„Schipper naast God" wordt verfilmd Moedeloze stemming in Indonesië Truman is niet opgewassen tegen de eisen van presidentschap Vrees en diepe zorg voor de ioekomst Moeten de Nederlanders hun koffers maarpakken? II Sportprogramma Grootse manoeuvres in het Kanaal 'Z.w/fsalax =^mêM Het nieuwe boek Martin Borman als Sowjetagent? Landbouworganisaties en het Bedrijfspensioenfonds Zijn tegenstanders in het Congres heroveren controle Oorzaken van de mislukking DE Amerikanen, die men er om ver zoekt, hebben alle soorten verkla ringen. De eenzegt, dat de kwestie Van de burgerlijke rechten (deze heeft be trekking op een wetsontwerp ten gun ste van de negerbevolking van de V.S., dat door een „filibuster" van de Zui delijke democraten en een aantal re publikeinen is getorpedeerd) eerder bij het Congres aanhangig had moeten worden gemaakt, terwijl de ander meent, dat deze naar een later tijdstip had moeten worden verschoven. Een derde gelooft, dat de aard van Tru mans openbare verklaringen, afgelegd na de verkiezingen, hem het „respect" heeft doen verliezen, dat zijn overwin ning hem bezorgde. En een vierde be zweert, dat in weerwil van de verkie zingen, de meerderheid van het Con gres conservatief is gebleven. Onze Damrubriek Gegevens van hei toneelstuk aan een ware gebeurtenis ontleend De tragedie van de „St. Louis" DONDERDAG 31 MAART 1949 (Van onze correspondent) BATAVIA, Maart. „De politieke toestand is zodanig, dat zij tallozen tot moe deloosheid ^ert en zelfs in brede kring een stemming van apathie heeft doen ontstaan.... Deze woorden zijn van de Wali Negera van de deelstaat Sumatera Timur, dr. Teng u Mansur, een Indonesische nationalist van constructieve ge zindheid, me een grote mate van werkelijkheidsgevoel en bereidheid tot vriend schappelijke samenwerking met Nederland. Zij werden uitgesproken bij de ope ningszitting van de Vertegenwoordigende Raad op 31 Maart en geven de situatie precies weer zoals zu is. Indonesië gevoelt zich moedeloos en apathisch. En daar kunnen geen tien nieuwe plannen en Ronde Tafel-conferenties voorlopig iets aan veranderen. Men heeft er genoeg van Dit geldt voor federale Indonesische kringen, voor wie dr. Mansur hoofdzakelijk sprak, en waar men zo langzamerhand niet meer weet, waar men met Nederland en met de Republiek en met het buitenland aan toe is, en dit geldt in nog sterkere mate voor de Nederlandse bevolkingsgroep in dit land. Voor de Nederlanders komt daar nog iets anders bij: vrees en diepe zorg voor de toekomst. De aankondi ging van een snelle souvereiniteits- overdracht met de daaraan verbonden onzeker positie van het leger, en de kans tot terugkeer van de Republiek hebben laat het ons maar eerlijk zeggen in brede Nederlandse kring in Indonesië een gevoel van grote on gerustheid veroorzaakt. Tot dusver gevoelde men zich, bij alle onveiligheid nog enigszins verzekerd door de on verminderde aanwezigheid van het le ger en door het feit, dat hier tenslotte toch nog altijd het Nederlandse gezag geldt; dat Nederland nog altijd sou- verein is; dat wij ons nog altijd op het grondgebied van het Koninkrijk bevinden. Deze zekerheden schijnen ons thans plotseling en in een onver wacht snel tempo te zullen ontvallen. Het resultaat is, dat er een stemming onstaat, die niet beter te omschrijven valt dan met de veel gehoorde vraag: „Met welke boot ga jij? Heb je al ge boekt? Jé kunt beter nu vertrekken dan straks met de grote hoop". Dit is een zeer ernstig verschijnsel. Nu moet men het misschien ook weer niet al te zwaar opvatten en zit er in deze halve paniekstemming zonder twijfel ook heel veel onredelijks, het geen de meesten tenslotte ook wel in zien. Het feit blijft bestaan, dat de Ne derlandse groep in Indonesië in ge dachten en in verscheidene gevallen zelfs reeds in werkelijkheid) bezig is zijn koffertje te pakken. Dit