VAN WILLIGEN Stad en OmgewtQ Het schip en de school Comedia bracht ontroerend toneelstuk voor de Helderse Volksuniversiteit HUISTRAPPEN STRIJKTAFELS WASSCHRAAG WRINGERS WASBORDEN »Zeemacht« degradatie ontsprongen Helderse A,V.O.-afdeling opgericht Distributie-ambtenaren bezweken voor aandrang van een ex-collega Lyceum adopteerde de tanker Cistula" STEVIG EN LICHT 8 TREDEN 10.35 9 TREDEN 11.65 MET MOLTON BEKLEED STEVIG ONDERSTEL 8.90 OPVOUWBAAR 4.90 PRIMA RUBBERROLLEN MET GARANTIE 29.95 BEUKENHOUT MET HOLLE BOVENKANT ZWAAR ZlNft. 2.75 VOOR ALLE HUISH. ART. DEN HELDER KONINGSTR. Bridgenieuws ,,Het glazen Speelgoed" Van de havenkant Kleine overwinning op Geelzwart 1 Uitslag verloting KOOPT BIJ DAMES GUMMIMANTELS Uni kleuren 22.75 FANTASIE DESSINS 31.75 PLASTIC8.50 Steun van vele zijden Schoolvoetbaltournooi Evangelisatie-zangdienst De biljartwedstrijden IJmuiden Texel De damcompetitie Het Lyceum heeft, zoals verschil lende andere scholen in Nederland, een schip geadopteerd, en al is Den Helder een Marinestad, het is geen oorlogsschip, maar een vreedzame tan ker van de BPM geworden. Het was de „Cistula"-met gezagvoerder Schreij- ver, die de belangstelling van tal van Lyceïsten wegdroeg. Ijverig werd ei- gecorrespondeerd en vooral de kapi tein had het er druk mee, omdat hij alleen de correspondentie verzorgde, terwijl de leerlingen deze taak on derling verdeelden. Maar hij deed het niet pleizier, dat bleek wel uit de vele dikke brieven, die uit alle havenste den naar Den Helder werden verzon den. Soms twintig getypte velletjes en dat zegt wat voor een zeeman, die meestal een man van weinig woorden wordt genoemd. Maar kapitein Schreijver was dan de uitzondering op die regel. Hij vertelde alle bijzon derheden van het schip en de beman ning, over zeevaartkunde en sterre- kunde, over mijlen en koersen en al les wat met de zee te maken had en bovendien deed hij uitvoerig verslag van zijn tochtjes aan land en bezoek aan havensteden, waar hij de gewoon ten en de aard van de bevolking uit eenzette. Leerzaam was het en lang niet alleen voor de hoogste klassen, ook de lagere klassen en de leraren lazen met pleizier de belangwekken de brieven. Op school werden de brieven door de aardrijkskundeleraar in de les behandeld, wat behalve een genoegen, natuurlijk voor de ontwik keling van belang was. Er werd een Cistula-hoekje ingericht, waar de ge hele correspondentie, mits deze niet door de klassen circuleerde, ter inza ge lag, met foto's en tekeningen, met souvenirs en de route, die het schip volgde. En iedereen keek de scheep- vaartberichten na om te zien, hoe en waar de „Cistula" voer. Zelfs werden er groeten voor de radio door twee afgevaardigden van de leerlingen uit gesproken met Nieuwjaar een jaar geleden. En nu was dan de kapitein, vergezeld van zijn vrouw, op bezoek op het Lyceum. De „Cistula" kon niet mee naar Nederland gaan, anders was de hele school en blok naar Rotter dam getogen om er een kijkje te ne men. Maar gezagvoerder Schreijver had met een viermaandelijks verlof het commando overgegeven aan een andere kapitein in de haven van Aba- dan in de Perzische Golf en hij kwam zo vlug mogelijk het Lyceum eens be zoeken om kennis te maken met zijn vele vrienden en vriendinnen, die allen even enthousiast bleken. De rector, de heer Berkhouwer, ont ving de gasten en bracht hen naar de gymnastiekzaal, waar alle leerlingen verzameld waren, om de kapitein en zijn echtgenote welkom te heten. Het bestuur