Nederlandse tuinbouw voor de helft aangewezen op de export Omvangrijke smokkelhandel in West-Duitsland R Geleidelijke vooruitgang op Java Eerste Kamer bespreekt woningbouw Reeds ihans spreekt men van een crisis Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen te Utrecht bijeen DODELIJK ONGEVAL Waardering voor het beleid van de minister Er zijn voldoende bouwvakarbeiders Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Smokkel-droppings bij Friedrichshafen Vier jaar geëist tegen jachtopziener Het beste wat U op tafel kunt brengen! Het Radioprogramma AVONTUUR ESIDENTIE VRIJDAG 1 APRIL 1949 Gistermorgen werd in het NV-Huis te Utrecht de jaarvergadering geopend van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland onder voorzitter schap van de heer M. Prins uit Hon- selersdijk. Hierbij waren als gasten o.m. aanwe zig minister Mansholt, ir. W. A. van der Plassche, directeur van de tuinbouw, de heer W. M. Driessen, voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, ir. van Harmeien van de directie van de Voedselvoorziening, de heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, de heren H. D. Louwes en ir. Royackers, resp. voorzit ter en secretaris van de Stichting voor de Landbouw. In zijn openingsrede noemde de voorzitter Nederland de grootste afne mer en dus de basis voor de Neder landse groenten- en fruitcultuur. Zon der de bufferende werking van de bin nenlandse markt zou de productie voor erport nooit die omvang hebben kunnen bereiken, welke zij thans heeft. Aan de positie van de binnenlandse markt is zeer veel gelegen. In het afgelopen jaar heeft zij ongekend grote hoeveelheden opgenomen tegen prijzen, die voor de tuinder een goede beloning betekenden. Nederland blijft voor 50 pet van onze groenten en zacht fruit en ook steeds meer voor hard fruit aangewezen op export. Sombere klanken. In het afgelopen jaar is de afzet zeer goed geweest tengevolge van de schaarste aan groenten en fruit over geheel Europa tengevolge van de droge zomer van 1947, van de koopkracht en kooplust van de Nederlandse bevolking, van het contract voor de leveranties aau Duitsland en van de eigen minimum prijsregeling. Voor het komende jaar spreekt men in Belgie, Engeland en Duitsland al van een crisis in de tuin bouw. Is het handelsverdrag van 1949 jr.zt Engeland zonder meer gunstig te noemen, het zal nog moeten blijken in hoeverre het Engelse volk bereid en in staat zal zijn onze producten op te nemen en tegen welke prijzen. Wat Duitsland betreft: Ook daar zal moeten worden afgewacht, nu de centrale export weer door individuele handel wordt vervangen, in welke mate de Duitse markt de Nederlandse producten zal vragen. Het oude thema van kwaliteit, sorte ring, verpakking en vervoer klinkt luider dan ooit. Na te zijn ingegaan op de organisatie van het Centraal Bureau en op de samenwerking met diverse organisaties en instanties, wijdde spre ker tenslotte nog een kort woord aan de samenwei":ing met de Stichting voor de Landbouw, waarvoor de contact punten voornamelijk liggen bij de orga nisatie-commissie groenten en de afd. buitenland. De bezwaren van het Cen traal Bureau tegen het organiseren in de Stichting voor de Landbouw van ae Een kras staaltje Natuurlijk kent U hem. Hij is de populaire postbode, de brenger van lief en leed. Binnen enkele dagen brengt hij iets heel bijzonders bij U in de bus! In, elk gezin komt een echte brief van A. J. Polaks Puddingfabriek met een verrassing. Straks zal er druk over gesproken worden. Geen wonder, want A.J.P. we: wat-ie-doet. Het is een oude Firma, die reeds meer dan 50 jaar bekend staat om haar heerlijke pudding. U wacht dus de post maar af tuinbouw zijn volgens spr. samen te vatten in de geringe