valt in de eerste plaats te betreuren, omdat men zich niet goed kan voorstellen hoe de Nederlandse regering ooit een Unie met Indonesië tot stand kan brengen, wanneer het Nederlandse element in deze landen tot een slechts zeer gering getal gereduceerd wordt. Dan bestaat die Unie alleen maar op papier en is Zij waardeloos. De Unie kan alleen le vensvatbaarheid bezitten en een reali teit zijn, wanneer zij door vele dui zenden Nederlanders in Indonesië wordt gepropageerd en zij door hun geest en levenshouding met betrekking tot het Indonesische volk dagelijks be vestigd en versterkt wordt. Een verlossend woord. In de tweede plaats is deze stem ming een betreurenswaardig verschijn sel, omdat zij eigenlijk zo gemakkelijk zou kunnen worden opgeheven, omdat het zo eenvoudig zou zijn om die angst, die moedeloosheid en die apa thie te doen verdwijnen, ja zelfs plaats te doen maken voor herwonnen geest kracht en hoop op de toekomst. Want Indonesië smeekt en roept als het wa re om een woord van de regering, dat het vertrouwen herstelt. De Nederland se groep wacht nu al weken en maan denlang op een woord uit Den Haag. waaruit positief en in klare termen blijkt, dat de regering de belangen van die Nederlanders in dit land bij alle nabije gebeurlijkheden iedere dag ern stig in het oog houdt. Zij wacht in spanning op dat verlossende woord, waaruit blijkt, dat de regering de Ne derlanders en hun belangen tot elke prijs zal blijven beschermen en zich verantwoordelijk voor hen gevoelt, voor hun vrouwen en kinderen, voor hun eigendommen, voor hun toekomst en leven en veiligheid in dit land. Maar behalve een aantal vaagheden, waarbij de Nederlandse bevolkings groep in Indonesië niet met name wordt aangeduid, hoort men niets. Het is, alsof er behalve de tijdelijk toe vende troepen helemaal geen Ne derlanders meer zijn in dit tropenland, Nederlanders die er de beste jaren van hun leven hebben gesleten, die er heb ben gewerkt en gebouwd zonder op houden, die er in de Japanse tijd hun leven voor hebben veil gehad, die er zich als het er op aankomt meer thuis gevoelen dan in het land van herkomst. Diepe tragiek. In de ogen van de extreme nationa listen,, met wie Nederland onderhan delt, die door de Veiligheidsraad wor den gesteund en die straks door Den Haag weer in ere zullen worden her steld, zijn die Nederlanders vijanden. In de ogen van millioenen Indonesiërs op de federale vleugel zijn zij hun bes te vrienden, maar wat kunnen die mil lioenen straks voor hen doen als de hel losbreekt, want de extreme ele menten hebben de strijdgroepen, de guerrilla-ervaring, de hart en de wa-' pens en de ammunitie. En in de ogen van de Nederlandse regering in Den Haag schijnen deze Nederlanders in Indonesië niet of nauwelijks te bestaan. Dit is de oorzaak van de moedeloos heid, de apathie, en ook van de die pe bezorgdheid, die hier onder velen leeft een bezorgdheid die zonder twijfel voor een deel valt terug te brengen tot zorg over de materiële toekomst, verlies van positie en eigen dom (ja, en ook angst om de veilig heid van het gezin!) maar die bij tallozen toch zonder twijfel zijn diepe re grond vindt in: de liefde en de aanhankelijkheid tot dit land, dit In donesië, dat voor duizenden Nederlan ders een tweede vaderland geworden is. En er ligt een diepe tragiek in wan neer men voelt en vreest, dat men zijn vaderland verliestr. Om het kampioenschap van Neder land: NO ADVSV, Heerenveen—BW. Eerste klasse, district V: SneekBe Quick, GVAVVelocitas. Promotie degradatiewedstrijden, pro motie tweede klasse, district I: Storm vogels— DWV, Sparta—ZFC. District II: HW-DHC, RCH—DFC. District III:. LaborNeo. District IV: RBC—Helmond, TOP— de Spechten. District VI: ChevremontLonga, Ba ronie DNL—de Valk. Promotie derde klasse: de Kennemers —Schoten, SDWWA, Hilversum 1VV, Alkm. BoysZaandijk. Promotie