Stad en Omgeving- ftenNypM Engelse film met Nederlandse achtergrond Callantsoger raad stelde als eerste een oorlogsschade-regeling vast NACO-busdienst Schagen-Oudesluis- Anna Paulowna-Den Helder v.v. Postduivenfilm HERENHOEDEN Een halve eeuw met hamei en aambeeld De nederlaag-wedstrijden Uit het- politierapport Hermes-nieuws Humanistische Gemeenschap Het lag voor het grijpen H.C.S.C.-nieuws Wieringen Gevonden en verloren Proefopnamen op hei eiland Texel Welkom aan militairen Primeur mei twijfelachtige eer Predikbeurten Marktberichten KOOPT BIJ IJ muiden Breezand Voor een zeer groot aantal belang stellenden werd Maandagavond in Casino de postduivenfilm gedraaid en vele postduivenenthousiasten zullen nog veel enthousiaster geworden zijn na deze leerzame en mooie avond. De voorzitter, de heer Duinker, opende, en heette de medesportmensen uit Alk maar en Schagen en uit verdere om streken van Den Helder- hartelijk wel kom. Dat zelfs dezen gekomen waren,, legde wel de grote belangstelling aan de dag, die een echte duivenliefhebber heeft, als er iets te leren valt over zijn dieren. De Helderse Concourscommissie had deze filmavond belegd en de be kende keurmeester, de heer Sears, ver toonde de film. De voorfilm, die vóór de pauze, waar in de gebruikelijke verloting, werd ge draaid, behandelde het grootste eiland van Nederland, namelijk Goeree-Over- flakkee. Het was een cultuurfilm, waarin behalve de duiventeelt, die daar als overal elders bloeit, ook de land bouw en de visserij werden behandeld. Vooral de uien en aardappels stonden in het middelpunt van de belangstel ling, zulks in verband met het feit dat die daar liggen te rotten en niets waard zijn. Dat dit niets met de postduiven sport te maken had, was duidelijk, maar velen zullen ook dit heel belangrijk ge vonden hebben. Ook het ringenbureau Sn Rotterdam, waar de dieren geringd worden en waar ze elk hun kaart heb ben, waar de hele administratie gevoerd wordt, was een kijkje overwaard. In het tweede deel van de avond, waarin de hoofdfilm werd vertoond, werden de toeschouwers gebracht naar de hokken van de grote kampioenen; het leven van de mooie blauw-grijze diertjes werd van dichtbij meegemaakt. Een reis naar Quiévrain, waar een paar duizend duiven werden gelost, was iets heel bijzonders. Om daar opeens dui zenden diertjes de lucht in te zien klap wieken, en dan feilloos hun richting te zien kiezen, dat was iets prachtigs. Het werk van de convoyeurs, die de dieren op hun reis naar de plaats van de los sing verzorgen, werd ook verduidelijkt. Maar toch, dat moment, waarop al dis duiven de lucht in gaan en dan hun richting kiezen om in rechte lijn op het doel aan te vliegen, dat was iets. wat meteen het gevoel van de postduiven- enthousiast duidelijk maakt. Alleen reeds daarom, om zo 'n duif weer veilig thuis te zien komen, zou het prettig zijn om ook duiven te gaan houden en net zo enthousiast te worden als alle andere houders! AJ TEL.2662 KEIZERSTR. 69 J. Kiljan SO jaar in het smidsvak Op 1 April 1899, dus 50 jaar geleden, stapte de jonge Jacob Kiljan, toen pas van school, de smederij van zijn vader binnen om daar als leerling in het vak te komen. Natuurlijk, want de smederij ging altijd van vader op zoon, dus kwam hij ook in het bedrijf, zoals nu zijn zoon weer in het bedrijf zit. Maar hij vond het wel prettig, vooral het beslaan van paarden vond hij prachtig werk. Nog trouwens, zodat de viervoe tige trekkers meestal door hemzelf worden beslagen. Ongelukken heeft hij er nooit mee beleefd, al zijn er wel eens rare situaties ontstaan. Maar al waren het de paarden, die vroeger de verdiensten in een smederij hoofdzake lijk aanbrachten, langzamerhand kwa