overeenkomst van de landbouw met de tuinbouw en in het o.a. voor de afzet van tuinbouw producten niet representatieve karakter van de standsorganisaties. De minister spreekt Tijdens de middagvergadering sprak minister S. L. Mansholt over „Gedeelde verantwoordelijkheid in de tuinbouw". In de voorbije jaren, aldus spreker, is mij het belang van het Centraal Bureau gebleken. Het durft de vraag stukken aan te pakken en ziet het tuin- bouwbelang niet meer alleen indivi dueel, veilingsgewijze of in eigen kringverband, zelfs niet meer alleen in eigen land, maar in Westeuropees ver band. Daarbij wordt o.a. rekening ge houden met de koopkracht van eigen bevolking en met bijv. Duitslands le vensstandaard. Slechts een intensief handelsverkeer tussen de Westeuropese landen is aller belang. Het Centraal Bureau voert het overleg tussen alge mene en technische organisaties met open vizier evenals het overleg tussen de regering en de organisaties. De regering, aldus spr., heeft waar dering voor het Centraal Bureau. Heeft de overheid voorheen met het stellen van maximumprijzen stabiele lonen stabiele prijzen moeten handhaven, nu er een vrije economie geldt, bestudeert het Centraal Bureau hoe de productie is aan te passen aan, de afzet. Het stichtte fondsen om eventuele klappen op te vangen. Het heeft duidelijk aan getoond, dat het in vrije organisatie zelf het agrarisch leven kan bevorderen en levenswaarde geven. Dit gaat te allen tijde boven z.g.n. schematische organisatie, organisatie volgens een be paald plan van bovenaf. Onderling teamwork is de bezielende en vrucht bare geest van de Nederlandse tuin bouw, zo besloot de minister. Vele voorstellen, reeds behandeld in plaatselijke en provinciale organisaties betreffende afzet- en minimumprijzen- fondsen, alsmede de subsidie ad f 300.000 aan de Stichting voor de Land bouw, werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Gisteravond, om ongeveer 7 uur, heeft in Schagen een dodelijk motor ongeval plaats gehad. Onze redacteur, de heer Riemer Wijnja, reed met zijn motor uit de nieu we Marktstraat, waar hij sinds kort woont, in de richting van het centrum. Op de hoek van de Havenstraat maakte hij zijn bocht naar rechts waarschijn lijk te groot tengevolge waarvan hij tegen de cabine van een veetransport wagen van de heer A. Kapteijn die be stuurd werd door de chauffeur KI. Wijn, opreed. Door de smak, die hij maakte, werd Wijnja terstond gedood. Op de duo van het motorrijwiel zat de buurman van de heer Wijnja, de heer v. Gulik. Deze kwam met de schrik vrij. De direct gewaarschuwde gemeente arts, dr. v. d. Sluys en dokter v. Wie- ringen uit Schagerbrug, die vrij spoe dig ter plaatse waren, konden slechts de dood constateren. De chauffeur van de vrachtauto, die geheel rechts van de weg reed, treft geen schuld. De vorige week was de heer Wijnja 27 jaar geworden. Het bericht van het ongeluk, dat spoedig in geheel Schagen bekend was, gaf grote ontsteltenis. De heer Wijnja was algemeen bekend en werd zeer ge waardeerd om de objectieve wijze waar op hij zijn taak als journalist vervulde. up net station te Utrecht wordt thans ook thee verkocht aan de dorstige reizigers van de N.S. De nieuwe installatie, waarin de thee op Engelse wijze toebereid en in een speciale ketel wordt gezet. TSJIANG KAI SJEK ZAL VREDESDELEGATIE STEUNEN Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen dat generalissimus Tsjiang Kai-Sjek bereid is de pogingen van de Chinese nationale vredesdelega tie, om tot overeenstemming met de communistische leiders te komen, te steunen. Ook op Sumatra verbetert de toestand In een weekoverzicht, uitgegeven te Batavia, wordt medegedeeld, dat een langzame doch geleidelijke vooruitgang in alle gebieden