vierde klasse: Donar Voorwaarts, Randers—BKC. Grasshop persSucces, Oranje ZwartLaren, DECRUC, SwiftTerrasvogels, TDO ZRC, Amersf. BoysBVC. Bekerwedstrijden, groep A: Limmen Jos, WSV '30Uithoorn. Groep E: WatervogelsHollandia. WestfriezenTexel, Alcm. Vic.Wie- ringerwaard. Groep H: PurmerendAPGS, Berdos -WMHO. CSV°eP I: rï0 SpartaanQSC, VVB Groep O: VVZ—GVO, Andijk—RK AFC, WFCBergen. Groep P; DSS—Schagen, Zeevogels/ anders—Ripperda. Groep R: Zouaven—Always Forward, GeorgeOudesluis, Westfrisia— Groep S: Velsen—Vitesse, Vliegende vogels—NAS, Halfweg—de Meteoor. Groep T: RCZ—ADO '20, THB—VVD, HRC-Vrone. -.ircr0ep GermaanDJK, Helder ~~EHS, BeverwijkNieuwe Niedorp. Groep a I: DVAV/Madjoe—Ont makt, NFC—Monnikendam/Odiz. V. Tussen de puinhopen van wat eens de legaties van de buitenlandse mogendheden en voorname hotels waren, steken de resten van de Oude Wacht bij de Brandenburger Tor als een stuk oud-Athene tegen de hemel af. Ook' Nederlandse eenheden aanwezig Honderd oorlogsschepen van de Britse, Franse, Belgische en Nederland se vloot zullen deelnemen aan de vloot- manoeuvres, die in de maand Juni a.s. in het Kanaal zullen worden gehouden. Deze eenheden zullen onder hevel staan van admiraal Sir Roderick Mac- Gregor, opperbevelhebber van de Brit se thuis vloot. De „Daily Telegraph" versterkt de volgende bijzonderheden: Frankrijk zal deelnemen met een vliegdekschip en een aantal duikboten en kruisers, Gr.- Brittannie met drie vliegdekschepen, drie kruisers en een aantal torpedo- boten, Belgie zou vooral mijnenvegers en eenheden van de kustwacht zenden en Nederland het vliegdekschip „Ka- rel Doorman", tenminste één kruiser, enkele torpedojagers en duikboten. Het ministerie van Marine kon ons hieromtrent geen nadere inlichtingen verstrekken. Het bericht van de „Dai ly Telegraph" als zou Nederland ver tegenwoordigd zijn met het vliegdek schip „Karei Doorman", één kruiser, verschillende torpedoboot jagers en duikboten werd onjuist genoemd. Volgens ons ten dienste staande ge gevens zal de deelneming van de „Ka- rel Doorman" zeer twijfelachtig zijn, omdat het vliegdekschip tot Augustus a.s. bij de scheepswerf Wilton in Rot terdam ligt om verbouwd te worden. De lichte kruiser „Tromp" zou beschik baar zijn evenals de torpedobootjager „Piet Hein". Andere Nederlandse torpe- riobootjagers bevinden zich thans bui ten Europa. De deelneming van een aan tal onderzeeërs is niet onwaarschijn lijk. TEGEN SaSSSS"aBSa---a^SapQra V VERSTOPPING RtaasaaiiaansaiitriiisainiiiaiiaDni ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn Gedachten over een Christelijk Rijksbeleid met een voorwoord van Prof. Dr. S. TJ. Zuidema, door C. Groen; uitg. T. Wever - Franeker. Dit geschriftje over het Indonesische vraagstuk getuigt van grote objectivi teit en diepe kennis. Na de lezing moet men de inleider toestemmen, dat de schrijver met dit vraagstuk geworsteld heeft als christenmens. Hoewel de schrijver op het standpunt van de op positie staat, spaart hij toch ook de oppositie zijn opbouwende critiek niet, terwijl hij tevens ernst maakt met de overtuiging van zijn tegenstanders. Hij gaat bij zijn beschouwingen uit van een tweetal artikelen van prof. Krae- mer: „Crisis der Waarachtigheid" in „Vrij Nederland" van 20 Sept. 1947 en „Nederland in de Waagschaal" in No. 7 van de 2e jaargang van Wending; geeft deze artikelen met .grote objec tiviteit weer om ze vervolgens op zeer waardige wijze te bestrijden. Ook al is men het niet met deze schrijver eens, is het toch de moeite waard van zijn gedegen betoog kennis te nemen. Deze bestuursambtenaar kent Indie van na bij en heeft Indie lief om den wille van het Indonesische volk zelf. Als al tijd op deze waardige en bezonnen wij ze over het Indonesische probleem ge schreven was, zou dit olie op de gol ven van onze politieke hartstochten zijn