men er ook de tractoren en allerlei landbouwmachines, die in de smederij behandeld werden. Oorspronkelijk stond de smidse van Kiljan in de Oude Helder, in de Zwaanstraat, maar later werd die af gebroken en moest men verhuizen naar de Oostslootstraat. waar zolang bij Moorman werd ingetrokken. Maar nu werkt hij in de ruime smederij in de Van Galenstraat en het is er prettig werken. Maar lang niet alleen met de smidswerkzaamheden houdt de heer J. Kiljan zich op, hij is bovendien een enthousiast imker en kan daarover in teressante verhalen vertellen. Ook is hij nog bestuurslid van diverse vereni gingen, is diaken van de Ned. Herv. kerk en zit in de commissie voor de woonruimtewet Hij is zodoende bijna geen avond thuis en anders is hij wel bezig met de bijen, die momenteel in de gemeentetuin in de Soembastraat staan. Vanaf deze plaats wensen we hem geluk met zijn jubileum; we hopen dat hij er nog wat jaartjes aan vastknoopt en dat hij nu maar een prettige avond in de bescheiden kring van de feest vierders mag hebben. Het blijkt, dat bij verschillende voet balverenigingen de mening bestaat.dat ze een speciale uitnodiging zullen ont vangen van de M.S.V. „Zeemacht" afd. voetbal, om in te schrijven voor de ne derlaagwedstrijden. Dit zal echter niet het geval zijn, zo deelt het bestuur ons mede. De inschrijving staat open voor de kop van Noord Holland, zowel voor ver enigingen, die in KNVB verband spelen, als we! in de afd. Noord-Holland. De sluitingsdatum wordt hierbij definitief gebracht op Donderdag 7 April en de inschrijvingen kunnen worden gericht aan de secretaris M.S.V. „Zeemacht", afd. voetbal, Hoogstraat 43, Den Helder TREKKING NIWIN-LOTERIJ Hedenavond om acht uur zal in ..Bellevue" aan de Leidse Kade te Amsterdam de trekking worden ge houden van de grote NIWIN-loterij. Jeugdperikelen Zoals ieder weet, heeft het Helderse politiecorps sinds enige maanden een jeugdbrigade, die werd ingesteld orn aat de lieve jeugd dit noodzakelijk maakte. Maar helaas blijkt het niet veel geholpen te hebben. Het is zelfs nodig, dat deze brigade een flinke uitbreiding ondergaat. De laatste tijd vooral treedt de baldadigheid van de jeugd in Den Helder meer en meer aan de dag. Dagelijks sneuvelen tien tallen ruiten, plantsoenen worden vernield en lantaarnpalen tegen de grond gegooid of de glazen mantels ervan, die niet meer te vervangen zijn. vernield. Over daken en in verkeers borden klimmen ondernemende jongelui schuttingen worden gevloerd en tuin tjes geruïneerd. Dit is allemaal niet nodig, er is toch wel andere -peelge- legenheid. In drie dagen tijd werden 17 jongens op het bureau gebracht, voor verschillende min of meer brutale baldadigheden. Dat geeft te denken, en vooral nu de dagen lengen, blijven de knapen langer buiten en zoeken dan gelegenheid om hun energie te lozen. Maar dat mag niet op genoem de manier gebeuren. Daarom vond de politie het nodig, en het blijkt uit de rapporten vergeleken met andere plaatsen wel, om in te grijpen. Onder leiding van een speciale brigadier zal de brigade gaan werken, terwijl de andere agenten en recher cheurs ook hun ogen niet zullen slui ten. Elke jongen of meisje, dat om een of andere reden op het politie bureau verzeild raakt, zal voortaan niet met een reprimande naar huis gestuurd worden. Ze worden gere gistreerd en bij een volgende maal ter beschikking gesteld van de justitie. Ook aan de onvoldoende medewerking van de ouders en verzorgers is deze voor Den Helder niet zeer vleiende maatregel te danken. Zaterdag begint de jeugdbrigade officieel haar werk, maar het kaartsysteem werkt nu al en ei* staan ook al verschillende na men op de zwarte lijst. Een partijtje geweerpatronen