van „De Lyceïst" bracht na mens de leerlingen nog eens de grote dank over voor de prettige brieven en bood de heer Schreijver sigaren en mevrouw een bouquet aan, die waren betaald uit de „Cistula-kas". Vervol gens stak de kapitein nog een geestig speechje af, waarin hij vertelde, dat het hem zo'n groot pleizier was ge weest de brieven te schrijven, omdat hij in zijn jonge jaren altijd zich al had aangetrokken gevoeld tot het on derwijs en hij er op deze manier toch nog iets mee te njaken kreeg. Na af loop werden hij en zijn vrouw rond geleid door de school en de leerlingen konden bij deze gelegenheid profite ren van een extra half uurtje vrij. In de laatste kampioenswedstrijden der plaatselijke competitie wist HBC 1945 1 met 55.42 van Royal 1 te win nen en op deze wijze ongeslagen het kampioenschap te veroveren. Royal heeft zich flink geweerd tegen de kampioenen en wist in de tweede helft zelfs drie punten van haar achterstand in te lopen. Aan de andere tafels ver zekerde VBC 1 zich van de tweede prijs door met 5924 HBC 1945 IV te slaan. De eindstand van deze kam- pioenscomoetitie luidt dus: 1 HBC 1945 1 6 punten. 2 VBC 1 4 punten, 3 Royal 1 2 punten, 4 HBC 1945 V 0 punten. Het was reeds over half 12 toen de competitieleider, de heer Biersteker, kon overgaan tot het uitreiken van de prijzen. Spreker memoreerde het pret tige verloop van deze competitie, waar bij geen enkele maal de tussenkomst van de arbiter behoefde te worden in geroepen. Hii bracht hulde aan het vierde viertal van HBC. dat er door zijn mooie overwinning op RKBC 1 in was geslaagd zich voor deze kam pioenscompetitie te plaatsen. Naast de bondscomDetitie hadden we dit sei zoen deze olaasteliike competitie en dat gaf wel eens te veel wedstriiden Er zal daarom naar moeten worden ge streefd, dat deze plaatselijke competi tie het komende seizoen zal worden gesneeld onder ansnieiën van de m«. derlandse Bridge Bond, maar dan zul len alle deelnemende clubs lid van deze organisatie moeten worden. Het kamnioensviertal (echtpaar Kui- tema en de heren Bakker en Doms) ontving een zilveren lauwerkrans, waarna het VBC-vieHal (de heren Boeder. Nieuwstad, Quant en Schnei- ders) als tweede prijs een zilveren medaille werd aangeboden. Gelukkig was de HBC-penningmeester aanwe zig en liet deze zich niet onbetuigd zodat deze nlaatsoBiVf» competitie ook nog een prettig slot had. Op 2de Paasdag is er een grote bloembollendrive in Noordwijkerhout, waarvoor vele Helderse bridgers zul len inschrijven Wie hiervan meer wil weten wendde zich tot de heer C. Dekkers, Beukenkampstraat 12. Dinsdag kwam de Sibajak in Rot terdam aan onder commando van kapitein A. Gravemaker, iie met het schip zijn laatste reist naakte. Wij publiceren hier een foto van de gezagvoerder, die, zoels wij reeds berichtten, van plam Is van zijn rust te gaan genieten in zijn geboortestad Den Helder. Ce» goed besluit van een veertigjanpe zee mansloopbaan. Liefde, of het nu het gevoel is, dat tussen een man en een vrouw- iiestaat, of het gevoel van ouders voor hun kinderen of omgekeerd, heeft iets weg van glazen speelgoed. Het is mooi, teer en broos, maar het kan ook heel slerk zyn, echter alleen, wanneer het goed verzorgd wordt en ontzien. Glaswerk is een soort symbool, ieder heeft het graag omdat het mooi is en goed, somnvijvn willen het alleen omdat je er zo prettig mee spelen kunt, omdat het zulk eeri fijn speel goed is. Maar ze denken er dan dikwijls niet bij na, dat het gauw breekt, en dat het dan voorgoed verminkt is of helemaal kapot. Zo is liefde, al» een. broos kristallen kleinood, waarmee de één speelt en dat de ander teder ver:?