geweest. Wij kunnen de lezing van deze brochure van harte aanbevelen. Kampen schijnt de traditie van de „Kamper Uien" te willen voort zetten. Het postkantoor zonder brievenbus is thans gevolgd door een grapje op verkeersgebied. De verkeerspolitie van deze oude Hanzestad heeft kortgeleden voor dit steegje van amper 125 cm. breedte twee borden geplaatst, welke de weggebruiker verbieden hier in te rijden met auto's of met door paarden getrokken wagens. Een Russisch officier Wassily Jassi- lewsky, die enige tijd geleden naar West-Duitsland vloog, heeft verklaard, dat Martin Bormann, de voormalige lei der van de NSDAP, zich na Hitler's dood achter het Russische front heeft begeven. Wassiiewsky beweerde, dat hij zelf Bormann achter het Russische front heeft gezien. Bovendien vestigde hij de aandacht op een rede, die Korsa- kow in Februari 1947 heeft gehouden en waarin deze mededeelde, dat een voormalig politicus van de NSDAP de strijd van de Sowjetunie tegen het Hitler-Duitsland „tot 't zegenrijke einde" had ondersteund. De Russische oorlogspropaganda heeft Bormann's naam doodgezwegen. Op 30 April 1945 zou Bormann in een Russische auto van Berlijn naar Pots dam zijn vervoerd. De auto kwam in botsing met een Duitse vrachtwagen, waardoor Bormann lichte verwondin gen opliep. Hij zou in een Russisch zie kenhuis gebracht zijn. Sindsdien is men zijn spoor bijster. NIEUW NEDERLANDS RECORD OP 3 x 100 METER WISSELSLAG PERSOONLIJK DAMES In het AMJV-bad te Amsterdam heeft de Robbenzwemster Annie Veld- huyzen een poging gedaan haar Neder lands record op de 3 x 100 meter wis selslag (persoonlijk) te verbeteren. Zij slaagde erin dit record van 4 min. 31 sec. te brengen op 4 min. 27,5 sec. Nu de wet inzake de verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds in werking ig getreden, heeft de Stichting voor dé Landbouw officiëel aan de mi nister V&n Sociale Zaken het verzoek gericht, om op grond van artikel 3 der Wet deelneming in het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw verplicht te stellen voor de arbeiders in de land en tuinbouw, het griend- en rietbedrijf, de bosbouw, het veenbedrijf en het ho veniersbedrijf. Onder tuinbouw wordt hier verstaan de tuinbouw in ruime zin, met dien verstande, dat voor het bloem- bollenbedrijf geen verplichtstelling is gevraagd voor Noord- en Zuid-Holland, aangezien het pensioenfonds in het bloembollenbedrijf zich over die beide provincies uitstrekt. ECONOMISCHE BETREKKINGEN MET ISRAËL De heer dr. J A Nederbragt, Neder lands vertegenwoordiger in Israël, zal voor belanghebbenden bij de handels betrekkingen met Israël te spreken zijn op Woensdag 30 Maart 1949, van 101 uur, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, Beursgebouw, Damrak 62 a, Amsterdam-C. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, Beursgebouw, Damrak 62 a, Amsterdam-C. (Van onze diplomatieke medewerker) WAT is er in de Verenigde Staten aan de hand? President Truman, zojuist van een in het zonnige Florida doorgebrachte vacantie in Washington teruggekeerd, ziet zich plotseling gesteld tegenover de ruïnes van zijn grote overwinning. De voor hem opgerichte triomfbogen z(jn nauwelijks afgebroken, de verwondering over de 2de November (de dag van de verkiezingen) is de gemiddelde Amerikaan nog niet geheel te boven gekomen. En toch ziet de president zich alweer geplaatst in dezelfde onaangename situatie van vóór de verkiezingen, toen zijn enige troost voor zijn onvermogen om de regering te leiden zijn vaste overtuiging was, dat dit niet z ij n fout was. Politici, in het bijzonder Amerikaanse' parlementsleden, volgen gewoonlijk de wil van de kiezers met de vasthoudendheid van een hond op een goed spoor. Het Amerikaanse volk heeft gezegd, dat het Truman wenste en speciaal de dingen, die Truman nodig oordeelde. Volgens alle normale regels