Studiereis van groot belang voor agrarisch Nederland Militaire verhoudingen zijn niet zeer gunstig voor het Westen DIEPVRIES-1 FRUIT! ECZETOL Residentie OP JAVA BLIJFT HET ONRUSTIG Kinderbijslagregeiing onbevredigend? Boerenzoons een half jaar naar Amerika „Have a good time", zei Dr. A. Valentine AVONTUUR Acties tegen benden Veel critiek van Eerste Kamer Pim, Pa m en Pom en het Afrikaanse avontuur HET ATLANTISCH PACT (I) Alleen in de lucht de meerdere van Rusland "'<9. Het Radioprogramma o*oy VRIJDAG 25 MAART 1949 Cor IVaiboer uit Anna Paulowna, Albert van den Borgh uit het Utrechtse, Hiibrand van der Veen uit Leeuwarden en negen en twintig andere jonge Ne derlandse boerenzoons zullen Zaterdag over de railing van de Edam van de Holland-Amerika Lijn een ogenblik zwygend kijken naar de lage Hollandse kust, die dan langzaam in de ijle nevels boven het water verdwijnt. Het doel is Amerika. Zij verlaten echter niet als zovele andere boerenzoons voorgoed het geboorteland. Neen, zij zullen zich straks over zes maanden met nog meer energie gaan wijden aan de moderne opbouw van onze agrarische bedrijfstak, een opbouw die noodzakelijk is, wil Nederland het hoofd boven water kunnen houden. Wij weten het immers: Het toch weer zo gunstige beeld van ons maatschappe lijk levenspeil is schijn, is een aantrekkelijke gevel, waarachter slechts een ten dele afgebouwd huis staat. Straks in 1952, als de Marshall-hulp eindigt, zal dat huis voltooid moeten zijn en zal een gedegen constructie ongetwijfeld komende stormwinden moeten kunnen weerstaan Afscheid op Volkshogeschool te Bergen Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Daarom is het juist gezien, dat men jonge boeren nu eens geen lijvi ge rapporten en dikke leerboeken voorlegt, maar een half jaar in staat wil stellen, een elk op zijn gebied., oni zich in te werken in de moderne agrarische bedrijfsmethoden, waar ook op dit punt de Verenigde Staten een vooraanstaande plaats in de wereld innemen. Na de zeereis stapt de groep, die onder leiding staat van ir. C W M van Beekom, Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwe eilanden, die zelf een studie gaat maken over de uienteelt, in New York aan wal, waar de Neder landse landbouwattaché jhr. ir. van Kretschmar van Veen, de initiatief nemer en vertegenwoordigers van het Amerikaanse Departement van Land bouw hen welkom zullen heten. Van daar gaat het naar Washington, waar de deelnemers enige tijd op hun ver blijf zullen worden voorbereid. De groep gaat daarna n.1. uiteen. Zij zul len over verschillende bedrijven in de States worden verdeeld en als me delid .van het farmersgezin vooral ar beid op het veld verrichten. Het gaat hier om het verwerven van practische kennis, welke dan straks in het va derland, aangepast aan de eigen om standigheden, zeker zijn belangrijke uitwerking niet zal missen. Reeds tij dens het verblijf in Amerika zullen de jongens maandelijks rapport moe ten uitbrengen en komen hun erva ringen door middel van de J: -dboy.w- pers ter kennis van de achtergebleven collega's. Immers het uitdragen der verkregen kennis ligt mede aan deze trip ten grondslag. Een prettig afscheid. Nadat de groep enkele dagen op de Volkshogeschool te Bergen 'ter ken nismaking en voorbereiding voor de reis naar de andere zijde van de At lantic bijeen was geweest, werd Don derdag op de fraai gelegen „Zand- hoeve" officieel afscheid genomen. Een afscheid dat mede dank zij de aanwezigheid van enkele Amerikaan se autoriteiten hier te lande een zeer prettige en