette echter niet, dat zij de voorkeur gaven aan een af zonderlijke minister van marine. Vele leden daarentegen verklaarden, en 16 uur leesdienst; Donderdag 19.15 niet te kunnen instemmen met de, van uur ds. K. Mok van Veenendaal. Doopsgezinde Gem., 10.30 uur ds. A. P. Goudsbloem. Luth. kerk, 10.30 uur ds. F. S. Kloosterman. Baptisten Gem., 10 en ?0 uur de heer Van Leeu wen; 12 uur Zondagsschool; Dinsdag 20 uur vrouwenkrans; Donderdag 20 uur zangdienst o.l.v. de heer Hofhuis (me dewerking van A. Pape. zang en G. Tüldner, orgel); Vrijdae 19.30 uur Bid stond en 20.30 uur Bijbelstudie-uur. Oud kath. kerk. 10 uur Heiligendienst; Woensdag 19.30 uur Lijdensmeditatie; onder leiding van Pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat 10 en 19.30 uur samenkomst; 12 en 14.30 uur Zon dagsschool; Maandag 20 uur evang. P. van der Woude; Woensdag 20 uur Bij belkring; Donderdag 19.30 uur vrou wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst in de Visbuurt en 21 uur Bidstond. Leger des Heils, Zaterdag 19.15 uur Bidstond; 20 uur straatzang (Keizerstraat); Zondag 10 uur Heilï- gingssamenkomst; 12.15 uur Zondags school; 16.30 u. jougdsamenkomst; 18.45 uur openluchtsamenkomst in de Spoor straat; 20 uur verlossingssamenkomst: Dinsdag 20 uur soldatensamenkomst; 21 uur bekeerlingensamenkomst. JULIANADORP Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. Hartkamp. Star of Hooe Mission 10 en 19 uur samenkomst; 14 uur Zon dagsschool. HUISDUINEN, Ned. herv. kerk, 15 u. dt. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. kerk, 19 uur, ds. Salm. DEN OEVER. Ned. herv. gem., 14,30 uur ds. H. Veenhof. HIPPOLYTUSHOEF. Ned. herv. gem., 1030 uur ds. H. Veenhof. Doopsgezinde Gem., 19.30 uur ds. A. P. Goudsbloem. De Speciaalzaak in HOEDEN HERENMODE« De zaak voor de man van smaak. SPOORSTRAAT 49. verschillende zijden geoefende, aan drang, over te gaan tot benoeming van een minister van marine. Veeleer acht ten zij termen aanwezig voor de in stelling- van een departement van de fensie. Ten aanzien van de bescherming van de koopvaardij door Nederlandse oor logsschepen dreigt, aldus verscheidene leden, misverstand te ontstaan, en wel door de aanvaarding van de opvatting, dat onze oorlogsschepen onze koop vaardijvloot zullen moeten bescher men. Dit zou insluiten, dat er steeds renvooien zouden moeten worden ge vormd, uitsluitend of voornamelijk be staande uit Nederlandse koopvaardij schepen. De hier aan het woord zijnde leden achtten dit echter onmogelijk. Zij oordeelden het noodzakelijk, dat men zich de consequentie van bond genootschappelijke oorlogvoering goed voor ogen stelt, omdat daaruit over duidelijk blijkt, dat de Nederlandse oorlogsbijdrage wel tot op zekere hoogte evenredig moet zijn aan de scheepvaartbelangen, welke wij verte genwoordigen, doch dat dit niet im pliceert, dat zij een specifiek Neder lands belang is. Voorts betreurden vele leden, dat er nog geen sprake is van een welover wogen en wat de tijdsduur betreft systematisch ppgezet vlootplan. Wat de uitbreiding van de marine luchtmacht betreft, zouden vele leden gaarne nader worden ingelicht om trent het tijdstip, waarop Hs. Ms. Ka- rel Doorman over de vliegtuigen en de reserve zal beschikken, nodig om dit vliegkampschip volledig voor zijn taak berekend te maken. Zij wa ren van mening, dat dit ten spoedig ste dient te geschieden. Evenmin als zij het verantwoord achtten, een oor logsschip te bezitten, hetwelk niet over artilleriebewapening en munitie beschikt, zouden zij zich er mede kunnen verenigen, dat Nederland een vliegkampschip in de vaart heeft, waaraan de essentiële bewapening, in casu de volledige vliegtuigbezetting en -bemanning, gedeeltelijk ontbreekt. Verscheidene leden drongen aan op handhaving van een afzonderlijke ma rine-luchtvaartdienst. Zij achtten dit gewenst, omdat bij operaties vliegtui gen onder maritiem commando noodza kelijk zijn voor eenheid van handelen. De