Kort Bestek „Ernstige spanning in verhouding tussen Amerika en Nederland" Stakingsgolf gaat over Amerika VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Frankrijk wil Duitsland koloniseren, V.S. en Engeland willen socialiseren De West-Europese vloot vaart uit Zaterdag 2 April '49 74e Jaargang No. 10546 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oude Brits-Franse tegenstellingen over toekomst van de Ruhr herleven Gezond economisch leven noodzakelijk V/eerbericht Tweedracht onder communisten in Hongarije? Minister Stikker sprak teleurstelling uit Nog altijd acties op Java nod '9 Gsval9em in Indonesië Oost-Indonesie loyaal Deze zomer grote gecombineerde oefeningen Ook onze Marine neemt deel Commentaar op Sowjet-memorandum Vliegverkeer en taxi bedrijven gedeeltelijk lamgelegd Arbeidsvoorziening in de landbouw Het Australisch-lndische voorstel Pa/ar tevreden, Ver. Staten verrast De toestand rond Palestina Noors Kroonprinselijk paar op de Jaarbeurs BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTETN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ;,.Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten tVan onze diplomatieke medewerker! WIET HET ATLANTISCH PACT, tot welks ondertekening men is samen gekomen, krijgt op de verschillende conferenties der ministers van buiten landse zaken in Washington de meeste aandacht. Deze eer valt aan het Duitse probleem ten deel. Dat is ook begrijpelijk. Want terwijl de nadere uitwerking van het pact rustig aan de deskundigen kan worden overgelaten, vragen een herleving van de oude Brit-Franse tegenstelling ten aanzien van de Ruhr en he. allesoverheersende vraagstuk, hoe West-Duitsland in het Westelijke economische en veiligheidsplan kan worden ingeschakeld, dringend om politieke beslissingen op hoog niveau. tekortkomingen bezitten, die elke ko loniale administratie aankleven. En verder, indien Duitsland gedoemd moet worden tot een koloniale periode, dient men ook in te zien, dat geen enkel constitutioneel systeem, tijdens deze periode ontworpen, duurzaam kan zijn. Want het zal door de Duitsers in de prullemand gegooid worden, zodra zij hun onafhankelijkheid hebben herkre gen. Terwijl koloniale politieke systemen steeds zonder uitzondering deze weg opgaan, hebben economische systemen een taaier leven. Daarom hebben een aantal wijzere Amerikanen en Britten nieuwe belangstelling gekregen voor de Ruhr, die altijd de sleutel van Duits land is geweest. Zij argumenteren, dat de toekomstige Duitse politieke struc tuur gevormd zal worden naar het voorbeeld van Duitslands economische structuur. Duitslands economische structuur op haar beurt zal worden be slist door het lot van de Ruhr. En om deze reden pleiten bedoelde lieden voor een socialisatie van de Ruhrin- dustrieën. Zij wijzen er op, dat wanneer Duits- landse economie opnieuw in handen van de Krupps en de Stinnesen wordt gesteld, de oude bende öf weer op aggressie zal aansturen öf zal trachten een overeenkomst met de Russen aan te gaan. Aan de andere kant, aldus redeneert men, zijn dergelijke ontwik kelingen practisch ondenkbaar in een Duitsland, naar de vrije socialistische democratie getrokken door de sociali satie van de Ruhr en geleid door men sen als Berlijns dappere, in-beschaaf- de socialistische burgemeester Ernst Reuter. In het kort geloven deze Wes terse politici, dat het toestaan van een maximum aan sociale vooruitgang aan de brede massa's van het Duitse volk de enige garantie vormt tegen de beide grote gevaren van Duitslands toekomst. In de huidige bedroevende situatie is deze redenering zeer aantrekkelijk. In ieder geval moet er een moedige fantasierijke beslissing genomen wor den, willen de Westerse mogendheden' door eigen dwaasheid en aarzeling niet alle winst, die zij verworven hebben door de brutaliteit der Sowjets, op het npel zetten. f\P bijna elk gebied is in West-Duits- land een aanzienlijk herstel te be speuren. De tijd, dat dit slechts een volk van zwervers te midden van ruïnes scheen te hebergen, is