vriendschappelijke karakter kreeg. Alvorens aan een gemeenschappe lijke maaltijd aan te zitten, werd door enkele personen het woord gevoerd. Graaf C Th E van Lynden van San- denburg deed dit namens het Kon Ned. Landbouw-comité en de heer H D Louwcs. Hij achtte deze metbode van kennis verwerven zeker effec tief. „Het is belangrijk voor ons land, aat jullie je realiseert, dat je als niet- officieel ambassadeur in den vreemde ruit zijn. Blijf je zelf en zorg er vcor. dat je optreden en je werk een goede indruk van Nederland in de Ver. Sta ten achterlaat". Hij bracht vervolgens dank aan de European Co-operation Aaministration en de leider van de ECA-missie in Nederland dr. Alan Valentine en diens medewerkers. Door op financiële hulp van de ECA n.1. werd de reis mogelijk. Nadat mr. W Trip namens de CBTB had gewezen op de groeiende bevolking van Neder land en de daardoor nodige intensive ring van de landbouw door mechani satie, kreeg dr. Valentine het woord. Hij uitte zijn diepe belangstelling voor deze eerste studiereis in groepsver band van Westeuropese boerenzoons naar de Ver. Staten. „Ik geloof niet, dat jullie, straks gekleed in overall veel van je leeftijds- en beroepsgeno ten in de Verenigde Staten zult ver schillen. In Amerika volgt men ande re landbouwmethoden dan hier te lande, maar ik heb zo het idee. dat jullie eerder elkaar iets zult leren, dan dat dit leren geheel bij. de Neder landse kant zal zijn. Nadat dr. Valen tine zijn toehoorders gewezen had op de grote opofferingen, welke elke Amerikaan zich getroost om het Mars hall-plan te doen slagen, eindigde hij IN DE 57 DOOR TJEERD APE MA Het meisje lachte. „Je bent nog niet wakker", zei ze. „Als je om je neen kijkt zul je zien, dat' we in het Noord- einde midden op de rijweg staan, ik dacht, dat je me thuis zou brengen. Steensma keek om zich heen. Hij stond bijna tegenover zijn vroegere kamers, Er was een lichtspleet tussen de gordijnen en hij zag in gedachten Storm in zijn grote stoel bij de haard zitten. „Wat kijk je verschrikt", zei net meisje. „Dacht je werkelijk, dat wij op weg naar het huisje van de heks waren?" „Ik weet een betere pleisterplaats zei de ingenieur. „Mag ik je als besluit van deze wondere avond een klein scupertje aanbieden?" zijn hartelijke toespraak met de woor den: „Neem het alles heel serieus, verlies geen ogenblik de betekenis' van uw verblijf uit het oog en „have a good time". Mr. J Th Bonnerman, secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wenste ,.de jon gens" mede namens minister S. Mans- holt een goede reis, terwijl ook het „good luck" van mr. Lawrence Nor ton, landbouwdeskundige van de ECA- missie de jonge boeren op hun tocht zal vergezellen. Na een prettige tafel, waaraan o.a. ook aanzaten mr. H G Bolder, land bouwattaché van de Amerikaanse ambassade te Den Haag, de publicity- man mr. C Huyler en de heren Guer- monprez en Schekkerman van de lei ding der Volkshogeschool, werd nog gesproken door ir. van Beekom, ter wijl namens de deelnemers een dank woord voor het scheppen van de mo gelijkheid van de reis tot de organi satoren werd gericht. Moge deze excursie slagen ten bate van Nederland en de Verenigde Sta ten, mogen de oude vriendschapsban den worden versterkt iij het welzijn van allen. Succes zal dan bovendien het organiseren van meerdere reizen met zich brengen. De Belgische ambassadeur te 's-Gravenhage, de heer E. Groefje, heeft aan Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad van State, het Grootlint in de Leopoldsorde overhandigd. TEGEN