zou het Amerikaanse Congres nu gehoor moeten geven aan de stem des volks. Wat er is geschied een rebellie van het Congres, die Trumans binnenlandse programma reeds totaal in de war heeft gestuurd en zijn buitenlandse politiek gevaarlijk begint te bedreigen vraagt om een verklaring. dent Roosevelt nagelaten, onmiddellijk meester kon worden. Maar geen staats man kan de verantwoordelijkheid van zich afschuiven, indien hij niet bij machte is een toestand, voortspruitend uit zijn eigen vrije verkiezing, onder de knie te krijgen. Wat er verder ge beurt. is voor Trumans eigen verant woordelijkheid, ten goede of ten kwade. Geen politiek leider. Het is niet zo gemakkelijk de oor zaken van Trumans mislukking als mens en leider vast te stellen en een mislukking is het, waarvoor Trumans tvieede regering zich thans gesteld ziet. Het is niet gemakkelijk, omdat de pre sident bijna iedere deugd, van fatsoen lijkheid en moed tot loyaliteit en een voud schijnt te bezitten. Ware het juist, dat „iedere werkelijk goede man een werkelijk goede wet kan maken", dan zou president Truman reeds lang tot de grote staatslieden hebben be hoord. Trumans handicap is eenvoudig, dat zijn deugden te persoonlijk zijn. Hij is geen van de kunsten meester, die iemand tot een groot politiek leider maken. Hij berekent nooit het juiste moment van optreden. Hij let niet op zijn woorden. Hij weet uit bepaalde situaties geen voordeel te trekken. Hij won de verkiezingen van 2 November met een kleine meerderheid, hoewel het overgrote deel der Amerikanen democratisch stemde. Indien hjj daar na de meester had willen zijn, had hij de grote groepen voor zich moeten winnen, die genoeg vertrouwen in zijn programma hadden om op andere de mocratische candidaten te stemmen, maar niet sterk genoeg in hem geloof den om hem te kiezen. Maar in plaats van te trachten, deze twijfelaars achter zich te krijgen, be schouwde de president het verkiezings resultaat gis een algehele goedkeuring van ieder aspect van zijn politiek en zijn optreden. Een opneming van meer boezemvrienden in de regering, een inkrimping van de kleine groep van bekwame mannen met toegang tot het Witte Huis, het gebruik van minder tact ten aanzien van het Congres en een zekere geneigdheid zijn gehele programma aan het land voor te zetten met het ultimatum „neem het aan of laat het" dit alles heeft de periode na de verkiezingen gekenmerkt. En juist daardoor hebben Trumans vijan den in het Congres de gelegenheid ge kregen de controle, welke zij reeds verloren hadden, te heroveren. Het erge hiervan is, dat de gehele Westerse wereld in de toekomst de gevolgen van deze ontwikkeling zal moeten dragen. Blijven de wensen, waaraan het Amerikaanse volk bij de verkiezingen uitdrukking heeft ge geven, nog langer oningewilligd, dan kan het niet anders of de pro-Russi sche Harry Wallace krijgt met zijn progressieve partij een nieuwe, onge dachte kans. Dat dit voor West-Europa een tragedie zou betekenen, behoef1 nauwelijks te worden gezegd. In al deze verklaringen schuilt on getwijfeld enige waarheid, maar meer dan halve waarheden zijn het zeker niet. Om de fundamentele, gehele waarheid te vinden, moet men zich be zighouden met Harry S. Truman de mens en de leider. Truman had alle reden om er op te wijzen, dat men niet van hem verwachten mocht, dat hij de situatie, hem door wijlen presi- Oplossing probleem 64. Stand. Zw. 12 sch. op: 9, 10, 16, 17, 18, 20, 21, 23, 24, 25, 27, 29. Wit: 11 sch. op: 26, 32, 33, 34, 35, 38, 36, 40, 41, 43, 49. Opl. 1. 35—30 (24 x 44), 2. 33 x 31 (44 x 42), 3. 32—28 (23 x 32), 4. 41—37 C32 x 41), 5. 34—30 (25 x 34), 6. 43—39 (34 x 43), 7. 