Militaire staatsgreep in Syrië Motorrolschaatsen doen hun intrede Kort Bestek Op zoek naar een oplossing voor het mysterse-Engiand-Spiel VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Federaal leger in Indonesië Admiraal Helfrich geeft voorkeur aan Vlissingen boven Den Helder Donderdag 31 Maart '49 74e Jaargang No. 10544 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Extreem-nationalisten aan de macht Geen invloed op wapenstilstand Portugal treedt toe tot het Atlantisch Pact Weerbericht Sowjets overschrijden Perzische grens Minister Stikker hoopvol gestemd over Indonesië Weer reclameverlichting op beperkte schaal Raad van Verzet wijst van agent Van der Reyden aan Stormvogels verzocht handhaving Ir. G. J. van der Stalm uit Eindhoven demonstreert nieuwe vinding in Noord-Holland Vlug en uiterst goedkoop Overeenstemming over de ontmanteling Geen veergelden op de Wester Schelde BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties .„Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten Kolonel Hoesni Zaim, de Syrische opperbevelhebber, heeft gisteren een staatsgreep volbracht en president Kouatly en diens gehele kabinet doen arresteren. Zolang geen nieuwe rege ring is gevormd, zou het bestuur door departementale ambtenaren worden uitgeoefend. Het leger heeft alle re geringsgebouwen in handen. De leden van het parlement zijn met spoed bij eengeroepen in verband met de vor ming van een nieuwe regering. Het verkeer naar en van de hoofd stad Damascus is door legereenheden stop gezet. Eveneens was het verboden over Syrisch grondgebied te vliegen. Volgens het Arabisch dagblad „Dje- riza" werd de staatsgreep gesteund door de volkspartij, de Sjaab, en de partij van de wederopleving, de Baath, die voornamelijk uit jongeren bestaat. Reizigers, die Donderdag per vlieg tuig uit Damascus in Beiroet arriveer den, zeiden, dat de eerste fase van de staatsgreep te vier uur in de morgen begon met de bezetting van het post kantoor, regeringsgebouwen en het radiostation. Volgens berichten te Amman, na men de drie Syrische bataljons, die uit de Libanon werden teruggetrok ken na de IsraëlischLibanese wa penstilstand, deel aan de bezetting van Damascus. De politie en gendar merie werden ontwapend en moesten tijdens de coup in hun kazernes blij ven. Een door de Syrische radio ver spreid communiqué verklaart, dat de coup „een zuiver binnenlandse aange legenheid is en absoluut los staat van "buitenlandse of Arabische regeringen". Sinds 1945 is generaal Hoesni Zaim lid geweest van de Syrische extreem nationalistische beweging, die zonder ophouden onmiddellijke sociale, eco nomische en politieke hervormingen heeft geëist. De leden van deze be weging verzetten zich heftig in het Naar officieel is medegedeeld, heeft Portugal besloten tot het Atlantische Pact toe te treden. Naar men verwacht zal Da Matta, de Portugese minister van Buitenlandse Zaken, die heden te Washington wordt verwacht, deelne men aan de ondertekening van het pact. Het parlement van IJsland heeft na een debat van twee dagen met 37 tegen 13 stemmen en twee onthoudingen de toetreding tot het Atlantische Pact goedgekeurd. Een grote menigte had zich tijdens het debat voor het parle mentsgebouw verzameld en enkele ruiten werden gebroken. Het Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat het Iberische verdrag met Portugal, hetwelk, voorziet in wederzijdse vriend schap en verdediging van wederzijds belang, van kracht blijft. Onderwijzers vragen gelijk stelling met ambtenaren De Algemeen Nederlandse Onder wijzersfederatie heeft een adres aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht, waarin