Aambeien en andere anale aandoeningen pot 7 5 ct etpillen 75c AAMBEIENZALF ZETPILLEN ïn een officieel militair overzicht wordt gezegd, dat 85 leden van ge wapende groepen zijn gedood bij zui veringsacties ten Zuidoosten van Ma- gelang, waar benden de bevolking ter roriseerden. Ten Westen van Djokja "werden gewapende groepen aange vallen en werd het bendewezen zwa re verliezen aan manschappen en wapens toegebracht. Een centrum van verzet ten Zuidoosten van Djokja werd opgeruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Eojolali leden rondzwervende, gewa pende troepen aanzienlijke verliezen aan personen en wapens. In het ove rige deel van Midden-Java blijft de toestand zich gunstig ontwikkelen en wordt de intensieve patrouillegang ter bescherming van de bevolking voort gezet. West- en Oost-Java Het overzicht maakt ten aanzien van West-Java melding van een aan houdend gunstige ontwikkeling, hoe wel het in Bantam nog op enkele plaatsen onrustig is. Ten Zuiden en Zuidwesten van Sukabumi en in de omgeving van Sumedang en Kunin- gan werden militaire posten en voer tuigen beschoten. Nederlandsetroepen1 hebben een poging van enkele gewa pende groepen om zich ten Zuidoos ten van Bandung te concentreren ver- (Van onze parlementaire redacteur). Dat ook Kamerleden tot merkwaar dige conclusies kunnen komen, bewees Donderdag in de Eerste Kamer jhr. mr. G, A. M. J. Ruys de Beerenbrouck van de KVP, die bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken voor 1949 de Eerste Kamer een Hof van Revisie noemde, en'daarop onmiddellijk liet volgen, dat hij een kwestie behandelen zou, waaraan men in de Tweede Ka mer geen aandacht geschonken had. Wat valt er te revideren aan iéts dat niet aan de orde geweest is,...? De Katholieke woordvoerder had het oog op de schoolartsendienst. Hij ver weet het departement een tekort aan activiteit en spoorde de regering aan cm met een wetsontwerp te komen. De buitengewoon hoogleraar in de sociale wetgeving, prof. mr. A. N. Mo lenaar (VVD) had in deze begroting een kolfje naar zijn hand. Hij roerde tal van kwesties aan en bracht in de herinnering terug, dat Seiss Inquart in .1942 de Arbeidsgeschillenwet buiten werking gesteld heeft. Voor wat de geschillen over de lonen en de ar beidstijden aangaat, vond hij dat niet zo erg. maar hoe zal het gaan bij ge schillen. \$ie buiten deze sfeer vallen? Op de kinderbijslagregeling had hij nog al critiek. Er zijn werknemers, die 50.per week verdienen en nog ruim de helft van dit bedrag aan kin derbijslag ontvangen. In het Noorden des lands schijnt dit tot. ontevreden heid aanleiding gegeven te hebben bij de arbeiders, die hetzelfde werk pres teren, maar van kindertoeslag vrijwel geheel verstoken zijn. En zelfs zouden de ontevreden werknemers al bij de patroons aangedrongen hebben hun „dure" collega's niet in dienst te ne men. Prof. Molenaar wilde terug naar de oude regeling en achtte een onderzoek doo. de regering naar de werking van de kinderbijslagregeling gewenst. Kin derbijslag voor normale gezinnen van gemiddeld vier personen kan bij de professor door de beugel. Wil men de arbeiders verder tegemoet komen, dan geschiede dit door verlaging van de belastingdruk, raadde hij aan, Men had bij deze begroting heel wat noten op zijn zang. De heer J. SchijJ- per (AR) wilde aaii de Stichting van de Arbeid de bevoegdheid toegekend zien zelfstandig de lonen te regelen, zij het onder supervisie van het College van Rijksbemiddelaars. De heer J. Brandenburg (CPN) vond de loontoe- slag van één gulden