49 x 36. zw. gedw. tot 21—27 wit 31 x 11, zw. 16 x 7, wit 26—21, zw. 7—12 gedw. wit 21—17, zw. 12 x 21, wit 36—31!! En nu nog even het volgende standje: Zw. 7 sch. op: 7, 8, 18, 22, 23, 28, 29. Wit 7 sch. op: 16, 27, 36, 37, 38, 42, 48. Wit speelt 38—33 (29 x 47), 16—11 (22 x 42), 11 x 33 en zwart aan zet verliest. Ter oplossing voor ditmaal: PROBLEEM 65 van J. VISSER Jr. (zie diagram) Zw. 10 sch. op: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19, 21, 23, 36. Wit 9 sch. op: 28, 32, 33, 34, 39, 40, 41, 42, 44. Wit speelt en wint. De Amerikaanse filmregisseur Ble- vins Davis is op het ogenblik bezig om van 't toneelstuk „Schipper naast God" van de Nederlandse schrijver Jan de Hartog een grootscheepse film te ma ken. Er zijn niet veel Nederlandse to neelwerken, die de weg naar het bui tenland hebben gevonden en daar suc ces hebben geoogst. Het werk van De Hartog werd te Parijs 200 malen opge voerd en bleef in New York geduren de twee jaar onafgebroken op het re pertoire staan, waar het telkens uit verkochte zalen trok. Het stuk gaat over dc dwaaltocht van een motorschip, dat Joodse vluchte lingen uit Duitsland naar Zuid-Ameri- ka moet brengen. Geen enkel land wil hen opnemen. De kapitein is echter vastbesloten, de mensen, wier lot aan hem is toevertrouwd, van de wisse dood, die hun bij een terugkeer naar Duitsland wacht, te redden. Hij zet koers naar de Amerikaanse 10-mijls zone, laat de wanhopige vluchtelingen plaats nemen in de reddingboten en laat vervolgens zijn eigen schip ver gaan. De schipbreukelingen bereiken de kust en de V. S. zijn genoodzaakt, hun onderdak te verlenen. Deze gegevens berusten geenszins op verzinsels van de auteur. De geschie denis is echt gebeurd met dit verschil, dat het niet nodig was, de boot waar mede de vluchtelingen hun overtocht maakten, te offeren om hen veilig aan wal te brengen. Een toevallige ontmoeting met de ka pitein van de „St. Louis", de heer Schröder te Hamburg, bracht de voor geschiedenis aan het licht. De heer Schröder vertelde het volgende: „Het verhaal van „Schipper naast God" is het verhaal van de St. Louis uit Ham burg, die ongeveer tien jaar geleden met zijn wanhopige passagiers uit Ham burg vertrok. Hoewel de passagiers van de Cu baanse regering een officiële inreis- vergunning hadden gekregen, bestond er geen zekerheid, dat zij ook werke lijk aan wal mochten gaan. De stem ming aan boord was dan ook zeer ge drukt. Men vreesde allerhande moei lijkheden. Een van de passagiers kreeg een hartverlamming, een ander sprong uit vertwijfeling over boord. Toen wij te Havanna arriveerden en de immi gratie-autoriteiten reeds aanstalten maakten om de vluchtelingen van boord te halen, kwam op het aller laatste ogenblik een verbod van de re gering. De gangway werd door mili tairen afgezet. Niemand mocht het schip verlaten. De St. Louis lag vijf dagen in de haven van Havanna. Ik verzocht de regeringspresident om een onderjioud, maar mijn verzoek werd afgewezen. Ik trachtte de autoriteiten tot beter inzicht te brengen. Vergeefs. De St. Louis was genoodzaakt 24 uur later uit de haven van Havanna te vertrekken. Wij zetten toen koers op de kust van Florida. Per telegraaf voerden wij onderhandelingen om op Haïti of in de V. S. aan wal te mogen gaan, desnoods tegen betaling van een hoge waarborgsom, maar toen ook dat niet lukte, besloot ik mijn passagiers in een afgelegen baai van de kust van Florida in veiligheid te brengen. Doch voordat wij ons doel bereik ten, verschenen snelle boten en vlieg tuigen en dwongen ons terug te keren. Goede vrienden hadden intussen in Amerika aan het geval de nodige ruchtbaarheid gegeven, terwijl ik zelf telegrammen aan de Amerikaanse bla den zond. Halverwege New York be reikte ons de boodschap, dat de Ame rikaanse immigratie-autoriteiten afwij zend hadden beschikt. Een panielc nabij. De moeilijkheden waren tenslotte niet méér te overzien. De olie raakte op, het voedsel, het water raakte op. Nog langer op zee ronddwalen en af wachten tot ergens hulp kwam opda