zij een uit voerig overzicht van de geschiedenis van het overleg tussen de regering en de onderwijzers over bezoldiging en positie van onderwijzend personeel geeft. De Federatie stelt zich op het stand punt, dat voor onderwijzers dezelfde bezoldigingsregeling moet gelden als voor ambtenaren. Het rapport deelt verder mede, dat de regering de herziening der salaris sen zelf ter hand zal nemen en eindigt met te zeggen, dat de weg, die de regering heeft ingeslagen, zal leiden „tot verbittering, opstandigheid en on rust, tot grote schade van ons Neder landse volksonderwijs". ERNSTIG AUTO-ONGELUK De voormalige directeur der N.V. Vroom en Dreesmann te 's-Hertogen- bosch is gistermiddag met zijn wagen rijdende op de Kerklaan te 's-Herto- genbosch door tot nu toe onverklaar bare oorzaak tegen een boom gebotst. De 63-jarige heer Fokkelman werd op slag gedood. De naast hem zittende dochter werd zwaar gewond. Verwachting, geldig tot heden avond: Op vele plaatsen ochtend mist. Droog en overwegend zon nig weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. In de kust streken vrij koel, in het binnen land dezelfde of iets lagere tem peratuur dan Woensdag. Meest zwakke wind, hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. parlement tegen de ondertekening var. de FransSyrische financiële overeenkomst en de overeenkomst in zake de Transarabische pijpleiding. Zij waren ook tegenstanders van de wa penstilstandsbesprekingen met Israël. Syrië en de wapenstilstand De waarnemende bemiddelaar der V.N. voor Palestina, verklaarde dat de SyrischIsraëlische wapenstilstands besprekingen ondanks de gebeurte nissen volgens de plannen zouden worden gehouden. Dr. Bunche wacht thans op een rap port van generaal Riley, die te Da mascus is om de datum der bespre kingen te bepalen. Men meent, dat de onderhandelingen ingevolge de nieu we toestand niet op de SyrischIs raëlische grens, doch op Rhodos zul len worden gevoerd. „Sowjetrussische grenswachten zijn 80 km op Perzisch grondgebied door gedrongen en hebben Perzische solda ten aangevallen", aldus meldde gister avond het officieuze Perzische blad „Etelaat". In zijn commentaar op het incident in de streek van Gorgan schrijft het blad: „Deze schending van liet Perzische grondgebied had plaats ondanks het feit, dat de rivier Atrak een voor iedereen duidelijke grens tus sen beide landen vormt. Er bestaat tussen de twee landen een geschil om trent deze grens. De Perzische regering heeft een protestnota gezonden". In commentaar op de Nederlandse aanvaarding van de laatste resolutie van de Veiligheidsraad inzake Indo nesië gaf mr. D. U. Stikker gisteren te New York uitdrukking aan de hoop dat een nieuw en beslissend hoofd stuk in de onderhandelingen voor de oplossing van het Indonesische vraag stuk was begonnen. Hjj deelde aan Reuter mede, dat hy „werkeiyk hoop vol gestemd was" omtrent de resul taten van deze ontwikkeling. Hij zei- de: „wjj hebben zonder voorbehoud de uitnodiging voor besprekingen aan vaard. Indien de andere party de uit nodiging ook aanvaardt, hoop ik, dat dit het begin moge bljjken van het slot van onze meningsverschillen". Met ingang van 1 April a.s. zal het zijn toegestaan lichtreclames te bran den voor zover deze dienen voor de aanduiding van de naam van het be drijf waarop deze reclame is aange bracht. Het verlichten van reclame slagzinnen e.d. is dus niet toegestaan evenmin als de naamsverlichting op andere panden dan die waarin het be drijf is gevestigd. Deze beslissing is genomen teneinde voor zover mogelijk tegemoet te ko men aan de bezwaren van het bedrijfs leven. Dit houdt niet in