lang voorbij. Het beste bewijs ligt in het feit, dat de in dustriële productie in de gecombineer de Amerikaans-Britse zone sinds 1947 met 250 procent gestegen is. Dit brengt de productie weliswaar nog slechts tot drie-kwart van het peil van 1936 en West-Duisland heeft nu veel meer mon den te vullen, maar de ranstenoen zijn toch ook reeds gestegen tot een gemid delde van 2000 calorieën per dag. En in de vernielde steden ziet men talrij ke nieuwe gebouwen en huizen ver rijzen. Al deze materiële vooruitgang ech ter is van weinig of geen hulp bij de oplossing van het Duitse kernprobleem Zoals het zich heeft ontwikkeld, be staat het Duitse probleem thans uit drie fundamentele elementen, die stuk voor stuk zonder verder uitstel nauw keurig bekeken dienen te worden. 1. De Russische politiek ten aanzien van Duitsland is vastgelopen door de mislukking van de Berlijnse blokkade. Er is geen grond voor de vrees, dat West-Duitsland toenadering tot de Sowjets zal zoeken, tenzij de Westerse mogendheden volslagen onzinnige be slissingen zouden nemen. Zolang Ber lijn een eiland van vrijheid blijft, zul len de Russen zelfs de grootste moei te hebben om hun eigen zone volgens hun wens te organiseren. 2. Anders dan een jaar geleden heeft thans ook het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken de verdeling van Duitsland als een feit geaccepteerd. Dit is juist, omdat de Westerse mogendhe den niet kunnen toestaan, dat Duits land onder auspiciën van het Kremlin verenigd wordt, terwijl de Sowjets geen werkelijk onafhankelijk, verenigd Duitsland tolereren. Indien zij niet van geheel Duitsland een satelliet kunnen maken, zullen de Russen hun eigen zone met alle macht in handen blijven houden. Daarom zal de verdeling voort duren. 3. Onder deze omstandigheden heb ben de Westerse mogendheden geen andere mogelijkheid dan zonder aarze ling in West-Duitsland een gezond economisch leven en ,een behoorlijk politiek systeem op te bouwen. Dit was het doel van de Londense confe rentie, waarop men besloot tot vorming van een Westduitse regering. Maar de Fransen, met hun ingeboren vrees voor de Duitsers, hebben op deze overeen komst, sinds zij getekend werd, beknib beld. De Franse methode. In de Franse zone- van Duitsland zijn vele belangrijke industrieën op eigen aardige wijze in Franse eigendom over gegaan. De zone gaat gebukt onder een opgeblazen bezettingsmacht, die bijna 60 procent van de belastingin komsten verslindt. Om deze en om an dere redenen hebben de Fransen zich ten doel gesteld, de controle over hun zone zoveel mogelijk in eigen handen ta houden. In de tweede plaats en zo "hogelijk nog belangrijker, erkennen de Transen geen noodzaak om de Duitsers en binnen de grenzen van het toelaat bare blijvend nationaal leven te ge ven. Daarom hebben zij er steeds op gestaan, de geprojecteerde Duitse rege ling zo weinig mogelijk macht te schenken. Gebrek aan ruimte verbiedt, in tech nische détails te treden. Genoeg zij te zeggen dat de Fransen er in geslaagd z\jn, het ontworpen Westduitse gou- v ornement bijna te reduceren tot de "tatus van een koloniale administratie onder niet één, maar drie onderkonin- cn de Franse, Britse en Amerikaan se militaire gouverneurs of hun bur gerlijke opvolgers. Het is natuurlijk beter een West duitse regering volgens dit model te hebben, dan voort te gaan met het on mogelijke hulpmiddel van een direct bestuur door de bezettingsmachten. Maar indien de Westduitse regering in status koloniaal moet zijn, zal zij alle Weersverwachting tot Zaterdag avond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Langs de kust ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperatuur als gisteren Radio-Belgrado meldt de arrestatie van de Bulgaarse vice-premier, Kostof. Te Londen gelooft men dat dit een ern stige onenigheid in de Bulgaarse com munistische partij betekent. Kostof, die sinds 1944 politiek secre taris van het centrale comité der partij is, wordt beschouwd als een der meest actieve leden. Hoewel de Bulgaarse communistische