onvoldoende en oefende scherpe critiek op de DUW; de heer H. M. van Lieshout (KVP) pleit te voor subsidies voor de sociale ge zinszorg, onderwierp het vólkscrediet- wezen aan een beschouwing en vond de werktijden in de verpleeginrichtin gen te lang en de heer J. van Santen (CPN) tenslotte vond het nodig, dat de schooljeugd meer algemeen wordt door gelicht. iideld. De benden leden belangrijke verliezen aan manschappen en wa pens. De Nederlandse troepen zijn voorts opgetreden tegen rondzwer vende roversbenden in het overige gebied van West-Java. Ir, het Zuidwestelijk deel van Oost- Java, in het bijzonder in de omge ving van Kediri, begint de situatie op te klaren, aldus zegt het overzicht ten aanzien van Oost-Java. Een centrum van hardnekkig verzet werd opge- luimd, terwijl losse benden achter volgd werden. Een sterke, gewapende groep werd hierbij geneutraliseerd en 70 man werden gevangen genomen. In het regentschap Malang hebben rondzwervende benden onrust; ver oorzaakt door het vermoorden van ksmpongbesturen en politie. Hierte gen werd door Nederlandse troepen krachtig opgetreden. Ten Zuiden van Malang in deomgeving van Kepand- jen werd een bende van 50 man 'ge neutraliseerd. In de Oosthoek traden Nederlandse troepen op tegen in en kele steden rondzwervende benden. Sumatra Betreffende Sumatra zegt het over zicht, dat in het gehele gebied de in tensieve patrouillegang voortgezet wordt. Benden leden gevoelige ver liezen aan personen en materiaal. In toenemende mate steunt de bevolking de troepen bij het opsporen van ben den en opslagplaatsen van spring stoffen. AMERIKAANSE MILITAIRE ATTACHE'fi UIT HONGARIJE GEWEZEN. Twee Amerikaanse assistent mili taire attaché's, die door de Hongaarse regering zijn uitgewezen, zijn te We nen aangekomen. Beiden spraken ca tegorisch de Hongaarse beschuldiging tegen, dat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan spibnnage en misbruik van diplomatieke privileges. Zij roemen de beschuldigingen „be lachelijke verdichtsels". 20. Gelukkig stond de maan aan de hemel zodat ik alles toch nog zien kon. Ik wilde zo gauw mogelijk het park uit. Het hek was op slot. maar ach, dat is voor mij ten slotte een peu leschilletje. Ik klom er overheen en stond midden in de stille stad. Daar was ik bl/ij om, want ik begreep dat ik beter maar geen mensen kon ont- goed, waar ik precies heen moest. Plotseling kreeg ik een helder idee. Ik zag een auto staan. Als ik daar eens opklom. Achter aan de wagen was een soort kofferruimte en daar k'roop ik in. Ik had geluk, want nog geen kwar tiertje later kwam de eigenaar naar buiten en startte de motor. Ik wist moeten. Het lopen viel echter niet natuurlijk niet waarheen hij ging. Er kwam geen maar het kon me niet eens veel sche- wist ook niet len. Als we die stad maar uitraakten. mee. Al die straten, eind aan. Enik (Van onze diplomatieke medewerker) QOK IN DIT BLAD is onder de kop „Eendracht maakt macht" een door Reuters correspondent in Washington gegeven overzicht van het mensen materiaal en de militaire hulpbronnen der tegenover elkaar staande blokken in West en Oost afgedrukt. Daaruit moet blijken, dat de democratische wereld in staat is een „overweldigende kracht" te ontplooien. Met deze publicatie, zo schijnt het mij toe, loopt men wel zeer ver op de mogelijkheden vooruit en schept men een optimisme, dat geenszins gerechtvaardigd is. Want hoe juist de genoemde cijfers ook zijn, zij verdoezelen een situatie, die bij lange na niet zo rooskleurig is. als zij suggereren. y^AN DE HAND van twee