dat de kolen- voorziening in het bijzonder die van de electrische centrales thans geen zorgen meer baart. Er moet op worden gerekend, dat in de komende wintermaanden met het oog op de belasting van de electrische centrales in de spitsuren ook aan de reclameverlichting weer ingrijpende beperkingen zullen worden opgelegd. Het A.N.P. meldt: In verschillende persorganen Is dezer dagen een communiqué gepubliceerd van de Nationale Federatieve Raad van 't voormalige verzet in Nederland Volgens dit. communiqué zou het ver raad van de Nederlandse agent Willem van der Reyden de sleutel zijn voor het England-Spiel. Deze man, zo werd gezegd, heeft door het geven van vol ledige inlichtingen de Duitsers in staat gesteld het England-Spiel op te bou wen. Naar aanleiding van dit communi qué heeft het A.N.P. zich in verbin ding gesteld met verschillende bevoeg de instanties. Hun oordeel vat het A.N.P. als volgt samen: Van der Reyden is bij het begin van de oorlog uit Ned. Indie, waar hij als N.S.B.-er bekend stond, naar En geland gekomen. Hij kwam bij de in lichtingendienst van de kapitein Derk- sema. Van der Reyden heeft beweerd, dat kapitein Derksema hem geprest heeft om agent te worden, doch vol gens andere lezingen is hij op zijn eigen verzoek geaccepteerd, zonder dat een onderzoek naar zijn antecedenten is ingesteld. De latere chef van de Ne- therlands Section van de S.O.E. (Spe cial Operational Executieve) major Seymour Bingham Jr., was in die tijd o.m. belast met het onderzoek naar de antecedenten van de in Engeland arriverende buitenlanders. Van der R. kreeg zijn agenten-opleiding en werd in de stand van officier door kapitein Hazelhoff Roelfzema boven Nederland gedropt. Veel geluk had hij niet. Bij de dropping verloor hij zijn zender, zodat hij zich niet in verbinding kon stellen met zijn Nederlandse opdracht gevers in Engeland. Enige tijd daarna werd hij door de Duitsers gearresteerd. Bij het daarop volgende verhoor is hij „leeggepompt" Alle hem bekende gegevens, zijn code en identitycheck, leverde hij aan de Duitsers uit. Deze gegevens hebben aan de Duitse contraspionnage inder daad niet onbelangrijke aanwijzingen gegeven; Duitse officieren hebben dit na de oorlog zelf verklaard, doch onze zegslieden achtten het uitgesloten, dat Van der Reyden zoveel kon vertellen, dat daardoor het England-Spiel mo gelijk werd. Nederlandse agenten, die hem gekend hebben schetsten hem als een enigszins zonderlinge figuur van wie niemand kon begrijpen, dat hij bekwaam zou zijn voor het levensge vaarlijke spionnagewerk; bovendien werd Van der Reyden door de Neder landse dienst van kapitein Derksema (onder supervisie van de Engelsen) uitgezonden en het England-Spiel is „gespeeld" door de N-section van de S.O.E. en de Duitse Abwehr. Neder landse agenten, die zelf door de S.O.E. zijn uitgezonden, verklaarden, dat deze Engelse geheime dienst zo zeer in een waas van geheimzinnigheid was ge huld, dat zij zelf slëchts een zeer be perkte kennis hadden van de interne gang van zaken. Hoe zou dan, zo vra gen zij zich af, Van der Reyden, die niet door de S.O.E. is uitgezonden, vol ledig op de hoogte geweest kunnen zijn Van der Reyden woont thans in Londen. Na de oorlog heeft de intel- ligence Service een onderzoek inge steld naar zijn gedragingen in de be zettingstijd. Er is een geheim rap port opgemaakt, doch maatregelen werden niet tegen hem genomen. Vol gens insiders traden de Engelsen, die de catastrofale gevolgen van verraad in bezet gebied niet aan den lijve on dervonden hebben, niet streng op in dergelijke gevallen. Uit kringen van het voormalige verzet in Nederland zijn echter