partij zich tot heden niet definitief heeft uitgelaten over een „onafhanke lijke Macedonië", is men van mening dat dit zeer wel mogelijk de twistappel in de partij zou kunnen zijn. Op de Limburg-tentoonstelling, die op het ogenblik in „Arti et Amicitiae" te Amsterdam wordt gehouden, staat een maquette van de Sint Pie tersberg bij Maastricht, zoals deze er over 125 jaar vermoedelijk zal uit zien, nadat de concessie voor de mergelwinning in dit natuurmonument zal zijn afgelopen. Een hoge wal om een soort kratermeer, dat een water sportcentrum zal zijn, met er omheen een riante villapark-aanleg in de Senaat pogingen zullen worden gedaan om de toewijzingen van het E.R.P. aan Nederland te onthouden, hangende een oplossing van de Indo nesische kwestie. Volgens de New York Times heeft de botsing van de kolonia le traditie van Nederland en de anti- koloniale traditie van de Verenigde Staten de betrekkingen tussen Den Haag en Washington in „een veel ern stiger positie gebracht dan algemeen op het Capitol bekend is". Volgens de New York Times zou mi nister Stikker in de bespreking, die hij met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, gevoerd heeft, enige teleurstelling getoond hebben inzake de meningsverschillen, die in het verleden tussen Washington en Den Haag omtrent Indonesië beston den. Het blad verwacht in dit verband, Jat het voorgestelde Amerikaanse program voor levering van, militaire goederen aan West-Europa naar alle waarschijn lijkheid wederom de oorzaak zal zijn, dat in het Huis van Afgevaardigden en Ten Zuidoosten van Lumadjang (O. Java) is een trein op een mijn gelopen, waardoor de machinist werd gewond en enige materiële schade werd toege bracht. Ten Zuiden van Malang hebben bendeleden twee autobussen aangehou den; zij beroofden de inzittenden, doch lieten hen verder ongemoeid. Ten Zuiden van Blitar hebben Ne derlandse- troepen een werkplaats, waar getracht werd munitie te vervaardigen, uitgeschakeld. In de omgeving van Ngandjuk (Oost-Java) hebben Neder landse troepen acht ton munitie buitge maakt. Verschillende dagen achtereen hebben zich in - de residentie Besuki guerrilla's gemeld; op 30 Maart meldden zich 26 leden van de T.N.I. Ten Zuidwesten van Kediri hebben Nederlandse troepen een bende van 180 man gevangen genomen, die in het bezit was van een grote hoeveelheid explosieven. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen d evolgende verliezen in Indonesië zijn gearpporteerd: Soldaat A. Koning uit Vleuten. Wachtmeester G. C. Ton uit Gorinchem. Korp. G. J. Kleinherenbrink uit Wijhe. Soldaat D. v. Mourik uit Vianen. Soldaat L. v.d. Leer uit Barëndrecht. Soldaat J. H. N. te Lintelo uit Enschede. Soldaat A. J. Nannes uit Warmenhuizen. Soldaat le kl. F. J. H. Render uit En schede. Van het K.N.I.L. sneuvelden 15 In donesische militairen. „Oost-Indonesie stelt prijs op een ge zonde verhouding tussen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië en handhaaft zijn standpunt dat de begin selen van de Nederlands-Indonesische Unie, welke daaraan uitdrukking moet geven, tussen de Nederlandse regering en de eerste souvereine regering van de Verenigde Staten van Indonesië dienen te worden vastgesteld in een bilateraal verdrag, dat op de dag der souvereiniteitsoverdracht moet worden ondertekend", aldus verklaarde de mi nister-president van Oost-Indonesie, "ciuak Agung Gde Agung in het parle ment. Hij zeifje verder verheugd te zijn, dat de B.F.O. het belang erkend heeft van de inwilliging van het Repu blikeinse verlangen naar herstel van de regering in Djokja alsmede de Pij stand van de U.N.C.I. met betrekking tot de Ronde Tafel-conferentie aan vaardde en in verband hiermede voor besprekingen wil houden. Engeland, Frankrijk, Nederland en België zullen deze zomer samenwer ken in gecombineerde oefeningen ter zee, teneinde hun oorlogsschepen te wennen aan een samengaan als de fensie-eenheid. De oefeningen zullen van 30 Juni tot 8 Juli worden gehouden. Aan de oefeningen zullen deelne men: de Britse