voorbeel den zal ik dit duidelijk maken. In derdaad klopt het als een bus, dat het Westen een ten minste drie maal zo grote jaarlijkse staalproductie heeft als het Russische wereldrijk. Maar de er varing van 1939 heeft duidelijk bewe zen, dat het niet veilig is te rekenen op aanwezige, doch niet gemobiliseer de hulpbronnen, wanneer men een po tentieel minder sterke vijand toestaat, het voordeel van onmiddellijke mili taire macht aan zich te trekken. Van hetgeen achter het IJzeren Gordijn ge beurt, weten wij maar bitter weinig af, maar wel is bekend, dat de Sowjetunie na de oorlog nooit in zo sterke mate ontwapend heeft als de grote Westerse mogendheden en dat de zojuist in Mos kou goedgekeurde militaire begroting v.oor 19491950 die van het vorige jaar met grote bedragen slaat. Op goede gronden nemen de Wes terse militaire deskundigen aan, dat de Russische productie van zware tanks reeds een cijfer van tussen de 3000 en 5000 per jaar bereikt heeft. Dit bete kent, dat het Rode Leger over zes a zeven jaar 20.000 tot 30.000 zeer mo derne tanks zal bezitten. Voor het te land bijna ongewapende Westen is dit zeker geen statistiek om lichtvaardig voorbij te zien. De vloot en de duikboot Een ander feit, waarop in Reuters overzicht wordt gewezen, is de over macht aan zeeschepen (handels- zowel als oorlogsbodems) welke het Westen over het Oosten bezit, allereerst dient er op gewezen te worden, dat de At lantische (dat zijn zee-mogendheden) veel meer dan de Sowjetunie (een echte land-mogendheid) op hun vloot- machten zijn aangewezen. Een doel treffende verdediging van West-Europa is onmogelijk, zonder een intensief scheepvaartverkeer over de oceaan. Het is daarom begrijpelijk, dat de Sowjetunie met hulp van Duitse des kundigen een machtige vloot van on derzeeboten voor de lange afstand, het wapen bij uitstek tegen de Westerse verbindingswegen, aan het bouwen is. Op het ogenblik houdt een grote Amerikaanse vloot manoeuvres in de Caraibische Zee. Uit de lessen, welke men tot nu toe uit deze oefeningen, die tot 1 April duren, heeft kunnen trekken, blijkt, dat in de „strijd" tus sen onderzeeërs en anti-duikbootwape nen de kansen ongeveer gelijk staan. Dat is een grote vooruitgang in verge lijking met de manoeuvres van het vo rige jaar, toen een groot deel van de vloot door onderzeeërs tot „zinken" werd gebracht. Sindsdien hebben de Amerikanen met succes hun anti-duik bootkrachten versterkt, maar bij de huidige oefeningen is ook gebleken, dat de Amerikaanse marine aan het einde van haar uit de oorlog stammend materiaal gekomen is en bovendien gebukt gaat onder een groot gebrek aan technici. „Aan het einde van iede re manoeuvredag zijn de mannen to taal uitgeput en in het bijzonder de hogere commandanten zijn overladen met werk, omdat zij gedwongen zijn beslissingen te nemen, welke zij eigen lijk aan ondergeschikten zouden moe ten overlaten", zo lees ik in een ver slag van de vlootoefeningen. Niet erg geruststellend Op het ogenblik is de toestand dus zo, dat het Westen, ondanks aanzienlijk grotere potentiële krachten, te land in militaire kracht ongetwijfeld aanzien lijk de mindere is van het Oosten, dat van een overwicht ter zee voor de Atlantische mogendheden van vitaal belang! nauwelijks sprake kan zijn en dat slechts de Amerikaanse lucht vloot, met haar nieuwe B-36-bommen- werper voor de lange afstand en na tuurlijk niet te vergeten de atoombom, een superioriteit bezit, die door de Sowjetluchtstrijdkrachten waarschijn lijk in vele jaren niet zal kunnen wor den