«rgt, zodat het nog mooier wordt. Sommigen kunnen er niet eens mee omgaan, ze willen het wel hebben en het ook heel mooi maken, maar ze zijn te wild, pakken het te stevig vast en vernielen het voor goed. Zo zagen de mensen, die Dinsdag het Tivoli-theater tot de laatste plaats vulden, het ver haal voor zich van het glazen speel goed van een meisje. Het verhaal was meer een herinnering, verteld door een zeemarp die op een avond door de straten van een vreemde stad loopt en in een parfumeriewinkel de étalage vol dunne glazen voorwerpjes ziet, door zichtig en in fijne kleuren. Hij denkt plotseling weer terug aan het gezin waar hij vandaan gevlucht was. De grote verdrietige ogen van zijn zusje, het kind, dat zo eenzaam en afgeslo ten leefde door haar verlegenheid en haar minderwaardigheidscomplex, om dat ze mank was. Zijn moeder, die druk en driftig, vol verhalen van vroe ger, toen zij het nog zo goed had, haar zoon en dochter probeert op te voeden in diezelfde sfeer. Ze wil hen gelukkig hebben, bidt om succes voor hen en probeert zelf alvast een handje te hel pen. Haar dochter wil ze getrouwd zien met een knappe rijke man, haar zoon moet cursussen volgen en zich vooral niet zo slordig gedragen. En aldoor vertelt ze weer de verhalen van vroeger, toen zij elke dag heren op bezoek kreeg, huwelijkscandidaten. Haar dochter moet er altijd fris en vrolijk uitzien, omdat zij ook wel eens een heer op bezoek kan krijgen. Ze moet niet altijd met die oude gramo- foonplaten omspringen, die dingen, die haar vader achterliet, toen hij het huis uitliep, de dronkaard. Ze moet ook niet altijd met die glazen dingen zitten spelen, dat is niets voor haar. Zo rede neert de moeder en zint op de man, die haar dochter zal krijgen. Ze draagt haar zoon op een kennis uit de schoen winkel, waar hij werkt, mee naar huis te nemen. De zoon inviteert inderdaad een jonge knappe man, en heeft onder tussen hoe langer hoe meer een hekel aan al het gedoe. Zijn moeder verwijt hem egoïsme, zijn simpele zucht naar avontuur, elke avond in de bioscoop. Het is wel waar dat hij vaak weg gaat, laat thuis komt en dan helemaal overstuur is. Maar dat komt omdat zij met haar vragen en vitten hem ertoe dwingt.Meermalen kan hij zijn drift niet de baas en wil hij weggaan om nooit meer terug te komen, maar de diepe wanhoop in de ogen van zijn zusje, en de angst van zijn moeder voor de eindeloze eenzaamheid, houden hem er telkens van terug. Als zijn vriend op bezoek komt, heerst er een dwaze feeststemming bij de moeder, een machteloze verlegenheid bij het zusje eri een ergerlijk gevoel bij de zoon. Het bezoek wordt een fiasco, want het zusje en de vriend kennen elkaar en zij houdt van hem, maar merkt dat hij al verloofd is. Als ze samen praten, wil hij haar over haar minderwaardigheidsgevoel heenhelpen en zoent het verlegen kind. Daarna gaat hij weg naar zijn meisje, en laat moeder en dochter wanhopig achter. De dwaze moeder geeft haar zoon de De twee coasters, die gistermorgen in de haven lagen, zijn weer vertrok ken. De „Ruja", onderweg van Rotter dam naar Freuriksvart in Denemarken met een lading ijzer, kwam hier voor het vervullen van enkele formaliteiten, De „Constant", onderweg van Rotter dam naar Medemblik, zonder lading, lag er maar een uurtje, ook vanwege de formaliteiten. De