thuisvloot, Franse zwa re en lichte kruisers, vliegkampsche pen, jagers, onderzeeboten en kleiner materiaal, tijdens hun jaarlijkse kruis tocht langs de N.W. kust van Frank rijk. Nederlandse jagers, kanonneerbo ten, onderzeeboten en kleiner mate riaal en Belgische mijnenvegers. De luchtstrijdkrachten der vier na ties zullen ook deelnemen met bom menwerpers, jagers, onderzeebootbe- striidingsvliegtuigen en verkenners. Met de leiding der oefeningen wordt belast admiraal Sir Roderick Mc Gri- gor, KGB, DSO, opperbevelhebber van de thuisvloot, terwijl het commando der tegenover elkaar staande strijd machten bij da verschiliende oefenin gen (bij toerbeurt) door vlag- en hoofdofficieren der vier marines zal worden uitgeoefend. Bijzondere aandacht zal worden be- Sommige waarnemers zijn van me ning, dat het Sowjet-memorandum in zake het Atlantische Pact slechts „voor de statistiek" is overhandigd en niet bedoeld is als voorspel tot verdere di plomatieke verwijdering van het Wes ten. Te Londen wijst men de beschuldi ging, dat het Atlantische Pact 'n breuk van verdragen met de Sowjetunie of een schending van het handvest der V.N. zou inhouden, met beslistheid van de hand. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken zeide, dat de Sowjetunie de ge meenschappelijke verdedigingsmaatre gelen van het Atlantische Pact kon te gengaan" door het eenvoudige middel van niemand aan te vallen." De clau sule in het pact betreffende gemeen schappelijke verdediging zou niet van kracht worden zolang er geen gewa pende aanval werd gedaan. NIEUWE REGERING IN SYRIË Volgens A.F.P. is Hoesni Zaim er in geslaagd een regering te vormen. De taxi-chauffeurs te New York zijn in staking gegaan. Het vakverbond van taxi-chauffeurs verklaart, dat de maat schappijen revolvers uitgedeeld hebben aan chauffeurs, die niet aan de staking deelnemen. De maatschappijen daaren tegen beweren, dat de vakvereniging wapende mannen „uit de kolengebie- den" heeft laten komen teneinde de niet-stakende chauffeurs af te schrik ken. Voor de eerste maal sinds het be- B6^ u deze week ook al een beetje bruin geworden? Wat een voor jaartje, vrienden. Zelfs mijn vriend uit Tuitjehorn, die in verband met zijn filosofische inspiratie altijd dubbei jaeger ondergoed draagt, heeft al vijl minuten in z'n blote hoofd gelopen. En dan zijn daar verder de eerste aard beien, die ons de lente verkonden. Ze brachten op de Beverwijkse veiling 8 cent op als ze klein waren en 18 als ze de kleutertijd te boven bleken. In het Westland werden al tomaten ge veild; ze kostten maar 1.25 per stuk. En er is nog meer goed nieuws: vol gend jaar bestaat Schiedam 675 jaar, want op 18 Maart 1275 we hebben het goed onthouden schons gravin Aleida van Henegouwen, die stil zat te leven op het kasteel Mathenesse aan de mond van de Schie, de stad haar stadsrechten. Er wordt een week feest gevierd en het zal er geen droge boei zijn. \/ijfhonderd vrouwen hebben in Pisa de schrik van d'r leven ge kregen. Ze zaten in een communisti sche vergadering en de spreker zei „Weg met het Atlantisch Pact, 'ev C1alin. Kijk wat het grote, moederlijk owjet-Rusland doet!" Op dat ogen blik moesten op het toneel duiven me' olijftakken worden losgelaten. Maar Ir plaats daarvan sprong er eengrote grijze veldrat uit de orkestbak tussen het publiek en de situatie, die toen ontstond, kan niet met droge ogen De schreven worden. Hét toneel zij aan ui- verbeelding overgelaten. Een Fran se firma, wier plantages op Java door Nederlandse soldaten werden behoed '"„muuluuiuillllllllllllUIIIIUIIIIIIIIIilllllillllUllilllllltlllllllllllUIIIIUIIIUIIIUIIIII. voor vernieling, heeft aan 32 onzer mannen een spaarbankboekje gegeven vanwege de dankbaarheid. Drie jon gens uit de hoogste klas van de lagere school klommen in de ruïnes van de verwoeste St. Laurenskerk te Rotter dam. Ze kwamen op 35 meter hoogte en gaven daar een staaltje branie weg voor het aangroeiende publiek. Toen het donker werd, wilden ze naar be neden, maar de verpulverde steen brokkelde af en de