werd aan het bureau gebracht. Beter laat dan nooit, zal men gedacht heb ben. Inderdaad. De Zwarte Hand, een „heuse" bende, die het op de clublokalen der Helderse padvinders heeft voorzien, heeft weer eens van zich laten horen. Het clubgebouw De Toorts van de Rai- nierogroep kreeg bezoek van drie ge maskerde jongelui, die de luiken weg haalden. Toen de leidster naar buiten ging, werd ze onthaald op een regen van stenen en zand. Het bleek, dat drie jongens van 15 tot 18 jaar het op hun geweten hadden. Ze werden naar het bureau gebracht om eens een flin ke berisping in ontvangst te nemen. Ze bekenden wel wat ze gedaan had den, maar waren, zoals ze zeiden, geen lid van de bende. Een echte held pleegt geen. yerraad, zullen ze gedacht hebben, met het stoere beeld van Dick Bos voor ogen. Verschillende aangiften werden gedaan omtrent honden, die broeken met scheuren versierden; er waren weer fietsers, die geen richting aan gaven of zonder licht of bel reden, en ook de voetballende en ruiteningooien- de jeugd legde weer activiteit aan de dag. In 1889 Uw grootvader In 1949 ook U een hoed van Volledig gesorteerd De zaak voor de man van smaak Tijdelijk: SPOORSTRAAT 49. Hermes I (heren)Amersfoort II, aan vang 2,30 uur. Hermes III (dames)Ijsvogels III, aan vang 12,30 uur. Hermes III dames)Ijsvogels III, aan vang 12 30 uur. Hermes IV (heren)Adelborsten II. In de laatste bezinningsbijeenkomst van de Humanistische Gemeenschap Den Helder heeft de heer Schonk uit Deventer gesproken over „De zeker heden van de humanist". Hij zette uit één, hoe hij door twee ervaringen er toe was gekomen, zich over dit onder- Werp te bezinnen. In de eerste plaats waren het gesprekken met pre dikanten en in de tweede plaats ge sprekken met buitenkerkelijken. Spr. achtte de idee, dat de mens tot het kwade geboren is, fnuikend voor het oproepen van het beste in die mens. Zijns inziens is juist de mens, die goed handelt, in zijn element; han delt hij slecht, dan wringt hij zich in allerlei bochten als een vis die men uit het water haalt Indien de moge lijkheden, die de mens in zich heeft, meer centraal gesteld worden, dan is verbetering der samenleving geen hersenschim. De heer Schonk zag wat dat betreft de toekomst niet donker in. Hij wees op de pogingen tot onder wijsvernieuwing met het doel de ze delijke beginselen meer naar voren te halen, en op de groeiende samenwer king van steeds groter groepen men sen. Zuster van der Lans, die voor de laatste maal haar medewerking ver leende, speelde tot besluit een suite van Bach. Haar werden, als blijk van aller waardering voor haar steeds spon taan gegeven medewerking, door de voorzitter bloemen aangeboden. Gevonden, alpinomuts, bankbiljet van f 25, boekje Octrooiwet, kinderfiets, vuilnisemmer, étui (met potlood, vul pen en kam), hobbelpaard, horloge, keeshond, hazewindhond, zwarte hond, wit gevlekte hond, zak met kinderkle ding, dameskraag, gummilaars, medail le, nummerplaat GZ 93765, portemon- naie (inh. 8 cent), portemonnaie (inh. f 2.51), rijwiel, regenpijpen, zilverbon van f 1, zak duivenvoer. Verloren: armbandhorloge, autoped, bruin teddybeertje, bankbiljet van f 10, bruin zakbijbeltje, Nylon-kous, loonzakje met f 22.15, meisjesmuts, ze ven portemonnaies (inh. variërende van f 0.60 tot f 27.50), bruine riem, tabakskaart, vulpen, ballpoint-pen. Inlichtingen op het hoofdbureau van nolitie. Het tweede voetbalelftal van HCSC speelt morgenmiddag om vier uur thuis tegen Gouwzee Boys 2. Deze zijn mo menteel de hekkesluiters in de 3e klas se van de Zaterdagmiddag-competitie. We rekenen dan ook op een overwin ning. Om half drie speelt een combi natie van adspiranten een oefenwed strijd. terwijl