mijnenveger „Deurlo" kwam van IJmuiden en lag gisteren voor de P. W. Met het vernieuwen van de plan kieren bij de aanlegsteiger van de Texelse boot worden goede vorderingen gemaakt, evenals met het wegbaggeren van de laag slib dwars van het haven kantoor. schuld en na een heftige scrue verlaat hij het huis om er nooit terug te keren. Om zich te bevrijden va® de her innering vertelt hij dit allles, van de eenzaamheid, het zelfverw aV van de verloren illusies en het gebroken speelgoed van zijn zusje. HM mooiste diertje, dat enig in Zijn sooxrt was, werd door wildheid gebroki.ai, het was voorgoed kapot, De vrienoci was niet gewend met speelgoed van gLis om te gaan, hij brak het. De mqefler wilde de glazen voorwerpjes besrttan., maar in plaats van ze liefkozend! te verzor gen, pakte zij ze stevig vast! en drukte ze kapot. Het is moeilijk oüb raet gla zen speelgoed om te gaarn, le-t is zo teer en broos. Maar het is z» tiecl mooi toch, we willen het allemaal bezitten, maar we kennen de waarde nauwelijks en vernielen zo gauw. Onder auspiciën van de Talksuni versiteit werd dit toneelstuk van Wil liams, vertaald door N., Beirgmans- Withaar, voor zeer veel b«tEauigstellen- den opgevoerd. De vier s yelers van „Comedia" die dit stuk ad wel twee jaar geregeld spelen, hebbnt» iets heel goeds gebracht door hun vtüfeornen op gaan in het spel. Het was nauwelijks spel meer, het was werkelijkheid. Mien van Kerckhoven-Kling als moeder, Ellen Vogel als het zusje ÜUjara, Hans Bentz van den Berg als de aoon en Guus Oster als de heer o-p bezoek, hebben zich uitgespeeld, zswüs hier in Den Helder zelden te zien ij. Zo su bliem was de vertolking vwk de figu ren in het stuk, dat we één voor één naar voren zagen koinaeffl en ze zagen leven. De herinnering, een beet je vaag van licht, met wa®- itiuizïek in de verte, maar toch scherp gedetail leerd. omdat het zo puur menselijk was. en door deze grote menselijkheid tegelijk diep ontroerend. Zeemacht speelde zijn laatste com petitiewedstrijd van het seizoen 1948- 1949. En hiervoor was een overwin ning op Geelzwart nodig. Daar Geel zwart de eerste wedstrijd in Den Hel der gewonnen 'had met 7-1, was het voor Zeemacht nog niet gewonnen in 't Zand. Maar voetbal is voetbal. De wedstrijd werd onder hoogspan ning gespeeld. Wanneer de scheids rechter, de heer Lutjeharms, beide elftallen in het veld roept, wordt de toss door Zeemacht gewonnen en deze verkiest met de wind in, de rug te spelen. Geelzwart trapt af en spoedig neemt Zeemacht over, een doorbraak volgt, maar het schot van de midvoor wordt door de keeper van Geelzwart keurig gestopt, dit doet deze keeper gedurende de wedstrijd nog vele ma len op een correcte wijze. Nauwelijks is de wedstrijd 2 minuten oud of de midvoor van Geelzwart kogelt tegen de lat buiten het bereik van de Zee macht-keeper.- Geelzwart neemt nu voorlopig het heft in handen en daar de verdediging van Zeemacht naar verband loopt te zoeken, worden de aanvallen van Geel zwart gevaarlijker. Een vrije schop van de Geelzwart-midvoor wordt door de Zeemacht-keeper corner ge stompt, doch deze corner levert niets op. Hierna nog een corner voor Geel zwart, maar ook geen resultaat. Zeemacht weet zich. nu langzamer hand te herstellen en neemt het ini tiatief over. Een schot van de rechts buiten gaat laag over en als wij dan later gaan denken dat Zeemacht gaat scoren, kopt de midvoor rakelings over de lat Zeemacht heeft echter het goede antwoord gevonden en