lefjongetjes gilden als sirenes. De brandweer heeft hen gered en de politie heeft een heel mandje appeltjes met hen geschild. J7EN vroegere redacteur van de Haagse „Waarheid" werd veroor deeld wegens smaadschrift tot 100 gul den boete. Prof. dr. F. A. G. Kee- sing, raad-adviseur van financiën, is benoemd tot commandeur in de Kroon- Jij wordt al lekker bruin/ orde van Belgie. Aan de afsluitdijk bij Zurich (Fr.) kreeg visser P. Kuiper een zalm van 20 pond in zijn fuik. O De directeur van de Haagse comedie, Cees Laseur, werd vijftig jaar En in Frankrijk is 'n soort Han van Mee geren gearresteerd, al heet'ie natuurlijk anders. Maakte valse „Utrillo's" en verdiende er dik aan. Ook zal het u interesseren, dat wij in een zo lommer rijk land leven, dat iemand, dit het zot te idee mocht krijgen alle Nederlandse lanen achter elkaar te gaan poten, daarvoor nog iets meer dan de omtrek van de aarde zou nodig hebben. J-Jet hoofd der politie te Dresden is door de geheime Sowjet- russische politie gearresteerd; ter zelfder tijd zijn 14 Saksische hoge rege ringsfunctionarissen ontslagen. Nog meer fraais: Bij de Stefansdom te Keu len is een Oostenrijker door drie man nen in burger met geweld in een auto met Russische nummerborden gesleept en ontvoerd. De Duitse geleerde. Frederik Bergius, winnaar van de No belprijs voor scheikunde in 1913. is te Buenos Aires overleden. Het grens verkeer tussen Italië en Joegoslavië zal van 10 April af hersteld zijn. Op feest dagen zal het verkeer slechts geoor loofd zijn van zonsop- tot zonsonder gang langs wegen die door een ge mengde commissie zullen zijn vastge steld. De trillingen van de motor van eet vliegtuig, dat laag over de Zugsoit- ze vloog, hebben een lawine van 200 m breedte veroorzaakt die 13 Oostenrijkse skilopers verraste. Zes raakten onder de sneeuw bedolven, doch werden ge- r«d> gin van de vorige oorlog, is voor de politie de alarmtoestand uitgeroepen. Er is een „stakingsregiment" van 3250 politiemannen. Vak-verenigingsleiders gelastten dat er geen wiel mag draaien", doch de grote taxibedrijven zeiden, dat zij zou den trachten de zaak gaande te houden. Het aantal stakers is 11.000. Ongeveer 240 radio-operateurs van de „Pan American Airways" zijn iri staking gegaan, omdat geen van. hen aangewezen is voor dienst op de stra- tosfeerkruisers die op de lijn Hawaiï— Californie in gebruik zullen worden genomen. De vluchten op Damaskus en Londen van de „Pan American" zijn tengevolge van de staking voor onbe paalde tijd vertraagd In veertien van de grootste bierbrou werijen van New York hebben arbei ders het werk eveneens neergelegd. Zij verlangen hoger loon en betere veilig heidsmaatregelen. Tussen de betrokken instanties is uit voerig overleg gepleegd over de orga nisatie van de arbeidsvoorziening in de landbouw voor het komende seizoen. Men is eenstemmig tot de conclusie ge komen, dat de desbetreffende regeling van 1 Maart 1948 dient te worden ge handhaafd. Evenals vorig jaar moeten landbou wers aanvragen voor oogsthulp indienen bij de plaatselijke commissies van de Stichting voor de Landbouw. Om voor oogsthulp in aanmerking te komen, dienen de bedrijven de beschikking te hebben over een redelijke vaste kern van arbeiders, dit ter beoordeling van genoemde commissies. Wanneer een dergelijke kern ontbreekt, zullen, be houdens in geval van overmacht, aan vragen worden afgewezen. Voorts zal de betrokken ondernemer een verantwoord bouwplan moeten hebben, bij de opstelling waarvan hij mede aandacht dient te schenken aan de mogelijkheden, die de arbeidsvoor ziening biedt. CHINESE „VREDESDELEGATIE" VERTROKKEN De uit zes man bestaande Chinese tegerings-„vredesdelegatie" is gisteren, onder leiding van generaal Tsjiang Tsji-Tsjoeng, naar Peiping vertrokken voor het voeren van vredesonderhan delingen met de communisten. steed aan samenwerking van de strijdkrachten der Westelijke Unie bij de verdediging van convooien tegen aanvallen van onderzeeboten en vlieg tuigen en ook aan gemeenschappelijke mijnenveegoperaties. De