op Java duidelijk zicht baar is. In Bantam en Oost-Java verbeterde de toestand evenzeer. In 't oude Repu blikeinse gebied van Midden-Ja va is de veiligheid nog onvoldoende. In net noordelijk deel van Midden-Java is de toestand bepaald gunstig. In het over zicht wordt voorts gezegd, dat in de stad Djokja de toestand zich positief ontwikkelt, waarbij dan voorbeelden In alle toonaarden is Donderdag in de Eerste Kamer het liedje gezongen: Nederland kampt nog altijd met een onrustbarend woningtekort; bouw dus huizen en nog eens huizen! Negen spre kers gaven goede raad, maar de minis ter maakte hun duidelijk, dat waar niet is, de keizer zijn recht verliest. Voor woningbouw zijn nodig bouw materialen en arbeidskrachten. Slechts gedeeltelijk fabriceert ons land de ma terialen zelf, voor een ander deel moe ten zij worden ingevoerd en daarmede zijn deviezen gemoeid. De aansporing van ir. R. H. A. Kraaijvanger (KVP) om onze eigen productie op te voeren, was begrijpelijk, want nog steeds is het vooroorlogse peil niet bereikt. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. J. in 't Veld, was van de noodzakelijkheid daarvan eveneens overtuigd. Zo zeer zelfs, dat hij met het bedrijfsleven geregeld overleg pleegt, naar hij zeide, om tot een hoge re productie te komen. En wat de deviezen betreft, vestigde hij er de aandacht op, dat een enkele keer wat meer beschikbaar gesteld kan worden dan aanvankelijk geraamd was, zodat in 1948 méér huizen gereed gekomen zijn, dan in het bouwpro gramma waren geprojecteerd. De hoeveelheid bouwvakarbeiders levert minder moeilijkheden op, o.a. doordat de arbeidsintensieve herstel werken nagenoeg gereed gekomen zijn en de zwarte bouw sterk verminderd is. De minister was echter nog niet geheel gerust, want we zijn nog niet aan de top met ons bouwprogramma. In 1949 zal 1300 millioen verbouwd wórden, welk bedrag in enige jaren moet stijgeh tot 1800 millioen. Hieruit blijkt, dat men niet stil zit. En zeker deze bewindsman doet dit niet. Van alle kanten kreeg hij lof voor zijn doortastend beleid te incasseren en verscheidene afgevaardigden spraken hun vertrouwen in hem uit. Zo had men waardering voor de decentralisa tie, die bij de woningbouw is doorge voerd. De bewindsman zelf verwachtte er een betere samenwerking met de lagere bestuursorganen van, doch geen uitbreiding van de woningproductie. Wel krijgt het toegewezen bouwvolume thans de nuttigste bestemming. Het bouwplan voor 1949 is vrijwel verzekerd. Er zullen zoveel mogelijk deviezen voor beschikbaar gesteld wor den. De montagebouw, waarop door en kele sprekers was aangedrongen, zal volgens mr. In 't Veld moeten komen op een zodanig peil, dat hij kan con curreren met de traditionele bouw. Op het ogenblik zijn de montagewoningen nog duurder dan de gewone. In de toe komst zullen derhalve enkele systemen dienen af te vallen. Vooral de heren ir. L. H. A. Kraaij vanger (KVP) en J. Reijers (CH) klaagden over het grote aantal ambte naren bij Wederopbouw. Mr. In 't Veld is Donderdag niet met de beantwoording van alle sprekers ge reed gekomen. Dinsdag a.s. om half worden gegeven van herstel van fa brieken en ondernemingen. Een groot aantal leden van een ten westen van Djokja opererende terreurgroep is uit geschakeld. In Solo, waar de voedsel toestand bevredigend is, wordt het herstel geremd door rampokgevaar on het feit dat vele arbeiders zijn uitge weken. Het overzicht meldt verder een duidelijk merkbare vooruitgang in de algemene situatie in Oost-Java. In Bantam bloeit de economische activi teit op. In het gebied van West-Java zijn Republikeinse groepen actief en richten zich voornamelijk tegen eigen dommen van de bevolking en onder nemingen en fabrieken. Door krachtig