Coöperatieve Boerenleenbank „Koegras" hield Dinsdagavond haar jaarvergadering in het café Rol te Ju- lianadorp. De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer T. Speur, open de de vergadering met de mededeling, dat het afgelopen jaar voor de Bank een goed jaar is geweest, waarop met genoegen terug gezien kan worden, een jaar, waarin het 40-jarig bestaan van de Boerenleenbank in Koegras gevierd werd. De kassier, de heer N. Hoorns man, kon hersteld zijn taak weer her vatten. Het aantal uren, waarop de bank opengesteld was, was uitgebreid. De notulen van de vorige algemene vergadering werden gelezen door de heer Jo Vries en met dank aan de sa mensteller, de waarnemende kassier, goedgekeurd. Hierna deed de voorzitter enige me dedelingen en wel, dat het overschot van het bedrag, uitgetrokken voor de viering van het 40-jarig jubileum, in de reservekas was gestort. Verschillen de leden waren door vertrek of over lijden afgevoerd. De rentetarieven wer den voor 1949 gehandhaafd, hoewel de Centrale Bank geadviseerd had deze te verlagen. Hierover ontspon zich enige discussie tussen het bestuur en de heer Salverda, directeur van de Maalderij, die meende, dat de rente voor credieten boven f 2000 te hoog was. Dit zal nader bezien worden. De heer C. van Bodegraven bracht als lid van de financiële commjssie verslag uit en deelde mee, dat alieiHn de beste orde was bevonden. Daarna bracht de kassier zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de Bank op een goed jaar kap terugzien, een jaar, waarin naast een behoorlijke rente ook nog een behoorlijke winst werd gemaakt. Als herinnering aan het 40-jarig jubi leum is door een commissie uit de le den eën gedenkplaat aangebracht in de wachtkamer van het Bankgebouw. De dakboekcijfers geven bij het vorige jaar een verhoging te zien n.1. het vo rige jaar een ontv. van f 6.461.461.94 en uitgaven f 6.434.999.48. Dit jaar ont vangsten f 6.877.424.88 en uitgaven f 6.841.318.64, dus een verhoging van ruim f 400.000. De spaarbank. Wat de spaarbank betreft, overtrof fen de uitgaven de ontvangsten met f 178.491.55. Ontvangen was f 722.691.74 en uitgekeerd f 901.183.28. Hierdoor liep het saldo spaargelden terug van f 1.303.865.53 tot f 1.125.371.54. Toch is hierin weer enige kentering merkbaar. Het aantal in omloop ziinde voorschot boekjes bedroeg per 1 Dec. 31 stuks. Drie voorschotten werden geheel af gelost. terwijl 5 nieuwe voorschotten tot een totaal van f 84000 werden verstrekt. Vorig jaar bedrag aan voor schotten f 77.386.41 thans f 144.963.05. Het aantal personen en instellingen dat bij de Bank een rekening-courant heeft, bedraagt 160. Bij een omzet van f 5.182.317.53 neemt de lopende rekening f 4.371.086.0a vóór haar deel met inbegrip van de Centrale Bank, die f 1.540.979.51 in ontvangsten f 1.353.230.44 in uitgaaf voor haar reke ning neemt. Bij de giro zijn die cijfers f 192.223.14 en f 202.202.69. In verband met de vermindering der spaargelden is het balanstotaal lager en geeft het de volgdene cijfers: Bezitingen f 1.554.343.36, schulden f 1.547.838.87, winst f 6504.49. Dit bedrag werd bij het reservefonds gevoegd, waardoor dit steeg tot f 59.979.57. De kassier eindigde dit verslag met zijn dank uit te spreken aan bestuur, Raad van Toezicht en de waarnemen de kassier. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Biersteker, aftredend, herko zen. Eveneens werd herkozen de heer T. Speur als lid van de Raad van Toe zicht. Als lid van de financiële com missie werd aangewzen de heer C. Paarlberg, wegens periodiek aftreden van de heer C. van Bodegraven, die dank ontving voor zijn bemoeiingen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met de wens, dat 1949 een goed jaar moge zijn voor de Bank en de leden. Koegras is een modern bedrijf rij ker geworden n.1. een bever-fokkerij. De heer A Delis, Van Foreestweg 11a, die op zijn erf een aantal betonnen kippenboeten heeft