ingehaald. Dit is zeker geen situa tie, die tot bijzondere gerustheid stemt. Het is niet nodig, dat het Westen zich zo sterk bewapent als de Sowjetunie. Aggressie is zeker niet een van de doelstellingen der democratische mo gendheden. Maar het Westen moet be reid zijn, zich de inspanning en offers te getroosten, welke nodig zijn om een sterk defensief voordeel te bereiken. Dit is de eerste taak, welke de Atlan tische alliantie na haar sluiting te ver vullen heeft. De lasten er van zullen in hoofdzaak door de Verenigde Staten gedragen moeten worden. Geniet Nü moet U profiteren! Nü is het heerlijkste zomerse fruit tegen veel lagere prijzen overal te koop! Geniet nu ook! Tracteer Uzelf en Uw gezin! WINTERZON BIRD'S EYE KRISTAL VITA VONK VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Piano duo 6,15 Dr W F Dankbaar 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Geestelijke lie deren 7,30 Het actueel geluid 7,45 CMB-kwartier 8,05 Programma-proloog 8,15 Leger des Heils-korps Utrecht 9,15 Busch strijkorkest 9,45 Muziek- lorum 10,25 NCRV-kwartet 10,45 Avondoverdenking 11,15 Avondconcert HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert 6,30 Mevr Mr A van der Goes 7,15 Denk om de bocht 7,15 Prof Dr II R Kruyt VPRO: 7,30 „Nederland en zijn gewesten'' 7,50 Tien voor acht 8,05 Gronings Strijkkwartet 8,30 „Leven it, een bedrijf" 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagten wij draaien 9,30 ,,Het mysterie van de Prin sengracht" (hoorspel) 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avond wijding 11,15 Dr "W F Storm 11,30 Arturo Tcscanini dirigeert VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 12,15 Piano en orgel 12,33 Promenade-orkest 6,00 Voetbalreportage 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Katholiek Thuisfront 7,25 Ensemble „Sensible" 7,45 Voor de Nederlanders in Duitsland 0,05 De gewone man 8,20 Lichtbaken 8,50 Gramofoonplaten 9,00 Negen heit de klok 9,45 „Wie neemt de handschoen op?" 10,00 Weekend-serenade 10,30 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,25 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 1, 6, 8 én 11 uur VARA: 8,18 Gramofconmuziek 1,20 The Ramblers 5.00 U S A-Cabaret 6,15 Populaire lied jes en melodietjes 7,00 Artistieke staal kaart VPRO: 7,30 Mevr Anné H Mulder VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep-orkest 9,00 Socialistisch com mentaar 9,15 Maart roert zUn staart 10,00 Stradiva-sextet 10,25 Je moet maar pech hebben 10,40 Accordeola 11,15 Joe Loss en orkest Ter verkrijging van een gezonde .huid, zonder puistjes of vetwormpjes MEDICINAAL HUIDWATER Het meisje aarzelde. ..Waar wou je me heen brengen, Ja- ccbus?" vroeg ze. Steensma herinnerde zich de op somming van Bastiaan. Bij Worch in het Sint Annastraatje placht de jon ker meermalen een soupertje te ge bruiken. Het was er uitstekend en men zou er waarschijnlijk slechts stamgasten treffen. ,Kom maar mee", zei hij. zich om kerend. „Binnen vijf minuten zul je ie ren heel ander sprookje herinneren" „Ken ik dat sprookje wel?" vroeg net meisje. ..Tafeltje dek je", zei Steensma. Het meisje stond stil. „Dat sprookje heeft een lelijk slot, Jacobus". „Ik kan het me niet meer herinne ren", zei de ingenieur. „Wat was do verschriking. „Knuppel uit de zak", bedacht het meisje. „Rieta", zei hij, „in bijna alle sprookjes komen griezelige dingen voor. Laten wij hopen, dat het onze eef) uitzondering zal zijn. Het meisje trachtte bij het licht van een straatlantaarn op haar polshor loge te kijken, klokken beierden