optreden van de Nederlandse troepen leden deze groepen gevoelige verlie zen. De haven van Cheribon ontwikkelt zich snel weer naar de oude bloei. De verbetering van de toestand, op Suma tra houdt aan, dank zij voortgezette intensieve patrouillegang. In Djambi Wórdt dagelijks weer (i>-.zend ton olie gepompt en naar Pladju vervoerd. twee zet hij zijn rede voort. Dan zal hij zijn oordeel moeten geven over par ticuliere bouw, verenigingsbouw en bouw door particulieren, welke kwestie de, heer Kraaijvanger ter sprake heeft gebracht. De heer Kraaijvanger verlangde als rechtgeaard Rotterdammer, dat de mi nister zijn speciale aandacht zal schen ken aan de wederopbouw van de Maasstad. Een felle reactie kreeg de Kamer nog te horen van de heer C. Woudenberg (PvdA) op de uitlating van de heer J. Schipper (AR), die de geestelijke verzorging van de arbeiders in de wederopbouw- en de DUW-kampen overgelaten wilde zien aan de R.K. en de Hervormde kerk en die de Huma nisten wilde weren. 2G. Pepi heeft Pim, Pam en Pom plechtig laten beloven, dat ze hem net als altijd zullen behandelen, ook al weten ze nu dat hij een prins is. „Maar we mogen het toch wel aan moeder vertellen?" vraagt Pom. „Na tuurlijk", stelt Pepi hem gerust. „Voor je moeder wil ik geen geheimen heb ben". AIS moeder Woeffi even later thuis komt en het hele verhaal hoort is ze ook vreselijk verbaasd. „Ik vind het heel nobel van je Pe pi, dat je het allemaal zo opvat, maar jongen als jij nu toch een koningszoon bent, dan moet je toch naar je vader terugkeren. Een koning zonder troonopvolger is niets! Ik zal zorgen, dat meester Uil vanavond nog hier komt, om raad te schaffen". En zo gebeurt het ook. 's Avonds verschijnt meester Uil met een dik boek onder de arm, waarin prachtige platen staan over Afrika. Nu kunnen Pim, Pam en Pom ook eens zien, hoe het er in dat verre land van Pepi uit ziet. (Van onze correspondent te Düsseldorf) De omvangrijke smokkelhandel in West-Duitsland, die ongeveer drie maanden vóór de geldsanering begon, breidt zich in de laatste maanden ge stadig uit. Het gebeurt slechts zelden, dat men een deel van de smokkelaars bende op het spoor komt en de hele bende opgerold kan worden. De kort geleden in Frankfort en Wiesbaden ont dekte groep smokkelaars beschouwt men in vakkringen van douanebeamb ten slechts als een klein onderdeel van de gehele organisatie, die tot nu toe nog niet gevonden is. Aan de met de opsporing belaste ambtenaren zijn drie grote centrales van de bende bekend. Volgens de laat ste ontdekkingen bevinden zij zich in de Amerikaanse zone, n.1. in de plaat sen Frankfort, München en Lampertz- heim. Deze smokkelaarscentrales wor den op hun beurt weer bestuurd van de landen Zwitserland, Belgie. Frank rijk en Nederland uit en zij beschikken over eigen vertegenwoordigers in de belangrijkste plaatsen in de drie weste lijke zones. Deze vertegenwoordigers hebben zelf weer eigen benden opge richt, die voor de uiteindelijke verde ling en het transport van de gesmok kelde goederen zorgen. Tenslotte zijn er nog de personen, die naar buiten treden bij het vervoer en, wanneer het nodig mocht blijken, de douane-ambte naren voor hun rekening nemen. Smokkel-droppings Aan de -opsporingsdienst zijn drie me thoden bekend, volgens welke de smok kelaars hun goederen, hoofdzakelijk koffie en Amerikaanse sigaretten, bin nen de grens krijgen. Onder het mom vare geschenkpakketten sturen zij de goederen uit Zwitserland per trein naar de Westelijke zone. Koffie en sigaretten worden zo achter de werkelijke ge schenkpakketten in de spoorwagons verstopt. De tweede methode, die de smokkelaars toepassen, is door de doua ne in Friedrichshafen ontdekt. Men stelde n.1. vast, dat de smokkelaars