staan, waarin tij dens de bezetting verschillende Hel derse vluchtelingen tijdelijk een on derkomen vonden, gaat zich nu toe leggen op het kweken van bevers. Na op verschillende plaatsen in ons land, waar dit bedrijf reeds uitgeoefend wordt, te hebben rondgekeken om de nodige ervaring hierover op te doen, is hij aan het werk getogen en heeft daarvoor zelf de benodigde huisves ting voor de dieren gemaakt. Hij is daartoe in staat, omdat hij zelf in het beton- en stucadoorsvak bekwaam is. In een der boeten heeft hij een aan tal betonnen nachthokken" gemaakt, in tweeën verdeeld en met elkaar verbonden, terwijl de ene afdeling door een opening toegang geeft tot een soort ren, buiten de boet, met een betonnen vloer en verder afgesloten met stevig gaas. De vloer helt aan het einde af en hier kunnen de be woners in het water komen, dat voor hen onmisbaar is. Twee afdelingen v/aren reeds bevolkt, ieder met een mannetje en twee vrouwtjes bevers. De heer Delis deelde ons mee, dat de voeding van deze dieren bestaat uit wortelen-, peen en wat groen- en krachtvoer. 't Is leuk om te zien als ze tegen de avond, want het zijn eigenlijk nacht dieren, naar buiten komen en dan evenals efen eekhoorn zitten te knab belen. Ze hebben dan ook in hun bo venkaak een paar 6 cm. lange knaag tanden. Deze dieren vermenigvuldi gen zich vrij snel en de péls van een volwassen dier is ongeveer f 40. waard, terwijl het vlees een uitge zochte lekkernij moet zijn. Zelfs de snorharen en de tanden hebben waar de. Wij wensen de heer Delis veel succes toe met zijn nieuw bedrijf. Dinsdagavond bracht de Harmonie vereniging „Kunstzin" een serenade aan het echtpaar Dijkshoorn, dat die dag hun 55-jarig huwelijksfeest vier de. De beide oudjes, die nog vijf zoons en een dochter hebben, terwijl ze liet aantal kleinkinderen niet konden tellen en ook reeds een aantal ach terkleinkinderen bezitten, verheugen zich nog in een goede gezondheid. Als het voorjaar komt werkt Dijks hoorn, ondanks zijn 76 jaar, nog graag wat in de tuin. Hij moet wat te doen hebben. We wensen hun nog enige gelukkige jaren toe. Voor de Centrale werden aange voerd 43 koeien, 4 stieren, 2 pinken I slachtkalf, 344 nuchter kalveren en 7 schapen. De levering van slachtvee was deze week in aanbieding niet groter dan de vorige week. Maandag 21 Maart werden 214 nuchtere kalve ren aangevoerd, zodat de totaal aan voer 558 stuks bedroeg. Er was een grote drukte op de gebruiksveemarkt. De handel in kalf- en melkkoeien was wel iets beter dan de vorige week. De hoogste notering was dan cok f 25 meer. De goede kwaliteiten met papieren trekken nog altijd de aandacht en zijn nog immer duur. De overige soorten gingen moeizaam van de hand. Voor gelde koeien komt meer belangstelling. Het mooie weer is hier ook wel van invloed. De wei- ders zijn echter nog niet kooplustig. De reden hiervan is hoofdzakelijk de hoge prijs en het feit, dat de vleesdis tributie vermoedelijk in September wordt opgeheven. Er werden weinig vaarzen aangevoerd, maar zij bleven prijshoudend. De handel was kalm. De markt in pinken was aan de stug ge kant. De hoogste notering was f 225. De handel in tijdkoeien is voor bij. Op de paardenmarkt heerste een tamelijk grote drukte. Men zag de paardjes verschillende keren draven. De handel is momenteel vrij goed. Er waren beste rijtuigpaarden aange voerd. De notering hiervan lag aan merkelijk hoger dan de vorige week. De notering van rijtuigpaarden was nu f 600f 850, goede werkpaarden f 500f 750, oudere paarden f 400— f 600, slachtpaarden f 300f 600. Op de wolveemarkt was de stem ming iets beter dan de laatste week het geval is geweest. Er bestond dit maal meer vraag naar fokschapen, maar een matige animo voor de wei- derij. Biggen bleven duur met een slechte handel. De handel in kippen en konijnen was normaal en prijs houdend. Er was ditmaal een druk bezochte markt. Aanvoer:15 paarden f 400f 850; 24 gelde koeien, mager