aan val op aanval wordt ingeleid, maar door slecht schieten van de voor- waartsen gaan evenveel kansen ver loren. Als dan de midvoor van Geel zwart het alleen probeert wordt zijn half gemist schot door de keeper van Zeemacht het veld in gedirigeerd, v/aar het wordt opgevangen door de rechtsbinnen. Deze trekt de verdedi ging van Geelzwart naar zich toe en plaatst de bal naar de midvoor, die lost een hard schot precies onder de lat en onhoudbaar voor de Geel zwart-keeper verdwijnt de bal in het net, 1-0, na 29 minuten spelen. Wanneer Zeemacht weer een snelle aanval inleidt is de keeper van Geel zwart geslagen, maar de back kopt de bal uit het verlaten doel. Nadat er dein aan beide zijden een paar kansen gemist zijn, is het rust. Na de rust een geheel ander beeld, een sterk opdringen van Geelzwart. Maar de verdediging van Zeemacht is volkomen ingespeeld en geeft niet thuis. Geelzwart's midvoor wordt door de Zeemacht-spil volkomen lam gelegd. Zeemacht brengt het niet Bij de verloting van de E.H.W.V. „De Jutter" viel de hoofdprijs op no. 1419, terwijl de andere prijzen vielen op de nummers: 1130, 1255. 1668. 1954, 1315, 1889, 1273, 1894, 1589, 505, 1708, 1964. 1179, 2695, 1338, 2856, 12, 2091, 567, 929, 616, 1054, 2045, 1593, 587, 1379, 1303, 1526, 2552, 2070, 2668, 833, 739. 2166, 1141, 1721, 1783. De prijzen kun nen afgehaald worden bij de heer Wiersma, Hector Treubstraat 14. Maandagavond werd iii; net Raad huis een vergadering geh»«mten, waar op zou worden gepoogd tott oprichting te komen van een AVO-aMM&ng vopr Den Helder en omstreken^ E'eze op richting heeft nu inderdaaaS plaats ge had, nadat de heer Detiger, «ie spreker van de avond, zoals hij za öte. al drie keer voor niets was geko^ein. Maar nu is dan de afdeling opgïrfücbt en de commissie van initiatief, dUw d«e vorige keer al was samengesteld, «ui ®og eni ge leden naast zich rono te groene tafel zien. Verscheidene reinigingen gaven zich op als lid, o.a. euo-dierae, de christelijke en de katholWte 'vakgroe pen, waaruit blijkt, dat iinTade kring belangstelling voor het '«f ck van de AVO bestaat. Uit deze vonrenlgingsbe- sturen zullen door de beatwea zelf leden worden aangewezen- «üe in het bestuur van de AVO-aiM»cïi.ng een plaats zullen krijgen, waas-.vcir ze dus contact onderhouden met aliie richtin gen. Ook een dagelijks iest.uur zal worden gevormd, dat te''nis als ad viesbureau zal dienen. Dofer van den Nieuwenhuizen, die zich iw •«Le vorige vergadering al beschikbaaia Ihad ge steld. om als arts in de cwniiinissie van advies zitting te nemen, I» nuu defini tief commissielid. De nawen van de andere leden van het dagrtfjjtee en het gewone bestuur zullen ntitf auader be kend gemaakt worden, zöSafc betrok kenen zich te allen tijde inctt iaën kun nen wenden. De heer Detiger, die dase avond meer als voorlichtingsbuwsu dan als spreker fungeerde, kan n.e tevreden zijn, de AVO is ook in ISite» Helder. Hij noemde nogmaals allïMl 'werk, dat de AVO doet, schetste soanouiige schijn baar hopeloze gevallen, dk -door mid del van de AVO weer setm bestem ming kregen. Het is r/Ttfcgenzeglijk een mooi werk en het wesrdttent «He verder dan een sporadische aanval. Maar hoe Geelzwart ook zwoegt er is geen doorkomen aan en verder dan enige corners kunnen ze het niet brengen. Het schieten van de Geel zwart-voorhoede in deze periode is slecht, de midvoor, die het wel goed kan, wordt zwaar bewaakt. 