zelfs vliegtuigen gebruikten. Toestel len van het type Fieseler Storch stegen in Basel met hun smokkelwaar op en gooiden hun lading even buiten Frie drichshafen op een aangegeven plaats neer. De derde en op het ogenblik meest gebruikte manier, is de goederen van Basel uit over de Rijn in de Franse zone te brengen. Hier kunnen de smok kelaars ongehinderd werken, daar de Rijn tussen Basel en Mannheim niet be waakt wordt. De speciaal voor dit doel bestemde Rijnschepen nemen in Basel de lading aan boord en lossen deze Weer in de Franse zóne even voorbij Mannheim. In tegenstelling tot de Franse zone is er in de Britse bezettingszone een stren ge bewaking met douaneboten onder commando van een Brits officier. De grensbewaking in de Britse zone is te genwoordig zo goed georganiseerd, dat het bijna onmogelijk is op grote schaal goederen van of naar Belgie en Neder land over de grens te krijgen. In het afgelopen jaar werden onder de naam van „doorvoerhandel naar Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije" onge veer 150 millioen Amerikaanse sigaret ten over de westelijke grenzen in de westelijke zones gesmokkeld. Dit lek kon men stoppen, door van iedere goe derentrein die de westelijke grens pas seerde het nummer en de lading te controleren en dit door te geven aan de douane van de Deense en Oostelijke grenzen. Men ontdekte, dat de zoge naamde transito-goederen wel Duits land binnenkwamen, maar het niet meer verlieten. Over het algemeen wordt de verkoop zo geregeld, dat bij aankoop van grote- Een vier jaar oude moord-zaak werd gistermiddag voor de Haagse recht bank behandeld. Op 31 Maart 1945 werd te Lisse zekere G. A. de Kuiper, door een schot hagel in de rug getrof fen, tengevolge waarvan hij de volgen de dag aan inwendige verbloeding over leed. Voor de rechtbank verscheen de 65-jarige jachtopziener W. H. S. uit Lisse, die gisteren precies vier jaar ge leden dit fatale schot op de Kuiper zou hebben afgevuurd. Hoewel de ver dachte beweerde, dat het een ongeluk was, kon hij de officier van justitie niet overtuigen. Deze eiste tegen S. vijf jaar gevangenisstraf. re hoeveelheden smokkelwaar, de ont vanger in de Westelijke zone vooraf schriftelijk bericht krijgt en de verte genwoordigers in de verschillende plaatsen van de smokkelaarscentrale uit worden gewaarschuwd. De centrale maakt van een bepaalde code gebruik, zodat, mocht het gesprek afgeluisterd worden, het een volkomen onschuldige indruk maakt. Men zegt b.v. „Tante An ne komt met Mar ie en Jan morgen vroeg in Düsseldorf aan". „Tante Anna" is in dit geval de goederentrein, „Ma- rie" de sigaretten en „Jan" de koffie. Van de opbrengst koopt de smokke laarscentrale Duitse industrieproducten, ih de eerste plaats optische en precisie- instrumentén, verder chemische pro ducten, die alle weer in het buitenland worden verkocht. Men doet dat logen betrekkelijk lage prijzen, omdat men de waren zo vlug mogelijk kwijt wil zijn. Het economische verlies, dat de wes telijke zones hierdoor lijden, blijkt uit de volgende cijfers: de officiële koers voor een Amerikaanse dollar is 3.30 D- Mark. Via de zwarte deviezenmarkt krijgt men er 10 D-Mark voor; via de smokkelhandel in koffie 30 D-Mark en via de sigaretten 50 D-Mark. Op deze manier krijgen de smokkelaars voor een Amerikaanse dollar in de westelijke zones een waarde van 30 a 50 D-Mark. Een slof Amerikaanse sigaretten (10 pakjes) kost in de Verenigde Staten 3 dollar. Bij een groothandelsprijs van 20 Pf. per sigaret maken de smokke laars in West-Duitsland er 200 D-Mark VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uui- VARA: 6,15 De Vara feliciteer^ 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Denk om de bocht 7,15 Silvestri-kwartet VPRO: 7,30 „Ne derland en zijn gewesten" 7,50 Tien voor acht 8,05 Viool en piano 8,30 „Leven in een bedrijf' 8,55 Zo juist verschenen VARA: 9,00 Men vraagt.... en wij draaien 9,30 Van koe tot gras- boter 10,00 Buitenlands weekoverzicht 10,15 Swing and sweet VPRO: 10,40 „Vandaag" 10,45 Avondwijding VA RA: 11,15 Mevr A C PloegPloeg 11,30 Symphonisch-concetr HILVERSUM II. 