gen, was onmogelijk. Er moest iets ge beuren. De vluchtelingen die bang wa ren, dat zij weer naar Duitsland terug zouden worden gebracht, waren een paniek nabij. Ik installeerde een commissie van zeven leden, advocaten, artsen en za kenmensen, die ervoor moesten zorgen, dat de rust en orde aan boord enigs zins werden hersteld. Wij zetten koers in richting Engeland, maar toen de vluchtelingen er erg in kregen, scheen een ramp niet meer te voorkomen. Sa- botagehandelingen en pogingen tot zelfmoord waren aan de orde van de dag. De stemming aan boord was zo critiek, dat elke psychologische onhan digheid de verschrikkelijkste gevolgen moest hebben. Op een keer schoolden de passagiers samen, hi&den de toe gang naar de brug bezet en wensten mij te spreken. Ik kon ten minste ge daan krijgen, dat zij kalm naar mij luisterden. Eindelfjk uitkomst. Ik zond een telegram in code naar de Hapag en kreeg het antwoord, dat alles in het werk zou worden gesteld om hun de terugkeer naar Hamburg te besparen. Inderdaad bereikte ons na drie dagen van angstig gespannen wach ten de boodschap, dat de Belgische re gering toestemming had verleend om te Antwerpen aan wal te gaan, mits Frankrijk, Nederlandsen Engeland be reid waren een gedeelte van de pas sagiers toe te laten. Er waren echter velen van de vluch telingen, die daaraan geen geloof meer hechtten en dachten, dat wij hen om de tuin wilden leiden. Het was aan doenlijk de kinderen van de vluchte lingen te zien, die niet begrepen in welk gevaar zij verkeerden en zich er zelfs over verheugden, dat zij nog een paar dagen langer aan boord zouden blijven. Eindelijk bereikten wij Ant werpen. Hoe de passagiers zich voel den, laat zich moeilijk beschrijven". Voor kapitein Schröder, die de vluchtelingen in veiligheid bracht, wa ren het dagen, die meer van zijn zenu wen en zijn doortastendheid vergden dan een taifoon in de Zuidzee, dagen om nooit meer te vergeten. Ook zijn passagiers vergaten hem niet, want hij kreeg naderhand nog menig briefje van hen, die dachten, nooit meer een vrij land te zullen zieu. Taxi botste tegen bus Gistermorgen is, vermoedelijk tenge volge van de zeer dichte mist, een taxi op de weg KerkradeHeerlen te gen een bus van de LTM gebotst. Bei de auto's geraakten van de weg af, waarbij zij ook nog in botsing kwamen met een tram. De passagier van de taxi, de heer van Herberichs werd op slag gedood. De chauffeur van de taxi K. uit Kerkrade werd zwaar gewond. 1050 HONDEN IN HET R.A.I.-GEBOUW Op 2 en 3 April zal in het RAI- gebouw te Amsterdam een Internatio nale Hondententoonstelling worden gehouden, waarvoor door veertig bui tenlandse exposanten uit Amerika,Bel gie, Engeland, Frankrijk, Italië en Zwitserland werd ingeschreven. In to taal zullen 1050 honden uitkomen, w.o. 236 jachthonden, 173 herdershon den en 182 terriers. 35 keurmeesters zullen de honden beoordelen. In de gezamenlijke groepskeuring zullen 23 groepen met 80 honden tegelijk uit komen. UITWISSELING MET FRANKRIJK In de periode van 11 tot 3 April zul len enkele tientallen Fransen (voor namelijk meisjes) in de leeftijd van 13 l/m 18 jaar en enkele ouderen door bemiddeling van de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer en het Genootschap NederlandFrankrijk ons land bezoeken op basis van uit wisseling, zodat de Nederlanders in onderling overleg tijdens de zomer naar Frankrijk kunnen gaan. Opgaven aan het Centraal Bureau, Plantsoen 25, Leiden. WEDEROM DOODSTRAF VOOR HOFMAN. De Bijzondere Raad van Cassatie verwierp het beroep van de 57-jarige H. W. Hofman uit Amsterdam, die door het Bijzonder Gerechtshof in Amster dam tot de doodstraf was veroordeeld. H. was een voormalig lid van de colonne Henneicke en had zich tijdens de bezetting schuldig gemaakt aan de arrestatie van tal van Joden.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3