over de donkere huizenblokken en elf zwa re slagen dreunden door de stilte. ..Elf uur", zei Steensma. „Kom mee, Rieta. Om kwart voor twaalf zet :k je in een taxi en middernacht ben je thuis. Als *e dat verlangt, zal ik je hospita persoonlijk vertellen, dat ie vanavond in keurig gezelschap bent geweest. „Bescheidenheit ist eine Zier", ei- teerde Rieta. Zij nam' glimlachend zijn arm. .Ik neem je aanbod aan, Jacobus. Als ik vanavond ook een bekentenis moet doen, dan is het deze. dat ik een ver schrikkelijke hongei heb." Vijf minuten later deed Steensma in het donkere Sint Annastraatje de i'.our van het kleine restaurant open. Het was er uitermate gezellig en nij snoof een eetlust prikkelende lucht op die als het ware de resultante was van alle geuren van wat daar die avond gekookt, gebakken en gebraden was Twee heren, die achter in het zaal tje onder een groot verlicht schilderij in conferentie hadden gezeten, waren juist opgestaan en Steensma en zijn dame vonden er een plaatsje, waar zij onopgemerkt konden eten en praten. Een bediende in een witgesteven jasje wachtte geduldig op de orders van de ingenieur „Heb je misschien een speciale '/ens. Bieta?" vroeg deze van de spijskaart opkijkend. „Ik laat het graag aan je over", zei het meisje. Steensma bestelde een eenvoudig, maar uitstekend souper en liet een fles champagne openmaken. Op onze kennismaking, Rieta", zei hij zijn glas heffend „Mogen de paar- len. die in deze godendrank opstijgen het symbool zijn van onze steeds op- wanrtsgaande vriendschap". „Het is alleen te betreuren" zei het meisje, „dat onze vriendschappelijke bijeenkomst maar van zo korte duur i.-* en dat je symbool slechts uit gns- belletjes bestaat". „Rieta". bad Steensma, „wees niet zo prozaïsch. Geniet van het goede, dat Moeder Aarde ons bieden kan. Carpe diem. Laat mij je nog maar eens inschenken kan het souper je goedkeuring wegdragen?". „Het is uitstekend", zei het meisje, met 'n dankbare blik naar hem opziénde. Ze haalde na de maaltijd een koker tje uit haar tasje, schudde er een ta bletje uit en slikte het door met een teugje van het water, dat naast haar moccakopje gezet was. „Ik heb wat hoofdpijn", zei ze ver ontschuldigend. „Deze avond iszo heel anders, dan ik mij die had voor gesteld". Steensma knikte. „Neen nog één glas champagne", zei hij. „Het is de beste medicijn, die ik je zou kunnen voorschrijven". „Ben je dokter?" vroeg het meisje. „Helaas niet", zei Steensma, „ik kan geen mazelen van roodvonk onder scheiden." Hij legde zijn hand peinzend op het goudleren tasje, dat het meisje voor zich op tafel gelegd had. „Eigenaardige dingen", zei hij. „Ie dereen denkt, dat hij weet wat er in zit en niemand zal het ooit met zeker heid kunnen zeggen". „Wat het mijne betreft, heb je ge lijk". zei het meisje. „Je mag wel eens i aden als je wilt". „Gewoonlijk is het een spiegeltje", zei Steensma voor zich uitstarend „een poederdoosje en een lippenstift, maar een meisje als jij met je natuurlijke charme heeft die kunstmiddelen niet r.odig." „Laat ik eens denken, wat kan er meer zijn? Een zakdoekje, een koker tje, aspirientjes, een nagelvijltje, een potloodje Het meisje knikte. „Je bent een heel eind op weg", zei ze, „maar er is nog iets, da{ je niet genoemd hebt". -Eenportretje", bedacht de ingenieur. „Oh, nee," zei het meisje lachend, „net is iets anders, heel anders. Mis schien zal ik het je vanavond nog la ten zien, ik weet niet. Ze keek met gefronst gelaat op haar armbandhorloge. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3