terzelfdertijd de welpen een uitwedstrijd spelen tegen de Hel- der-welpen. Op Wieringen werd een sleuteltje gevonden. Een zware gladharige hond met gele poten is komen aanlopen. Verloren werden een blauw met wit gekleurde kindershawl en een nikko- len vultpotlood. Inlichtingen worden verstrekt door de gemeentebode te Hippolytushoef. Naar Combined Press mededeelt, is thans bij de London Film Company de productie in voorbereiding van een nieuwe Engelse film, welke ten dele in Nederland spelen zal. Sir Alexander Korda werd bü zijn jongste bezoek aan Nederland getroffen door de grote eenvoud van het landschap. Geheel in over eenstemming met de thans bij de Engelse filmindustrie heersende gedachte, dat gebroken moet worden met de oude onwerkelijke sfeer der „droompaleizen in celluloid", heeft de genoemde regisseur gemeend, dat het als achtergrond bezigen van de sobere maar oprechte schoonheid van het Hollandse landschap leiden kan tot een haarscherpe en toegankelijke typering der karakters. Het zal dan niet meer zo zijn, dat de filmbezoekers door de bomen het bos niet meer kunnen zien. James Mason en Merle Oberon in de hoofdrollen Het accent zal kunnen vallen op de tegenstellingen in de karakters der hoofdpersonen en op de wijze waarop zij zich door hun moeilijkheden heen- worstelen. Sir Alexander Kórda ziet de zware Hollandse kleigrond als het symbool van de gegeven aanleg in ieder mensenhart, waarvan men zich niet dan met de grootste moeite weet los te maken. In de overdrijvende wol kenluchten onderkent Sir Korda de vele wisselende invloeden, waaraan ieder mens blootstaat, terwijl hij ten slotte in de telkenjare terugkerende oogst iets meent te zien van het goede en verblijdende resultaat dat altijd zij het ook na veel strijd kan worden verwacht. Het ligt in de bedoeling, dat James Mason (bekend van verschillende uit stekende films) en Merle Oberon (die de rol van Lady Blakeney speelde in „The scarlet Pimpernel") de hoofdrol len zullen vervullen in de film „Julius Caesar". Enkele episoden uit de ge schiedenis van het Romeinse keizerrijk zullen daarin worden geschetst. Men wil trachten, daarin ook de tegenstand der oude Germanen (Batavieren c.s.) tot uiting te doen komen. Sir Alexan der Korda hoopt, dat de bevolking van het West-Europa der twintigste eeuw daaruit lering mog~ putten, en als het ware een weerstandskas gaat vormen teneinde invloeden, die met de Euro pese cultuur strijdig zijn, te kunnen weren. Men hoopt vóór de ontbinding der Verenigde Naties met de opnamen gereed te zijn. De film zal de toeschouwers brengen in de sfeer van de Middellandse Zee, waar in de nabijheid van Rome en Na pels met betrekkelijk simpele hulpmid delen fragmenten kunnen worden ge- ensceneerd, die volkomen natuurge trouw de situatie omstreeks het begin van onze jaartelling weergeven. Ook op het eiland Texel heeft een der ex perts van de London Film Company plekjes gevonden, die voor het gestelde doel uitermate geschikt zijn. Vooral in de nabijheid van de z.g. „Slufter" zijn decoratieve achtergronden te vinden, welke naar men aanneemt veel ver wantschap tonen met het landschap waarin de oude Romeinen en Batavie ren met elkaar in contact zijn geweest. In het begin van de volgende week zullen op Texel een serie proefopna men worden gemaakt. Sir Alexander Korda, James Mason, Merle Oberon en enige figuranten zijn hedenmorgen vergezeld van de nodige technici, met de „Koningin Emma" te Hoek van Hol land aangekomen. Het ligt in de be doeling, dat het gezelschap eerst een kort bezoek brengt aan de Utrechtse Jaarbeurs, om hedenavond met de boot van 7.15 uur naar Texel te vertrekken. Zeer waarschijnlijk zullen de technici rechtstreeks naar