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Piano en orgel 6,20 Actualiteiten 6,30 Kin derkoor 6,45 Voor de jeugd 7,15 G H C van Oosterhout 7,3o „De drie lan den" 7,45 Orgelsonates 8,05 De ge wone man 8,12 „Avontuur in Castella" 9,30 Franse lyriek 10,00 Pater Dr C Pauwels 10,10 Fluit-sonates 10,35 Gramofoonplaten 10,45 Avondgebed 11,15 Reportage biljarten 11,25 Gra mofoonplaten VOOR ZATERDAG HILVERSUM I 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 8,18 Selecties 12,00 Accordeola 1,00 Voor de Strijdkrachten 1,30 The Ramblei's 6fl5 West-Europees commentaar 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 P Beishuizen over Televisie 7,45 Voor de Nederlan ders in Duitsland VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Weense operette-klan ken 9,00 Socialistisch commentaar 3,15 „Tussen Ot en Sien en Sartre" 10,15 Vindobona Schrammel'n 10,40 Cor Steyn. orgel 11,15 Reportage biljarten 11,25 Sfeer en rhythme 11,50 Gramo foonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8. 1. 7 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 10,15 Muziek houdt fit 1,20 Promenade-orkest 6,00 Reportage Hockey-wedstrijd NederlandBelgië 0,15 Guus Jansen, piano 6,30 Journalis tiek weekoverzicht 6,45 Bing Grosby zingt 7,15 Actualiteten 7,25 Metro- pole-orkest 8,05 De gewone fan 8,20 Lichtbaken 8,45 „De stem van de week" 9,00 Negen heit de klok 9,45 Voetbal theorie 10,10 Weekend-serenade 10,30 Koorzang 11,15 Concertgebouw-orkest 63 IN DE DOOR TJEERD ADEMA „Uw gezicht heeft nogal wat schaaf wonden en een hoektand schijnt los geslagen te zijn. Het beste is, dat wij die er morgen maar even uithalen, anders krijgt u er last mee. Er is niets gebroken, maar u zit vol kneu zingen en blauwe plekken. Kunt u de armen boven het hoofd heffen?" Steensma probeerde het, maar liet ze na een pijnlijke, vruchteloze po ging weer zakken. .Forceer 't dan maar niet", ried de dokter. „Uw hoofd is zo geschaafd, dat we u maar weer in 't verband zullen pakken.. Ik vermoed, dat we binnen enkele dagen wel pleisters kunnen ge- biuiken. Dan kunt u zich ook gemak kelijker bewegen. Kunt u mij even ■net het verband helpen, zuster?" Een nonnetje legde verbandgaas en zwachtels gereed en de dokter leverde zijn patiënt een kwartiertje later keu rig verpakt af aan een man in een streepjesjas, die hem op een brancard legde en er mee naar de lift reed. Boven in een zonnige kamer, met uitzicht op de tuin was een bed ge reed gemaakt en zuster Blanca, de hoofdzuster van de afdeling, tilde hem met behulp van twee jonge verpleeg sters voorzichtig van de brancard en legde hem tussen de helderwitte la kens. „Ziezo, meneer", zei ze vriendelijk. „Nu moet u eerst maar eens een uur tje rusten. Ik kam straks nog eens naar u kijken. Als u wat nodig hebt, kunt u hier op het knopje drukken". Zij legde het snoer van een bel, dat door de stijlen van het bed liep, bin nen zijn bereik en knikte hem vrien delijk toe. Daarna liet ze de gordijnen zakken en verliet geruisloos met haaf helpster dc ziekenkamer. Ir. Steensma staarde in de duistere kamer voor zich uit en overdacht zijn moeilijke situatie. Hij had in de behoefte aan een avond van ontspanning zijn ogen wil lens en wetens voQr het gevaar ge sloten en die onvoorzichtigheid duur moeten bekopen. Hij had gehoopt, dat zijn vijanden hem met rust zouden laten, toen