stemmen opgegaan, die de uitlevering van Van der Reyden ver langen om hem in Nederland wegens hoogverraad te kunnen vervolgen. (Wij achten deze publicatie van het A.N.P. die in alle dagbladen ver schijnt een ongelukkige. Inderdaad is er met Van der Reyden „iets aan de hand", maar met deze publicatie heeft de Raad van Verzet een zeer slechte dienst bewezen aan de justitie, temeer omdat de Raad niet over alle gegevens beschikt. Red.) Sterkte 18.000 man De voorlopige federale regering te Batavia heeft volgens Aneta haar goedkeuring gehecht aan de plannen van de legercommandant om ten spoedigste over, te gean tot het op richten van nieuwe federale batal jons op territoriale grondslag en de opleiding van federaal personeel voor andere wapens en diensten. Verwacht wordt, dat nog dit jaar 18.000 man federale troepen kunnen worden ge organiseerd en opgeleid, buiten de reeds bestaande veiligheidsbataljons. Deze 18000 man omvatten ook „voor malige Republikeinse strijdgroepen, die hebben ingezien, dat zij hun krachten beter kunnen geven aan de opbouw van het land en de bescher ming van de eigen bevolking, dan te blijven doorvechten en brandschat ten", aldus staat te lezen in een uit voerig militair verslag over de oplei ding der federale troepen. Stormvogels heeft aan het bestuur van de KNVB verzocht, indien het zich via de degradatie wedstrijden niet zou kunnen handhaven, toch volgend sei zoen in de eerste klasse te worden inge deeld. De IJmuidenaren grondden, volgens Het Vrije Volk, dit verzoek op het feit, dat hun doelman Kraak, tijdens een wedstrijd van het Nederlands Elftal (tegen Belgie) werd uitgeschakeld voor de beslissingswedstrijd tegen 't Gooi en ook niet zal kunnen ukkomen in de degradatie-wedstrijden. Waarschijnlijk komt deze kwestie ter sprake in de Bondsvergadering, die in Augustus zal worden gehouden. mi- ver- GENERAAL CLAY OVER SOKOLOFSKY Generaal Clay, de Amerikaanse litaire gouverneur in Duitsland klaarde dat naar zijn mening de be vordering van de commandant der Sowjetrussische bezettingszone in Duitsland, maarschalk Sokolofsky, tot Sowjetrussisch onderminister van de fensie, slechts „een waardering van zijn bekwaamheden is". DE 50.090 ER UIT Op lot nr. 16005 is een prijs' f 50.000 gevallen. IJet zal velen onze lezers stellig be kend zijn, dat enkele technici in dienst bij Philips, zich al geruime tijd bezig hebben gehouden met een even handige als goedkope vinding, waarbij van elk gewoon paar rolschaatsen (in luttele ogenblikken) een paar motor- rolschaatsen gemaakt kan worden. Precies een jaar geleden, aldus werd in het laatste Phillipsjaarverslag een tipje van de sluier hierover opgelicht, werd in de laboratoria in Eindhoven een motortje geconstrueerd, dat niet meer ruimte vraagt dan een lucifers doosje en dat loopt op benzine in vaste vorm. Deze benzinetabletten „Coicidine" genaamd waren reeds eerder tijdens de oorlog in Amerika aan de markt gekomen, daar men een einde wilde maken aan de grote transportruimte, die vloeibare ben zine opeist. Waar deze ontdekking ech ter openbaar gemaakt werd vlak voor de capitulatie van Duitsland, is er vrij wel geen ruchtbaarheid aan gegeven, temeer omdat het procédé, van de tabletten weer vloeibare benzine te maken, in lang niet alle gevallen suc ces had. Waar de Amerikaanse chemicus, ir. Lowestoft, bovendien faalde in de constructie van een motor, die op ben zine in vaste vorm liep, had het er alle schijn van, dat deze ontdekking ge voegd zou worden bij de vele, die nim mer toegepast zijn. Gelukkig slaagde de bij Philips werkzame hoofdingenieur G. J. van der Stalm erin, beslag te leggen op en kele