Texel reizen, zodat zij een boot eerder kunnen gaan. Sir Korda, mr. Mason en miss Oberon wor den met enkele figuranten te Den Hel der verwacht met de trein, die even na zeven uur aankomt. Officiële begroe tingen zullen niet plaats vinden, aan gezien het gezelschap onmiddellijk naar de Texelse boot zal moeten gaan, en tevens ook omdat het hier nog slechts officieuze proefnemingen be treft. Door de» Band Nederland-Indonesie werd in Cinema de Haan een wel komstavond belegd ter gelegenheid van de behouden terugkeer van negen militairen uit Indonesië, n.L van C. Steigstra, R. Oegema, C. Bakker, P. Vroom, H. J. van Glabbeek, W. Siegers, A. J. van Dijk, J. Scheltus en J. Luk- kien. In zijn openingswoord deelde de heer D. Steeman mede, dat de verzen ding der pakketten voortaan anders zou worden geregeld teneinde een spreiding over het gehele jaar te ver krijgen. De Wieringse pakketten zou-, den omstreeks de kermis verzonden kunnen worden. De welkomstrede werd uitgesproken door burgemeester Kolff, die de terug gekeerde „jongens" namens de Band een klein souvenir aanbood. De geval lenen werden in een minuut stilte herdacht. De toneelvereniging „De Lagedij- kers" gaf op deze avond een voorstel ling van „Een rare familie". De inhoud daarvan was geheel overeenkomstig de titel, zodat men naar hartelust heeft gelachen. De verloting, die in de pauze werd gehouden, bracht verscheidene gelukkige winnaars. Door de heer J. Bosker werden de bekende NIWIN- toestelletjes ten verkoop aangeboden; de opbrengst daarvan wordt besteed voor het sturen van radiotoestellen naar de tropen. De heer Steeman dankte in zijn slot woord allen, die tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Ver melden wij nog, dat de muzikale ver zorging in handen was van „The jum ping Frogs". BEGIN VAN BRAND Gistermorgen in de vroegte ging de heer K. aan de Mekkenstuinweg te Hippolytushoef even uit zijn bed om een petroleumstel aan te steken. Hij lag al weer rustig te slapen toen zijn moeder boven kwam. Tot haar grote schrik zag zijn dat het stel hevig walm de en dat het vloerkleed reeds vlam had gevat. Nog net op tijd kon het vuur met een deken worden gedoofd. Eigenlijk gezegd Is het in de ambtelijke wereld een raar geval. Want de gemeenteraad van Callantsoog moest Woensdagavond o.a. beslissen om rente van do grootboekstukken van Wederopbouw aan Wederopbouw terug te betalen, wil z\j de beschikking krijgen over de door wederopbouw ont eigende percelen van afgebroken woningen, teneinde die toe te kunnen wij zen aan hen, die hun woning of bedrijf willen herbouwen. Dus op de keper beschouwd koopt de gemeente van het ryk grond met de rente, die het rjjk voor die grond aan de gedupeerden uitbetaalt, terwin de gedupeerden eigenaar worden van deze grond door de rente, die zjj Van liet rijk ontvangen, aan de gemeente te betalen. ZONDAG 3 APRIL DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. de Hoest; 20 uur zangdienst; Palmstraat 10 uur ds. Borghardt; 's avonds geen dienst. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Hartkamp; Re- hobothkerk, 10 uur ds. Hartkamp; 17 u. ds. Swen. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Oud gëref. kerk, Hoogstraat, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. Gem. Jan- zendwarsstraat, 10 uur en 16 uur lees dienst. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Doopsgezinde Gem., 10.30 uur ds. A. P. Goudsbloem (doopdienst) 19 uur ds. A. P. Goudsbloem (H. Avond maal). Luth. kerk, 10.30 uur ds. J. Hallewas (van Nieuwe Pekela). Oud- kath. kerk, 10 uur Heilige Mis; Woens dag 19.30- uur Lijdensmeditatie, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19 uur evang. J. Sevensma, 12 en 14 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 19.30 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. Swen. Star of hope mis- sion, 10 en 19 uur samenkomst; 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 15 u. ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm, bevestiging van lidmaten. 'T ZAND, 14.30 uur ds. J. Borghardt. HIPPOLYTUSHOEF. Ned. herv. gem., geen dienst. Evangelisatie, 10 uur de heer O. Deen. Doopsgezinde gem., 10.30 uur ds. G. A. Maathuis van Amst. WESTERLAND. Ned. herv. gem., 14.30 uur ds. v. d. Berg. OOSTERLAND. Ned. herv. gem., 10 uur ds. v. d. Winden, bevestiging van lidmaten. DEN OEVER. Evangelisatie, 15 uur de heer A. v. d. Horst. WARDENHUIZEN, 30 Maart 25,800 kg rode kool 16,20—20; 3000 kg gele kooi 24,10 ■25,20 5700 kg Deense witte kool 11,90— 14,10; 2600 kg uien 10,40; 2100 kg peen 6—7 LANGENDIJKER GROENTENCENTRALE 31 Maart 12,000 kg rode kool 16,20— 17,10; 18,000 kg gele kool 21,90—26; 15,000 kg witte kool 11,90—13; 1500 kg witlof: 1 41—45 en II 32—40; 10,000 kg peen 2.50; 2100 kg bleten 8,10—8,20; 25,000 kg Uien 9.40—10.40 Erg duidelijk is het niet, maar het is zo. Het wonderlijkste is evenwel, dat deze wonderbaarlijkste weg is ge kozen door de ambtenaren van We deropbouw, die ook in de wederop- bouwmoeilijkheden van de Callants- ogers geen gat zagen, omdat zij ge bonden zjjn aan de uitvaardiging van de wet „materiële oorlogsschadever goeding". Zodra deze wet werkelijk wordt uitgevaardigd, Joost mag weten hoe lang dat nog moet duren, zal waarschijnlijk deze ingewikkelde ge schiedenis weer kunnen worden op geheven. Hoe het zij: Callantsoog ge niet de twijfelachtige eer de eerste gemeente in Nederland te zijn, waar een dergelijke regeling in het belang van de gedupeerden is getroffen. Ware dit niet geschied, de herbouw- plichtigen zouden allerlei moeilijkhe den met hypotheken, verzekeringen e.d. ontmoeten, welke nu voorkomen worden, omdat zij feitelijk eigenaren van de grond worden, zonder er een cent voor uit te geven. Verder stelde de raad diverse sup pletoire begrotingen over 1948 en 1949 vast, waaruit blijkt, dat de post onvoorziene uitgaven met ƒ1430.en ƒ280.verlaagd moest worden en de ontvangsten met pl.m. ƒ26000.Dit werd veroorzaakt door enkele bijdragen uit de gewone dienst ter derving van de tekorten op de kapitaaldienst. Tegen het beschikbaarstellen van 'n subsidie van 10 pet. per inwoner aan de provinciale stichting voor geeste lijke volksgezondheid had de raad geen bezwaar. De raadsleden zullen voortaan een jaarwedde van ƒ225.kunnen tou cheren en de voorzitter feliciteerde hen met het succes, dat helaas de raads leden nog onthouden bleef. Gemeenschappelijke regeling. De minister van Wederopbouw slaat de gemeentelijke autonomie hoog aan, en heeft daadwerkelijk de vrij heid gegeven tot het uitvoeren van de wederopbouw in eigen beheer. Dat is allemaal erg aardig, maar de meeste gemeenten beschikken zo min over de technische als administratieve outil lage, die zulk werk tegenwoordig ver eist. Daarom besloot de raad met de gemeenten Castricum, Egmond-Bin- nen, Egmond aan Zee, Velsen en Zijpe een gemeenschappelijke regeling te treffen, tot hét stichten van een feehtspersoonljjjkheid bezittend,lichaam dat al deze zaken behartigt. Direc teur hiervan wordt ir. De Vassy, hoofd van het wederopbouwbureau, terwijl het personeel van het streekbureau te Bergen ook wordt overgenomen. Men is daardoor verzekerd van medewer kers, die al meer met dit bijltje heb ben gehakt. Ieder deelnemer moet in de kosten bijdragen naar rato van de gevraagde diensten, doch ontvangt daarvan stellig 90, doch misschien zelfs 100% terug. In Callantsoog gaat het hier ongeveer