schepen der verenigde strijdmachten zullen zich vanaf 30 Juni in een haven aan de Zuidkust van Engeland verzamelen. Tijdens de overtocht naar de ver- zamelhaven zullen kleine oefeningen worden gehouden. Nadat de schepen hun bemanningen in deze haven ge zamenlijk nog verder hebben geoefend, zai voor de eerste grote oefening een „convooi" met escorte op 4 Juli uit varen om de Zuid, naar de Golf van Biscaje. Het „convooi" wordt hier door onderzeeboten aangevallen, teneinde de schepen van het escorte in onder- zeebootbestrijding te oefenen, waarbij ook vliegtuigen van de wal ingescha keld worden. Franse en Britse kruisers en vlieg kampschepen zullen een bombarde mentsoefening houden, waarna de carriervliegtuigen luchtaanvallen qp het „convooi" zullen doen. Daarna keert deze gehele scheepsmacht nu gezamenlijk terug, om wederom door onderzeeboten te worden aange vallen en tenslotte onder de kust in iict Kanaal eveneens door bommen werpers en motortorpedoboten, waar bij vliegtuigen van de RAF en Coastal Command als bescherming dienst zul len doen. Mijnenleggers en mijnenvegers zul len ondertussen op eigen gelegenheid hebben geoefend en op 7 Juli zullen alle strijdkrachten in Portiand binnen lopen, waar de oefeningen zullen worden besproken en geanalyseerd. Op 8 Juli zullen de verenigde vloten zich verspreiden, de Franse, Neder landse en Belgische schepen zullen naar hun thuishavens terugkeren en op weg daarheen oefeningen houden. Omtrent het voorstel van Australië en India tot behandeling van Indonesi sche kwestie in de essemblée der Ver enigde Naties verklaarde de Australi sche gedelegeerde J. D. L. Hood dat dit verzoek is ingediend gezien het in ge breke bleven door Nederland om te voldoen aan de resoluties van de Vei ligheidsraad. Dat dit verzoek wordt gedaan aan de assemblée betekent niet, dat de indieners critiek willen uitoefenen op de Veiligheidsraad. Hun bedoeling is alleen, de vrienden van de Republiek in de gelegenheid te stellen, in de as semblée hun zienswijze kenbaar te maken. In de Amerikaanse pers te New York wordt deze stap gekenschetst als het resultaat van besprekingen tussen de landen van de Nieuw-Delhi-confe- rentie. Palar verklaarde, dat deze stap hem welkom is. Een woordvoerder van de delegatie der Verenigde Staten zeide, er door te zijn verrast. De Israelisch-Transjordaanse be sprekingen zullen mogelijk begin vol gende week worden gehouden. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft Egypte ervan beschuldigd de Is- raelisch-Egyptische overeenkomst op twee punten niet na te komen: Het Egyp tische verbod goederen, bestemd voor Israël, door het Suez-kanaal te vervoe ren is nog niet opgeheven en de positie van Joden in Egypte is niet gemakke lijker geworden. Hij deelde mede, dat dr. Bunche verzocht was toe te zien, dat Egypte op deze punten de wapen- stilstandsovereénkomst na zou komen. De Arabische landen hebben mede gedeeld geen deel te zullen nemen aan een Ronde Tafel-conferentie met Israël. Geheel onverwachts arriveerden gis termiddag even over vijf uur kroon prins Olaf en kroonprinses Marthe van Noorwegen, bij het Jaarbeursgebouw te Utrecht om er 'n bezoek te brengen. Officieel waren ter begroeting aan wezig de heren F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Raad van Beheer van de beurs en mr. J. Milius, directeur. Ruim een uur hebben de hoge gasten op de expositie vertoefd. Tegen kwart over zes, nadat de persfotografen volop in de gelegenheid waren geweest hun werk te doen, ver trok het gezelschap naar Soestdijk, an dermaal toegejuicht door het publiek, dat zich bij de uitgang had verzameld. Belgie aanvaardt de grenscorrecties De voorlopige correcties van de Westduitse grens zullen tegen 23 April voltooid zijn, zo werd bekend ge maakt na een bijeenkomst van het Bel gische kabinet. Het kabinet keurde de overdracht krachtens deze wijzigingen van 27 km2 van West-Duitsland met een bevolking van 5.900 zielen aan het Belgische be stuur goed.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1