10 minuten vóór het einde krijgt Geelzwart een vrije schop, juist even buiten het strafschopgebied. Een haag van spelers voor het Zeemacht-doel, maar het keiharde schot van de Geel zwart-midvoor wordt door de Zee macht-keeper keurig gestopt. Nu komt Zeemacht er even beter in en de laatste tien minuten gaat het spel dan ook meer over en weer. Met Geelzwart in de aanval komt dan het einde van een zeer sportief gespeelde wedstrijd. De schoolvoetballers kunnen in de Paasvacantie hun hart ophalen, 62 elf tallen, dat is meer dan 700 jongens, zijn zich aan het klaarmaken voor de start. De start, die allen zo goed mogelijk willen maken, om hun school de eer te geven van een overwinning. Er is al geloot en zodra de commissie de terrei nen heeft verdeeld kunnen we hierover meer vertellen. Er wordt in vier afde lingen gespeeld, waarbij dus vier kam pioenen opkomen. De finales zullen op Koninginnedag worden gespeeld. Verschillende stadgenoten hebben zich met het beschikbaar stellen van prijzen van hun goede zijde laten zien en zo hun waardering voor de winnaars alvast laten blijken. De lijst van gevers ziet er als volgt uit: Burgemeester Ritmeester, een- beker; A.B.S. f 10; firma van Pelt. 250 kogel- fiesjes; van der Poll, schoenbescher mers; v.v. Helder, 11 abonnementen op het clubblad; Herman de Haan, sport kousen; sigarenmagazijn Snel, étui met inhoud; firma Kraan, twee potten ker sen; Jan Govers, vier schroevendraaiers. Bij de heer Quant, Ruyghweg 90, kunnen eventueel noé meer prijzen voor de winnaars worden gedeponeerd. aanbeveling dat niet alleen de vereni gingen en speciaal de vakverenigingen lid worden, maar ook particulieren. De AVO, de vereniging die probeert arbeid voor onvolwaardigen te vin den, heeft een mooie en grote taak. Hoeveel onvolwaardigen, minder vali den, hebben niet een plaats gekregen in het volle leven, waar ze werk doen, dat niet minder is dan dat van vol- waardigen? Ze kunnen hun eigen brood verdienen, ze hebben nu een bestemming en worden niet meer me delijdend en een beetje minachtend aangekeken, ze raken hun min derwaardigheidscomplex kwijt. Dit beoogt de AVO, ze helpt de mensen een plaats zoeken, treedt be middelend op tussen werkgever en werknemer, werkt samen en profi teert van de arbeidsbureaux en daar door zal men, mede dank zij de com missie van advies, die bij elke afde ling fungeert, de juiste man of vrouw cp de juiste plaats krijgen. De men sen worden medisch en psychisch ge test en kri,jgen alleen het werk, dat zij kunnen doen. En het werk, dat ze doen, is heus niet minder belangrijk dan dat van volwaardigen. Ze ver dienen hetzelfde loon, hebben dezelfde rechten, worden niet voorgetrokken, maar beslist ook niet achtergesteld bij andere arbeiders. Hoewel vroeger iedereen er vrijwel afwijzend tegen over stond, wordt dat voortdurend minder en steeds groeit het besef bij de mensen en vooral bij de bedrijven, dat ook deze mensen niet alleen een plaats kunnen innemen, maar dat ze er zelfs recht op hebben. Stellig zullen ook in Den Helder ge vallen voorkomen, waar hulp van de AVO gewenst is, nu kan deze hulp inderdaad gegeven worden. We kun nen de oprichting hier in Den Helder niet anders dan toejuichen en hopen, dat er veel goed werk kan worden verricht. Men verzoekt ons te herinneren aan de op Donderdag a.s. te houden evan gelisatie-zangdienst in het gebouw van de Baptisten-gemeente, Weststraat 67. Op deze avond verleent de heer a! Pape uit Haarlem, die ook hier bij ve len bekend is om zijn mooie bariton- stem, zijn