nog over 20 huizen of boerderijen, dus men komt er nogal licht af, al is het uiteraard niet be kend hoeveel jaren het zal duren. Nieuwe zomerwoningen Aangezien de verwachting gerecht vaardigd is, dat binnen afzienbare tijd aanvragen zullen komen tot het bou wen van zomerwoningen, stelde de raad een omvangrijke verordening vast, regelende de eisen die in- zowel als uitwendig aan deze bouwsels worden gesteld. Hieruit bleek ó.m. dat in dit bouwplan rond de kerk alleen stenen zomerwoningen worden toegelaten, doch in het plan Noord-Oost ook van hout en andere materialen. Voor de kampeerhuisjes is nog geen verorde- DAMES PEIGNOIRS vanaf f 29.75 Met ingang van 15 Mei a.s. zal daar de halte Oudesluis der Ned. Spoor wegen wordt opgeheven de NACO een nieuwe busdienst invoeren, welke het traject Schagen—Oudesluis—Anna Paulowna—Den Helder v.v. zal rijden. (Vij vermelden hieronder de vertrektijden van de vier belangrijkste plaatsen op dit traject; daartussen zal door de NACO-bussen op deze lijn nog gestopt Kun nen worden te: De Lasschoot, 't Wad, Slikkerdijk, Tweewegen, Oude Veer-Zd., Oude Veer, Breezand, Schorweg, De Kooy en Doggersvaart v.v. De aankomst en vertrektijden luiden: 6.00 9.40 12.40 15.40 17.40 19.30 21.35 6.15 9.55 12.55 15.55 17.55 19.45 21.50 7.30 11.10 14.10 17.10 19.10 2100 6.55 10.35 13.35 16.35 18.35 20.25 Schagen Oudesluis Anna Paulowna (N.S.) Den Helder Den Helder 7.00 10.40 13.40 16.40 18.40 20.30 Anna Paulowna (N.S.) 7.30 11.10 15.10 17.10 19.10 21.00 Oudesluis 7.40 11.20 14.20 17.20 19.20 21.10 Schagen 7.55 11.35 14.35 17.35 19.35 21.25 21.55 22.10 opge- meer Voorts zijn er in de nieuwe dienstregeling nog enkele wijzigingen nomen. De NA-lijn AlkmaarSchagenDen Oever zal na 15 Mei niet over Schagen rijden, maar rechtstreeks naar Den Oevei. In de plaats daarvan zal een nieuwe busdienst worden ingelast, welke SchagenMiddenmecr v.v. zal rijden en in Middenmeer zal aansluiten op de dan gewijzigde NA-lijn. Deze i'ieuwe lijn (Schagen—Middenmeer) zal echter niet meer, zoals voorheen de NA-lijn, over 't Wad, maar nu over Barsingerhorn rijden. Verder is nog, zoals men weet, een lijn geprojecteerd over Nieuwe Niedorp, Terdiek en Oudé Nie- dorp. Dit is geen nieuwe lijn, maar een gewijzigde. Voorheen reed deze dienst langs genoemde dorpen over de hoofdweg, maar zij zal na 15 Mei a.s. langs de z.g. binnenwegen dóór deze dorpen rijden. Voorts zijn nog enkele andere kleine wijzigingen in deze dienstregeling aangebracht, die echter van ondergeschikt belang zijn. Alle hier vermelde wijzigingen gaan echter 13 Mei a.s. in, ning- gemaakt. Voorlopig houdt de ge meente-architect De Leeuw toezicht op ordelijk plaatsen. Zodra zulks urgent wordt kan het alsnog worden geregeld. De verplichting om de erven van de' zomerwoningen met beplantingen af ta scheiden, moest de raad maar met een korreltje zout nemen, omdat in Cal lantsoog toch zo goed als niets groeien wiL Anderzijds was het zowel B. en W. als de raadsleden een doorn in het oog,' dat de bewoners van het dorp precies doen alsof grintpaden e.d. niet betre den mogen worden. Men loopt of rjdt schijnbaar het liefst dwars over de ga zons of bermen, kortom zij spreiden alle tekenen ten toon alsof zij niet tot een geordende maatschappij behoren. Maar hekjes zou de raad ook weer niet graag zien, om de aesthetica geen ge weld aan te doen. Tegen het uitbreidingsplan voor de gehele gemeente, is zomin als tegen de uitbreidingsplannen voor de dorpen geen bezwaar te berde gebracht. Zon der hoofdelijke stemming werden deze plannen plus bebouwingsvoorschriften, daaronder het invoeren van rooilijnen, vastgesteld. Bij klaarblijkelijke nood zaak is de raad evenwel gerechtigd