tabletten. En daarna is hij aan hel experimenteren geslagen, tezamen met enige technici van de D.A.F. in Eindhoven, waar men ook reeds "-en éénpersoonsbaby-autootje construeer de. Het resultaat was een motortje, dat precies de vorm van een lucifersdoosje heeft en aan een tablet „Coicidine" voldoende heeft om een afstand van 60 km. te overbruggen. Demonstraties. Ir. Van der Stalm is de man die op de gedachte is gekomen het miniatuur motortje aan een paar rolschaatsen te construeren met het gevolg, dat hij nu „In Vlissingen ligt Nederland's marine haven en in Vlissingen ligt alles wat de Koninklijke Marine nodig heeft. In Vlis singen is er de sfeer van Zeeland, die steeds zo gunstig op de marine-mensen heeft gewerkt en Vlissingen is de plaats waar zonder onnodige kosten een ma rine-basis kan worden gesticht". Dit waren de woorden, die luit.-adm. b.d. C'. E. L. Helfrich Dinsdagavond te Vlissin gen voor de Zeeuwse volksuniversiteit sprak. Spreker kantte zich scherp tegen de plannen voor een nieuwe marine haven in Den Helder, waaraan millioe- nen „verprutst" zullen worden. Elke cent is nodig voor de opbouw van onze vloot en voor de instandhouding van onze marinebases over zee, zo zeide spreker. De marine-strategie dient gericht te zijn op het openhouden der zeeverbin dingen. Bij een toekomstige oorlog zijn er twee mogelijkhedén: Of wel Neder- Und wordt bezet en dan heeft de nieuwe haven te Den Helder voor ons slechts negatieve betekenis of wel de vijand kan worden weerstaan en dan zal de marine de toegangswegen tot de grote havens, met andere woorden de Nieuwe Waterweg en de Scheldemond, moeten beveiligen. Een nieuwe haven in Den Helder betekent dan een extra belasting voor de verdediging. Het is noodzakelijk, dat alle beschikbare gel den worden gebruikt voor de vloot en men zal daarom gebruik moeten maken van bestaande haven-faciliteiten. Tn Vlissingen is volgens spr. de goede ha ven en zo nodig kan Rotterdam bij springen. Adm. Helfrich wees voorts op het belang van de beheersing der Schelde. In Benelux verband hebben wij daarvoor een bijzondere plicht. Toe"- stemming tot aanleg van een kanaal van Antwerpen naar de Rijn zal een eerste stap betekenen naar een vroeger verworpen denkbeeld van een gemeen- schaDpelijk beheerste Schelde, zo zeide spr. De Schelde is echter Nederlands en zal dat ook moeten blijven. Tenslotte gaf de admiraal als zijn mening te kennen, dat de me^'me in Vlissingen zal terugkeren al zou zich dit dan waar schijnlijk voorlopig beperken tot de op leiding van de dienstplichtigen en tot het stationneren van een flottielje mij nenvegers. Te Londen zijn de driemogendheden- besprekingen over de ontmanteling in Duitsland met het bereiken van over eenstemming beëindigd, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. De commissie-Humphrey stelde voor 167 fabrieken aan de lijst van oor spronkelijk te ontmantelen fabrieken te onttrekken. Men is van oordeel, dat dcor de onderhandelaars. Kirkpatrick. hoofd van de afdeling Duitsland van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, Massigli, Frans ambassadeur te Londen en Douglas, zijn Amerikaanse collega, 'overeengekomen is dit cijfer op meer dan 155 te stellen. ^/ANDAAG weer volop rarigheid en zottigheid. Dr. Lloyd Motz, hoog leraar in Columbia, laat ons weten, dat we in de toekomst met ruimteschepen in 24 uur naar de maan gaan reizen. (Snelheid 16.000 kilometer per uur), 't Is er soms erg warm (kookpunt) en meestal 150 graden beneden nul. Maar daar kan men zich op kleden. Direct r.a de voltrekking van zijn huwelijk werd een 20-jarige Amsterdammer in het stadhuis gearresteerd