medewerking, terwijl het orgel wordt bespeeld door de heer G Füldner, ook geen onbekende. De evan gelist, de heer Hofhuis, zal een korte toespraak houden over „Het verzegelde boek". De toegang is vrij en ieder is hartelijk wel'iom; aanvang 20 uur. Bij de kampioenschappen der eerste klasse die deze week worden gespeeld bij de heer J. Woud, Binnenhaven, de den zich op de tweede dag verras singen voor. Zoo liet in de eerste par tij de heer Jb. Smit zich verrassen door de heer J. Schneider J. Schneider 200 28 7.14 32 Jb. Smit 118 28 4.21 ig en in de tweede partij was dat het zelfde met de heer G. Snelten en da heer J. Burger. Hier was de eindstand: J. Burger 200 25 8.00 30 G. Snelten 154 25 6.16 20 De stand na de tweede dag was: G. Wit 3 2 1 0 596 80 7.45 40 4 Jb. Smit 3 2 1 0 518-70 7.40 51 4 F. Alkemade 3 2 1 0 567 81 7.08 41 4 G. Snelte 3 2 1 0 554 81 6.84 28 4 J. Rosiiig 3 1 2 0 473 67 7.05 55 2 J. Tiessen 3 1 2 0 500 83 6.02 37 2 J. Burger 3 1 2 0 467 81 5.76 30 2 J. Schneider 3 1 2 0 406 85 4.77 32 2 Do aanvoer bestond gisteren uit 560 kis ten schol, 400 schar, 70 bot, 5o liinvis, 40 kabeljauw, 60 wijting 5 schelvis, 25 poon, 50 wolf en 25 kisten diversen Besommingen: IJM 87 „Neptunus" f 6500; KW 5 f 3040; 48 f 1275; 64 f 1475; WR 7 f 720; BU 33 f 1520; IJM 228 f 690; 213 f 173 DEN BURG, 28 Maart 1949. Aange voerd werden 4 koeien van f 550 tot f 700 en 32 biggen van f 50 tot f75. Voor de levering 55 nuchtere kal veren. S: STOKVIS ZONEN NV. Voor de Bijzondere Politierechter in Alkmaar, mr. H. K. A. Stoffels, ston den gisteren twee gewezen distributie- ambtenaressen uit Den Helder terecht, die er beiden van beschuldigd werden met distributiebescheiden geknoeid te hebben. Cornelia M. v. B. had in 1947 her haalde malen aan een zekere V. uit Den Helder, tegen inlevering van wis selbonnetjes, distributiebescheiden af gegeven zonder hierbij de stamkaart af te tekenen. In totaal kwam V. hier door in het bezit van 350 bonkaarten, die natuurlijk zwart werden verkocht. Van tijd tot tijd kreeg verdachte v. B. wat geld toegestopt, hetgeen opliep tot een bedrag van f 1000. Zij voelde ech ter zelf wel dat ze verkeerd handelde en daarom vroeg zij ten slotte ontslag als ambtenaresse bij de distributie- dienst. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, vond het heel ernstig dat verdachte dit als ambtenares had gedaan. Hierdoor beging zij geen overtreding, doch pleeg de een misdrijf. Zij begon met een dienstbewijs aan V., doch zij eindigde met fraude op vrij grote schaal. Mr. Vellinga eiste daarom 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 1500 subs. 3 maanden. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, wilde er de nadruk op leggen dat zijn cliënt voor het aandringen van V. bezweken is. Zij heeft een beloning van f 800 voor haar hulp geweigerd en heeft zelf haar betrekking opgezegd. Daar het „verdiende" geld al lang op is, zou v. B. nooit f 1500 boete kunnen betalen. Mr. Berkhouwer verzocht ten slotte met een voorwaardelijke straf te volstaan. Mr. Stoffels vond het misdrijf ech- De zevende ronde van het damtour- nooi om het persoonlijk kampioenschap van Noord-Hollands Noorderkwartier werd in Witkop's lunchroom verder ge speeld. De uitslagen waren als volgt: BosSlot 20, Steenhuisde Haas 11, PronkPieterse 02, Dijker Veenstra 11. De partij BosSlot was het eerste beslist, de jeugdige Langen- dijker liet zich deze middag lang niet van zijn beste kant zien. Steenhuis en de