hij met een mannetjesputter als Dobbel- man op stap was gegaan en verwacht, dat zij daarom niet op zijn spoor wa ren, toen hij in de dancing gevlucht was. Nu begreep hij maar al te goed, dat ze hem geen ogenblik uit het oog had den verloren en dat zij een meisje als Rieta op zijn pad hadden gezet om hem in de val te laten lopen. Hij verwenste zijn onvoorzichtig heid, waardoor hij de man als wiens plaatsvervanger hij optrad, opnieuw in gevaar gebracht had. Wanneer zijn ontvoerders ontdekt hadden, dat hij een vreemde was, zou den zij begrijpen, dat hij zijn rol slechts speelde om de aandacht af te leiden van de man, die over de ge zochte kostbare stukken beschikte. Dan zou men hem Steensma wel met rust laten, maar dan begon c'e jacht op de ander, wiens verblijf plaats men zou trachten op te spo ren. Onwillekeurig dacht hij aan een ge sprek,. dat hij nog zo kort geleden met de heer Van Waardenburg gevoerd had. In een ziekenhuis of e.en gevan genis, had zijn opdrachtgever gezegd, zou hij buiten het bereik van zijn vijanden zijn, maar de heer Van Waardenburg had zijn plaatsvervan-' ger geen van beide verblijfplaatsen toegewenst. Nu lag hij Ir. Steensma door ejgen onvoorzichtigheid in een zieken huis en hij mocht de voorzienigheid dankbaar zijn, dat hij het nachtelijk avontuur overleefd had. Het had heel wat slechter kunnen aflopen, men had hem spoorloos kunnen laten verdwij nen. Hij dacht er over na, waarom zijn achtervolgers dat in hun begrijpelijke teleurstelling niet gedaan hadden, maar zijn hoofd kon dat probleem nog niet verwerken. Vast stond, dat hij in een ziekenhuis lag en zijn opdracht gever in deze omstandigheden een zeer slechte dienst had bewezen. De deur van de ziekenkamer ging open en Bastiaan trad op zijn tenen binnen, gevolgd door zuster Blanca, die de gordijnen ophaalde. „Hier is bezoek voor u, mijnheer". zei ze. „Er is geen bezwaar, dat me neer een ogenblikje blijft, maar het gesprek mag niet te lang duren." „Ik zal erom denken, zuster", be loofde Bastiaan Zuster Blanca knikte en verliet het vertrek. Bastiaan zette een stoel naast het bed, ging er op zitten en keek zijn meester onderzoekend aan. „Goeden middag, meneer. Voelt u zich al wat beter?" vroeg hij belang stellend. Steensma knikte de trouwe bedien de bemoedigend toe. „Ik ben het al bijna te boven, Bas tiaan", zei hij. „Ik zal de paar eerste weken niet aan een schoonheidswed strijd kunnen meedoen, maar, eerlijk gezegd, heb ik daar ook ggen behoefte aan". „Wilt u hier blijven, mijnheer?" vroeg Bastiaan. „Och, ja, waarom niet", zei Steens ma. „Het is hier goed. Eerlijk gezegd ben ik blij, dat ik rustig in bed lig. Ik voel er niets voor om te gaan ver huizen." ,Best, meneer", zei Bastiaan. .Waarom heb je me als meneer Van Waardenburg laten inschrijven? Dat heeft nu toch geen zin meer?" Bastiaan schudde het hoofd. „Mis schien niet, mijnheer", zei hij, maar er is nog een kans, dat men de ver wisseling niet ontdekt heeft en zolang die kans er is. „Moet ik mijn rol blijven spelen", zuchtte de ingenieur. „Misschien heb je gelijk, Bastiaan. Ik voor mij, ik ben niet zo optimistisch. Ik geloof, dat de hele comedie verder doelloos is...." „Dan zou het gevaarlijk worden voor de jonker, meneer", zei Bastiaan be zorgd. Steensma knikte. „Ik vergeef het mij niet, dat ik zo zorgeloos ben ge weest", zei hij. „Wein, Weib und Ge- sang, Bastiaan, die hebben al menig een ten verderve gevoerd. En van deze drie had ik alleen nog maar met de beide eerste te maken. Enfin, dat Ge- song lijkt mij het minst gevaarlijke. Maar het is gebeurd en nakaarten heeft geen zin. Hoe kwam je zo op de gedachte, dat ik ergens in een zie kenhuis zou liggen?" Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3