wegens een diefstal van shag uit 'n auto. Er ko men in Amerika „denkende" luchtaf- weerkanonnen. Ze schieten op vijande lijke vliegtuigen (automatisch) en laten eigen toestellen ongemoeid, 't Gaat met radar, maar 'k snap er niets van. Aan de Frans-Belgische grens is een in Amerika wonende Nederlan der, Jesaja Majerczyk geheten, gearres teerd; hij smokkelde 25 kilo goud. Twee dieven, die in een Amsterdams politiebureau waren ingekwartierd, bleken 's morgens spoorloos. Een nader onderzoek bracht aan 't licht, dat de een onder de vloer van zijn cel lag. de ander was tussen het zeegras gekropen, dat de zolder afsluit van de erboven ge legen cel. Onder- en bovenduikers. QP Huisvestingsbureaux komen soms rare brieven binnen. Hier volgen een paar citaten: „Deze kamer is niet alleen schadelijk voor de ge zondheid, maar ook voor zedelijkheid niitiiiuiuui|||HIIIIII||l|i|IIIIIIIUIIIIIIII!IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIUlllllllllimillllllllllllllllimillllllUlllU> van mijn 8-jarig zoontje". „Ik heb rheumatiek en een kind van, vier jaar. Dat komt allemaal van de vocht". „Aan de ene kant is mijn vrouw in verwach ting en aan de andere kant regent het in". „Als het hard waait zijn wij met levensgevaar verbonden". Minister Lieftinck kreeg uit Meppel het lieve sommetje van ruim 205 miel aan gewe- tensgeld binnen. De 46-jarige Piet van Kempen gaat weer trainen voor wielerwedstrijden; hij wil een koppel vormen met Schulte. „De tegenwoor dige renners maken me doodziek van verveling" zei Piet. Zet 'm op! In Kwintsheul zijn de eerste Franken- thaler druiven aan de veiling gebracht; een gulden per ons. De Haagse burgervader kreeg het eerste kievits-ei, dat in de Residensje gevonden werd. Het is harteloos, zo smakelijk te eten, terwijl die arme meneer Bevin getracteerd wordt op rotte tomaten en vuile eieren. Je lijkt wel 'n mens! U\E herinneringen aan Auschwitz zijn nog niet vervaagd. In Berlijn werkt een bende grafschenners, die gouden en platinatanden zoekt om ze cp de zwarte markt te verkopen. Koning George, die op 12 Maart werd geopereerd, heeft weer vergaderd met zijn particulier kabinet. Prinses Eiizabeth en Philip hebben hun voor letters E en P, verbonden door een 1'efdesstrik (zinnebeeld van echte liefde) op een kerkpilaar in Liverpool aangebracht; de letters worden later uitgebeiteld. Hier kost dat 25 gulden boete. Twee smeden uit Kiel zijn met een varken in een kinderwagen op weg naar Amerika, om te laten zien hoe mager Jolante (zo heet de zeug) geworden is door te weinig voer. En of president Truman maar een beetje meer eten wil sturen voor de Duitse zwijnen! Mabel Boll, die twintig jaar geleden wereldbekend was als koningin der diamanten" is te New- York in een zenuwinrichting opgeno men; zij is vijf keer getrouwd geweest, 't Moest er ven komen. reeds vele weken lang Nederland heeft doorkruist op de motorrolschaatsen die een snelheid van 30 km per uur weten te halen. Op één tablet kan men dus twee uur op volle snelheid voortrollen. De uitvinder zal morgen In verschillen de Noordhollandse plaatsen zijn vinding demonstreren. Hjj zal om 10 uur mor genochtend een demonstratie geven te Beverwijk (Stationsplein); om 12 uur op het Waagplein te Alkmaar; om 2 uur is hq gearriveerd voor het station te Hoorn en om 4 uur (of 4.15 uur) in het centrum van Enkhuizen. Vandaar wordt de heer Van der Stalm per auto naar Schagen gebracht, waar hU een demon stratie geeft op de Loet te omstreeks 6 uur en om 7.15 demonstreert hy zijn vinding in de Koningstraat te Den Helder, waarna hy de gast zal zyn van de marine-commandant aan een diner, waaraan ook