Haas speelden een regelmatige wed strijd, zonder de minste spanning of complicaties. Pronk incasseerde zijn zevende nul, zodat de mening gevormd wordt, dat hij eigenlijk in deze com petitie niet thuis hoort. De langste par tij was die van Dijker tegen Veenstra, het duurde 4 uur, waarbij geen van beiden echer voordeel kon behalen, zo dat een remise de uitslag vormde. Beers wist na een wat onzekere eer Beers 7 4 2 1 10 Veenstra 7 4 2 1 10 Dijker 7 3 3 1 9 Pieterse 7 2 4 1 8 Steenhuis 7 2 4 1 8 de Haas 7 2 3 2 7 Ravenstein 7 2 3 2 7 Ros 7 3 0 4 6 (Roti 7 2 1 4 5 Pronk 7 0 0 7 0 ter zo ernstig, dat hij niet aan dit ver zoek kon voldoen. Hij veroordeelde v. B. tot 6 maandën gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 1000 subs. 2 maanden. Voor eenzelfde misdrijf stond hier na A. B. uit Den Helder terecht. Ook zij had voor V. drie maal wisselbon netjes voor bonkaarten verruild. Hier door kwam laatstgenoemde in het be zit van 279 bonkaarten. B. kreeg hier voor f 1395. Ook zij bedankte er ech ter op het laatst voor de kastanjes uit het vuur te halen. In totaal kreeg zij voor haar hulp f 1395, dat zij echter niet gebruikte. Mr. Vellinga wilde ook hier het ambtelijk karakter zwaar laten meetellen. Hij eiste 6 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en f 1000 subs. 3 maanden. De verdediger, mr. Mulder, zei dat zijn cliente tot een van de beste amb tenaressen in Den Helder behoorde. Hij kon dan ook moeilijk een verkla ring voor haar optreden vinden. V. en zijn vrouw, die een ex-collega van B. is, deden alle moeite haar te bewe gen een kleine „vriendendienst" te be wijzen. Zij lieten haar er in lopen en buitten haar uit, toen zij eenmaal een paar bonkaarten afgegeven had zonder er de nodige stamkaarten voor te heb ben afgetekend. Tenslotte wilde B. echter niet verder meewerken aan het geknoei; zij kocht van V. 50 bonkaar ten voor f 8 per stuk terug en vernie tigde ze. Daar zij reeds zwaar geboet heeft en de financiële schade groot is, vroeg mr. Mulder tenslotte een gerin ge straf. Mr. Stoffels veroordeelde B. hierna tot 6 maanden gevangenisstraf voor waardelijk, verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld en f 250 subs. één maand. Bloembollenteelt op valse ver gunning. Hierna stond Teunis van N. uit Den Haag terecht. Hem werd ten laste ge legd dat hij in Mei 1946 te Anna Pau- lowna op de vergunning van de fir ma R. een halve hectare met tulpen had geteeld. Van N. betaalde aan de fa. R. f 3880 en kwam hierdoor in een gunstiger positie dan de andere bloem bollentelers. Mr. Vellinga wilde er re kening mee houden dat verdachte het geld van de fa. R. terug kan vorderen en eiste f 4500 subs. 4 maanden. Dit bedrag zou van N. hebben moeten be talen als hij rechtmatig geteeld had. Mr. Stoffels wilde er met het vast stellen van de straf rekening mee hou den dat de overtreding lang geleden plaats heeft gevonden. Bovendien heeft verdachte een navordering van f 80" gekregen. De uitspraak was tenslotte f 4000 subs. 3 maanden gevangenisstraf. Hermanus A. van K. uit Anna Pau- lowna moest zich voor eenzelfde 0V®J" treding verantwoorden. Hij bebouwde in April 1946 33,75 are met tulpen en ook nu weer verleende de fa. R- haa bemiddeling. Hiervoor moest van K* f 1814 betalen. Mr. Vellinga eiste te gen deze verdachte, die eveneens n® geld van de firma terug kan vorder f 2000 subs. 2 maanden. De uitspra was f 1900 subs. 2 maanden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2