om enkele afwijkingen toe te staan. Ambtswoning burgemeester De destijds naar voren gebrachte plannen tot het bouwen van een ambts woning voor de burgemeester zijn af gestuit op de tegenwerking van het Departement van Verkeer en Water staat, wat zich onder geen beding wou verenigen met de plaats van het bouw terrein. Nu is een nieuw plan ingediend waarbij gebruik gemaakt kan worden van de financieringsregeling 1947. Het is evenwel voordeliger de grootboek inschrijvingen van Wederopbouw te benutten, waarop men de hand kan leggen. Dies stelden B. en W. voor om van mevr. de wed. StamTen Boekei voor 2521.en van M .A. v. Amel te Baarn voor ƒ4428.aan herbouw- plicht over te nemen, omdat deze ge dupeerden toch niet tot bouwen over gaan. Op deze wijze kan een volume van ruim 500 m3 worden verkregen, hetgeen ruimschoots voldoende is. Aangenomen. Tijdens de rondvraag bracht weth. Mooij hulde aan burgemeester Cor- reljé voor de energieke wijze waarop deze het uitbreidings- en wederop- bouwplan heeft behartigd. De voorzitter dankte voor deze woor den, doch sprak zijnerzijds zijn erken telijkheid uit over de goede samen werking met architect De Leeuw, de beide wethouders, de dienst Weder opbouw, mej. v. d. Ban e.a. De heer De Haan bracht het drama van het kleedlokaal voor de voetbal vereniging ter sprake. Destijds was hiervoor vergunning gekregen, omdat het bestuur dier vereniging de con crete toezegging deed, dat de leden zelf al het werk zouden verrichten, timmeren zowel als metselen. Maar tot op de huidge dag gebeurt er niets. Nu heeft de gemeente als els gesteld, dat het lokaal vóór 30 Juni a.s. gereed moet zijn, wil men niet alle vergun ningen en medewerking verspelen. Verschillende raadsleden staken hun hartgrondige ergernis over de droevi ge en slappe houding van het vereni gingsbestuur niet onder stoelen of banken. Sluiting. JAN P STRIJBOS KOMT Dinsdag 5 April aanstaande zal de heer Strijbos een filmavond geven voor de VVV Callantsoog Als hoofdfilm brengt hij „Naar de Rhóne-Delta" Deze film is ge deeltelijk in kleuren; voorts zal de heer Strijbis daarbij nog enige kleurenfilms vertonen Naar wij van de heer Strijbos ver nemen komt hij dit voorjaar niet meer in de kop van Noord-Holland Daar Strijbos tevens een aangenaam causeur is twijfelen wij niet of er zal voor deze film wel belangstelling bestaan De vertoning dezer films zal in zaal De Vries plaats vinden; de avond vangt aan om acht uur VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer bestond gisteren uit 300 kis ten makreel, 450 haring 90 fijnvis, 10 heil bot, 530 schol, 280 schar, 270 koolvis 70 kabeljauw, 7o bot, 360 wijting 20 leng, 440 schelvis 65 hake, 65 poon, 65 haai en 25 kisten diversen Besomtngen: IJM 85 „K Wijker'- f 18,500: 25 „Flamingo" f 25,300; KW 51 f2660; 24 f2014; 54 f 1780; 210 f 1770 53 f 1750; 93 f1418; 77 f 10,80; IJM 23 f 638; 249 f646; 213 f146; 241 f99 VISSERIJ URK, 30 Maart. Door 8 vaartuigen werd Woensdag aangevoerd: 68 pond fuikaal f 1,35—f 1.38 p. pond; 202 pond spiering f 0.11—f 0.12 en 60 pond voorn f 0,02 per pond; 6260 pond nest f 3,10 f 3.65 per 100 pond. KONINGINNEDAG Het bestuur van de Oranjevereni ging heeft besloten voor te stellen de Koninginnedag (nu 30 April) op de' zelfde wijze te vieren als voorheen op 31 Augustus geschiedde. ALKMAAR, 30 Maart (Exportveiling) Andijvie 62—64; spinazie 27—45; wortel tjes 10—20; spruitkool I 55; rode K°0| 13—22,50; gele kool 13,50; prei 7—18; uien. afwijkend 1,104,60 en middel 6; 6—7,50; rabarber 56—74; witlof: I en II 29—39; knolselderie 6,50; >'adu 12—18; selderie 11—17; selie 21; aardappelen 3—6; winterpeen 3,30—4.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2