burgemeester Ritmeester zal aanzitten. De heer Van der Stalm heeft ver zekerd, dat de iiliput-motor in enkele ogenblikken aan elk gewoon paar rol schaatsen bevestigd kan worden. Wie in het bezit van een paar rolschaatsen is, verzuime niet op genoemde tijdstip pen te komen, daar de kosten slechts f 2 voor het motortje, 0.50 voor het monteren en 0.25 voor een tablet „Coicidine" bedragen, een en ander vastgesteld in overleg met de prijs- beheersing. Voor 2.75 kan dus elke rolschaat- senbezitter zich een ritje van pl.m. 60 kilometer permitteren. De heer Van der Stalm heeft ons verzekerd, dat in een Eindhovense ga rage momenteel proeven genomen worden met een „zitje", zo gecon strueerd, dat men dit alleen maar aan de rolschaatsen behoeft te bevestigen cm „zit-rollend" of „rol-zittend" langs de weg te stuiven. Kinderlqk eenvoudig. De werking van het liliput-motortje is tot nu toe het geheim van de uit vinder. „Het is zo kinderlijk eenvou dig", aldus de heer Van der Stalm, toen wij hem details vroegen", dat het onbegrijpelijk is dat niemand eerder op het idee is gekomen". Meer wilde Ir. Van der Stalm niet loslaten, aangezien zijn patent-aan vrage in zee is. Naar ons ter komt, hebben de drie enige rolschaatsenfabrieken in ons land zich met een request tot de De partementen van Economische Zaken, Kandel en Financiën gewend, met het verzoek op korte termijn een bedrag van 1 millioen dollar aan deviezen ter beschikking te stellen voor de aan koop van het benodigde materiaal voor rolschaatsen in het buitenland, onder toezegging dat de helft van de produc tie voor de export zal worden be stemd, welke in de vorm van deviezen terugkeert. De chef van de generale staf van ons leger, It.-generaal Kruis, over weegt een order van 100.000 paar motorrolschaatsen van diverse maten te plaatsen, teneinde onze soldaten daarmede uit te rusten. (Van onze pari. redacteur) Evenals dat zo vaak eerder het geval was, waren de beraadslagingen in de Eerste Kamer ook Woensdagmiddag, toen de begroting van Verkeer en Wa terstaat voor 1949 behandeld werd, weer een getrouwe afspiegeling van het gesprokene aan de overzijde van het Binnenhof. Behalve een groot aantal zogenaamde detailpunten brachten de afgevaardig den de vervoerspolitiek van de Neder landse Spoorwegen ter sprake. Vooral ir. E. H. A. Kraaijvanger (KVP) oefende er critiek op uit; hij had zelfs de in druk, dat de N.S. van de ontreddering op vervoersgebied gebruik maken, om zich in een nieuw kleed te steken. Hij vroeg, wanneer het auto-tonnage van de ATTO verminderd wordt en in formeerde, of de minister er wel goed toezicht op houdt, dat de Duitse havens niet bevoordeeld worden ten koste van de Nederlandse. Anders stond de heer J. J. Kramer (P.v.d.A.) tegenover de Spoorwegen, welker positie hij niet zo gunstig be oordeelde, zowel wat het goederen- als het personenvervoer betreft. Deze afgevaardigde drong aan op het betrachten van spoed met de Wet Auto vervoer Personen; vroeg, hoe het staat met de studiebeurzen voor de verkeers vliegers en verklaarde zich tegen de veergelden op de Wester-Schelde. Ook mr. W. C. Wendelaar (WD) sprak zich tegen de wederinvoering van de veer gelden uit. Niemand kon zich verenigen met de redenen, die minister Spitzen aanvoer de, zodat de heer Kramer genoodzaakt was een motie tegen de veergelden ln te dienen. Deze motie werd z. h. st. aan genomen. PROTEST VAN DUITSE VOLKSRAAD OVER GRENSCORRECTIES De „Duitse Volksraad" heeft zijn voorzitters gelast te protesteren tegen de „gebiedsroof in West-Duitsland, die als grenscorrectie wordt voorgesteld."

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1