f 350f 475; 25 kalfkoeien f 600f 775; 4 vaarzen f 350f 425; 8 pinken f 180f 225; 40 schapen, mager f 70f 80; 62 over- liouders f 45f 60; 50 biggen f 40 f 65; 20 konijnen f 3f 7 en 18 kippen f 1.50—f 10. Overhemden met vaste boord 6.45 - 6.95 - 7.45 Overhemden met 2 losse boorden 8.50 - 9.10 - 10.95 Jongensblouses Uhi 4.85 - 5.45 - 5.35 Aagtekerk, R'dam—Sydney 24-3 van Aleppo naar Colombo Aardijk, Java— New York, 23-3 te Djeddah Abbedijk, 25-3 van Buenos Aires te New York ver wacht Alhena, R'dam—Buenos Aires, passeerde 23-3 Fernando Noronha Am- stelstad 23-3 van Pladjoe te Bangkok Amsteldiep, 23-3 van A'dam te Batavia Amsteldijk, Java—Boston 23-3 van Hall- fax Arnedi.ik, R'dam—New York, pas seerde 23-3 Wight Blijdendijk, Port land Main—Londen, passeerde 23-3 'Bishop- roeks Breda, Curafao—A'dam, 24-3 te Antwerpen Ceronia (t) Fahaheel—R' dam, passeerde 23-3 Perim Esso Rot terdam, R'damRastanura, passeerde 22-3 Ouessant Hugo de Groot, Lorenzo Mar- quez—Tacoradi, passeerde 23-3 Kaapstad Jaarstroom, Dakar—A'dam. passeerde 23-3 Oporto Java, A'dam—Java, 24-3 te Singapore Kedoe, R'dam—Java, 26-3 te Djibouti Klipfontein, Adam—Kaapstad. 23-3 van Las Palmas Knt:i Inten, Ba taviaR'dam, 23-3 van Padang Maas- kerk, 23-3 van Lagos te Tacoradi Maas land, Buenos Aires—A dam. 23-3 van Las Palmas Macoma (t), Purflet—Port Said, passeerde 23-3 Dungeness Maetsuycker, 23-3 van Singapore te Fremantle Mar- pessa, 23-3 van Mirl naar Pladjoe Per- na (t), Mirl—Port Said, passeerde 23-3 Foint de Galle Prins Frederik Hendrik, Gandia—Antwerpen, passeerde 23-3 Cues- sant Prins Johan Willem Friso 23-3 Hamburg te Antwerpen Raki. 23-3 van Batavia naar Singapore Randkerk, A' damOost-Afrika, passeerde 23-3 Oues sant Roepat Java—New York 23-3 te Penang Rotti, Java—A'dam, passeerde 23-3 Kaap Trafalgar Stad Alkmaar, 23-3 van Dar es Salaam naar Tanga Antonia (t), 18-3 van Singapore te Poe- loe Samboe Friesland, vermoedelijk 24-3 van Batavia naar Semarang Juliana (t), 18-3 van Curagao naar Lands End (V O) Kamerlingh Onnes, 23-3 van Ba tavia naar R'dam Lombok, 20-3 van Singapore naar Makassar Marken 20-3 van Batavia te Soengei Gerong Mod- jokerto 23-3 van Noenoekan naar Tara- kan Salatiga, New YorkJava, 27-3 te Belawan verwacht Slamat R'dam—Ja va, passeerde 23-3 Kaap del Armi Sa- paroea, 22-3 van Calcutta naar Vancouver Tero, 23-3, 18 uur van Montevideo naar Buenos Aires Ternate, 20-3 van Batavia te Pladjoe Tiba, MontevideoR'dam, 24-3 te Antwerpen Utrecht, 21-3 van Kohsichang te Soerabaja Valerius, 22-3 van Semarang naar Soerabaja Water man BataviaR'dam passeerde 23-3, 3' uur, Point de Galle Weltevreden, 24-3 van R'dam te Batavia Willem Ruys, Batavia—R'dam, passeerde 23-3 Kaap Bon Zeeman, vermoedelijk 27-3 van Ma nilla naar Honoloeloe Akkrumdijk, 24-3 van Corpus Chrisu naar Galveston Aldebaran Galveston— Nederland, passeerde 23-3 250 mijl zuid oost naar Hatteras Alphacca, 23-3 van Norfolk te Baltimore Amsteldijk, 35-3 van Halifax te Boston verwacht Am- stelland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 23-3 Fernando Noronha Amstelkerk, 25-3 van Accra naar Tacoradi Annenkerk, 24-3 van Brisbane te Townsville Arends- kerk R'dam—Australië 23-3 te Sydney Bantam 24-3 van New Orleans te Balti more Blijdendijk, Portland Maln—Lon den, passeerde 23-3, 9,30 uur, Sclllies Coryda (t), A'dam—Curagao, passeerde 24-3 Azoreii Eemdljk. R'dam—Havanna, passeerde 23-3 Azoren Ganymedes. 23-3 van Beunaventure te Guayaqull Grootebeer, Batavia—A'dam, passeerde 23-3 Kaap Roca Larenbcrg, 23-3 van Trinldad naar Guanta Lievcvrouwekerk. Colombo—R'dam, 23-3 van Genua naar Marsellle Lindekerk R'dam—Perzische Golf, 22-3 te Abadan Melampus. New York—Java. 24-3 te Gibraltar Perlcles. 22-3 van Callao naar Mollendo Zonne- wljk. KaapstadAntwerpen, 23-3 van Da kar Sarpedon, Demarara—New York, 23-3 te Carupano Venus 24-3 van Varna naar Istanbul

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2